عوامل موثر بر افزایش قد

عوامل موثر بر افزایش قد
امتیاز مطلب: ٨٧%
87

بیشتر افراد کوتاه‌قد، از قد خود ناراضی هستند چون بلندقد بودن به دلایل زیادی می‌تواند مطلوبیت ایجاد کند. حتی اگر دلیل خاصی برای افزایش قد خود نداشته باشید،‌ باز هم بلندقد بودن مزایای زیادی برای‌تان خواهد داشت: اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد، از شر کفش پاشنه‌بلند خلاص‌تان می‌کند و یا خیلی ساده، دیگر لازم نیست برای رسیدن دست‌تان به کابینت بالایی روی یک چهارپایه‌ی لق بایستید.

خب حالا اگر ژن‌های شما تصمیم گرفته باشند کوتاه باشند باید چه کنید؟ این همان چیزی است که قرار است در این مقاله درباره‌اش صحبت کنیم.


مقاله مرتبط: رژیم لاغری یک هفته ای؛ چگونه در یک هفته ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کنیم؟

تنها درصد اندکی از آدم‌های کوتاه‌قد می‌توانند قد بکشند. پژوهش‌ها هم نشان می‌دهند که رشد قدِ بیشتر افراد در اواسط دهه‌ی سوم زندگی متوقف می‌شود. بنابراین اگر کاملا بالغ نشده‌اید یعنی که هنوز ممکن است بتوانید قد بکشید. میزان قد کشیدن شما به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای آشنایی با این نکته‌ها می‌توانید به جای خواندن این مقاله ویدیوی زیر را نیز ببینید.

۱. عوامل ژنتیکی

گاهی کوتاهی قد به خاطر عوامل ژنتیکی است

قد شما بیش از هر چیز تابعی از عوامل ژنتیکی است. اما اگر والدین شما هر دو قدی کوتاه یا متوسط داشته باشند شما لزوما سرنوشت مشابهی نخواهید داشت. قد، خصوصیتی چندژنی است. یعنی گروهی از ژن‌ها روی آن اثر دارند. اگر در خاندان شما افراد بلندقدی وجود داشته باشند این شانس وجود دارد که ژن بلندی قد به شما هم رسیده باشد.

تعیین سقف قد شما امکان‌پذیر نیست. اما با استفاده از فرمول ساده‌ی زیر می‌توانید پتانسیل قد خود را حساب کنید:

قد مورد انتظار = (مجموع قد پدر و مادر شما + ۱۳ اگر پسر هستید یا – ۱۳ اگر دختر هستید) / ۲

عددی که به دست می‌آورید،‌ به اضافه و منهای ۵ سانتی‌متر،‌ قد مورد انتظار شماست. در نظر داشته باشید که اگرچه این یک تخمین کلی است باز هم باید خیلی به قدی که در نهایت به آن می‌رسید نزدیک باشد.

۲. عوامل غیرژنتیکی

کوتاهی قد گاهی به خاطر شرایط محیطی است

عوامل غیرژنتیکی دیگری هم می‌توانند روی قد مورد انتظار شما اثر بگذارند. تعیین‌کننده‌ی بیشتر این فاکتورها محیطی است که فرد در آن رشد می‌کند. بلندی قد با رشد در ارتباط است. بنابراین،‌ عواملی که مخل رشد باشند همان تأثیر را بر قد خواهند داشت.

برخی از این عوامل غیرژنتیکی عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض دود تنباکو در زمان جنینی
 • بیماری زمان کودکی یا بلوغ
 • کیفیت مراقبت‌های پس از تولد
 • وزن پایین هنگام تولد

با اینکه بسیاری از عوامل موثر بر قد از کنترل شما خارج هستند، چندین کار هست که می‌توانید برای رسیدن به نهایت قد خود انجام دهید. با در نظر گرفتن این نکته، بهترین روش‌ها برای افزایش قد طبیعی در ادامه ذکر می‌شوند.


مقاله مرتبط: ۲۷ نکته علمی در مورد سلامتی

نکاتی برای افزایش قد به شکل طبیعی

۱. خواب کافی

خوب بخوابید

ناگفته پیداست که خواب خوب و کافی یکی از عوامل مهم برای رشد سالم است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نوجوانان در حال رشد حداقل به ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند (۱۱ ساعت خواب برای بهبود رشد سلامت بسیار موثرتر است).

خواب مناسب اهمیت زیادی دارد چون بدن در هنگام خواب رشد کرده و بافت نو تولید می‌کند. مغز ما به خصوص زمانی که در حالت امواج آهسته و چرخه‌های عمیق خواب هستیم هورمون رشد انسانی (HGH) ترشح می‌کند. به این ترتیب،‌ خواب ناکافی تولید HGH را کاهش داده و مانع رشد شما تا حداکثر قد مورد انتظارتان خواهد شد.

خوشبختانه،‌ برای داشتن خواب مناسب چندین کار می‌توانید انجام بدهید. اول از همه، زمان‌تان را به خوبی مدیریت کنید تا بعد از یک روز کاریِ شلوغ زمان کافی برای استراحت داشته باشید. دوم،‌ محیط مناسبی برای خواب خود ایجاد کنید تا بتوانید خوب بخوابید. عواملی را که باعث اختلال در خواب می‌شوند،‌ مانند نور یا سروصدای زیاد، از بین ببرید. به علاوه، پیش از رفتن به بستر از نوشیدن نوشیدنی‌های حاوی کافئین بپرهیزید چون زمان ارزشمند خواب شما را از بین خواهند برد. در عوض،‌ پیش از رفتن به بستر می‌توانید چای بابونه بنوشید چون خواب را بهبود می‌دهد. حمام گرم پیش از خواب هم می‌تواند کیفیت خواب شما را تا حد زیادی بهتر کند.

۲. تغذیه‌ی سالم

سالم بخورید

تغذیه‌ی مناسب برای رشد کافی کاملا ضروری است چرا که کمک می‌کند اطمینان حاصل کنید همه‌ی مواد غذایی لازم برای رشد کامل به بدن شما می‌رسد. کلید تغذیه‌ی سالم متعهد بودن به رژیم غذایی متعادل و اجتناب از غذاهای ناسالم است. برای اینکه به حداکثر قد بالقوه‌ی خود برسید موارد زیر را در تغذیه‌ی خود رعایت کنید.

ویتامین D کافی

ویتامین D برای رشد سلامت استخوان‌ها ضروری است،‌ به خصوص در مورد کودکان. ویتامین D را می‌توان از غذاهایی مانند ماهی، قارچ و لبنیات، تخم‌مرغ، یونجه و توفو یا قرار گرفتن در معرض نور مناسب خورشید به دست آورد.

کلسیم کافی

کلسیم دریافتی هم بسیار اهمیت دارد چرا که استخوان‌ها برای رشد و شکل‌گیری به این ماده نیاز مبرمی دارند. منابع غنی کلسیم عبارتند از پنیر،‌ دانه‌های سویا،‌ ماهی ساردین، سبزیجات و لبنیات.

روی

روی دریافتی خود را با استفاده از غذاهایی مانند حبوبات، مارچوبه، تخم‌مرغ، شکلات و صدف افزایش دهید تا رشد سلامت شما بهبود یابد. مصرف روی به خصوص در کودکان اهمیت دارد چرا که کمبود روی باعث توقف رشد می‌شود.

سایر مواد غذایی مهم

به جز موارد ذکرشده‌ی فوق،‌ از سایر مواد غذایی هم غافل نشوید چرا که آنها هم به رشد مناسب کمک می‌کنند. برای انرژی بخشیدن به سلول‌ها به کربوهیدارت‌ها احتیاج دارید. مصرف پروتئین کافی هم لازم است تا بدن‌تان آجر کافی برای بالا بردن ساختمان قامت شما داشته باشد. اگر به هر دلیلی قادر نیستید مواد غذایی لازم برای رشد خود را از طریق غذا دریافت کنید می‌توانید به سراغ مواد دارویی مکمل بروید.

زمانبندی غذایی خوب

قانون کلی این است که باید سه وعده‌ی غذایی متعادل در طول روز مصرف کنید. خوردن میان‌وعده‌های سالم بین این وعده‌های غذایی هم متابولیسم بدن شما را فعال نگه داشته و رشد سالم شما را بهبود می‌دهد.

۳. ورزش منظم

ورزش را فراموش نکنید

ورزش منظم یا انجام ورزش مورد علاقه‌تان یکی از بهترین روش‌ها برای قدبلند شدن است. بچه‌ها و نوجوانان همیشه تشویق می‌شوند که از نظر فیزیکی فعال باشند چرا که این کار باعث بهبود رشد می‌شود. حتی اگر بیشتر از ۱۸ سال دارید تا زمانی که در میانه‌ی دهه سوم زندگی (تقریبا تا ۲۵ سالگی) هستید می‌توانید با ورزش کردن چند سانتی‌متری به قد خود اضافه کنید.

دلیل علمی اینکه فعالیت فیزیکی به رشد کمک می‌کند ساده است: هرچه بدن فعال‌تر باشد مواد غذایی بیشتری جذب می‌کند. افزایش دریافتی مواد غذایی هم به معنای رشد است. به علاوه، ورزش منظم به تحریک هورمون‌های رشد هم کمک می‌کند.

ورزش منظم اگر همراه با رژیم غذایی متعادل و خواب کافی باشد به بلندتر شدن قد شما کمک می‌کند. برخی از بهترین ورزش‌هایی که می‌توانند به افزایش قد کمک کنند عبارتند از:

شنا

شنا یکی از بهترین ورزش‌هایی است که می‌تواند به بلندتر شدن قد شما کمک کند. شنا باعث کشیدگی ماهیچه‌ها می‌شود و اگر آن را از سن کودکی انجام دهید در رسیدن شما به قد مناسب کمک شایانی خواهد کرد. البته برای اثرگذاری،‌ باید حداقل ۲ ساعت در روز و ۴ تا ۵ روز در هفته شنا کنید.

بارفیکس

آویزان شدن از یک میله افقی با بازوهای کشیده روشی موثر در افزایش قد است. برای استفاده از این روش ۱۰ ثانیه در وضعیت یکسان آویزان بمانید و بعد چندین مرتبه این حرکت را تکرار کنید.

روش بهتر هم آن است که پاهایتان را جمع کنید و چند ثانیه در حالتی موازی با زمین نگه‌ دارید. اگر بخواهید این ورزش اثر مثبتی روی قد شما داشته باشد باید این نرمش را چندین بار در هفته انجام دهید.

رساندن نوک انگشت‌های دست به انگشت‌های پا

رساندن نوک انگشت‌های دست به انگشت‌های پا یکی از چندین نرمش کششی است که می‌توانید برای افزایش قد انجام دهید. وقتی برای رساندن دست‌ها به پاها خم می‌شوید ستون فقرات شما کشیده می‌شود. این نرمش را هم در حالت نشسته و هم ایستاده می‌توان انجام داد. به علاوه، روشی عالی برای گرم کردن بدن پیش از نرمش‌های شدیدتر است.

کشش‌

برای انجام این نرمش به سادگی صاف بایستید و دست‌هایتان را تا آنجا که ممکن است به طرف بالا بکشید.

خم شدن به عقب هم می‌تواند کشش ایجاد شده را افزایش بدهد. به علاوه،‌ در این حالت خواهید توانست کشش را در پایین کمرتان احساس کنید. ترکیب این روش با روش رساندن انگشت‌های دست به انگشت‌های پا هم یک نرمش کششی برای تمام بدن است. بهترین حالت این است که هر حرکت را به مدت ۴ تا ۷ ثانیه انجام دهید و بعد به سراغ حرکت بعدی بروید. کل چرخه را چندین بار تکرار کنید.

طناب بازی

طناب بازی فقط یک بازی کودکانه نیست بلکه ورزشی عالی برای افزایش قد هم به شمار می‌رود. در هنگام انجام این بازی بدن‌تان به حالت صاف قرار گرفته و کمر و ستون فقراتتان کشیده می‌شود. خم شدن دائم روی زانوها هم باعث می‌شود که ماهیچه‌های ساق پا به صورت عمودی کشیده شوند. این حرکات فیزیکی در کنار هم توده‌ی استخوانی را در قسمت پایینی پا افزایش می‌دهد که آن هم به نوبه‌ی خود چند سانتی‌متری برایتان افزایش قد می‌آورد.


مقاله مرتبط: بهترین نوع ورزش برای مغز چیست؟

۴. عادت به صاف نگه‌ داشتن بدن

بدنتان را صاف نگه دارید

افراد زیادی عادت دارند موقع نشستن پشت کامپیوتر یا وقتی از گجت‌هایی مثل گوشی تلفن استفاده می‌کنند بد بنشینند. این عادت در طول زمان باعث خم شدن ستون فقرات می‌شود. این حالت خمیدگی روی قد شما اثر گذاشته و باعث می‌شود کوتاه‌تر از چیزی که واقعا هستید به نظر برسید. از طرف دیگر، حالت خوب بدن سر را هم در راستای گردن قرار می‌دهد. این هم چند سانتی‌متری به شما اضافه خواهد کرد چون قد واقعی‌تان دیده خواهد شد.

اگر حالت بدنی بدی دارید ناراحت نباشید. نرمش‌های کششی زیادی وجود دارند که می‌توانند آسیبی که عادت‌های بد هنگام نشستن به ستون فقرات شما وارد کرده‌اند را جبران کنند. اینکه چه نرمش‌هایی برای شما ایده‌آل هستند به میزان تحدب (برآمدگی) غیرعادی ستون فقرات شما بستگی دارد. برای جلوگیری از آسیب به ستون فقرات خود سعی کنید از همان ابتدا به صاف نگه‌داشتن بدن‌تان عادت کنید. ایجاد چنین عادتی زمان‌بر است و روش‌های زیادی برای گنجاندن آن در کارهای روزمره‌تان وجود دارد.

برای شروع،‌ موقع راه‌رفتن همیشه شانه‌ها را عقب و چانه را بالا نگه دارید. اگر از کامپیوتر یا گجت‌های دستی مثل تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند زیاد استفاده می‌کنید سعی کنید مدت استفاده‌تان را کم کنید. یا اگر مجبور به استفاده طولانی‌مدت از این وسایل هستید به طور مکرر زنگ تفریح برای خود در نظر بگیرید. خستگی زیاد از حد باعث می‌شود در حالت‌های بدی بنشینید که به گردن یا ستون فقرات‌تان فشار می‌آورد. به علاوه باید ارگونومی مناسب استفاده از این ابزارها را یاد بگیرید. با این حال،‌ بهترین حالت‌های بدنی هم کمکی به رشد شما نمی‌کنند بلکه فقط شما را بلندقدتر نشان می‌دهند.


مقاله مرتبط: چطور می‌توان آسیب‌‌های ناشی از نشستن‌ مداوم را کاهش داد؟

۵. سیستم ایمنی قوی

بدنتان باید بتواند از خودش محافظت کند

سیستم ایمنی بدن نقشی کلیدی در تعیین قد شما ایفا می‌کند. اگر سیستم ایمنی شما قوی باشد، بیمار‌ی‌ها نمی‌توانند به سادگی روند رشد بدن‌تان را کند کنند. توان مبارزه با بیماری‌ها به خصوص در نوجوانی و زمانی که در سن رشد هستید اهمیت دارد. درست است که بعضی بیماری‌ها در دوران کودکی یا بلوغ می‌توانند رشد شما را متوقف کنند اما خبر خوب این است که می‌توانید به سادگی و با خوردن غذاهای سالم سیستم ایمنی خودتان را تقویت کنید. به جای خوردن غذاهای فراوری شده سعی کنید رژیم غذایی‌تان سرشار از دانه‌ها،‌ لبنیات کم‌چرب،‌ پروتئین،‌ میوه و سبزیجات باشد.

مرکبات (پرتقال،‌ لیمو و …) سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. این مواد با اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و بدن شما را از بیماری‌ها دور نگه می‌دارند. غذاهایی مانند ماهی،‌ روغن کبد ماهی و مغزها هم منابعی غنی از اسید‌های چرب امگا۳ هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن شهره‌اند.

۶. آب فراوان

آب زیاد بنوشید

بشکه بشکه آب نوشیدن شما را غول پیکر نخواهد کرد اما بدن‌تان برای اینکه به حداکثر رشد بالقوه‌ی خود برسد باید آب کافی داشته باشد. وقتی بحث افزایش قد در میان است معمولا کسی به نوشیدن آب فکر نمی‌کند. اما آب هضم غذا را راحت‌تر می‌کند، مواد سمی را از بدن خارج می‌کند و متابولیسم شما را بهبود می‌دهد و به این ترتیب، تأثیر مستقیمی بر قد شما خواهد داشت.

برای اینکه در حالت بهینه‌ی سلامتی خود باشید باید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. روش خوب دیگر برای اینکه آب کافی به بدن‌تان برسد استفاده از میوه‌های پرآبی مثل هنداونه و خیار است.


مقاله مرتبط: با این کار ۱۰ سال جوان‌تر شوید

۷. دوری از عوامل مانع رشد

از عواملی که مانع رشد شما می‌شوند دوری کنید

الکل و مواد مخدر دو مورد از رایج‌ترین عوامل مانع رشد هستند که باید به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید چرا که مخل رشد عادی شما خواهند بود. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف استروئیدها در سنین پایین هم می‌تواند رشد را متوقف کند. بنابراین اگر نوجوان هستید باید از این مواد هم دوری کنید. اینها صفحه‌ی رشد شما را بسته و به این ترتیب رشد استخوانی را متوقف می‌کنند. در حقیقت،‌ به شهادت تحقیقات، حتی کودکان و نوجوانانی که از داروهای ضد آسم استفاده می‌کنند (این داروها حاوی مقادیر بسیار اندکی از بودزونید هستند که نوعی استروئید به شمار می‌رود) هم معمولا ۲ سانتی‌متر کمتر از همتایان سالم خود قد می‌کشند.

به جز استروئید،‌ مواد مخدر و الکل، کافئین هم می‌تواند،‌ به خصوص در کودکان، مخل رشد باشد. البته این دخالت مستقیم نیست بلکه کافئین مانع خواب عمیق می‌شود. از آنجایی که کودکان و نوجوانان برای رشد مناسب به ۸ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارند، مصرف بیش از اندازه‌ی کافئین می‌تواند باعث خواب نامناسب و به نوبه‌ی خود کوتاهی قد شود.

۸. مکمل‌های «بلندی قد»

حتما هنگام جستجو در اینترنت درباره افزایش قد به نام بعضی مکمل‌های غذایی برخورده‌اید که گفته می‌شود معجزه می‌کنند. در بیشتر موارد این مکمل‌ها صرفا ترکیبی از مواد معدنی، ویتامین‌ها و سایر مواد غذایی هستند که رشد بدن شما را بهبود می‌دهند. بنابراین،‌ قبل از اینکه بررسی کاملی در مورد محتویات این مکمل‌ها انجام بدهید به سرعت سراغ‌شان نروید. بعضی از این مکمل‌ها ممکن است عوارض جانبی شدید داشته و یا اصلا اثری نداشته باشند. بهترین حالت این است که مکمل غذایی حاوی ۱۰۰٪ مواد طبیعی باشد.

۹. مراجعه به پزشک

شاید لازم باشد به پزشک مراجعه کنید

اگر خواهر و برادرهای‌تان در سن شما حسابی رشد کرده‌اند اما به نظر می‌رسد شما قرار نیست از اینکه هستید بلندتر شوید، شاید بد نباشد به یک پزشک مراجعه کنید. مشکلاتی که باعث نقص در رشد انسان شوند زیاد رایج نیستند اما وجود دارند. یک متخصص سلامت به شما کمک می‌کند با این مشکلات برخورد کرده و شانس‌تان را برای رشد تا حداکثر رشد بالقوه‌ی خود بالا ببرید.

برخی مشکلات در دوران کودکی (مانند نرمی استخوان) می‌توانند باعث شوند رشد شما در سنین پایین متوقف شود. به این ترتیب حتی در زمان بلوغ کامل هم به حداکثر قد بالقوه‌ی خود نمی‌رسید. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا با انتخاب سبک زندگی سالم تا آنجا که امکان دارد به سقف بالقوه‌ی رشد خود نزدیک شوید.

۱۰. جراحی

جراحی آخرین گزینه است

جراحیِ بلند کردن طول پا هم یکی از روش‌های مدرنی است که بسیاری از افراد با امید به افزایش قد به سراغ آن می‌روند. اصل روند عمل به این صورت است که استخوان‌های درشت‌نی و نازک‌نی (استخوان‌های ساق پا) شکسته شده و یک میله‌ی تلسکوپی (میله‌ای که طول آن قابل تنظیم است) در میان آنها قرار داده می‌شود. این میله خارج از پا قرار گرفته و باید چندین بار در طول روز تنظیم شود. با هر بار تنظیم، فاصله دو سر استخوان‌ها کمی از هم بیشتر شده و امید می‌رود که بافت جدید شکاف به وجود آمده را پر کند. این میله استخوان‌ها را روزانه ۱ میلی‌متر از هم دور می‌کند. کل روند ممکن است ۶ ماه طول بکشد و بعد هم ۳ تا ۶ ماه فیزیوتراپی سنگین لازم است.

این نوع عمل جراحی،‌ اگر موفقیت‌آمیز باشد،‌ تنها در حدود ۷ سانتی‌متر به قد فرد اضافه خواهد کرد. عددی که می‌تواند برای یک انسان کوتاه قد مطلوبیت زیادی داشته باشد. اما در نظر داشته باشید که این گزینه را باید به عنوان آخرین راه‌حل به کار ببرید چون می‌تواند بسیار گرانقیمت و دردناک بوده و به مشکلاتی منجر شود.

موارد فوق برترین روش‌های افزایش قد و رشد هستند. به خاطر داشته باشید که بهترین روش استفاده از راه‌حل‌های طبیعی است که در این مقاله به آنها اشاره شده است.

 

برگرفته از: beyonddisease.com

برچسب‌ها:
زهره مثنا خودم که مهندس صنایعم (و این خودش یک زندگینامه کامله) اما به نوشتن هم علاقه دارم. این اولین باره که در این سطح مقالات تخصصی رو کار میکنم. امیدوارم که برای خواننده ها هم مفید باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (70)

 1. profile-placeholder Fatemeh گفت:

  سلام من متولد آبان ۷۹ هستم ،الان قدم ۱۵۹ هستش مامانم ۱۶۵وبابام ۱۷۰میشه بگید تا پایان سن بلوغ قدم چقدر میشه ؟

 2. profile-placeholder arash گفت:

  سلام
  کسایی که دنبال افزایش قد هستند اصلا مهم نیست که چند سالتونه با صفحات رشد بسته هم میشه افزایش قد داشت به شرطی اینکه نکته هایی رو که میگم به دقت دنبال کنید= کتاب زیر را دانلود کنید
  http://s8.picofile.com/file/8307343118/Basic_Grow_Taller_System.pdf.html
  دوم= تمرینات را دوبار در روز انجام دهید اول صبح وقتی که از خواب بیدار میشید دقت کنید صبح بلافاصله که از خواب بلند میشید حتی دست و صورتتون هم نشورید بلافاصله که چشم باز کردید باید تمرینات را انجام دهید توجه کنید بعد از اینکه چشم باز کردید باید تمرینات شروع کنید تنبلی نکنید دوم=قبل از خواب تمرینات را انجام دهید
  اگر این کارها را به دقت دنبال کنید افزایش قد بین ۳ تا ۱۲٫۵را دارید تمرینات را تا رسیدن به نتیجه دلخواه انجام دهید

 3. profile-placeholder مریم گفت:

  سلام پسر من ۱۶سال و۹ماهشه الان قدش۱۵۷سانته.قد پدرش۱۷۷وقد خودم۱۵۵هست.خانواده خودم غیر پدرم همه کوتاه هستیم.هم خواستم میانگین قدشو بدونم،هم اینکه امیدی هست قدش بلندتر بشه یا نه؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام مریم عزیز
   با توجه به رابطه‌ای که در این مقاله بیان شده، انتظار میره که قد نهایی فرزند شما عددی بین ۱۶۸ تا ۱۷۸ باشه.

 4. profile-placeholder Əmir گفت:

  سلام مطالبتون واقعا عالی بود
  من سوالم اینه که من متولد فروردین۷۹ هستم الان قدم دقیقا ۱۸۲ هستش یعنی تا ۲۰ سالگیم میشه ۱۸۷ بشه یا نه ؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   ممنون از لطف شما
   مجموع قد پدر و قد مادرتون رو با عدد ۱۳ جمع و حاصل رو بر ۲ تقسیم کنید. عدد به‌دست اومده رو یه بار به‌اضافه‌ی ۵ و یه بار منهای ۵ کنید. به احتمال زیاد قدتون درنهایت چیزی بین این دو عدد خواهد بود.

 5. profile-placeholder Amir گفت:

  راهي هست جلويه افزايش قد رو گرفت ديگه دارم بينهايت دراز ميشم ١٩٥ شدم نه پدرم بلنده نه مادرم نميدونم چرا انقدر بلند شدم

 6. profile-placeholder علی گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه قدم ۱۷۵ چقدر بلند میشه ؟؟

 7. profile-placeholder ahmad.a گفت:

  سلام من ۳ ماهه دیگه میرم تو ۱۷ سال الان قدم ۱۷۰. قد پدرم ۱۷۵و قد مادرم ۱۶۶تو اقواممون اکثرا همه قد بلندن ایا میتونم به ۱۸۰ برسم

 8. profile-placeholder علی گفت:

  سلام به علاوه ی پنج یا منهای پنج چیه برچه مبنایی تخریب میزنید،برای من ۵ سانتم خوبه

 9. profile-placeholder Mrmr گفت:

  من ۱۳ سالمه و قدم ۱۵۰
  قد مامانم ۱۵۵ و قد بابام ۱۶۸
  قد من چقدر میشه؟؟

 10. profile-placeholder آرمین گفت:

  سلام من پانزده سالمه و قدم ۱۸۰٫قد پدرم۱۷۴و مادرم۱۶۰٫ آیا میتونم به ۱۸۵ برسم؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با استفاده از رابطه‌ی «(قد پدر + قد مادر + ۱۳) تقسیم بر ۲»، یه عدد به‌دست خواهید آورد. عدد موردنظر رو یه بار به‌اضافه‌ی ۵ و یه بار منهای ۵ کنید. انتظار میره که قد نهایی شما چیزی بین این دو عدد باشه.
   البته در این رابطه تنها تأثیر ژنتیک بررسی میشه اما عواملی همچون خواب کافی، ورزش و … هم در قد تأثیرگذارن.

 11. profile-placeholder امیر گفت:

  سلام من یه پسرم قدم ۱۷۲ هست و تازه پونزده سالگیمو دارم تموم میکنم قد پدر ۱۸۰ ومادرم ۱۶۳ هست خانواده امم جز یه عمم و مادر بزرگم همه بلندن میتونیم به ۱۸۰ برسم با نه؟ ممنون میشم اگه جواب بدین چون فکر میکنم خیلی کوتاهم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   با توجه به فرمولی که اینجا مطرح شده، بازه‌ای که برای پتانسیل قدتون به دست میاد، ۱۷۳ تا ۱۸۳ سانتی‌متر هست. البته علاوه بر تأثیرات ژنتیک، عواملی همچون خواب، ورزش، تغذیه و … هم میتونن روی قد نهایی افراد تأثیر داشته باشن.

 12. profile-placeholder negin گفت:

  سلام شنا چند سانتی متر قد رو افزایش میده البته اگه به صورت منظم و دو ساعت در روز شنا کنیم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام نگین عزیز
   متأسفانه اطلاعی در این خصوص ندارم.

 13. profile-placeholder رومینا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید مقالتون عالی بود یه سوال داشتم من ۱۲ سال و ۹ ماه دارم من خانواده مادرم قدی متوسط دارند ولی خانواده پدرم بیشترشون قد بلند هستند یعنی من بیشتر دختر عمو هام بالای۱۷۰ هستند من الان خودم قدم۱۵۶ هست من شنیده ام که می گویند دخترا وقتی به سن بلوغ می رسند فقط ۲ الی ۳ سانت رشد میکنند ولی بعضی ها هم می گویند تا ۱۶ سالگی قد رشد می کند می خواست ببینم کدام نظریه درست است من به علت اینکت تکواندو کار می کنم خیلی رو قدم حساس هستم لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام رومینا جان
   با استفاده از فرمولی که توی متن اومده (مجموع قد پدر و مادر منهای ۱۳ تقسیم بر ۲، به اضافه و منهای ۵ سانتی‌متر)، میتونید یه بازه‌ی تقریبی برای پتانسیل قدتون به دست بیارید. البته توجه داشته باشید بازه‌ای که به دست میاد تنها تقریبه و عوامل بسیاری (مثلا همین ورزشی که الان دنبال می‌کنید) میتونن روی قد نهایی شما تأثیر داشته باشن.

   1. profile-placeholder رومینا گفت:

    خیلی ممنونم خانم محمدی ببخشید یه سوال دیگه دارم دختر ها تا چند سالگی رشد می کنند؟

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     خواهش میکنم. درمورد سؤال‌تون اطلاعات خیلی دقیقی ندارم متأسفانه، اما همون‌طور که تو این مقاله هم اشاره شده: «… حتی اگر بیشتر از ۱۸ سال دارید تا زمانی که در میانه‌ی دهه سوم زندگی (تقریبا تا ۲۵ سالگی) هستید می‌توانید با ورزش کردن چند سانتی‌متری به قد خود اضافه کنید.»
     موفق باشید

 14. profile-placeholder عمران وصالی گفت:

  سلام :مطلب عالی بود مرثی من آرتروز زانو و استخوان درد دارم توان کاری ام صفر شده …درد مفاصل هم دارم فشار خونم تا ۱۶وضربان قلبی ام تا ۱۰۵میره دارو مصرف میکنم لطفا بمن کمک کنید تا از این مشکلات رهایی یابم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه بفرمایید.
   علت تپش قلب چیست؛ از نشانه‌ها تا راه‌های درمان تپش قلب
   کنترل فشار خون بالا؛ این رژیم غذایی‌ زندگی شما را نجات می‌دهد
   غذاهایی که فشار خون را پایین می‌آورند
   ۱۶ راهکار برای مقابله با درد رماتیسم مفصلی
   البته این مقالات تنها برای افزایش سطح آگاهی خودتون خدمت‌تون معرفی شدن و جنبه‌‌ی درمانی ندارن. قبل از به‌کار بردن توصیه‌های اونها هم بهتره که با پزشک‌تون مشورت کنید.
   براتون ارزوی سلامتی و بهبودی کامل رو دارم.

 15. profile-placeholder محمد حسینی گفت:

  سلام لطفا جواب منو بدید.من قدم ۱۶۹ بدنم عضلانی و چربیم کمه.پدرم ۱۸۸ و مادرم ۱۶۰٫سنم ۱۴ ساله و این. هم بگم که یازده سالگی به سن بلوغ رسیده ام.عموم ۱۷۲٫خاله متوسط.عمه دو تا یکممم درازند و یکی خیلی کوتاه.دایی دوتا درازن دوتا معمولی.بدنسازی و کیک بوکسینگ کار میکنم و حرکات کششی و بارفیکس هم انجام میدهم.آیا میشه گفت بتونم تا ۱۹۰ برسم.خیلی خیلی ممنون از سایت خوبتون.اگه میتونید به ایمیلم بفرستید

 16. profile-placeholder مریم گفت:

  سلام من ۱۳ سالو ۹ ماهمه قدم ۱۵۱یا۱۵۲ میخواستم ببینم با ورزش کردن و تغذیه مناسب قدم به۱۷۰ یا بالاتر میرسه و کلاس والیبال هم میرم ممنون میشم جوابمو بدین
  ممنون

 17. profile-placeholder ایوب گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه قد پدرم ۱۷۸ است و قد مادرم ۱۶۳ است قد خودم ۱۷۵ است میخاستم بدونم از این بیشتر رشد میکنم ؟ و در ضمن با چه متر هایی باید قد رو اندازه گیری کرد ؟ آیا متر خیاطی برای اینکار درسته؟

 18. profile-placeholder نازی#.. گفت:

  البته با رعایت نکاتی که در مقاله هست منظورمه؟

 19. profile-placeholder نازی#.. گفت:

  سلام خسته نباشید نمنون از نقاله خوبتون
  من ۱۵ سال دارم و قدم حدودا ۱۵۴ این غیر عادیه؟ بلندتر میشه؟ حدودا ۳ ساله ب بلوغ رسیدم.

 20. profile-placeholder مهدی گفت:

  با سلام خدمت شما و تشکری از مقاله زیباتون سوال خودمو میخوام مطرح کنم که واقعا به صورت علمی بعد از سنین ۱۸+ حدودا چقدر میتوان افزایش قد داشت البته با رعایت نکاتی که شما ذکر کردین. ممنون!

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   سپاسگزارم از توجه شما. متأسفانه اطلاعات کاملی درمورد آنچه مطرح کردین ندارم. امیدوارم پس از مشورت با یک متخصص، به جواب برسید.
   موفق باشید.

 21. profile-placeholder نگین گفت:

  من ۲۱ سالمه و ۱۷۰ قدمه از قدم متنفرم بخدا شب و روز غصه میخورم ک چرا انقد بلندم آرزوم اینه کوتاه شم ینی میشه دارویی غذایی چیزی وجود داره ک بتونه رو قدم تاثیر بزاره ک کوتاه بشم؟!

  1. profile-placeholder چطور گفت:

   وا از خداتم باشه

 22. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام من۱۳ سالو۷ماه دارم قدم ۱۵۶است قد پدرم۱۸۰و مادرم۱۷۰است میخواستم ببینم قدم چقدر میشه و میخواستم ببینم که چیکار کنم چهار سانت دیگه زود بندازم

 23. profile-placeholder Amir گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه وقدم۱۸۳. امکانش هست تا۱۸۷برسم اگه این مطالبو رعایت کنم؟؟
  (قدبالای ۱۸۵ بنظرم عالیه)

 24. profile-placeholder حسین گفت:

  من ۱۵ سالمه و ۱۷۷ قدمه
  من به داییم رفتم وهمه چیم شبیه اونه پدرم قدش ۱۷۰ و مادرم۱۶۵ ولی پدر بزرگم ۱۹۵ قدش بود وداییم هم۱۹۰ قدشه به نظر شما قدم چقدر میشه

 25. profile-placeholder حسین گفت:

  من ۱۵سالمه و ۱۷۷ قدمه یه مدت خیلی تند قد میکشیدم ولی الان خیلی کم شده
  من کپی داییم هستم قدش ۱۹۰ هست پدر بزرگم هم ۱۹۵ قدش بود به نظرتون قد من ۲متر میشه

 26. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام من ۱۶سال دارم. قدم ۱۶۸وقد مادرم ۱۶۵وقد پدرم ۱۷۵هست.میخواستم ببینم اگه موارد بالا رو رعایت کنم قدم به ۱۷۸میرسه؟

 27. profile-placeholder صبا گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و ۲ ساله ک بالغ شدم قدم ۱۵۶ و قد مامانم ۱۵۸ و قد بابام ۱۷۴ من حجامت کردمو بارفیکس هم خیلی میرم والیبال هم بازی میکنم دکتر هم رفتم دیگ نمیدونم چیکار کنم قدم تا چند سانت دیگ بلند میشه!؟😢😢

 28. profile-placeholder ابوالفضل گفت:

  سلام من تو۱۸ سالم قد پدرم ۱۶۰ و مادرم ۱۵۵ هست قد خودم ۱۵۸ هست می خواستم بدونم افزایش قدم تاچند سانت دیگه هست.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   با توجه به رابطه‌ای که تو این مقاله اومده، قد شما عددی بین ۱۵۹ تا ۱۶۹ خواهد بود. البته همون‌طور که تو مقاله هم اشاره شده این تنها یک تخمین هست و ممکنه نتیجه‌ی واقعی عدد دیگری باشه.

 29. profile-placeholder SARA گفت:

  سلام بنده ۱ص سال دارم قدم ۱۴۴ سانتی متر اوس ایا واقا وزنم تا ۴۴ عادی است؟ و ایا تا ۱۷۵ قد میکشم؟(قد پدر۱۸۰وقد مادر۱۶۴)

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام سارا جان
   عددی که برای قد شما به دست میاد حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هست. البته همون‌طور که تو مقاله هم اومده افزایش قد تحت تأثیر عوامل دیگه‌ای هم هست بنابراین امکان داره قد شما کمتر یا بیشتر از این مقدار هم بشه. در مورد ارتباط بین قد و وزن اطلاعاتی ندارم. بهتره برای رفع نگرانی‌تون با یک پزشک صحبت کنید.

   1. profile-placeholder ترنم گفت:

    سلام من۱۲سال دارم و قدم ۱۵۳ قد مادر و پدر م هم هر دو ۱۶۵ هست شنا میرم والیبال میرم بارفیکس و انواع ورزش های کششی رو هم انجام میدم قد من در نهایت چند سانت میشه تورو خدا زود تر بگییید خیلی برام مهمه وزنم هم ۴۰ کیلو

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     سلام دوست عزیز
     با توجه به فرمولی که در این مطلب هست، قد شما احتمالا عددی بین ۱۵۴ تا ۱۶۴ خواهد بود. البته همون‌طور که در پاسخ به دوستان دیگرمون هم عرض کردم، این تنها یه تخمینه و به‌جز عوامل ژنتیکی، عوامل دیگری هم (از جمله ورزش‌) در قد تأثیرگذارند.

 30. profile-placeholder Elham گفت:

  ممنون از مطلب جالبتون.
  عکس های هری پاتر هم عااااااالی بودن!
  😁😁😁😁

 31. profile-placeholder مواظب نگاه گفت:

  سرکار خانم زهره مثنا قبلاً مقاله دیگری از شما را مطالعه کرده ام. از این بابت که حوصله به خرج می دید و مطلب جمع آوری می کنید ممنون
  ولی دلیل اینکه اول هر مقاله و یا حین نمایش مقاله از تصاویری بعضاً نامناسبِ نگاه مسلمانان استفاده می کنید را متوجه نمی شوم! چه لزومی دارد که نشان دهید فلان آقا، فلان خانم را بقل کرده است؟! تصاویر معنادار مناسب تر برای وزین نمودن مقاله شما که زیاد است! چرا اصرار دارید این مدلی کار کنید؟ بله اگر شما یک مسیحی بودید یا بی دین، کپی برداری از تصاویر یک فیلم غیر ایرانی برای نمایش و وزین نمودن مقاله تان متناسب با مرام دینی خودتان ارزیابی می شد.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از دقت نظر شما و حساسیتی که به خرج دادین.
   عذر میخوایم که عکس قبلی خاطر شما رو مکدر کرده بود. امیدوارم تصویر جدید مورد رضایت‌تون باشه 🙂
   بی‌نهایت سپاس که همراه‌مون هستین.

 32. profile-placeholder فاطمه گفت:

  بله حتما این کاررو انجام می دم. چون توی کلاس ما افراد خیلی قد کوتاهی داریم دوستام هم خیلی علاقه داشتند تا بدونند چه طوری میتونیم قد بلندی داشته باشیم؟

 33. SA.MR_32 SA.MR_32 گفت:

  سلام این که تو مقاله گفته بود جراحی کنید ؟خطرناک و مضر نیست؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   همون‌طور که تو مقاله گفته شده:
   «در نظر داشته باشید که این گزینه را باید به عنوان آخرین راه‌حل به کار ببرید چون می‌تواند بسیار گرانقیمت و دردناک بوده و به مشکلاتی منجر شود.»
   ممنون که همراه‌مون هستین 🙂

 34. profile-placeholder شهرزاد گفت:

  سلام و خسته نباشید پسر من ۱۶ سال ۳ ماه داره الان قدش ۱۶۸ هست پدر قدش ۱۷۸ و مادر ۱۶۰ بین دو فامیل هم قد متوسط و هم قد بلند داریم ولی پسر من خیلی میلیمتری قدش بلند میشه میشه منم راهنمایی کنید پسرم نهایتا قدش چقد میشه و …. ضمنا اصلا اهل ورزش نیست فقط سرش تو کتابه همش درس میخونه

 35. profile-placeholder Bahar گفت:

  هی بد نبود

 36. profile-placeholder اهورا گفت:

  سلام من ۱۱سالمه قدم صدو سی چهار سانته هر جور بلایی دارم سر خودم میارم تا قدم بلند شه.من همه چیز ژنتیکیم به بابام رفته فقط نمی دونم چرا اون قدش بلنده من قدم کوتاهه؟راستی عکس های فیلم های هری پاتر عالی بود من طرفدار فیلماشم

  1. profile-placeholder محمد گفت:

   بابا تو هنوز جا داری من ۱۶ سالمه با ۱۶۸ قد ول کوتاه هستم

 37. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام
  عکساشم خیلی باحاله مال هری پاتره

 38. profile-placeholder شبنم گفت:

  اعرض سلام وسپاس از معلومات زیبایتان ..
  من سن ام ۲۲ است وقدم ۶۰ سانتی متر است و بعضی از این روش هارا استفاده میکنم همیشه ورزش یوگا انجام میدهم ولی هیچ تغیرات نامده 😞

 39. profile-placeholder امید دیوشلی گفت:

  من فکر می کنم کمی استراکچر مقاله ضعیف باشد و علت آن را نداشتن اسکپ صحیح از جامعه هدف می دانم
  در انتظار مقالات خوب و پر محتوی از شما هستم
  سپاسگذارم

 40. profile-placeholder شبنم گفت:

  باعرض سلام وسپاس از معلومات زیبایتان ..
  من سن ام ۲۲ است وقدم ۶۰ سانتی متر است و بعضی از این روش هارا استفاده میکنم همیشه ورزش یوگا انجام میدهم ولی هیچ تغیرات نامده 😞

 41. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام
  این جمله “برای اینکه در حالت بهینه‌ی سلامتی خود باشید باید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.”
  از لحاظ علمی ثابت نشده است و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان دهنده این است که این جمله منشا علمی ندارد.
  نوشیدن آب اصول خودش را دارد و سیستم بدن به گونه ای می باشد که وقتی به آب احتیاج داشته باشد احساس تشنگی به آدم دست می دهد.
  این نکته هم ثابت شده است که نوشیدن آب به مقدار زیاد حتی ضرر هم دارد که باعث کاهش سطح یون سدیم در خون می شود.

  1. profile-placeholder حدیث گفت:

   شما وقتی احساس تشنگی میکنی یعتی بدنت بت کم آبی مواجه شده، ینی چی?ینی گاسه عملکردش و هضم غذا تا اونجایی ک میتونسته از بافت ها و … آب کشیده و وقتی دیگه ابی نباشه شما احساس تشنگی میکنی که این فاجعه است!شما باید باید باید روزانه پنج الی شش لیوان اب بخوری،و نکته مهم اینه ک باید بدونی چه مواقعی بخوری، مثلا صبحا باید بیشتر اب بخوری، بعد و حین غذا اصلا اب نخوری و …
   فقط خواستم بگم ک روزی پنج الی شش لیوان سالمه و یکی از راه های فهمیدن کم ابی رنگ ادرار هست که باید زرد کمرنگه کمرنگ باشه، اگه پر رنگ باشه یتی کم ابید و سیستم بدنتون به درستی کار نمیکنه و مشکلاتی از قبیل یبوست و سختی هضم غذا و خشک شدن روده ها و…را در برمیگیره

   1. profile-placeholder مهدی گفت:

    من منظورتان را متوجه نشدم!! ولی این نکته را توجه داشته باشید که بنده با خوردن آب مشکلی ندارم و بعضی افراد حتی ۱۱ لیوان و ۳ لیتر آب هم برایشان کم است ولی نمیشود این بحث را به همه تعمیم داد. حرفی هم که زدم کاملا علمی و اثبات شده در مقالات علمی است می توانید مطالعه کنید. موفق باشید.

    1. زهره مثنا زهره مثنا گفت:

     سلام
     محض کنجکاوی،‌ یه لطفی بکنید لینکی چیزی از بعضی از این مقالات علمی که میفرمایید بدید ما هم بخونیم.
     با تشکر

     1. profile-placeholder محمد هادی گفت:

      خخخخخخخخ

 42. Hardrict Hardrict گفت:

  سلام ببخشید بنده ۱۶ سال دارم قدم ۱۷۰ هستش قد مورد انتظار هم میاد ۱۷۰ ایا امکان بیشتر شدن قدم هست؟
  سایتتون هم عالی خیلی

  1. زهره مثنا زهره مثنا گفت:

   سلام. ممنون
   البته من پزشک نیستم ولی با توجه به اینکه صفحه رشدتون تمام نشده (چون هنوز از ۲۰ بالاتر نرفتید) احتمالش هست. در ضمن عددی که از اون فرمول درمیاد به اضافه و منهای ۵ سانتی متر قد واقعیه، پس قاعدتا ۵ سانتی متر دیگه حداقل جا دارید 🙂

 43. profile-placeholder امین گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون

 44. profile-placeholder جعفر گفت:

  مطالب خوبی بود امیدواریم بتوانیم برای فرزندانمان بکار گیریم.

 45. profile-placeholder رامین گفت:

  خیلی باحالی

  1. زهره مثنا زهره مثنا گفت:

   باحالی از خودتونه :-دی

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان