بهترین راه مدیریت خشم چیست؟

بهترین راه مدیریت خشم چیست؟
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

ما در دنیای امروز طوری به استرس عادت کرده‌ایم که گویی از وجود آن بی‌خبریم. استرس از عوامل زمینه‌ساز خشمگین شدن آنی است. خشم، احتمالا واقعی‌ترین احساس انسان است و چگونگی کنترل آن برای همه ما ضروری است. کارمندان باید یاد بگیرند با فشار کاری و مدیران پرتوقع کنار بیایند. مدیران هم باید یاد بگیرند حس خصومت‌شان را با کارکنان نالایق، کنترل کنند. به طور کلی، انسان‌ها باید بیاموزند که دق دلی‌هایشان را سر هم خالی نکنند. در این مقاله شما را با انواع خشم و بهترین راه‌ مدیریت آن آشنا می‌کنیم.

بر خلاف اضطراب و افسردگی، علم پزشکی تا کنون هیچ دارویی برای درمان خشم کشف نکرده است. میان تمام احساسات منفی، خشم ویرانگرترین آنها است، چون می‌تواند منجر به رفتارهای فیزیکی خشونت‌آمیز شود. وقتی کسی را به شرکت در کلاس مدیریت خشم دعوت می‌کنند، نتیجه‌‌ی کار اغلب ناامیدکننده می‌شود. گاهی اوقات، بیرون کردن اژدهای خشم از غارش، فقط بر آتش خشم می‌افزاید. برای مقابله با خشم، باید راه‌های بهتری وجود داشته باشد.

نخستین گام در بررسی خشم، این است که ببینید خشم شما تا کجا پیش رفته است. خشم درجاتی دارد و حتی کاربردهای عملی هم برای آن وجود دارد، بنابراین نمی‌توانیم برای تمام درجات خشم، یک نسخه بپیچیم. مقیاس‌ زیر به شما یک دید تقریبی می‌دهد تا بتوانید انواع خشم‌های قابل کنترل و غیر قابل کنترل را بشناسید.

نشانه‌های خشم قابل کنترل

 • دائم شکایت می‌کنید و عیب‌جو هستید.
 • از خشم برای ترساندن بقیه استفاده می‌کنید تا کار خودتان راه بیفتد.
 • از خودتان و کمبودهایتان خشمگین هستید.
 • خشم خود را با تمام بدی‌های موجود در عالم مقایسه می‌کنید و آنگاه توجیهی برای آن پیدا می‌کنید.
 • از خشم استفاده می‌کنید تا در موقعیت‌های رقابتی، خودتان را بالا بکشید. خشم در اینجا محرک شما است.

مقاله مرتبط: ۷ نکته مهم که باید در مورد خشم‌تان بدانید

نشانه‌های خشم غیرقابل کنترل

 • خشم شما توهین‌آمیز است و به اطرافیان شما آسیب می‌رساند.
 • مرتبا حین رانندگی از این و آن خشمگین می‌شوید و دعوا به راه می‌اندازید.
 • خشم بر شما غلبه می‌کند و جای منطق را می‌گیرد.
 • عادت دارید از خط قرمز عبور کنید و مرتکب خشونت فیزیکی هم بشوید.
 • از درون احساس خشم می‌کنید و نمی‌دانید چه باید بکنید.

خشم غیرقابل کنترل نوعی از خشم است که جامعه را بر هم می‌زند و نشان‌دهنده‌ی درجه‌ای از اختلال روانی است که از حوزه‌ی خوددرمانی و حتی کمک خیرخواهانه‌ی خانواده و دوستان هم خارج است. در این وضعیت تنها مداخله‌ی حرفه‌ای لازم است و دست به دعا برداشتن برای اینکه شخص بهبود یابد. تنها نکته‌ی امیدوار کننده‌ای که وجود دارد این است که بعضی افرادی که دچار خشم عمیق بوده‌اند توانسته‌اند از جنبه‌ی خشونت‌آمیز خشم‌شان فاصله بگیرند. در هر صورت، شما باید روی خشم قابل‌ کنترل تمرکز کنید که با تلاش خودتان، راه رهایی از آن وجود دارد.

گام نخست این است که بخواهید از شرّ خشم خلاص شوید. این کار برای بسیاری از افراد، به ویژه آقایان، راحت نیست. در بسیاری از خرده‌فرهنگ‌ها، خشمگین بودن مایه‌ی افتخار و نشانه‌ای از مردانگی، سرسختی و حس رقابت و جنگجویی است. با وجود این، تمام این انگیزه‌ها، شکلی از شرطی‌سازی بیرونی هستند. شما زمانی برای ترک خشم انگیزه پیدا می‌کنید که از خواب بیدار شوید و ببینید خشم شما چگونه به خودتان و اطرافیان‌تان آسیب می‌رساند. فقط کافی است برچسب آدم خشمگین روی شما باشد تا فرصت‌های رشد و تعامل مثبت با دیگران از شما گرفته شود، حتی اگر شما را فقط عیب‌جو و شاکی بدانند. خشمگین بودن همیشه بهایی دارد، پس خوب به اطراف خود نگاه کنید و ببینید چه بهایی برای آن می‌دهید. بهترین راهِ ارزیابی مسئله این است که از همکاران، دوستان و خانواده بخواهید نظر واقعی‌شان را درباره‌ی شما بگویند.

گام دوم این است که از نشان دادن خشم خود دست بردارید. فرد خشمگین آماده‌ی سرزنش و انتقاد از دیگران است و از آنجا که همیشه چیزی برای انتقاد کردن وجود دارد، چرخ خشم او می‌چرخد و اینگونه است که قدرت و کنترل خود را به خشم واگذار می‌کند. اگر مسئولیت خشم را به عنوان یک مسئله‌ی شخصی‌ بر عهده بگیرید، صرف‌نظر از هر چیز و هر کسی که دور و برتان است، آن قدرت و کنترل از دست رفته را دوباره به دست خواهید آورد و این می‌تواند انگیزه‌ی خوبی برای تغییر باشد.


مقاله مرتبط: چطور می‌توان خشم و عصبانیت را کنترل کرد؟

گام سوم این است که با دقت بهانه‌های خشمگین بودن‌ خود را بررسی کنید و مسئولیت خشم خود را بپذیرید. برای اغلب افراد، دو بهانه‌ی اصلی خشمگین شدن عبارتند از:

۱. «لیاقتشون همین بود!»

۲. «من همینم دیگه! یه آدم عصبانی‌!»

در بهانه‌ی اول (لیاقت آنها همین بود!)، «آنها» همه‌ی افرادی هستند که شما برای سرکوب کردن‌شان، به خود حق می‌دهید. این بهانه بر این اساس است که شما احساس می‌کنید مهمتر از دیگران هستید، چون به خودتان اجازه می‌دهید از آنها به خاطر اشتباهات‌شان، انتقاد کنید و از دست‌شان عصبانی شوید. راه فرار از این بهانه این است که تشخیص بدهید شما تنها مسئول زندگی خودتان هستید و نه زندگی دیگران. بهانه‌ی دوم، انکار همه‌جانبه است. فرد با توسل به این بهانه، درهای تغییر را به روی خود می‌بندد و ناامید است. راه فرار از این بهانه این است که بگویید: «من خیلی وقته که یه آدم عصبانی‌ام. اگه بخوام قدرت دارم یه آدم دیگه بشم.»

گام چهارم در چرخه‌ی خشم این است که زود به داد خود برسید و خشم خود را در نطفه خفه کنید. به جای این که اجازه دهید خشم کنترل شما را در دست بگیرد و بگذارید کار از کار بگذرد و آن زمان احساس پشیمانی کنید، تاکتیک بهتر این است که فورا محلی را که سبب بیدار شدن اژدهای خشم شما شده است، ترک کنید و جایی بروید که تنها باشید و اژدهای درون‌تان را آرام کنید. پس از این که آرام شدید، لحظه‌ای به حس خوب مهار خشم و آرام شدن فکر کنید و این عادت را به عنوان یک حالت لذت‌بخش، در خودتان تقویت کنید. این عادت کمک می‌کند توهّم این که خشمگین بودن، حس خوبی دارد (یک بهانه‌ی رایج دیگر) را خنثی کنید.

اگر قادر به ترک موقعیت نیستید، احساسات‌تان را سرکوب نکنید، چون این کار باعث می‌شود از درون، فشار بیشتری را احساس کنید. به خودتان بگویید: «به محض این که فرصت شد، خشمم را خالی می‌کنم!» به تاخیر انداختن ابراز خشم واقعا جواب می‌دهد، چون بخش خشمگین وجود شما اطمینان پیدا می‌کند که سرکوب یا نادیده گرفته نخواهد شد.

به کمک گام‌هایی که گفته شد، هر فردی که انگیزه‌ی تغییر داشته باشد، می‌تواند خشم خود را کنترل کند. به عهده گرفتن مدیریتِ فردیِ خشم، نشان از این دارد که شما مایل به بازیافتن حس قدرت، کنترل و عزت نفس هستید. اینها پاداش‌های باارزشی هستند که هیچ خشم خودبینانه‌ای نمی‌تواند جای آن را بگیرد.

 

برگرفته از : linkedin.com

زهرا ذوالقدر نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (13)

 1. profile-placeholder میرزا ناصر گفت:

  جالب بود

 2. فرزین زینی فرزین زینی گفت:

  بسیار خوب بود

 3. profile-placeholder شایان گفت:

  باتشکر، فقط ی نکته ای هست اونم اینکه وقتی تو موقعیتی قرار میگیریم که خشمگین و عصبانی میشیم اگه خشم خودمونو ابراز کنیم و بزنیم همه چی رو بترکونیم که هزاران مشکل بعدش پیش میاد که بعضی هاش واقعا جبران ناپذیره و اشتباه آخر زندگی ادم میشه.
  از اون طرف اگه خشم خودمونو ابراز نکنیم و بقول این متن، تو نطفه خفه کنیم و یا به عبارتی خشم رو سرکوب کنیم مشکلات روانی و جسمی گریبان گیرمون میشه. مخصوصا تو این زمونه که عصبانیت هر ثانیه در کمینه و یه صبح تا شب معمولا دو سه بار عصبانی میشیم هممون.
  بعضیا میگن یه کیسه بکس بگیر و هر وقت عصبانی شدی بهش حمله کن. خوبه ولی متاسفنه دوتا ایراد داره یکی اینکه مسلما همه جا نمیتونیم کیسه بکسمونو با خودمون ببریم(!) دوم اینکه هر چقدر هم که به کیسه مشت و لگد پرتاب کنیم اصلا جای اون کاری رو که باید موقع عصبانیت انجام میدادیم رو نمیگیره.
  دوستان کارشناس لطفا پیشنهاد ارائه بدن.
  ممنون

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام و وقت بخیر. ممنون از شما که با حوصله نظرتون رو مطرح کردین. با شما موافقم که همیشه نمیشه جلوی خشم رو گرفت. خشم هم یک احساس طبیعی هست و مثل بسیاری از احساسات دیگه، نوع واکنش ما بهش مهم و اثرگذاره. در خواست شما برای ارائه پیشنهاد منو یاد ویديویی انداخت که آقای ایمان فانی مترجم و گوینده ش هستن: «چرا مردم بدجنسی می کنند؟» عنوانش در ظاهر با عنوان این مقاله همخوانی نداره اما مطالبش آنقدر عمیقه که به نظرم در شرایط بسیاری کاربرد داره، از جمله زمانی که خودمون خشمگین هستیم یا دیگران خشمگین و ما قربانی خشم اونها. بخشی از زیرنویس ویدئو رو براتون نقل میکنم: «تقریبا مرتب اتفاق می افتد، یک نظر تند و تیز، یک جوک به خرج ما در جمع رفقای قدیمی، یک کامنت تحریک کننده در اینترنت … اینها خیلی درد دارند … در خلوت ذهنمان دنبال دلیل می گردیم … فکری که باید بکنیم اینست، حقیقتی ساده و بی برو برگرد، مردم بدجنسی میکنند چون رنج میکشند … تنها راه شکست دور باطل نفرت، درک منشا آن یعنی رنج است. تلافی کردن فایده ای ندارد، باید همانطور که خردمندان باستان گفته اند، به دشمن به چشم تاسف و ترحم و اگر توانستیم با عشق و بخشش نگاه کنیم … »

   1. profile-placeholder شایان گفت:

    ممنون بابت پاسخ شما خانم ذوالقدر
    همونطور که شما گفتید خلیی خوبه که واقعا هممون بتونیم ببخشیم و انتقام نگیریم و تلافی نکنیم. ولی متاسفانه در مواقعی اصلا نمیشه اینطوری به قضیه نگاه کرد. یعنی اصلا مجال برای فکر کردن به اینطور چیز ها به شخص داده نمیشه. یقینا همه این وضع رو تجربه کردن از جمله خود شما.
    از طرفی بخشش در بعضی مواقع واقعا کار سختیه. در ثانی اگه همیشه ازاشتباهات طرف مقابل چشم پوشی کنیم و بطور جدی(و بعضی مواقع فرا جدی!) برخورد نکنیم ، از نظر طرف مقابل ضعف ما رو نشون میده و چه بسا باعث رفتار و حرکات و صحبت های ناشایست در آینده هم بشه. همچنین خود خوری و سرزنش خودمون که چرا در اون زمان خاص به طرف مقابل واکنش خشن یا جدی نشون ندادیم و در نگاه دیگر افراد، آدمی ضعیف و حقیر به چشم اومدیم( گرچه این تفکر کاملا اشتباهه ولی باید قبول کرد که اکثریت جامعه همچین طرز تفکری رو دارن).

 4. حسین مهری اردستانی حسین مهری اردستانی گفت:

  جالب بود

 5. profile-placeholder مسعود گفت:

  اصلا فرو بردن خشم کار درستی نیست باعث افسردگی و فشار خون و … میشه باید خشم را بیان کرد از طریقی که به دیگری آسیب نرسه .

 6. profile-placeholder Arteezy گفت:

  قاعدتا خشم یکی از غرایز انسانی است که باید تحت کنترل قرار گیرد متاسفانه در جامعه ما به صورت آشکار و نهان در بین مردم به شدت دیده می شود و میتوان در زندگی روزمره چون طرز رانندگی افراد، نزاع عمومی.دعوا های خانوادگی شاهد هستیم کشور ما از آن دسته کشور هایی است که مردم دچار یک پرخاشگری گری و خشم مزمن شده اند که دلیل آن بیشتر مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی است که باعث شده است ما در رتبه دوم غمگین ترین مردم جهان جای بگیریم

 7. profile-placeholder babak گفت:

  سلام ممنون از پاسخگویی شما من خودک در زندگی خصوصی ام باور کنید طاقت ۱۰دقیقه کدورت را ندارم وهیچ موقع عذرخواهی برام سخت نیست البته تا جائی که امکان داره جوری رفتارمیکنم که نیازی به عذرخواهی نباشه ولی اگر هم نیاز باشه واسم سخت نیست

 8. Khaled MahmOodi Khaled MahmOodi گفت:

  ممنونم ازتون…بسيار مفيد بود

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   خوشحالم که این مقاله نظر شما رو جلب کرده. امیدوارم از باقی مطالب هم لذت ببرید.

 9. profile-placeholder babak moradi گفت:

  سلام عالی بود ممنون از کارتون چه خوبه که همه ما لحظه ای درنگ کنیم بعد کاری کنیم یا حرفی بزنیم چه اتفاقلات تلخی در پیرامون همه ماها رخ میده که به یک لحظه مکث میشه از اونا جلوگیری کرد

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنون از توجه شما. حق با شماست و متاسفانه این اتفاقات تلخ زیاد رخ میدن. اتفاقاتی که به سادگی «یه لحظه مکث» میشه جلوشونو گرفت، اما بسیاری از ما غافلیم که به سادگی «یه معذرت میخوام» هم میشه دل کسایی رو که خشممون رو به ناحق سرشون خالی کردیم، دوباره بدست بیاریم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان