رشد و توسعه فردی مهارت‌های ارتباطی آداب معاشرت ۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
امتیاز مطلب: ٩٠%
90

حتما شما هم مثل من چندتایی از این آدم‌ها را می‌شناسید که نظر همه را به خودشان جلب می‌کنند! آدم‌هایی که نمی‌‌توان کاریزمایشان را سنجید، اما همه با آنها احساس راحتی می‌کنند و جذب‌شان می‌شوند.

آنها چطور این کار را می‌کنند؟ با موهبتی خدادادی متولد شده‌اند یا با مطالعه و تمرین فهمیده‌اند که چه چیزهایی روی دیگران بیشتر اثر دارد و آنها را در زندگی‌شان به کار می‌برند؟ احتمالا دومی درست است. به نظرم مهم‌ترین خصلت این آدم‌ها نوع برقراری ارتباط کلامی آنهاست. برای همین، ۱۷ عادت گفتاری این افراد خیلی دوست داشتنی را برای‌تان فهرست کرده‌ام:

۱. هرجا که می‌توانند مودب باشند، هستند

لئوناردو دی کاپریو - مودب بودن

استفاده از کلماتی مثل «لطفا» و «متشکرم» ممکن است همه جا ضرورتی نداشته باشد اما اگر می‌خواهید کاریزماتیک باشید استفاده از آنها بسیار به نفع‌تان خواهد بود.

۲. قدردان محبت‌های کوچک هستند

وقتی کسی به خاطر چیزی از شما تشکر می‌کند گفتن دوکلمه‌ی «خواهش می‌کنم» خیلی بیشتر از «حرفشم نزن» (یا مثلا «باشه») اثر دارد. آدم‌های دوست‌داشتنی از شنیدن تشکر خوشحال می‌شوند و با کلام به آن پاسخ می‌دهند.

۳. تعریف‌شان واقعی است

لئوناردو دی کاپریو - تعریف کردن

در اینجا «واقعی» کلمه‌ی کلیدی است. افراد کاریزماتیک تعریف‌های واقعی به زبان می‌آورند. نه بیهوده تعریف می‌کنند نه چاپلوس‌اند. اگر کسی شایسته‌ی تعریف باشد از گفتن‌اش دریغ نمی‌کنند.

۴. از ته دل همدردی می‌کنند

آنها از عباراتی مانند «حتما خیلی احساس غرور کردی» یا «می‌تونم تصور کنم چقدر عصبانی شدی» استفاده می‌کنند بنابراین هم با احساسات افراد دیگر همراهی می‌کنند و هم به آنها بها می‌دهند (بد نیست این راز را بدانید که آدمها دوست دارند دیگران درک‌شان کنند!)

۵. اطلاعات مفید را با دیگران به اشتراک می‌گذارند

لئوناردو دی کاپریو - به اشتراک گذاشتن اطلاعات

بعضی‌ها اطلاعات را فقط برای خودشان می‌خواهند چون فکر می‌کنند که این کار باعث قدرت آنها می‌شود. چنین آدمی نباشید. البته توجه کنید که: آدم‌های واقعا دوست‌داشتنی متوجه هستند که «اطلاعات» با «شایعات» تفاوت دارد.

۶. به دیگران پیشنهاد کمک می‌دهند

خیلی از ما دلمان می‌خواهد به جامعه کمک کنیم اما نمی‌دانیم از کجا باید شروع کرد. کاریزماتیک‌ترین آدم‌ها خیلی ساده در جستجوی فرصتی برای کمک، فقط به اطراف‌شان نگاه می‌کنند- در خانواده، در جامعه و در هر لحظه از زندگی روزمره (این کار می‌تواند در حد باز نگه داشتن در برای کسی باشد که پشت سر شما دارد وارد می‌شود).

۷. با اعتماد به نفسِ به‌جا صحبت می‌کنند

manipulated-by-charismatic-people2

لاف نمی‌زنند اما در مواجهه با موقعیت‌های چالش‌برانگیز- به خصوص چیزهایی که روی زندگی دیگران اثر دارند- با آرامش، کنجکاوی و اعتماد به نفس به مسئله نزدیک می‌شوند. معمولا می‌شود جملاتی مانند این را از زبان‌شان شنید: «خب، ببینیم چطور باید این مشکلو حل کرد»

۸. از اسامی و عناوینِ محترمانه استفاده می‌کنند

آدم‌های کاریزماتیک اسامی دیگران را به خاطر می‌سپارند و در موقعیت‌هایی که استفاده از عناوین، افراد را خوشحال می‌کند آنها را به کار می‌برند. کسب عناوینی مثل «دکتر» یا «سرهنگ» زمان می‌برد؛ پس چرا از آنها استفاده نکنیم؟

۹. یادشان نمی‌رود که عضوی از تیم هستند

لئوناردو دی کاپریو - تیم

احساس رفاقت می‌تواند موقعیت‌های سخت را قابل تحمل کند. شوخ‌طبعی حتی می‌تواند باعث لذت‌بخش شدن چنین موقعیت‌هایی بشود. آدم‌های خیلی کاریزماتیک در موقعیت‌های سخت جملاتی مثل این به زبان می‌آورند: «عیب نداره، برای همه‌مون همینطوره» و بعد در کنار بقیه برای رسیدن به اهداف تیم تلاش می‌کنند.

۱۰. دیگران را به هم معرفی می‌کنند

می دانید بهترین چیزی که کسی می‌تواند همزمان به دو نفر بگوید چیست؟ «اجازه بدید … را به شما معرفی کنم.» البته ظاهرا این روزها همه به دنبال برقراری ارتباط هستیم اما آدم‌های کاریزماتیک کسانی هستند که علاوه بر ساختن شبکه‌ی ارتباطی خودشان به دیگران هم کمک می‌کنند تا با افراد بیشتری آشنا بشوند.

۱۱. نوبت‌شان را فراموش نمی‌کنند

لئوناردو دی کاپریو - حواس جمع هستند

آدم‌های دوست‌داشتنی وقتی که برای انجام کاری چه مفرح و چه دشوار و ناراحت‌کننده نوبت آنها باشد نمی‌ترسند و قدم پیش می‌گذارند . به عبارت دیگر، آنها اگرچه از دیگران تعریف می‌کنند یا بخشنده هستند اما در عین حال یادشان نمی‌رود که این دفعه مثلا پرداخت صورتحساب ناهار نوبت آنهاست.

۱۲. به دیگران می‌گویند که به آنها اعتماد دارند

فقط سه کلمه :«بهت ایمان دارم». همین کلمات ساده می‌توانند الهام‌بخش موفقیت باشند. همه‌ی افراد به تصدیق شدن نیاز دارند. در عین حال این تصدیق باعث ایجاد محبت نسبت به فرد گوینده می‌شود.

۱۳. به دیگران اجازه می‌دهند برای خودشان تصمیم بگیرند

لئوناردو دی کاپریو - تصمیم گیری

آدم‌های واقعا کاریزماتیک به نظر خود اعتماد دارند اما در عین حال متوجه هستند که دیگران ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند و باید بتوانند مسیر زندگی خودشان را انتخاب کنند. به علاوه، رهبران کاریزماتیک از دادن اختیار و سپس اعتماد به دیگران برای دستیابی به چیزی که از آنها خواسته شده ترسی ندارند.

۱۴. گوش می‌دهند و می‌خواهند بیشتر بدانند

لئوناردو دی کاپریو - گوش دادن

آدم‌های خیلی دوست‌داشتنی شنونده‌های فعال و صادقی هستند. می‌توانید با آنها درباره نظرات یا ماجراهایتان صحبت کنید یا از آنها راهنمایی بخواهید و آنها با پرسیدن سئوال و دادن نشانه‌های کلامی نشان می‌دهند که در لحظه حاضر و حتی به موضوع علاقه‌مند هستند. زمان برای همه‌ی ما با ارزش‌ترین منبع است اما آنها حاضرند وقت‌شان را در اختیار شما بگذارند.

۱۵. مسئولیت‌پذیر هستند

این آدم‌ها مسئولیت کار یا خطایشان را می‌پذیرند و کنترل اموری را که باید تحت نظارت‌شان باشد به دست می‌گیرند. بنابراین با عقل جور درمی‌آید که بگوییم آدمهای قابل اعتماد بسیار دوست داشتنی‌اند.

۱۶. حمایت‌شان را اعلام می‌کنند

لئوناردو دی کاپریو - حمایت

ما آدم‌هایی را که کنارمان می‌مانند و کاری می کنند احساس کنیم ما را حمایت می‌کنند دوست داریم. در ارتش به این کار می‌گویند «هوای ساعت شش همدیگه را داشتن» (ساعت شش موقعیت پشت سر فرد است). کسی را به یاد بیاورید که در موقع نیاز از شما حمایت کرده است و به من بگویید که در آن لحظه چقدر برایتان دوست داشتنی می‌نمود؟

۱۷. همیشه می‌پرسند :«چرا که نه؟»

لئوناردو دی کاپریو - چرا که نه

آدم‌های دوست داشتنی اغلب آدم‌هایی رویاپرداز، مثبت‌نگر و عمل‌گرا هستند. رابرت اف کندی این آدم‌ها را به بهترین وجه توصیف کرده است: «بعضی‌ها عادت دارند چیزها را همانطور که هستند نگاه کنند و بپرسند چرا؟ من رویای چیزهایی را می‌بینم که هرگز وجود نداشته‌اند و می‌پرسم چرا که نه؟»

 

برگرفته از: inc.com

زهره مثنا خودم که مهندس صنایعم (و این خودش یک زندگینامه کامله) اما به نوشتن هم علاقه دارم. این اولین باره که در این سطح مقالات تخصصی رو کار میکنم. امیدوارم که برای خواننده ها هم مفید باشه.

دیدگاه‌ها (59)

 1. برای دوست داشتنی بودن :
  ۱٫ خوب باشید
  ۲٫ خوب باشید و
  ۳٫ خوب باشید
  خوب بودن گستره زادی از ویژگی ها را در بر می گیرد. مانند مهربان بودن، خوشرو بودن، راستگو بودن و …

 2. بنظر من این ویژگیایی ک شما توصیف کردین فقط ویژگیای یه ادم معمولی و خوبه حالا میش گفت تا حد کمی هم جذاب.اما چیزی ک من تو جامعه دیدم اینه ک آدمای جذاب صرفا آدمای خوبی نیستن بلکه اکثرن آدمای بدی هم هستن!!!مثلا توی جمع دوستانه دخترایی جذابن ک مهمونیای آنچنانی میرن و خیلی خودشونو میگیرن و از روابطشون با جنس مخالف میگن و ی سری ویژگی های اخلاقی بد دیگ ک جذاب بنظر میرسه…

  1. اين ادمهايي كه جذاب توصيف كردي براي كي جذاب هستند!؟ حداقل براي خود شما جذاب نيستند! مگه نه؟ اگه كسي مشكل اخلاقي داشته باشه بالاخره مشتري خاص خودشم داره. هرچند شوخ و شنگ بودن عده اي هم نشان از زوال اخلاقي آنها نيست و مواظب قضاوت هامون باشيم.

 3. سلام
  مطلب عالی بود
  تشکر از زحماتتون
  ولی مثل اینکه بعضی از دوستان اینجا رو با اینستاگرام اشتباه گرفتن و بجای بیان یه نکته مثبت یا نظر شخصی شون انگار دارن کامنت میذارن. جدی یه لحظه حس کردن اینجا یه پست از اینستاگرامه

 4. دلیل این عددها چیه تو سالهای اخیر ؟! مردم تو ۱۶ حرکت و فلفور خیلی دوست داشتنی میشن ؟! صبر مردم کم شده ؟ یا با ۹ حرکت باهوش میشن ؟! شایدم قیافشون تغییر می کنه خوشتیپ می شن ؟! دیکاپریو اگر نقش یک جانی رو هم بازی کنه بازم خوشتیپه ربطی به اینا نداره

 5. انتخاب شخص لئوناردو برای معرفی همچین شخصیتی به جا بود . به طوری که کاملا واضح میشه عملکرد رئالیستی در بازی نقش هایی که بهش واگذار میشه رو درک کرد .
  برای من عکس ها پراکنده بود و متاسفانه نتونستم عناوین رو به عکس ها ارتباط بدم .
  ممنون

 6. یه درصد فکر کن من تو اداره وقتی پرونده رو از دست رئیسم میگیرم بهش بگم : «خب، ببینیم چطور باید این مشکلو حل کرد» 😀 😀 حاج خانوم انگار در جریان نیستی…اینجا ایرانه.بخوای خوب باشی بهت میخندن.

 7. ژن میگه این بچه میخواد-خوشگل یا زشت-پررو یا کمرو-باهوش ویاخنگ-ووووباشه بقیش چغری ماست که بیست سی درصد کاره وجدانا گلزار اگه زیبا وبلندنبود با اون بازی خشک میتونست مرد جذاب سینما بشه یا اگه موهاش دراول جوانی میریخت چی؟دی کاپریو هم همینطور….جوک ما

  1. دیکاپریو و گلزارو قابل مقایسه ان مگه؟ دیکاپریو نمیتونست مثل خیلی از بازیگرای دیگه سالی سه چهارتا فیلم بیخود بازی کنه و غیره؟ که تهشم هیچی نشه؟ ولی اینکارو نکرد. تازه از همون بچگیشم توانایی بازیشو نشون داد. حالا درسته از اول اینقدر گزیده کار نبوده اما زود خودشو بالا کشید. الانم شخصی شده که به این آسونی نمیشه با کسی مقایسه ش کرد. گلزار؟؟!

 8. اصلا کاری به دی کاپریو بودن طرف و مثبت یا منفی بودن شخصیتش یا فیلماش ندارم. انتخاب عکسا به نظرم خیلی هم هوشمندانه بوده. یه ارتباط قوی بین متن و عکس وجود داره. مرررسی خانم مثنا

 9. تصاویر خیلی غربی بودن و بیشتر برای جلب بیننده بود، از تصاویر که بگذریم خیلی جاها مخصوصن دو رو ور خودمون از آدمهایی با این خصلت سواستفاده میشه تا محبوب بودن

 10. سلام، با تشکر از شما و سایتتون.. بنده هم اعتراض شدید خودم رو به این عکس های مبتذل و نامفید اعلام میکنم. بهتر بود عکس دکتر احمدی نژاد رو به اضافه کپن تخفیف ساندیس میذاشتید دوستان بهره کافی رو ببرند

 11. سپاس و تشکر
  ممنون میشم اگه امکانش باشه از دیالوگهای فیلم گرگهای والستریت که در بیزینس وتجازت کاربرد داره و حاوی مفاهیم کلیدیه ترجمه و در مقاله هاتون بکار ببرید/
  تشکز و سپاس از زحمت و بذل توجه شما
  ارزومند بهزوزی شما عزیزان

 12. مطالب درکل خوب بود اما هرکسی اگه بظاهر و برای دوست داشتنی شدنش این کارا رو انجام بده، به دل کسی نمیشینه و اوضاع خرابتر میشه
  ضمنا با نظر آقای حجت شدیدا موافقم، واینکه از دید کاریزماتیکترین آفریده های خدا اخلاص توی هر عملی حرف اول رو میزنه، کاش همه به این مطلب توجه و عمل کنن.

 13. ما بهترین کاریزماتیک های عالم رو داریم .نمایش گرگ والستریت در این مقاله نشان دهنده غرب زدگی و توجه به افکار و طرز رفتار غربی هاست ولی در کل کار و رفتار خوب خوبه و مشخصه های انسان مؤدب در این مطلب به وضوح دیده میشه.باتشکر از مترجم خوب این مطلب

 14. کاش الگوی از پیامبر یا حضرت علی الگو برداری میکردین وکاریزماتیک بودن ائمه رو به نمایش میگذاشتین که اینهمه خاطرخواه دارند و دوست داشتنی هستند

  1. اين خاطر خواهيه يا ترس و نياز!!! ترس از نفرين ابدي و ايجاد نياز به ساده ترين نياز هاي روزمره ي زندگي و در كنارش تبليغ آن بزرگواران كه شفاعت مي كنند و نياز ها را برطرف مي كنند.

 15. به نظرم خوب بود ولی کامل نبود یعنی خیلیا اینا رو رعایت میکنن ولی آدم دوست داشتنی نیستن و به نظرم بیشترشون درباره یک آدم مودب بود تا یک آدم دوست داشتنی

 16. در توضیح ترجمه ی عبارت «justifiable confidence» تو مورد هفتم خواستم بگم just به معنی عادل و اینها هست ولی justifiable تو ترجمه ی تحت اللفظی می شه قابل توجیه، موجه که اینجا با توجه به ترکیبش با confidence به نظر میاد «به جا» یا (دیگه زیادی آزاد اگه بخواییم ترجمه کنیم) «قابل قبول» معادل بهتری براش باشه تا «بر حق» (که اون وقت می شه «اعتماد به نفس به جا/ قابل قبول»). چون ما تو فارسی هیچ وقت نمی گیم «فلانی اعتماد به نفس برحقی داشت.» ترکیب «اعتماد به نفس» با «برحق» زیادی بوی ترجمه می ده و غیر فارسیه. ولی در کل ترجمه ی روون و خوبی بود. مرسی از انتخاب متن خوب.

 17. تصاویر از فیلم گرگ وال استریت نمایش یک آدم بی شرف و منفعت طلبه . البته اینها صفات آدم های ریاکاره که از نیروی کاریزماتیک خودشون برای استثمار بقیه بهره میبرند. آدم بی شیله پیله به این ادا اطوارها نیاز نداره.آدم ها هر چه قدر بیشتر اهل شو دادن باشند، همون قدر پست ترند. حداقل در ایران

 18. دقیقا نمیشه گفت درستِ چون اینا برداشت های شخصی شما از یه آدم کاریزماتیک بود
  بی شک خیلی مسائل بهش پرداخته نشده اما این رو هم باید بدونیم که همه ی نکاتی که گفتید حتما در ارتباط بهتر موثر خواهد بود

 19. متشکرم متن جالبی بود و تصاویر هم با حالاتی که توصیف شده همخوانی دارد و احساس خوبی به خواننده می دهد . برقرار باشید

 20. مطلب جالبي بود من نگاه دگم و تعصبي به تصاوير ندارم ولي با نظر علي آقا موافقم عكسها براي جلب توجه مخاطب بود ولي عموما به موضوع ربطي نداشت

 21. الگو سازی یکی از میان بر هائی است که می تواند عادات خوب در ما ایجاد کند. مطالب مفید بود. من آنها را با رفتار چند تا از این آدمها که دور و برم هستند تطبیق دادم. واقعا” همینطور است. سپاس

 22. نگاه خوب و پرداخت عالی نکاتی است که من در خصوص مقاله خوب شما می توانم بگویم
  خواندن آن را و حداقل خواندن تیتر دسته بندی خوب آن را پیشنهاد می کنم …

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسابقه استعدادهای نویسندگی

برای شرکت در مسابقه و اطلاع از شرایط آن بر روی دکمه زیر کلیک نمائید: