۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد
امتیاز مطلب: ٨٩%
89

همه‌ی ما به کارهایی فکر می‌کنیم که اگر تا قبل از مرگ انجام‌شان ندهیم، پشیمان خواهیم شد. خیلی از این کارها در میان افراد مختلف مشترک است. به شما پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ی زندگی‌تان را طوری بچینید که پرونده‌ی ۳۰ مورد از این کارها را که در ادامه به آنها اشاره شده‌است، قبل از ۳۰ سالگی بسته باشید.


مقاله مرتبط: سخن بزرگان درباره موفقیت؛ ۷۵ نقل قولی که می‌تواند الهام‌بخش شما باشد

۱. در دانشگاه ادامه تحصیل دهید

در دانشگاه ادامه تحصیل دهید

دانشگاه رفتن هزینه‌بردار است، اما در بیشتر موارد پولی که در طول مدت تحصیل هزینه می‌کنید به موقعیت‌هایی که در ازای آن به دست می‌آورید، می‌ازرد. در دانشگاه با آدم‌های جدید آشنا خواهید شد و مدام با کسانی سر و کار خواهید داشت که دغدغه‌های علمی‌شان می‌تواند در آینده‌ی شغلی شما نیز تأثیرگذار باشد. پس چه بهتر که این آدم‌ها وقتی جوان‌تر هستید وارد زندگی‌تان شوند. البته، قصد ما این نیست که دلسردتان کنیم. اگر ۳۰ سالگی را رد کرده‌اید و می‌خواهید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید خیلی هم خوب است، اما در این جا روی سخن ما با کسانی است که هنوز ۳۰ سال‌شان نشده است، چرا که جوان‌ترها انرژی و انگیزه‌ بیشتری برای تجربه‌ی فراز و نشیب‌های زندگی دانشجویی دارند.

۲. سریال دکتر هو را حتما ببینید

سریال دکتر هو را حتماً ببینید

دکتر هو یکی از بهترین سریال‌های علمی تخیلی جهان است که پخش آن از شبکه‌ی بی بی سی ۲۶ سال طول کشید (از ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۹). این سریال می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به زندگی تغییر دهد، البته در جهت مثبت. تماشای دکتر هو به ویژه به کسانی که در سنین نوجوانی هستند توصیه می‌شود، چرا که آدم ها در نوجوانی تأثیرپذیرترند. از آن‌جا که این سریال خیلی طولانی است، اگر تماشای آن را از نوجوانی آغاز کنید، تقریباً تا میانسالی همراه‌تان خواهد بود. پس تا دیر نشده دست به کار شوید.

۳. ورزش کنید

ورزش کنید

آدم‌هایی که در میانسالی اندام قشنگی دارند، از جوانی روی هیکل‌شان کار کرده‌اند. بهتر است از نوجوانی یا حداکثر بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی دست به کار شوید و روزانه حدود ۴۵ دقیقه ورزش کنید. مطمئن باشید خیلی کار سختی نیست. وقتی ورزش کردن به بخشی از زندگی روزمره‌ی‌تان تبدیل شود، آن وقت خواهید دید که اگر یک روز ورزش نکنید انگار پژمرده شده‌اید. فواید ورزش کردن را هم که حتما خودتان می‌دانید، پس با مرور نکته‌های تکراری سرتان را درد نمی‌آوریم.


مقاله مرتبط: رژیم لاغری یک هفته ای؛ چگونه در یک هفته ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کنیم؟

۴. از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید

از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید

اگر بچه‌ی این دوران باشید، بدون شک لذت انجام بازی‌های کامپیوتری را چشیده‌اید. چه قدر خوب می‌شد اگر همه‌ی آدم‌ها وقتی را به انجام بازی‌های کامپیوتری اختصاص می‌دادند. این قبیل بازی‌ها علاوه بر این که شما را با فناوری‌های جدید آشنا می‌کنند، باعث می‌شوند زمانی را در دنیای قصه‌های تخیلی به دور از مشغله‌های ذهنی سپری کنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم شگفت‌انگیزترین اختراع این قرن را نادیده نگیرید. البته، فراموش نکنید که این بازی‌ها فقط جنبه‌ی سرگرمی دارند و باید در حد یک تفریح سالم به آن‌ها پرداخته‌شود.

۵. تاریخ بخوانید

تاریخ بخوانید

خیلی شرم آور است که آدم‌ها، در بسیاری موارد حتی آدم‌های تحصیل کرده، هیچ چیزی از گذشته نمی‌دانند و هنگامی که نیاز می‌شود در یک جمع از وقایع تاریخی حرف بزنند، بیشتر ارجاعات‌شان غلط و غیر مستند است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که از نوجوانی، خودتان را به مطالعه‌ی کتاب‌های تاریخی عادت دهید تا وقتی سن‌تان بالاتر رفت، اطلاعات درستی در این حوزه داشته باشید. وقتی تاریخ مملکت‌تان یا حتی ممالک دیگر را بدانید آن وقت به راحتی می‌توانید مچ آن‌هایی را که بیهوده اظهار فضل می‌کنند، بگیرید.

۶. گوشی هوشمند بخرید

گوشی هوشمند بخرید

اگر قصد دارید از همه چیز دنیا با خبر شوید، پس حتماً یک گوشی هوشمند بخرید. به وسیله‌ی این گوشی‌ها می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی عضو شوید و با کسانی که از آن‌ها دور هستید ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این‌ها، اگر از گوشی‌های هوشمند درست و تأکید می‌کنیم سالم استفاده کنید، خلاقیت‌تان هم افزایش خواهد یافت. پس اگر هنوز به گوشی‌های قدیمی عادت دارید، هر چه زودتر تا ۳۰ سال‌تان نشده یک گوشی هوشمند بخرید. هر مدل و هر قیمتی هم که بخواهید در دسترس است.

۷. یاد بگیرید کامپیوتر شخصی‌تان را خودتان تعمیر کنید

یاد بگیرید کامپیوتر شخصی‌تان را خودتان تعمیر کنید

همه‌ی ما لازم است بدانیم کامپیوتری که با آن کار می‌کنیم از چه قطعاتی ساخته شده است و چه طور کار می‌کند. نیاز نیست در حد یک کارشناس یا برنامه نویس اطلاعات داشته باشید، همین قدر که بلد باشید صحت عملکرد قطعات مختلف را بررسی کنید کافی است. هدف اصلی این است که یاد بگیرید اشکالات کوچک را خودتان برطرف کنید و مدام سراغ تعمیرکار نروید و چه بهتر که قبل از ۳۰ سالگی به این مهارت برسید. در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که دانستن همین چیزهای کوچک می‌تواند از بسیاری هزینه‌های غیرضروری بکاهد.


مقاله مرتبط: ۸ حقیقت درباره زندگی که دانستن آن ما را قوی‌تر می‌کند

۸. تیراندازی یاد بگیرید

تیراندازی یاد بگیرید

اسلحه دست گرفتن شوخی نیست و منظور ما هم این نیست که دست به اسلحه شوید و آدم بکشید. پیشنهاد ما این است که در یک باشگاه تیراندازی ثبت نام کنید تا با تجربه‌ای که از این رشته‌ی ورزشی در یک محیط محافظت شده بدست می‌آوردید، یاد بگیرید که اسلحه یک ابزار دفاعی قدرتمند است و چنان چه نا‌آگاهانه و به قصد ارتکاب جرم استفاده شود، صدمات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

۹. دوست صمیمی پیدا کنید

دوست صمیمی پیدا کنید

همه‌ی ما در زندگی دست کم به دو سه دوست صمیمی نیاز داریم. چه بهتر که تعداد زیادتری دوست خوب داشته‌باشیم؛ اما شاید یک دوست صمیمی هم بتواند به تنهایی دنیای‌مان را چنان تغییر دهد که از داشتن دوستان متعدد بی‌ نیاز شویم. این قبیل دوستی‌ها بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی پا می‌گیرند و در بیشتر موارد تا پایان عمر ادامه می‌یابند.


مقاله مرتبط: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۱۰. قصه بنویسید

قصه بنویسید

خیلی آدم‌ها از نوشتن متنفرند. اما توصیه می‌شود تا وقتی جوان هستید و ذهن خلاق دارید، حداقل یک بار نویسندگی را تجربه کنید. قصه نوشتن نه تنها یک فعالیت سرگرم کننده است، بلکه مهارت‌های نگارشی‌تان را نیز پرورش خواهد داد، مهارت‌هایی که این روزها بیشتر افراد نادیده می‌گیرند. یک بار قلم دست بگیرید و چند خط از افکارتان را روی کاغد بنویسید، خواهید دید که انجام مداوم این فعالیت در بهبود مهارت‌های نگارشی تان معجزه می‌کند.

۱۱. اخبار مهم روز را دنبال کنید

اخبار مهم روز را دنبال کنید

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تماشای اخبار و خواندن روزنامه کسل‌تان می‌کند. اما در روزگاری به سر می‌بریم که لازم است از وقایع پیرامون‌مان با خبر باشیم. بدانید که بزرگ‌تر‌ها از این که شما جوان‌ترها به تماشای اخبار علاقه نشان دهید خوش‌شان می‌آید و به طور حتم از این که ببینند از وقایع مهم روز مطلع هستید تحسین‌تان خواهند کرد.

۱۲. از فیلم راکی درس بگیرید

از فیلم راکی درس بگیرید

به احتمال زیاد اسم راکی به گوش‌تان خورده است. پیشنهاد می‌کنیم تماشای نسخه‌ی اصلی این فیلم را از دست ندهید. این فیلم ماجرای یک بوکسور بینوای ایتالیایی است که قصد کرد خودش را به همه‌ی دنیا ثابت کند، کاری که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد. تماشای این فیلم می‌تواند برای جوان‌ترها ترغیب کننده باشد و به آن‌ها نشان دهد که حتی انسان‌های فقیر نیز می‌توانند فرصت ترقی داشته باشند؛ فقط کافی است که آدم اراده کند و خودش را باور داشته باشد.

۱۳. موضع سیاسی خود را مشخص کنید

موضع سیاسی خود را مشخص کنید

هر وقت حرف از سیاست می‌شود، همه‌ی ما یک جورهایی متعصب می‌شویم و خلاصه از یکی از مواضع سیاسی دفاع می‌کنیم.به دلیل وجود گروه‌ها یا تفکرات سیاسی متفاوت، چه بهتر که از جوانی موضع سیاسی خود را مشخص کنید. تا جوان هستید با مواضع سیاسی مختلف آشنا شوید. از آن جا که افراد در سنین جوانی کمتر رفتار متعصبانه دارند، فرصت خواهند داشت که از زوایای متفاوت به قضایای سیاسی نگاه کنند و تحمل پذیرش عقاید مخالف را در خود پرورش دهند.


مقاله مرتبط: یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی را به افراد موفق تبدیل می‌کند

۱۴. به خارج از کشور سفر کنید

به خارج از کشور سفر کنید

قبل از ۳۰ سالگی فراغت و انرژی بیشتری برای سفر کردن خواهید داشت. پس اگر امکان‌اش را دارید، تا قبل از ۳۰ سالگی به یک سفر خارج از کشور بروید. حتماً شنیده‌اید که می‌گویند بسیار سفر باید تا پخته شود خامی. آدم‌هایی که زیاد سفر می‌کنند، کوله باری از تجربه هستند. این افراد چون شیوه‌های مختلف زندگی کردن مردمان کشورهای دیگر را دیده‌اند، ذهن‌شان بازتر است و راحت‌تر می‌توانند خودشان را با شرایط مختلف وفق دهند.

۱۵. به کنسرت موسیقی بروید

به کنسرت موسیقی بروید

هر وقت پیش آمد، به کنسرت موسیقی بروید و حسابی حال کنید. کنسرت رفتن کاری نیست که نشود بعد از ۳۰ سالگی انجام‌اش داد، اما وقتی جوان‌تر هستید شور و انرژی بیشتری دارید و بهتر می‌توانید با جمعیت همراهی کنید. یک آدم ۴۰ یا ۵۰ ساله شور و هیجان دوران جوانی را پشت سر گذاشته است و نمی‌تواند آن طور که جوان‌تر‌ها با کنسرت حال می‌کنند از آن لذت ببرد.

۱۶. زبان خارجی یاد بگیرید

زبان خارجی یاد بگیرید

منظور از یادگیری زبان خارجی این نیست که به همه‌ی چند و چون آن مسلط شوید، بلکه همین قدر که با یک زبان خارجی آشنا شوید کافی است. البته، اگر توانستید یک زبان خارجی را آن قدر کامل یاد بگیرید که مسلط و روان صحبت کنید که خیلی هم عالی است. اگر چه برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست، توصیه می‌شود یادگیری زبان‌ خارجی را در سنین جوانی آغاز کنید و به تعویق نیندازید.


مقاله مرتبط: یادگیری زبان دوم در بزرگسالان با ۶ ایده واقعا کاربردی

۱۷. شب زنده‌ داری کنید

شب زنده داری کنید

البته که بعد از ۳۰ سالگی هم می‌شود شب زنده داری کرد، اما شاید شما از آن دسته افرادی باشید که وقتی سن‌تان بالاتر رفت، تمایل بیشتری به خواب و استراحت پیدا کنید. شب زنده داری به ویژه در دوران دانشجویی امکان پذیرتر است. این کار از سوی پزشکان توصیه نمی‌شود، اما بد نیست چند باری امتحان‌اش کنید و حداقل یک بار در عمرتان شاهد طلوع خورشید باشید.

۱۸. از ستاره‌های مغرور انتقاد کنید

از ستاره‌های مغرور انتقاد کنید

کم نیستند ستاره‌هایی که وقتی طعم شهرت را می‌چشند، چنان خودشیفته می‌شوند که به هیچ کس اجازه‌ی انتقاد نمی‌دهند. بد نیست در عالم جوانی به یکی از این ستاره‌های مغرور پیغام دهید و به جای چاپلوسی از انتقادات‌تان بنویسید. شاید چون جوان هستید و کم سن و سال به شما توجه کنند و اگر خیلی خوش شانس باشید، در پاسخ به شما چیزی بنویسند. فراموش نکنید که حتی در انتقاد کردن هم از رعایت ادب فروگذار نکنید.

۱۹. پیاده‌روی کنید

پیاده روی کنید

پیاده روی کنید، مثلاً در یک وعده ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر راه بروید. پیاده روی ورزش فوق العاده‌ای است که چنان چه اصولی انجام شود، کمک‌تان می کند مقدار زیادی کالری بسوزانید. وقتی حسابی پیاده روی کردید، دیگر می‌توانید حداقل یک هفته هر چه دل‌تان خواست میل کنید.اگر قبل از ۳۰ سالگی خودتان را به پیاده روی عادت دهید، با افزایش تندرستی خطر مرگ زودرس نیز را از خودتان دور کرده‌اید.

۲۰.حتما سریال ۲۴ را ببینید

سریال ۲۴ را حتماً ببینید

مگر می‌شود صحنه‌ای را که جک باور با شلیک گلوله یک فروند هلیکوپتر را سرنگون می‌کند از دست داد! به طور حتم تماشای این مجموعه‌ی تلویزیونی در سنین میانسالی و بالاتر از آن هم امکان پذیر است، اما چرا باید هیجان تماشای یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ را به بعد از ۳۰ سالگی موکول کرد؟!

۲۱. قهوه مصرف کنید

قهوه مصرف کنید

هستند کسانی که روزانه سه تا شش فنجان قهوه میل می‌کنند. مصرف متعادل قهوه برای سلامت بدن مفید است. پیشنهاد می‌کنیم نوشیدن قهوه را از جوانی آغاز کنید تا از فواید معجزه آسای این دانه‌های قهوه‌ای بهره‌مند شوید. چون نوشیدن قهوه بی‌خوابی می‌آورد به طور ویژه به دانشجویانی که قصد دارند شب امتحان تا صبح درس بخوانند توصیه می‌شود.


مقاله مرتبط: خواص چای ترش برای بدن چیست؟

۲۲. گم و گور شوید

گم و گور شوید

آدم‌ها گاهی وقت‌ها ناخواسته راه گم می‌کنند، اما منظور ما گم و گور شدن خود‌خواسته است. مثلا یک بار با جی‌پی‌اس خاموش رانندگی کنید. همین طور بروید و بروید تا ببنید از کجا سر در می‌آورید. معمولا در دوران جوانی وقت بیشتری برای این جور کارها خواهید داشت و چون جوان و کم تجربه هستید، عذرتان پذیرفته‌تر است.

۲۳. نجوم یاد بگیرید

نجوم یاد بگیرید

یاد گرفتن نجوم یک تجربه‌ی فوق العاده است. رصد آسمان شب و چشم دوختن به ستاره‌ها آرامشی دارد که کمک‌تان می‌کند چند لحظه‌ای از دغدغه‌هایی که آرامش‌تان را گرفته‌اند دور بمانید. این احساس آرامش زمانی بیشتر حس خواهد شد که دقیقاً بدانید در آسمان چه می‌گذرد. این امر زمانی میسر می‌شود که در کلاس‌های آموزشی نجوم شرکت کنید یا این که خودتان به صورت آماتوری درباره‌ی آن کتاب بخوانید.

۲۴. رؤیاپردازی کنید

رؤیاپردازی کنید

به احتمال زیاد بارها به عنوان یک جوان کم سن و سال شاهد بوده‌اید که بزرگ‌ترها از رؤیاپردازی منع‌تان می‌کنند و از شما انتظار دارند که از آرزوهای دور و دراز دست بردارید. اما بدانید که اگر برای هر آرزویی نهایت تلاش‌تان را به کار ببندید، آن آرزو هر مقدار هم که دست نیافتنی باشد احتمال دارد که محقق شود. ما آدم‌ها فقط یک بار فرصت زندگی کردن داریم، پس بیایید این فرصت را با سستی و تنبلی از دست ندهیم و برای آرزوهایی که می‌توانند به خودمان، اطرافیان‌مان و در نمای کلی تر به جامعه سود برسانند، تلاش کنیم.


مقاله مرتبط: موانع خلاقیت و راهکارهای مقابله با آن چیست

۲۵. برنامه‌ریزی داشته باشید

برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی برای زندگی فردی از جمله مهارت‌هایی است که باید از دوران کودکی به آن توجه شود. توصیه می‌شود فهرست اموری را که باید انجام دهید روی کاغذهای یادداشت پشت چسب‌دار بنویسید و آن‌ها را به میز کارتان بچسبانید تا مدام جلوی چشم‌تان باشند. فهرستی را که تنظیم کرده‌اید نیز هر چند وقت یک بار به روز کنید تا از انجام هیچ کاری باز نمانید.

۲۶. از مصرف نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید

از مصرف نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید

سعی کنید هر چه زودتر مصرف نوشیدنی‌های گازدار را برای همیشه کنار بگذارید. شاید در روزهای اول برای‌تان خیلی سخت باشد که آب خالی میل کنید، اما مطمئن باشید که به مرور زمان عادت خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم موادغذایی پر شکر را نیز از برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی‌تان حذف کنید تا میانسالی و پیری سالم‌تری داشته باشید.

۲۷. به کلاس تئاتر بروید

به کلاس تئاتر بروید

اگر فرصت دارید، به کلاس تئاتر بروید و حداقل با اصول اولیه‌ی آن آشنا شوید. در این کلاس‌ها یاد می‌گیرید که به طور مثال چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید یا این که چگونه بر ترس خود از صحبت مقابل جمع غلبه کنید. آموختن این قبیل درس‌های آموزنده در جوانی، کمک بزرگی به مدیریت روابط‌تان با دیگران خواهد کرد.

۲۸. مدیریت کنید

مدیریت کنید

خیلی آدم ها از این که در یک کار گروهی مدیر باشند خجالت می‌کشند یا بهتر بگوییم می‌ترسند. اما یادتان باشد اگر در مدرسه یا دانشگاه فرصتی پیش آمد که بتوانید رهبری یک کار گروهی را به عهده بگیرید، از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرید و مهارت‌های مدیریتی‌تان را امتحان کنید. این کار کمک‌تان می‌کند که یاد بگیرید مستقل فکر کنید و مسئولیت پذیرتر باشید.


مقاله مرتبط: ۱۵ شیوه میلیونرها برای مدیریت پول

۲۹. مستقل زندگی کنید

مستقل زندگی کنید

یکی از مزیت‌های زندگی با پدر و مادر این است که به شما فرصت می‌دهد مقدار زیادی پول پس انداز کنید. اما وقتی ۲۹ سال‌تان شد، دیگر وقت آن است که به دست و پا کردن یک زندگی مستقل فکر کنید. تجربه‌ی زندگی مستقل به شما یاد خواهد داد که مسئولیت پذیر باشید و بار زندگی را خودتان به دوش بکشید.

۳۰. خودتان آشپزی کنید

خودتان آشپزی کنید

به جای این که خودتان را به خوردن غذاهای حاضری عادت دهید، یاد بگیرید خودتان آشپزی کنید. با تمرین مداوم آشپزی و تهیه‌ی غذای روزانه‌ی خودتان نه تنها در مهارت آشپزی استاد می‌شوید، بلکه می‌توانید پس‌انداز کنید، چون تهیه‌ی غذا در منزل در بسیاری موارد ارزان‌تر تمام می‌شود. با این کار به تدریج یاد می‌گیرید که با مواد اولیه‌ی ساده یک وعده‌ی غذایی خوشمزه و بی نظیر تدارک ببینید.

برگرفته از: lifehack

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (158)

 1. صبا صبا گفت:

  خوب بود ولی همه از نظر مالی توانایی انجام بعضی از موارد ذکر شده رو ندارند مثل سفر خارج و کنسرت و مستقل زندگی کردند و چند مورد دیگر.متاسفانه در ایران جوانان تازه درسی سالگی از نظر مالی مستقل میشوند.
  اما خوب در کل مقاله ایی بود که باعث افزایش انگیزه میشه. تشکر

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   درسته که بسیاری از ما بنا به دلایل متنوعی امکان انجام تک‌تک موارد ذکرشده رو نداریم، اما قطعا می‌تونیم موارد دیگه‌ای رو با توجه به امکانات و شرایط خاص خودمون جایگزین کنیم.
   ضمنا خیلی ممنون که با چطور همراه شدید و دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   موفق باشید

 2. profile-placeholder ساغرخانوم گفت:

  عالیییییییییییییییی بودن…. برنامه ریزی میکنم واسه انجام دادنشون…. ممنون بخاطر این مقاله ی ریبا و این همه انرژی مثبتتتتتتتتتتت….

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس متقابل از انرژی‌ مثبت شما 🙂

 3. شکیبا شکیبا گفت:

  هیچ وقت مطلبی با این عنوان نخونده بودم و به نظرم حتی اگه به هر دلیلی نتونی اینارو انجام بدی اما لازمه بعضی هاش یاد اوری بشه چون خیلی زود دیر میشه ….
  فکر می کنم تیر اندازی یاد گرفتن یکم اغراق آمیز باشه …اما به شدت با آشپزی کردن موافقم چون آشپزی واسه من به شخصه یه بهونه خوب واس خرید کردنه …
  و به نظر من گم و گور شدن و یا حتی مستقل زندگی کردن واقعا میتونه چالش اور و مهیج باشه …انقد که من تصمیم گرفتم همین امشب ماشینو بردارم و برم حسسسسابی گم و گور شم به نظرم باحال میشه …

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید. براتون موفقیت و سربلندی آرزو می‌کنم.

 4. profile-placeholder هرچی گفت:

  آخه اینا کی برای ایرانیاس… کارتون شده ترجمه و ترجمه و … بدون کوچکترین تحلیل کاربردی

 5. profile-placeholder نا شناخته گفت:

  عااالی بود ولی هزینه و وقت کافی برای این همه فعالیت نیست واقعا نیست

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   قطعا می‌تونید در مواردی که احساس می‌کنید براتون وقت‌گیر یا هزینه‌بردار هستن، موارد جایگزین رو امتحان کنید. خودتون رو صرفا به پیشنهادهای بالا محدود نکنید!
   امیدوارم از لحظه‌لحظه‌ی زندگی‌تون لذت ببرید

 6. profile-placeholder رضا یزدان کیا گفت:

  بسیار عالی بود ولی من از موارد رو نمیتونم انجام بدم واقعا از راهنمایی هاتون ممنونم خیلی کمکم کرد.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده.
   موفق و پایدار باشید

 7. profile-placeholder سلطان احمد گفت:

  من ١٩ سالمه ٢٥/٣٠ انجام دادم اولي تئاتر نرفتم ٢ مستقل زندگي كردن ٣ دكتر هو را نديدم ٤ گم شدن ٥ نوشابه ها

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی هم عالی، اما مجبور نیستید خودتون رو به این فهرست محدود کنید، پیشنهاد می‌کنم یه فهرست شخصی با همین مضمون برای خودتون درست کنید و مواردی رو که لازم می‌دونید اما در اینجا بهشون اشاره نشده رو در فهرست خودتون بگنجونید.
   براتون یه جوونیِ پربار و سرشار از شادی و موفقیت آرزو می‌کنم

 8. profile-placeholder ناشناس گفت:

  سپاس از مطلب مفیدتون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که برای مطالعه‌ی این مطلب وقت گذاشتید و با ابراز لطف‌تون به ما انرژی دادید 🙂

 9. profile-placeholder محمد شُکری گفت:

  خوب بود
  ولی امید باشه خیلی از این کارا انجام پذیره
  ولی اگه نباشه … .
  متاسفانه فضای کلی الان جامعه هم زیاد روحیه بخش نیست
  و با وجود شرایط نامساعد اقتصادی نقش (امید) کمرنگه
  ولی کلاً برایه شروع یک زندگی رو به رشد میتونه برنامه مناسبی باشه
  در خاتمه برای گردآورنده مطالب آرزوی موفقیت میکنم .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   علی‌رغم تمام دشواری‌های موجود امیدوارم به خواسته‌هاتون برسید.
   موفق و سربلند باشید

 10. aysan aysan گفت:

  سلام ممنونم از شما. خیلی خوب بود .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   تشکر. امیدوارم از مطالعه‌ی سایر مطالب‌مون هم لذت ببرید 🙂

 11. profile-placeholder سالار گفت:

  سلام
  با اینکه با بعضی از پیشنهادات ارائه شده کاملا موافق هستم اما بعضی دیگه از اون ها رو ضروری نمی بینم، مثلا پیشنهاد تماشای سریال ۲۴٫ سریال فوق العاده ایه ولی اینکه سریال های دیگه ای هم هستند که ارزش تماشای اونها بیشتر از ۲۴ باشه باعث میشه این پیشنهاد ضروری به نظر نرسه… اگر یکی دو مورد از پیشنهادها قابل تامل بود میشد چشم پوشی کرد.
  به هر حال از گردآورنده این مطلب خانم دژآلود تشکر می کنم و امیدوارم به مفید بودن مطالب بعدیشون بدون درنگ رای بدم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما و خیلی ممنون که لطف کردید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. لازم می‌دونم یادآوری کنم که بنده نویسنده یا گردآورنده‌ی این مطلب نیستم، بلکه کار ترجمه‌ش رو انجام دادم. فهرستی که مطالعه فرمودید فقط در حد پیشنهاده و قطعا هرکسی می‌تونه پیشنهادات متنوعی در مورد چنین فهرست‌هایی داشته باشه. بسیاری از دوستان در قسمت دیدگاه‌ها پیشنهادات‌ خودشون رو به این فهرست اضافه کردن و شاید در آینده اگه امکانش بود این فهرست رو به کمک پیشنهادات شما مخاطبان عزیز مجددا بازنویسی کردیم.
   سپاس از حضورتون

 12. profile-placeholder کتی گفت:

  با سلام
  خیلی اتفاقی با این سایت مواجه شدم و از خوندن برخی مطالبی که در اینجا قرار گرفته لذت بردم . اما در خصوص این مقاله یه مورد را نپسندیدم و اون مرزگذاری هستش که برای انجام دادن کارها ذکر شده. به شخصه معتقدم که برای انجام دادن کارهایی که دوس داریم و می تونیم انجام بدهیم هیچ وقت دیر نیست و ما بارها و بارها افرادی را دیده ایم که حتی در سنین بالا دست به کارهای فوق العاده ای زده اند. ما با این مرزگذاری ها ممکنه خیلی افراد جامعه رو دلسرد کنیم به این خاطر که چون از یک سن مشخص گذشته اند پس دیگر نمی توانند یا برای این کارها دیر است !! پیشنهاد میکنم لااقل به جای واژه باید که الزام رو تلقی میکنه از عباراتی چون “بهتر است ” استفاده کنیم.
  ممنون از سایت آموزنده و ارزشمندتون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   بسیار بسیار خوشحالیم که یه مخاطب جدید به جمع مخاطبان‌مون اضافه شده. مطمئن باشید که نظرات شما مخاطبان عزیز برای ما بسیار ارزشمنده و به پیشرفت کارمون کمک می‌کنه. در این مورد هم که فرمودید برای انجام دادن خیلی کارها هیچ‌وقت دیر نیست، با شما کاملا موافقم.
   سپاس که با ما همراه شدید

 13. psychotic psychotic گفت:

  مطلب خیلی جالبی بود. افرین به این حسن سلیقه 🌸. لذت بردم. اما یک کار دیگه به نظر من حتما باید زیر سی سالگی انجام داد خوندن رمان شازده کوچولو، چرا که مهمترین کاری که ادم در زندگی خود باید انجام بده اینه که بعضی شبها به آسمون نگاه کنه تا ببینه گوسفندی که نمیشناسش و در سیاره ای که نمیدونه کجاست ایا گل سرخی رو خورده یا نه؟ چه عالیه که قبل از سی سالگی این مشغله خیلی مهم واسمون ایجاد شه

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   خیلی خیلی ممنون که وقت می‌ذارید و پیشنهادات‌تون رو به ما انتقال می‌دید. از شما و سایر دوستانی که علاقه‌مندی‌هاتون رو در قسمت دیدگاه‌ها به این فهرست اضافه کردید، بسیار سپاسگزارم. ضمنا شازده کوچولو پیشنهاد خیلی فوق‌العاده‌ایه و شدیدا باهاش موافقم 🙂

 14. zahra zahra گفت:

  بسیار عالی ~(^з^)-☆

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   امیدوارم از مطالب جدیدترمون هم لذت ببرید 🙂

 15. profile-placeholder وحید گفت:

  تبریک به شما و سایت خوبتون به خاطر مطالب فوق العاده ارزشمند و کاربردی…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از رضایت شما بسیار انرژی می‌گیریم و برای ادامه‌ی این مسیر دلگرم می‌شیم.

 16. Hessam VAkil Hessam VAkil گفت:

  بسیار مطلب جالبی بود مخصوصل برای من که بیش از این محدوده سنی عمر کردم…
  کلا از سایت chetor.com بسیار آموختم…
  تصور میکنم این آغاز کار هست و برای توسعه شخصی و فردی بسیار نو پا هستیم و فعالیت شما بسیار پسندیده و ضروری است
  مطلب ۳۰ مورد بسیار مفید بود. فقط تصور میکنم باید اول مطالبی که درباره خودآگاهی و برنامه ریزی هست رو مطالعه کرد و سپس به اجرای به ترتیب این موارد پرداخت
  بازم ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس از لطف و توجه‌تون. ضمنا مطالب زیادی در مورد خودآگاهی و برنامه‌ریزی در مجموعه‌ی مطالب منتشر شده‌ی چطور موجوده که دوستان می‌تونن در صورت تمایل از قسمت موضوعات پیگیری کنن.
   امیدوارم در آینده نیز ما رو همراهی کنید.

 17. profile-placeholder Fardin گفت:

  خیلی ممنون از مطلب مفیدتون
  با بیشترشون کاملا موافق بودم ولی بعضیاشونم خیلی سطحی بود(مثل قهوه).
  سریالای پیشنهادی جدای بحث سلیقه کاقعا ادمو به اوج هیجان و تجربه میرسونن.دیدگاه ادم رو به زندگی عوض میکنن.الان ۱۸ سالمه و بنا به خواست شخصی ۱ ساله مستقل زندگی میکنم و احساس میکم از نظر عقلی خیلی از یکسال پیش تا الان فرق کردم.
  در مورد اینکه با کشور ما متناسب نیس نتونستم منظور دوستان رو بفهمم.سفر خارجی عالیه (یکی میخواد بره اروپا یکی عتبات به خودش مربوطه و علایقش)
  واقعا مطالب عالی بود و جای خسته نباشید داره شدیدا
  فقط یادگیری موسیقی هم اگه اضافه میشد خیلی عالی بود.
  به نزد عقل کم است انسانی/که نبودش اثر دلپذیری ز آوازی

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز چطور سلام،
   خیلی خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده و همچنین خیلی ممنون که موارد پیشنهادی‌تون رو با ما و سایر مخاطبان در میون گذاشتید. امیدوارم روزهایی سرشار از شادی، موفقیت و سلامتی در پیش داشته باشید.
   سپاس

 18. Mansour Mohandes Mansour Mohandes گفت:

  ۱-سریال های vikings و black sail و shamless رو هم باید دید
  ۲- عشق رو تجربه کنید ۳-یه کوله پشتی بردار و برو یه شهر دیگه با مقدار کمی پول -اونجا کار کن تا هزینه سفرت جور بشه -هتل و مسافر خونه نرو — پیشنهاد من اینه ک بری تو یه روستا و یکی دوهفته با یکی زندگی کنی -نه به عنوان مهمون بلکه همه کار های لازم رو انجام بده -بشی یکی مثل اون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که پیشنهادات‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 19. profile-placeholder محمدرضااکبری گفت:

  سپاس
  من الان۲۰سالمه،از بیشترشون یادداشت بردآشتم یه چندموردم اضافه کردم
  قول میدم حداقل ۷۰درصدشو انجام بدم،مطمئنم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی هم عالی 🙂 امیدوارم روزهایی سرشار از نشاط، سلامتی و موفقیت در پیش داشته باشید.

 20. profile-placeholder مهسا گفت:

  عالی بود ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مهسا جان خوشحالم که این مطلب رو دوست داشتید 🙂

 21. profile-placeholder فروغ گفت:

  پول ندارم انجامشون بدم . بد تر دق کردم . لیست خوبی نبود.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   فروغ عزیز متأسفم که این مطلب براتون مفید و انگیزه‌بخش نبوده، اما امیدوارم از سایر مطالب‌مون لذت ببرید.

 22. profile-placeholder .F&M. گفت:

  سلام ممنون به نظرم من که بد نبود . ولی فک کنم یک مورد مهم « عشق » بود که واقعا خیلی مهمه تو این بازه باید تجربش کرد . بازم خیلی ممنون.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بله، موارد دیگری رو هم می‌شه به این فهرست اضافه کرد. ممنون از شما که دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید.

 23. profile-placeholder وحید گفت:

  مفید و اموزنده بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس

 24. profile-placeholder مهدی گفت:

  دو تا سوال ذهنمو درگیر کرده
  -لینک دانلود این فیلمارو یادتون نرفته؟
  -واقعا به نظرتون چیز دیگه ای نباید انجام بدیم؟؟؟چیزی از قلم نیفتاده؟؟
  —–> غیر از ترجمه ، بقیه موارد مشکل دارن، از بیخ و بن …

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز. خیلی ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید

   ترجیح دادیم که دانلود فیلم ها رو به سایت های اختصاصی در زمینه دانلود فیلم و سریال واگذار کنیم و ما فقط پیشنهاد دهنده باشیم!
   در موارد دیگه ای که فکر می کنید مشکل دار هستن می تونید بیشتر توضیح بدین؟

 25. profile-placeholder مهدی فکوری گفت:

  موافقم.روشهای فوق باعث سرزندگی میشه و برای انسان قرن ۲۱ این نوع زندگی کردن شایسته ست.،

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید سپاسگزارم.

 26. profile-placeholder مهران گفت:

  بیشتر شبیه علایق شخصیه یک نفره تا چیزی که عنوان مقاله گفته!

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بله، معمولا در این قبیل فهرست‌ها سلیقه هم نقش داره.

 27. profile-placeholder ان/نلت گفت:

  این مطلب بد بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که دیدگاه‌تون رو صادقانه با ما مطرح کردید و امیدوارم که در سایر مطالب تونسته باشیم رضایت‌تون رو جلب کنیم.

 28. profile-placeholder فرناز گفت:

  به نظر من خیلی جالب بود ، خیلی خوشم اومد و با روحیم خیلی سازگاره ، خیلی ممنون و هزار تا خیلی دیگه … 😀😀😀

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سلام،
   چقدر عالی. امیدوارم از مطالعه‌ی سایر مطالب چطور هم لذت ببرید و همین‌قدر خوش‌تون بیاد.

 29. profile-placeholder آرش گفت:

  خوشم امد لایک

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. موفق باشید.

 30. profile-placeholder مهری گفت:

  گرچه همشون کارای جالبی نبودن اما من قبل از ۱۸سالگی همه رو انجام دادم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   امیدوارم تجربه‌هایی که به دست آوردید، براتون مفید بوده باشن.

  2. profile-placeholder layla گفت:

   قبل ۱۸ چطور رفتی دانشگاه؟ :l

   1. profile-placeholder ارمیتا گفت:

    ایول باحال بود😂😂
    راستی خیلی مطلبتون مفید بود

  3. profile-placeholder خدیجه گفت:

   هرچیزی به وقتش خوبه

 31. profile-placeholder علی گفت:

  به نظر من خیلی از کارایی که گفته شده بود مزخرف بود.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   متأسفم که این مطلب براتون جالب نبوده. امیدوارم باز هم به چطور سر بزنید و از مطالعه‌ی سایر مطالب لذت ببرید.

 32. Amir Hosain Meysami Amir Hosain Meysami گفت:

  مرسی , عالی بود.

 33. profile-placeholder رضا گفت:

  سلام عالي بود اي كاش ۱۵سال پيش اين سايت بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از توجه‌تون به این مطلب سپاسگزارم. امیدوارم از مطالعه‌ی سایر مطالب چطور هم لذت ببرید.

 34. profile-placeholder سمیرا گفت:

  صدف جان عالی بود.من موارد رو بسط دادم واسه خودم.الان ۳۳ سالمه.واسه بعضی کارها شاید دیر شده باشه اما جایگزین زیادهست.
  مررررررررررررسی

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام، خیلی عالیه که اینقدر مثبت و امیدوارانه نگاه می‌کنید. امیدوارم از لحظه لحظه‌ی عمرتون لذت ببرید.

 35. profile-placeholder ابوالفضل گفت:

  به نظرم این توصیه ها ترجمه از یک متن انگلیسی باشن
  این جوری وجود سریال های پیشنهادی و بعضی پیشنهاد های دیگه بیشتر با عقل جور در میاد
  بهتره توصیه ها متناسب با فرهنگ و شرایط کشور خودمون باشه
  من توصیه ای که دارم اینه که یک بار تنهایی مسافرت برن
  من سال قبل تنهایی مسافرت رفتم شیراز. خودم اهل تبریزم
  علاوه بر زیبایی شیراز و جدا شدن از زندگی روزمره
  اون لحظات که آدم با خودش خلوت میکنه و در مورد مسیر زندگیش فکر میکنه خیلی مفیده
  حتما تو لیست مقاصد مسافرتی تون تبریز رو هم قرار بدید که سال به سال داره قشنگ تر و دیدنی تر میشه

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، پیشنهادتون درباره‌ی سفر بسیار عالیه. ممنون

  2. profile-placeholder علی گفت:

   قید سفر به تبریز رو بزنید که پشیمان می شوید دوبار رفتم، رفتار اهالی اونجا و بی محتوا بودن شهری دراز و فاقد جذابیت گردشگری باعث هدر رفتن عمرم شد به مکانهای با ارزشتر سفر کنید

 36. profile-placeholder name گفت:

  متن بسیار جالب.
  دوستانی هم که اعتراض کردن جالب تر 🙂
  (هر کسی به اندازه درک و دانش خودش از مطالب بهره میگیره این که بعضی از دوستان نتونستن از این متن اون اطلاعاتی که میخوان رو دریافت کنن دلیلی بر ناقص بودن یا بدون کاربرد بودن این متن نیست)

 37. profile-placeholder fatemeh keshavarz گفت:

  عااااااالی بود.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس 🙏

 38. profile-placeholder صدف گفت:

  خوب بود. من هم ۲۷ سالمه و تقریبا همه این کارهارو کردم. آموختن یک هنر مثل موسیقی یا نقاشی یا … و یاد گرفتن یک رشته ورزشی، عاشق شدن و استقلال مالی داشتن، شرکت مداوم در یک انجمن خیریه و… رو میتونم به لیست شما اضافه کنم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما. بسیار سپاسگزارم که موارد مورد علاقه‌تون رو به فهرست بالا اضافه کردید. براتون آرزوی موفیقت می‌کنم و امیدوارم از سال‌های جوونی‌تون بی‌نهایت لذت ببرید.

 39. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  چرت بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   متأسفم که این مطلب براتون جالب نبوده. امیدوارم بتونیم در مطالب بعدی، رضایت‌تون رو جلب کنیم.

 40. profile-placeholder سجاد گفت:

  سلام. مطالبی که گفته بودین خوب بود ولی من از دیدگاهها و پاسخ های شما به این دیدگاهها بیشتر درس گرفتم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، ممنون از نظر لطف‌تون. امیدوارم مطالب‌مون همیشه برای شما مخاطبان عزیز آموزنده باشن.

 41. profile-placeholder بهنام گفت:

  واقعا یکی از چرندترین مطالبی بود که خوندم 🙂

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   متاسفم که این مطلب براتون جالب نبوده. امیدوارم بتونیم در مطالب بعدی توجه‌تون رو جلب کنیم.

 42. profile-placeholder masoud گفت:

  مطالب شما بدون پشتوانه فکری و صرفاً یک ترجمه از یک متن انگلیسی بود
  بهتره بجای تقلید بی قید و شرط از نسخه های پیچیده شده غربی به زیبایی های اطراف خودمون دقت کنیم و مطابق فرهنگ غنی خودمون برنامه ریزی کنیم
  در ضمن هیچ وقت برای هیچ کاری دیر نیست.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، متأسفم که در این مطلب نتونستیم رضایت‌تون رو جلب کنیم. امیدوارم در مطالب بعدی رضایت شما دوست عزیز نیز جلب بشه.

  2. profile-placeholder امین گفت:

   دوست عزیز انسان موجودی آزاده است و در مورد انتخاب نوع فرهنگ و رفتار تا جایی که به حریم دیگران خدشه ای وارد نشه مختاره و هیچ کس حق مخالفت با کسی رو در این مورد نداره قطعا هر فرهنگی چکیده تجربه ملیونها انسانه و در هر فرهنگی نکاتی آموزنده است که در فرهنگ های مردم دیگه دنیا وجود نداره و با برآیند همه این تجربیات میشه انسان تواناتری شد پس بجای نفی مثلا فرهنگ غرب باید با دلایل منطقی به بند بند متن بالا ایراد گرفت و بدلیل غربی بودن متن روی صورت مسئله خط نکشید،با تشکر

   1. profile-placeholder masoud گفت:

    سلام
    فرمایش شما صحیح نظر منم همه موارد نبود
    مثلا خیلی از موارد مثل مدیریت و برنامه‌ریزی و نجوم و ورزش و مصرف نکردن نوشیدنی گازدار و …. کاملا مفید و مورد پسند است
    منظور بقیه بندها بود که کاملا بی پایه و اساس و در تضاد با فرهنگ ماست.
    با تشکر از شما

  3. profile-placeholder حمید گفت:

   کدوم فرهنگ . ایرانی یا اسلامی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. profile-placeholder رضا گفت:

    چه فرقی داره وقتی هیچ یک از فرهنگ های ما در مورد فیلم نگاه کردن همچین احساسی نداره مثلا گم و گور شدن مگه میشه تو ماشینای ایرانی جی پی اس باشه وقتیم هست کسی استفاده نمیکنه دکتر هو کی دیده که پیشنهادش کنه ؟ مستقل زندگی کردن تو کدوم فرهنگ ماها جا داره سوال شما از کل اشتباه بود

 43. profile-placeholder یاسر گفت:

  سلام به همه
  وقتی به جمله ی ۲۴. رؤیاپردازی کنید رسیدم،از بس که احساساتی شدم بلند شدم و خندیدم،چایی ریختم و دوباره خوندم،پسرم ۷ سالشه،زندگیم رو به راهه و رو به پیشرفت،همه چیزایی که دارم و در حال رسیدن هستم درست شبیه نقاشی ها و رویاهایی هستن که خیلی وقت پیشا تو ذهن و قلبم داشتم،گفتن این واقعیتها برام شیرین و تکرار این وقایع برام لذت بخشه،باور کنید روز و شبهایی پشت سر گذاشتم که نون خالی سر سفره داشتم،از خدا برای تک تک انسانها آزادی روح آرزومندم در قالب فکرهای نو که پنجره ای رو به خوشبختیست آرزومندم.
  ممنون از مطالب آموزنده ی سایت و تشکر از حوصله ی مخاطبین.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   یه تبریک جانانه به شما که تونستید رؤیاهاتون رو به واقعیت تبدیل کنید. مطمئنا برای تحقق رؤیاهایی که در سر داشتید، مسیر دشواری رو طی کردید. تلاش‌تون ستودنیه. امیدوارم زندگی‌تون همیشه رو به پیشرفت باشه و ممنون از اینکه احساسات‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید.

   1. profile-placeholder یاسر گفت:

    سپاس گزارم

 44. profile-placeholder سیامک گفت:

  ترامپ تو سن ۷۰ سالگی بدون داشتن هیچ بینش سیاسی و فقط با دیدگاه اقتصادی رییس جمهور میشه و ما یه سری از لذات زندگی رو محدود میکنیم به ۳۰ سالگی
  مطلبتون فوق العاده بی مغز بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   به شخصه با این بخش از دیدگاه‌تون موافقم که هیچ‌وقت دیر نیست.

 45. profile-placeholder pooya گفت:

  سلام
  مطالب خوبی بود
  ۲۲ تا از موارد رو انجام دادم
  ولی ب نظر من خیلی کارهای دیگه هم میشه انجام داد که قبل از سی سالگی واجبه
  ی انتقادی هم از ۳۰ مورد بالا دارم
  اگه بجای اینکه ۳تا سریال معرفی کنین به یکی کفایت میکردین و چند مورد دیگه جایگزین میکردین عالی میشد
  ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که لطف می‌کنید و نظرات‌تون رو با ما در میون می‌ذارید. البته که تا ۳۰ سالگی خیلی کارهای دیگه هم می‌شه انجام داد. همون‌طور که در پاسخ به سایر دوستان هم عرض کردم، فهرست فوق فقط یه پیشنهاده و مطمئنا جای بهتر شدن داره.

 46. profile-placeholder عباس گفت:

  أين حرفاتون خوب هست ، اما برأى بنده دير شده اگر در كشورم به دنيا أمده بودم شرايط فرق ميكرد دير بيدار شدم٣

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دلسرد نشید. امیدوارم از سال‌های آینده‌ی زندگی‌تون نهایت استفاده رو ببرید.

 47. profile-placeholder سومیتا گفت:

  با سلام
  به نظر من اینکه عنوان مطلب کارهایی است که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام بشه خواه نا خواه بیننده رودلسرداز ادامه فعالیت هاش میکنه چرا که با توجه به شرایط و تجربیات هر انسانی خیلی از اتفاقات وکارها و خواسته ها در سنین بالا صورت میگیره.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   متأسفم که عنوان این مطلب باعث دلسردی‌تون شد. قطعا اگه برخی اهداف تا ۳۰ سالگی محقق نشدن، بعدش هم دیر نیست و هیچ‌وقت نباید از تلاش دست برداشت. موفق باشید

 48. محمد محمد گفت:

  جالب بید.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   🙏

 49. profile-placeholder سمیرا گفت:

  صدف خانوم حرفای خارجکی میزنیاا:)

 50. profile-placeholder فاطمه گفت:

  همه این کارهارو انجام دادم غیر از نجوم و سفر خارج از کشور:))) در ضمن سایتتون فوق العادس سپاس

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی خوشحالیم که مطالب چطور مورد توجه‌تون قرار گرفتن. موفق باشید

 51. profile-placeholder مهران گفت:

  هیچ بایدی وجود نداره دوست عزیز!!!!!
  و ۳۰ سالگی یا ۲۵ یا ۳۵ چه فرقی داره مثلا!!!!
  من بالای ۳۰ هستم و اینکارو هم انجام ندادم خب ک چی؟!!!!
  من الان مدیر یک شرکت بزرگ با درامد ماهیانه بالا که فقط ۲۰ درصد جامعه همچین درامدی دارند ،هستم
  از زندگیم هم کاملا راضی هستم و لذت میبرم.
  لطفا بایدهارو وردارین نذارین بیخودی باید به خورتون بدن تو هر زمینه ای حتی دینی!

  1. profile-placeholder mona گفت:

   خوب الان حس نميكني اصن از زندگيت لذت نبردين؟☺️

  2. profile-placeholder بهزاد گفت:

   این فقط به خود شما بستگی داره. کسی نمیتونه شمارو مجبور به کاری کنه… پس از این باید ها نترسید :))))))

  3. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی عالیه که از زندگی‌تون و مسیری که در پیش گرفتید احساس رضایت می‌کنید و کسب‌وکار موفقی دارید. فکر می‌کنم مهم اینه طوری زندگی کنیم که وقتی جوونی رو پشت سر گذاشتیم، احساس پشیمونی به سراغ‌مون نیاد و فکر نکینم که ای کاش از سال‌های از دست رفته جور دیگه‌ای استفاده می‌کردیم. موافقم که هیچ بایدی در این زمینه وجود نداره و هر فردی مختاره برنامه‌های زندگیش رو مطابق اهداف و عقاید خودش بچینه. اما اون بایدی که در تیتر اومده بیشتر از اینکه یه بایدِ الزام‌آورِ غلیظ باشه، فقط یه چیزی در حد پیشنهاده.

  4. profile-placeholder Assasin گفت:

   اووووووف

 52. profile-placeholder بهزاد گفت:

  ولی همونطور که دوستان اشاره کردن عاشق شدن هم باید جزوشون میذاشتید❤❤❤. موفق باشید

 53. profile-placeholder بهزاد گفت:

  سلام. مطلب خیلی خوبی بود من ۲۰ تاشو انجام دادم و واسه ی ۱۰ تای دیگه هم ۱۰ سال وقت دارم D: ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   موفق باشید. امیدوارم تا ۳۰ سالگی به اهداف مورد نظرتون برسید.

 54. profile-placeholder عرفانم گفت:

  شمایی ک این مطلب گزاشتی
  میدونی باید ۲۰۰ هزار تومن بدیم واسه کنسرت
  میدونی کلاس رفتن پول میخواد
  میدونی گم گور شدن الان درس نی
  میدونی جدا زندگی کردن پول میخواد
  همه اینا پوله…
  برای زندگی بهتر پول میخوای
  واسه ارامش پول میخوای
  بعضیا میگن ارامش با پول مکیشه خرید ولی اشتباه میکنن تو وقتی داغونی بری هرچی دوس داری بخری لذت ببری اعصابت اروم میشه
  بی پولی درسمو ضعیف کرده به خاطر اعصاب خوردی های توی خونه
  میدونی واسه پیشرفت من باید کلاس برنامه نویسی برم ولی به خاطر مبلغش نمیتونم
  پس اینا الکین…
  هیچ کسی این کارارو نمیکنه:)
  جا داره بگم اون کسایی ک باعث شدن اینجوری بشه وضع من اصلا انسان نیستن یه مشت حیوونن

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   البته که در انجام خیلی از کارها استطاعت مالی هم شرطه، مثل ثبت نام کردن در کلاس‌های آموزشی مختلف و یاد گرفتن مهارت‌هایی که به آموزش تخصصی نیاز دارن. امیدوارم مشکلات‌تون هرچه زودتر حل بشه، اما ناامید نباشید و برای به دست آوردن اهداف‌تون هرگز دلسرد نشید.

 55. profile-placeholder هلینه گفت:

  فوق العاده بود، من حداقل ۲۰ تاش رو انجام میدم و واقعیت امر اینه که از ۱۰ بقیه بی خبر بودم. ممنونم راهنمابیم کردید!!!! 😊😊😊

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. امیدوارم تا ۳۰ سالگی به همه‌ی اهدافی که در نظر دارید برسید.

 56. profile-placeholder Tabriziyan گفت:

  سلام خسته نباشید.
  با اجازه مترجم محترم دیدگاه خودم را در باره ی این مطلب و مطالب مشابه دیگرخدمتتان عرض می نمایم.
  دروهله اول؛ ممنون از جمع آوری این گونه مطالب.
  در وهله دوم؛ متأسفانه نکته ایست که اکثریت مترجمین محترم آن را فراموش می نمایند، به خصوص در ارائه این گونه مطالب و یا اساتیدی که در علوم مدیریتی و یا تربیتی و زبان های خارجی در کلیه ی مراکز آموزشی تدریس می نمایند عدم توجه به (ملیت- فرهنگ – دین – مذهب – قومیت – جغرافیا- آداب و روسوم – سبک زندگی- شرایط محیطی- شرایط اقتصادی- شرایط تحصیلی و… ) می باشد، که همین امر باعث گردیده که مطالب ارائه شده در تمامی مراکز ذکر شده و ترجمه ها باورپذیر برای فراگیران علوم مربوطه و خواننده گان محترم آنان نباشد، زیرا مطالب تدریس شده و یا ترجمه شده برای الگو قرار دادن و یا بکار گیری در کارهای مدیریتی ، تربیتی ، اداری و شخصی جهت بالابردن سطح کیفیت زندگی اجتماعی و روزمره اکثریت مردم جامعه را نداشته زیرا اصلاً هیچ گونه سنخیتی و شباهتی به آنچه که گفته شده از نظر (ملیت- فرهنگ و…) حداقل برای کشور ما تا الآن نداشته است.
  و در وهله سوم؛ باتوجه به تجربه کاری و تحصیلی و … به نظر من ( دیدگاه شخصی ) بهترین راه کار برای این که این فاصله ( ارائه مطالب مورد بحث شده جهت بکار گیری و یا الگو قرار دادن برای زندگی بهتر برای اکثریت مردم ) به حداقل برسد می بایستی ۱- در انتخاب مطالب چه برای تدریس و چه برای ترجمه دقت بیش تری با توجه به شرایط و اوضاع آن مردم شود ( که خدمتتان عرض شد).
  ۲- باتوجه به این که این گونه مطالب اکثریت در جوامع دیگر ( به خصوص غربی و متفاوت با تمام آن چه در مملکت ما عرض شد) مورد توجه و تولید می شوند و با ملیت ، فرهنگ ، مذهب و دین و سایر شرایط زندگی اجتماعی و روزمره آنان سنخیت و هم خوانی داشته و در بیش تر مطالب ذکر شده برای آنان قابل بهره برداری و اجراء می باشد، برای این که این مطالب برای ما نیز باورپذیرتر، ملموس تر و واقعی تر به نظر آیند و در نهایت قابل بهره برداری و اجراء برای ما نیز در آیند، با حفظ امانت داری در ارائه مطالب، سعی کنیم این گونه مطالب را پس از شناسایی آداب و رسوم مشترک (منظور نویسنده کتاب و خودمان)، اقدام به بوم سازی کنیم، بدین معنی که تا آن جایی که امکان دارد موارد مشابه در هر دو فرهنگ را شبیه سازی نمایم، به طور مثال وقتی از موفقیت یک شخص خارجی و یا یک شرکت خارجی در هر زمینه ای صحبت می نمایم ( که کم تر برای ما باورپذیر و قابل دسترسی است) سعی کنیم اشخاص و شرکت های مشابه خودمان را هم در کنارش قرار دهیم که برای کسی که مطالب را به هر عنوانی مطالعه می نماید برایش باورپذیرتر، قابل هضم تر و واقعی تر به نظر رسد.
  زیرا بسیاری از این موارد باتوجه به نوع دیدگاه نویسنده مطرح شده و برای ما در اکثریت موارد قابل اجراء نبوده و نخواهد بود، مگر آن که در ارائه این گونه مطالب اقدام به بومی سازی نمایم تا شخص خواننده بتواند خودش را جای آن افراد که برایش واقعی ترند و دسترسی برای آنان امکان پذیرتراست قرار داده تا شاید بدین طریق بتوانیم تأثیر گذاری بیش تری در جامعه خویش داشته باشیم.
  به امید آن روز
  باتشکر تبریزیان

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بسیار ممنون که با ما همراه هستید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک می‌ذارید. همون‌طور که در پاسخ به دوست دیگری هم عرض کردم قطعا دیدگاه‌های شما دوستان عزیز می‌تونه در انتخاب مطالب بعدی ما تأثیرگذار باشه. در مورد بومی‌سازی مطالب هم که فرمودید حتما تمام تلاش‌مون رو می‌کنیم تا محتوایی رو در اختیار مخاطبان‌مون قرار بدیم که براشون کاربردی و قابل اجرا باشه.

 57. profile-placeholder رهگذر گفت:

  یکی از کارهایی ک از همون زمان کودکی باید یاد گرفت اظهار نظر نکردن های بیخود یا نچسبوندن هر موردی به دین و مذهب و اعتقاداته.اینطوری خیلی راحت تر و صمیمانه تر و دوستانه تر با همه مردم و نظرهاشون و اعتقاداتشون و طرز فکرشون میتونی کنار بیای و زندگی مسالمت امیزی داشته باشی و خودبرتر بینی دینی نداشته باشی !!
  تو این مملکت هرکی هر حرفی میزنه یه نفر میاد میگه ولی از یاد خدا غافل نشید ک خداوند کریم و مهربان و…بابا بیخیال شین انقد مذهب و دینو قاطی هر چیزی کردین گندشو بالا اوردین.اعتقادات شخصی رو برای خودتون نگهدارید.این چند کار به عنوان کارهایی ک به بلوغ شعور تفکر سرزندگی شعف و شادی شما منجر میشه رو فارغ از باورهای دینی و مذهبی و اینکه لادینی یا خداپرست بیان کرده.شما چه به خدا باور داشته باشی چ نه با انجام اینکارها ممکنه چند گام به جلو بتونی برداری و احساس بهتری داشته باشی اونوقت به درک بهتری از جهان پیرامون خودت میرسی ول کنین توروخدا انقد سرک تو اعتقادات ملت نکشین

 58. profile-placeholder مهران گفت:

  بعضی (بلکه هم اغلبِ) مطالب سایت خوب شما برای من آموزنده ست ولی :
  انصافا آخه این چه مطلب سطحی و کلاس پایینیه که گذاشتید ؟ !!!
  خواهشا در مورد محتواهایی که (درسته عنوان شون خیلی جلب نظر میکنه) روی سایت خوبتون منتشر میکنید وسواس بیشتری به خرج بدین تا سطح سایت همیشه خوب و قابل اعتماد بمونه که بشه ازش الگو گرفت و با شخصیت هاش (الگو های معرفی شده در مقالات رو میگم) همذات پنداری کرد.
  خداییش توی مقاله فوق ، هرچی با ماوسم سکرول میکردم ، تاسفم عمیق تر میشد !!!

  از مصرف نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید !
  قهوه مصرف کنید !!
  از ستاره های مغرور انتقاد کنید !!!
  یاد بگیرید کامپیوتر شخصی‌تان را خودتان تعمیر کنید !!!!

  البته منکر درست بودن مواردی از لیست بیست و پنج عددی! نمیشه شد ولی حرف من اینه که : مقاله هایی از این دست حتما باید شخصی سازی زیادی در موردش انجام بشه و جدای از اینکه خیلی هاش برای خیلی ها مقدور نیست ، حتی ممکنه که موجب سرخوردگی هم بشه ؛ البته توی سایت منبع موارد متفاوت بودن ولی نیازی نیست حتما روانشناس بود تا متوجه نامتعارف بودن کلی این لیست شد .

  با سپاس فراوان از تلاش های شما.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   متأسفم که در این مطلب نتونستیم رضایت‌تون رو جلب کنیم. البته تیم تحریریه چطور تمام سعی‌شون رو می‌کنن تا گلچینی از مطالب کاربردی و مفید در اختیار مخاطبان قرار بگیره و حتما نظرات شما دوستان عزیز می‌تونه در مسیر انتخاب مطالب تأثیرگذار باشه.

 59. profile-placeholder Mohammad گفت:

  عالي بود، ولي سه مورد بسيار مهم رو از قلم انداختيد؛ ۱-به ياد خدا باشيم.(به عنوان مهمترين مورد) ۲-قبل از ۳۰ سالگي عاشق شويم. ۳-قبل از ۳۰ سالگي خوب بودن را بلد باشيم و آدم خوبي باشيم. وبه نظر من موسيقي وآلات موسيقي براي افراد علاقه مند عاليه. باتشكر

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که این موارد رو به فهرست بالا اضافه کردید. فهرست‌هایی از این قبیل معمولا شخصی هستن و جناب نیکلاس گارسیا در این مطلب سعی کرده اولویت‌های خودش رو فهرست کنه. البته این اولویت‌ها ممکنه در بسیاری از افراد مشترک باشه، اما باید توجه داشته باشیم که تا حد زیادی متأثر از سبک زندگی و اعتقادات فردیه. خیلی عالیه اگه هر کدوم از ما بتونیم قبل از اینکه به ۳۰ سالگی برسیم، اولویت‌های خودمون رو بشناسیم و برای سال‌های پیش رو برنامه‌ریزی کنیم.

 60. profile-placeholder مهدی گفت:

  به نظرم یکی از کارهای واجب قبل از ۳۰ سالگی هم میتونه آموختن یکی از آلات موسیقی باشه

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   کاملا موافقم. جای این مورد خیلی خالیه.

 61. profile-placeholder Xaniar گفت:

  سعی کنید تاقبل از سی سالگی ۳۰ ساله شوید تا موفق شوید

 62. profile-placeholder payam گفت:

  سربازی رو کجای دلم بزارم 🙁

 63. profile-placeholder Gamil گفت:

  سپاس از مطلب بسیارخوبتون.سریال دکتر هو رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

 64. profile-placeholder امین گفت:

  اصلا مطلب خوبی نبود واقعا این مطالب فقط بیماریه من رو بیشتر تحریک و ملتهب کرد :))))

 65. profile-placeholder مهدی گفت:

  مقاله بسیار مفیدی برای من بود شاید دلیلش این باشه که من ۲۳ سالمه و هنوز وقت دارم تا این کارهارو انجام بدم . خیلی لذت بردم . ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   امیدوارم که تا ۳۰ سالگی به همه‌ی اهدافی که دارید برسید و حسابی از جوونی‌تون استفاده و البته لذت ببرید.

 66. profile-placeholder Soroush گفت:

  چقدر سطحی به زندگی نگاه میکنید

 67. profile-placeholder سجاد رزمجویی گفت:

  سلام . من بعضی از مطالب سایت شما رو مطالعه و برای خودم کپی برداری میکنم و ممنون بابت ” بعضی ” از مطالب مفیدتون . و اما در رابطه با این مطلب ( ۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد ) باید بگم که خدا و اهمیت خدای متعال چقدر نزد شماها پایینه که حواستون به سریالها و مسافرت خارجی هست اما به اونیکه باید باشه نیست . طبق مفاهیم قرآن و روایات دینمون : ۱) تغییر شرایط خارجی کافی نیست ، جان های ما نیاز به تطهیر دارند که جز با عبادات و شیوه های صحیح آن میسر نخواهد شد ، ۲) امام صادق (علیه السلام ) فرموده اند:چه زشت است که آدمی در قلمرو خداوند هفتاد یا هشتاد سال زندگی کند و نعمت های او بهره گیرد اما خدای را چنان که باید نشناسد . به خدا قسم خود اروپایی هم دارند میان مسلمان میشن . یه موسسه تحقیقاتی توی انگلیس اعلام کرده تا چندین سال دیگه دین رسمی جهان اسلام میشه . اونا بعد از اون همه تفریح و خوش گذرانی های پوچ و توخالی به این نتیجه رسیدند که هدف اصلی انسان در این جهان اون چیزی نیست که اونا فکر میکردند و دارن به سمت اسلام حرکت میکنند . اون وقت ما داریم با افتخار راه اشتباه اونا رو دنبال میکنیم . اگر جهت حرکتمون درست نباشه اصلا مهم نیست که داریم با چه سرعتی حرکت میکنیم … براتون آرزوی موفقیت میکنم .

  1. آرمان والی آرمان والی گفت:

   ممنون از اینکه وقت با ارزش خودتون رو گذاشتید و نظر دادید. ما از اونجایی که تخصصمون نیست در مورد مواردی که مخصوصا به اعتقادات افراد مربوط هستش اظهار نظر نمی‌کنیم و ترجیح میدیم که این موضوع رو به متخصصین همون موضوع بسپریم. فقط خیلی خوشحالیم که مارو قابل دونستید و زمان گذاشتید برای این نظر. ایشالا روزی برسه که محتوای تهیه شده توسط ما بتونه نظر شما رو هم جلب کنه. در ضمن عیدتون هم مبارک باشه

  2. profile-placeholder ارمین گفت:

   شما اگه با نماز و روزه رفتن به مشهد قم اروم میشی کیب جلو شما رو نگرفته
   به نظرم این ۳۰ مورد خیلی خوبه چون باعث میشه بعد ۳۰ سالگی عقده کارای که نکردی و لذت های که نبردی رو نداشته باشی

  3. profile-placeholder امین گفت:

   موافقم . اصل درون اسن نه بیرون

 68. profile-placeholder sara گفت:

  خیلی مطالبه خوبیه اما نه برای من برای کسی که دلش نگرفته برای کسی که دلش برای باباش تنگ نشده باشه .نه واسه کسی که کاری از دستش برای مادرش بر نمیاد نه واسه کسی که فقط داره روزهای باقیمونده رو میشماره تا زودتر تموم بشه

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سارای عزیز سلام،
   از چند جمله‌ای که پای این مطلب نوشتی به نظر می‌رسه خیلی غمگینی و داری روزای سختی رو پشت سر می‌ذاری. البته که نمی‌تونم احساست رو دقیقا درک کنم، چون جای تو نیستم، اما مطمئنم اندوه بزرگی داری که اینقدر ناامیدت کرده. برات آروز می‌کنم مشکلاتی که زندگیت رو خالی از امید کردن حل بشن و هرچه زودتر برای ادامه‌ی زندگی و تلاش دوباره روحیه بگیری. امیدوارم دفعه‌ی دیگه که به ما سر زدی، حسابی شاد و پرامید باشی.

 69. profile-placeholder یحیی منصوری مشاور ومدرس دانشگاه گفت:

  میتوان از این مطالب برای بهتر بودن در زندگی استفاده کرد وزمان را انطوری کا برایمان مفید است استفاده کنیم چرا که هر چیزی زمان خودش نیاز است…موافقم اما میشد از فیلمهای دیگری نیز استفاده برد ودرس گرفت…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از وقتی که به خوندن این مطلب اختصاص دادید سپاسگزارم و موافقم که در مورد فیلم‌ها می‌شه انتخاب‌های بهتری هم داشت.

 70. profile-placeholder علی اصغر گفت:

  سلام اول ازهمه ممنون بابت زحمتاتون دوم ببخشیددرمواردی مثلامدیریت برنامه ریزی و….خوبه وبایدداشت تابه مپفقیت رسیدولی قهوه خوردن وفیلم دیدن و….ببخشیدبایدخرج خودم وخانواده دربیارم وبه اون ایده ال هابرسم باخانواده وموفق شم بایادویاری خداببخشیدولی بایدبگم قابل قبول نیست کدوم مشاوراینارواینده نگروادم موفق ایناروپیشنهادمیده؟؟لطفاایناروپیش یه ادم مشاور وباتجربه واقعی ببریدبهتون نظرشوبگه که بااین کاراموفق میشی یانه….سوم کتاب خواندن ومطالعه وتفکرکردن(تعقل) وعبادت ویادخدا ایناروازقلم انداختین واسه موفقیت لازمه
  ممنون بابت مطلبتون بنده فقط نظرم روگفتم ویه انتقادکوچیک کردم….

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سلام،
   ممنون از توجه‌تون.
   البته که عبادت و یاد خدا جای خودش رو داره. شاید اگه نویسنده‌ی اصلی این مقاله که شخصی هست به نام نیکلاس گارسیا به این مورد اشاره نکرده، دلیلش این باشه که عبادت و یاد خدا رو یه امر بدیهی دونسته، چیزی که در همه حال لازمه‌ی زندگیه و نمی‌شه به مقطع خاصی محدودش کرد. به مطالعه و تفکر اشاره کردید که اینها هم بدون شک نقش بسزایی در موفقیت ‌دارن. اتفاقا نویسنده در مورد پنجم به مطالعه توصیه کرده، اون هم مطالعه‌ی تاریخ، چرا که عبرت گرفتن از گذشتگان می‌تونه چراغ راه آینده باشه. به غیر از این مورد، نویسنده به انجام فعالیت‌های دیگه‌ای هم توصیه کرده که آدم‌ها رو به فکر فرو می‌برن، مثلا فیلم دیدن. حالا اینکه چه فیلمی ببینیم خودش جای بحث داره، اما فکر می‌کنم دیدن فیلم‌های الهام‌بخش و آموزنده می‌تونه مثل کتاب خوندن مفید باشه. اینکه گفته شده قهوه میل کنید یا مصرف نوشیدنی‌های گازدار رو کنار بذارید، یعنی اینکه به سلامتی‌تون بیشتر توجه کنید. در واقع، مضرات نوشیدنی‌های گازدار و فواید قهوه مد نظر بوده. در مجموع، به نظر می‌رسه نویسنده‌ی اصلی بیشتر می‌خواسته مواردی رو یادآوری کنه که شاید کمتر به اهمیت‌شون فکر می‌کنیم مثل قصه‌نویسی، مسافرت، رصد آسمان شب یا تئاتر. به هر حال، اینها فهرست پیشنهادی جناب نیکلاس گارسیا و طبق سلیقه‌ی ایشون هست و موافقم که کم‌و‌کاستی‌هایی هم داره.
   باز هم از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید ممنونیم و خوشحال می‌شیم اگه در مورد سایر مقالات هم پیشنهادات و انتقادات‌تون رو به ما بگید.

 71. profile-placeholder مهدی گفت:

  همه چیزرو گفت الا خدا الا روز حساب حداقل نماز رو که باید خوند

 72. profile-placeholder استاد گفت:

  من باگم وگور شدن موافقم همین الانشم گم وگورم

 73. profile-placeholder مرتضی گفت:

  بسیار عالی بود

 74. profile-placeholder پروفسور گفت:

  نه بابا یه سایت باحال پیدا شد که کپی نکنه آفرین لایک

 75. profile-placeholder رهگذر گفت:

  جالبه!!!! گفته سریال ببینید نگفته هدف زندگی تون رو مشخص کنید یا حداقل بهش فکر کنید!!!

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خب فکر می کنم برای رشد و پیشرفت، لازمه که در زمینه های مختلف رشد داشته باشیم، اینها هم یه بخشی از زندگی هستن. مسلما هدف داشتن جایگاه خودش رو داره و ما هم تو «چطور» سعی کردیم به موضوع هدف هم برسیم و چندین مقاله در این زمینه داریم.
   ممنون از توجه شما 🙂

 76. profile-placeholder محمد مهدی رفیعی گفت:

  با سلام
  مطلب جالبی بود
  ولی در خیلی از موارد نظرات شخصی بود .

  در زمینه فیلم :
  V For Vendetta (مبنای فیلم بر این جمله است که دولت باید از مردم بترسه نه مردم از دولت )
  limitless ( مبنای فیلم بر اینه که این ماییم که خودمون محدود می کنیم در صورتی که کارهایی که می تونیم انجام بدیم بینهایت هستند.)
  The Pursuit of Happyness ( مبنای فیلم مسیری که در جستجوی خوشبختی طی میشه و در اخر بهش ممکنه برسیم .)
  Peaceful warrior ( فیلم جنگجوی درون مبنای فیلم بر اینه که مهم خوده مسیره نه مقصد)
  lucy (جهل باعث هرج و مرج نه دانش)
  The.Theory.of.Everything.2014 (‌تئوری همه چیز است فیلمی از زندگی استیون هاوکینگ(یکی از بزرگترین دانشمندان)‌ – یکی از جملات جالب در این فیلم اینه که تا وقتی زندگی هست امید هم هست .)

  اینا پیشنهادات من بودن فیلم های اموزنده بسیاری وجود داره.
  در زمینه خواندن تاریخ باید تاریخ ملت و فرهنگ خودتون بدونید .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از اینکه پیشنهادات‌تون رو با ما در میان گذاشتید.

 77. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

  ولی درمورد فیلم ها و سریال ها من فکر می کنم اصلا موضوع سلیقه و علاقه شخصی نیست.
  وقتی یه فیلم یا سریالی به یه مفهموم «کلاسیک» تبدیل می شه و تقریبا همه اونو دیدن،‌ یعنی توی فرهنگ و گفت و گوهای مردم یه کشور وارد شده و اگه می خواید بدون مشکل زبان اونا رو متوجه بشید باید شخصیت ها و دیالوگ های اون فیلم ها رو بدونید. مثل سریال «شب های برره» برای ما، اگه یادتون باشه تا مدت زیادی ادبیات عجیب غریبش وارد زبان ما شده بود، دستور زبان و واژه هایی که توی هیچ کتابی پیدا نمی شد و باید حتما سریال رو دیده بودی تا متوجه مفهوم و طنز ش می شدی و هزار تا عبارت و اصطلاح دیگه که از سریال های تلویزیونی وارد فرهنگ ما شدن و تا قبلش کاملا بیگانه بودن!!‌ البته مسلما اگه علاقه ای به فرهنگ یا زبان آمریکا یا بریتانیا ندارید و به خود فیلم هم علاقه ی خاصی ندارید، هیچی دیگه!!
  پرحرفی منو ببخشید!‌ D:

 78. profile-placeholder آلاله گفت:

  فیلم و سریالای توصیه شده نظر شخصی بود به نظرم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   البته که در مورد فیلم‌ها انتخاب‌های بهتری هم می‌شه داشت و اینها فقط چند پیشنهاد از سوی نویسنده‌ی اصلیه. خوشحال می‌شیم اگر دوستان پیشنهاد خودشون رو به این فهرست اضافه کنن.

   در ضمن، ممکنه احساس کنید فیلم‌هایی که در این فهرست بهشون اشاره شده دارن ایدئولوژی خاصی رو تبلیغ می‌کنن. دیدن این فیلم‌ها بیشتر از این که جنبه‌ی سرگرمی داشته باشه، می‌تونه فرصت خوبی برای بیان ایرادهایی باشه که فکر می‌کنیم به این فیلم‌ها وارده. بهتره وقتی فیلمی رو می‌بینیم به آسونی تسلیم ایدئولوژی تبلیغ شده از سوی فیلمساز نشیم و با یه دید انتقادی به موضوع فیلم نگاه کنیم. این جوری فیلم دیدن تبدیل می‌شه به یه تمرین خوب برای اینکه در نقد کردن مهارت پیدا کنیم.

 79. profile-placeholder شادی حلوایی گفت:

  اگر بخوایم هر روز ۴۵ دقیقه ورزش کنیم: ۱۰ دقیقه گرم کردن، ۱۰ دقیقه سرد کردن، ۲۵ دقیقه حرکات ورزش و در آخر ۳۰ حمام و متعلقات، ۵ دقیقه سشوار کشیدن، تازه اگر فرض کنیم تو خونه ورزش کردیم و بیرون نرفتیم، اگر زمان بیرون رفتن رو هم بهش اضافه کنیم، تقریبا میشه ۱۰ دقیقه لباس پوشیدن و رفتن و ۱۰ دقیقه برگشتن…جمعا: ۱۰۰ دقیقه در روز زمان میبره!
  اصلا به همین دلایله که من ورزش نمیکنم!
  به جای ۲۴ هم من فرینج رو دیدم، پیشنهاد میکنم ببینید!!!

 80. profile-placeholder مهدی گفت:

  سریال ۲۴؟؟؟؟؟؟؟؟ بدتر از این پیشنهادی نداشتین؟؟؟؟

 81. profile-placeholder سارا بانو گفت:

  خیلی مطلب خوبی بود

  خدا رو شکر من ۸۰% این کارها رو کردم 🙂

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان