۸ راه علمی برای جذاب‌تر شدن

۸ راه علمی برای جذاب‌تر شدن
امتیاز مطلب: ٨٥%
85

همه‌ی ما علاقه داریم که مورد توجه قرار بگیریم و در چشم دیگران جذاب‌تر به نظر برسیم. گاهی این تصور وجود دارد که افراد جذاب، به طور ذاتی از این موهبت برخوردار هستند و جذابیت ویژگی منحصر به فردی است که تنها در برخی افراد وجود دارد. در اینجا ۸ راه پیشنهاد شده بر مبنای پژوهش‌های علمی را ارائه می دهیم که با استفاده از آنها می‌توانید جذاب‌تر شوید.


مقاله مرتبط: یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

خلاصه‌ای از مقاله پیش‌رو در ویدیوی زیر آمده است.

چه چیزی باعث می‌شود تا افراد جذاب، و گاه بسیار جذاب باشند؟ تعمیم دادن محبوبیت بسیار دشوار است. برای نمونه، خلق و خو، تربیت فرهنگی و توانایی فرد در کنار آمدن با دیگران، تصورات کاملا متفاوتی را در مورد جذاب بودن و جذاب نبودن افراد ایجاد می‌کند.

پژوهشگران ویژگی‌‌های مشترکی را یافته‌اند که موجب افزایش جذابیت افراد نسبت به دیگران می‌شود. این ویژگی‌‌های مشترک کمک می‌کنند تا دریابیم که چگونه باید خود را به جهان نشان دهیم.

در اینجا برخی از جالب‌ترین موارد علمی را به طور خلاصه بیان می‌کنیم. پیش از بررسی این موارد، در نظر داشته باشید که بخش عمده‌‌‌ای از پژوهش‌‌های علمی، تحت تاثیر مسائل مربوط به تمایل به جنس مخالف بوده و در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن مردم، گاهی اوقات در درجه اول بر اساس ویژگی‌های پیش پا افتاده یا عجیب و غریبی، به دنبال همسر می‌گردند. بنابراین، اگر ویژگی‌‌های خود را در این فهرست نمی‌بینید، ناراحت نشوید.

۱. بامزه باشید

با مزه باشید- جذاب تر شدن

شوخ‌ طبعی بسیار مهم است، به ویژه اگر مردی هستید که با یک زن قرار ملاقات دارد. مطالعه‌های فراوان نشان داده است که خانم‌‌ها، بیشتر جذب مردانی می‌شوند که آنها را می‌خندانند.

منطقی است، زیرا خنده احساس خوبی در فرد ایجاد می‌کند. ولی عجیب است که این مزیت در طرف دیگر صادق نیست. زنانی که مردان را می‌خندانند، به هیچ وجه از این برتری برخوردار نیستند. یعنی، مردان توجه زیادی ندارند که آیا همسر آنها می‌تواند آنها را بخنداند یا خیر. آقایان، مشکل کجاست؟

در مورد علت این تفاوت، حدس و گمان‌هایی وجود دارد. انسان‌شناس، گیل گرینگراس (Gil Greengross) در مجله‌ی «روانشناسی امروز» (Psychology Today) می‌نویسد: «اثر حس شوخ‌طبعی بر جذب زنان را تا حد زیادی می‌توان اینگونه توضیح داد که افراد بامزه، اجتماعی‌تر و باهوش‌تر به نظر می‌رسند، و این همان چیزی است که زنان در همسر خود جستجو می‌کنند.»

ولی تا آنجا که به بحث ما مربوط است، بامزه بودن افراد از هر جنسیتی که باشند، صدمه‌‌‌ای به فرصت‌‌های آنها نمی‌زند.


مقاله مرتبط: چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؛ آشنایی با ۱۱ نکته واقعا کاربردی

۲. دوستان زیادی داشته باشید

دوستان زیادی داشته باشید- جذاب تر شدن

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که خودِ گروه‌‌های موسیقی جذاب هستند، در حالی‌ که تک‌تک اعضای آنها به همان اندازه جذاب نیستند؟ خب لازم نیست تعجب کنید. در مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه‌گو، مشخص شده است زمانی که افراد در گروهی قرار دارند، جذاب‌تر به نظر می‌رسند. نویسنده، جیمز هامبلین (James Hamblin)، به خوبی این تاثیر جالب را برای نشریه‌ی آمریکایی آتلانتیک (The Atlantic) بررسی کرده است. این حالت به احتمال زیاد به این دلیل رخ می‌دهد که مغز ما چهره‌ی گروهی از افراد را به صورت جمعی پردازش می‌کند، که موجب می‌شود تا هر چهره «معمولی‌تر» و در نتیجه جذاب‌تر به نظر برسد.

نویسنده درو واکر (Drew Walker) و ادوارد وول (Edward Vul) در مطالعه‌ی خود می‌نویسند: «همراه بودن با چند دوست می‌تواند استراتژی خوبی برای رفتن به قرار ملاقات باشد، به ویژه اگر ویژگی‌‌های چهره‌ی آنها یکدیگر را تکمیل کرده و موجب معمولی شدن خصوصیات غیرجذاب فرد شود.»

من زمان زیادی را صرف این مسئله نمی‌کنم که بدانم آیا چهره‌ی دوستان شما در کافی‌شاپ، خصوصیات فردی غیر‌جذاب شما را می‌پوشاند یا خیر. ولی در کل شاید بیرون رفتن با دوستان، نصیحت خوبی باشد.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته برای این‌که دوستان بیشتری داشته‌ باشید

۳. از حرف‌‌های بیهوده پرهیز کنید

از حرف های بیهوده پرهیز کنید - جذاب تر شدن

پرسیدن اینکه «چند خواهر و برادر دارید؟»، روش جالبی برای شروع نخستین قرار ملاقات نیست. بنابراین بهتر است که پرسیدن این سوالات اساسی را به فرصت‌‌های بعدی موکول کنید.

آرتور آرون (Arthur Aron) روانشناس دانشگاه ایالتی نیویورک، در مطالعه‌‌‌ای در سال ۱۹۹۷ دو گروه از افراد را جدا کرده و آنها را در دسته‌هایی دوتایی قرار داد، و به هر کدام ۴۵ دقیقه زمان داد تا به مجموعه‌ای از پرسش‌ها پاسخ دهند.

یک مجموعه شامل سوال در مورد مسائل کم‌اهمیت و بیهوده بود و مجموعه‌ی دیگر، از سوالاتی دقیق‌تر تشکیل شده بود. افرادی که سوالات عمیق‌تری پرسیده بودند، ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کردند و حتی یک زوج، عاشق یکدیگر شدند.

بر اساس پژوهش‌های دانشگاه هاروارد، صحبت کردن در مورد خود، موجب فعال شدن همان مناطق مغزی می‌شود که در زمان رابطه‌ی جنسی و یا خوردن غذای خوب، فعال می‌شود. البته به این معنی نیست که صحبت کردن در مورد خود، واقعا همان حس رابطه‌ی جنسی یا غذای خوب را دارد. در حقیقت این کار موجب ایجاد حس شادی در شما می‌شود. وقتی به کسی که او را دوست دارید اجازه می‌دهید به صورت عمیق در مورد خود صحبت کند نیز موجب شادی او می‌شوید.


مقاله مرتبط: چطور مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم؟

۴. حالتی گشاده و پذیرا داشته باشید

حالتی گشاده و باز داشته باشید - افزایش جذابیت

به طور خلاصه یعنی دست به سینه نایستید.

پژوهشگران دریافته‌اند که حالت‌های بدنی گشاده و پذیرا، و از نظر فیزیکی با اعتماد به نفس، موجب می‌شوند زمانی که کسی را برای نخستین بار ملاقات می‌کنید، جذابیت بیشتری داشته باشید. سعی کنید که با راحتی و آرامش بایستید، زیرا این کار نیز به شما کمک می‌کند (که البته کارایی و فایده‌ی آن فقط به قرارهای ملاقات محدود نمی‌شود).


مقاله مرتبط: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۵. رهبر باشید

رهبر باشید - افزایش جذابیت

بیشتر مردم جذب قدرت می‌شوند.

مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد در هر گروه، فکر می‌کنند که رهبر گروه از سایر افراد جذاب‌تر است. برای نمونه، بر اساس یک مطالعه، کارمندان یک سازمان در مقایسه با افراد بیرون از آن سازمان مدیرعامل خود را جذاب‌تر می‌بینند.

نویسنده‌ی حوزه‌ی رهبری، کوین نیفین (Kevin Kniffin) و همکاران او نتیجه می‌گیرند که «برخلاف سنت‌های تحقیقاتی، که جذابیت فیزیکی ویژگی ثابتی در نظر گرفته می‌شود، در یافته‌‌های ما، عضویت در گروه اهمیت داشته و ذره‌بینی برای درک جذابیت فیزیکی رهبران آشنا به شمار می‌رود.»


مقاله مرتبط: چطور اعتماد به نفسِ رهبری پیدا کنیم

۶. بیشتر لبخند بزنید

لبخند بزنید جذاب تر شدن

همیشه آزاردهنده‌ترین کار این است که به مردم بگویید بیشتر لبخند بزنند. به ویژه به زنان گفته می‌شود که بیشتر مواقع لبخند بزنند.

پژوهشگران در سوئیس در دو آزمایش، به بررسی رابطه‌ی میان جذابیت و لبخند زدن پرداختند. آنها دریافتند که هر چقدر لبخند شدیدتر باشد، چهره نیز جذاب‌تر به نظر می‌رسد. در حقیقت، چهره‌ی شاد، نبود جذابیت نسبی را جبران می‌کند.

خلاصه‌ی مطلب این است که در زندگی روزمره، می‌توانید هر حالت چهره‌‌‌ای را که می‌خواهید، داشته باشید. ولی اگر قصد دارید به شخصی ابراز عشق و علاقه کنید، به نمایش گذاشتن مکرر لبخندی گسترده، زیانی نخواهد داشت.

۷. خوب باشید

خوب باشید - جذاب بودن

ما این یکی را دوست داریم زیرا این مورد نیز حسی مشترک است.

پژوهشی در کشور چین بر روی ۱۲۰ نفر، نشان داد زمانی که مردم از خوب بودن فردی مطلع می‌شوند، از نظر آنها چهره‌ی او جذاب‌تر به نظر می‌رسد. به گفته‌ی مولفین، یان ژانگ (Yan Zhang)، فنچانگ کنگ (Fanchang Kong)، یانلی زونگ (Yanli Zhong)، و هوی کو (Hui Kou)، « گاهی ویژگی‌های شخصیتی با جذابیت چهره مرتبط می‌شود، یعنی ویژگی‌‌های شخصیتی مثبت موجب افزایش جذابیت چهره شده و ویژگی‌‌های شخصیتی منفی نیز موجب کاهش جذابیت چهره می‌شود.»

بنابراین، اگر شخصی را دوست دارید، با او خوب باشید. در حقیقت، با افرادی که آنها را دوست ندارید نیز خوب باشید. این کار باعث می‌شود تا برای کسانی که دوست دارید، جذاب‌تر به نظر برسید و دنیا جای بهتری باشد.


مقاله مرتبط: نیروهای روانی قدرتمندی که حتی شما را وادار به انجام کارهای بد می‌کند

۸. خودتان باشید

خودتان باشید - افزایش جذابیت

در واقع، برای جذاب بودن تنها یک راه درست وجود ندارد. باید تاکید نماییم که در مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که مهم‌ترین عامل، در تعیین چهره‌ی جذاب‌تر برای شما، محیط شماست. یعنی تجربه‌ها و اولویت‌‌هایی که آموخته‌اید که مثلا موجب می‌شود ریش قرمز یا پوست گندم‌گون را دوست داشته باشید و آن را به ژن خود ترجیح دهید. همین حالت در مورد اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند نیز صادق است.


مقاله مرتبط: چطور اوریجینال باشیم؟

مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۶، بر روی بیش از ۳۰۰۰ نفر نشان داد که در ابتدای هر رابطه، افراد بیشتر جذب شباهت‌ها می‌شوند نه تفاوت‌‌ها، پس احتمالا تظاهر به شخص دیگری بودن، به سود شما نخواهد بود. شاید افرادی وجود داشته باشند که عاشق ظاهر شما شوند، در حالی‌ که افرادی دیگر هیچ علاقه‌‌‌ای به آنها نداشته باشند. شاید هم فردی ترشرو و اخمو باشید، مشکلی نیست. احتمالا کسی وجود دارد که این ویژگی و شخصیت شما برای او بسیار جذاب و وسوسه‌انگیز باشد.

 

برگرفته از: techinsider.io

فاطمه زنگنه نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (34)

 1. profile-placeholder سعید. امیرخانی گفت:

  سلام علیکم. خیلی ممنون از زحمتی که کشیدیدواین مقاله را به اشتراک گذاشتید. واما بعد به نظر بنده البته این نظر شخص من است که مشکلی که در این مقاله وجود داره ضدو نقیض بودن آن است برای مثال بند آخر تمامی بندهای ماقبل خود را نقض میکند. به نظر شما اینطور میست سرکار خانوم؟

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   من هم از شما سپاسگزارم که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون وقت گذاشتید. البته مورد آخر موارد قبلی رو نقض نمی‌کنه و به‌طور‌کلی منظور اصلی در مورد آخر این هست که تظاهر نکنیم و سعی کنیم خودمون باشیم و این تناقضی با مواردی مانند لبخند زدن یا خوبی کردن به دیگران نداره چون نباید تظاهر کنیم که فردی خوش‌رو و خوب هستیم، بلکه باید واقعا تلاش کنیم که این ویژگی‌ها رو در خودمون تقویت کنیم.
   با سپاس

 2. profile-placeholder علیرضا گفت:

  ممنون از مطلب عالیتون
  خسته نباشی
  مرسی

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.

 3. profile-placeholder ساسان گفت:

  با سلام.
  مرسی مطالب بسیار مفیدی بود…

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اینکه دیدگاه‌تون رو بیان می‌کنید سپاسگزاریم و خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 4. profile-placeholder zahra گفت:

  از گزاشتن مطالبتون که ولقعا به درد ادم میخورن ممنونم

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.

 5. profile-placeholder محمد امین گفت:

  سلام خانم زنگنه خیلی ممنون از مطالب مفید شما بهترین ها را برای شما آرزو مندم

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست گرامی. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزارم و من هم برای شما بهترین‌ها رو آرزو می‌کنم.

 6. profile-placeholder کمیل گفت:

  سلام،با تشکر از مطالب مفیدی که ارائه شد
  مؤفق و پیروز باشید

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید، بسیار سپاسگزارم و برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

 7. profile-placeholder علی گفت:

  سلام خانم زنگنه تز این لطف شما بسیار بسیار ممنونم امیدوارم در آینده و حال به درجات خیلی بالایی برسید

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که شما هم در تمام مرحل زندگی موفق باشید.

 8. mehran mehran گفت:

  سپاسگزارم از این مطلب مفید وعلمی اتون خدا قوت.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. ما هم از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید، سپاسگزاریم.

 9. profile-placeholder اجمد جاوید جویا گفت:

  درود بر شرف نویسندۀ توانا و با ظرفیت این مقاله

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خیلی ممنون دوست عزیز، برای وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید.

 10. profile-placeholder رضا صمدی گفت:

  خیلی عالی بود

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خیلی ممنون دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب نظر شما رو جلب کرده.

 11. profile-placeholder usefli گفت:

  مننون خانم زنگنه بسیار مفید بود مطالبی که پیشنهاد دادید.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خواهش می‌کنم، لطف دارید. خوشحالم که مطالب براتون مفید بودند.

   1. profile-placeholder usefli گفت:

    خواهش میکنم.زحمت کشیدید.براتون موفقیت روز افزون آرزو مندم/

    1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

     خیلی ممنون دوست عزیز. وجود کاربرانی مثل شما، باعث افتخار ماست.

 12. profile-placeholder مرتضی گفت:

  خیلی خوب بود استفاده کردم.ممنون

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خواهش میکنم. ممنون از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله گذاشتید.

 13. profile-placeholder iusefl گفت:

  سلام و درود خانم زنگنه.با تشکر از مقاله خوبتان.اگر در این مورد مقالات دیگری هم در دسترس دارید ممنون میشم برام ارسال کنید.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده. مطالعه‌ی مقالات زیر هم خالی از لطف نیست و شاید این مطالب هم برای شما مفید باشند:
   ده عادتی که آدم‌های دوست‌داشتنی دارند
   ۹ رفتار جذاب و گیرا در افراد کاریزماتیک
   چطور صدایمان را در صحبت جذاب‌تر کنیم؟

 14. profile-placeholder صادق گفت:

  سلام سرکار خانم زنگنه
  مطالب بسیار کارآمد و مفید هستند.ممنون که داشته های خودتون رو با دیگران به اشتراک میگذارین.
  باسپاس

 15. profile-placeholder کاظم سخی زاده گفت:

  خیلی خیلی سپاس از مقاله تان
  واقعن یک حس پر انرجی به سمت من آمد با این مقاله سودمند تان

 16. profile-placeholder باسعادت گفت:

  ازمقاله ی مقبولتان بهره مندشدم و پس از۳سال افسردگی و خانه نشینی! گذشته ام رابیادآوردم و متوجه شدم که چرا همه بخصوص مدیران عالی رتبه سازمانهاو…. چرا بمن میگفتن: باروابط عمومی بسیارعالی که در تو دیده میشود، تصمیم گرفته شدکه فلا ن مسئولیت به توسپرده شود.
  و پس از مدتی تشکر وقدردانی خوب ازمن صورت میگرفت.
  درحالیکه خودم قدر خودم و لطفی که ازخدابمن شده بود رانمیدانستم و متاسفانه روزی چشم بازکردم و متوجه شدم حدود۴ماه استکه شیشه مصرف میکنم وبهمین دلیل فردی عصبی وکمظرفیت و همه را ازخود راندم و ازدست دادم….

 17. profile-placeholder مهدی گفت:

  با سلام و درود برفاطمه خانم وتشکر از مطالب زیبای ارائه شده ، بسیار جالب بود وآموزنده متاسفانه کسی این مطالب مهم و حساس و بعضا سرنوشت ساز رو به ماها یاد نداد و چه بسیار فرصتهایی رو که از دست دادیم البته این وضعیت خیلی از همسن و سالهای من است که زمانی نه چندان دور کسی جرات نمی کرد بگوید می خواهد برود پیش یک روانشناس باوربفرمایید ما یک استاد روانشناس داشتیم گله می کرد از نبود مریض نه اینکه نبود کسی جرات نمی کرد بگوید می خواهم بروم پیش روانشناس القصه غرض این بود که بگویم به لطف خدا و پیشرفت فرهنگ مردم الان پیش روانشناس رفتن افتخار محسوب می شه وکلاس بحساب می آید پس برعزیزان روانشناس و محققان این حوزه نظیر فاطمه خانم بارمسئولیت دوچندان می شود چرا که این عزیزان باید جور سالها کم توجهی و یا بی توجهی به روانشناسی را نیز باید به دوش بکشند و بیشتر از این مطالب کاربردی تهیه کرده و در اختیار هموطنان قرار دهند . الان واقعا نیازمند آموزه های کاربردی روانشناسی در بطن جامعه هستیم .عزت زیاد یا علی (ع)

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. بسیار خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده. با نظر شما کاملا موافقم. توجه به مسایل روانشناسی، اهمیت بسیار زیادی داره. البته باید بگم که من روانشناس نیستم و رشته‌ی تحصیلی من مترجمی زبان انگلیسی هست. ممنون از اینکه دیدگاه‌تون رو با دیگران به اشتراک گذاشتید.

 18. profile-placeholder محمد گفت:

  عالی بود فاطمه

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان