آیا افرادی که دیر می‌خوابند باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

آیا افرادی که دیر می‌خوابند باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟
امتیاز مطلب: ٩١%
91

خیلی از افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از این عادت دست بکشند. این افراد از سکوت و تاریکی شب برای طرح ایده‌های خلاقانه الهام می‌گیرند و به قول خودشان، جرقه‌ی نوآوری‌هایی در ذهن‌شان زده می‌شود که در روشنایی روز محال است به فکرشان خطور کند. در این مقاله قصد داریم به مرور پژوهش‌های انجام شده پیرامون تأثیر دیر خوابیدن روی هوش و خلاقیت بپردازیم تا ببینم آیا افرادی که دیر می‌خوابند، واقعا باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

خواب ماندن

هیچ حسی بدتر از این نیست که صبح خواب بمانید. شاید با داد و فریاد مادرتان از خواب بپرید، شاید هم با صدای موبایل‌تان که چون دیر کرده‌اید و از سر کار سراغ‌تان را می‌گیرند، پشت سر هم زنگ می‌خورد (البته با این فرض که شاغل باشید). بدترین قسمت قضیه اینجاست که وقتی هنوز هوش‌ و حواس‌تان سر جا نیامده، مجبورید به مادرتان توضیح دهید که چرا خواب مانده‌اید. واقعیتش این است که تا دیروقت داشتید کتاب می‌خواندید، آن هم یکی از جذاب‌ترین کتاب‌هایی که آدم دلش نمی‌آید نصفه‌ونیمه رها کند، بعدش هم مشغول تمرین تصویرسازی با نرم‌افزار اَدوبی شدید و زمان از دست‌تان در رفت.

همین که اعتراف کنید، احتمالا کامپیوترتان را تحریم می‌کنند و شب‌ها راهی جز این ندارید که زود بخوابید. سر کار هم که بروید، اوضاع بهتر از این نیست. رئیس‌تان به محض ورود یادآوری می‌کند که چوب‌خط دیرکردهای‌تان پر شده است. حالا فرض کنید صاف‌ صاف توی چشم همچین آدمی نگاه کنید و بگویید: «راستش آقای رئیس، دیشب تا دیروقت داشتم روی زندگی یه جور کرم خاکی تحقیق می‌کردم!» خلاصه هیچ‌کس حاضر نیست با شنیدن چنین توجیهاتی از خواب ماندن‌های مداوم‌تان چشم‌پوشی کند.

دیر خوابیدن

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به زود خوابیدن عادت ندارید، بعید نیست هر چقدر هم که سرزنش‌تان کنند، باز به شب‌زنده‌داری ادامه دهید. تمام روز احساس خستگی می‌کنید و چون نمی‌توانید صبحِ اول وقت از خواب بیدار شوید، بسیاری از فرصت‌های شغلی از کف‌تان می‌روند، اما همچنان اصرار دارید شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانید. انگار زود خوابیدن در ذات‌تان نیست.

بسیاری از افرادی که با خوابِ به موقع مشکل دارند، معتقدند هیچ کار خاصی نیست که ترغیب‌شان کند به خاطرش زود بیدار شوند، در عوض خیلی کارها هست که ارزش بیدار ماندن را دارند. این قبیل افراد ادعا می‌کنند شب‌ها ایده‌های خلاقانه به سرشان می‌زند، دیروقت که می‌شود تازه حس می‌کنند پرانرژی‌تر شده‌اند و سرشار از آرامش هستند. وقتی دلیل این همه حالِ خوب را بپرسید، احتمالا در جواب‌تان می‌گویند شب‌ها هیچ چیزی حواس‌شان را پرت نمی‌کند و به قول خودشان، جز نوری که کم‌کم از افق پیدا می‌شود و نوید صبح را می‌دهد، هیچ مانع دیگری پیش روی‌ خود حس نمی‌کنند.


مقاله مرتبط: آیا تفکر خلاق آموختنی است؟

و اما پژوهش‌هایی که از هوش و خلاقیت سرشار شب‌زنده‌دارها خبر می‌دهند

آیا افرادی که دیر می‌خوابند، باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

جالب است بدانید بر اساس نتایج پژوهشی که در شبکه‌ی خبری آنلاینِ هافینگتُن پُست منتشر شد، افرادی که الگوی خواب طبیعی ندارند و در ایجاد الگوهای خواب تکاملی پیشقدم می‌شوند، باهوش‌تر هستند و ذهن بازتری دارند. در پژوهش دیگری که در دانشگاه مادرید انجام شد، پژوهشگران پس از بررسی ۱۰۰۰ دانش‌آموز دریافتند آنهایی که به دیر خوابیدن عادت داشتند و صبح‌ها دیرتر بیدار می‌شدند، نمرات بالاتری را در آزمون‌های استدلال قیاسی کسب کردند. آزمون استدلال قیاسی به‌‌طور معمول در سنجش هوش عمومی استفاده می‌شود.

شکار لحظه‌های ناب خلاقیت

شکار لحظه‌های ناب خلاقیت

به گزارش پایگاه خبری اِی‌بی‌سی سایِنس (ABC Science)، پژوهشگران دانشگاه کاتولیک سِیکرِد هارت (Sacred Heart) در میلان به نتایج درخور توجهی پیرامون تأثیر دیر خوابیدن در خلاقیت دست یافتند. در این پژوهش، از ۱۲۰ نفر مرد و زن در سنین مختلف خواسته شد خودشان را در یکی از این سه دسته جای دهند: دسته‌ی اول، افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند و صبح‌ها دیر بیدار می‌شوند؛ دسته‌ی دوم، افرادی که شب‌ها به موقع می‌خوابند و صبح‌ها زود بیدار می‌شوند و دسته‌ی سوم، افرادی که بین دسته‌ی اول و دوم قرار می‌گیرند. سپس این افراد در سه آزمون مختلف که به منظور سنجش سطح تفکر خلاق طراحی شده بودند، شرکت کردند. در آخر، نتایج این آزمون‌ها بر مبنای فاکتورهایی نظیر نوآوری، جزئیات، روان بودن بیان و انعطاف‌پذیری امتیازبندی شدند. پژوهشگران پس از ارزیابی نتایج اعلام کردند، افرادی که عادت داشتند شب‌ها دیر بخوابند، نمرات درخشان‌تری را در هر یک از آزمون‌ها کسب کردند. در این پژوهش مشاهده شد افرادی که شب‌ها زود می‌خوابیدند یا اینکه در حد وسط قرار داشتند، به زحمت توانستند به نمرات بالای ۵۰ دست پیدا کنند.

به گفته‌ی مارینا جامپییِترو (Marina Giampietro)، نویسنده‌ی ارشد پژوهش فوق، خلاقیت بالای افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، از «رشد روحیه‌ی غیرمتعارف و قابلیت کشف راه حل‌های جایگزین و مبتکرانه» ناشی می‌شود.

بر اساس این پژوهش، افرادی که شب‌ها دیرتر از سایرین به رختخواب می‌روند، خلاق‌تر هستند. در نقطه‌ی مقابل، کارآمدی افراد سحرخیز بیشتر است. البته، همه چیز بستگی به این دارد که چطور از اوقات بیداری‌تان بهره می‌برید. افراد سحرخیز، ساعات آغازین صبح را به انجام فعالیت‌های روزمره مثل ورزش، تهیه‌ی صبحانه و آماده شدن برای رفتن به سر کار اختصاص می‌دهند. اما شب‌زنده‌دارها بهره‌ی به مراتب باکیفیت‌تری از اوقات بیداری‌شان در طول شب می‌برند و این زمان را به نوآوری و طرح ایده‌های خلاقانه می‌گذرانند.


مقاله مرتبط: چطور بدون خواب کافی در طول روز قبراق بمانیم

بهره‌وری مطلوب‌تر در ساعات بیداری

بهره‌وری مطلوب‌تر در ساعات بیداری

افرادی که ۶ صبح از رختخواب بیرون می‌آیند، معمولا ساعت ۹ از منزل خارج می‌شوند و این یعنی وقتی ۵ عصر شد، حسابی خسته‌ی خسته هستند. این افراد اگرچه روزشان را پرانرژی شروع می‌کنند، به نزدیکی‌های عصر که می‌رسند، همه‌ی انرژی‌شان تخلیه شده است. در واقع، افراد سحرخیز، نیمه‌ی دوم روز را به خستگی و کوفتگی می‌گذرانند. در همین ارتباط، پژوهشگران دانشگاه لیژ در بلژیک، ۱۵ نفر از افرادی را که صبح‌ها خیلی زود بیدار می‌شدند و ۱۵ نفر دیگر را که شب‌ها خیلی دیر می‌خوابیدند، بررسی کردند. فعالیت مغزی شرکت‌کنندگان در این پژوهش به محض بیدار شدن از خواب و نیز ۱۰ ساعت و نیم بعد از بیدار شدن اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد سطح عملکرد مغز در هر دو گروه در ابتدای بیدار شدن از خواب یکسان بوده است. اما بعد از ۱۰ ساعت مشاهده شد فعالیت مغزی در نواحی مرتبط با تمرکز و ساعت شبانه‌روزی بدن، به ویژه در افرادی که خیلی زود بیدار می‌شدند کاهش یافت.

زندگی کم‌تنش‌تر

زندگی کم‌تنش‌تر

در پژوهشی که نتایج آن در پایگاه خبری بی‌بی‌سی در دسترس است، جمعی از پژوهشگران در وِست‌مینیستِر از آب دهان ۴۲ نفر با الگوهای خواب متفاوت، نمونه‌‌برداری کردند. تهیه‌ی نمونه‌ها طی دو روز انجام گرفت و از هر شرکت کننده ۸ نمونه جمع‌آوری شد. نتایج بررسی نمونه‌ها نشان داد سطح کورتیزول (هورمون استرس) در افرادی که صبح‌ها زودتر از سایرین بیدار می‌شدند، بالاتر بوده است. همچنین، این افراد از دردهای ماهیچه‌ای، علائم سرماخوردگی و سردرد شکایت داشتند. پژوهشگران در مجموع دریافتند افرادی که شب‌ها دیرتر می‌خوابیدند، در وضعیت مطلوب‌تری به سر‌می‌بردند.

افزون بر اینها مشاهده شد افراد سحرخیز از قدرت تمرکز قابل توجهی برخوردار بودند، زندگی پرمشغله‌تری داشتند، تنش‌های بیشتری را در طول روز تجربه می‌کردند، زیادتر عصبانی می‌شدند و خلاصه اینکه انرژی چندانی در پایان روز برای‌شان باقی نمی‌ماند. این در حالی است که شب‌زنده‌دارها فراغت خاطر بیشتری داشتند و سرشان خیلی شلوغ نبود.

کلام آخر

در این مقاله، از خلاقیت و بهره‌وری افرادی گفته شد که به دیر خوابیدن عادت دارند. لازم به ذکر است هدف‌مان از اشاره به پژوهش‌هایی که خواندید، به هیچ‌وجه این نیست که بگوییم دیر خوابیدن از به موقع خوابیدن بهتر است، چرا که در نقطه‌ی مقابل می‌توان به انبوه مقالاتی نیز اشاره کرد که در مورد مضرات دیر خوابیدن نوشته شده‌اند. خلاصه‌ی کلام اینکه مقاله‌ی حاضر، صرفا جهت اطلاع‌رسانی در خصوص جدیدترین پژوهش‌های علمی پیرامون تأثیر دیر خوابیدن بر خلاقیت تهیه شده است و به هیچ‌وجه جنبه‌ی تجویزی ندارد.

برگرفته از: elitedaily

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (60)

 1. profile-placeholder نازنین گفت:

  عالی بودد

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از حسن نظرتون سپاسگزارم.

 2. profile-placeholder سعید حبیب الهی طاری گفت:

  سلام
  ضمن قدردانی از تهیه و تنظیم مطلب فوق
  لازم دانستم که عنوان کنم به گونه ای نسبت به افرادی که شبها دیرتر میخوابند اشاره داشته اید که به ظاهر دیرتر از دیگران بیدار میشوند. حال آنکه اینگونه نیست بلکه در این گروه افرادی هستند که ضمن دیر خوابیدن سحر خیز نیز هستند و می بایست اشاره ای به این گروه نیز داشته باشید.
  نمیدانم که بگویم متاسفانه یا خوشبختانه
  ولی واقعیت اینست که من از این گروهم و معمولا خیلی دیرتر از دیگران میخوابم و بسیار زودتر از دیگران بیدار میشوم. اگر فرصتی هم بدستم بیاید در طی روز فقط ۵ تا ۱۵ دقیقه چرت میزنم که البته همیشه این فرصت نصیبم نمیشود.
  در طی روز خیلی فعالم و در طی شب نیز خیلی اصرار به فراگیری دارم. و یقین دارم امثال من بسیار زیادند.
  با تشکر

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از شما که دیدگاه و تجربه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید. درست می‌فرمایید، عده‌ی زیادی از افرادی که دیر می‌خوابن صبح‌ها زود بیدار می‌شن. به هر حال الگوی خواب چیزیه که تحت تأثیر عوامل زیادی قرار داره و به نظر می‌رسه نیاز افراد مختلف به خواب متغیره.
   تبریک می‌گم که سعی دارید از اوقات بیداری‌تون نهایت استفاده رو ببرید. موفق و سربلند باشد.

 3. profile-placeholder saman گفت:

  سلام ممنون بابت مطلبتون.منم شبا دیر میخوابم ۳ یا ۴ صب اصلا هم دوس ندارم ولی هر کار کردم هیچقوت نشده زود بخوابم یه مطلب راه کار برای زود خوابیدن هم بزارین

 4. profile-placeholder مهری مهرتلب گفت:

  با سپاس فراوان از انتخاب و ترجمه مقاله فوق، برای شخص من بسیار مفید بود ،چون من شبها کتاب میخوانم. سپاسگزارم و متشکرم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   این مطلب رو همکاران خوبم در تیم تحریریه انتخاب کردن و بنده هم بابت انتخاب این مطلب جالب ازشون ممنونم. یه خسته نباشید هم به شما مخاطب گرامی که با چطور همراه هستید و به دفعات ما رو از انرژی‌های مثبت‌تون بهره‌مند کردید.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس. امیدوارم همیشه بتونیم در جلب رضایت مخاطبان‌مون موفق باشیم.

 5. profile-placeholder غزل گفت:

  بسیار بسیار عالی و جالب بود.
  من خودم به شخصه از دسته آدم هایی هستم که دیر می خوابم و دقیقا همین طور که در این مقاله اشاره شد،ایده هایی که در طول شب به ذهنم می رسه،امکان نداره که در طول روز به ذهنم برسه.
  خیلی علاقه دارم از مضرات دیر خوابیدن رو هم بدونم،ممنون میشم اگر تو سایت خوبتون قرار بدهیدش.
  سپاس فراوان بابت این مقاله ی مفیدتون.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید، بسیار سپاسگزارم. همچنین یه تشکر دیگه به خاطر اینکه لطف کردید و تجربه‌تون رو هم با ما به اشتراک گذاشتید. در مورد پیشنهادتون هم حتما دوستانم در تیم تحریریه موضوع مضرات دیر خوابیدن رو مد نظر خواهند داشت.

   1. profile-placeholder غزل گفت:

    سلام.
    سپاس از شما بابت تمام زحماتی که می کشید تا مقالات به این خوبی رو گردآوری و ترجمه کنید و در اختیار ما بذارید تا ازشون بهره ببریم.
    و البته یه تشکر ویژه از تمامی اعضای تیم تحریریه،من جمله شما،که با صبر و حوصله به نظرات ما پاسخ می دید.
    همیشه موفق و سربلند باشید.

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     سلام مجدد،
     تعداد زیادی از دوستان برای آماده شدن هر مطلب زحمت می‌کشن و بنده فقط حلقه‌ی کوچکی از این زنجیره هستم. همگی ما از لطف و قدردانی شما بسیار خرسند شدیم و امیدواریم در آینده هم با ما همراه باشید.
     سپاس

 6. profile-placeholder سعید گفت:

  با سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون چند سالی هست که متوجه شده ام که تقریبا بیشتر نوابغ و شعرا و یا خلاقان به اینکه شبها و گاها تا سحر بیدار بوده اند مشخص شده اند حتی در این مورد به افراد تاثیر گذار معنوی و یا فلاسفه نیز میتوان اشاره داشت و میتوان از مستندات انها متوجه شد در نیمه های شب و یا دیر هنگام انها به کشف و شهودهایی رسیده اند و یا به انها الهام شده بنده شخصا اعتقاد دارم بعلت اینکه این افراد در مراحل مختلف شب امواج الفای انها فعال میشود و میتوانند با این نوع امواج مغزی از قابلیتهای ان استفاده کنند به این مرحله خلاقیت و قدرت پردازشهای ذهنی میرسند
  و اما دسته دیگرکه روزها زودتر از خواب بیدار میشوند بیشتر از قابلیت قدرت امواج بتای خود استفاده میکنند و برای همین این افراد در امور اجرایی و عملیاتی بسیار موثرتر واقع میشوند و در اجتماع بعنوان رهبران و مدیران اجرایی قوی شناخته میشوند

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مخاطب عزیز سلام،
   باعث خوشحالی ماست که چطور رو همراهی می‌کنید و دیدگاه تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک می‌ذارید.

 7. profile-placeholder Mohammad گفت:

  خیلی ممنون خانم دژآلود لذت بردم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بسیار خوشحالم که این مطلب براتون مفید واقع شده. امیدوارم از مطالعه‌ی سایر مطالب هم لذت ببرید.

 8. profile-placeholder پارسا زاهدی گفت:

  خیلی خوب بودش خانم دژآلود
  لطفاً اگر زحمتی نیست یه مقاله در مورد مضرات خواب بنویسید
  خیلی ممنون خانم صدف دژآلود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   باعث دلگرمی ماست که مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و پیشنهادات‌تون رو با ما در میون میذارید. حتما دوستانم در تیم تحریریه این موضوع رو که خواب بیش از اندازه چه مضراتی داره مد نظر خواهند داشت.

 9. profile-placeholder رحمت گفت:

  این سایت فوق العاده عالیه و تشکر بی نهایت در برابر تلاش شما
  مطالب خیلی جالب و ازرنده ای گذاشته اید به انسان یه انرژی و احساس مثبت و قدرت می ده و مقاله هاتون در
  مورد مهارت ها و راه کار های موفق شدن خیلی خوبه . با تشکر

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بسیار خوشحالیم که از مطالعه‌ی مطالب چطور لذت می‌برید و به همگی ما با محبت‌تون انرژی مثبت می‌دید. ممنونیم که با چطور همراه هستید.

 10. profile-placeholder مهرداد گفت:

  مطلب جالبی بود.
  مثل تمام مقاله های دیگر که قابل تقدیر و تشکر دارد.بهر حال شناخت از تفاوت های دیگران به خودشناسی بیشتر می رسد.
  اما باید بدانیم ادمها با هم فرق می کنند.از لحاظ ضریب هوش و تفاوت های شخصیتی.برخی ذاتا خواب الود نیستند و برخی خواب آلود و مست خواب..برخی برخواب خودشان مسلط هستند.هر وقت بخواهند می خوابند و بیدار می شوند.بنده جزء گروه اخر هستم.ابدا از ساعت بیولوژیکی تبعیت نکرده ام.حتی اگر بسیار خسته باشم.نیم ساعت خواب برایم کفایت می کند انهم در هر موقع از روز.ب شکر خدا در تمام مراحل تحصیلی و شغلی و هنری و….به اهدافم رسیدم.
  مهم اراده آدمی است که بر تمام محدودیت ها و پارامترها ارجحیت دارد.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   از اینکه وقت گذاشتید و تجربه‌تون رو با ما مطرح کردید بسیار سپاسگزارم.

 11. profile-placeholder فریدون حمزه وند گفت:

  سلام ممنون ازمقاله ای که گذاشتیدتادیگران هم استفاده کنندعارضم به حضورتون بنده جزءآن دسته ازافرادیم که دیرمی خوابند.
  من واقعاازشب لذت می برم حتی دوران تحصیلم یادم نمیادکه درروزمن مطالعه کنم عادت من براین بودکه فقط شب امتحان کتاب ویه سری می خوندم میرفتم امتحان قبول میشدم موفق ومویدباشید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، خیلی ممنون که تجربه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید.

 12. profile-placeholder مهدی گفت:

  متاسفانه باید بگم که این مطلب مثل باقی مطالب سایت مبالغه آمیز بود، این مطالب فقط “حس خوب” رو در انسان القا می کنه و هیچ جنبه مثبت عملی دیگه ای نداره،
  مثلا شما توی این مطلب در مورد تاثیر بر یکی از پارامتر های ذهنی انسان یعنی “هوش عمومی” گفتید که بر اساس این آزمایشات بهتر می شود، ولی انسان چند بعدی است، و اگر هدف را موفقیت در نظر بگیریم، افرادی که سحرخیز هستند، به مراتب از کسانی که دیر می خوابند و دیر از خواب بلند می شود موفق تر هستند، به عنوان مثال افرادی که سحرخیز هستند، از تلاش بیشتری نسبت به دیگر افراد برخوردار هستند، همین طور هوش اجتماعی بالاتری دارند، اختلالت شخصیتی کمتری دارند، از لحاظ جسمانی و روانی از سلامتی بهتری برخوردار هستند، آی کیو بالاتری دارند، امید به زندگی بیشتری دارند و …
  برای اطلاعات بیشتر به کتاب های زیر مراجعه کنید:
  The Miracle Morning
  The 5 A.M. Miracle: Dominate Your Day Before Breakfast

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مخاطب گرامی سلام،

   از اینکه مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و نظرات‌تون رو با ما به اشتراک می‌گذارید، بی‌نهایت سپاسگزارم. همون‌طور که به درستی اشاره فرمودید، مطلب فوق فقط به بررسی یک پارامتر محدود شده و اگه قرار باشه تأثیرات احتمالی شب‌بیداری با در نظر گرفتن سایر پارامترها بررسی بشه، بعید نیست که محققان به نتایج متفاوت دیگه‌ای برسن. اما به طور کلی هدف از انتشار این مطلب، همون‌طور که در پاراگراف پایانی به صراحت ذکر شده، این نیست که فواید سحرخیری رو انکار کنیم. قطعا سحرخیزی هم فواید فراوانی داره که شب‌زنده‌دارها از دستش خواهند داد.

 13. profile-placeholder مهديه گفت:

  بسيار عالي بود مطالبتون
  من دكتراي حقوق جزا هستم و وكيل دادگستري، هميشه در درسم موفق بودم با اينكه تلاشم واقعا كمتر از حد نرمال بود و اينو از نتايج مطالعه در شب ميدونم. متاسفانه دو سالي ميشه كه تحت تاثير مقالات و … سعي كردم عادت شب بيداري و مطالعه در شب رو ترك كنم. الان نه روزا ميتونم كارام رو انجام بدم و نه شبها. كاملا دچاراختلال شدم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، بی‌نهایت سپاسگزارم که وقت ارزشمندتون رو به مطالعه‌ی این مطلب اختصاص دادید و تجربه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید. امیدوارم هرچه زودتر به راه‌حلی کاربردی برای رفع این اختلال دست پیدا کنید.

 14. profile-placeholder بهار گفت:

  عالی بود بلکه دقیقا هم درست گفته بود من در تابستام به دلیل محصل بودنم عقده ی دیر خوابیدن داشتم و گاهی اوقا ساعت ۷ صبح میخوابیدم…ولی عکس هایی که از جاهای مختلف یا کلیپ هایی که درست میکردم بسیار خلاقانه بود جوری که پرسش چگونه این این عکسو تهیه کردک در ذهنم نقش میبست

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بهار عزیز سلام، ممنون که تجربه‌ت رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتی.

 15. profile-placeholder حمیدرضا گفت:

  آقایون و خانوم ها برید درباره وقت خواب و بیدار شدن … بیل گیتس… استیوجابز.. تیم کوک و همه کسانی که تو دنیای فناوری یه دستی داشتنو ببینین همه معمولأ بین ساعت ۱۲ شب —– ۶ صبح می خوابیدن . البته خوب ژنتیک هر کسی فرق میکنه و این مقاله ممکنه واسه بعضی افراد مفید بوده باشه.

 16. profile-placeholder Mosi گفت:

  دلیلش بخاطر ضمیر ناخودآگاه هست که تو اون ساعات بیشتر فعالیت میکنه و میشه گفت آدم به اوج خلاقیت میرسه ولی خب ضررهای خودش رو هم داره.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بله البته که ضررهای خودش رو هم داره، اما بعضی‌ها به خاطر اینکه فقط شب‌ها خلاقیت‌شون شکوفا می‌شه، حاضرن تمام ضررهای دیر خوابیدن رو به جون بخرن… ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید.

 17. profile-placeholder احمد گفت:

  جالبه… کلیت این مقاله رو میتونیم تو زندگی آدمای مشهور به وفور ببینیم. بسیاری از کارآفرین ها و ورزش کار ها در دسته ای قرار میگیرند که خواب سر وقت دارند. در مقابل نویسنده ها و هنرمند های بسیاری هستند که ساعت خواب مشخص ندارند. البته دیدگاه شما از نظر من درسته خانم دژآلود. استدلال استقرایی روی این موضوع به ندرت ممکنه جواب بده…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما و سایر مخاطبان در میون گذاشتید.

   1. profile-placeholder احمد گفت:

    ممنون از شما

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     سپاس

 18. profile-placeholder پیام گفت:

  مقاله‌ای که من خودم تجربه اش کردم!
  از خیلی وقت پیش عادت داشتم که شب ها دیر بخوابم. در این حد که برخی اوقات وقتی صبح بقیه از خواب بیدار می شدند تازه من به خوابیدن فکر می کردم! اون موقع اوضاع بهتری داشتم ولی تحت تاثیر مقالات منفی که درخصوص دیرخوابیدن وجود داشت و به سحرخیز شدن تشویق می کردند این رفتار رو در خودم تغییر دادم به سمت سحرخیز شدن رفتم تا بلکه سطح زندگی‌ام رو ارتقاء بدم ولی نتیجه کاملا برعکس بود و همین شد که ۲ سال از بهترین زمان های زندگی ام رو از دست دادم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   البته نمی‌شه گفت دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن از به موقع خوابیدن و سحرخیزی بهتره، چون سحرخیزی هم کلی فایده داره و روی سلامتی تأثیر مثبت می‌ذاره. اما اینکه زود بخوابیم یا دیر بخوابیم یه انتخابه و هر کسی با توجه به سبک زندگی خودش و مسئولیت هایی که داره، یکیش رو انتخاب می‌کنه.
   در نهایت، ممنون که تجربه‌تون رو با در میون گذاشتید. امیدوارم موفق و سلامت باشید.

 19. profile-placeholder محسن گفت:

  حضرت امام جعفر صادق(ع)فرمود: خواب بامداد روزی را منع، رنگ را زرد، و رو را قبیح می کند و این خواب شومی است . به درستی که حق تعالی روزی را ما بین طلوع صبح تا طلوع آفتاب قسمت می نماید پس زینهار که در وقت نخوابید و فرمود که مرغ بریان و ترنجبین در این وقت بر بنی اسرائیل نازل می شد و هرکه در این وقت در خواب بود محروم می شد

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   البته که زود خوابیدن و سحرخیزی هم فواید خاص خودش رو داره.

  2. profile-placeholder تقی گفت:

   دست بردار خوب؟

 20. profile-placeholder مهران گفت:

  خيلي ممنون خانوم دژالود

 21. profile-placeholder Abbas Ebrahimi گفت:

  عالی و مفید بود.تشکر از شما

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون، خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 22. profile-placeholder محمد گفت:

  این مقاله فقط برا ما شیرازیا هست

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   😄

 23. profile-placeholder ئدوت گفت:

  باز هم تحقیقات چرت و وقت کش و پول برباد ده

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   نمی شه با این قطعیت گفت.. برای پیشرفت علم و دانش به هر نوع تحقیقاتی نیازه.

    1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

     سر خط؟ D:
     هر نوعه هر نوعی منظورم نبود!! نوع بی آزار فقط!!!!‌ البته می شه درمورد هزینه ش و چیزی که به دست میاد و مشکلات جهانی هم بحث کرد!

     1. profile-placeholder مهران گفت:

      درود بر خانوم ناصري

 24. profile-placeholder مهدی رحیمی گفت:

  شما عالی هستید صدف دژآلود جان واقعا خوشحال هستم از وضعیت کنونی شما …
  من هم راستش میخواهم زبان یاد بگیرم و ترجمه کنم در کل از شما خیلی خشنود شدم که به مردم کمک میکنید و الا کار همه ما مردم کمک به یک دیگر است خیل تشکر از شما . :))

 25. profile-placeholder رضا هاشمی گفت:

  تبریک بابت جمع آوری مطالب خوب.
  و به رسم قدر شناسی تمام افراد و دوستانم در فضا های مجازی رو دعوت به دیدن از سایت شما میکنم.
  با تشکر

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از همراهی‌تون سپاسگزارم.

 26. profile-placeholder احمد گفت:

  جالب بود!

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که خوش‌تون اومده، امیدوارم از سایر مقالات سایت هم لذت ببرید.