چطور برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم؟

چطور برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم؟
امتیاز مطلب: ٩٥%
95

انگیزه، نیروی محرکه‌ای است که برای رسیدن به هدف به آن نیاز داریم. گاهی حتی تحت بهترین شرایط هم حفظ انگیزه دشوار به نظر می‌رسد. حال در نظر بگیرید لیست کارهایی که باید انجام دهید، سر به فلک ‌بگذارد، رزومه‌ی شما تایید نشود. اتومبیل و ماشین لباسشویی همزمان از کار بیفتند و تمام روز برای انجام پروژه‌هایتان فرصتی نداشته باشید. در چنین شرایطی چطور می‌توان با‌انگیزه ماند؟

ممکن است با یک سری از روش‌های ساده‌ی روانشناسی که همه‌ با آن آشنا هستیم، برای حفظ انگیزه تلاش کنیم مثلا «تصویری از خود ایده‌آل‌مان را به در یخچال بزنیم. چک یک‌ میلیون تومانی در وجه خودمان بنویسیم و آن را به مانیتور کامپیوتر بچسبانیم و یا عبارت تاکیدی (من نیمه‌ گمشده‌ام را جذب خواهم کرد) را روی آینه بنویسیم.»

برای ایجاد انگیزه لازم نیست از ترفندهای شعبده‌بازی چیزی بدانیم. هیچ اقیانوسی بطری حاوی انگیزه به ساحل نمی‌آورد و هیچ دارویی در ما تولید انگیزه نخواهد کرد. نویسندگان، سخنوران و کسانی که راه‌حل‌های انگیزشی خودشان را برای زندگی ارائه می‌دهند و آنها را به صورت DVD و سمینار، در اختیار شما می‌گذارند. اما من با چند دهه تجربه‌ی مطالعاتی درباره‌ی افراد موفق، به هفت نکته‌ی اساسی در حفظ انگیزه دست یافته‌ام که در این راه به شما کمک خواهد کرد، چه بخواهید یک پازل ده هزار تکه‌ای را کامل کنید، چه بخواهید قله کلیمانجارو را فتح کنید. مقاله زیر را بخوانید تا ببینید چطور می‌توانیم برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم.

۱. هدفی تعیین کنید و با تمام جزئیات آن را در ذهن خود تجسم کنید

تعیین هدف

هدف خود را ببینید و حسش کنید. انتظار دارید وقتی که به هدف خود می‌رسید چه صداهایی را بشنوید؟ وزش باد میان موهایتان؟ تشویق حضار؟ به تمام این صداها در ذهن خود گوش کنید. وزرشکاران موفق تمام عملکرد خود را از ابتدا تا لحظه‌ی آخر- حتی آن قطره‌ی عرقی که پس از رسیدن به خط پایان بر صورت‌شان می‌نشیند- در ذهن تجسم می‌کنند.

۲. دلایل خود را برای رسیدن به هدف بنویسید

نوشتن

سررشته‌ی امور در این جهان پرهیاهو به راحتی از دست می‌رود و اگر حواس‌تان نباشد از جاده‌ی اصلیِ رسیدن به هدف خارج می‌شوید. به همین دلیل باید سفت و سخت به هدف خود بچسبید و لیستی از دلایل خود برای رسیدن به هدف تهیه کنید. محض اطمینان این لیست را با خودکار بنویسید. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی برای نوشتن از دست استفاده می‌کنیم به صورت دستی بین کلمات ارتباط برقرار می‌کنیم و با این کار مغز را به صورت فعال در این فرآیند شرکت می‌دهیم. تایپ کردن یک عمل ماشینی است که کار آن صرفا انتخاب حروف است و در آن ارتباط مغزیِ کمتری صورت می‌گیرد.

۳. هدف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و اهداف جزئی و پاداش‌هایی را برای خود در نظر بگیرید

روش تقطیع

من نام «قطعه‌بندی» را برای این روش در نظر گرفته‌م. در اینجا قطعه‌بندی به معنای تقسیم هدف به اجزای کوچک‌تر است. به نظر من این روش بهترین درمان غیردارویی برای اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی است. تونی رابینز، که مسلما پیش از هر چیز یک سخنران انگیزشی و یک مربی توسعه‌ی فردی است می‌گوید: «منشا اصلی استرس انبوه کارهایی است که بر سر ما ریخته است. اگر روی پروژه‌ای کار می‌کنید و می‌خواهید تمام کارها را همزمان انجام دهید، استرس شما را از پا درمی‌آورد.»

از روش قطعه‌بندی استفاده کنید. من برای انجام پروژه‌هایم آنها را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و به تدریج آنها را تکمیل می‌کنم. هدف خود را به قسمت‌های کوچک و واقع‌بینانه تبدیل کنید و هر بار یک بخش را انجام دهید. علم عصب‌شناسی می‌گوید هر موفقیت کوچکی، مرکز پاداش در مغز را فعال می‌کند و باعث تولید هورمون دوپامین می‌شود. تولید دوپامین تمرکز را افزایش می‌دهد و ما را برای انجام مرحله‌ی بعد تشویق می‌کند. با کاری شروع کنید که کمتر از همه به آن علاقه دارید، از مرتب کردن کاغذها و صورت‌حساب‌هایتان گرفته تا آماده شدن برای پیدا کردن یک شغل جدید.

۴. ناامید نشوید

ناامیدی

برای رسیدن به هدف‌تان استراتژی داشته باشید، اما همیشه آماده تغییرات هم باشید، چون همه چیز قابل پیش‌بینی نیست. در این مورد توصیه‌ی توماس ادیسون را آویزه‌ی گوش می‌کنیم:‌ «من شکست نخوردم. فقط ۱۰۰۰۰ شیوه کشف کردم که جواب نمی‌داد.»، «بزرگ‌ترین نقطه ضعف ما تسلیم شدن است.» «مطمئن‌ترین راه برای کسب موفقیت است این است که بگوییم: این دفعه دیگه موفق می‌شم!».

۵. کمک بگیرید

کمک

لازم نیست برای رسیدن به هدف یک ارتش را بسیج کنید اما حتی اگر به لحاظ تئوری احساس می‌کنید به تنهایی از پس کارها برمی‌آیید باز هم بهتر است دیگران را در جریان بگذارید، به همین دلیل است که مراسم ازدواج در حضور شاهدان انجام می‌شود. با بیان هدف‌تان به دیگران، در حقیقت پیامی قوی برای جهان و مهم‌تر از آن برای ضمیر ناخودآگاه‌تان می‌فرستید.

گاهی اوقات هم بیش از اندازه بر روی توانایی‌های خود حساب باز می‌کنیم. بهتر است در انتخاب افرادی که می‌خواهیم با آنها درمیان بگذاریم و کمک بگیریم، وسواس زیادی به خرج ندهیم. مثلی هست که می‌گوید «هرکسی را بهر کاری ساختند».

۶. از قبل برای زمانی که انگیزه‌تان ته می‌کشد، آمادگی داشته باشید

این مرحله به طرز فکر افراد شکست‌خورده مربوط نمی‌شود. برعکس، به دلیل برخی ناکامی‌ها و خستگی‌های مفرط در راه رسیدن به هدف، به یک نیروی انگیزشی نیاز پیدا می‌کنیم. وقتی چنین اتفاقی برای من می‌افتد، به این فکر می‌کنم که دیگران برای رسیدن به اهداف خود چه سختی‌هایی را تحمل می‌کنند و حتی افرادی هستند که غصه‌ی شرایطی که در آن هستند را نمی‌خورند. به نظر من کسانی که با یک بیماری جدی مبارزه می‌کنند و کسانی مانند بازماندگان جنگ، قوی‌ترین الگوهایی هستند که من می‌توانم به آنها استناد ‌کنم.

اینجا است که وینستون چرچیل (نخست‌وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم) می‌تواند به ما انگیزه‌ی لازم را بدهد. بعد از اینکه در جنگ جهانی دوم، آلمان ۵۷ بار به طور متوالی لندن را بمباران کرد، ‌از چرچیل خواسته شد تا برای گروهی از دانش‌اموزان سخنرانی کند، در آن جمع، او جمله‌ی امیدبخشش را چنین گفت: «هرگز، هرگز و هرگز تسلیم نشو.»

۷. به ندای مثبت درون خود گوش دهید

ندای درون

همیشه دلایلی را که باید به راه‌تان ادامه بدهید به خودتان یادآوری کنید. استیو جابز خودانگیزشی را به خوبی توضیح می‌دهد: «به نظر من افراد تاثیرگذار، نه فقط آنهایی که یک روز می‌آیند و می‌روند، آنهایی که ماندگار می‌شوند،‌ افرادی هستند که از درون برانگیخته شده‌اند. چراکه در فراز و نشیب تغییراتی که در نظرات و سلایق دیگران به وجود می‌آید، وقت‌هایی هست که مورد انتقاد واقع می‌شویدو انتقاد برای همه سخت و گران است. وقتی به شما انتقاد می‌شود‌، یاد می‌گیرید عقب بایستید و به ندای درون خود گوش دهید که می‌گوید «ادامه بده». به این معنی که شما به تشویق و تحسین دیگران نیازی ندارید، و اگر در انتها از آن بهره‌مند شدید که چه بهتر. تشویق، اندکی برای شما کم‌اهمیت‌ می‌شود،‌ به همان اندازه انتقاد نیز اهمیتش را برای شما از دست می‌دهد و این لحظه‌ای است که شما از درون برانگیخته شده‌اید.»

درک جامعی از زندگی و هدف خود به دست آورید

طرز فکر انتزاعی‌تری نیز درباره‌ی انگیزه وجود دارد که هدف اصلی زندگی را مورد سوال قرار می‌دهد و در پی پاسخ به این سوال است که «چرا ما اینجا هستیم؟»، خاخام هیلل (که در زمان مسیح می‌زیسته است) جمله‌ی معروفی دارد: «‌اگر شما نه! پس چه کسی؟»، «اگر زمان حال نه! پس چه وقت؟» اگر عمیقا این کلام را درک کنید،‌ به سادگی آن را فراموش نخواهید کرد.

تفسیر جامع دالای لاما (رهبر دینی بوداییان تبّت) در این‌باره برای من جالب است. وقتی از او سوال شد چه چیزی درباره‌ی انسانیت، بیشتر او را متعجب ساخته است، پاسخ داد: «انسان! چون انسان سلامتش را فدای پول می‌کند. سپس پول را برای به دست آوردن سلامتی صرف می‌کند. آنقدر برای آینده نگران است که از لذت زمان حال غافل می‌شود و در نهایت نه در حال زندگی می‌کند و نه در آینده؛ طوری زندگی می‌کند که گویی مرگ در انتظار او نیست و وقتی می‌میرد، آنطور که باید زندگی نکرده است.»

 

برگرفته از: forbes.com

نرجس وکیلی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (33)

 1. profile-placeholder ارش گفت:

  واقعا بدرد مطلب تاثیر گذاریه.ممنون.

 2. ati dh7819 ati dh7819 گفت:

  سلام مطالب سایت واقعا عالیه و اینکه راجب مطالب انگیزشی و اراده و اعتماد به نفس مطالب بیش تر بزارید ممنون

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام. سپاس‌گزارم از ابراز لطف‌تون
   پیشنهاد شما حتما موردتوجه قرار می‌گیره. البته الان هم با جست‌وجوی کلیدواژه‌های «انگیزه»، «اراده» و «اعتماد به نفس» در ذره‌بین بالای صفحه، به نتایج خوبی می‌رسید.
   موفق باشید.

 3. profile-placeholder meysam گفت:

  قشنگ بود خیلی ازین دست مطالب خوندم ولی آخر کار خودمو میکنم امیدوارم این یکی ب کارم بیاد

 4. Mansour Mohandes Mansour Mohandes گفت:

  ممنون دوسش داشتم

 5. profile-placeholder ئشتهی گفت:

  سلام به هر حال زحمت کشیدید خدا قوت میگم ;گرچه با حلوا حلوا دهن شیرین نمی شه ولی حس خوبی به آدم می ده دمتون گرمه

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام به شما
   سپاس از لطف‌تون
   بله خوندن این مقالات به تنهایی کافی نیست و عملی کردن اوناست که «تغییر» رو به وجود میاره.
   براتون ارزوی موفقیت و سرافرازی دارم.

   1. Amin Mamipour Amin Mamipour گفت:

    ممنون از مطالبه مفیدتون،

 6. profile-placeholder عادل گفت:

  بیشتر مقالاتی که در این سایت از سایت های خارجی ترجمه شده ، و برخی مطالب در آن سایت بستگی به یک تحقیق عملی یا میدانی بوده ، علاوه براین ، مراکز برای تقویت انگیزه، برنامه انگیزه، هدفمندی انگیزه، هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی برای تک تک افراد جامعه در گروه های سنی مختلف در خارج از کشور زیاده و متفاوته و اهداف طبق برنامه بلند مدت طراحی شده ، و اغلب آن مراکز سودآوری نیستند ، بلکه خدمات رایگانی بوده و درآمد افراد شاغل در این مراکز از دولت یا شرکتهای خصوصی یا آگهی و تبلیغات بوده ، در حالی که اینجا کسی یا مرکز یا اداره نیست بتونه راهنمایت کنه یا مسیر انگیزه خود ،کمک کنه تا به هدف نهایی برسید .
  همش پولی است ، و پول در اصل دغدغه ۷۰ درصد مردم است. مگه اینکه دوستی یا فامیلی بوده ( به عبارت دیگه : پارتی بازی) تا به مقصد انگیزه برسی .
  ممنون از مقاله و نویسنده مقاله ، ولی امیدوارم به جای اینکه وقت بذارید برای ترجمه مطالبی فوق العاده جالب و مفید بوده ، چندتا از برنامه های درسی از مهد کودک تا دانشگاهی مشابه سیستم سه کشور بخونید و مطابق آن شبیه سازی کنید : کره جنوبی ، سنگاپور، و هنگ کنگ ،
  سپس همان مطالب به وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم ارائه کنید تا در برنامه سال آینده یا دو سال آینده تغییر شود . یا به مراکز آموزشی خصوصی ارائه بدید.
  همچنین مطالب فرهنگ سازی مانند کشور دانمارک، فنلاند، لهستان ، سویس، ترجمه شود ، سپس به شهرداری ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، صدا و سیما ارسال شود تا برنامه یکسان سازی فرهنگ در سطح کل کشور اعمال بشه در سال جاری یا آینده است .
  آن موقع تک تک بازدید کنندگان دنبال کنندگان این کانال و سایت مطالب شما به صورت معنوی لمس میکنند. و به جای اینکه ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر بازدید روزانه بوده ، شاید ۳ تا ۱۰ میلیون بازدید روزانه از سایت شما استفاده میکنند.
  موفق باشید.

 7. profile-placeholder سیب گفت:

  این دست مطالب خیلی کلی گویی است. اینهارا صدهاباز شنیده و خوانده ایم. مثلا اهداف خود را بنویسید؛ پیدا کردن هدف، تعریف درست هدف، شناخت هدف مراحل قبلی است که اهمیت بیشتری دارند. مطلب بد نبود اما برای من تازگی و فایده نداشت.

  بهرحال ممنونم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از قدرشناسی شما. متأسفم که این مطلب براتون مفید نبود.
   پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو هم مطالعه بفرمایید به این امید چیزی که دنبالش هستین رو پیدا کنین 🙂
   انگیزه چیست؛ آشنایی با عوامل روان‌شناختی موثر بر آن
   چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم؛ راه‌هایی که شما را به هدف می‌رساند
   چطور انگیزه پیشرفت را در خودمان تقویت کنیم

 8. profile-placeholder سارا 124 گفت:

  واقعا مطالبتون بدردم خورد برای منی که در استانه شکوفه زدنم

 9. profile-placeholder سارا گفت:

  سلام ممنون و قدردان مطالب مفیدتون هستم . ولی یک پیشنهاد دارم ، تا جایی که مطالعه کردم در انتها مطالب هیچ منبعی معرفی نشده بود ! ذکر منبع ارزش تلاشهایتان را غنای پژوهشی میبخشد .
  مستدام باشید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   انتهای مطلب رو ببینید. نوشته شده، «برگرفته شده از:» لینکی که روبروش قراره گرفته، شما رو به آدرس مستقیم منبع مقاله هدایت می‌کنه.

   بی نهایت سپاس که با ما همراه هستید

   1. profile-placeholder سارا گفت:

    بله عزیزم . دیر متوجه شدم . متشکرم از پاسخگوئیتون 😊

 10. Mohammad Mahdian Mohammad Mahdian گفت:

  سایت چطور رو دنبال میکنم و نوتیفیکشن مطالب جدیدش هم روشن کردم چون بسیار مفیده.
  اما، اما
  این مطلب رو به طوز خاص خلاصه میکنم و میچسبونم روی دیوار تا تک تک مواردش رو انجام بدم. مث پیدا کردن هدف و مجسم کردن اون. ممنون از مطلب بسیار زیباتون.

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   بی نهایت سپاس از لطف شما، خیلی خوشحالیم که وبسایت چطور واستون مفید بوده.
   امیدوارم همراه همیشگی ما بمونید 🙂

 11. Khaatereh Sedghi Khaatereh Sedghi گفت:

  سلام‌واقعا عالی بود
  چون خودم مبتلا بهadhdهستم و‌نمیتونم خوب تمرکز کنمدخیلی دنبآل اینجورمطآلب میگشتم🙏🏼

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که این مطلب واستون مفید بوده

   سپاس که با ما همراه هستید

 12. profile-placeholder حسین گفت:

  عالی بود.
  ممنون از خانم وکیلی و سایت فوق العاده چطور.

 13. profile-placeholder محمد رضا گفت:

  خیلی ممنون ازاینکه مطالب ارزنده را در خدمت اهل مطالعه میگذارید.

 14. profile-placeholder مرتضی گفت:

  من چند روزی است که مطالب سایت را دنبال می کنم به حق باید گفت عناوین وتوضیحات مربوطه واضح و حرفه ای تهیه شده است . با تشکر

 15. profile-placeholder بهمن گفت:

  ممنون از مدیریت سایت و عزیزانی که مقاله های خوب و ارزشمند را ارائه می دهند خواهشمند است مطالبی هم در خصوص نحوه تدریس و آموزش انگیزشی برای بازارایبی مخصوصا بیمه های عمر و سرفصلهای تدریس و غیره ارئه دهید ممنون.

 16. profile-placeholder علیرضا گفت:

  فقط میتونم بگم شما فوق العاده اید ……

 17. محمد محمد گفت:

  با سلام
  بدون اغراق یکی از بهترین سایت هایی ک توو زمینه رشد شخصیتی و ابعاد انسانی دیدم،بطوریکه هر نکته و مطلب موجود در مقاله ها تجربه افراد موفقو شامل میشه که خود نشانگر ارزشمند بودن مقاله هاست.
  ممنوووون و متشکر بابت مطالب و مقاله های بسیار بسیار کاربردیتون.
  امیدوارم هرروز قوی تر از دیروز به این فعالیت ادامه دهید تا بتونیم ازین مطالب استفاده کنیم.

  1. نرجس وکیلی نرجس وکیلی گفت:

   خوشحالیم از اینکه مطالب سایت موردتوجه شما قرار گرفته

 18. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  من عاشق سایتتون شدمم

  1. نرجس وکیلی نرجس وکیلی گفت:

   نظر لطف شماست

 19. profile-placeholder حسین گفت:

  بسیار مفید و کاربردی

  1. نرجس وکیلی نرجس وکیلی گفت:

   ممنون از وقتی که گذاشتید

 20. profile-placeholder علی گفت:

  عالی بود مرسی

  1. نرجس وکیلی نرجس وکیلی گفت:

   ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه کردید

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان