۲۶ قانون آداب معاشرت در این دوره و زمانه

۲۶ قانون آداب معاشرت در این دوره و زمانه
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

زیگموند فروید می‌گوید: «نمی‌توان این مسئله را نادیده گرفت که تمدن تا چه حد بر پایه‌ی چشم‌پوشی از غریزه بنا شده است.» همواره میان اینکه چقدر باید غرایز خود را دنبال کنیم و چقدر باید تسلیم قراردادهای اجتماعی شویم، کشمکش وجود دارد. ولی در زمان‌هایی مانند زمانه‌ی ما، گرایشی به سمت تمایل بیش از حد به غرایز وجود دارد، زیرا قراردادهای اجتماعی و اخلاقی به سرعت در حال تغییرند و هیچ اتفاق نظری در مورد آنها وجود ندارد. این وضعیت کمی خظرناک است، زیرا متوجه نمی‌شوید که چگونه دیگران را می‌رنجانید یا موفقیت خود را تحت شعاع قرار می‌دهید. برای اینکه این اتفاق نیفتد و بتوانیم ارتباط بهتری با دیگران داشته باشیم، مقاله زیر درمورد ۲۶ قانون آداب معاشرت در این دوره و زمانه را بخوانید.

کتابچه‌های راهنمای اولیه‌ در تمدن غرب، در واقع راهنمای موفقیت بوده‌اند. همانطور که استیون پینکر (Steven Pinker)، نویسنده‌ی معروف، می‌گوید، این کتابچه‌ها نحوه‌ی درست رفتار در دربار (court) شاه را به شوالیه‌ها و شاهزاده‌ها می‌آموختند، و واژه‌های «مودب» (courtly) و «ادب» (courtesy) نیز از همین‌جا آمده‌اند.

از برخی دوستان و همکاران خوش‌ذوق و متمدن پرسیدم که راهنمای به‌روز شده برای سال ۲۰۱۴ چه شکلی خواهد داشت. در اینجا ۲۶ قانون را ارائه می‌دهیم که در موقعیت‌های مختلفی مانند زمان ناهار در اداره، سالن ورزشی شرکت یا جشن تولد همکلاسی فرزندتان، به شما کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که فصل مشترکی در این قوانین وجود دارد: همیشه اول از همه به احساسات دیگران فکر کنید، زیرا همیشه صرفا مسئله‌ی به حداکثر رساندن راحتی و آسایش خود شما مطرح نیست.

آداب معاشرت

۱. به جای ارسال پیامکِ «۲۰ دقیقه دیر می‌رسم»، بهتر است تلاش کنیم که سر وقت به قرار برسیم.

۲. اگر نمی‌توانید در مراسم اجتماعی که رسما به آن دعوت شده‌اید شرکت کنید، گمان نکنید که پاسخ ندادن به درخواست میزبان، همان رد دعوت است. و هرگز در مراسمی که نیازمند برنامه‌ریزی و تدارکات توسط میزبان است، در دقیقه‌ی آخر به دعوت میزبان پاسخ ندهید.

۳. در مقابل یخچال اداره کمی از خود نجابت نشان دهید. غذایی را که متعلق به شما نیست نخورید. پس‌مانده‌ی غذای‌تان را پیش از آنکه به شکل کابوس رادیواکتیو درآید، به خانه ببرید یا دور بریزید.

۴. هنگام صحبت با تلفن همراه، فریاد نکشید. همیشه خوب نشنیدن صدای فرد مقابل، به این معنی نیست که او نیز صدای شما را خوب نمی‌شنود.

۵. در مهمانی شام، تلفن همراه خود را خاموش کنید و با جمع همراه باشید. با استفاده کردن از تلفن همراه، دست‌کم یک نفر را که تصور می‌کند شما مهارت‌های اجتماعی را نمی‌دانید، آزار می‌دهید. حداقل صدای زنگ تلفن همراه را خاموش کنید تا بتوانید در خفای نسبی به ارسال پیامک بپردازید.

۶. اگر در شرایطی که فردی در مقابل شما نشسته، بلافاصله به تمام پیامک‌های ارسال شده پاسخ دهید، بیش از آنکه در چشم شخص دریافت کننده پیامک عزیز شوید، ارزش و احترام خود را در چشم فردی که مقابل شما نشسته، از دست می‌دهید.

۷. وقتی برای دریافت غذا نوبت به شما می‌رسد به پیشخدمت نگویید که منتظر بماند تا شما بحث و گفتگوی تلفنی خود را تمام کنید. با این کار پیشخدمت و تمام افراد پشت سر شما، از شما بیزار خواهند شد و انتظار خواهند داشت که قهوه‌چی در نوشیدنی شما تف بیندازد.

۸. وقتی دیر به کلاس ورزش می‌رسید فکر نکنید که حق دارید با زور، راه خود را به قسمت مورد علاقه‌ی خود در جلو باز کنید. در مقابل قفسه‌ی وزنه‌ها یا سایر امکانات، راه دیگران را مسدود نکنید. فقط کافیست چند قدم عقب بروید و راه دیگران را باز کنید تا همه خوشحال و راضی باشند.

۹. گفتگوها و بحث‌های شخصی را در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی وارد نکنید. بهتر است گله و شکایات خود را از طریق همان پیامک مطرح کنید.

۱۰. در مراسم‌ها و مهمانی‌ها استفاده از دوربین و ضبط فیلم را کاهش دهید. از زمانی که با همکاران، دوستان و خانواده هستید لذت ببرید و فقط چند دقیقه از برنامه را به عنوان یادگاری برای آینده حفظ کنید. کل برنامه را برای «تجربه‌ی دوباره‌ی آن» در وقتی «آزاد» در آینده (که البته در واقعیت هرگز پیش نمی‌آید) با دوربین ضبط نکنید.

۱۱. فراموش نکنید که شایعات و بدگویی‌ها به راحتی در فضای مجازی برای فرد دیگری که نباید، بازارسال می‌شود.

۱۲. فقط به خاطر اینکه هدفون گذاشته‌اید، به این معنی نیست که می‌توانید هر رفتاری که خواستید از خودتان نشان بدهید. برای مثال، اگر به طور تصادفی به کسی تنه زدید، مودبانه عذرخواهی کنید.

۱۳. تنها در صورتی کتاب یا چیزی مانند آن را به دیگران قرض بدهید که خود آنها از شما خواسته باشند. احتمالا سر آنها بسیار شلوغ است و حتی نمی‌توانند نگاهی به آن بیندازند. با این کار، آنها احساس گناه خواهند کرد و شما نیز از اینکه قدر آن کتاب را ندانسته‌اند یا آن را پس داده‌اند، ناراحت خواهید شد.

۱۴. وقتی نمی‌خواهید در مراسمی شرکت کنید، به دعوت به آن مراسم، پاسخ مثبت ندهید. این رفتار شما مودبانه نیست و علاوه بر آن، هزینه‌ی اضافه‌ای را روی دست میزبان می‌گذارد، و احتمالا موجب می‌شود که فردی که می‌توانسته به جای شما به مراسم دعوت شود، از شرکت در آن محروم شود.

۱۵. نخستین یا دومین فردی نباشید که در مکانی عمومی (مانند اتوبوس یا قطار) با تلفن همراه صحبت می‌کند. اگر همه این کار را انجام می‌دهند، اشکالی ندارد،شما هم این بار سخت نگیرید و از تلفن همراه خود استفاده کنید.

۱۶. دست خالی به مهمانی نروید، مگر اینکه این‌طور از شما خواسته شده باشد (حتی گاهی در این صورت نیز نباید دست خالی بروید). با خود شیرینی یا گل ببرید.

۱۷. در رانندگی، حداقل ۵۰ درصد مواقع، به جای نگه داشتن دست‌تان روی بوق و فریاد زدن و ناسزا گفتن، از راهنما استفاده کنید.

۱۸. الزامات مربوط به رژیم غذایی شما ارتباطی به دیگران ندارد. وقتی مهمانی می‌روید، توقع نداشته باشید که غذا مطابق رژیم شما آماده شده باشد.

۱۹. وقتی فرزندان‌تان برای بازی به خانه دوستی دعوت می‌شوند، آنها (و شما) باید بدانید که برای کمک در تمیز و مرتب کردن هم دعوت شده‌اید.

۲۰. وقتی می‌خواهید رابطه‌ی خود را با فردی به هم بزنید، از پیامک استفاده نکنید و مرگ فردی در خانواده را با پیامک اعلام نکنید. هنوز هم گاهی اوقات، استفاده از تلفن یا دیدار رودررو بهترین راه است.

۲۱. برای ارسال در فضای مجازی، از دیگران عکس‌های مضحک و خنده‌دار نگیرید.

۲۲. در فیس‌بوک در مورد مسائل حساس و شخصی بحث نکنید، به ویژه اگر همکاران را به فهرست دوستان خود اضافه کرده‌اید.

۲۳. پیش از گوش کردن به موسیقی مورد علاقه‌ی خود، ابتدا بررسی کنید که هدفون‌تان را وصل کرده‌ و روی گوش‌تان گذاشته‌اید.

۲۴. نگویید: «من مهمانی دارم. غذا را خودتان بیاورید.» اینکه دیگر مهمانی نیست.

۲۵. اگر به مراسمی دعوت شده‌اید، نپرسید که حداکثر چه تعداد از دوستان و بستگان‌تان را می‌توانید با خود بیاورید.

۲۶. و در پایان باید بگویم که تمام توصیه‌های قدیمی هنوز هم کاربرد دارند. مادری شاغل، خلاصه‌کوتاهی را در اینجا ارائه می‌دهد:

«موقع جویدن غذا، دهان‌تان را ببندید؛ با دهان پر حرف نزنید؛ موقع غذا خوردن، آرنج‌تان را از روی میز بردارید. بچه‌های من این چیزها را می‌دانند، پس چرا بعضی افراد بزرگسال این رفتارهای نادرست را انجام می‌دهند؟ اگر به کسی برخورد می‌کنید، بگویید ببخشید. کسی را با انگشت به دیگران نشان ندهید. وقتی گروه A را سوار می‌کنند و شما در گروه D هستید، سوار هواپیما نشوید. وقتی در حال گردش به چپ هستید، پشت خط عابر پیاده نمانید، زیرا مانع از گردش افراد پشت سر خود می‌شوید. فرزندان‌تان نباید در رستوران مانند میمون‌های وحشی رفتار کنند. شکم کسی که باردار است، یا حتی کسی که باردار نیست را لمس نکنید. درب کمد و کشوها را باز نگذارید، زیرا ممکن است کسی آسیب ببیند. وقتی هنوز قبض پارکینگ را آماده نکرده‌اید، به درب خروج پارکینگ نروید.»
این موارد برای برخی زیاد به نظر می‌رسد و از نظر بعضی، این راه سختگیرانه‌ای برای زندگی است. ولی اصل اساسی کسب موفقیت را که زیربنای تمام رفتارهاست، به یاد داشته باشید: ابتدا به احساسات دیگران فکر کنید، زیرا این فقط راحتی و احساسات شما نیست که اهمیت دارد.

برگرفته از: forbes.com

فاطمه زنگنه نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (20)

 1. Raha Zaman Raha Zaman گفت:

  متن خوبیه ولی من هیچ کدوم از اینا رو انجام نمیدم و دیگران در حقم انجام میدن این کارارو .فک میکنم طرز رفتار با افرادی که سری اداب رو رعایت نمیکنن رو بذارین

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   از بیان دیدگاه‌تون سپاسگزاریم و در صورت امکان سعی می‌کنیم مطلب مورد نظر شما رو در سایت قرار بدیم.
   موفق باشید

 2. sadegh sadouni sadegh sadouni گفت:

  مناسب شرایط جمع های ایرانی نبود

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز.
   ممنون از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید. ما تا جای ممکن مقاله رو تغییر دادیم تا با فرهنگ ایرانی سازگار باشه ولی برای لحاظ کردن نظر شما و دوستان دیگه‌ای که مثل شما فکر می‌کنند، یکی از موارد موجود در این مقاله رو حذف کردیم.
   با سپاس

 3. Ali Ali گفت:

  ممنون.عالي بود.
  نوشتن و ترويج همچين دستورالعملهاي رفتاري براي جامعه امروز ما واقعا لازمه.
  اميدوارم همه به وظايف اجتماعي خودشون عمل كنند تا تمام افراد جامعه بتونن زندگي لذت بخش در كنار همديگه رو تجربه كنند.

 4. profile-placeholder محمد کاظم سخی زاده گفت:

  مقاله تون بهترین بود موفق باشی

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز. خوشحالیم که چنین نظری دارید.

 5. profile-placeholder مسافر گفت:

  سلام
  مطالب مفید و کاربردی بود
  ولی مشکلی که تقریبا تمام مطالب ارائه شده در سايت ها و همینطور این سایت داره اينه که رفرنس داده نشده
  شما مترجم این مطلب هستید اما نویسنده کیه؟ در چه مجله ای این مطلب چاپ شده و در چه سالی

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز و ممنون برای بیان دیدگاه‌تون. البته اگر دقت کنید، در انتهای تمام مقالات سایت، لینک منبع قرار داده شده (در مقابلِ عبارتِ «برگرفته از:»). اگر روی این لینک کلیک کنید، به صفحه‌ی مقاله‌ی اصلی وارد می‌شوید.

 6. profile-placeholder ماری گفت:

  لذت بردم بخاطر یادآوری این نکات که زندگی رو زیباتر ودلنشینتر وراحت تر می کنه.سپاس

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام و ممنون از شما برای بیان دیدگاه‌تون. خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده.

 7. profile-placeholder منتقد گفت:

  این مطلب هم مثل خیل عظمیمی از مطالب اجتماعی فرهنگی در باقی وب فارسی، همون عیب نا ملموس بودن و ناهمخون بودن با جامعه ما رو داره.
  تعجبی هم نداره. همه اینها فقط ترجمه محظه. گرچه، کار تحقیقاتی تو کشور ما از میزان کتابخونیمون هم کمتره.
  البته که خیلی از اصولی اخلاقی یکسانه و خیلی از جاها فرهنگ ها اشتراکاتی زیادی دارن ولی برای مثال همین مطلب؛
  خیلی از نکاتش مربوط به مهمانی هاییه که توش افراد غریبه حضور دارن. مجموعه افراد غریبه به همه برای یه هدفی. چیزی که تو غرب خیلی مرسومه ولی تو کشور ما نه. مهمانی های این کشور عموما فامیلی و خانوادگیه.
  یه نگاه بکنین به زندگی خودتون و ببینین تا حالا چند تا مهمون خانوادگی رفتین و چند تا مهمونی که متشکل از افراد یا خونواده های کاملا غریبه با هم بوده. یه نسبت ساده بگرین.
  اینم بگم…حالا سخت نگیریم. همینا هم غنیمته

 8. profile-placeholder کشکولی گفت:

  سلام از این دسته مطالبی که به من کمک می کنند تا انسان متفاوت بهتری نسبت به دیروزهایم باشم استقبال می کنم وسپاس فراوان از اینکه وقت و انرژی می گذارید تا این مطالب را روان و خوب منتقل کنید.پاینده باشید

 9. profile-placeholder مهدی گفت:

  بهتر اس به جای ترجمه مقالاتی که هیچ ارتباطی به فرهنگ و نیازهای ما ندارد از کارشناسان بومی و توانمند در تهیه مقالات مفید استفاده نمایید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   دوست عزیز سپاس که مقاله رو خوندید و نطرتون رو با درمیون می ذارید.
   من تا حدی باهاتون مخالفم، درسته که مقاله ترجمه شده، ولی قوانین ادب و احترام به دیگران به یه منطقه خاص جغرافیایی محدود نمی شه و مسلما با مراعات دیگران زندگی برای همه راحت می شه.

 10. profile-placeholder صالح گفت:

  نکات ساده و جالبی داشت که گاه از دقت نظر ما خارج است و یا حتی اگر آنها را بلد هستیم یادآوری آن کار خوبیست
  ممنون از مطلب جالب شما

 11. profile-placeholder عباس گفت:

  ممنون از سركار خانم زنگنه موفق باشيد.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خیلی ممنون. شما هم موفق باشید.

 12. profile-placeholder ساسان گفت:

  سلام خسته نباشید
  مطالب آموزنده بود ولی نمیدانم چرا اصول انشا نویسی رعایت نمیشود. از علامت های نگارش استفاده نمیشود و اینکه جمله ها خیلی سنگین بود ( روان نگارش نشده بود)- به نوعی که مجبور شدم یک مطلب رو چندین بار بخوانم و برخی را بدون فهمیدن پشت سر گذاشتم.متشکرم

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام. سعی شده تا این مطلب به شکلی ساده و قابل فهم ارائه شود. ممنون از اینکه نظر و عقیده‌ی خود را بیان کردید. حتما در موارد بعدی تذکر شما را در نظر می‌گیرم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان