رشد و توسعه فردی قدرت ذهن هوش و خلاقیت ۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند. وقتی شما بدون ملاحظه چیزی می‌گویید، حرف‌های‌تان منجر به ایجاد احساسی بد در سایرین می‌شود. این اشتباهات زمانی اتفاق می‌افتد که ما در مورد چیزی که اطلاعی از آن نداریم اظهار نظر می‌‌کنیم. درک پیامدهای حرف‌ها نیاز به آگاهیِ اجتماعی دارد که به معنای توانایی درک احساسات و موقعیت سایر افراد است. در این مقاله شما با ۹ عبارتی آشنا می‌شوید که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند.

موسسه‌ی تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمایشِ هوشِ عاطفیِ (EQ) بیش از یک میلیون نفر، کشف کرده که آگاهی اجتماعی،‌ مهارتی است که بسیاری از افراد از آن بی‌بهره هستند. ما دچارِ کمبودِ آگاهیِ اجتماعی هستیم زیرا اغلب بر حرف‌هایی که می‌خواهیم در جوابِ سایرین بدهیم و تاثیر حرف‌های دیگران روی خودمان تمرکز داریم به همین دلیل معمولا توجهی به دیدگاه دیگران نداریم. این مسئله،‌ مشکل‌آفرین است زیرا آدم‌ها پیچیده هستند و شما نمی‌توانید بدون توجه کامل به افراد، آنها را درک کنید. خوبیِ آگاهیِ اجتماعی این است که می‌توان تنها با اصلاحاتی اندک در گفتار، به طور عمیقی روابط با افراد را بهبود بخشید.

به این دلیل افرادی که هوش عاطفی بالاتری دارند، مراقب هستند تا در محاورات خود از برخی اصطلاحات رایج خودداری کنند. در ادامه ۹ مورد از بدترین عباراتی که باید از آنها اجتناب کنید، بیان می‌شود.

۱. خسته به نظر می‌رسی

خسته به نظر می‌رسی

افراد خسته،‌ از نظر دیگران اصلا جذاب نیستند. آنها اغلب چشمانی گود‌افتاده و موهایی آشفته دارند،‌ تمرکز ندارند و بدخُلق به نظر می‌رسند. گفتن این عبارت به افراد به این معنی است که آنها ویژگی‌های مذکور را دارا می‌باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «همه چیز رو‌به‌راه است؟»

برخی افراد وقتی می‌بینند کسی خسته و آشفته به نظر می‌رسد، می‌خواهند به او کمک کنند بنابراین می‌پرسند آیا همه چیز خوب است یا نه. به جای توجه به وضعیت ظاهری نامناسبِ فرد، تنها حالش را بپرسید تا باب گفتگو باز شود و او بتواند احساسش را با شما در میان بگذارد. مهم‌تر از هر چیز این است که از نظر او، شما فردی دلسوز و همراه خواهید بود نه گستاخ و بی‌ملاحظه.

۲. وای! چقدر لاغر شدی

باز هم یک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعی تعارف است. این جمله، این حس را در فرد ایجاد می‌کند که مورد نقد قرار گرفته است. گفتن عبارت «چقدر لاغر شده‌ای» باعث می‌شود طرف مقابل فکر کند که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می‌رسیده است.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «عالی به نظر می‌رسی.» این عبارت خیلی خوب است. سعی کنید به جای مقایسه‌ی ظاهر فرد با گذشته‌اش،‌ تنها از ظاهر مناسب فعلیِ او تعریف کنید و به ظاهر قبلی‌اش اشاره نکنید.

۳. لیاقتت بیشتر از اینهاست

تو از او خیلی بهتر هستی

وقتی کسی از رابطه‌ای شخصی یا حرفه‌ای خارج شده است،‌ گفتن این عبارت به این معناست که او انتخاب مناسبی نداشته و سلیقه‌ی خوبی ندارد.

به جای گفتن این عبارت، به او بگویید: «خودش ضرر کرده». این عبارت نشان‌دهنده‌ی دید خوش‌بینانه و مشتاقانه‌ی شماست و دارای لحن منتقدانه نیست.

۴. تو همیشه… یا تو هیچ‌وقت…

هیچ‌کس همیشه یا هرگز کاری را انجام نمی‌دهد. افراد خودشان را در یک بُعد یا موقعیت نمی‌بینند، بنابراین نباید آنها را این‌گونه توصیف کنید. این عبارات باعث می‌شود افراد موضع دفاعی بگیرند و دلشان نخواد حرف شما را بشنوند. که حالت خیلی بدی است، زیرا احتمالا شما وقتی این عبارات را به کار می‌برید که می‌خواهید چیز مهمی بگویید و بحث راه بیاندازید.

به جای این عبارات به سادگی به این نکته اشاره کنید که طرف مقابل چه کاری انجام داده که به نظر شما اشتباه بوده. حقیقت را بگویید. اگر تکرار این رفتار،‌ واقعا مسئله‌ساز شده است می‌توانید بگویید «به نظر می‌رسد که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی» یا «متوجه شده‌ام که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی».

۵. نسبت به سن‌ات خیلی جوان به نظر می‌رسی

خوب موندی

عبارت «تو نسبت به» به عنوان یک توصیف‌کننده می‌تواند توأمان هم مهربانانه هم بی‌ادبانه باشد. هیچ‌کس نمی‌خواهد تا دمِ مرگ مانند یک ورزشکار عالی به نظر برسد یا خیلی خوب باشد. افراد تنها می‌خواهند سالم و متناسب باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «فوق‌العاده به نظر می‌رسی.»

این عبارت معجزه می‌کند. عبارات هوشمندانه نیازی به توصیف‌کننده ندارند.

۶. به تو گفته بودم که…

ما گاهی بعضی چیزها را فراموش می‌کنیم. به نظر می‌رسد که بیان این عبارت و تکرار آن نوعی توهین تلقی می‌شود و پذیرش آن برای افراد سخت است، مخصوصا افرادی که واقعا مشتاق هستند تا دیدگاه شما را بدانند. تکرار این جمله بیان‌گر آن است که شما شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می‌دانید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می‌کنند واقعا چنین احساسی دارند.

به جای اینکه این عبارت را تکرار ‌کنید، ببینید چطور می‌توانید حرف‌های‌تان را به طور واضح‌تر و جالب‌تری منتقل کنید. به این ترتیب هیچ‌کس حرف‌های شما را فراموش نخواهد کرد.

۷. موفق باشی

آرزوی موفقیت

مسلما اگر برای کسی آرزوی موفقیت بکنید،‌ دنیا به آخر نمی‌رسد اما می‌توانید آرزوی بهتری برای او داشته باشید، زیرا این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت دارد که او برای موفق شدن به شانس نیاز دارد.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من مطمئنم که از پسِ این کار برمی‌آیی.»

این جمله بهتر از آرزوی موفقیت است، زیرا نشان می‌‌دهد که آن شخص شایستگی و اعتماد به نفس لازم برای کسب موفقیت را دارد و شما با گفتن این جمله از سایرین که تنها آرزوی موفقیت می‌کنند متمایز خواهید شد.

۸. حق انتخاب با توست یا هر طور خودت صلاح می‌دانی

شاید نسبت به سوال و نظری که از شما خواسته شده، بی‌تفاوت باشید اما نظر شما برای کسی که سوال را پرسیده مهم است و گرنه نظرتان را نمی‌پرسید.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من نمی‌توانم با قاطعیت در این مورد نظری بدهم، اما به نظر من بعضی موارد هستند که بهتر است آنها را مد نظر داشته باشی…»

وقتی نظرتان را ارائه می‌دهید،‌ حتی اگر بی‌طرف باشید و نظر خاصی نداشته باشید، نشان می‌دهید که برای کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائل هستید.

۹. حداقل من هرگز…

این عبارت یک روش پرخاش‌گرانه برای توجیه اشتباهاتِ خود و معطوف کردن توجه دیگران به اشتباه سایر افراد است (کسی که حالا دیگر باید اشتباه او را بخشیده باشید).

به جای آن بگویید: «متاسفم.»

پذیرش اشتباهات بهترین راه برای منطقی و آرام کردن بحث است. پذیرشِ خطا یک راه شگفت‌انگیز برای جلوگیری از تشدید آن است.

ختم کلام

در مکالمات روزانه، چیزهایی به ظاهر کوچک وجود دارند که می‌توانند همه چیز را عوض کنند. این پیشنهادات را در صحبت‌های‌تان لحاظ کنید تا بازخوردهای مثبت آن را در زندگی ببینید.

 

برگرفته از: entrepreneur.com

الهام صدوقی نیا کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم و همون طور که اقتضای گرایش تحصیلیم بوده به مدیریت دانش علاقمندم و دوست دارم دانش خودم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و متقابلا از دانش شما هم استفاده کنم.

دیدگاه‌ها (171)

 1. عالیه! همه چیزایی که من دنبالش هستم تو سایت شماست.نشد عنوان لینکی رو ببینم و روش کلیک نکنم.دو مورد رو فعلا خوندم راضی بودم.همین چیزای ساده تغییر بوجود میاره.ادامه بدید مرسی.

 2. سلام خداقوت
  مقالتون ترجمه بود؟
  خیلی از این عبارت ها در فرهنگ ایرانیا حتی اگه نامحسوس هم حساب کنی بد تلقی نمی شه .
  شاید در ملیت ها و فرهنگ های مختلف اینطور باشه، هر باید و نباید اخلاقی در فرهنگ های مختلف فرق می کنه هرچند بین تمامی اقوام دنیا خط قرمز ها و حسن های اخلاقی جامع و مشترک وجود داره.
  من احساس می کنم این یک مقاله انگلیسی بود که ترجمه شده بود این موضوع در بعضی جملات و موارد مشهود بود خصوصا در مورد هفتم (موفق باشی) چون تحلیلش اصلا درخور ایرانی ها نبود اما اگر به انگلیسی ها فکر کنیم میبینیم معادل این عبارت بین آن ها عبارت (good luck) هست که عبارت (luck) به معنی شانس هست و این تحلیل می تونه مناسب اون عبارت با اون جامعه و فرهنگش باشه.
  و مورد دیگری که به نظرم مهم اومد اینه که اکثر یا نصف این موارد با توجه به تحلیلش باید ناخوشایند در نظر افراد جلوه کنه اما ما غالبا اینو ندیدیم اگه بگید انقدر نامحسوس و جزئی است که طرف مقابل متوجه نمیشه خود من که در این جامعه رشد کردم با این نوع فرهنگ وقتی کسی از این عبارات برای من استفاده کنه در درونم اصلا نارحت نمی شم. به این مثال اشاره کردم چون کنار هر تحقیقی باید آزمایش کرد ، آزمایش هم باید روی جامعه ای صورت بگیره که راجع آن قرار هست نظریه داده بشه.
  پیشنهادم اینه که به نظرم اگه از توصیه ها و مقالات مختص به روانشناسان و جامعه شناسان ایرانی خودمون که در بطن جامعه ی ما هستن استفاده کنیم خیلی می تونه مفید و اثربخش باشه و خیلی به چیزهایی بپردازه که دقیقا مشکلات اخلاقی ماست چه جزئی و ریز -مثل همین مقاله- چه بزرگ و عمیق تر .
  علاوه بر اینها اینکه این موارد بالا حول محور (دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند) میچرخه که به نظر من با یک خوش بینی ساده از طرف من و دوستم و همکلاسیم ناراحتی بوجود نمیاد
  هیچوقت دوستم به من نمیگه لیاقتت بیشتر از این حرفاست که حرصمو در بیاره !
  درباره ی موسسه “TalentSmart” (: من فکر میکنم این تحقیقشون باعث بدبینی افراد بعد از خوندن این مقاله میشه و اگه وقت و هزینشون رو میگذاشتند تا مهارت های خوش بینی رو بالا ببرند کار بصرفه تری کرده بودند ، تا اینکه کسی که می گه خسته به نظر میای رو گستاخ و بی ملاحظه جلوه بدن.
  خوش بینی دوطرفه ای که نه تنها باعث نمی شه این مسایل جزئی مشکل آفرین بشه بلکه روابط رو خیلی خیلی عمیق تر می کنه .

 3. سلام ممنونم از مطالب خوبتون. خوشحالم نظر اکثر دوستان این است که نژاد و فرهنگ و خارجی بودن مطالب مهم نیست مهم اینه که ما راه پیشرفت رو درتمام عرصه ها بدونیم اینکه بعضی کلمات خارجی اند و کاربردی در ایران ندارند دلیل نمی شود که نادرست وغیرکاربردی باشد فرهنگ درست برقراری ارتباط صحیح و مثبت باید بعنوان اصل قرار بگیرد و برای رسیدن به ان از هر راه درست چه غربی و چه شرقی باید استفاده شود

 4. به نظرم وقتی با کسی صمیمی هستید همین صمیمیت ایجاب می کنه که رک باشیم و هر چه در دل داریم بیان کنیم. وقتی با لحنی مهربانانه حتی انتقاد کنید مشکلی پیش نمی آید، به ویژه وقتی دوستی را صمیمی بدانیم یا اعضای خانواده مان باشند. همسر که جای خود دارد.

 5. برخی اوقات یاد گرفتن مطالب اینچنینی باعث گسترش فرهنگ اجتماعی میشه. از شما به خاطر گسترش فرهنگ خوب اجتماعی تشکر می کنم

 6. سلام ؛ خواهر گرامی نکات جالبی بود و زحمت کشیدید.لذا به نظر بنده اگر در مراودات اجتماعی غرور و خودبزرگبینی و عقده گشائی ها کنار گذاشته شوند .هر گونه نظر و توصیه ای که به طرف مقابل انجام گیرد به دل طرف خواهد نشست و رنجشی ایجادنخواهد کرد .چرا که گیرنده پیام وقتی صداقت را در گوینده احساس کند حتی اگر انتقادی هم باشد مورد قبول واقع خواهد شد .

 7. سلام، اظهار نظرها جالبه، با متن موافقند ولی آخر جملاتشون از جمله “موفق باشید” استفاده می کنند. البته منم از متن بهره بردم ولی با قسمت موفق باشیدش موافق نیستم به خاطر همین می گم خیلی موفق باشید!

  1. سلام ممنون از وقتی که گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید شاید گفتن موفق باشی یه عبارت بی روح باشه و نتونه انتقال دهنده ی احساس آدم باشه برای همین بهتره عبارت متفاوت تری بکار ببریم

 8. درود بر شما … مطلب رو خوندم ..نکته ای که بهش پرداختین جدا مهم و البته توضیحاتتون کافی و کاملا مستدل و آموزنده بود .
  امیدوارم در اینده باز هم از معلومات و دانش شما بیشتر بیاموزیم .
  پیروز و پاینده باشید

 9. با سلام
  به نظرم گفتن هیچکدوم از این حرفا اشتباه نیس. اشکال در نیت و قصدی میتونه باشه که پشت این حرفاس. این که فلان حرف رو چه وقت و با چه قصد و لحنی به کسی بزنیم مشکل سازه.

  1. سلام و ممنون از حضورتون
   دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند، بنابراین بد نیست که کمی بیشتر به حرفها و عباراتی که به کار می بریم فکر کنیم.

   1. با تشکر از مطلبتان خدمت ان دسته از منتقدان عرض کنم که ما معمولا گوینده یانویسنده را می کشیم یا مطلب را به جای آن بهتر است مطلب وگوینده هر دورا به خوبی درک کنیم

 10. با سپاس از زحمات خانم صدوقي نيا-بنده با مورد ۲و۳و۵ کاملا موافقم و زياد پيش اومده که طرف مقابلم از اونها استفاده کرده و من بشدت ناراحت شدم.البته به نظرم ساير موارد هم ممکنه درست باشه همونطور که اين موارد براي من درست بود.به نظرم توجه بي مورد به کپي بودن يا نبودن مطلب بدون درنظر گرفتن محتوي صحيح مطلب،نوعي سطحي نگري هست.در مجموع خوب بود.

 11. سلامو خسته نباشی خدمتتون
  می خواستم یه انتقادی بکنم،این مثال ها که به جای گفتن این کلمه **اینو بکین
  راست دیکه این کلماتو که مثال زدین نمی شه تو یک رابطه گفت،طرف فکر می کنه ما خودشیرینم،یا اگر با دوستمان از این کلمات استفاده میگه چرا کتابی حرف می زنی یا میگه با ما رودروایسه داری اینطوری حرف می زنی یا…
  میشه مثال های بزنین که با دوست صمیمی مونم بتونیم بکیم

 12. با سلام و خداقوت .به نظر من مطالب عالی و آموزنده بود.متاسفانه گروهی فقط با گفتن جملات چرت بود، مسخره بود، مخالفم و….نشان میدهند که به جملات تکراری وکلیشه ای عادت کرده اند وپذیرای کلمات جدید وتغییر نیستند.اگر ما خودمان در جایگاهی قرار بگیریم که با تک تک این جملات برخورد کنیم ، مشاهده میکنیم که این جملات مثبت چقدر انرژی بخش میباشند ،بعنوان نمونه: وقتی فرزندمان را میبینیم که برای موفقیت در امتحانات تلاش میکند ، به جای واژه ی تکراری موفق باشی، بگوییم من کاملا مطمئنم که از پس این امتحانم بر میآی! یا( تو میتونی من بهت کاملا” ایمان دارم !) مشاهده می کنید که تلاش وانرژیش دو چندان میشود .فقط کافی است یکی از این موارد رادر زندگی روزمره تان بکار گیرید وتاثیر آنرا مشاهده کنید. ممنون از ارائه ی مطالب مفیدتون.

  1. سلام ممنون از دقت نظر شما، البته هر کسی برداشت متفاوتی از یک عبارت میتونه داشته باشه ولی واقعا هدف از این مقاله اینه که به افراد بگه سعی کنید موقع صحبت کردن با دیگران احساسات اونها رو در نظر بگیرید و همین طوری عبارات رو استفاده نکنید.
   نظرات مختلف دوستان در این مقاله هم برای خودم بسیار جالب و آموزنده بود مخصوصا افرادی که عبارات ناخوشایند بکار می برند 🙂
   پیروز و سربلند باشید 🙂

 13. با سلام
  مقاله ی بسیار و آموزنده و اثر بخشی ارائه کردین، که با رعایت کردن همین نکات ریز و درشت در زندگی روزه خودمون میتونیم خیلی از سوء تفاهم ها و اشتباهات رفتاریمون رو بهبود ببخشیم

 14. سلام از مقالتون ممنون هستم خسته نباشید خدا قوت بده به شما

  سوال من اینه شما از کجا تعداد زیادی شخص باهوش رو دیدید و از بین اونها بررسی کردید و دیدید که این کارها رو انجام می دهند؟

  همونطوری که میدونید میانگین آی کیوی انسانهای ایرانی ۸۵ هست و افرادی با هوش بالای ۱۲۰ حدود ۱% از ایرانیها رو شامل میشوند و ۹۹% ایرانیها باهوش نیستند

  1. متأسفم.هم برای خودم که مجبورم تو را به عنوان هم وطن تحمل بکنم و هم برای تو که حتی آداب نگهداری احترام جمع را یاد نگرفتی.

 15. سلام
  ممنون
  با مورد ۷ که “موفق باشید” مشکل دارم
  من در انتهای صحبتم با دیگران آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم براشون و یا در وسط جمله البته نه همیشه.
  این موردی که شما فرمودید به نظر بنده موقعی صادقه که کسی فکر میکنه از طرف مقابلش زخم خورده و حالا باید
  یه تیر کاری بزنه که شاید دلش خنک بشه و میگه “باشه، موفق باشی” و توی دلش میخنده.

 16. الگو برداری از زندگی و یا شیوه های گفتاری غربی ها با شیوه ها و آداب مردمان مشرق زمین همیشه متفاوت بوده است.بنابرین هیچ لزومی نداره که ما زندگی آن مردم را کپی و اجرا بکنیم.ترجمه متون متعلق به سایر کشورها نیز همینطوره.ما نیز برای خود آداب و رسوم بسیار پسندیده وخوب داریم.بکار بردن عبارات و یا کلمات باید بجا و بموقع باشه.بعنوان مثال گفتن عبارت معروف موفق باشید اگر بموقع وباتوجه به موقعیت فرد مقابل بیان شود می تواند برای مخاطب ایجاد یک حس خوب را درپی داشته باشه.
  ترجمه ها نیز مانند صادرات و واردات کالا عمل می کنه،ترجمه متون خارجی به فارسی مانند واردات کالا و ترجمه آثار فارسی به سایر زبانها اگر بدرستی صورت بگیره همچون صادرات یک کالای خوب مورد اقبال قرار میگیره،لذا ما نباید به صرف توانایی در ترجمه متون فقط به ترجمه و وارد کردن آثار خارجیان اقدام کرده و از صادرات آثار ارزشمند غافل گردیم.باتشکر

 17. واقعا عالیه. این نکات متاسفانه در زندگی روزمره بدون اینکه علمی بهش داشته باشیم، گفته میشن. توجه به مسائل کار را هر کسی نیست که اگر بود، مطمئن باشید جامعه سالمتری منتظر انسانها بود. البته زمینه را باید فراهم کرد. یعنی کسی به این نکات توجه میکنه که اخلاق و رفتارش در کل صفات برتر انسانی رو در خود متعالی کرده باشه، تهذیب نفس همینه دیگه. در جواب اون اقایی که میگه این مطالب رو از غرب گرفتید و فرهنگ ما غنی تره، میگم که آقا شما هرچیز خوبیو از هرجا گرفتی هیچ مسئله و مشکلی نداره، حتی اگه بیگانه باشه. تعصب در علم جایی نداره. مرسی

 18. ارتباط خوب یعنی ایجاد احساس خوب و مثبت در طرف مقابل
  دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند.
  این کاملا درسته . منظور ما ایجاد حس مثبت هست اما طرف مقابل برداشتی منفی خواهد کرد . در واقع باورهای ما فیلتری هستند که آن چه می شنویم و احساس می کنیم از آنها رد می شوند و معمولا آنچه رفتار می کنیم با توجه به اعتقادات و باورهای ما خواهد بود .
  اگر من بشنوم “موفق باشی” به نظرم جمله مثبت هست . اکا ممکنه یکی برداشت بکنه قبلا نبودم ؟ همون مونده تو بگی ؟ تو کی هستی که میگی موفق باشم یا نباشم ؟
  کلمه ای که در محیطهای کاری زیاد استفاده میشه : ” خسته نباشید” . این کلمه فقط یه جور ارتباطه و می تونه مثبت باشه . متوجه هستم که کار می کنی و الاف نبودی . امیدورام این مقدار کار خسته ات نکرده باشه و انرژی ات رو نگرفته باشه .
  اما برداشت دیگه : خسته به نظر می رسم؟ مسخره ام می کنه ؟
  اینکه کلماتی استفاده کنیم که برداشتهای منفی ایجاد نکنه نشانه هوش اجتماعی هست .
  مثلا به جای خسته نباشی بگیم خدا قوت
  به جای سلام خسته به نظر می رسی ؟ بگیم سلام خوب و خوش و سرحال به نظر می رسی
  همین الی آخر
  شاید بیشتر از ده جمله حتی صدها جمله بشه پیدا کرد .
  مهم اینه که اگر در یک ارتباط حس مثبت ایجاد کنیم اون ارتباط خوب و مثبت و اگر هر طرف به هر دلیل احساس منفی کنه اون ارتباط نیز منفی و انرژی گیر خواهد بود .
  هوش اجتماعی بالا یعنی اینکه شما به هر دلیلی در یک ارتباط ایجاد شوق و اشتیاق کنید .

 19. ممنون از مطالب تان
  ولی توجه داشته باشیم که
  ۱- برخی مطالب ترجمه ای است یا تحقیقی که در خارج از کشور است با فرهنگ جامعه ی ما هم خوانی ندارد
  ۲- مطلب مهمتر این که این گونه مطالب به دلیل خواندن درونی سازی نمی شود بنابراین بعد از یک مدتی انسان فراموش می کند و فرد اینها را بی فایده می داند

 20. سلام.بعضی نکات خوب بود .ولی بعضیها قابل قبول حداقل برای من نیست.اگه کسی به من بگه موفق باشی حرف بدی نیست
  بالاخره برای موفقیت غیر از آمادگی فرد باید شرایط بیرونی هم کاملا مهیا باشه .بنابراین جمله موفق باشی یعنی همه شرایط طوری جور بشه که تو می خواهی .یا جمله جوانتر از سنت به نظر میرسی تا حالا ندیدم کسی نظر نا خوشایندی داشته باشه.

 21. مچکرم از ترجمه و قرار دادن این مقاله زیبا در سایت. به نظرم برای یه فرد متعصب، چه تعصب دینی داشته باشه و چه تعصب نژادی، رعایت و فهم این موارد بسیار دشوار باشه.
  براتون آرزوی بهترینها رو دارم.

 22. سلام
  ضمن تشکر از مطلب شما ،
  جمله اول مطلب ، تقریباً بار تمام مقاله را به دوش می کشد …
  “دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند….”
  این موضوع حتی در خصوص نزدیکترین افراد هم صدق می کند …

  ممنون

  1. سلام
   دقیقا همین طوره و شاید نظرات مختلف دوستان در مورد این مطلب هم گویای همین مورد باشه
   ممنون از حضور شما و نظر ارزشمندتون
   موفق باشید

 23. سلام
  اولاً تشکر می کنم از زحماتی که نگارنده های محترم و طراحان سایت می کشند.
  منتها از تصاویری که در سایت برای مطالب مختلف وجود داره میشه متوجه شد که اغلب مطالب احتمالا کپی شده از سایتها یا کتابهای غربی هستند و نگارنده ها حرفی برای گفتن ندارند!
  اونقدر در حوزه علوم انسانی و روابط بین آدمها، فرهنگ و اعتقادات ما غنی هست که این مطالب ارائه شده مقابل اونها یا پیش و پا افتاده است و یا سطحی و دارای اشکال! منتها متآسفانه نرفتیم دنبالش و دنباله رو غرب شدیم!
  همین تصاویر گاهی وقتها تهاجم فرهنگ غلط غرب به کشورمان است و ما که به جزئیات کلمات در سخن گفتن اشاره می کنیم، از این این جزئیات غافلیم!

  1. سلام
   ممنون از دقت نظر جنابعالی و وقتی که برای مطالعه‌ی این مطلب گذاشتید، اصولا مقالاتی که در این سایت مطرح می‌شوند عمومی هستند و سعی دارند خیلی کوتاه و کاربردی مطالب آزمونده رو بیان کنند و مسلما اگر بخواهیم عمیق به مسئله نگاه کنیم مطالب به مراتب طولانی تر می شوند. با توجه به نظر ارزشمند جنابعالی سعی می‌کنیم از این به بعد مطالبی با غنای بیشتر را در سایت قرار دهیم.
   با تشکر

  2. شما فقط و بدون هیچ دلیل منطقی نفرت بیمارگونه ای از “غربیاها” و به طور کلی افراد خارج از گروه ایدئولوژی خودتون دارین. بنابراین دنیای شما هم به همین میزان کوچیکه. این ویژگی یک ذهن ایدئولوژیک و متعصب و بسته است.

   1. با سلام خدمت همه دوستان. من با نظر نیما موافقم. با کلمات تهاجم فرهنگی و فرهنگ غربی موافق نیستم. این یه جور نژاد پرستی، تعصب خشک و کینه توزی هست. اگه یه مطلب مفید باشه چه اشکال داره اونو مطالعه کنیم. چه فرقی میکنه نویسنده اون مطلب کی باشه. بهرحال از خانم الهام بخاطر مطالب مفیدشان تشکر میکنم حتی اگه کپی شده باشه. بهر حال زحمت جمع آوری مطالب رو کشیدن. به امید روزی که مردم ما دشمنی با بقیه ادیان، فرهنگها، ایدئولوژیها … رو کنار بذارن و بدون کینه توزی با همه مردم جهان دوست و مهربان باشیم.

 24. با تشكر از مطالب ارائه شده از اينكه در جهت ترفيع فرهنگ وآداب اجتماعي گام بر ميداريد سپاسگزار انشاالله بيش ازپيش موفق وسربلند باشيد

 25. سلام زیاد موافق نیستم // چون بار عاطفی این جملات وابسته به فرهنگه هر ملت و قو میت مربوط می شه و گاهلا جواب معکوس می ده

  1. سلام بله این میتونه توی هر فرهنگی متفاوت باشه و ما باید تطابقی بین این موارد و عبارات متناسب با فرهنگ خودمون ایجاد کنیم.

 26. به عنوان مثال توفیق امری است که از ناحیه خدای متعال به افراد عطا می شود و آرزو و درخواست توفیق الهی برای شخصی بهتر از جمله پیشنهادی شماست.

 27. سلام به نظر من هم خوب بود ولی باید دقت داشته باشیم غیر از کلمات لحن بیان سخن هم مهمه مخصوصا در زبان فارسی چون ممکنه منظور شما دقیقا برعکس حرفی باشه که میزنیدنکته بعد هم اینکه استفاده از جملات با افعال منفی خود به خود امواج منفی را به طرف مقابل میرسونه مثلا به جای خسته نباشی باید بگوییم خدا قوت.ممنون و خدا قوت😊

 28. سلام ان احسنتم احسنتم لانفسکم اکرنیکی کنید به خود کرده اید پیامبر هم به کسی که سلام میداد یک کلمه اضافه می کرد و جواب میداد و زندگی هم همین است در درون همه نیکی نهفته است اگرنیکی کنید نیکی دریافت خواهید کرد

  1. سلام
   بله کاملا درست می‌فرمایید هدف از این مطلب هم همینه که حواسمون باشه با گفتارمون به کسی آسیبی نزنیم حتی اگه خیلی کوچیک باشه

 29. به نظرم خیلی ساده بیان شده بود.
  برام عجیبه اینهمه نقد های منفی و بهانه جویی برای عملی نبودن این موارد ساده و عامیانه … کامنتهای وارد شده به این مقاله به نظرم خودش از بعد روانشناسی قابل تامله و می تونه موضوع مقاله دیگری باشه. ما ایرانی ها چه به سرمون اومده واقعا …

  1. خب هر کسی نظری داره و ما هم پذیرای نظرات دوستان هستیم تا ان‌شاءلله در آینده مقالات پربارتری داشته باشیم از نظر شما دوست عزیز هم ممنونم 🙂

 30. دراین مقاله چیز خاصی گفته نشده وبعضی حرفها رو عمومیت داده درحالی که همه افراد یه جور فکر نمیکنن وهمه برداشت متفاوتی نمیکنن از حرف شما وگذشته از اینها به کار بردن یا نبردن یه جمله دلیلی بر هوش یه فرد نیست

 31. مورد ۷ چندان متناسب با زبان ما نیست. موفق باشی در انگلیسی با کلمه ای بیان می شه که معنای شانس رو داره.
  به هر حال ممنون و موفق باشین

  1. دقیقا همین طوره که می‌فرمایید و همین آرزوی خوش‌شانسی چیزیه که شاید اشکال داشته باشه چون خیلی‌ها به شانس معتقد نیستند.

 32. سپاس بیکران از دانشمند جوان تان که ما را با چند کلام آموزنده بیدار ساختید ای کاش با این کلمات تان دوستانم زودتر قانع می ساختم.

 33. درودخانم نیا
  پیش از اینکه به ریزه کاریهای گفتاری و برخودهای مناسب و به جا و فن بیان بپردازیم لازمه ببینیم مردم ما در چه پایه و جایگاهی هستند
  آیا فن بیان دربین انسانهایی که پیرو خرافه وجادو ورمال وشیخ و… هستند جواب می دهد
  در سراسر ایران بیشتر مردم تلاش در تخریب و پاین آوردن هم دارند ودنبال واژههایی مناسب در مورد فن بیان منفی هستند حالا چند نفر روشنفکر وفهمیده اگر ایده نو بپردازندجواب میدهد?از دیرزمان گفته اند دردیاری که همه میلنگند برکسی که راست میرودمیخندند

  1. نکاتی که در مقاله وجود داشت خیلی معمولیه اتفاقا. طوری که همه باید رعایت کنیم و لازم نیست خیلی هوشمند یا فهیم و روشنفکر باشیم تا چنین بیانی داشته باشیم! بهترین تمرین هم می تونه این باشه که هر کسی در مواجهه با افراد دیگه اینطوری برخورد کنه. کم کم فرهنگش جا می افته. ما هم آدمهایی هستیم که در سراسر ایران داریم زندگی می کنیم و سراسر ایران یعنی همین من و شما و بقیه. پس کار ساده ایه . و شدنیه.

 34. ممنون سرکارخانم. البته مخاطب چه کسی باشه هم مهمه چون دربعضی مجامع میبایست پیامها امری ویا دیکتاتورشیپ باشه تا اینکه نرم ولطیف عنوان بشه چراکه دراینصورت ازآن سوء استفاده خواهدشد.

 35. به نام خدا
  با سلام
  چیزی بهتر از صداقت سراغ ندارم. بهتر است خودمان باشیم؛ با به کار بردن این نوع توصیه ها، همه آدم ها مثل حرف خواهند زد.

 36. با سلام مطالب جالب و کاربردی ای رو مطرح کردید.اگه راه های افزایش درک از رفتار طرف مقابل رو هم بفرمایید خیلی عالی خواهد بود.با تشکر.

  1. از شما ممنونیم که نظرتون رو با در میون گذاشتید، خوشحال میشیم اگه برای بهتر شدن مقالات پیشنهادی دارید،‌بفرمایید. 🙂

  2. به نظرم اصلا هم مسخره نبود. شاید برای شما مفید نبوده.
   من خودم رو جای مخاطب جملات گذاشتم و فکر کردم که اگه مخاطب این جملات بودم چه حسی داشتم و اگه مخاطب کلمات پیشنهادی بودم چه حسی داشتم. و خوبیش اینه که میتونم با افراد مختلف، طوری صحبت کنم که لازمه.

 37. سلام و خداقوت.خیلی عالیه از این جهت که این جملات کاربردی برمیگرده ب مثبت اندیشی.واینکه باعث میشه مخاطبمان احساس خوبی هم نسبت ب خودش وشرایطش داشته باشه ونیز احساس خوب ومنطقی نسبت ب ما.خیلی ممنون.یاعلی

 38. شرایط برای ما انسان ها متفاوت است -محیط زندگی، سن ،فرهنک ،فیزیک بدن، تفکر-موقیت فعلی از نظر شادی ها و مشکلات -انسانی موفق است که شرایط را برای هرفرد تشخیص و درک کند

 39. به نظر بنده كساني كه در طول روز با افراد زيادي سرو كار دارن دقيقا به اهميت جملات كارشناسي شده پي ميبرن در ضمن قرار نيست كه با يك مقاله زندگي همه دگرگون بشه به قول مداحان عزيز اين و گفتم براي كنايه فهما تشكر إز نويسنده گرامي

 40. واقعا متشکرم از شما که این مطالب را بدون هیچگونه چشم داشت مالی در اختیار همگان قرار میدهید که به پیشرفت جامعه از لحاظ فرهنگی کمک شود. لطف شما قرین رحمت الهی باد خدا شما را حفظ کند که همگی بتوانند از آنها استفاده کنند و هر هفته بتوانیم مطالب زیبا و جدید شما را بخوانیم و لذت ببریم. با تشکر و سپاس.

 41. با سلام،
  در پاسخ به دوستانی که دیدگاهی منفی به این مقاله داشتند،عرض کنم: راهکارهای ارائه شده در این متن و متون مشابه به معنی حل شدن همیشگی خطاهای رایج در برخوردهایمان نیستند؛ بلکه میتوان آن را به نوعی، دقت نظر بر اثری که کلمات و جملات دارند، دانست.

 42. با سلام و خسته نباشید از بابت وقتی که میزارید
  ولی چند نکته روباید بهش اشاره بکنم
  اول اینکه همه چیز رو به راه است هم نمیتونه مناسب باشه چون مخاطب به سرش میزنه که ای وای مگه قبلا همه چیز روبه راه نبود؟
  دوم اینکه در مورد شماره ۶ و ۸ موردی نمیبینم که اشکالی داشته باشه
  سوم اینکه کلمه ی متاسفم خودش در بعضی موارد خصلت ممتنع داره و ماهیت و منظور فرد رو بیان نمیکنه
  ولی در بقیه موارد بسیار عالی بیان کردیدو از بیاناتتون استفاده کردم
  همیشه پیروز و موفق باشید

  1. ممنون از وقتی که گذاشتید و با این دقت نظرتون رو بیان کردید حتما نظرات شما در بهبود کیفیت کار به ما کمک میکنه
   موفق باشید 🙂

 43. ضمن تشکر از مطالب خوبتون، ممکنه موقتا این ادبیات مفید باشن، ولی بعد از مدتی برای مخاطب همان معنی رو پیدا میکنه.مثلا مخاطب متوجه میشه جمله همه چی روبراهه، یعنی خسته بنظر میای

 44. خواهر عزیز ضمن قدردانی و سپاسگزاری از زحمتی که کشیده اید ، با تمام موارد موافق نیستم و بنظرم عواطف انسانی و نحوه بیان برخی از نکات بالا تاثیرات کاملا متفاوتی روی افراد دارد ، مثلا عبارت موفق باشی با بیش از ۵ یا شش حالت امکان بیان دارد که هر کدام تاثیر متفاوتی روی شنونده میگذارد.بهرحال آرزوی سلامت و موفقیت روزافزون برای شما دارم.

  1. خیلی ممنون دوست عزیز که برای نوشتن نظرتون وقت گذاشتید
   اگه بیشتر توضیح بدید که چرا به نظرتون این مطلب مفید نبوده، در ادامه کار و بهتر شدن به ما کمک زیادی می کنه.

 45. وقتى يك مقدار سن بالاتر ميره تو تعاملات با مردم قلب شروع به راهنمايي ادمها ميكنه هر موقع حرفى ميخواهى بزنى كه قلبت بهت ميگه باعث ناراحتى طرف مقابلت ميشه ايست كن وحرفت رو اصلاح كن يك نكته ديگه اينه كه اگر با زبانت حرفى بزنى كه باقلبت قبول نداشته باشى اينهم تاثير نداره كه هيچ يك جور نفاقه ،

 46. بسیار ارزنده وگوشزدی شایسته بود بخصوص برای حقیر که گاها ازاین پارامترها بدون قصد ونیت خاصی که شما اشاره فرمودید استفاده میکردم وازاین پس بیشتر توجه خواهم کرد تا با این کلمات باعث رنجش کسی شوم متشکرم استاد

 47. سلام. مطالب وااااااااقعا عالی و مفید بود و استفاده کردم.ایا راهی هست که اینگونه مطالب به ادرس من فرستاده بشه؟ با تشکر از کار قشنگتون

  1. سلام
   سپاس از توجه شما و خیلی خوشحالم که این مطلب نظر شما رو جلب کرده
   برای دریافت مطالب مشابه، پایین صفحه، تیک «این موضوع را دنبال می کنم» رو بزنید.

 48. اصلا یک ملاک اساسی برای پذیرش هوش وجود ندارد و نمیتوان مشخص کرد که چه کسی باهوش تر است .ولی اگر منظور هوش عاطفی باشد که احتمالا همین است خوبه

 49. به نظرم خیلی دیگه حساسیت به خرج داده شده…هییییچ کس عبارت موفق باشی رو بی ادبی تلقی نمی کنه یا دنبال معادل براش نیست….کلا اگر چاشنی صحبت ها لبخند دوستانه و لحن ارام باشه، خیلی از این عبارتها بی اثر میشه و کلام پرنفوذتر.

  1. به نظر من کسانی که خیلی حساس هستند ممکنه بیشتر بهشون بر بخوره و اینجوری فکر کنن. بیشتر راهکارها برای برخورد با آدم های حساس مناسب است تا اینکه نشان دهنده هوش طرف مقابل باشه
   شاید طرف مقابل منظور بدی نداشته باشه و بخواد با ما صحبت کنه ولی اگه کسی اینقدر یه حرف رو بد برداشت کنه و منظور بد ازش استخراج کنه زندگی برای خودش سخت میشه

 50. به قطع یقین اولین گام میتونه بهترین گام باشه.ممنونم از توجه شما در امر ترویج فرهنگ صحیح معاشرت و بهبود اون

  1. حتما هر گامی در زمینه ترویج فرهنگ صحیح معاشرت هر چند خیلی کوچیک هم باشه میتونه تاثیر گذار باشه
   ممنون از نظرتون

 51. فوق العاده کاربردی بود . هم در روابط کار ی و هم در زندگی بسیار موثر هستش. ممنون از اینکه دانش خود را در اختیار انسانهای دیگر می گذارید.

 52. سلام.
  با احترام نسبت به زحمت که کشیدید و مقاله نوشتید، خواستم بگم متاسفانه زیاد تو جامعه ما جواب نمیده. من سابقا نسبت به مخاطبانم اینطوری بودم که لقب هالو بهم داده بودن .

 53. خوشمان آمد. اما جامعه هدفو هم باید لحاظ کنید. این شاید برای اروپایی ها مطلقا جواب بده. اما برای ایرانی ها با اکثر موارد به خصوص مورد ۴ موافقم ولی بعضی موارد نه. مثل مورد ۸ که چون مردم ما اکثرا دنبال متهم کردن همدیگرند بهتره خیلی سریع خودمونو کنار بکشیم. یا مورد ۵ که به جرات میتونم بگم اکثر ایرانی ها به خصوص اکثر خانم های ایرانی از شنیدن این جمله قند در دلشان آب شدستی.

  1. سپاس از وقتی که گذاشتید و نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید.
   امیدوارم مقاله های دیگه سایت نظرتون رو جلب کنه. :)))

 54. سلام عالی بود. خیلی برام جالب بود که به چند تا ترفند کوچیک هم احترام خودمون رو بالا می بریم و هم به طرف مقابلمون احترام می گذاریم. بسیار سپاسگزارم

 55. در کل خوب بود.ولی اون شماره ۷ رو نپسندیدم.چون آدم نمیتونه الکی بگه از پسش بر میایی. و این جمله هم همه جا به کار نمیره.مرسی خانوم صدوقی نیا.موفق باشی(اینجا اصلا کاربرد نداشت

 56. خيلى ها عم از اين نه تا عبارت توى جاهاى درست استفاده ميكنن،اينطور نيستش كه هميشه بايد ازشون دورى بكنيم فقط موقعيت مناسب براى گفتنشون و فرد مناسب بايد پيدا بشه

  1. مسلما هر سخن جایی و هر نکته مکانی داره ولی منظور این مقاله پرهیز از طعنه و کنایه زدن یا امیدواری کاذب دادن به دیگرانه.
   ممنون از دقت نظر و حضورتون

 57. جالب بود و و مفید . من فکر کنم از این جور کلمات تو صحبتهای روز مره ما زیاد هست که ناخواسته با اونا اطرافیانمونو میرنجونیم ..

 58. با اینکه از این جملات بیشتر تو دوبله کردن فیلم های خارجی استفاده میشه ولی میشه این طور صحبت کردنا رو در جامع ایران هم رواج داد. خوب بود.

 59. درود
  سپاس از سایت وزین چطور و همچنین مترجم های عزیز
  خیلی مقالاتتون تک و کاربردی هست لطفا همین جوری با کیفیت بمونید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسابقه استعدادهای نویسندگی

برای شرکت در مسابقه و اطلاع از شرایط آن بر روی دکمه زیر کلیک نمائید: