رشد و توسعه فردی قدرت ذهن هوش و خلاقیت ۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند
امتیاز مطلب: ٨٩%
89

دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند. وقتی شما بدون ملاحظه چیزی می‌گویید، حرف‌های‌تان منجر به ایجاد احساسی بد در سایرین می‌شود. این اشتباهات زمانی اتفاق می‌افتد که ما در مورد چیزی که اطلاعی از آن نداریم اظهار نظر می‌‌کنیم. درک پیامدهای حرف‌ها نیاز به آگاهیِ اجتماعی دارد که به معنای توانایی درک احساسات و موقعیت سایر افراد است. در این مقاله شما با ۹ عبارتی آشنا می‌شوید که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند.

موسسه‌ی تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمایشِ هوشِ عاطفیِ (EQ) بیش از یک میلیون نفر، کشف کرده که آگاهی اجتماعی،‌ مهارتی است که بسیاری از افراد از آن بی‌بهره هستند. ما دچارِ کمبودِ آگاهیِ اجتماعی هستیم زیرا اغلب بر حرف‌هایی که می‌خواهیم در جوابِ سایرین بدهیم و تاثیر حرف‌های دیگران روی خودمان تمرکز داریم به همین دلیل معمولا توجهی به دیدگاه دیگران نداریم. این مسئله،‌ مشکل‌آفرین است زیرا آدم‌ها پیچیده هستند و شما نمی‌توانید بدون توجه کامل به افراد، آنها را درک کنید. خوبیِ آگاهیِ اجتماعی این است که می‌توان تنها با اصلاحاتی اندک در گفتار، به طور عمیقی روابط با افراد را بهبود بخشید.

به این دلیل افرادی که هوش عاطفی بالاتری دارند، مراقب هستند تا در محاورات خود از برخی اصطلاحات رایج خودداری کنند. در ادامه ۹ مورد از بدترین عباراتی که باید از آنها اجتناب کنید، بیان می‌شود.

۱. خسته به نظر می‌رسی

خسته به نظر می‌رسی

افراد خسته،‌ از نظر دیگران اصلا جذاب نیستند. آنها اغلب چشمانی گود‌افتاده و موهایی آشفته دارند،‌ تمرکز ندارند و بدخُلق به نظر می‌رسند. گفتن این عبارت به افراد به این معنی است که آنها ویژگی‌های مذکور را دارا می‌باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «همه چیز رو‌به‌راه است؟»

برخی افراد وقتی می‌بینند کسی خسته و آشفته به نظر می‌رسد، می‌خواهند به او کمک کنند بنابراین می‌پرسند آیا همه چیز خوب است یا نه. به جای توجه به وضعیت ظاهری نامناسبِ فرد، تنها حالش را بپرسید تا باب گفتگو باز شود و او بتواند احساسش را با شما در میان بگذارد. مهم‌تر از هر چیز این است که از نظر او، شما فردی دلسوز و همراه خواهید بود نه گستاخ و بی‌ملاحظه.

۲. وای! چقدر لاغر شدی

باز هم یک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعی تعارف است. این جمله، این حس را در فرد ایجاد می‌کند که مورد نقد قرار گرفته است. گفتن عبارت «چقدر لاغر شده‌ای» باعث می‌شود طرف مقابل فکر کند که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می‌رسیده است.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «عالی به نظر می‌رسی.» این عبارت خیلی خوب است. سعی کنید به جای مقایسه‌ی ظاهر فرد با گذشته‌اش،‌ تنها از ظاهر مناسب فعلیِ او تعریف کنید و به ظاهر قبلی‌اش اشاره نکنید.

۳. لیاقتت بیشتر از اینهاست

تو از او خیلی بهتر هستی

وقتی کسی از رابطه‌ای شخصی یا حرفه‌ای خارج شده است،‌ گفتن این عبارت به این معناست که او انتخاب مناسبی نداشته و سلیقه‌ی خوبی ندارد.

به جای گفتن این عبارت، به او بگویید: «خودش ضرر کرده». این عبارت نشان‌دهنده‌ی دید خوش‌بینانه و مشتاقانه‌ی شماست و دارای لحن منتقدانه نیست.

۴. تو همیشه… یا تو هیچ‌وقت…

هیچ‌کس همیشه یا هرگز کاری را انجام نمی‌دهد. افراد خودشان را در یک بُعد یا موقعیت نمی‌بینند، بنابراین نباید آنها را این‌گونه توصیف کنید. این عبارات باعث می‌شود افراد موضع دفاعی بگیرند و دلشان نخواد حرف شما را بشنوند. که حالت خیلی بدی است، زیرا احتمالا شما وقتی این عبارات را به کار می‌برید که می‌خواهید چیز مهمی بگویید و بحث راه بیاندازید.

به جای این عبارات به سادگی به این نکته اشاره کنید که طرف مقابل چه کاری انجام داده که به نظر شما اشتباه بوده. حقیقت را بگویید. اگر تکرار این رفتار،‌ واقعا مسئله‌ساز شده است می‌توانید بگویید «به نظر می‌رسد که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی» یا «متوجه شده‌ام که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی».

۵. نسبت به سن‌ات خیلی جوان به نظر می‌رسی

خوب موندی

عبارت «تو نسبت به» به عنوان یک توصیف‌کننده می‌تواند توأمان هم مهربانانه هم بی‌ادبانه باشد. هیچ‌کس نمی‌خواهد تا دمِ مرگ مانند یک ورزشکار عالی به نظر برسد یا خیلی خوب باشد. افراد تنها می‌خواهند سالم و متناسب باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «فوق‌العاده به نظر می‌رسی.»

این عبارت معجزه می‌کند. عبارات هوشمندانه نیازی به توصیف‌کننده ندارند.

۶. به تو گفته بودم که…

ما گاهی بعضی چیزها را فراموش می‌کنیم. به نظر می‌رسد که بیان این عبارت و تکرار آن نوعی توهین تلقی می‌شود و پذیرش آن برای افراد سخت است، مخصوصا افرادی که واقعا مشتاق هستند تا دیدگاه شما را بدانند. تکرار این جمله بیان‌گر آن است که شما شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می‌دانید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می‌کنند واقعا چنین احساسی دارند.

به جای اینکه این عبارت را تکرار ‌کنید، ببینید چطور می‌توانید حرف‌های‌تان را به طور واضح‌تر و جالب‌تری منتقل کنید. به این ترتیب هیچ‌کس حرف‌های شما را فراموش نخواهد کرد.

۷. موفق باشی

آرزوی موفقیت

مسلما اگر برای کسی آرزوی موفقیت بکنید،‌ دنیا به آخر نمی‌رسد اما می‌توانید آرزوی بهتری برای او داشته باشید، زیرا این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت دارد که او برای موفق شدن به شانس نیاز دارد.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من مطمئنم که از پسِ این کار برمی‌آیی.»

این جمله بهتر از آرزوی موفقیت است، زیرا نشان می‌‌دهد که آن شخص شایستگی و اعتماد به نفس لازم برای کسب موفقیت را دارد و شما با گفتن این جمله از سایرین که تنها آرزوی موفقیت می‌کنند متمایز خواهید شد.

۸. حق انتخاب با توست یا هر طور خودت صلاح می‌دانی

شاید نسبت به سوال و نظری که از شما خواسته شده، بی‌تفاوت باشید اما نظر شما برای کسی که سوال را پرسیده مهم است و گرنه نظرتان را نمی‌پرسید.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من نمی‌توانم با قاطعیت در این مورد نظری بدهم، اما به نظر من بعضی موارد هستند که بهتر است آنها را مد نظر داشته باشی…»

وقتی نظرتان را ارائه می‌دهید،‌ حتی اگر بی‌طرف باشید و نظر خاصی نداشته باشید، نشان می‌دهید که برای کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائل هستید.

۹. حداقل من هرگز…

این عبارت یک روش پرخاش‌گرانه برای توجیه اشتباهاتِ خود و معطوف کردن توجه دیگران به اشتباه سایر افراد است (کسی که حالا دیگر باید اشتباه او را بخشیده باشید).

به جای آن بگویید: «متاسفم.»

پذیرش اشتباهات بهترین راه برای منطقی و آرام کردن بحث است. پذیرشِ خطا یک راه شگفت‌انگیز برای جلوگیری از تشدید آن است.

ختم کلام

در مکالمات روزانه، چیزهایی به ظاهر کوچک وجود دارند که می‌توانند همه چیز را عوض کنند. این پیشنهادات را در صحبت‌های‌تان لحاظ کنید تا بازخوردهای مثبت آن را در زندگی ببینید.

 

برگرفته از: entrepreneur.com

الهام صدوقی نیا کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم و همون طور که اقتضای گرایش تحصیلیم بوده به مدیریت دانش علاقمندم و دوست دارم دانش خودم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و متقابلا از دانش شما هم استفاده کنم.

دیدگاه‌ها (93)

 1. سلام و خداقوت.خیلی عالیه از این جهت که این جملات کاربردی برمیگرده ب مثبت اندیشی.واینکه باعث میشه مخاطبمان احساس خوبی هم نسبت ب خودش وشرایطش داشته باشه ونیز احساس خوب ومنطقی نسبت ب ما.خیلی ممنون.یاعلی

 2. شرایط برای ما انسان ها متفاوت است -محیط زندگی، سن ،فرهنک ،فیزیک بدن، تفکر-موقیت فعلی از نظر شادی ها و مشکلات -انسانی موفق است که شرایط را برای هرفرد تشخیص و درک کند

 3. به نظر بنده كساني كه در طول روز با افراد زيادي سرو كار دارن دقيقا به اهميت جملات كارشناسي شده پي ميبرن در ضمن قرار نيست كه با يك مقاله زندگي همه دگرگون بشه به قول مداحان عزيز اين و گفتم براي كنايه فهما تشكر إز نويسنده گرامي

 4. واقعا متشکرم از شما که این مطالب را بدون هیچگونه چشم داشت مالی در اختیار همگان قرار میدهید که به پیشرفت جامعه از لحاظ فرهنگی کمک شود. لطف شما قرین رحمت الهی باد خدا شما را حفظ کند که همگی بتوانند از آنها استفاده کنند و هر هفته بتوانیم مطالب زیبا و جدید شما را بخوانیم و لذت ببریم. با تشکر و سپاس.

 5. با سلام،
  در پاسخ به دوستانی که دیدگاهی منفی به این مقاله داشتند،عرض کنم: راهکارهای ارائه شده در این متن و متون مشابه به معنی حل شدن همیشگی خطاهای رایج در برخوردهایمان نیستند؛ بلکه میتوان آن را به نوعی، دقت نظر بر اثری که کلمات و جملات دارند، دانست.

 6. با سلام و خسته نباشید از بابت وقتی که میزارید
  ولی چند نکته روباید بهش اشاره بکنم
  اول اینکه همه چیز رو به راه است هم نمیتونه مناسب باشه چون مخاطب به سرش میزنه که ای وای مگه قبلا همه چیز روبه راه نبود؟
  دوم اینکه در مورد شماره ۶ و ۸ موردی نمیبینم که اشکالی داشته باشه
  سوم اینکه کلمه ی متاسفم خودش در بعضی موارد خصلت ممتنع داره و ماهیت و منظور فرد رو بیان نمیکنه
  ولی در بقیه موارد بسیار عالی بیان کردیدو از بیاناتتون استفاده کردم
  همیشه پیروز و موفق باشید

  1. ممنون از وقتی که گذاشتید و با این دقت نظرتون رو بیان کردید حتما نظرات شما در بهبود کیفیت کار به ما کمک میکنه
   موفق باشید 🙂

 7. ضمن تشکر از مطالب خوبتون، ممکنه موقتا این ادبیات مفید باشن، ولی بعد از مدتی برای مخاطب همان معنی رو پیدا میکنه.مثلا مخاطب متوجه میشه جمله همه چی روبراهه، یعنی خسته بنظر میای

 8. خواهر عزیز ضمن قدردانی و سپاسگزاری از زحمتی که کشیده اید ، با تمام موارد موافق نیستم و بنظرم عواطف انسانی و نحوه بیان برخی از نکات بالا تاثیرات کاملا متفاوتی روی افراد دارد ، مثلا عبارت موفق باشی با بیش از ۵ یا شش حالت امکان بیان دارد که هر کدام تاثیر متفاوتی روی شنونده میگذارد.بهرحال آرزوی سلامت و موفقیت روزافزون برای شما دارم.

  1. خیلی ممنون دوست عزیز که برای نوشتن نظرتون وقت گذاشتید
   اگه بیشتر توضیح بدید که چرا به نظرتون این مطلب مفید نبوده، در ادامه کار و بهتر شدن به ما کمک زیادی می کنه.

 9. وقتى يك مقدار سن بالاتر ميره تو تعاملات با مردم قلب شروع به راهنمايي ادمها ميكنه هر موقع حرفى ميخواهى بزنى كه قلبت بهت ميگه باعث ناراحتى طرف مقابلت ميشه ايست كن وحرفت رو اصلاح كن يك نكته ديگه اينه كه اگر با زبانت حرفى بزنى كه باقلبت قبول نداشته باشى اينهم تاثير نداره كه هيچ يك جور نفاقه ،

 10. بسیار ارزنده وگوشزدی شایسته بود بخصوص برای حقیر که گاها ازاین پارامترها بدون قصد ونیت خاصی که شما اشاره فرمودید استفاده میکردم وازاین پس بیشتر توجه خواهم کرد تا با این کلمات باعث رنجش کسی شوم متشکرم استاد

 11. سلام. مطالب وااااااااقعا عالی و مفید بود و استفاده کردم.ایا راهی هست که اینگونه مطالب به ادرس من فرستاده بشه؟ با تشکر از کار قشنگتون

  1. سلام
   سپاس از توجه شما و خیلی خوشحالم که این مطلب نظر شما رو جلب کرده
   برای دریافت مطالب مشابه، پایین صفحه، تیک «این موضوع را دنبال می کنم» رو بزنید.

 12. اصلا یک ملاک اساسی برای پذیرش هوش وجود ندارد و نمیتوان مشخص کرد که چه کسی باهوش تر است .ولی اگر منظور هوش عاطفی باشد که احتمالا همین است خوبه

 13. به نظرم خیلی دیگه حساسیت به خرج داده شده…هییییچ کس عبارت موفق باشی رو بی ادبی تلقی نمی کنه یا دنبال معادل براش نیست….کلا اگر چاشنی صحبت ها لبخند دوستانه و لحن ارام باشه، خیلی از این عبارتها بی اثر میشه و کلام پرنفوذتر.

 14. به قطع یقین اولین گام میتونه بهترین گام باشه.ممنونم از توجه شما در امر ترویج فرهنگ صحیح معاشرت و بهبود اون

  1. حتما هر گامی در زمینه ترویج فرهنگ صحیح معاشرت هر چند خیلی کوچیک هم باشه میتونه تاثیر گذار باشه
   ممنون از نظرتون

 15. فوق العاده کاربردی بود . هم در روابط کار ی و هم در زندگی بسیار موثر هستش. ممنون از اینکه دانش خود را در اختیار انسانهای دیگر می گذارید.

 16. سلام.
  با احترام نسبت به زحمت که کشیدید و مقاله نوشتید، خواستم بگم متاسفانه زیاد تو جامعه ما جواب نمیده. من سابقا نسبت به مخاطبانم اینطوری بودم که لقب هالو بهم داده بودن .

 17. خوشمان آمد. اما جامعه هدفو هم باید لحاظ کنید. این شاید برای اروپایی ها مطلقا جواب بده. اما برای ایرانی ها با اکثر موارد به خصوص مورد ۴ موافقم ولی بعضی موارد نه. مثل مورد ۸ که چون مردم ما اکثرا دنبال متهم کردن همدیگرند بهتره خیلی سریع خودمونو کنار بکشیم. یا مورد ۵ که به جرات میتونم بگم اکثر ایرانی ها به خصوص اکثر خانم های ایرانی از شنیدن این جمله قند در دلشان آب شدستی.

  1. سپاس از وقتی که گذاشتید و نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید.
   امیدوارم مقاله های دیگه سایت نظرتون رو جلب کنه. :)))

 18. سلام عالی بود. خیلی برام جالب بود که به چند تا ترفند کوچیک هم احترام خودمون رو بالا می بریم و هم به طرف مقابلمون احترام می گذاریم. بسیار سپاسگزارم

 19. در کل خوب بود.ولی اون شماره ۷ رو نپسندیدم.چون آدم نمیتونه الکی بگه از پسش بر میایی. و این جمله هم همه جا به کار نمیره.مرسی خانوم صدوقی نیا.موفق باشی(اینجا اصلا کاربرد نداشت

 20. خيلى ها عم از اين نه تا عبارت توى جاهاى درست استفاده ميكنن،اينطور نيستش كه هميشه بايد ازشون دورى بكنيم فقط موقعيت مناسب براى گفتنشون و فرد مناسب بايد پيدا بشه

  1. مسلما هر سخن جایی و هر نکته مکانی داره ولی منظور این مقاله پرهیز از طعنه و کنایه زدن یا امیدواری کاذب دادن به دیگرانه.
   ممنون از دقت نظر و حضورتون

 21. جالب بود و و مفید . من فکر کنم از این جور کلمات تو صحبتهای روز مره ما زیاد هست که ناخواسته با اونا اطرافیانمونو میرنجونیم ..

 22. با اینکه از این جملات بیشتر تو دوبله کردن فیلم های خارجی استفاده میشه ولی میشه این طور صحبت کردنا رو در جامع ایران هم رواج داد. خوب بود.

 23. درود
  سپاس از سایت وزین چطور و همچنین مترجم های عزیز
  خیلی مقالاتتون تک و کاربردی هست لطفا همین جوری با کیفیت بمونید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسابقه استعدادهای نویسندگی

برای ثبت‌نام در مسابقه و اطلاع از شرایط آن بر روی دکمه زیر کلیک نمائید: