۱۱ راه ساده برای تقویت فن بیان

۱۱ راه ساده برای تقویت فن بیان
امتیاز مطلب: ٩١%
91

راز افرادی که در ارتباط برقرار کردن مهارت دارند، چیست؟ همه‌چیز به رساندن پیام مربوط است. در ادامه‌ی این مقاله یاد می گیریم چگونه فن بیان‌مان را تقویت کنیم و واضح‌تر صحبت کنیم. مدیران کسب‌وکار به ارتباطات اهمیت زیادی می دهند. اگر می خواهید ارتباطات مؤثری برقرار کنید، تسلط بر آنچه لازم است بگویید و چگونگی بیان آن، فاکتورهای مهمی هستند. هرچند یکی از عناصر ارتباط کلامی معمولا اهمیت بیش تری دارد، شیوه ی صحبت کردن. ۱۱ راه زیر در زمینه تقویت فن بیان به شما کمک می‌کند.


مقاله مرتبط: مهارت های مذاکره؛ مهارت‌ها و نکاتی که ورق را بر می‌گرداند

در ویدیوی زیر می‌توانید با ۵ مورد از ۱۱ ترفند تقویت قدرت بیان آشنا شوید.

 

اهمیت نفوذ کلام و فن بیان در زندگی

فن بیان و سخنرانی چیزهایی نیستند که این روزها مد شده باشد!‌ برخلاف تصور بعضی‌ها که فکر می‌کنند چند سالی بیشتر نیست که آدم‌ها برای به کرسی نشاندن حرفشان خوب صحبت کردن را آموخته‌اند، اهمیت نفود کلام از همان روزهای اول که بشر به توانایی حرف زدن دست یافت، احساس شد.

هرچند سخنرانی به همان سرعت به مفهومی که امروز می‌شناسیم تبدیل نشد. اولین کتابی که با جزئیات درمورد سخنرانی و آموزش آن پرداخته است به ۴۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. البته بیشتر تکنیک‌هایی که امروزه درمورد هنر نفوذ کلام و قانع کردن دیگران می‌دانیم به ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم پیش از میلاد برمی‌گردد. نکته‌ی جالب در آموزش‌های ارسطو این است که تاریخ انقضای آنها نگذشته است و سخنرانان معروفی مانند جان اف کندی و مارتین لوتر کینگ هم از تکنیک‌های مشابهی برای افزایش نفوذ کلام خود استفاده می‌کرده‌اند و این نکات هنوز هم این روزها کاربرد دارند و قدیمی نشده‌اند.

اما اصلا چرا باید نفوذ کلام بیاموزیم؟ حداقل به این ۳ دلیل هرکسی باید تا حدی با فنون سخنرانی و نفوذ کلام آشنایی داشته باشد:

 1. تقریبا هر کسی در زندگی‌اش در شرایطی قرار می‌گیرد که باید برای جمعی صحبت کند، بخواهد از عقایدش دفاع کند یا لازم باشد کسی را متقاعد کند. پس بهتر است خودمان را برای آن روز آماده کنیم.
 2. کارمندان با هر سمتی که داشته باشند، بر اساس توانایی سخنرانی در جمع و مهارت‌های ارتباطی به عنوان یکی از مهمترین مهارت‌هایی که باید کسب کنند رتبه بندی می‌شوند و پیشرفت می‌کنند.
 3. نفوذ کلام و توانایی متقاعد کردن دیگران با هر موقعیت اجتماعی که داشته باشید می‌تواند در کار شما، در زندگی‌تان یا حتی در دنیا تغییرات بزرگی ایجاد کند.

همه ی ما تا به‌حال با افرادی سَر  و  کار داشته ایم که صدای شان خیلی گوش خراش، نازک یا مصنوعی بوده است. صحبت کردن بعضی افراد آنقدر ناخوشآیند است که پیام گفته‌شده را کاملا خراب می کند. شما در چند قدم می توانید کیفیت، لحن، حالت بیان و صدای تان را بهتر کنید. فقط به دانستن چند فوت‌و‌فن ساده و تمرین آنها نیاز دارید. از فرصت استفاده کنید تا صدای تان، توانایی متقاعد کردن افراد و تعهدتان به متنی که می خوانید را تقویت کنید. این یعنی کسب‌وکار و میزان رضایت مشتری  های‌تان ارتقا می یابد و خدمات شما را بیشتر به دیگران توصیه می کنند. حتی با اینکار می‌توانید سخنرانی حیرت‌انگیزی داشته باشید.

۱. شمرده صحبت کنید

واضح صحبت کردن - تقویت قدرت بیان

با هر صدا و سرعتی که صحبت می کنید، «وضوح» کلید موفقیت‌تان است. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید. کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان برای کسب‌وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، به نکته‌ی مهمی اشاره کرده است: «یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا وضوح کلام تان را بیشتر کنید، کم کردن سرعت است.» افراد وقتی نگران هستند یا درباره ی آنچه می‌گویند تردید دارند، تمایل دارند سریع صحبت کنند. همچنین او می گوید: «شمرده صحبت کردن نه‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید.» معیاری خوب وجود دارد تا کیفیتِ سرعت صحبت‌تان را ارزیابی کنید، فرض کنید که شماره  تلفنی را می‌خوانید، فردی که گوشش با شماست، باید بتواند آن را یادداشت کند. برای تمرین سرعتِ گفتار، رشته ی بلندی از اعداد را بخوانید و حین انجام این کار آنها را در هوا یادداشت کنید. این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگی عالی است و اینگونه می‌توانید نفوذ کلام داشته باشید.


مقاله مرتبط: چطور صدایمان را در صحبت جذاب‌تر کنیم؟

۲. با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید

«اِاِ…، سلام به همگی…، اسم من، اِاِ…، امینه.»

متأسفانه باید بگویم کسی به ادامه ی این سخنرانی گوش نمی کند. این مثال نشان می دهد که چگونه نداشتن اعتمادبه‌نفس به همه‌چیز لطمه می‌زند، مخصوصا به صدای‌تان.

احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می خواهید با کاراته‌بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث می شود به جای بلوک ها دست‌های شما بشکنند.


مقاله مرتبط: فیلم آموزشی : ۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس

۳. منظورتان را به‌درستی بیان کنید

نکته ی قبل در مورد اعتمادبه‌نفس موقع صحبت کردن بود و این نکته مربوط به لحنِ صحبت کردن با توجه به موضوع مورد بحث است. وقتی با اشتیاق صحبت می کنید، مردم تفاوت را حس می کنند. شاید این نکته‌، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن تان طنین انداز شود، صدای تان قابل قبول تر و متقاعد کننده تر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان است.

۴. خودپرستی را کنار بگذارید

تقویت فن بیان - یادگرفتن از دیگران

مایک تایسون می گوید:

باید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن می کند.

برای تقویت این مورد می توانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند. می توانید از هم جواری با آنها درس‌های زیادی یاد بگیرید که از روش های دیگر، آموختن این درس‌ها امکان پذیر نیست و مهارت تان را ارتقا دهید. در کلاس ها و کارگاه هایی شرکت کنید که از افرادی تشکیل شده است که در حرفه شان از شما بهتر هستند. به تجربیات شان گوش کنید، ممکن است سخت باشد اما قطعا به بهتر شدن تان کمک می کند.

۵. با صدای تان با ملایمت رفتار کنید

ملایمت - تقویت قدرت بیان

برخلاف یک نوازنده ی گیتار، پیانو یا طبل، هنگام سخنرانی، ابزار کار شما بدن تان است. ببینید چطور نوازنده های حرفه ای از آلات موسیقی شان نگهداری می کنند. باوسواس آن را تمیز، از آن محافظت، قطعات شکسته اش را تعمیر و در جای خوب و راحتی از آن نگه‌داری می کنند.

شما چطور با ابزار کارتان رفتار می کنید؟ برای نگه‌داری، مراقبت و حفاظت از طراوتش چه کارهایی انجام می دهید؟

برای حفاظت از صدای تان این نکات را رعایت کنید:

نفس عمیق بکشید و با استفاده از الگوهای تنفسیِ مناسب، گام اول را در این راه محکم بردارید. کیت دِوُر، مؤسس توتال وُیس، می گوید: «اگر به‌جای تنفسِ عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی تنفس صحیح داشته باشید، صدای تان ضعیف تر و وحشت‌زده به‌نظر می‌رسد، همچنین این کار می تواند باعث کشش غیرضروری تارهای صوتی تان شود. وقتی اضطراب و استرس دارید یا وحشت زده هستید شاید کمی سخت باشد یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس‌های آرام، عمق صدای تان را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند مطمئن تر به نظر برسید.»

حتما با فواید نوشیدن آب آشنا هستید. زیاد آب بنوشید. دِوُر می گوید: «سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدای تان کمک بسیاری می کند.» اگر در طول روز قهوه، نوشابه یا نوشیدنی های الکی بنوشید، ممکن است تارهای صوتی تان رطوبت لازم برای تولید بهترین صدای ممکن را نداشته باشند. همچنین او می گوید: «تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی باشند، چون با سرعت زیادی می‌لرزند.» تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه می لرزند، این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ بار در ثانیه است. با هر وعده ی غذایی، آب بنوشید. یک بطری کوچک آب را پر کنید و مرتب از آن کم کم بنوشید. شاید این مقدار آب زیاد به نظر برسد اما باید بدانید اغلب مردم کم تر از حد مورد نیازشان آب می نوشند.

از فریاد زدن پرهیز کنید. شوارتز می گوید: «عاشقِ فریاد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه تان هستید؟ باید بگویم قطعا این کار برای تارهای صوتی تان خوب نیست.» فریاد زدن می تواند باعث کشیده شدن آنها شود و صحبت کردن را برای تان مشکل کند. در بدترین حالت، فریاد زدن می تواند به گره های صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شود.

حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به‌نظر خواهد رسید. همچنین خستگی برای صدای‌تان مضر است.

زمزمه نکنید. این کار برای صدای تان مشکل ایجاد می‌کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی تان می شود.

۶. حواس‌تان به وضع نشستن یا ایستادن تان باشد

دِوُر اعتقاد دارد طرز نشستن یا ایستادن هم می تواند سخنرانی شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید باشد. اگر چانه تان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید، می توانید طنینِ صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای تان شفاف تر به گوش برسد. او می گوید: «اگر شانه های تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید.»


مقاله مرتبط: استفاده از زبان بدن در کسب و کار با ۱۲ تکنیک فوق‌العاده

۷. مراقب زیر و بَم صدای‌تان باشید

شوارتز می گوید: «معمولا صداهایی با شیب زیاد یا خیلی زیر، به دلیل اضطراب یا عدم اطمینان گوینده به وجود می آیند.» استفاده  از شیب صحیحِ صدا به شما کمک می کند ارتباطات بهتری برقرار کنید. می توانید بهترین اوج صدای‌تان را با گفتن «آ-ها» پیدا کنید (همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست می گویید). شوارتز اعتقاد دارد که اوج صدای تان در هنگام صحبت کردن باید با «آ» همخوانی داشته باشد.

۸. خودتان را آماده کنید

تقویت فن بیان - تمرین صحبت کردن

شاید باورتان نشود اما یک قهرمان دویِ سرعت المپیک، قبل از اینکه سعی کند رکورد دنیا را جا به جا کند، حداقل ۳ ساعت را صرف گرم کردن تمام اعضای بدنش می کند. راستش را بخواهید من به جایی رسیده ام که قبل از پیاده روی حتما باید بدنم را گرم کنم، وگرنه عضلات پشت پایم به شدت درد می گیرند.

داشتن آمادگی یک ضرورت است. برای تقویت قدرت بیان تان هر روز صبح را با گرم کردن صدای تان شروع کنید. عضلات صورت تان را بکشید. برنامه های تان را به ترتیب اجرا کنید. یکی از تمرین‌هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی می توانید انجام دهید ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آنهاست (برای آشنایی با این تمرین ویدئوهای Lip Roll را در اینترنت جستجو کنید.) ماهیچه‌های گردن تان را شُل کنید. تمرین های تنفسی تان را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدای تان صرف نمی کنید، هر روز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدای‌تان اختصاص دهید. این تکنیک برای صدای تان به‌طور شگفت انگیزی خوب و برای سلامتی‌تان مفید است. اگر هنوز فکر می کنید این ترفند احمقانه است، توجه داشته باشید «سلین دیون» که سال‌ها در زمینه ی خوانندگی تجربه دارد و در کارش بسیار موفق است هنوز هم، هر روز صبح را با این تمرین های پایه‌ای آغاز می کند.

۹. «بدون آمادگی خواندن» را شروع کنید

در موسیقی، به توانایی خواندن یک برگه ی موسیقی (که تا به حال آن را ندیده اید) و نواختن آن به وسیله ی آلت موسیقی، «بداهه‌نوازی» می گویند.

برای سخنرانی های طولانی یا پروژه های بزرگ مثل صداگذاری کتاب های صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکن است وقت تان برای چندین‌بار روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شود، بدون اینکه نیازی به این کار باشد. به جای آن می‌توانید تمرین کنید هنگامی که برای بار اول متنی را می‌خوانید، آن را خوب بیان کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان و چشم های‌تان هماهنگ شوند اما این مهارت به‌خوبی با گام بعدی که از آن صحبت خواهیم کرد در ارتباط است.

۱۰. تمرین کنید

برای تقویت قدرت بیان باید تمرین کنید. با اینکه دیگران بارها و بارها اهمیت تمرین کردن را برای نتیجه دادن کارها توضیح داده‌اند، ما هم در مورد آن صحبت می کنیم. بهترین هنرمندان دوبله می توانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به‌دست آوردن این مهارت، سال‌ها زمان لازم است. تمرین باعث از بین بردن نواقص می شود و صداپیشه ها از این راه به موفقیت می‌رسند.

خیلی‌زود روی غلتک می افتید و خواندن و گفتارتان به‌هم‌ پیوسته و بدون اشتباه می شود. به این ترتیب در وقت تان صرفه جویی، در کارتان پیشرفت و از مهارت تان سود کسب می‌کنید و قدرت نفوذ کلام‌تان را بالا می‌برید.

۱۱. آرام باشید

شاید این آخرین نکته باشد اما مهم ترین مسئله است. چرا؟ چون اگر تازه کار هستید، هر یک از سخنرانی ها یا آزمون ها می‌تواند برای تان به آخرین‌شان هم تبدیل شود. پس همه چیز به این چنددقیقه یا حتی چندثانیه بستگی دارد و این موضوع می تواند شما را نگران کند. عمیق نفس بکشید و لبخندی بزنید (که می توانید صدایش را از طریق بلندگو بشنوید). به توانایی های خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می افتد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کرده اید.

امیدواریم با خواندن این متن یاد گرفته باشید که چطور مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم.


مقاله مرتبط: چگونه آرامش داشته باشیم؟

 

برگرفته از: fastcompany.com voicebunny.com

امین ادراکی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (61)

 1. profile-placeholder سمیرا گفت:

  خیلی مفید نبود،لطفا بفرمایید دوبلر ها چه تمریناتی رو انجام می دن؟

 2. profile-placeholder zizigolo گفت:

  سلام ، ممنون از مطالب آموزندتون
  واقعيتش من چندين مشكل دارم ، حدودا ٣ماهه ميرم سركار ( اولين تجربه ) ، فوق العاده خجالت ميكشم حرف بزنم جلو جمع ، و يكي از بزرگترين مشكلم اينه كه ميترسم جلو جمع تلفني كه زنگ ميخوره يا قراره من زنگ بزنم صحبت كنم همش استرس ميگيرم، حتي خيلي وقتا اشتباه تلفظ ميكنم يه كلمه رو ، و اين منو خيلي حساس كرده جوري كه ميام خونه افسردگي ميگيرم همش ميترسم حرف بزنم يوقت كلمه اي رو اشتباه بگم، به شدت وحشت دارم از صحبت كردن پيش همكارام و خجالت ميكشم ( باتوجه به اينكه من مسئول دفترم و كار اصليم تلفن صحبت كردنه ) فن بيانمم خوب نيس خيلي تته پته ميكنم ،خواهشا راهنماييم كنيد ممنون

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   مطمئن باشید با تمرین کردن میتونید بر این مشکل‌تون غلبه کنید. قدرت «وانمود کردن» رو هم دست‌کم نگیرید.
   پیشنهاد میکنم به مطالب زیر هم نگاهی بندازین:
   چرا طرز فکر ما بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم مهم است؟
   چرا تظاهر به موفقیت شما را موفق می‌کند؟
   ۲۵ راه برای غلبه بر اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن

 3. profile-placeholder محمد گفت:

  بابا ایول دمت گرم .حاجی خیلی حال کردم ان شاالله که همیشه موفق باشی

 4. profile-placeholder محمد گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتون.یک سوالی داشتم خدمتون مشکل بنده در بحث کردن در عین کم تجربگی در فن بیان،عدم توانایی در ورود به جمع بحث کنندگان هستش!در واقع انگار که وجود نداشته باشم هیچکس به کلام من گوش نمیکنه و آخر سر باید بالا بردن صدام دیگران را مجبور به گوش دادن به حرفم کنم!انگار هیچ توجهی به من ندارند!!!!چه کار کنم؟متشکر.

 5. profile-placeholder سارا۱۳۷۱ گفت:

  سلام . خیلی خوب بود. من ی مشکلی دارم ممنون میشم کمکم کنید. با هرکسی حرف میزنم حوب منظورمو نمیفهمه فک میکنم مال تن صدامه. چیکار کنم تن صدای خوب و واضح و گیرایی داشته بتشم؟

 6. profile-placeholder یانچی عاصم گفت:

  سلام به شما اقای ادراکی عزیز
  ممنون بابت مطالب بسیار اموزنده شما
  برای من بسیار مفید . خوشحال میشم راهنماییم کنید مقاله های دیگری شامل: چگونه اعتماد به نفس خودمونو قوی تر کنیم یا چگونه موفق بشیم توکسب کار و مقاله ها یا کتاب های دیگه ای که بتونه تو فن بیانمون کمک خیلی چشم گیری داشته باشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   در رابطه با مواردی که مطرح کردین، پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه بفرمایید:
   افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران با ۹ راهکار موثر و کارا
   ۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک
   چطور مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم؟
   در صورت تمایل، می‌تونید کلیدواژه‌های «فن بیان، کسب و کار و اعتماد به نفس» رو سرچ کنید (بالای صفحه/ کلیک روی ذره‌بین) و به سایر مطالبی که تاکنون در این زمینه‌ها منتشر شدن، دسترسی داشته باشید.

 7. profile-placeholder شاهین گفت:

  سلام دوست عزیز واقعا ممنون از مقاله خوبتون برای من بسیار مفید و اموزنده بود

 8. profile-placeholder محمد رجبی زاده گفت:

  سلام ، وقت شما بخیر .. ابتدا از متن بسیار سودمند شما ممنون هستم ، به شخصه برای بنده بسیار سودمند بود .
  و سوالی از شما داشتم که با اجازتون مطرح میکنم.
  بنده یک سالی هست در شرکتی کار میکنم و حدود یک هفته پیش مدیر من را به دفترش صدا کرد و به من گفت از عملکرد من بسیار راضی هست و با توجه به اینکه حوزه کاری بنده زیاد شده آیا از حقوقم راضی هستم؟
  واقعیت من نتوانستم شرایط رو به خوبی پیش ببرم و گفتم بله(آدم کم رویی هستم و با توجه به اینکه تا بحال در این موقعیت نبودم و ناگهانی بود از شرایط استفاده نکردم.)
  حالا تصمیم دارم که دو ماهی که گذشت بسیار محترمانه از مدیرم این درخواست رو بکنم که حقوق بنده رو افزایش بدن. و میدانم تا دو ماه دیگر وظایفم بیشتر می شود، گرچه بنده در خدمت ایشان هستم.
  اگر سوال بنده کمی بی ارتباط هست معذور هستم، واقعا سردرگم شده ام.
  از شما راهنمایی میخواهم. آیا این کار درسته؟ و چطور باید مطرح شود؟
  پیشاپیش از وقتی که میذارین سپاسگذارم.

 9. profile-placeholder دوست محمد محمدی گفت:

  دوست عزیز سپاس فروان از مطلب آموزنده شما.
  من خیلی کاستی های خود را در این مطب شما یافتم و اقدام به اصلاح آن کردم.

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   خوشحالم از این که این مطلب براتون مفید بوده.

 10. Amir Amir گفت:

  بسیار عالی و حرفه ای.

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   نظر لطف‌تونه

 11. profile-placeholder سعید علیوند گفت:

  خیلی خوب است

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   ممنون از لطف شما 🙂

 12. profile-placeholder دریا گفت:

  خیلی خوب بود متشکرم
  من خودم به شخصه احساس میکنم اعتماد به نفسم خیلی پایینه و قدرت بیانم هم خوب نیست و این در صحبت کردن نمی دونم چه کلماتی به کار ببرم که به زیبایی صحبت هام اضافه کنه ممنون میشم راهنماییم کنین.با تشکر

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دریا جان
   برای گسترش دامنه‌ی لغت‌تون، پیشنهاد میکنم بیشتر مطالعه کنید چون واقعا تأثیرگذاره.
   در رابطه با فن بیان و اعتماد به نفس هم می‌تونید به صفحات زیر مراجعه کنید و مطلب دلخواه‌تون رو مطالعه بفرمایید. امیدوارم براتون مفید باشن.
   مطالب مربوط به فن بیان
   مطالب مربوط به اعتماد به نفس

 13. profile-placeholder ارمین گفت:

  خوب بود ولی خلاصه کنید و برنامه های مفید بذارید خیلی زیاد و خسته کنندس

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   از این که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید ممنونم

 14. profile-placeholder Hekmat Afshar گفت:

  بسیار خوب مرسی

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   ممنون از شما

 15. profile-placeholder زیبا گفت:

  مفید بود خوشمان آمد!!

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   از لطف شما ممنونم

 16. profile-placeholder احمد رضا فاضلی گفت:

  با سلام و احترام
  مقاله خوبي در زمنيه فن بيان بود.
  اگر اين سري مقالات ادامه دار باشند بسيار عالي ميشود.
  با تشكر
  احمدرضا فاضلي

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   مقاله‌های زیاد دیگه‌ای با موضوع فن بیان توی سایت هست. شاید سر زدن به اون‌ها هم بتونه به شما کمک کنه.

 17. مهدی پیشگوی مهدی پیشگوی گفت:

  مطلب قشنگی بود دستتون درد نکنه

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده.

 18. profile-placeholder صابر گفت:

  سلام خیلی خیلی دستتون درد نکنه

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   امیدوارم از این مطلب حداکثر استفاده رو برده باشید 🙂

 19. hoda pooshgan hoda pooshgan گفت:

  سلام
  مفید بود، از وقتی که با چطور آشنا شدم خیلی وقتا دیگه تو گوگل سرچ نمیکنم مستقیم میام تو چطور، موفق باشید مطالبتون واقعا دست اوله

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   تشکر بابت همراهی و ابراز لطف‌تون به مجموعه‌ی چطور.
   ما هم براتون ارزوی موفقیت داریم 🙂

 20. profile-placeholder تقویت کننده آنتن موبایل گفت:

  خیلی مطلب خوب و مفیدی بود.سپاس از شما

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   باعث خوشحالیه که براتون مفید بوده دوست گرامی
   سپاس که همراه ما هستین

 21. profile-placeholder مهدی کریمی گفت:

  سلام
  ضمن تشکر، در این مقاله صرفا به تشویق مخاطب برای تقویت فنون بیان بسنده شده و راهکارهای مطرح شده درصد قابل توجهی نداشتند.

  1. مهدی پیشگوی مهدی پیشگوی گفت:

   سلام دوست عزیز. عموما راهکارهای مطرح شده برای کاربردهای مختلف جوابهای متفاوتی رو به همراه داره. مقاله حالت کلی داره و نمیتونه نظر یه سری مخاطبین رو جلب کنه. بیشتر عموم میتونن ازش استفاده کنن. شما باید از مقاله اون برداشتی که نیاز دارید رو بکشید بیرون. اتفاقا راهکارهای بسیار موثری رو تو مقاله اوردن که جای تحسین داره. شما ببینید از مقاله چی دستگیرتون میشه اون رو بر اساس مواردی که نیاز دارید برای خودتون بومی سازیش کنید. موفق باشید

 22. profile-placeholder عباس گفت:

  بسیار جزاب واموزنده بود

 23. profile-placeholder حجت اله نجف پور گفت:

  نکته ای که در آموزش مطالبتان در خصوص خوردن آب باغذا اشاره کردید الحاظ پزشکی باید بررسی شود آب خوردن همراه غذا به معده آسیب میرساند میبایست نیم ویا یک ساعت قبل وبعد از غذا آب ویا هر نوع نوشیدنی مصرف کرد اگر منظورتان این است درست مطرح کرده اید باسپاس مجدد از شما

 24. profile-placeholder حجت اله نجف پور گفت:

  باسپاس از شمامن چون فن بیان تدریس میکنم وبرای ارتقاع اگاهی پیشتر نیاز به مطالعه دارم بدون شک مطالب شما برایم بسیار مفیداست ودر کلاس ازآن استفاد میکنم

 25. profile-placeholder فاطمه گفت:

  ممنون از شما

 26. profile-placeholder فریدون گفت:

  اگه به صورت کانال تلگرامی باشه بهتره

 27. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام مطالب آموزنده و مفید بود لطفا مطالب بیشتری برای من بفرستید .
  با تشکر

 28. morteza barghian morteza barghian گفت:

  سلام فقط می خواستم تشکر کرده باشم.

 29. profile-placeholder مليكا گفت:

  عالي مرسي

 30. محمد جواد هادیان محمد جواد هادیان گفت:

  مرسی ک هستین و وقت گذاشتین
  میشه بیشتر در مورد وضع نشستن بگین
  من نگرفتم !

 31. profile-placeholder فرزانه گفت:

  با هر وعده ی غذایی آب نوشیدن که از نظر پزشکی ایراد داره. من شخصا اگر این کار رو بکنم دل درد میگیرم.

 32. profile-placeholder ناشناس گفت:

  یه چند وقتی بود خیلی رو حرف زدنم حساس شده بودم یعنی عذاب بود برام با اینکه کیفیت بیانم خوب بود اما با یه تلقین همه چیزو خراب کرده بودم طوری که ناخواسته یه حالتی برام پیش میومد که کیفیت حرف زدنم پایین میومد و قاطی میکردم
  افسرده شده بودم الانم گاهی اوقات خیلی کم این حالت برام پیش میاد اما دیگه دارم کاملا خوب میشم
  خلاصه حرفم اینه اونقدی حساس نشید رو فن بیانتون که باعث اختلال شه☺
  با سپاس

 33. profile-placeholder راحله گفت:

  خیلی اصول ابتدایی بود..قاعدتاکسی که همچین مشکلی داره ودنبال برطرف کردنشه راه حل های اساسی تری میخواد

  1. profile-placeholder دکتر گفت:

   مشکل حاد رو با روانپزشک در میان بگذارید

 34. profile-placeholder مجتبی گفت:

  سپاس عالی بود

 35. profile-placeholder parsa گفت:

  واو چقدر مفید بود

 36. profile-placeholder مسعود گفت:

  سلام ممنون از مطالب ارزندتون. ولی به من بگید یه کوه را جابجا کن ولی بین یک جمع نخوام صحبت کنم حتی برا دو تا کلمه مثلا معرفی خودم جونم بالا میاد سالهاست دچارشم چکارکنم

  1. profile-placeholder ارزو گفت:

   دوست عزیز شما اعتماد به نفس پایینی داری منم همینطوری بودم اما روی اعتماد به نفسم کار کردم و خیلی بهتر شدم اول باید عیبهای ظاهری رو تا حدیکه میشه برطرف کرد که البته باید پول خرج کنی تا به این مورد برسی داشتن ظاهر خوب و لباسهای مناسب خیلی میتونه به اعتماد به نفس کمک کنه . مطالعه کردن یاد گرفتن چیزای جدید و ورزش میتونه اعتماد به نفس رو زیاد کنه اعتماد به نفست که خوب بشه مشکل حرف زدن تو جمع هم خوب میشه

 37. محمد محمد گفت:

  عالی بود فقط اگه بیشتر درمورد چگونگی گرم کردن صدا گفته بودید بهتر می شد

 38. profile-placeholder محمود گفت:

  خوب بود, ممنون

 39. CITMAG IR CITMAG IR گفت:

  عااااالی بود دست خوش به همتون

 40. profile-placeholder محمدی مهر گفت:

  سلام، بسیار مفید و کاربردی بود. متشکرم

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام
   خوشحالیم که واستون مفید بوده، سری به بقیه مطالب درمورد سخنرانی و فن بیان بزنید،‌ حتما نکاتی پیدا می کنید که واستون مفید باشه. 🙂

 41. profile-placeholder حدیث گفت:

  عالی بود ، دستتون درد نکنه، سایتتون بی نظیره،خدا قوت.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان