۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش

۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش
امتیاز مطلب: ٩١%
91

ممکن است ادعا کنید همیشه تعداد افرادی که هوش متوسط دارند بیشتر است؛ در حالی که واقعیت این است که این افراد صرفاً صدای بلندتری دارند. افراد بسیار باهوش ذکاوت خودشان را به رخ دیگران نمی‌کشند چرا که هوش زیادشان به نظرشان طبیعی می‌آید و تنها تلاش‌شان این است که بدون جلب توجه آزادانه زندگی کنند. شاید شما اسم این را تواضع یا سادگی و اخلاق نیک بگذارید، اما این افراد در حالت عادی کاملاً متوسط و معمولی به نظر می‌آیند تا یک روز ناگهان شما را با جرقه‌ای از هوش‌شان حیرت‌زده می‌کنند. در این مقاله با ۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش آشنا می‌شوید.

635897125499497403-1455430955_Midnightcubicle

۱. جغد شب‌اند

تحقیقات نشان داده است، افرادی که شب را تا دیروقت بیدار می‌مانند و به کارهایشان می‌رسند و در واقع شب‌ها بیشترین میزان کار مفید را دارند نسبت به افراد سحرخیز دارای آی‌کیوی بالاتری هستند. البته باید گفت که بیدار ماندن تا نیمه‌های شب، فی‌نفسه شما را آدم باهوشی نمی‌کند! این افراد برای‌شان راحت‌تر است که شب‌ها بیدار بمانند و به وبگردی، مطالعه و یادگیری مطالب جدید بپردازند. چون این یادگیری‌ها در پشت صحنه اتفاق می‌افتد، دانش و مهارت‌هایشان معمولاً برای دیگران عجیب است.

۲. ساکت‌اند

همه فکر می‌کنند آدم‌های ساکت درونگرا هستند و به لحاظ روابط اجتماعی ضعیف عمل می‌کنند. این همیشه صحیح نیست. نمی‌توان گفت که همه‌ی آدم‌های ساکت باهوش‌اند، بلکه افراد باهوش سعی می‌کنند اگر موقعیتش فراهم باشد گوشه‌ای ساکت بنشینند. این افراد به حرف‌هایی که زده شده گوش می‌دهند، فکر می‌کنند و خود را برای پاسخ آماده می‌کنند و همیشه سکوت را به گفتگوهای بی‌هدف ترجیح می‌دهند.

۳. از مشکلات‌شان فرار نمی‌کنند

یک فرد باهوش اجازه نمی‌دهد مشکلات فراوانی که در زندگی‌اش وجود دارد او را شکست دهد. او پیش از اینکه مشکلاتش از کنترل خارج شوند، آن‌ها را اولویت‌بندی کرده و با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. اگر شما به‌راحتی با مشکلاتتان مواجه می‌شوید، چالش‌های زندگی را با آغوش باز می‌پذیرید و همیشه روی لبه‌ی حاشیه‌ی امن زندگی حرکت می‌کنید، به نظر می‌آید بسیار آدم باهوشی هستید.

۴. دوستان‌ باهوش و خلّاقی دارند

دوستانی که در کنار خود دارید همیشه نشان‌دهنده‌ی بخشی از شخصیت شما هستند. افرادی که هوش استثنایی دارند، دایره‌ی دوستان‌شان را هم از بین افراد باهوش، فرهیخته و خلّاق انتخاب می‌کنند. همیشه استثناهایی هم بر این امر وجود دارد. اما اگر ۸۰٪ از آدم‌های زندگی‌تان آدم‌های باهوش و جالبی هستند، احتمال می‌رود که شما هم جزو دسته‌ی افراد باهوش قرار بگیرید.

۵. برای کامل شدن تلاش می‌کنند

هوش فراوان را نمی‌توان از ظاهر فرد و یا صرفاً صحبت‌هایش دریافت، بلکه می‌توان آن را در اینکه این افراد چگونه با خود رفتار می‌کنند جست. افراد باهوش همیشه به دنبال تکامل هستند، به همین دلیل است که هر بار که آن‌ها را ملاقات می‌کنید متوجه تغییرات و پیشرفت‌های کوچکی در آن‌ها می‌شوید. این ذهنیّت کمال‌گرا در تمام جنبه‌های زندگی افراد باهوش خود را نشان می‌دهد؛ در ظاهرشان که سعی می‌کنند همیشه در بهترین حالت خود باشند؛ تلاش برای اینکه فنّ بیان خوبی داشته باشند و یا این که ساعت‌ها تمرین می‌کنند تا در گلف و یا پرتاب دارت بهتر شوند.

۶. از خود انتقاد می‌کنند

همه‌ی ما همه‌جا افراد خودشیفته‌ای را می‌بینیم که مرتب در مورد اینکه چقدر خوب هستند به خودشان و دیگران دروغ می‌گویند. پس اگر در این بین فردی را ببینیم که انتقادپذیر است و مرتباً خودش را نقد می‌کند نفس راحتی می‌کشیم. همین امر که فردی به دنبال فخر فروشی و تحت تأثیر قرار دادن دیگران نیست و پیوسته به دنبال عیب‌های خود و اصلاح کردن آن‌هاست، هوش او را نشان می‌دهد.

۷. دوست دارند مطلع باشند

افراد باهوش همیشه از تازه‌ترین خبرها در زمینه‌های مختلف آگاه‌اند و همیشه در پی افزایش ذره به ذره‌ی آن هستند. اخبار داخلی و خارجی را دنبال می‌کنند و تلاش می‌کنند یاد بگیرند برای بهبود مسائلی که مستقیماً به زندگی‌شان مربوط است چه قدمی بردارند. هدف همیشگی این افراد یادگیری چیزهای جدید، جمع کردن اطلاعات و افزایش مهارت‌هایشان است. آن‌ها هیچوقت بیکار نمی‌نشینند و همیشه راهی برای مشغول بودن خود پیدا می‌کنند.

۸. پیوسته مشغول انجام کارهای مختلف هستند

یک شاخص خوب برای شناختن فرد باهوش این است که همیشه به‌طور همزمان مشغول انجام چند پروژه و فعالیت هستند. زبان فرانسوی‌شان را تقویت می‌کنند، دستورالعمل تعمیر شیرآب خانه را می‌خوانند، کلاس رقص می‌روند، دستورپخت غذاهای جدید یاد می‌گیرند و یا مشغول گردآوری کتاب‌های مربوط به معماری قرون وسطی هستند. درحالی‌که بسیاری از افراد دوست دارند شغلی داشته باشند، افراد باهوش در پی پر کردن وقت آزادشان با فعالیت‌های مفیدی هستند که آن‌ها را در مسیر پیشرفت و یادگیری قرار دهد.

Thoughtful young woman with drawn question marks circulating around her head

۹. سؤال‌های بجا می‌پرسند

وقتی با فرد باهوشی صحبت می‌کنید او مدام وسط حرف شما نمی‌پرد و با سروصدای زیاد سعی نمی‌کند مکالمه را به تنهایی به دست گیرد. افراد باهوش معمولاً به آرامی گوش می‌دهند و ممکن است لحظاتی برای فکر کردن به آنچه شما گفته‌اید سکوت کنند اما در جای صحیح سؤالی می‌پرسند که دقیقاً در جای درست پرسیده شده است. به شما مشاوره‌های مفیدی می‌دهند یا مسیر مکالمه را به سمتی می‌برند که خودتان به نتیجه‌ی مطلوب برسید. اگر دوستان‌تان از هم‌صحبتی با شما لذت می‌برند و به شما گفته‌اند که شنونده‌ی خوبی هستید، شما احتمالاً بهترین و باهوش‌ترین دوست آن‌ها بوده‌اید.

۱۰. تصور نمی‌کنند که خیلی باهوش‌اند

به دلیل وجود واقعیتی به نام اثر دانینگ-کروگر افرادی که از سطح پایینی از هوش و شایستگی برخوردارند معمولاً در بیان توانایی‌های خود مبالغه می‌کنند، درحالیکه افراد باهوش توانایی‌های خود را دست کم می‌گیرند. دلیل این امر این است که شما هرچقدر باهوش باشید متوجه می‌شوید فاصله‌ی شما با کمال چقدر است و هیچ‌گاه از سطح رشد و پیشرفت خود احساس رضایت نمی‌کنید.

هوش واقعی هیچ‌گاه کاملا از دید دیگران دور نمی‌ماند. اینطور نیست که افراد باهوش مدام در حال معمولی جلوه دادن خود باشند، بلکه آن‌ها فقط هوش خود را به رخ دیگران نمی‌کشند و با آن خودنمایی نمی‌کنند. هرچند این ده نشانه به‌راحتی چهره‌ی واقعی آن‌ها را نشان می‌دهد.

برگرفته از: lifehack

فرشته افتخاری نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (38)

 1. profile-placeholder دجال گفت:

  معلومه….تو خیابون راه برید بشنوید چقدر یاوه گویی زیاده…
  سر کار ( کانورزیشنه همکاران )حرفای طعنه و چرت و پرت…مطلب درسته!!

 2. profile-placeholder علی گفت:

  کامل نیست این برای انسانی های باهوشی هست که حس قویشون لامسه هست اگه یه انسان باهوش با حس قویه شنوایی یا بینایی برخورد کنین خیلی سریع نظر می دن و وارد بحث می شن کلا این مقاله از دید روانشناسی غلط اول باید ببینید انسان باهوش کدوم حسش قوی تره بعد بررسی کنین اونو

 3. profile-placeholder مهران گفت:

  جمله ای از دکتر سمیعی:یکی از چیزایی که به مغز صدمه میزنه ساکت بودنه
  توضیحی که داده بودی کاملا درست بود این ‎جمله را نوشتم که بگم سکوت بیخودی واقعا بیخوده
  خوب نوشته بودی یه مقاله دیگه در مورد هوش تو این سایت خوندم واقعا افتضاح بود

 4. profile-placeholder A.J گفت:

  ۸. پیوسته مشغول انجام کارهای مختلف هستند غلط است زیرا انسان های موفق کار های گوناگونی انجام نمی دهند بلکه کار ها را با روش های مختلف انجام می دهند و
  و اگر شما خود را باهوش نمی دانید پیشنهاد می کنم شماره ۸ را تغییر دهید
  ضمنا من بنظرم این مطالب بدرد نمیخوره و برای پول نوشته شده و بنجله اگه اینطوری نبود قطعا نباید ۱۰ عدد می بودن

 5. profile-placeholder سارا گفت:

  من همه اینا رو دارم آخه مامانم میگه خخخخخخخخخخخخخخ

 6. profile-placeholder بهنام گفت:

  سلام
  بازم خداروشکر ما همگی بغییر از اونایی که مشکل در ژنتیکی دارن باهوش نشدن. که اونا هم خدا درستشون میکنه. امکانات نذازن به خود کفایی نمیشه رسید انگار شش دنگ هم پر بشیم توجه نباشی همون یک پنجم بهتره دیگه خودمان نشان ندیم.

 7. profile-placeholder N گفت:

  اصلا مفید نبود.

 8. profile-placeholder Mahdi گفت:

  الحمدرالله ما يك پنج شش تايي از اين ويژگي ها داريم
  در كل خيلي عالي بود ممنون از مطالب
  خوب و عالي سايتتون

 9. profile-placeholder اعظم گفت:

  بسيار عالى بنظر من انتخاب دوست خيلى مهمه

 10. profile-placeholder Ali گفت:

  منبع خبر …خود نویسنده…
  هوش ..عالی …جلب کاربران و افزایش بازدید سایت
  هوش رو از رتبه کنکور و نمرات مدرسه و دانشگاه طرف در بیار بقیه ش کشکه کلاهبردارام ثروتمند میشن

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از وقتی که گذاشتید و نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید.

   منبع مقاله رو می تونید در انتهای مقاله ببینید. برگرفته از:‌

   خیلی متاسفیم که این مقاله واستون جالب نبوده، و امیدواریم سایر مقاله های سایت بتونن نظرتون رو جلب کنن

   و البته واقعا با این قطعیت نمی شه گفت که رتبه کنکور تعیین کننده هوش هست و ثروتمندها…

  2. profile-placeholder Benyamin گفت:

   کی گفته از رو رتبه کنکور و نمرات مدرسه طرف میشه فهمید با هوشه
   من تا دوم دبیرستان فکر میکردم آدم کم هوشی هستم چون درسم ضعیف بود ولی وقتی تست هوش گرفتم واقعا برام غیر قابل قبول بود چون من شاگرد اخر کلاس شدم اصلا در مخیلم نمیگنجید که رتبه تیز هوشو داشته باشم در صورتی که شا گرد اول ضریب هوشیش از من واقعا خیلی پایین تر بود اون موقع بود که بزرگ ترین درس زندگیمو گرفتم
   <>

 11. profile-placeholder محسن گفت:

  من متوجه نمیشم. اسلام ما رو به سحرخیزی دعوت می کنه ولی شما می گین شب زنده داری یعنی باهوشی

  1. profile-placeholder طغیانگر گفت:

   چه ربطی به دین داره ذکاوت و هوش
   حرفا میزنید

   1. profile-placeholder محسن گفت:

    مطلب خوبی بود ولی من بیشتر این ویژگی هارو دارم یعنی من فرد باهوشی هستم

 12. profile-placeholder آرش گفت:

  سلام
  به نظرم یکی از نکات باهوشی و موفقیت داشتن هدف های بلند مدت و برنامه ریزی روزانه است.

 13. profile-placeholder آشنا گفت:

  خوب خداروشکر من که باهوش نیستم..والا..از این ویژگی یدونشنم ندارم..:|

  1. profile-placeholder مهران گفت:

   همه با هوشند فقط تومینه های مختلف

 14. profile-placeholder دوست دار شما گفت:

  سلام . قشنگ و جذاب بود مطالبتون . اين نوع انتخاب موضوع بيانگر باهوش بودن شماست.
  موفق و پيروز باشيد.

 15. profile-placeholder علیرضا گفت:

  والا ما تا بوده نصیحت شنیدیم که چرا تا بوق شب بیداری شب وقته خوابه چرا به جا میریم خودت را میگیری همش ساکتی انتقاد از دیگران به جهنم از خودمونم انتقاد میکنیم میگن اعتماد به نفس نداری رو خودت کار کن الان دقیقا من رو خودم کار کنم یا کار نکنم

 16. profile-placeholder Adel hemadi گفت:

  Intersting very nice thank you so much

 17. profile-placeholder Anonymous گفت:

  با دوستان باهوش زیاد موافق نیستم!

 18. profile-placeholder اسی گفت:

  باهوش که نیستم ولی از ادمای باهوش خیلی خوشم میاد
  مفید بود.ممنون

  1. profile-placeholder مهران گفت:

   اشتباه میکنی خودتا دست کم نگیر

 19. profile-placeholder nader_b گفت:

  سلام و خسته نباشید

 20. profile-placeholder منتقد گفت:

  همه موارد رو دارم قربونش برم. جز اون مورد داشتن دوستان باهوش که اصلا دوستی ندارم و باهوش ترین فرد میون تمام افراد فامیل و دوست و آشنا به گفته خودشون، خودم هستم.
  اما حقیقتا فکر نمی کنم باهوش باشم.
  ۱۳۰ که نشد آی.کیو.
  ای‍.کیو و باقی جنبه های هوش رو تا حالا تست ندادم ولی بعید میدونم اونم بالا باشه.

  1. profile-placeholder آرش گفت:

   تو آدم اثتثنایی هستی واقعا :))

 21. profile-placeholder فرزاد گفت:

  بسیار عالی .تشکر.

  1. profile-placeholder alireaza گفت:

   مقل این که مورد آخری هم شامل حالت نمیشه

 22. profile-placeholder جاشوا آرتور گفت:

  آموزنده ترین سایتی هست که تا بحال دیده بودم .ممنون از کسانی که شب وروز تلاش میکنند تا مطالب مفیدی را در سایت منتشر کنید.

 23. profile-placeholder شيدا گفت:

  عالي عالي عالي. پاراگراف آخر خيلي درست بود

 24. profile-placeholder هما گفت:

  خیلی استفاده کردم.سپاسگذارم…لایک

 25. profile-placeholder وهاب گفت:

  عالی بود

 26. profile-placeholder صاحب گفت:

  نکات آموزند هی بود ٔٔ..مرسی

 27. profile-placeholder حامد گفت:

  سلام.عالی بود متشکر

 28. profile-placeholder صدرا گفت:

  مثل همیشه بهترین هستید…
  بسیار متشکرم

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سپاس از لطفتون :)))