لاغری بدون ورزش راحت‌تر و موثرتر است؛ بخوانید چرا و چگونه

لاغری بدون ورزش راحت‌تر و موثرتر است؛ بخوانید چرا و چگونه
امتیاز مطلب: ٨٩%
89

احتمالا تا به حال پیش آمده که تصمیم بگیرید وزن کم کنید یا لاغر شوید. در این صورت حتما یکی از این دو راه را انتخاب کرده‌اید: یا تصمیم گرفته‌اید به صورت جدی ورزش کنید یا اینکه رژیم بگیرید؛ شاید هم هر دو را انجام داده باشید. در این مقاله با دلایل علمی از حدود ۶۰ مطالعه‌ی معتبر استخراج شده‌اند به شما نشان می‌دهیم که چرا ورزش بهترین راه برای خلاص شدن از چربی‌های اضافی و رسیدن به وزن دلخواه‌تان نیست. پس اگر از این راه‌ نتوانسته‌اید نتیجه‌ بگیرید بدانید که شما تنها نیستید و در ادامه‌ی این مقاله دلیلش را بخوانید، همچنین در انتها ببینید که بهترین راه برای لاغر شدن بدون ورزش و همچنین لاغری سریع شکم بدون ورزش چیست.


مقاله مرتبط: زنجبیل و لاغری؛ نحوه مصرف زنجبیل برای چربی سوزی چگونه است؟

چگونه بدون ورزش لاغر شویم؟

ما همیشه در مورد ورزش کردن یک عقیده‌ی ثابت داشته‌ایم: این که هر چه بیشتر ورزش کنیم می‌توانیم بیشتر بخوریم و در عین حال لاغر هم می‌شویم! این عقیده‌ای است که در طول عمرمان توسط مربیان تناسب اندام، افراد مشهور، تولیدکنندگان غذا و نوشیدنی مانند کوکاکولا و پپسی و حتی بهداشت‌یاران عمومی و دکترها در ذهن ما تلقین شده است. عضویت باشگاه‌ها، لوازم تناسب اندام، نوشیدنی‌های ورزشی و ویدیوهای آموزشی بی‌شماری برای افزایش فروش، همین قول را به مردم می‌دهند.

در مورد این عقیده یک مشکل بزرگ وجود دارد: این فکر نه تنها کاملا اشتباه است، بلکه تمام تلاش ما برای مبارزه با چاقی را به بیراهه می‌برد!

من برای اینکه دلایل محکمی پیدا کنم، بیش از ۶۰ تحقیق با موضوع ورزش و کاهش وزن را مورد مطالعه قرار دادم. علاوه بر آن با ۹ نفر از برجسته‌ترین محققان تغذیه، ورزش و اضافه‌وزن صحبت کردم. در اینجا اول می‌خواهم خلاصه‌ای از آنچه یاد گرفتم را برای‌تان بگویم و بعد هر یک را مفصل و کامل توضیح دهم.

لاغری بدون ورزش - چگونه بدون ورزش لاغر شویم

چیزهایی که می‌دانیم:

برخلاف نصیحت‌هایی که اغلب به ما کرده‌اند، ورزش کردن کمکی به وزن کم کردن نمی‌کند. ما فقط می‌توانیم ۱۰ تا ۳۰ درصد از ۱۰۰ درصد انرژی‌ای که همه را از طریق غذا دریافت می‌کنیم از راه فعالیت فیزیکی مصرف کنیم.

چیزهایی که نمی‌دانیم:

فعالیت‌ فیزیکی مجموعه‌ای از تغییرات آبشاری را باعث می‌شود که می‌تواند روی مقدار غذایی که می‌خورید تأثیر بگذارد، مقدار کالری‌ای که مصرف می‌کنید را تغییر دهد و در نتیجه طبیعتا روی وزن شما نیز تأثیر می‌گذارد. علت تفاوت‌های میان این تأثیرات در افراد مختلف، نامشخص است.

این برای شما یعنی:

نباید توقع داشته‌ باشید که تنها با خسته کردن خودتان با فعالیت‌های فیزیکی بتوانید مقدار زیادی وزن کم کنید. هرچند ورزش تأثیر زیادی در سلامت کلی بدن‌تان دارد، در نهایت مقدار و نوع غذایی که می‌خورید تعیین‌کننده‌ی اندازه‌ی دور کمرتان هستند!

این برای سیاست‌گذاری تغذیه یعنی:

ما با یک مشکل اضافه‌وزن مواجه‌ایم. اما نباید کمبود فعالیت‌های ورزشی و مصرف کالری‌های اضافی را در این مورد به یک اندازه مقصر بدانیم. سیاست‌های سلامت جمعی باید مبارزه با مصرف بی‌رویه‌ی غذاهای بی‌کیفیت و بهبود عادت‌های غذایی را در اولویت دستور کارشان قرار دهند.

۱. یک سرنخ تکاملی که از چگونگی سوزاندن کالری توسط بدن خبر می‌دهد

وقتی هرمان پونتزر (Herman Pontzer) انسان‌شناس دانشکده‌ی هانتر از نیویورک به تانزانیا سفر کرد تا بر روی یکی از آخرین قبایل شکارچی باقی مانده روی کره‌ی زمین تحقیق کند، انتظار داشت این افراد مانند ماشین‌هایی کالری‌سوز باشند.

قبیله‌ی هادزا (Hadza) برخلاف بسیاری از شهرنشینان که هر روز بیش از پیش ساعات‌ بیداری‌شان را در حالت نشسته صرف می‌کنند، همواره در تحرک‌اند. مردها معمولا برای شکار می‌روند، حیوانات را تعقیب می‌کنند و در جستجوی عسل طبیعی از درختان بالا می‌روند. زن‌ها به جستجوی گیاهان می‌پردازند، به دنبال قارچ‌ های خوراکی زمین را می‌کاوند و در بوته‌ها دنبال تمشک می‌گردند. پونتزر درباره‌ی این قبیله می‌گوید: «آنها نسبت به هر جمعیتی که تا کنون مورد بررسی قرار گرفته دارای حداکثر فعالیت فیزیکی ممکن هستند.»

پونتزر توقع داشت با مطالعه‌ی سبک زندگی قبیله‌ی هادزا مدرکی برای تأیید نظریه‌ی مرسوم در مورد دلیل تبدیل چاقی به یک مشکل بزرگ و گسترده در سراسر جهان ارائه دهد. بسیاری عقیده دارند که دلیل اینکه در ۵۰ سال اخیر میانگین وزن ما این قدر افزایش داشته این است که فعالیت ما نسبت به اجدادمان خیلی کم‌تر شده است.

پونتزر انتظار داشت که افراد قبیله‌ی هادزا به طور میانگین مقدار کالری بسیار بیشتری از شهرنشینان امروزی بسوزانند و مطمئنا این نشانه‌ای بود که ثابت می‌کرد بدن‌های ما چطور به سمت تنبل و بی‌تحرک شدن می‌رود.

لاغری بدون ورزش


مقاله مرتبط: طرز تهیه نوشیدنی لاغری؛ ۱۰ نوشیدنی چربی سوز که باید بشناسید

پونتزر و همکارانش در سفرهای متعددی که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ به قلب ساوانا داشتند، لندروورشان را از وسایل چادر زدن، کامپیوترها، صفحه‌های خورشیدی، نیتروژن مایع برای منجمد کردن نمونه‌های ادرار و دستگاه‌های سنجش تنفس پر می‌کردند. در زمین‌های خشک و گسترده، آنها نمونه‌های آزمایش‌شان را از میان خانواده‌های هادزا انتخاب کردند. آنها به مدت یازده روز حرکات و انرژی مصرفی ۱۳ مرد و ۱۷ زن در سنین ۱۸ تا ۷۵ سال را با استفاده از تکنیکی به نام daubly labeled water که بهترین روش شناخته شده برای اندازه‌گیری کربن‌دی‌اکسید حاصل از سوخت و ساز بدن است، زیر نظر گرفتند.

وقتی اعداد به دست آمده تجزیه و تحلیل شدند، نتیجه شگفت‌انگیز بود. پونتزر نتایج حاصل را در سال ۲۰۱۲ در مجله‌ی PLoS one منتشر کرد. او درباره‌ی این نتایج می‌گوید: «وقتی فهمیدیم که مصرف انرژی در افراد قبیله‌ی هادزا از شهروندان اروپایی و آمریکایی بیشتر نیست، واقعا شگفت‌زده شدیم.» شکارچی‌های سرگردان با این که از لحاظ فیزیکی چابک و فعال بودند، در واقع همان قدر کالری می‌سوزاندند که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به طور میانگین در طول روز مصرف می‌کنند. تحلیل‌ها حتی بعد از ثابت در نظر گرفتن اندازه‌ی بدن، باز گویای همین نتایج بودند.

آزمایش‌های پونتزر ابتدایی و ناقص بودند و تنها ۳۰ نمونه از یک جامعه‌ی کوچک را مورد مطالعه قرار می‌داد. اما این تحقیقات یک سؤال وسوسه‌انگیز را ایجاد کرد: چطور این افراد که به شکار می‌روند و در جست‌وجوی غذا این همه تکاپو و فعالیت دارند، به اندازه‌ی یک شهروند تنبل و کم‌فعالیت انرژی مصرف می‌کنند؟ پونتزر که یافته‌هایش را می‌سنجید سعی کرد با کنار هم گذاشتن نتایج توضیحی برای این مشاهدات ارائه دهد.

اول این که دانشمندان نشان داده‌اند که مصرف انرژی، یا همان مقدار کالری که در طول روز می‌سوزد علاوه بر حرکات فیزیکی، شامل هزاران عملکردی است که باید در بدن‌مان انجام شود تا زنده بمانیم (محققان مدت زیادی است که این نکته را می‌دانند، اما عده‌ی کمی از آنها نقش آن در معضل جهانی چاقی را درک کرده‌ بودند).

به علاوه، چنین به نظر می‌رسد که مصرف کالری در انسان‌ها ویژگی‌ای است که در طول زمان تکامل پیدا کرده و ارتباط زیادی با سبک زندگی ندارد. پونتزر فکر می‌کرد شاید دلیل آن که اعضای قبیله‌ی هادزا به اندازه‌ی شهرنشینان انرژی مصرف می‌کنند این باشد که بدن آنها در بعضی زمینه‌های دیگر انرژی را حفظ می‌کند. یا شاید آنها در زمانی که مشغول شکار نیستند بیشتر استراحت می‌کنند تا تمام فعالیت‌های شدید فیزیکی‌شان را جبران کنند و از این طریق انرژی مصرفی کل کاهش می‌یابد.


مقاله مرتبط: برای لاغر شدن روزانه چند کالری مصرف کنیم؟

از آن‌ جا که متغیر «کالری خروجی» را نمی‌توان با دقت مشخص کرد، پس چطور می‌توانیم تفاوت وزن افراد هادزا با شهرنشینان را توضیح دهیم؟

به گفته‌ی پونتزر: «افراد این قبیله به اندازه‌ی شهروندان انرژی مصرف می‌کنند، ولی به اندازه‌ی آنها چاق نیستند. آنها زیادی نمی‌خورند و به همین دلیل چاق نمی‌شوند.»

این نتیجه‌ی کلی بخشی از شواهد و مدارکی است که پدیده‌ای را توضیح می‌دهد که محققان سال‌ها است درباره‌ی آن مطالعه می‌کنند: اینکه وقتی اضافه وزن پیدا کردید خیلی سخت است که فقط با زیاد کردن فعالیت‌تان از این وزن اضافی خلاص شوید.

۲. ورزش برای سلامتی‌تان خیلی مفید است

سلامتی و ورزش

بگذارید قبل از اینکه شروع کنیم به توضیح اینکه چرا ورزش به لاغر شدن شما کمک نمی‌کند، یک نکته را روشن کنیم: فرقی نمی‌کند که فعالیت ورزشی چقدر روی سایز کمرتان تأثیر می‌گذارد، یک چیز مسلم است: ورزش برای جسم و ذهن‌تان خوب است.

سازمان Cochrane شبکه‌ای از متخصصان و فعالان عرصه‌ی سلامت است. این سازمان تحقیقات متعددی را مورد بررسی قرار داده و دریافته است ورزش با وجود اینکه باعث کاهش وزن قابل‌ توجهی نمی‌شود، از میان افراد مورد آزمایش آنهایی که ورزش می‌کردند (حتی بدون تغییر عادات غذایی) مجموعه‌ای از نشانه‌های سلامتی را در خود نشان دادند؛ مثلا فشار خون و میزان تری‌گلیسیرید خون آنها کاهش یافت. همچنین ورزش باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

مطالعات دیگر نیز نشان داده‌اند افرادی که ورزش می‌کنند کمتر در معرض ابتلا به اختلالات ذهنیِ حاصل از جنون یا آلزایمر هستند. آنها همچنین در تست‌های هوشیاری بهتر عمل می‌کنند و اینها فقط بخشی از فواید بسیار زیاد ورزش برای سلامتی است.

اگر موفق به کاهش وزن شده‌اید، ورزش همراه با نظارت بر کالری ورودی، می‌تواند به شما در حفظ وزن دلخواه‌تان کمک کند. به طور خلاصه، ورزش کردن مثل یک داروی جادویی است که روی سلامتی شما اثرات شگفت‌انگیز زیادی می‌گذارد.


مقاله مرتبط: بهترین نوع ورزش برای مغز چیست؟

۳. ورزش به تنهایی تقریبا هیچ کمکی به کاهش وزن نمی‌کند

لاغری بدون ورزش

مزایای ورزش واقعی هستند. در مورد کسانی که با دویدن روی تردمیل هر چه می‌خواستند وزن کم کرده‌اند خیلی داستان‌ها گفته‌اند؛ ولی مدارکی که حقیقت علمی را نشان می‌دهند داستان دیگری تعریف می‌کنند که به اندازه‌ی آنها جالب نیست.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۱ نتایج تحقیقات مختلف در مورد تأثیر ورزش بر کاهش وزن را بررسی می‌کرد نشان داد که در شرکت‌کنندگان این تحقیقات، کاهش وزن بعد از ۲۰ هفته کمتر از حد انتظار بوده و در تحقیقات بلندمدت نیز میان میزان انرژی مصرف شده در ورزش با کاهش وزن ارتباطی مشاهده نشد.

برای تحقیق بیشتر در مورد تأثیر ورزش بر کاهش وزن، محققان همه نوع افراد چاق را مورد بررسی قرار دادند. بیشتر افراد در این آزمایشات، حتی در شرایطی که رژیم غذایی‌شان ثابت در نظر گرفته می‌شد، در بهترین حالت تنها مقدار کمی وزن کم کردند.

بقیه‌ی بررسی‌ها و نتایج که بر اساس چندین آزمایش به دست آمده هم به نتایج ناامیدکننده‌ی مشابهی در مورد تأثیر ورزش بر کاهش وزن منتهی شدند. دیوید الیسون (David Allison) محقق چاقی از دانشگاه آلاباما، تحقیقات را این گونه خلاصه می‌کند:

افزایش فعالیت‌های فیزیکی تأثیر بسیار کمی بر کاهش وزن دارد، در واقع تأثیری کمتر از آنچه شما روی آن حساب می‌کنید.

ما مدت‌ها مسئله‌ی کاهش وزن را با «کالری ورودی» و «کالری خروجی» سنجیده‌ایم. در یک تحقیق مشهور که در سال ۱۹۵۸ انجام شد، ماکس ویشنفسکی نظریه‌ای را طرح کرد که هنوز هم خیلی نهادها از آن برای محاسبه‌ی کاهش وزن استفاده می‌کنند. هر ۴۵۰ گرم چربی بدن انسان حاصل ۳۵۰۰ کالری است. بنابراین کاهش روزانه ۵۰۰ کالری، چه از طریق رژیم غذایی یا ورزش در طول یک هفته، حدودا باعث ۴۵۰ گرم کاهش وزن می‌شود. به همین صورت، افزایش ۵۰۰ کالری در روز به همان میزان باعث افزایش وزن می‌شود.

امروزه دانشمندان این دیدگاه را زیادی ساده می‌دانند. آنها امروزه تناسب انرژی در بدن انسان را یک سیستم پویا و سازگاری‌پذیر در نظر می‌گیرند. وقتی شما یکی از اجزای این سیستم را تغییر دهید (مقدار کالری‌ای که دریافت می‌کنید را کاهش دهید تا وزن‌تان کم شود یا بیش از حد معمول فعالیت کنید) باعث ایجاد یک سلسله تغییرات آبشاری می‌شوید که بر میزان کالری مصرفی و به دنبال آن بر وزن شما تأثیر می‌گذارد.


مقاله مرتبط: بهترین زمان ورزش کردن چه موقع است؟ صبح یا عصر؟

۴. ورزش تنها بخش کمی از کالری روزانه را می‌سوزاند

حقیقتی که در مورد ورزش اصلا برای مردم جالب نیست این است که حتی وقتی فعالیت می‌کنید، کالری‌های اضافی‌ای که می‌سوزند فقط بخش بسیار کوچکی از انرژی کل مصرفی روزانه‌ی شما هستند. الکسای کراویتز (Alexxai Kravitz) عصب‌شناس و پژوهشگر چاقی در موسسه‌ی ملی سلامت امریکا در این باره می‌گوید:

«ورزش، بسته به میزان فعالیت فرد، تنها می‌تواند ۱۰ تا ۳۰ درصد از کل مصرف انرژی بدن را به خود اختصاص دهد.»

نمودار انرژی مصرفی کل

کراویتز سه مؤلفه‌ی اصلی برای مصرف انرژی معرفی می‌کند: ۱. صرف انرژی برای عملیات سوخت‌و‌ساز پایه وقتی که بدن در حال استراحت است ۲. انرژی مورد نیاز برای هضم و تجزیه‌ی غذا ۳. انرژی‌ای که صرف فعالیت‌های فیزیکی می‌شود.

ما عملا کنترلی بر روی انرژی صرف شده برای انجام فعالیت‌های مربوط به سوخت‌و‌ساز که بیشترین بخش را تشکیل می‌دهد، نداریم. کراویتز می‌گوید: «برای بیشتر افراد، انرژی مصرف شده در عملیات متابولیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد از کل انرژی مصرفی بدن است.» ۱۰ درصد از انرژی صرف هضم غذا می‌شود. پس فقط ۱۰ تا ۳۰ درصد برای فعالیت‌های فیزیکی باقی می‌ماند که ورزش تنها زیرمجموعه‌ای از آن است.

کراویتز می‌گوید: «اگرچه این بهتر از هیچ است، ولی با مقدار انرژی حاصل از غذا (که صددرصد انرژی ورودی به بدن است) قابل مقایسه نیست. به همین دلیل ورزش کردن تأثیر مهم، ولی بسیار کمی بر تغییر وزن می‌گذارد.»

۵. مصرف کالری از طریق ورزش کار سختی است

کوین هال (Kevin Hall) ریاضیدان و محقق در زمینه‌ی چاقی با استفاده از ابزار برنامه‌ریزی وزن بدن که توسط موسسه‌ی ملی سلامت امریکا تنظیم شده و نسبت به روش قدیمی ۳۵۰۰ کالری، کاهش وزن را واقع‌بینانه‌تر برآورد می‌کند، مدلی ساخت که نشان می‌دهد دنبال کردن یک برنامه‌ی مرتب ورزشی نمی‌تواند باعث ایجاد تغییرات قابل توجهی در وزن شود.

نمودار کاهش وزن

اگر یک مرد ۹۰ کیلویی را فرض کنیم که چهار روز در هفته به مدت ۶۰ دقیقه با سرعت متوسط بدود در حالی که میزان کالری مصرفی‌اش را ثابت نگه دارد. او در مدت ۳۰ روز تنها ۲ کیلو و ۲۵۰ گرم وزن کم می‌کند. هال اضافه می‌کند که در صورتی که این فرد تصمیم بگیرد کالری ورودی‌اش را بیشتر کند یا برای جبران خستگی بعد از ورزش بیشتر استراحت کند، این مقدار، کمتر هم می‌شود.

پس اگر کسی که اضافه وزن دارد یا چاق است بخواهد از طریق ورزش مقدار زیادی وزن کم کند، احتیاج به زمان، اراده و تلاش بی‌اندازه‌ای دارد.


مقاله مرتبط: ۱۷ راه لاغری برای کارمندان و افرادی که وقت کافی ندارند

۶. ورزش می‌تواند از راه‌های دیگری که فکرش را نمی‌کنید بر کاهش وزن تأثیر منفی بگذارد

این که چقدر فعالیت می‌کنیم با این که چقدر می‌خوریم ارتباط دارد. هال می‌گوید: «فکر نمی‌کنم کسی باشد که کالری ورودی و کالری خروجی را مستقل از هم بداند.» و ورزش در واقع ما را گرسنه می‌کند، گاهی آنقدر گرسنه که بیشتر از کالری‌ای که از راه ورزش از دست داده‌ایم می‌خوریم!

رفتارهای جبرانی - لاغری سریع شکم بدون ورزش

تحقیقی در سال ۲۰۰۹ نشان داد که اغلب افراد بعد از ورزش کالری ورودی را افزایش می‌دهند؛ حال یا چون فکر می‌کنند کالری زیادی مصرف کرده‌اند یا چون بیشتر گرسنه می‌شوند. بررسی علمی دیگری بر تعداد زیادی از مطالعات در سال ۲۰۱۲ نشان داد که مردم معمولا انرژی‌ای را که در حین ورزش مصرف می‌کنند بیشتر از چیزی که واقعا هست در نظر می‌گیرند و وقتی ورزش کنند بیشتر می‌خورند.

هال می‌گوید:

شما یک ساعت با زحمت زیاد روی این دستگاه می‌دوید و فقط پنج دقیقه خوردن می‌تواند کل آن زحمتی که کشیده‌اید را از بین ببرد.

تنها یک برش پیتزا، یک قهوه‌ی موکا یا یک بستنی قیفی کافی است تا یک ساعت زحمت را بر باد دهد. همچنین شواهدی هستند که نشان می‌دهند بعضی افراد بعد از ورزش کُند می‌شوند و در فعالیت‌های خارج از باشگاه انرژی کمتری مصرف می‌کنند. این افراد ممکن است برای استراحت دراز بکشند، به خاطر خستگی کمتر فعالیت کنند یا به جای پله‌ها از آسانسور استفاده کنند.

به این تغییرات «رفتار‌های جبرانی» گفته می‌شود. رفتار‌های جبرانی رفتارهایی هستند که به صورت ناخود‌آگاه بعد از ورزش با استفاده از آنها کالری مصرف شده را خنثی می‌کنیم.

۷. ورزش کردن می‌تواند با ایجاد تغییرات فیزیولوژیک باعث ذخیره‌ی انرژی شود

جالب‌ترین نظریه‌ها درباره‌ی این که چرا ورزش کردن روش خوبی برای وزن کم کردن نیست، از چگونگی تنظیم انرژی بعد از ورزش صحبت می‌کنند. در همین رابطه محققان پدیده‌ای به نام «جبران متابولیک» را کشف کرده‌اند.

لارا دوگاس (Lara Dugas)، روانشناس ورزشی از دانشگاه لویولا در شیکاگو، می‌گوید: «ما معتقدیم هر قدر که به بدن‌تان فشار بیاورید، باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در بدن خود می‌شوید. این تغییرات، مکانیزم‌هایی جبرانی هستند که شدت فعالیت ورزشی‌ای را که بر بدن‌تان تحمیل می‌کنید، تغییر می‌دهد.» به بیان دیگر، بدن ما ممکن است به صورت فعال در برابر تلاش ما برای وزن کم کردن مقاومت کند. این تأثیر اثبات شده و مدارک علمی کافی برای آن وجود دارد، هر چند ممکن است میزان آن برای همه مشابه نباشد.

کاهش وزن - لاغری سریع شکم بدون ورزش

در یک مطالعه‌ی بسیار جالب که نتایج آن در مجله‌ی Obesity Research به چاپ رسید، محققان از هفت جفت دوقلوی همسان که فعالیت زیادی نداشتند، خواستند در یک بازه‌ی زمانی ۹۳ روزه، هر روز ۲ ساعت روی یک دوچرخه‌ی ثابت رکاب بزنند. دوقلوها ۲۴ ساعته در یک آزمایشگاه تحقیقاتی تحت نظارت بودند و متخصصان تغذیه، کالری مصرفی روزانه‌ی آنها را در نظر می‌گرفتند تا مطمئن شوند که کالری ورودی آنها ثابت می‌ماند.

با وجود اینکه این دوقلوها که کاملا بی‌تحرک بودند، بعد از اینکه تقریبا هر روز، روزانه ۲ ساعت ورزش کردند به طور میانگین تنها حدود ۵ کیلوگرم وزن کم کردند. این کاهش وزن در بین آنها در بازه‌ی یک کیلوگرم تا نزدیک به هشت کیلوگرم متغیر بود؛ و تقریبا تمام این کاهش وزن بر اثر از دست دادن چربی بود. به علاوه، آنها در طول آزمایش ۲۲ درصد کمتر از مقداری که محققان قبل از شروع آزمایش محاسبه کرده بودند، کالری مصرف کردند.

محققان این پدیده را اینطور توجیه کردند که یا سازوکارهای سوخت‌و‌ساز پایه‌ی این افراد آهسته‌تر شده‌ است یا آنها در طول روز (به غیر از دو ساعتی که مشغول ورزش بودند) انرژی کمتری مصرف کرده‌اند.

دوگاس از این پدیده به عنوان «بخشی از مکانیزم بقا» یاد می‌کند. بدن ما ممکن است در تلاش برای حفظ ذخایر چربی برای نیازهای آینده، انرژی بیشتری ذخیره کند. دانشمندان هنوز دلیل این پدیده را کشف نکرده‌اند و نمی‌دانند که این تأثیر تا چه مدت در بدن افراد باقی می‌ماند.

دیوید الیسون محقق چاقی از دانشگاه آلاباما، در این مورد می‌گوید: «ما به طور قطع می‌دانیم که تحت شرایط خاص، تطبیق‌پذیری‌های متابولیکی به وجود می‌آید. همچنین مطمئنیم که در بعضی شرایط بدن رفتارهای جبرانی بروز می‌دهد. اما نمی‌دانیم چه میزان فعالیت جبرانی، در چه شرایطی و برای چه کسانی رخ می‌دهد.»


مقاله مرتبط: طرز تهیه ۶ دمنوش لاغری که چربی سوزی را سرعت می‌بخشد

۸. شاید برای مصرف انرژی، سقفی وجود داشته باشد

فرضیه‌ی دیگری که درباره‌ی علت دشواری کاهش وزن از طریق ورزش وجود دارد این است که مصرف انرژی به حد خاصی که می‌رسد، ثابت می‌شود. پونتزر در مقاله‌ی دیگری که در سال ۲۰۱۶ در مجله‌ی Current Biology به چاپ رسید، از شواهدی صحبت می‌کند که او و همکارانش برای اثبات وجود یک محدودیت حداکثری برای مصرف انرژی پیدا کرده‌اند.

آنها از یک محدوده‌ی جغرافیایی وسیع شامل غنا، آفریقای جنوبی، مجمع‌الجزایر سیشل، جاماییکا و آمریکا، ۳۳۲ فرد بزرگسال را انتخاب کردند. آنها با زیر نظر گرفتن فعالیت‌های این افراد در مدت ۸ روز اطلاعاتی در مورد میزان فعالیت فیزیکی و انرژی مصرفی آنها با استفاده از شتاب‌سنج به دست آوردند. آنها بر اساس این اطلاعات، افراد را به سه دسته تقسیم‌بندی کردند: افراد بی‌تحرک، افراد متوسط (افرادی که دو تا سه بار در هفته ورزش می‌کردند) و افراد بسیار فعال (که تقریبا هر روز ورزش می‌کردند). نکته‌ی مهم در این آزمایش این است که فعالیت این افراد در عادات معمول روزانه‌شان مورد اندازه‌گیری قرار گرفت و آنها وادار نشده بودند که میزان مشخصی فعالیت انجام دهند.

در این مطالعه از میان انواع راه‌های سوزاندن کالری، تنها ۷ تا ۹ درصد صرف فعالیت فیزیکی می‌شد. افرادی که فعالیت متوسط داشتند روزانه حدود ۲۰۰ کالری بیشتر از افراد بی‌تحرک مصرف می‌کردند، اما نکته اینجاست که به نظر می‌رسید مصرف انرژی در نقطه‌ای ناگهان متوقف می‌شود.

در پایان این مطالعه، محققان نتایج را اینطور جمع‌بندی کرده‌اند:

بعد از لحاظ کردن ترکیبات بدن افراد (body composition) و همچنین وزن آنها، می‌توان نتیجه گرفت که اگرچه انرژی مصرفی کل با فعالیت فیزیکی ارتباط مستقیمی دارد، اما این تأثیر وقتی میزان فعالیت کمتر باشد، به میزان قابل ملاحظه‌ای بیشتر است.

به زبان دیگر، شما بعد از مقدار مشخصی ورزش کردن، دیگر به اندازه‌ی اول کالری نمی‌سوزانید: در واقع ممکن است به فلات مصرف انرژی برسید.

نمودار مدل خطی مصرف انرژی

پونتزر می‌گوید: «این فلات در واقع تفاوت زیادی با طرز فکر معمول درباره‌ی مصرف انرژی دارد. سازمان سلامت جهانی (WHO) و کسانی که باشگاه‌های تناسب اندام را می‌گردانند به شما می‌گویند که هر چه بیشتر فعالیت کنید، روزانه کالری بیشتری می‌سوزانید.»

پونتزر بر اساس تحقیقاتش مدلی ارائه می‌کند که دیدگاه قدیمی «کالری ورودی، کالری خروجی» که می‌گوید هرچه بیشتر فعالیت فیزیکی داشته باشید، میزان کالری‌ای که می‌سوزانید به صورت خطی افزایش می‌یابد را بی‌اعتبار می‌کند (به این مدل خطی، مدل افزایشی مصرف انرژی هم گفته می‌شود).

پونتزر مدل خودش را «مدل محدودشده‌ی مصرف انرژی» (constrained model of energy expenditure) می‌نامد که نشان می‌دهد تأثیر افزایش ورزش بر بدن انسان خطی نیست. او با استناد به تاریخ تکامل حیات ما یعنی وقتی که منابع غذایی محدود بودند و همیشه هم در دسترس نبودند، می‌گوید بدن انسان بدون توجه به میزان فعالیت، حد مشخصی را برای انرژی‌ای که حاضر است مصرف کند، تعیین می‌کند.

نمودار مدل محو شده

پونتزر چنین توضیح می‌دهد: «ایده‌ی اساسی این است که وقتی مصرف انرژی به حد معینی رسید، بدن شما سعی می‌کند انرژی خودش را حفظ کند و مهم نیست که شما چقدر فعالیت کنید.»

این ایده هنوز در حد فرضیه است. دانشمندان باید مدارک بیشتری برای اعتبار بخشیدن به آن جمع‌آوری کنند و جواب‌هایی قانع‌کننده برای مدارک مخالفی بیابند که نشان می‌دهد با افزایش فعالیت فیزیکی، انسان انرژی بیشتری مصرف می‌کند. پس فعلا این می‌تواند یکی از توضیحات احتمالی جالبی باشد برای این که چرا عضویت در باشگاه‌های ورزشی به عنوان روشی برای کاهش وزن معمولا بی‌نتیجه است.

۹. صنایع غذایی و مسئولان شعار‌های غیرعلمی می‌دهند!

از سال ۱۹۸۰ تا کنون، میزان شیوع چاقی در جهان ۲ برابر شده‌ است. بر اساس گزارش سازمان سلامت جهانی، ۱۳ درصد از کل جمعیت جهان چاق محسوب می‌شوند. آمار چاقی در ایران نیز بسیار بالاست طبق رده‌بندی مجله‌ی فوربس (Forbes) ایران در زمینه‌ی چاقی رتبه‌ی هفتاد و هفتم را در جهان دارد و حدود ۵۳ درصد از مردم ایران از اضافه وزن رنج می‌برند.

همیشه در نشریات و رسانه‌ها به ما گفته‌اند که برای لاغر شدن، ورزش کنید (اگرچه در معدودی از موارد گفته شده که همراه رژیم باشد). همیشه کم‌تحرکی و پرخوری به عنوان عوامل چاقی معرفی می‌شوند و گفته می‌شود که هر دو عامل به یک اندازه در این مشکل نقش دارند. اما به گفته‌ی محققان در مقاله‌ای که در مجله‌ی «BMJ» چاپ شده‌ است، «شما هیچوقت نمی‌توانید در برابر یک برنامه‌ی غذایی بد پیروز شوید.»

متأسفانه ما داریم در مبارزه با چاقی شکست می‌خوریم، چون بیشتر از همیشه غذا می‌خوریم. اما صنایع غذایی همواره افسانه‌ی تاثیر ورزش را بیش از پیش برای ما تبلیغ می‌کنند تا بتوانند محصولات غذایی ناسالم‌شان را به ما بفروشند.

غذاهای ناسالم - لاغری بدون ورزش

مثلا شرکت کوکاکولا می‌گوید: «فعالیت فیزیکی برای سلامتی مصرف‌کنندگان لازم است.» این شرکت از دهه‌ی ۱۹۲۰ خودش را با ورزش همراه کرده و اخیرا هم در روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز فاش شد که این شرکت به آن دسته از محققان چاقی کمک مالی می‌کند که بر کم‌تحرکی به عنوان علت این معضل تأکید می‌کنند.

در بحث چاقی و اضافه وزن، تأثیر فعالیت فیزیکی و تغذیه هرگز نباید یکسان در نظر گرفته شود.

کوکاکولا فقط یکی از هزاران شرکت محصولات غذایی است که ما را تشویق می‌کند محصولاتش را بخریم و برای جبران کالری آن ورزش کنیم؛ پپسی، کارگیل (Cargill) و موندلز (Mondelez) همه شرکت‌های بزرگی هستند که بر کمبود فعالیت به عنوان علت چاقی تأکید می‌کنند.

یک پزشک و استاد دانشگاه در زمینه‌ی چاقی در این باره در نشریه‌ی Public Health Nutrition می‌نویسد: تمرکز بر کالری خروجی یا کالری‌هایی که می‌توانیم به وسیله‌ی ورزش بسوزانیم، عملی ناکافی است و می‌تواند خطرناک باشد؛ چون باعث می‌شود ما تأثیر بسیار بزرگ‌ترِ انرژی ورودی را دست کم یا حتی نادیده بگیریم.

به بیان دیگر، ما این حقیقت را فراموش می‌کنیم که چیزی که بیش از همه ما را چاق می‌کند غذای زیادی است که می‌خوریم.

دیانا توماس، محقق چاقی در دانشگاه ایالتی مونت کلیر (Montclair) هم می‌گوید:

ورزش به دلایل بی‌شماری برای سلامتی شما مفید است، ولی اگر می‌خواهید وزن کم کنید، از نظر من بزرگترین مشکل غذاست. باید غذایتان را کم کنید.

فکر می‌کنم نکته‌ی اصلی کاملا آشکار شده باشد: ورزش برای سلامتی عالی است، ولی بهترین روش کاهش وزن نیست. هرگز در موضوع چاقی برای این دو عامل (تغذیه و ورزش) اهمیت یکسان قائل نشوید.


مقاله مرتبط: بهترین و سالم‌ترین عادات غذایی در دنیا

۱۰. پس بهترین راه کاهش وزن چیست؟

لاغری بدون ورزش

برنامه‌ی ملی ثبت کنترل وزن (National weight control registry) در امریکا پروژه‌ای است که رفتارها، عادت‌ها و ویژگی‌های بزرگسالانی که موفق شده‌اند دست کم ۱۳.۵ کیلوگرم وزن کم کنند و وزن‌شان را حداقل به به مدت یک سال حفظ کنند، تجزیه و تحلیل می‌کند. بخشی از کاربردی‌ترین تحقیقاتی که مشخص می‌کند بهترین روش کاهش وزن کدام است از همین جا سرچشمه می‌گیرد. تا کنون بیش از ۱۰,۰۰۰ عضو در این پروژه نام‌نویسی کرده‌اند و این افراد سالانه به پرسش‌نامه‌هایی درباره‌ی این که چطور وزن‌شان را کم نگه داشته‌اند پاسخ می‌دهند.

محققان این پروژه دریافته‌اند افرادی که در کاهش وزن موفق بوده‌اند چند ویژگی مشترک دارند: آنها حداقل هفته‌ای یک بار خودشان را وزن می‌کنند، کالری ورودی‌شان را محدود می‌کنند، غذاهای چرب مصرف نمی‌کنند و اندازه‌ی وعده‌های غذایی‌شان را کنترل می‌کنند. همچنین آنها مرتب ورزش می‌کنند.

اما فراموش نکنید: این افراد فعالیت فیزیکی را در کنار کنترل کالری ورودی و تغییرات رفتاری دیگر، انجام می‌دادند. من از هر متخصص معتبری درباره‌ی کاهش وزن پرسیدم پاسخ آنها این بود که مهم‌ترین کاری که یک نفر می‌تواند برای وزن کم کردن انجام دهد این است که کالری‌های ورودی را هر طور که دوست دارد و می‌تواند تحمل کند، محدود کند و به غذا‌های سالم اهمیت بیشتری بدهد.

عموما رژیم غذایی همراه با ورزش بهتر از کم کردن کالری به تنهایی نتیجه می‌دهد. ولی ورزش فقط تأثیر جزئی بر کاهش وزن دارد. جدول زیر نتایج یک آزمایش بر روی عده‌ای فرد چاق که تصادفی انتخاب شده‌اند را نشان می‌دهد. طبق این نمودار، گروهی که کالری‌هایشان را محدود کردند تقریبا به اندازه‌ی گروهی که هم رژیم گرفتند و هم ورزش می‌کردند کاهش وزن داشتند، در حالی که گروه ورزشکار کمتر از گروه دیگر محدودیت کالری داشتند.

 

دایانا توماس از دانشگاه مونت‌کلیر اخطار می‌کند که اگر برای کاهش وزن مسیری را در پیش گرفته‌اید که هم شامل ورزش و هم رژیم غذایی می‌شود، تأثیر کالری‌هایی که از طریق فعالیت فیزیکی مصرف می‌کنید را با بیشتر خوردن از بین نبرید. او توصیه می‌کند: «وانمود کنید اصلا ورزش نکرده‌اید. به هر حال فعالیت ورزشی‌تان خودبه‌خود جبران می‌شود، پس به جای اینکه به ورزش به عنوان روشی برای کاهش وزن نگاه کنید، آن را فقط راهی برای بهبود سلامتی‌تان در نظر بگیرید.»

برگرفته از: vox.com

مینا بردبار فقط یه دانشجو که دنبال تجربه‌های جدیده. بزرگترین خوشحالیم اینه که شعر و داستان می‌نویسم و بعد از اون عاشق مطالعه، موسیقی، هنر (از همه نوعش) و خلاصه هر چی که طعم خلاقیت داشته باشه هستم. درست نمیدونم چطوری از «چطور» سر درآوردم ولی خوشحالم که اینجام و خوشحال میشم بدونم مطالبی که می‌نویسم برای دیگران هم میتونه مفید باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (38)

 1. profile-placeholder اسماعیل گفت:

  سلام.چیزی که من از این مقاله فهمیدم این بود که نقش تغذیه خیلی بیشتر از ورزش هست.آیا منظورتون این بود ؟
  اگر منظورتون این باشه باید بگم که من خودم تجربه اش رو دارم و هنگامی که ۲ سال پیش تصمیم به لاغری گرفتم و خودم رو میکشتم تا عرق بریزم و بعدش از ورزش زده شدم و اصلا هیچگونه تغییری نکردم .اما در رمضان سال گذشته ظرف چند روز روزه داری چند کیلو وزن کم کردم اما چون اون تغذیه مقطعی بود سریع برگشت.من خودم سال گذشته توی برنامه های تغذیه ای که توی تلویزیون پخش میشد دیدم که متخصص تغذیه گفت که
  ورزش تاثیر کمی داره و بیشتر تغذیه مهمه .پس نباید خودمون رو با عرق کردن زیاد لاغر کنیم.باید با تغذیه ی مناسب که بیشتر تاثیر رو داره به (لاغری)برسونیم.چیزی که خودم دیدم این بود که افرادی با مراجعه به متخصص تغذیه و گرفتن رژیم غذایی صحیح به تناسب اندام دلخواه رسیدن.پس ورزش راه رسیدن به لاغری نیست اما برای سلامتی واجب است.در واقع یک راه کمکی با تاثیر چربی سوزی خیلی کم برای لاغری است.راستی در حرکات ورزشی هم حرکت دراز و نشست تاثیری بر چربی سوزی نداره وفقط باعث تقویت عضلات شکم میشه.و واقعا متاسفم که به خاطر لاغری دستگاه دراز و نشست رو خریداری کردم و الان میدونم که پیام های بازرگانی با ارائه ی دروغ ما رو مجبور به خریدن اون دستگاه کردن.پس اول و دوم و سوم و چهارم تغذیه و در آخر ورزش .

 2. profile-placeholder zahra گفت:

  ممنونم بایت مطالبتون.. من درسته تحرکم زیاده زیاده ..و خودمم والیبال زیاد بازی می کنم.. ولی فکر می کنم گاهی لاغری ارثی هم باشه ..یا هم غم وغصه خوردن زیادو به فکر فرو رفتنم تاثیر داره …. اگه ب افراد افسرده نگاه کنید لاغرن … علاوه بر اون کسب کهبخواد با وزرش لاغر شده باید فقط اواسط ورزش اب بخوره چون کسی که بعد ورزش صبگاهی دوتا نون بربری با کره وشیر پر چرب میخوره صد در صد چاق میشه…. و همچنین رژیم گرفتن با یه دکتر تغذیه هم جواب گو هست ….من این ها رو بر طبق نظر گفتما …. امام باز هم ممنونم بابت مطالب

 3. profile-placeholder علیرضا گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از نویسنده مقاله به همه دوستان توصیه میکنم از مطالب این مقاله سطحی عبور نکنند مطالب کاملا درسته، کافیه مطالب رو با دقت دنبال کنید به راحتی می توان به وزن مناسب رسید.

 4. profile-placeholder محمد گفت:

  بعد از خوندن این مقاله و کامنتها و بسیاری مقالات و کامنت های دیگه به یک نتیجه رسیدم. مهمترین کارکرد ورزش می تونه حفظ تناسب اندام باشه. ولی برای وزن کم باید روی کنترل تغذیه کار کرد…. اما اگر بحث کلی سلامت رو در نظر داشته باشیم فکر می کنم ورزش رو نمیشه نادیده گرفت. درسته که کنترل وزن یکی از اصلی ترین المان های سلامتی هست ولی تنها پارامتر نیست…. با ورزش تنظیم تنفس و ضربان قلب و باز شدن ریه و بهتر شدن گردش خون و در نتیجه درست کار کردن تمام اندام ها از جمله دستگاه گوارشی و خصوصا مغز و کبد که این دو مهمترین اعضای بدن هستن اتفاق می افته. بدون ورزش ممکنه چربی بدن کم بشه اما کمکی به سرحال شدن و رفع افسردگی و خستگی مزمن و … نمی کنه … هر دوی این برنامه ها برای داشتن سلامتی کامل لازمه… ولی در مجموع این مقاله خیلی عالی بود چون موضوعش در مورد کاهش وزن بود و در همین موضوع به خوبی موارد رو شرح و بسط داده بود.

 5. profile-placeholder اعتضاد گفت:

  با سپاس از مطلب بسیار دقیق و علمی شما !
  من این موضوع سه سال پیش تجربه کردم. با اراده بر کم کردن وزن و سایز و راهنمایی پیگیرانه یکی از دوستان توانستم به سایز و وزن دلخواه ظرف مدت ۱ ماه برسم. یعنی دور شکم را ۱۴ سانت کم کردم.
  که بیشتر مبتنی بر کنترل کالری ورودی بود به همراه ورزشی بسیار متعادل .
  تا الان هنوز سایزم فرقی نکرده است با اینکه از آن رژیم سخت و طاقت فرسا که صدای اطرافیان را درآورده بود خبری نیست. هنوز هم نوشابه ، کره ، غذاهای چرب و پر کالری نمیخورم و توانسته ام با خوردن هوشمندانه وزن خودم را کنترل کنم.
  شاد باشید

  1. profile-placeholder سمانه گفت:

   به منم بگید چه طوری شد که یک ماهه سایزو وزن کم کردید کمکم کنید خواهش میکنم

 6. profile-placeholder بنده خدا گفت:

  بدن ما طوری است که به شرایط تحمیل شده به اون حالا یا غذایی و یا حرکتی(ورزش)عادت میکنه بنابراین یک شرایط یکسان در طولانی مدت کاهش وزن را متوقف میکنه بنابراین به نظر من ابتدا برای یک مدتی غذا را نصف کرد بعد از اینکه روند کاهش وزن متوقف شد ورزش را انجام داد و یک نکته مهم در کاهش وزن اینه که باید غذای مصرفی قاعده و نظم داشته باشد تا وزن کم بشه برنامه ورزشی هم باید منظم باشه

 7. profile-placeholder الهام گفت:

  وقتی به غریزه ات نگاه کنی خود را موجودی گیاهخوار میبینی این معلم درونی توست- میبینی که بوی سوخته اجساد با مزاجت سازگار نیست و تو فقط عادت کرده ای..به اصل خود و به غریزه خود باز گرد تا بدون در نظر گرفتن کالری ورودی و خروجی بدون تحمیل کردن فشارهای طاقت فرسا به بدن – در آرامش کامل به زیباترین اندام و سالمترین بدن برسی همان سلامتی و زیبایی که هدیه خداوند به تو بود..

 8. profile-placeholder فریق گفت:

  مقاله خیلی جالب و مفیدی بود. نتونستم تا آخر اون رو کنار بذارم. ممنون بخاطر اینکه مطلب به این مهمی رو با خواننده ها به اشتراک گذاشتین.

 9. profile-placeholder واتو گفت:

  ورزش باعث افزایش سوخت و ساز بدن میشه افراد ورزشکار حتی تو فعالیتهای جزیی روزانه هم تعریق زیاد دارند و این باعث کاهش چربی ذخیره شده میشه بدون اینکه انرژی زیادی مصرف بشه.

 10. profile-placeholder علی احسن گفت:

  سلام به نظر من مطلب شما خیلی درست نیست چون من خودم بوسیله ورزش کردن چیزی حدود ۱۸ کیلو وزن کم کردم توی حدودا ۷ ماه و چند نفری از دوستان خودم هم به همین شکل

  1. profile-placeholder مهتاب گفت:

   دقیقا من بدون تغییر عادات غذاییم، تونستم تو یک ماه ۴ کیلو کم کنم. اونم با پیاده روی سریع، هر روز حدود ۸ کیلومتر که میشه ۱۰۰۰۰ قدم+ روزی ۱۵ دقیقه حلقه هولاهوپ زدن من این روش رو تو سایتای خارجی پیدا کردم. هیچوقت نتونستم رژیم بگیرم. البته بگم از وقتی ورزش میکنم میلم به غذاهای شیرین و شکلات کمتر شده.ضمنا به نظرم ورزش برای من که یه ادم استرسی بودم و خوابم تنظیم نبود معجزه کرد. ورزش شاید باعث کاهش وزن با میزان عجیب و غریب نشه و خیلی هم زحمت داشته باشه اما هم استرس رو کم می کنه و هم یه بدن سالم بهتون میده که با هیچ رژیمی به دست نمیاد!

 11. profile-placeholder یک کاراته کار گفت:

  سلام
  نظرات شما تا حدودی درسته ، اما اگر ورزشی انتخاب کنید که روی قدرت ، سرعت و استقامت بدن تاثیر بگزاره قطعا داستان فرق می کنه ، هر روز ورزش کردن با هر روز تمرین کردن یک ورزش خاص کاملا متفاوت است یکی از بزرگان ورزش کاراته این طور نقل می کند : اگر شما ۱۰۰۰ روز تمرین کنید ( باز هم تاکید می کنم ۱۰۰۰ روز ) تازه می فهمید که کاراته چی هست و اگر ۱۰۰۰۰ روز تمرین کنید ( ده هزار روز ) یک استاد کاراته می شوید ، تمرینات کاراته به قدری سنگین است که هر دفعه تمرین حدود ۷۰۰ کالری و حتی ۱۰۰۰ کالری از انرژی بدن سوزانده می شود ، شما فقط کافی است حدود ۱۰ بار هر کدام از پاهای خود را تا حد توان به بالا ببرید و آهسته به پایین بیاورید آنوقت ببینید چقدر طاقت فرساست که حدود یک ساعت و نیم فقط حرکات دست و پا را با هم انجام دهید ( به اصطلاح تکنیک زدن ) بعد از انجام این تمرین سخت ، قطعا میزان مصرف انرژی و ورودی کالری شما بیشتر می شود اما چون نوع تمرینات به صورت جهشی و استقامتی بوده لذا نه تنها اضافه وزن پیدا نمی کنید بلکه با کاهش وزن هم روبرو خواهید شد

 12. profile-placeholder شیما گفت:

  من ورودی کم کردم زخم معده گرفتم الان اگه چند ساعت معد ه ام خالی باشه معده درد وحشتناکی می گیرم . در ضمن ورزش فقط برای تناسب اندام خوبه من خودم دو سال دو همراه با ایروبیک می رفتم روزی سه چهار ساعت فقط تنها نتیجه ای که داد تناسب اندامم بود برای وزن کم کردن فقط باید پیش دکتر تغذیه برید دوست من یه دقیقه هم ورزش نمیکنه ولی رفته پیش دکتر تغذیه الان حسابی وزن کم کرده همه چیش هم نرماله

 13. profile-placeholder Mr.Mahdi گفت:

  خیلی عالی بود ممنون میشم اگه رژیمی برای من بنویسد

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   سلام دوست عزیز
   توصیه می‌کنم زیاد روی رژیم‌هایی که در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی به اسم رژیم امتحان شده و صد در صد مؤثر قرار میگیرن حساب نکنید و برای دریافت رژیم متناسب با شرایط خودتون که واقعا مؤثر باشه به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید 😊

 14. profile-placeholder حسین09014084651 گفت:

  بسیارمفید وعالی

 15. profile-placeholder მაჰდი گفت:

  ورزش چیز خوبی است😁مطالب جالب بود😊

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   البته که ورزش چیز خوبیه 😄
   ممنون که مطالعه کردید

 16. profile-placeholder حمید گفت:

  مطالب جالبی بود

 17. profile-placeholder هميلا گفت:

  با سلام و احترام
  حداقل در مورد من كاملا درسته سالها به اميد كم كردن چند كيلو وزن و چند سانت سايز دور كمر به سختي ورزش كردم و مربيم تاكيد داشتن لزومي نداره رژيم خاصي داشته باشم و حتي خوردن پروتيين و كاربِ اضافه رو شديدا ياداوري ميكردن نه تنها اون پنج كيلو كه ميخواستم كم نشد بلكه پنج كيلو بهش اضافه شد و چند سانت هم سايز دور شكم 😞😞😞😞😞 حدودا دو هفته است از يك رژيم ايمن با تمام مواد غذايي و كالريِ ١٥٠٠ و يك سوم ورزش قبلي تقريبا يك و نيم كيلو كم كردم
  پس واقعا به اين نتيجه رسيدم كه تا وروديه كالري كنترل نشه خروجي با هر چقدر ورزشِ حرفه اي چيزي جز اضافه وزن و انباشتگيه چربي تو همون جاها كه دلت نميخواد نيست🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻😅

 18. profile-placeholder ooojijkhgh گفت:

  عالی بود

 19. profile-placeholder mrhb گفت:

  بالاخره یکی پیدا شد که نگاه منطقی به این قضیه داشته باشه
  ممنون از ای همه مطلب علمی که جمع کردید.

 20. عرفان عرفان گفت:

  البته باید اینم بگم که کاهش وزن روند نمایی داره
  یعنی برای مثال اگه شما ۱۰۰ کیلو وزنته با نصف کردن برنج خیلی سریع و راحت وزنت میشه ۹۵
  ولی کلی طول میکشه تا از ۹۵ بشه ۹۰ و اگه بخوایید وزنتون از ۹۰کمتر شه باز باید غذاتونو کم کنید

 21. عرفان عرفان گفت:

  به نظر من مطالب کاملا درسته
  من عاشق دوچرخه سواری ام و دو ماه تموم تو اوج گرما تو قم با تمام سرعت روزی ۲۰ کیلومترو تو حدود یه ساعت میرفتم
  توقع داشتم روند کاهش وزن خوبی رو داشته باشم ولی وزنم ۱ کیلوگرمم کم نشد!
  درحالی که یه سال قبل تو یه مدت به نسبت کوتاه فقط فقط با کم کردن برنجم تونستم حدودا ۱۰ کیلو کم کنم

 22. profile-placeholder منتقد گفت:

  هدف و حرف کلی مقاله درسته. اینکه میخواد بگه نقش تغذیه شاید بیشتر از ورزش باشه.
  (من متخصص تغذیه یا حرکت شناسی ورزشی نیستم اما به تجربه و دانش خودم هم ایمان دارم)
  چیزی که این مقاله به سادگی ازش رد میشه، چه نوع تغذیه و چه نوع ورزشی کردنه.
  جای جای این پست گفته دویدن، معلومه که دویدن صرفا باعث لاغری نمیشه، خصوصا اگه منظم باشه! چون بدن خودشو با شرایط تطبیق میده. شما هر دو روز یکبار دو ساعت با جون و دل و لذت بردن اسکواش بازی کن تا بفهمی رابطه ورزش و لاغر کردن رو؛ یا -اگه ممکنه- دو نوبت نیم ساعت تو صبح و شب تو آب شنا کردن. یه نکته مهم هم اینه که حتما بعد یه مدت ورزش یه مدت کوتاه به بدن استراحت بدیم تا بدن خودشو با شرایط سخت تطبیق نده.
  در مورد تغذیه،
  هی همه میگن کالری کم بدین بدن ویا چربی نخورین. خب داری کالری کم میرسونی به بدن و ورزش که کالری نیاز داره رو هم انجام میدی. معلومه که ایراد داره این منطق. بالاخره یه جای کار خراب میشه. یا مصرف چربی. همیشه چربی به طور ناگفته چربی گاو در نظر گرفته میشه. اره. خیلی چربیه بدیه و غیرقابل هضم برای بدن. ولی هیچ جا نمی بینی که اشاره بشه چربی های گوشت سفید براحتی هضم میشه. مثال بارزش اردک و غازه که اتفاقا واقعا گوشت چربیه ولی به عکس گوشت گاو و گوسفنده اونقدر دمای ذوبشون پایین تر از دمای بدنه که براحتی متابولیزه، هضم و جای انبار شده زیرپوست تبدیل به انرژی میشه.
  سوای این مساعل فرعی، مساله اصلی تو کاهش وزن زمانه. صرف سی سال رعایت نکرده، شکمش شده قد یه قابلمه، حالا میخواد شیش ماه بشه کریس رونالدو. واسه درست کردن سی سال بی فکری، حداقل سه سال زحمت نیازه. نیازی هم به این حرفا نداره که ایا ورزش حقیقتا میتونه باعث کاهش وزن بشه یا نه!!!!!

 23. profile-placeholder مهسا گفت:

  با خانوم زهرا نکونام که گفتن ورزش تاثیر انگیزشی برای کم خوردن داره موافقم ولی از یه جهت دیگه گاهی نتیجه برعکس هم داره. من خودم به عنوان کسی که از سال ۸۵ تا حالا حدود ۲۵کیلو وزن کم کردم و تجربه بسیار عملی تو این زمینه دارم باید بگم که بعضی از شبا حوصله ورزش نداشتم و بخاطر فشار عصبی ناشی از ‘عمل نکردن طبق برنامه’ رژیمو میشکوندم و میرفتم غذا میخوردم در صورتی که اون ورزش اون شب فقط ۷۰ کالری میسوزوند. من سر ورزش کردن تو دوران رژیمم سختی های زیادی کشیدم ۵صبح پا میشدم ورزش میکردم چون منم به اشتباه تاثیر ورزشو زیاد میدونستم. حدود ۲ ماه ورزش نکردم و باز هم مثل روزایی که ورزش میکردم هفته ای نیم کیلو کم میکردم. ناگفته نمونه من روزی یک ساعت میدویدم. با مقاله شدیدا موافقم. و طرفدار ۱۰ دقیقه ورزش سبک روزانه برای حفظ سلامتی ام.

 24. profile-placeholder محمود گفت:

  کاملا مزخرفه

 25. profile-placeholder mousa گفت:

  من هم ۱۰سال پیش در عمل به این نتیجه رسیه بودم ورزش اشتها آور است روش مناسبی برای کاهش وزن نیست وجهت کاهش وزن ، وردی را کاهش دادم ونتیجه گرفتم

 26. profile-placeholder Stara گفت:

  خیلی عالی بود

 27. Mahsa Tehrani Mahsa Tehrani گفت:

  سلام خیلی ممنون بسیار عالی بود و جالب برای من چون منهم اشتباه فکر میکردم همیشه همانطور که گفتین کم و به اندازه ودرست خوردن مهمه .من وزنم متغییره گاهی بالا و گاهی میاد پایین ولی الان یکساله که ورزش نمیکنم و خوردنم هم زیاد رعایت نمیکنم و دچار یکسری مشکلات شدم از جمله صدایی در گوشم هست دایم که بسیار آزارم میده وضعف زیاد وگرسنگی که بیشتر شبها میل زیادی به شیرینی دارم و خوردن پیدا میکنم .از امروز به بعد باید چیزی که گفتین را عملی کنم.امیدوارم بتوانم هر دو را با هم انجام بدم.مرسی از مقاله بسیار عالیتون.

 28. profile-placeholder زهرانکونام گفت:

  خیلی خوب بود دست شمادردنکنه من هم رژیم میگیرم هم ورزش میکنم واحساس میکنم تاثیر ورزش بیشتر روی تقویت انگیزش واراده برای تحمل محرومیت غذایی هست

 29. profile-placeholder عباس گفت:

  چطور تاثیری نداره من تو یک ساعت دو سنگین ۴۰۰۰ متری حدود ۱ تا ۲ کیلو وزن کم میکنم و بسیار تاثیر داره
  حالا من نمیدونم این طرفی که تحقیق کرده شاید منظورش دو آرام و سبک بوده

  1. profile-placeholder علی گفت:

   فقط آب بدنت رو از دست میدی دکتر

   1. profile-placeholder محمدرضا گفت:

    شدیدا موافقم لایک داری علی آقا

 30. profile-placeholder مرضیه میرقلیخان گفت:

  سلام.من کاملا با این مقاله موافق هستم.مربی ایروبیک هم هستم.برای کاهش وزن،سلامتی فیزیکی و اعصاب هفتاد درصد تغذیه ، بیست درصد ورزش و ده درصد مکمل های غذایی تاثیر دارند.ورزش های هوازی وقتی موثر هستند که از اکسیژن هنگام ورزش به درستی استفاده شود.برای افرادی که اضافه وزن دارند بهتر است اول به وزن ایده آل برسند و بعد برای سلامت فیزیکی و داشتن فرم مناسب ورزش متعادلی و آغاز کنند.برای مثال فردی با وزن ۹۰ کیلو و قد ۱۶۰ سانتیمتر با ورزش های هوازی به بدن خودش آسیب می زند.اول از همه زانو تنها مفصل جلوی بدن که تحمل وزن را ندارد و ….

 31. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

  معمولا ورزش کردن و به خصوص ورزش های هوازی باعث ار بین رفتن (آب شدن) چربی های اضافی بدن میشه و چون چربی چگالی پایینی داره، آنچنان باعث کاهش وزن نمیشه. اما برعکس، میشه گفت ورزش برای کوچک شدن سایز بسیار موثره

  1. آرمان والی آرمان والی گفت:

   نکته مهمی که تو این مقاله هست اینه که لاغر شدن و کاهش وزن یه فرایند ۲۴ ساعتست.. وقتی شما توی این معادله یک ساعت ورزش اضافه می‌کنید اینطوری نیست که خیلی راحت بگیم دقیقا به همون اندازه ما فعالیت ۲۴ ساعتمون زیاد شده بلکه روی فعالیتهای دیگمون تاثیر میگذاره و شاید در مجموع کالری خیلی بیشتری مصرف نکنیم.. نکته بعدی اینه که ورزش تاثیراتی روی بدن میگذاره که کار کاهش وزن رو سخت تر میکنه.. از جمله اینکه سوخت و ساز بدن تغییر میکنه و بدن احساس نیاز بیشتری میکنه .. درسته که ورزشکارای حرفه‌ای متناسب ترین بدنهای دنیا رو دارن.. اما همه ما نمیتونیم روزی ۴ تا ۵ ساعت تمرین سخت بکنیم.. در کل کاهش وزن و لاغری یک معادله ۲۴ ساعتست.. و باید مواظب باشیم هر تغییری تو این معادله باید حساب شده باشه و راحت ترین راحش اینه که ورودی این معادله کم بشه .

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان