۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند
امتیاز مطلب: ٨٧%
87

دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند. وقتی شما بدون ملاحظه چیزی می‌گویید، حرف‌های‌تان منجر به ایجاد احساسی بد در سایرین می‌شود. این اشتباهات زمانی اتفاق می‌افتد که ما در مورد چیزی که اطلاعی از آن نداریم اظهار نظر می‌‌کنیم. درک پیامدهای حرف‌ها نیاز به آگاهیِ اجتماعی دارد که به معنای توانایی درک احساسات و موقعیت سایر افراد است. در این نوشته شما با جملات منفی‌ آشنا می‌شوید که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند


مقاله مرتبط: ۱۰ راز ارتباط موثر از زبان رهبران بزرگ

موسسه‌ی تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمایشِ هوشِ عاطفیِ (EQ) بیش از یک میلیون نفر، کشف کرده که آگاهی اجتماعی،‌ مهارتی است که بسیاری از افراد از آن بی‌بهره هستند. ما دچارِ کمبودِ آگاهیِ اجتماعی هستیم زیرا اغلب بر حرف‌هایی که می‌خواهیم در جوابِ سایرین بدهیم و تاثیر حرف‌های دیگران روی خودمان تمرکز داریم به همین دلیل معمولا توجهی به دیدگاه دیگران نداریم. این مسئله،‌ مشکل‌آفرین است زیرا آدم‌ها پیچیده هستند و شما نمی‌توانید بدون توجه کامل به افراد، آنها را درک کنید. خوبیِ آگاهیِ اجتماعی این است که می‌توان تنها با اصلاحاتی اندک در گفتار، به طور عمیقی روابط با افراد را بهبود بخشید.

به این دلیل افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند، مراقب هستند تا در محاورات خود از برخی اصطلاحات رایج خودداری کنند. در ادامه ۹ مورد از بدترین جملات منفی که باید از آنها اجتناب کنید، بیان می‌شود.

همچنین شما می‌توانید مقاله ترفندهایی که شما را باهوش‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد، را نیز بخوانید تا واقعا بتوانید مثل نابغه‌ها رفتار کنید.

۱. خسته به نظر می‌رسی

خسته به نظر می‌رسی

افراد خسته،‌ از نظر دیگران اصلا جذاب نیستند. آنها اغلب چشمانی گود‌افتاده و موهایی آشفته دارند،‌ تمرکز ندارند و بدخُلق به نظر می‌رسند. گفتن این عبارت به افراد به این معنی است که آنها ویژگی‌های مذکور را دارا می‌باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «همه چیز رو‌به‌راه است؟»

برخی افراد وقتی می‌بینند کسی خسته و آشفته به نظر می‌رسد، می‌خواهند به او کمک کنند بنابراین می‌پرسند آیا همه چیز خوب است یا نه. به جای توجه به وضعیت ظاهری نامناسبِ فرد، تنها حالش را بپرسید تا باب گفتگو باز شود و او بتواند احساسش را با شما در میان بگذارد. مهم‌تر از هر چیز این است که از نظر او، شما فردی دلسوز و همراه خواهید بود نه گستاخ و بی‌ملاحظه.


مقاله مرتبط: ۱۲ روش افراد موفق برای مقابله با آدم‌های سمی

۲. وای! چقدر لاغر شدی

باز هم یک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعی تعارف است. این جمله، این حس را در فرد ایجاد می‌کند که مورد نقد قرار گرفته است. گفتن عبارت «چقدر لاغر شده‌ای» باعث می‌شود طرف مقابل فکر کند که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می‌رسیده است.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «عالی به نظر می‌رسی.» این عبارت خیلی خوب است. سعی کنید به جای مقایسه‌ی ظاهر فرد با گذشته‌اش،‌ تنها از ظاهر مناسب فعلیِ او تعریف کنید و به ظاهر قبلی‌اش اشاره نکنید.

۳. لیاقتت بیشتر از اینهاست

تو از او خیلی بهتر هستی

وقتی کسی از رابطه‌ای شخصی یا حرفه‌ای خارج شده است،‌ گفتن این عبارت به این معناست که او انتخاب مناسبی نداشته و سلیقه‌ی خوبی ندارد.

به جای گفتن این عبارت، به او بگویید: «خودش ضرر کرده». این عبارت نشان‌دهنده‌ی دید خوش‌بینانه و مشتاقانه‌ی شماست و دارای لحن منتقدانه نیست.


مقاله مرتبط: ۱۰ ویژگی رفتاری که هرگز در افراد موفق نمی‌بینید

۴. تو همیشه… یا تو هیچ‌وقت…

هیچ‌کس همیشه یا هرگز کاری را انجام نمی‌دهد. افراد خودشان را در یک بُعد یا موقعیت نمی‌بینند، بنابراین نباید آنها را این‌گونه توصیف کنید. این عبارات باعث می‌شود افراد موضع دفاعی بگیرند و دلشان نخواد حرف شما را بشنوند. که حالت خیلی بدی است، زیرا احتمالا شما وقتی این عبارات را به کار می‌برید که می‌خواهید چیز مهمی بگویید و بحث راه بیاندازید.

به جای این عبارات به سادگی به این نکته اشاره کنید که طرف مقابل چه کاری انجام داده که به نظر شما اشتباه بوده. حقیقت را بگویید. اگر تکرار این رفتار،‌ واقعا مسئله‌ساز شده است می‌توانید بگویید «به نظر می‌رسد که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی» یا «متوجه شده‌ام که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی».

۵. نسبت به سن‌ات خیلی جوان به نظر می‌رسی

خوب موندی - پرهیز از بکاربردن عبارات منفی

عبارت «تو نسبت به» به عنوان یک توصیف‌کننده می‌تواند توأمان هم مهربانانه هم بی‌ادبانه باشد. هیچ‌کس نمی‌خواهد تا دمِ مرگ مانند یک ورزشکار عالی به نظر برسد یا خیلی خوب باشد. افراد تنها می‌خواهند سالم و متناسب باشند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «فوق‌العاده به نظر می‌رسی.»

این عبارت معجزه می‌کند. عبارات هوشمندانه نیازی به توصیف‌کننده ندارند.


مقاله مرتبط: این جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود می‌گویند

۶. به تو گفته بودم که…

ما گاهی بعضی چیزها را فراموش می‌کنیم. به نظر می‌رسد که بیان این عبارت و تکرار آن نوعی توهین تلقی می‌شود و پذیرش آن برای افراد سخت است، مخصوصا افرادی که واقعا مشتاق هستند تا دیدگاه شما را بدانند. تکرار این جمله بیان‌گر آن است که شما شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می‌دانید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می‌کنند واقعا چنین احساسی دارند.

به جای اینکه این عبارت را تکرار ‌کنید، ببینید چطور می‌توانید حرف‌های‌تان را به طور واضح‌تر و جالب‌تری منتقل کنید. به این ترتیب هیچ‌کس حرف‌های شما را فراموش نخواهد کرد.

۷. موفق باشی

آرزوی موفقیت - پرهیز از بکاربردن عبارات منفی

مسلما اگر برای کسی آرزوی موفقیت بکنید،‌ دنیا به آخر نمی‌رسد اما می‌توانید آرزوی بهتری برای او داشته باشید، زیرا این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت دارد که او برای موفق شدن به شانس نیاز دارد.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من مطمئنم که از پسِ این کار برمی‌آیی.»

این جمله بهتر از آرزوی موفقیت است، زیرا نشان می‌‌دهد که آن شخص شایستگی و اعتماد به نفس لازم برای کسب موفقیت را دارد و شما با گفتن این جمله از سایرین که تنها آرزوی موفقیت می‌کنند متمایز خواهید شد.


مقاله مرتبط: ۱۵ اشتباه زبان بدن که افراد موفق مرتکب نمی‌شوند

۸. حق انتخاب با توست یا هر طور خودت صلاح می‌دانی

شاید نسبت به سوال و نظری که از شما خواسته شده، بی‌تفاوت باشید اما نظر شما برای کسی که سوال را پرسیده مهم است و گرنه نظرتان را نمی‌پرسید.

به جای گفتن این عبارت بگویید: «من نمی‌توانم با قاطعیت در این مورد نظری بدهم، اما به نظر من بعضی موارد هستند که بهتر است آنها را مد نظر داشته باشی…»

وقتی نظرتان را ارائه می‌دهید،‌ حتی اگر بی‌طرف باشید و نظر خاصی نداشته باشید، نشان می‌دهید که برای کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائل هستید.

۹. حداقل من هرگز…

این عبارت منفی یک روش پرخاش‌گرانه برای توجیه اشتباهاتِ خود و معطوف کردن توجه دیگران به اشتباه سایر افراد است (کسی که حالا دیگر باید اشتباه او را بخشیده باشید).

به جای آن بگویید: «متاسفم.»

پذیرش اشتباهات بهترین راه برای منطقی و آرام کردن بحث است. پذیرشِ خطا یک راه شگفت‌انگیز برای جلوگیری از تشدید آن است.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته شگفت‌انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما ‌می‌افزاید

ختم کلام

در مکالمات روزانه، چیزهایی به ظاهر کوچک وجود دارند که می‌توانند همه چیز را عوض کنند. این پیشنهادات را در صحبت‌های‌تان لحاظ کنید و از بکاربردن عبارات منفی اجتناب کنید تا بازخوردهای مثبت آن را در زندگی ببینید.

اگر همچنان می خواهید بدانید که چگونه باهوش شویم، می‌توانید مقالات بیشتری از چطور را در این زمینه بخوانید.

برگرفته از: entrepreneur

الهام صدوقی نیا کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم و همون طور که اقتضای گرایش تحصیلیم بوده به مدیریت دانش علاقمندم و دوست دارم دانش خودم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و متقابلا از دانش شما هم استفاده کنم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (622)

 1. Masoud Takalloo Masoud Takalloo گفت:

  من با دو عمو خود ملکی مشاع دو دانگ دو دانگ دارم درقسمتی از زمین مشاع که دو بر است چند سال پیش من خانه ۷۰ متری ساختم انها هم اعتراضی نکردند دربخشی که ساختمان کلنگی دارد آنها زندگی می کنند حالا به مشکل خورده دعوا کردیم قصد تفکیک ملک را داریم آنها ادعا دارند که ساختمان نوسازمن را هم باید تقسیم کنیم یا همه را کلا خاب وزمین را تقسم کنیم تکلیف هزینه بیش از ۳۰ملیون من چه می شود آیا دردادگاه میتوانند چنین ادعای بکنند من میتوانم خسارتم را بگیرم در موقع ساخت اعتراض نکردند کمک هم کردند راهنمایی بفرمائید

 2. profile-placeholder سعید گفت:

  سلام و ممنون از ارایه این مطلب موثر
  علاوه بر مواردی که در اینجا ذکر شد نکته ظریف و آسان دیگری هم وجود دارد که مخصوصا در شرایط ناراحتی و عصبانیت که انسان میل به شکایت از طرف مقابل داره، میتواند شرایط را به سمت منطق و آرامش سوق دهد استفاده از “فعل مجهول” به جای “فعل معلوم” است. مثلا وقتی به جای “چرا غذا رو سوزوندی” بگیم ” چرا غذا سوخته” یا به جای “به من بی توجهی کردی” بگیم “به من بی توجهی شد” میتونه زهر و تلخی صحبت رو کم کنه و متعاقبا از گارد گرفتن طرف مقابل جلوگیری کنه.

 3. profile-placeholder مهدی غلامی گفت:

  سپاس فراوان بابت ارائه این مطلب مفید
  امیدوارم همچنان به نوشتن ادامه دهید
  من دانسجوی رشته حقوق و علوم سیاسی از شهر هرات افغانستان هستم واین مطلب شما برایم بسیار مفید واقع شده است .
  سپاس

 4. profile-placeholder تابلو سازی گفت:

  مطلب خوبی بودش

 5. profile-placeholder الهه گفت:

  سلام مطالب خیلی خوب و اموزنده بود

 6. profile-placeholder ستایش گفت:

  ببخشید اینا رو که همه بلدند . تازه اگه هم بلد نباشند اصلا جالب نیست

 7. profile-placeholder ایرج گفت:

  من حدود ۲۰ سال در اروپا زندگی کردم . مطالب شما حدود ۸۰% در فرهنگ ما ایرانی ها صدق میکند. ولی نا گفته نماند که تن و لحن صدا خیلی در ارتباطات ما موثر میباشد و نه خود جمله. بر عکس در کشور های اروپائی جمله ها اکثرآ با خواهش میکنم شروع میشوند. که متاسفانه در فرهنگ ما هنوز جا نیافتاده است .
  چیزی که بعد از انقلاب مرسوم شده حاج آقا و یا حاج خانم بجای خانم و آقای محترم میباشد. که این القبای فرهنگ ارتباطات اجتماعی میباشد که در این زمینه اصلا در رسانه های ملی و اجتماعی به آن پرداخته نشده.

 8. profile-placeholder ye nafar گفت:

  من از بزرگترین طرفدارای سایت خوبتون هستم و هر جا رفتم معرفیتون کردم.
  اما یه انتقاد دارم:
  بیشتر مطالبتون اصلا با فرهنگ ما جور در نمیاد، کاربردی نیستن. فقط قشنگن، اینها شعار هستن. من نمیتونم به شما مثل یک آمریکایی بگم:من مطمئنم که از پسِ این کار برمی‌آیی( اصلا مسخره هست، در ضمن اینکه من کارشناسی دارم و ۵ سال استرالیا زندگی کردم.) . با فرهنگ خودمون باهامون حرف بزنید. خیلی ممنون بابت ۸۰ درصد مطالب واقعاً مفیدتون و ۲۰ درصد شعار های قشنگتون

 9. profile-placeholder elmira biglu گفت:

  عالی بود موفق و پیروز باشید

 10. profile-placeholder حمید گفت:

  سلام خسته نباشید اگه بجای نظرات زیر هر مقاله سر تیتر همه مقالات رو مینوشتید بهتر بود بعد زیر اون نظرات

 11. profile-placeholder لیدا گفت:

  این مطلب می تونه برای روابط اجتماعی ام به من خیلی کمک کنه، ممنون خانم صدوقی نیا

 12. profile-placeholder Basir گفت:

  سلام واقعا باید بگم فوق‌العاده بود تشکر از نظریات نیک تان خانم الهام…

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از لطف شما خوشحالم که مورد توجه تون قرار گرفته 🙂

 13. profile-placeholder رضا گفت:

  عالی بود
  من در خانه شخصیت پرخاشگری دارم و در بیرون خیلی اهل مدارا با غریبه ها… این به دلیل ضعف منه. حالا جملات غلطم رو دارم با پیشنهادات این متن جایگزین میکنم مطمئنم نتیجه میده
  ممنوم واقعا

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سپاس از حضورتون امیدوارم که نتیجه بده و شما باز هم همراه ما باشید 🙂

 14. profile-placeholder آی سئو سایت گفت:

  خیلی خوب بود .

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون سپاس از همراهی شما 🙂

 15. profile-placeholder امین گفت:

  سلام و روز و روزگار بر وقف مرادتون باشه اره خانمی استفاده نمودم و …کاش در روزگاری میزیستیم که میشد ادمها راحت همو ببینن و نامردی وجود نداشت که مجبور نباشیم از فضای مجازی زیاد استفاده کنیم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام سپاس از حضورتون و ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید 🙂

 16. profile-placeholder بهنود قطاعی گفت:

  سلام خانم صدوقی
  ناشنوا هستم از مطالبتون خوشم اومد آفرین بر شما

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که با ما همراه هستید امیدوارم این مطالب براتون مفید باشه 🙂

 17. Mohamad amin Bozorg pour Mohamad amin Bozorg pour گفت:

  مثل بقیه ی مطالب سایت، مفید و عالی.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   سپاس از لطف تون 🙂

 18. profile-placeholder همین پرت و پلا خوبه گفت:

  سلام
  من که خوشم آمد
  اما موضوعی که هست اینکه
  شاید اینطور بگم بهتر باشه
  خوب پر واضح است که آدمیکه ایندست مطال را می پسندد از مدتها قبل اینچنین آدمی بوده و طبعا از این قسم مقالات را در اقسام قالبها خوانده و گاها از هر موضوعی چند تایی از بر دارد لذا هر مطلبی را که میخواند گرچه با ولع ولی در آخر فکر میکند که قبلا خوامده و به نظرش آشنا می آید و دست آخر مأیوس میشود که این هم مثل مطالب پیش از این بکار نمی آید
  هر چند خوب وافق باظد که هر یک را بکار بسته نتایج مثبتش را دیده و آنکه بکارش نیامده اختمالا بکار نبسته
  شاید این فقط مشکل من باشد اما بقول ترانه خوان ابی
  هنوز توی دنیای من. هر آدمی یه عالمه
  مرا ببخشید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما و اینکه وقت گذاشتید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید
   با شما موافقم هر آدمی واسه خودش یه عالمه 🙂

 19. profile-placeholder محدثه گفت:

  سلام مقاله جالبی از این نظر هیچ وقت فکر نکرده بودم میشه شماره ۹ رو بیشتر توضیح بدید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   منظور از مورد ۹ اینه که بگیم مثلا درسته که من شکست خوردم اما حداقل هیچوقت فلان کار رو نکردم
   و در واقع با این حرف بخوایم به کسی طعنه و کنایه بزنیم که قطعا میتونه برای اون شخص ناخوشایند باشه

 20. profile-placeholder امیر خان گفت:

  ههه چه جالب…مدیر ما همزمان از همه این الفاظ استفاده می کنه بعدشم میگه هر کس به جایی رسیده(منظورش خودشه) بخاطر هوش بالاش بوده

 21. profile-placeholder مریم گفت:

  ممکنه عبارات مناسب دیگر از این دست که به برقراری روابط بهتر کمک می کند را در صورت امکان بیان کنید. از این مطلب بسیار استفاده کردم.

   1. profile-placeholder مریم گفت:

    از لطف و راهنمایی شما بسیار متشکرم.

 22. profile-placeholder سایت نو عروس گفت:

  مطلبتون خیلی عالی بود ازشمامتشکرم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون که با همراه هستید 🙂

   1. profile-placeholder بهنود قطاعی گفت:

    سلام خانم صدوقی ناشنوا هستم از مطالبتون خوشم اومد آفرین بر شما

 23. profile-placeholder مهدی گفت:

  من میگم ادم تو مکالماتش نمیتونه نکته به نکته همه چی رو رعایت کنه .بعضی وقتا شرایط جوری نیست که بخواد همه چیزو لحاظ کنه .مکالمات از این دس رو باید با حوصله و فکر نوشت. البته این فقط یه نظره

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممکنه همیشه نشه همه چیز رو رعایت کرد اما مهم اینه که سعی کنیم که موقع صحبت کردن به احساسات طرف مقابل توجه کنیم 🙂

 24. profile-placeholder محمدرضااکبری گفت:

  سپاس
  امیدوارم بتونم اجرا کنم
  یا به قول مقاله(مطمئنم از پسش بر میام)

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ما هم امیدوارم همیشه گفتگوی خوبی با بقیه داشته باشید
   مطمئنا از پسش برمیاین 🙂

 25. profile-placeholder فرشته گفت:

  خوب نبود دیگه!!😐

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست خوبم 🙂
   امیدوارم سایر مقالات سایت مورد توجه شما قرار بگیره و ما نمره قبولی بگیریم 😉

 26. profile-placeholder حمیدضا بای گفت:

  سلام.واقعا این روش هایی رو که میگین واقعا موثرند یا نه خانوم صدوقی نیا؟

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   قطعا دقت به عباراتی که در مکالمه ها بکار میبریم و توجه به احساسات طرف مقابل تاثیر خوبی داره 🙂

 27. profile-placeholder ابراهیم گفت:

  ممنون از مقاله خوبتان،استفاده بردم.بیشتر منظور از مقاله استفاده استفاده از کلمات و جمله های با انرژی مثبت و عدم استفاده از بارهای منفی است.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از لطفتون دقیقا منظور همینه 🙂

 28. profile-placeholder ارش گفت:

  سلام و وقت بخیر باید بگم من به عنوان فردی با روابط عمومی بالا دایم در حال استفاده از همین عبارات هستم و هیچ وقت دچار مشکل نشدم به نظر من به لحن استفاده کردنشون بر میگرده

 29. profile-placeholder داربستان گفت:

  بسیار عالی

 30. profile-placeholder zeinab گفت:

  سلام
  به کارهای کوچکی که با عشقی بزرگ انجام می شوند همیشه برای من قابل احترام هستند . به شما تبریک می گویم به دلیل تلاشی که برای ارتباط بهتر بین افراد انجام می دهید .

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست خوبم
   واقعا از پیام زیبای شما ممنونم 🙂

 31. profile-placeholder مهناز گفت:

  روابط محترمانه از جانب پدر ومادر وخواهر وبرادر

 32. profile-placeholder باران گفت:

  سلام مقاله جالبی بود درصد تاثیر استفادش واقعا فک نمیکنم دقیق مشخص باشه اما ادمو به فکر میندازه که کلمات چقدر میتونه تو زندگی و تغیر حالات ما و احساس ما تا ثیر داشته باشه
  ممنون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دقیقا هدف همینه که موقع بکار بردن کلمات به اونها دقت کنیم و حواسمون باشه که حرفهامون چه تاثیری رو بقیه داره

   1. profile-placeholder امین گفت:

    من اینوقبول ندارم اینهارو که فرمودید مربوط به کشور ما نیست ما کشوری مسلمانیم وخیلی کارها حرام و بی معنی هست

 33. profile-placeholder رضا گفت:

  سلام
  رضا هستم کارشناس ارشد مدیریت آموزشی
  موارد مذکور در عین حال که دانستنش مفید است اما به کاربردن آنها نسبت به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف متفاوت است.

 34. profile-placeholder انجام پایان نامه گفت:

  مقاله خوبی بود و نکته های مهمی درش هست

 35. profile-placeholder مهسا گفت:

  این مقاله ترجمه هست
  آرزوی موفقیت کردن برای کسی با جمله موفق باشی به هیچ وجه بد نیست حالی که انگلیسیش میشه good luck که ترجمه صحیح تر فارسیش میشه شانس باهات و جمله موفق باشی هیچ ربطی به شانس نداره

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون از پیشنهادتون به هر حال برای حفظ امانت در ترجمه اینطور بیان شده و نظر شما هم میتونه درست باشه

 36. profile-placeholder رفیعی گفت:

  عالی بود
  تشکر

 37. Amirhossein Panahifar Amirhossein Panahifar گفت:

  با سلام و تشکر از خانم صدوقی نیا به خاطر ترجمه مقاله خیلی ساده ولی خوب شون…
  من واقعا با ۹ تا عبارتی که نوشتین موافقم و همیشه با کسانی که ارتباط برقرار می کردم این عبارت ها رو به من می گفتند ازشون واقعا دل سرد می شدم!!! مخصوصا پشتیبان امتحان مون این عبارت موفق باشی رو آخر مکالمه می گفت… کلا حرس من رو ور می داشت. 😡

 38. profile-placeholder جواد گفت:

  نه اصلا چنین چیز هایی را در یک مکالمه قبول ندارم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ضمن تشکر از همراهی خوشحال میشم بدونم به چه دلیلی اینها رو قبول ندارید؟

 39. profile-placeholder javad گفت:

  خیر قبول ندارم.

 40. profile-placeholder منم اینطورم گفت:

  سلام
  حالم بهتر شد که فهمیدم من اشتباه فکر نمی کنم و وقتی بهم میگن نسبت به سنت جوانتری حس خوبی برام ایجاد نمیشه و برای نشنیدن این عبارت مثلا در مورد سنم که ۲۸ سالمه میگم ۲۰ سالمه که نشنوم…
  اما معمولا کسی باهام مثل این موارد در متن صحبت نمی کنه به نظرتان چگونه برای خودم خودم این حالت ایجاد کنم تا بهتر باشم؟

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   حق با شماست ولی خیلی ها اینو باور نمی کنن که این جملات ممکنه کسی رو ناراحت بکنه
   به نظر من بهترین راه اینه که سعی کنیم خیلی چیزا رو نشنویم و بهشون اهمیت ندیم چون واقعا اهمیتی ندارن 🙂

   1. profile-placeholder منم اینطورم گفت:

    ممنونم

 41. profile-placeholder علی گفت:

  سلام توصیف های زیبایی بود

 42. Mohamadreza nouri Mohamadreza nouri گفت:

  سلام. بسیار خوب و جالب توجه. سپاس فراوان

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام تشکر از همراهی و لطف تون 🙂

 43. مهدی مهدی گفت:

  عالی عالی
  همه چی تو این سایت عالیه
  من رو از کارو زندگی انداختین (شوخی)از ساعت ۱۱ صبح که باهاتون اشنا شدم ،تا الان دارم میخونم همه قسمت هارو.
  مرسی بابته همه چی

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از همراهی‌تون امیدوارم همیشه مطالب سایت براتون مفید باشه و با ما همراه باشید 🙂

 44. profile-placeholder muhammad.keshavarz گفت:

  درود عالی بود خانم مهندس.من خیلی به جطور حرف زدن و رفتار کردن و به اینکه چگونه فردی با ادبیات قشنگت باشم توجه میکنم.خیلی هم دوستدارم با الفاظ مثبت انرژی مثبت القاء کنم.عالی بود سپاسگذارم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از همراهی شما
   خوشحالیم از اینکه خوانندگان مثبت اندیش و خوبی مثل شما داریم 🙂

   1. درست همون جواب سوالی ک با خودم مدت ها داشتم برای کیفیت زندگی چندنکته قابل توجه شو داخل این مقاله فوق العاده کسب کردم کاری ک با عشق و نیت خیر انجام شود هویداست و ی جورایی حس میشه بی صبرانه منتظر مقاله بعدی تون هستم ک سری بخونم
    آخه خیلی خوشم میاد مقاله های چطور رو
    از صبح تا ظهر دارم میخونم نصف روزم فنا شد😊
    واقعا سپاسگزارم
    خانم صدوقی نیا

 45. profile-placeholder شمسی فولادی گفت:

  یکی از بهترین مطالبی بود که تا به حال خوندم،مرسی

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   سپاس از لطفتون

 46. profile-placeholder @WhiteAvenger گفت:

  فقط چرت و پرت مینویسین تا مخاطب جمع کنین

  وقت نمیذارم برای نقد مطالبتتون ولی جملات مطلب به دردنخور ند و فقط جا پر کن هستند

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله وقت شما متعلق به خودتونه و اختیارش رو دارین، ولی ای کاش دلیل‌تون رو هم برامون می‌نوشتین که چرا این مطلب از نظر شما چرت و پرته و فقط جا پر کن.
   تمام مواردی که اینجا اومدن با دلیل نشون میدن که استفاده از این عبارات ممکنه باعث ناراحتی طرف مقابل بشه. واقعا بهتر نیست از جملاتی استفاده کنیم که به جای ناراحتی، باعث خوشحالی دیگران بشن؟

   1. profile-placeholder علی گفت:

    آفرین بر شما که با صبوری پاسخی درخور ارائه کردید.

   2. profile-placeholder امین گفت:

    منم صحبت های شما رو قبول دارم و درست میگید

 47. profile-placeholder بالابر گفت:

  سلام و تشکر از مدیریت محترم سایت مفیدتون.
  بالابر

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون از همراهی تون 🙂

 48. ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت ,مطلبتون بسیار مفید و کاربردی بود, سپاس گذارم.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما
   سپاس از لطف‌تون
   بسیار خوشحالیم که این مطلب براتون مفید و کاربردی بوده 🙂

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سپاس از لطف‌تون
   ممنون که همراهمون هستین

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از لطف شما.
   ما هم براتون ارزوی موفقیت داریم 🙂

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   ممنون از شما که دیدگاه‌تون رو برامون می‌نویسین و بهمون انرژی میدین 🙂

 49. profile-placeholder احمد گفت:

  سلام خدا قوت واقعا ممنون این همه مطالب آموزنده قرار داده میشه بسیار عالی هستن خسته نباشید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام بر شما
   سپاس از لطف‌تون. خوشحالیم که مطالب براتون اموزنده و مفیدن.
   ممنون که همراهی‌مون می‌کنید

 50. profile-placeholder میثم گفت:

  مطمئن نیستم که درست ترجمه شده باشه ، ضمنا اینکه بگیم افراد باهوش از این جملات استفاده نمیکنن هم بحث برانگیزِ..! شاید بهتر باشه بگیم افراد کم هوش نباید از این جملات استفاده کنن.. این جملات وقتی مشکل ساز میشن که فرد در تشخیص زمان به کار بردنشون دچار اشتباه میشه.
  در کل مقاله بی ارزشی بود به نظرم ، از اون دست مقالاتی که پایه علمی درستی نداره و صرفا برای جذب مخاطب از طریق موتورهای جستجو استفاده میشه. ظاهرا موفق هم بوده تو این راه! 🙂

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   از اینکه برای مطالعه این مطلب وقت گذاشتید ممنونم امیدوارم در ادامه کار با نظرات سازنده شما دوستان عزیز بتونیم مطالب بهتری داشته باشیم 🙂

 51. profile-placeholder صادق گفت:

  کپی کردین خب چه نظری بدم

  1. profile-placeholder وحید ندیمی گفت:

   مهم نیست که مطلب کپی باشه یا نوشته خودشون… مهم اینه که مطلب مفیدی بود
   انظر ما قال لا تنظر من قال: ببین چی گفته میشه مهم نیست کی میگه…
   مطلب خوب رو هرکی بگه خوبه

  2. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   البته کپی نشده، ترجمه شده دوست عزیز. لینک مقاله‌ی اصلی رو هم میتونید پایین مقاله ببینید 🙂

   1. profile-placeholder مجتبى نيكويى گفت:

    از چ زبانى ب فارسى ترجمه شده؟

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     انگلیسی

 52. محمد محمد گفت:

  درود
  مقاله زیبایی بود، ممنونم از شما دوستان چطور
  کامنت های دوستان رو میخوندم برام جالب بود که بعضی از دوستان به حواشی توجه داشتن و به اصل موضوع بی توجه بودن، اصل موضوع توجه کردن به ادبیات روزمره انسان هاست که می تواند باعث رنجش روانی اطرافیانمون و عزیزانمون بشه و داره ما رو حساس میکنه به این که توجه بیشتری داشته باشیم هنگام صحبت و معاشرت کردن و بتونیم زیبا تر و با محبت تر صحبت کنیم که این امر میتواند نشانه بلوغ ما باشد.
  به امید روزی که عمیق فکر کنیم و عمیق تحلیل کنیم.
  سپاس

 53. profile-placeholder asd گفت:

  مطلب هفتم موفق باشی در فارسی مشکلی نداره.این جمله رو شما از good luck ترجمه کرده اید که luck به معنی شانسه ولی فارسی این معنی رو اصلا نمیده.باعث میشین کسی که این مطلبو میخونه یک اصطلاح درستو استفاده نکنه!!!

  1. profile-placeholder علی گفت:

   باهاتون موافقم

 54. profile-placeholder جابر اظهری گفت:

  با سلام، این جملات برای ما ایرانیها کاربردی نیستند، چون باهرکی اینجوری حرف بزنید فکر میکنه میخوای سرش کلاه بزاری

  1. profile-placeholder همین پرت و پلا خوبه گفت:

   تبارک الله ایرانی ها را خوب شناختی
   ولی اکثر کلاهبردارها افرادی صمیمی هستند و از ادبیاتی یلخی استفاده میکنند
   اینهم شاهکار ایزانیهاست که اگر محترم انگاشته بشن فورا انگی به آدم میزنند

 55. profile-placeholder آرتین گفت:

  خوب نبود.درحد ابتدایی بود

 56. profile-placeholder وحید گفت:

  سلام خانم صدوق نیا مطلبتون خیلی عالی بود ازشمامتشکرم.

 57. profile-placeholder علی گفت:

  بسیار عالی بود دریک کلام مثبت اندیشی وگفتار امیدوار کننده مقدمه ای برزندگی با واقعیات است درود برشما

 58. profile-placeholder میلان گفت:

  می دانم که ما خلق شده ایم،
  تا به دیگران کمک کنیم
  اما نمی دانم که دیگران برای چه خلق شده اند؟

  1. profile-placeholder faraamarz گفت:

   دانستن با اعتقاد داشتن متفاوت است. از کجا میدانید ما خلق شدیم؟
   حتی اگر به خلق شدن باور داشته باشیم، عمل خلق شدن یک بار انجام و سپری شده است. یعنی فعلی ماضی است. شما بصورت حال کامل بکار بردید. عملی از گذشته شروع شده تا به امروز ادامه دارد: خلق شده ایم.
   ما ، در برگیرنده همه انسانهاست که جمله می گوید ما به دیگران کمک میکنیم دیگران هم به ما کمک می کنند پس همه به هم کمک می کنند.
   جمله آخر پرسیدن ندارد. دیگران هم بعنوان خلق شدگان به دیگران کمک می کنند.

   1. profile-placeholder مریم گفت:

    وات؟؟
    خط اول چیه؟؟

 59. profile-placeholder Bahar گفت:

  سلام ممنون از مقاله شما.بنظرم .روزانه از کلمات و جملات زیادی استفاده میکنیم و ممکنه خیلی ها رو خوشحال کنیم و بهشون انرژی مثبت بدیم و در مقابل خیلی هارم دلخور کنیم و بهشون انرژی منفی بدیم .نوع جمله و کلمه ای که به کار میبریم مهمه اما به نظرم مهمه تر از اون نیت درونیه خودمونه و احساس مثبت یا منفی که نسبت به شخص مقابل داریم که این باعث میشه یه جمله رو با لحنی متفاوت بیان کنیم مثلا اگر از اون فرد خوشمون بیاد جملمونو با انرژی زیاد و حسنه نیت میگیم اما اگه ازش خوشمون نیاد و نسبت بهش احساس منفی داشته باشیم جمله رو با سردی و بی تفاوتی بیان میکنیم و با وجود این که محتوای جمله مثبته اما تاثیر منفی خودشو میذاره. فقط گفتن یا نوع جمله مهم نیست. سپاس فراوان

 60. profile-placeholder دکتر مجد گفت:

  اکثر مطالب در این زمینه و منجمله نوشته حاضر صلبی هستند. یعنی اینکه از انجام و یا بیان طیف زیادی از موارد نهی می کنند. مثلا اینو نگو، اینا را نکن و … ولی کمتر مقاله قوی ای دیده ام که بتونن مشورت ها و راهکارهایی خوبی برای اینمه چی گفته بشه و چه کاری انجام بشه بدن.

  1. profile-placeholder دکتر گفت:

   جهت استحضار جناب عالی عرض شود، سلبی به معنی سلب کردن و نفی کردن صحیح است و کلمه صلب به معنای سخت بودن است به متن نوشته شده ربطی ندارد

 61. profile-placeholder مسعود گفت:

  سپاس از اینکه سعی میکنید سطح فرهنگ مردم رو در این مورد حساس بالا ببرید.. سپاسگذارم

 62. profile-placeholder محمود گفت:

  نظرات دوستان رو مطالعه كردم و به نظرم اومد اين رو عنوان كنم كه همه اين مسائل بر ميگرده به اين كه ما از چه زاويه و ديدى مسئله رو ببينيم
  اگر در دادگاه درونى مان نسبت به ديگران محبت داشته باشيم يقيناً در كلام ما موثر است و همانطور كه مى دانيم افكار ما گفتارمان و گفتارمان ، اعمال ما را شكل مى دهند
  پس اگر بر مبناى ” عشق و عقل و ايمان ، در چهارچوب ” معرفت ، عدالت ، و عمل سالم ” حركت كنيم يقين بدانيم كه كلام ما و حتى فكر ما مى تواند در دل ديگران تأثير گذار باشد
  سپاسگزارم

 63. profile-placeholder محمود گفت:

  سلام و خداقوت از مطالب تون بهره مند شدم ممنون ميخواستم نكته ايى رو راجب اين مسائل مطرح كنم كه به نظرم اين مطالب درست است اما مطلق نيست و ممكن است در بعضى جاها به فراخور موقعيت زمانى و مكانى موضوع مورد بحث كمى تغيير كند چرا كه همانطور خود فرموديد انسانها پيجيده هستند و يا مى توان گفت انسانها نسخه هاى منحصر به فرد خود هستند كه تكرار نشدنى اند

 64. profile-placeholder امیر گفت:

  ترجمه بسیار ضعیف good luck به موفق باشی !!

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   خوشحال میشیم بدونیم شما چه معادلی رو پیشنهاد میدین به جاش 🙂

 65. profile-placeholder نسرین گفت:

  درود برشما مطلبتون عالی بود فقط مورد هفتم درست به نظر نمیرسه لطفا بیشتر بررسی کنید ونتیجه را اعلام بفرمایید. موفق باشید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   مورد ۷ مشکلی نداره. منظورش اینه گفتن «مطمئنم از پس این کار برمیای» بهتر از گفتن «موفق باشی» هست. احتمالا خود شما هم از بین این دوتا ترجیح میدین اولی رو بشنوین. 🙂
   سپاس که همراه ما هستین

 66. profile-placeholder حانیه گفت:

  با هیچ کدوم ازحرفاتون موافق نیستم.

 67. profile-placeholder عيسي گفت:

  سلام عالي بود باعث شده تا در كلام خودمان تجديد نظر كنم.

 68. profile-placeholder هادی سلیمی گفت:

  سلام..
  تشکر بابت مطلب خوب و ارزشمندتون.
  موضوع مهم نوع بیانی در کلمات و واژه هایی که در عام مردم جامعه کنونی ما برای برای برقراری ارتباط با هم بکار میرود با کشورهای دیگر مقداری متفاوت است ولی ماهیت واژه هایی ک ب کار میرود با گفته های شخص شما همخوانی دارد… در حال حاضر کمتر کسی است که به این واژه ها توجه داشته باشد و این مهم باعث می شود که کسانی ک این مطالب را میخوانند و به آن عمل می کنند با دیگران متفاوت بوده و روابط اجتماعی بهتری را خواهند داشت.
  توصیه من این هست که چنین مطالبی وقتی عملیاتی میشود و همه گیر … می توانیم در جامعه جهانی نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم… همانگونه که کشورهای توسعه یافته بر این مبنا حرکت می کنند و موفق هستند.
  با تشکر فراوان از شما

 69. profile-placeholder مصطفی گفت:

  سلام الهام جان، مطالب عالی بودن و قتی با خودم فک میکنم میبینم اگه کسی با من این رفتارو داشته باشه بیشتر دوسش دارم . با تشکر

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون از حضورتون و وقتی که بابت مطالعه این مطلب گذاشتید

 70. profile-placeholder حقی گفت:

  افراد موفق بسیار زیادی را می شناسم که همه توصیه های شما را نقض میکردند و کماکان موفقند توصیه می کنم اگر حرف علمی می خواهید بزنید جامعه آماری وسیعتری را کاوش کنید.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   این مطلب هدفی نداره جز اینکه میگه بیشتر مراقب احساسات دیگران باشیم و بستگی به این داره که چه چیزی رو موفقیت بدونیم
   به هر حال از حضور شما دوست گرامی ممنون و خوشحالم.

 71. profile-placeholder علی گفت:

  سلام
  خوب بود الهام جان استفاده کردم

 72. profile-placeholder امیرعلی گفت:

  مورد ۷ صحیح نیست چون این مقاله از انگلیسی به فارسی ترجمه شده و در زبان فارسی به شانس ربطی ندارد.

 73. profile-placeholder احسان گفت:

  سلام – این مطلب خیلی جالب بود من لذت بردم و اینکه سایتتون هم عالیه خدا قوت ...

 74. profile-placeholder Rasouli گفت:

  سلام خوب هستید؟ سایت شما خوبه ولی بنظر بنده باید ظاهر سایت شما بهتر بشه و دسترسی به امکاناتش آسانتر و بهتر بشه من چون خودم برنامه نویس وب هستم این نظر رو دارم. امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشید

 75. profile-placeholder محمودیان گفت:

  خیلی عالی بود

 76. profile-placeholder علی گفت:

  سلام خانم محترم
  از مطلب زیباتون ممنونم
  من دانشجوی روانشناسی هستم
  میتونم مطالب شما رو در ایمیل خودم داشته باشم.
  مطالبی از این قبیل موضوعات
  باز هم تشکر

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   ابتدا در سایت عضو بشین بعد به این صفحه مراجعه کنید. موضوع مورد علاقه‌تون رو انتخاب کنید و تیک «این موضوع را دنبال میکنم» رو بزنید.
   از این پس مطالب براتون ایمیل میشن.
   سپاس از همراهی‌تون

 77. profile-placeholder ایزانی اصیل گفت:

  البته بنده نظر شما رو محترم میشمارم.
  ولی در مورد جملات ۲و۳و۴ دقیقا چیز هایی رو که شما به عنوان جملات درست مطرح کردید رو بنده همیشه از انشانهای منفعت طلب و کسانی که به هر نحوی دنبال این هستند که حق دیگران را پایمال کنند شنیده ام.
  و این حرف ها برای من بد ترین حس را آورده و بدترین دیدگاه رو به کسانی دارم که جملاتی به کار میبرند که شما میفرمایید .
  امیدوارم نظرات بنده رو بی ادبی تلقی نفرمایید.
  با تشکر

  1. profile-placeholder اورنگ گفت:

   سلام بنده هم با نظر شما موافقم .اما میشه شمام نظر خودتون رو بگید چه جایگزینی دارید؟
   بنده در موضوع ۴ پیشنهادم بعنوان جایگزین جمله ها با حرف تو ، با حرف من شروع شود مثلا (( من احساس میکنم این کار رو انجام میدی))

  2. profile-placeholder امیر گفت:

   به نظر بنده این مطلب ترجمه ای ضعیف از یک مقاله بازاری است به همین دلیل همچین احساسی دارید.

 78. profile-placeholder رضا گفت:

  سلام. ممنون مطلب کاربردی خوبی را ارائه فرمودید. در معاشرتها بارها و بارها به این موارد برخوردم. یا خودم رعایت نکردم یا طرف مقابلم. در هر دو حالت احساس خوبی نداشتم. امیدوارم حداقل منبعد خودم رعایت کنم.

 79. profile-placeholder مراد انصاری گفت:

  جالب بود . نکات به ظاهر ریز ولی تاثیر گذار و حتما کلیدی بودند، هرگز از این زاویه به این جملات فکر نکرده بودم ! مخصوصا (موفق باشی)

 80. profile-placeholder مینا گفت:

  نقطه نظر جالبی بودو شما نکات جالبی رو گفتید ولی من به شخصه خیلی موافق نیستم. احتمالا شخصیتم اجازه نمیده و بعد این که من نظرات و دیدگاه متفاوتی دارم. البته باید ذکر کنم من آدم اجتماعی نیستم.

 81. profile-placeholder سام گفت:

  سلام، مطلب بسیار مفیدی هست. اونچه مینویسم تجربه خودم هست:
  افراد با EQ بالاتر بطور ذاتی جملات صحیح تر رو بکار میبرن چون دقیقا آنچه شنونده ممکن است برداشت کند رو قبلا تحلیل و پیشبینی میکنن. پس در جهت برقراری ارتباط مثبت با هر شخصیت ناشناخته ای و با هر هدف از قبل تعیین شده ای قابلیت دارند.
  در عوض افراد با EQ پایینتر که عموما افراد خودپسندتری هستند به برداشت دیگران در مورد حرفی که میزنن اهمیت کمتری میدهند پس بدون نگرانی از اثر مخرب احتمالی کلمات رو بکار میبرن
  به همون سادگی که یک نفر با EQ بالا برای استفاده از کلمات مثبت برای ارتباط موفق با دیگران اشتیاق نشان خواهد داد در مقابل افراد با EQ پایینتر در مقابل این موضوع مقاومت میکنند.
  سوال اینجاست با وجود چنین مقاومتی چطور میشه EQ رو در یک نفر ارتقا بخشید؟

  1. profile-placeholder پیمان گفت:

   تحلیل خوب و سوال خوبی بود.

 82. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام
  خوندن این مطلب برام خیلی جالب بود و لذت بخش‌تر از اون نوع نوع نگاه شما به مدریت دانشه.
  ممنون

 83. profile-placeholder محمد قشقایی...دانشجوی دکتری عمران ..فارس گفت:

  سلام افرین بر شما و آداب اجتماعی شما بزرگوار لطفا اگه عنایت بفرمایی مطالب روی تلگرام بزارید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اینکه هر روز مطالب ما رو توی تلگرام دنبال کنید، توی کانالمون عضو بشید:
   https://telegram.me/chetorestan

   با سپاس

 84. profile-placeholder رضاسهرابی گفت:

  سلام،یادآوری این نکات هرچند ساده وکوتاه بسیار باارزش وکارا است…شخصابسیارلذت بردم وسعی دربکارگیری انها خواهم داشت…ممنون از زحمت شما.

 85. profile-placeholder علی پناهی گفت:

  خیلی مطالب خوبی نوشته بودی ولی غیر از این مطالب چیزهای دیگری هست که تاثیر گذارند۰

 86. profile-placeholder سولماز گفت:

  عااااالی ممنونم در بهترین جای سررسیدم یادداشت کردم چون من اکثرا از همین وازه ها استفاده میکنم لطفا بازم از این مطالب بیشتر بنویسید

 87. profile-placeholder زارع پور گفت:

  سلام ، خیلی خوب و کاربردی است، البته اگه مطالب خلاصه تر مطرح کنید بهتره

 88. profile-placeholder اشکان گفت:

  زیاد جالب نبود.

 89. profile-placeholder پريسا گفت:

  به نظر من كه اين حرفا تو مكالمات روزمره زيادم موثر نيست جفت جملات گاهي يك اثرو دارند و گاهي هم دومي اصلا يه معني ديگه داره و منظورو بيان نمي كنه

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما
   چه خوب میشد اگه برای «گاهی» و «گاهی هم» مثال میزدین 🙂

 90. profile-placeholder سرور گفت:

  با حداقل من هرگز شدیدا موافقم

 91. profile-placeholder اشکان گفت:

  مسخره بود زیاد

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای تمام مواردی که تو مقاله مطرح شدن، دلایلی هم ذکر شده.
   میشه شما هم بیشتر توضیح بدین چرا مسخره بود زیاد؟ 🙂

  2. profile-placeholder خموش گفت:

   وقتی کسی چیزی برای ارز اندام ندارد… ویا وقتی من میخواهم خودم را یک طوری مطرح کنم اما سواد ندارم با توسل به مسخره بود .ابراز وجود میکنم و اشکان یکی از این عناصر است

 92. profile-placeholder آلیانز گفت:

  با سلام
  البته نظرات شما درست و بجاست و برای افراد مختلف ممکن است مجموعه ای از این روشها یا تک تک روشها جواب دهد. به هر حال این روشها را هر فرد باید بر اساس علاقه خود به کار ببرد و نتیجه را با وضعیت قبلی مقایسه کند. به هر حال مقاله مفیدی بود. سپاسگزارم

 93. profile-placeholder ارش گفت:

  نه همه كلمات و جملات .بعضي مواقع مفيدن و كاربرد دارن ولي بعضي مواقع نه.بعضي وقتها هم اولي بهتر از دوميه مثلا موفق باشي .بعضي وقتها هم بايد بگي هو جور خودت صلاح ميدوني .از ما گفتن بود. ……….خواه شما پند گيريد يا ملال. در كل اگه اينجوري رفتار كنيداين حرفها رو مو به مو به كار گيريد قرباني مي شويد.ولي هميشه بايد بدونيم بايد مودبانه و با احترام صحبت كنيد.موقعيتعاي مكاني زماني و حالاتي و ادمهاي مختلف دخيلن.يادتون باشه قرباني نشيد

 94. profile-placeholder علی گفت:

  سلام خوب بود
  اما به نظر من نمتوان با همه یه جوری صحبت کرد شاید مطالب شما دربعضی افراد مفیدواقع بشه اما گمون نکنم بر روی همه افراد جواب بده.

 95. profile-placeholder عطاءاله زارعیان گفت:

  با سلام و ادب مطالب خیلی خوب است باز هم امیدوارم از مطالب شما بهره مند شوم ارادتمند شما عطاءاله زارعیان

 96. profile-placeholder یوسف گفت:

  Hii dear.It was great.your text has the most affect.wish u the best Moment

 97. profile-placeholder رعنا گفت:

  به نظرمن کلمات وجمله های زیبا معجزه میکنند

 98. profile-placeholder احمد گفت:

  سلام
  جالب بود ولی فکر میکنم فن بیان ژنتیکی باشه نظر شما چیه؟

  1. profile-placeholder علی گفت:

   نه اصلا
   اما چون به شدت به محیط خانواده و اطرافیان مربوط است، و همچنین به بر هم کنش های بین فرد و اطرافیان، این تصور به وجود می آید که فن بیان ژنتیکی باشه. البته درونگرایی و نوع شخصیت در تصور شخص از خود، و به تبع آن در فن بیان موثر است. اما این تصویر که “من آدم کم حرفی هستم” کاملا قابل اصلاح است.

   به نظر من ژنتیک در فن بیان بسیار موثر است اما عامل اساسی محیط اطراف و تلقین است.

 99. profile-placeholder بهرام طاهرانپور گفت:

  ممنونم از مطالب مفيد وآموزنده شما ،اميدوارم اين دست موضوعات بيشتر مورد توجه قرارگيرد

 100. profile-placeholder محمد گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 101. profile-placeholder عبدالله گفت:

  بیان چنین مطالبی میتواند راهنما ودراکثر موارد مفید ومؤثر واقع شود به نظر بنده موضوعات مطرح شده به بسط بیشتری نیاز دارد . البته جوامع وفرهنگهای خاص هر منطقه می تواند تاحدود زیادی تفاوتهای استنباطی از موضوع را بانگرش به بینش ورسومات خاص منطقه داشته باشد . لازم به ذکراست موضوع خارج از تخصص بنده می باشد

 102. profile-placeholder مهران دادخواه گفت:

  خیلی ممنون
  مرور بر رفتار و اصلاح آن بسیار عالیست

 103. profile-placeholder kAZEM گفت:

  BA ARZE MAZERAT;ESHTEBAHAN KELIDE KHEYR RA ZADAM:AZBIN NO MAGHALAT BISHTAR BEGOZARID KE GHATAN TASIRI MOSBAT KHAHAD DASHT:

 104. profile-placeholder مهدی گفت:

  ب نظرم خوب بود. از این جور مطالب بازم بزارید .ممنون

 105. profile-placeholder طرهان گفت:

  خوب نبود.

 106. profile-placeholder سمیرا گفت:

  خیلی خوب بود مخصوصا که مختصر ومفید نوشته شده بود و وقت زیادی رو ازم نگرفت

 107. profile-placeholder محمود گفت:

  با متن شما به عنوان یک استاد دانشگاه موافق نیستم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام از اینکه با ما همراه هستید و نظرتون رو ثبت کردید ممنونم
   امیدوارم سایر مقالات مورد توجه شما و سایر دوستان قرار بگیره

  2. profile-placeholder آلیانز گفت:

   با سلام
   لطفاً دلیل عدم موافقتتون را می فرمایید؟

  3. profile-placeholder حسین گفت:

   جسارتاً من بعنوان یک دانشگاهی با بکار بردن واژه استاد دانشگاه موافق نیستم، مگر آنکه واقعاً کرسی استادی داشته باشم (انشاا… که محمود آقا دارند). من ترجیح میدم از واژه معلم دانشگاه یا مدرّس دانشگاه استفاده کنم.

 108. profile-placeholder رویا نیک زاد حلج گفت:

  بنظرم توصیه هاتون عالی بود من تا حدودی بکار بردم ونتیجش رو دیدم ممنونم .

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام خوشحالم که براتون مفید بوده امیدوارم باز هم مطالب سایت مورد توجه تون قرار بگیره 🙂

 109. profile-placeholder پریچهر گفت:

  البته چیزی که جلب توجه میکنه احساس مسئولیت ششما و اهمیت دادن به نظرات خواننده است..درو بر شما خانم صدوقی نیا به خاطر این حس وظیفه.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از حضورتون 🙂
   حضور و همراهی دوستان باعث افتخار منه و سعی می کنم تا جایی که فرصت داشته باشم به نظراتشون پاسخ بدم.

 110. profile-placeholder زهرا گفت:

  عالی بود و کاملا کاربردی
  حتما رعایت خواهم کرد

 111. profile-placeholder سجاد گفت:

  سلام دوست عزیز:
  OK واقعاً مطالب و صحبتهای شما خیلی جالب و در عین حال آموزنده بود بر خلاف اینکه گاهی اوقات ما از کنار این مسایل خیلی ساده به راحتی عبور می کنیم ولی همین نکات ظریف می تواند گره گشای خیلی از ناملایمت های جوامع بشری گردد.

 112. profile-placeholder بیتا ساحلی گفت:

  موافقم

  1. profile-placeholder بیتا ساحلی گفت:

   سلام. موافقم چون در دنیایه امروزی با توجه به مشکلات و استرسهایه مربوط به این زمان تنها جملاتی که میتونه انسانها رو امیدوار به زنگی کنه و ادمه و پیشرفت ادایه همین جملات و طرز صحیح گفتاریست و موج مثبت بهترین راه برایه شروع تازس ممنون از شما

  2. profile-placeholder مستجاب الدعوه گفت:

   با سلام ،من مددكاراجتماعي هستم وبيش از ۴۵ سال است كه با اقشار مختلف مردم نشست وبرخاست دارم ودرتعاملم . همه مي دونيم كه فرهنگ غالب درجامعه اون چيزيه كه بين مرد جا افتاده باشه چه از نظر رفتاري ويا گفتاري . جمله بندي ها ، انشاء ها ،املاها، استعاره ها ، تكيه كلام ها ،و …. شما مقايسه كنيد مثلا سلام و عليك و احوالپرسي وتعارفات ۶۰ ، ۷۰ سال پيش را با حالا . ويا مثلا كلماتي كه حالا خيلي متداول شده وحتي در تمام فيلم ها وسريالها وحتي درگفتگوهاي تحصيلكرده ها استفاده ميشه در حاليكه قبلا ميگفتند لومپن ها بكارمي برند ، مثل (گير دادن ،حال كردن ، دمت گرم ، و……) .يا خلاصه كردن وقيچي كردن كلمات را در نوشتن مثل فكر ميكنم ، كه حالا شده فك ميكنم ويا متشكرم كه شدمچكرم و ……ويا حتي فرم لباس پوشيدن . قديم تر ها نيم پالتو و دستار و پيراهن بدو ن يقه مي پوشيدند ، وبعدها كت وشلوار رسميت پيدا كرد ودرهمه جا سمبل مرتب بودن وبا شخصيت بودن شد كت وشلوار وكراوات با پيراهن سفيد يقه آرو ، كفش و جوراب . ولي حالا مي بينيم كه مجري و يا شومن ويا اكثر بازيگران سينمائي ما با يك تي شرت يقه گرد ، باپيراهن چهارخانه جلو باز با كفش و پاي بدون جوراب دررسمي ترين برنامه ها حاضر ميشوند. و و و و و . خلاصه تمامي اين اصطلاحاتي كه درغالبِ : “بهتراست اين را نگوئيم و شايسته تر آنست كه اينجوري بگوئيم ” همگي بستگي به اون فرهنگ غالبي دارد كه جا افتاده . البته ميشود تغييرش داد ولي به شرطي كه در خانواده : پدر ومادر ، در مهدكودكها و دبستان ودبيرستان : مربيان ومعلمين ، در دانشگاه ها:استادان ودر راديو وتلويزيون : مجريان و مدعووين و دست اندركاران .اين تغييرات را بدهند همونطور كه ملاحظه ميكنيم كه داده اند ! ! و همه اينها درجوامع مختلف به شرايط زمان موجود بستگي دارد . پس خيلي از عوامل مي تواند روي آنها تاثير گزار باشد. كه چگونه بگوئيم وچه نگوئيم . موفق باشيد

   1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

    سلام ممنون از اینکه با ما همراه هستید و تجربیات ارزشمندتون رو بیان فرمودید ان شاءلله همیشه سلامت و پیروز باشید.

 113. profile-placeholder الینا گفت:

  مطلب جالبی بود💙💚

 114. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام سوال من راجع به موضوع نیس .رشته تحصیلی شمانظرموجلب کرد.بنده اهل خراسان جنوبی ام وباتوجه به شرایط اخیرکه تعدادگردش گران به ایران جلب شده میخوام باشخص یااشخاص یاشرکتی تواین زمینه کارپرسودوباجایگاه خوب تشکیل بدم واطلاعات میخوام.بعلاوه فروش صنایع ومحصولات خاص خراسان جنوبی.
  درمورد ادامه تحصیل درسن ۳۰سالگی به بعدوباتوجه به شرایط حال کشورواینده مطلبی اگه بود ممنون میشم بذارید.ممنون

 115. profile-placeholder رهگذر گفت:

  باسلام
  استفاده از تصاویر غربی بویژه زنان بی حجاب و اندام نما اثرات فرهنگی خاص خود را دارد. نسبت به کاربرد تصاویر انتقاد دارم وامیدوارم تجدیدنظر شود.

  1. profile-placeholder mohamad tbag گفت:

   بسی خندیدیم 😐

  2. profile-placeholder رهگذر ٢ گفت:

   ديگه تو حالت خرابه !

  3. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   دوست عزیز در انتخاب تصاویر نهایت دقت به عمل اومده و اگر دقت داشته باشید این تصاویر هیچ گونه مشکلی ندارند.

   1. profile-placeholder آرش گفت:

    سلام
    بنده از یک جنبه با نظر ایشون موافقم. شاید شما این مقاله رو ترجمه کردین و از تصاویر اون استفاده کردین و شرط امانت رو در ترجمه نگه داشتین ولی شاید بهتر بود یه جورایی مقاله باز تولید میشد و رنگ و روی ایرانی تری میگرفت. البته این نظر شخصی منه و به هر حال هر کسی سلیقه خودش رو داره.

 116. profile-placeholder پیشکاری گفت:

  سلام ۹ مورد گفته شده بسیار مناسب است به شرط و شروطی -شرط و شروط دست فکر شماست که می توان از انها استفاده کرد و نکرد مهمممممممممممممممم مهم زمان استفاده کردن و نکردن است اگر به این اصل توجه نکنی قدرت انتخاب از بین می رود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ موفق باشید

 117. profile-placeholder majeed گفت:

  عالیه .مرسی

 118. profile-placeholder سجاد نوشهری گفت:

  منم دانشجوی مهندسی فناوری اطلاعات هستم مطلبتون جالب بود.

 119. profile-placeholder سید افشون گفت:

  عالی بود و بسیار کاربردی…ممنونم

 120. profile-placeholder کمال گفت:

  با سلام و احترام مطلب آموزنده بود چنانچه نکات دیگر باشد ایمیل شود بسیار سپاسگزارم

 121. profile-placeholder رحیمی گفت:

  سلام ازهمه ی کسانی که برای این وبسایت زحمت میکشند واقعا سپاس گذارم .واز پروردگارم آرزوی یهترینها را خواستارم . امین یا رب العالمین

 122. profile-placeholder مهشید گفت:

  با سلام و عرض و ادب
  من واقعا سایت و مطالب شما رو خیلی دوست دارم. سایتتون خیلی پرانرژی هست.

 123. profile-placeholder داود گفت:

  موارد بسیار عالی و کاربردی بود

 124. profile-placeholder زویی گفت:

  به نظرم تیترش باید اینطوری میشد: .. عبارتی که افراد مودب به کار نمیبرند

 125. profile-placeholder رضا فراهاني گفت:

  سلام خانم استاد مطلب بسيار خوب و آموزندهاي بود پر از نكات ريز و كاربردي ممنون كه اين مطالب رو به اشتراك ميگذاريد يه سوال به نظر شما اگه اين مطالب بومي سازي بشود يعني با سليقه و فرهنگ مردم خودمان حتي شهر خودمان و حتي منطقه خودمان بهتر جواب ميدهد , واين شايد دليل مخالفت بعضي از دوستان باشد

 126. profile-placeholder رضا رشیدی گفت:

  مفید و منطقی. درود بر شما

 127. profile-placeholder جبار مقدم گفت:

  ممنونم از نگرش بینش و انرژی مثبت شما

 128. profile-placeholder رضایی گفت:

  جالب بود معمولا در دیالوگهای روزانه ما خیلی راحت از کنار خیلی ازین تکیه کلام ها میگذریم و آنها را به زبان می آوریم بدون اینکه برداشت دقیقی از بار روانی و عاطفی اونا داشته باشیم منبعد سعی میکنم بیشتر رعایت کنم و ممنون از مطلب زیبا و دلچسبتون

 129. profile-placeholder محمدجواد گفت:

  واقعا خیلیی خوب بود

 130. profile-placeholder علی اکبرپور گفت:

  به مطالب خوب و جالبی اشاره کرده بودید استفاده کردیم

 131. ر- سعادتی خمسه ر- سعادتی خمسه گفت:

  کاملا کاربردی و خردمندانه بود .سپاس

 132. profile-placeholder حمید صادقی گفت:

  سلام بد نبود اما جنبه کاربردی ندارد چون استفاده از این کلمات با جامعه احساسی ما مغایرت دارد خواندش قشنگ اما بازم میگم کاربردی ندارد

 133. profile-placeholder حبیب گفت:

  سلام عالی بود

 134. profile-placeholder آليسا گفت:

  من خودم شخصا خوشم نيومد و با بعضياش مخالفم چرا كه عبارت ها همه جنبه شعارى دارن و خيلى زيادى ادبى هستن شايد براى به كار بردن واسه افراد غريبه خوب باشه اما براى يك دوست يا كسى كه به شما خيلى نزديكه به هيچ عنوان قابل درك نيست و حتى موجب از بين رفتن اعتماد طرف مقابل و پشيمونى از هم صحبتى با شما بشه

 135. profile-placeholder سید عادل حسینی گفت:

  سلام. جالب بود. دستتون درد نکنه..

  1. profile-placeholder حامد گفت:

   سلام.با اینکه من خودم از این متن خوشم اومد ولی ظاهرا عملی نیست. آخه شما در جواب یکی از این دوستان که به عقید‌ه‌ی من نظرشان منفی بود ..جوابی که شبیه به متن خودتون داشته باشه ندادید. وقتی نیکنام گفت: خوب بود نظر دیگران رو هم می‌دیدید….شما گفتید: من همیشه…. . و در ادامه گفتید: از شما هم…. . در صورتی که به نظر من اگر این خصلت شما همیشگی باشه نمی بایست مقابل حرف نیکنام همون ابتدا در موضع دفاع از طرز فکر و شخصیتت که مطمئنا بالاست ( شاید به طور ناخودآگاه) در میومدین و وقتی در جواب،با؛ من همیشه شروع کردید، یعنی : جناب نیکنام، شما اشتباه میکنید. یا جناب نیکنام، شما زود قضاوت کردید. حالا اینکه در ادامه چی گفتید ..به نظر خودتون میتونه طرف مقابل رو متقاعد کنه؟.البته یکی از ایراداتی که به خود من وارده ، اینه که اقای خودم، از حرف خوب کتاب خوب تجربه خوب و …خوب . باید به خاطر خوب بودنش بهره برد.. نه فاعل فعل …البته منم گفتم عملی نیست . خوب هست.

   1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

    سلام
    ممنون از اینکه وقت گذاشتید و با دقت کامنت ها رو مطالعه فرمودید اگر دقت کنید عبارت “من همیشه…” جزء اینا نبود بلکه عبارت “حداقل من همیشه یا حداقل من هرگز ..” جزء این عبارات بود و این دو با هم بسیار متفاوت هستند. من در پاسخی که به ایشون دادم از هیچ کدوم از عبارات بالا استفاده نکردم و سعیم اینه که همیشه پاسخهام توام با احترام باشه

 136. profile-placeholder فاطمه گفت:

  واقعا خیلی خدب بود

 137. profile-placeholder وحیدشمس الدینی گفت:

  باسلام و خداقوت
  عالی بود.
  مرسی بابت مقالتون.

 138. profile-placeholder محمدمحمدی گفت:

  Awli bodesh😍🌹

 139. profile-placeholder امیر گفت:

  واقعا به این راحتی میشه به دور برت انرژی مثبت بدی راهکار هاتون عالی بود البته ببخشیددیدگاهتون در مورد خانوما بیشتر صدق میکنه برا یک نفری که زندگیش رو روال هستش نمیگم هیچ مشکلی نداشته باشه نه اما برا یک نفر که حداقل زندگیش نرمال باشه این مطالب خوب ومفیده اما برا یکی مثل خودم که با هزار تا مشکل روزانه دست وپنجه نرم میکنه صورت خوشی نداره یکی بیاد پیشم بشینه بگه وای چقدر تیپت عالیه چقدر خوب به نظر میرسی وای چقدر تو پر انرژی هستی وای پوستت چقد عالیه….وازاین چیزا میزنمش باور کن میزنمش ببخشید این نظر منه همیشه هر مطلبی ومیخونم میببینم نه به خونواده های ضعیف توجه شده نه به اون کسی که زندگیش خیلی بالاترازاین حرفاست که حرف بقیه براش مفید باشه نمیدونم کم کم باید مطالعه مو کم کن چون دچار یک سر درگمی کاذب شدم ممنون برای مطالب تون

 140. profile-placeholder پناهم فقط خداست گفت:

  من همیشه سعی در بکاربردن واژگان مثبت دارم و به قدرت اعجاز بیان صحیح و بجای جملات اعتقاد دارم. در حد وسواس که شاید خیلی افراطی شده و دچار تشویش ذهنی شدم! اما در مراورده های اجتماعی خدارا شکر بسیار موفق هستم و حتی در صلح بین افراد موثر بوده ام اما با این حال گاهی نادانسته از بعضی از ایناین جملات استفاده کردم و گاهی هم شنیدن این جملات روحیه ام را متأثر و متزلزل کرده. سپاس فراوان از شما بابت این مطلب بموقع.

 141. profile-placeholder هادی گفت:

  سلام…مطالب خوبی بود..تو ذهنم مرور کردم دیدم چقدر این راهکارها میتونه باعث بهبود رابطه ام با افراد اطرافم بشه…ممنون

 142. profile-placeholder کمالی گفت:

  اگر میتوانید مطلب را در حداقل جمله بیان فرمائید … زیرا رعایت این هاهنگام معاشرت آسان نیست

 143. profile-placeholder ابوالقاسم نایبی فوق لیسانس آبخیزداری از یزد گفت:

  باسلام و تشکر.به نظر بنده این که این جملات چه چیزی را القاء می کند به شرایط و حتی لحن گفتن شخص بستگی دارد.حداقل این برداشتهایی را که شما فرمودید در بسیاری موارد برای من به عنوان طرف شنونده اصلا اینگونه نبوده است.به نظر من این متن تاحدی دور از واقعیت بوده و بیش از اندازه با دید منفی نگاه شده است.

 144. profile-placeholder اسکندر گفت:

  سلاسلام .
  من واقعا از نوشته های تان و از طرز فکر تان خوشم آمد .
  و با خواندن این موضوع متوجه شدم به نقاطی که قبلا نمیفهمیدم.
  تشکر

 145. profile-placeholder سالار گفت:

  ممنون از مظلب زیباتون ولی خیلی از اینا درمورد زبان پارسی درست نیست واینا ترجمه شده از اینگلیسی هستند و در این مورد خیلی هاشون تو زبان ما فرق می کنند

 146. profile-placeholder بهبود براتی گفت:

  با سلام و خسته نباشید .
  مقاله جالب و زیبایی بود که نشان از هوش شما در توجه به جزییات بود.
  فکر نمیکردم جمله موفق باشید هم میتونه تاثیر منفی در شخص داشته باشی

  1. profile-placeholder مرضیه گفت:

   اشکال این قبیل متن ها این هست که ترجمه هستند.عبارت good luck تبدیل شده به موفق باشید.برای انگلیس زبان ها کارآمدتر است

 147. profile-placeholder پرهام گفت:

  بسیار عالی بود .منتظر مطالب جدیدتر از شما هستیم.

 148. profile-placeholder هومن مویدی گفت:

  بسیارمثبت وتاثیرگذار

 149. profile-placeholder مهدی فکوری گفت:

  بنظرم موضوع بصورت درسی و دستوری بیان شده بود.

 150. profile-placeholder سيروس خان گفت:

  بسيار عالي

 151. profile-placeholder mm گفت:

  بااحترام
  بومی سازی ایرانی درنظر گرفته نشده!!!
  در برگردان های فرنگی، پیوست فرهنگی لازم است.
  عبارات متداول ایرانی در موردبحث شما، کمی متفاوت است از اینها!
  موید باشید

 152. profile-placeholder نیکنام گفت:

  بنام خدا
  خوب بود این نظر شماست بهتر است نظرات دیگران را نیز جمع آوری نمایید وبه علمتان بیافزایید.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   من همیشه از شنیدن و خوندن نظرات سایرین استقبال می کنم از شما هم برای حضور و ثبت نظر ارزشمندتون ممنونم 🙂

 153. profile-placeholder احمد گفت:

  بنظر بنده این چند راه کار بیشتر برای جوامع اروپایی یا غربی کاربرد دارد تو جامعه ما به این چیزها توجه نمی شود مثلا به خانمی بگی نسبت به سنت جوانتری خیلی هم خوشحال می شه یا لاغر شدی خیلی احساس خوبی بهش دست می ده فقط کافیه به یکی بگی موفق باشی این یه جور دعا کردن است بس بهتر نکانتی را در جامعه ما کاربرد دارد استفاده کنیم

  1. profile-placeholder طاهره گفت:

   موافقم – وقتی بهمن می گن جوانتر از سنت نشان می دهی خوشحال میشم- یا لاغر شدی واقعا حس خوبی دارم و زمانی که کسی می گوید موفق باشی حسم اینه که چیز خوبی برایم می خواهد- ولی قبول دارم کلمه ((همیشه )) کلمه خوبی نیست و متاسفانه از این کلمه استفاده می کنم و طرف مقابلم از من سوال می کنه (من همیشه اینجوریم ؟ و احساس کرده خوبیهاشو ندیدم) – بین همه این کلمات این بیشتر از همه روم اثر گذاشت بابت این مطلبی که عنوان کردید متشکرم

 154. profile-placeholder احمد نثار (( فضلی ) گفت:

  از این مطالب مفید و بسیار ارزشمند شما تشکر و قدردانی می کنم

 155. profile-placeholder belal گفت:

  در وهله اول تشکر میکنم از شما به خاطر مطالبی که گذاشته اید..در جواب برخی دوستان منتقد باید بگم که قوانین بسیار بزرگی وجود دارد که، حتی باعث تغییر دنیا در یک روز هم می شوند اما ، قابل اجرا نمی باشند….
  پس بیاید همه باهم ، از مطالب جزءی به کلی برسیم….

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام واقعا از دیدگاه منصفانه و زیبای شما ممنونم 🙂

 156. profile-placeholder محسن گفت:

  سلامو توضیح واضحات و لفاظی بود

  1. profile-placeholder مصطفی گفت:

   مهم عمل کردن و توجه کردنه وگرنه همه ی ما علامه دهر شدیم!

 157. profile-placeholder امید گفت:

  به نظر من هر جامعه ایی هنجارهای رفتاری خودشو دارد کپی پیست از تحقیقات در زمینه علوم انسانی در یک جامعه غربی وسنجش افراد با آن نرمها در یک جامعه شرقی درست نیست و بعضا نتاج وارونه میدهد بعضا شده ما تقلید هم می کنیم ولی چون اینگونه رفتارها باید از درون بجوشد و انسان به یقین برسد نتیجه مثبتی به بار نمی آورد .

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از حضور شما
   شاید حق با شما باشه ولی روانشناسان به طور عمومی برخی موارد رو بررسی می کنند و مطالعه این مطالب اگر سودی نداشته باشه قطعا ضرری نداره

 158. profile-placeholder Iranipirouz گفت:

  مثلا درمورد شماره ۲ گفتن جمله لاغر شده ای با حسی تحسین برانگیز بهتر است از اینکه بگویی عالی به نظر میرسی! آخه طرف پیش خودش نمیگه مگه بد بودم که حالا عالی به نظر میرسم.
  بد بخت فقط چاغ بوده،مگه ایدز داشته که حالا عالی به نظر میرسه .
  بعدم رشته تحصیلی شما چه ربطی به این مطالب داره

  1. profile-placeholder مصطفی گفت:

   همانطور که نوشته شده فقط در مورد شرایط فعلی اون شخص صحبت میکنیم و مقایسه با گذشته نباید باشه. این حرف شما مربوط به زمانیه که در گذشته به طرف مقابل در مورد ظاهرش حرفی زده شده باشه. ضمن اینکه عالی شدن جزء صفات برتره و در مقابل معنای بد و افتضاح و ایدز داشتن نیست!!!!! میشه خوب بود و بعد عالی شد. این خودش یه انگیزه میشه برای فرد مقابل. بار معنایی و حسی مهمه. قضیه همون قضیه بفرما و بشین و … هست 🙂

 159. profile-placeholder 1234 گفت:

  سلام خوب بود.بعد از ۶ ماه مطلب جدید تر اضافه کنید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   مطالب سایت به طور روزانه در حال بروزرسانی هستند. به صفحه اول سایت مراجعه بفرمایید.

 160. profile-placeholder دیتریش گفت:

  ببین اوضاع از چه قرار است که مردم به این مزخرفات می گویند “مقاله”!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   از شما ممنونم که برای مطالعه این مطلب وقت گذاشتید. امیدوارم در آینده سایر مطالب سایت مورد توجه شما قرار بگیره 🙂

 161. profile-placeholder مهرزاد گفت:

  سلام مطابتون خیلی عاای بود و من مطمئنم از پس این کار بر میلی.

 162. profile-placeholder محمد امامی گفت:

  فوق العاده است

 163. profile-placeholder شیخی گفت:

  با سلام و تشکر
  خوب و مفید بود
  کمی به ترجمه شباهت داشت و میشود کمی خودمانی تر و بومی نمود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام سپاسگذارم بابت حضورتون و نظر ارزشمندتون
   چشم سعی می کنیم از این به بعد بیشتر این موارد رعایت بشه

 164. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام،کاملا درسته و رعایت اینجور نکاتی احترام میاره،ولی ملت تا نیازهای اولیه شون براورده نشه دنبال احترام نیستن

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از حضورتون
   ان شاءلله که فرهنگ رعایت احترام و ادب متقابل کم کم نهادینه میشه 🙂

 165. profile-placeholder k.b گفت:

  از مطالب مفید و بسیار ارزشمند شما تشکر و قدردانی می کنم

 166. profile-placeholder عابدين گفت:

  مطالب کاملا آموزنده وتاثيرگذار ميباشد. ممنون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده

 167. profile-placeholder mahsa گفت:

  سلام عالی بود ممنونم خود این مطلب انرژی مثبت بود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون بابت انرژی مثبت تون 🙂

 168. profile-placeholder احسان گفت:

  سلام واقا عالي بود.لطفا از اين مطالب بيشتر در سايت خوبتون قرار بدين.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام البته من آقا نیستم ولی ممنون از اینکه با ما همراه هستید 🙂

   1. profile-placeholder بهمن گفت:

    سلام، منظورشون “واقعا” بود نه “آقا”

 169. profile-placeholder مجتبی بیژنگی گفت:

  با سپاس از مطالب مفید و ارزنده شما
  موفق باشین

 170. profile-placeholder احسان اسفندیاری گفت:

  آگاهی بخش بود. اینها مسائلی است که باید در مدرسه یاد می گرفتیم.

  1. profile-placeholder الهام گفت:

   با نظر شما موافقم.من خودم معلم هستم و دوست دارم این اموزش ها را در مدرسه ارائه دهم اما بدلیل اگاهی کم خانواده ها و فرزند سالاری و دانش اموز سالاری مدیران مدارس جهت کسب منافه مالی قادر به اجرا نبودم و حتی قصد داشتم بچه ها حداقل نظم و انظباط در کارها و مسولیت پذیری چه در امور درسی و چه غیر درسی را یاد بگیرند نشد و حتی مورد انتقاد تند مدیر قرار گرفتم که ما وظیفه نداریم و خانواده ها پرتوقع میشن و بچه ها دوست ندارن و جالبه تر اینکه بچه ها معلمی رو انتخاب کردن که نه اهل درس پرسیدن و نه تکلیف نگاه کردن و نه … حتی خانواده هم چون فقط می خواد بچه جایی دور از انها سر گرم باشه این طور دوست داره.

 171. profile-placeholder احمد ریاضی گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب ، خیلی خوب بود
  نکات ۶ و ۸ برای من خیلی مفید بود
  وقتی می فهمی میشه خیلی ساده ، راحتتر با دیگران ارتباط رو بهتر کنی

 172. profile-placeholder دکتر عواطف رستمی .عضوهیات علمی دانشگاه گفت:

  سلام .مطالب بسیار ارزنده ای را مطرح کردید و استفاده کردم.موشکافانه موصوعات را بیان فرمودید سپاسگزارم.موفق باشید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام از اینکه با ما همراه هستید خوشحالیم
   شاد و سربلند باشید 🙂

 173. profile-placeholder ارش گفت:

  خوشم نیومد

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   امیدوارم سایر مقاله های سایت مورد توجه شما قرار بگیره 🙂

 174. profile-placeholder محمود گفت:

  باسلام احسنت خیلی مفیدبود…

 175. profile-placeholder لادن گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما…
  واقعا مطلب مفید و کاربردی و همچنین آموزنده ای بود…
  کسانی که در تلاش ارتقاء سطح شعور اجتماعی خودشون هستند همیشه دنبال دانش اندوزی و جست و جوی ابن مطالب اند و استفاده میکنند. ولی اون دسته از افراد اعصاب خورد کن ک نیاز خیلی اضطراری ب این مطالب و اموزش دارند 😑😒 نه دنبالش هستند نه کسی بهشون بگه عمیقا گوش میدند و انجام میدن. کاش میشد با آمپول بهشون تزریق کرد.
  باز هم سپاس🙏

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از اینکه برای مطالعه این مطلب وقت گذاشتید.

 176. profile-placeholder آیدا گفت:

  بسیار عالی بود، ممنون از زحمات شما.

 177. profile-placeholder عبدالسلام حمید گفت:

  بسیار عالی است اعتقاد بنده هم همین است و هیچ جادویی موثر تر از جادوی زبان نیست!

 178. profile-placeholder بنفشه گفت:

  سلام متاسفانه من گاهي عمدا اين تكيه كلامها را استفاده ميكنم براي زجر دادن طرف مقابل

 179. profile-placeholder m.r گفت:

  فوق العاده بود.چقدر خوب خواهد بود اگر این مطالب را به عنوان مهارت های زندگی بتوانیم در عمل نشان دهیم و به فرزندانمان (دانش آموزان) هدیه دهیم تا در آینده شاهد جامعه ای متعالی باشیم.با تشکر از شما و آرزوی روز های بهتر برای همه.

 180. profile-placeholder ابراهیم گفت:

  عالیه

 181. profile-placeholder ابراهیم گفت:

  ببخشید من از شبکه های اجتماعی خوشم نمی اید ودر اونا نیستم معذرت خواهی میکنم از اینکه نمیتونم مطالب داغ وقشنگ شمارو انتقال بدهم

 182. profile-placeholder آرش گفت:

  ممنونم از مطلب مفیدتون بسیار مفید و آموزنده بود،من اکثر نظرات دوستان رو در رابطه با این موضوع خوندم و میخوام نظر خودمو بیان کنم. ببینید دوستان دو چیز هست که انتخابش دست خودت نیست یکی ملیت و دومی پدر و مادر و نباید اشخاص رو با این دو مورد قضاوت کرد.
  در کل همه ما انسانیم و این هیچ ربطی به ملیت و شرقی و غربی بودن نداره.هر انسانی داری شخصیتی هست که ما باید بهش احترام بزاریم و طرز برخورد ما و همچنین طرز صحبت ما با طرف مقابل باید به گونه ای باشه که طرف مقابل انرژی مثبت از ما دریافت کنه، اون اینو از طرز صحبت ما میفهمه برداشت خودشو از صحبت ما میکنه پس بهتره مراقب صحبت کردن خودمون با اشخاص مختلف باشیم واز به کار بردن کلماتی که سوء تفاهم ایجاد میکنن وبار منفی دارن اجتناب کنیم ما میتونیم به شخص انرژی مثبت بدیم با استفاده از کلمات، که من اینو جادوی کلمات میگم این مطلب هم حتی بر گرفته از غرب باشه هیچ مشکلی نداره محتوی مهمه که هست.چرا ما باید خودمونو محدود به مرز و مکان و زمان کنیم ما همه انسانیم.
  باتشکر.

 183. profile-placeholder بی ام گفت:

  این طرز گفتگو برای کسی هست که ارزش حرف زدن را داشته باشه در غیر این صورت وقت خودتون و طرف مقابل را برای نگهداری یا حفظ رابطه هدر ندهید.

 184. profile-placeholder زهرا گفت:

  خوبس فقط کاشکی یه کاناال تلگرام وا کنید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عضویت توی کانال ما، روی این لینک کلیک کنید لطفا:
   https://telegram.me/chetorestan

   خوشحالیم که با ما همراه هستید

 185. ahmad moridipour ahmad moridipour گفت:

  سلام .خیلی ممنون .بابالا بردن اطلاعات روانشناختی هر فرد می توانیم جامعه سالم تر و متمدن تر وشادتری داشته باشیم. وازاین که شما پیشقدم شده اید. این سعادت است.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام خوشحالیم از اینکه با ما همراه هستید شاد و سربلند باشید 🙂

 186. profile-placeholder زهرا گفت:

  عالی👌👌

 187. profile-placeholder جسیکا گفت:

  اصلا جالب نبود چون خودم تمام این جملات تیکه کلامم هست!

 188. profile-placeholder خسروی نیا گفت:

  سلام
  شما فک نمیکنید که یه کم رشته شما و روان شناسی تفاوت داره که بخواید در مورد بحث های روان شناسی مذاکرات و گفت و گو ها اینطور متنی رو بااین قاطعیت بنویسید؟

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از حضورتون
   این مقاله نوشته‌ی من نیست به منبع مقاله در انتهای اون توجه بفرمایید.

   1. profile-placeholder خسروی نیا گفت:

    با عرض سلام
    بله دیدم که برگرفته از منبع دیگری است
    وقتی نوشته میشه که برگرفته از منبع خاصی ، یعنی کسی دیگری انرا نوشته و شما طبق گفته های او منتشر میکنید ایا نباید قبل از تایید صحبت های کسی ابتدا دانشی درباره اون موضوع داشته باشیم ؟وبعد از اون که به صحت کامل حرف های اون نوشته پی بردیم نوشته رو انتشار بدیم ؟ایا شما تصورنمیکنید که اگر منبع شما از خارج از ایران باشد ممکنه خیلی از افکار و روابط اجتماعی ما با روابط اونا تفاوتی داشته باشه ؟یکی از دوستان گفته که ما همه انسانیم،من هم بااین حرف موافقم ولی روابطی که در ایران بین افراد وجود داره هم این حرف های شما رو تصدیق میکنه و در هر حال و زمانی امکان انجامش هست؟نظر شخصی بنده این هستش اگر میخواهید به سلامت جامعه و افراد کمکی کرده باشیم نمونه ایی قرار بدیم که برای روابط ما هم انجام شدنی باشه
    در اخرهم ممنون که به نظر اینجانب پاسخ دادید .

    1. profile-placeholder مصطفی گفت:

     با عرض سلام از جانب من
     فک میکنم برخی چیزها که همیشه همه ی انسان ها به صورت تجربی با آنها برخورد داریم نیاز ی به تخصص خاص نداره. چون خودمون هر روز باهاشون درگیر هستیم. با عقل و منطق میشه برخی مسائل رو عمومی کرد. البته همونطور که گفتم برخی از موارد نه همه موارد. در این مورد مشکل کلان فرهنگی یا رفتاری گفته نشده بود که حتما نیاز به بررسی متخصصین باشه. فک نکنم تجربه موارد گفته شده در این مقاله در زندگی مون حداقل برای یک بار موجب به بن بست رسیدن زندگی بشه!! هرچند که خیلی ها به طور کلی متوجه این مسائل هستند ولی مهم عمل کردن و کنترل دقیق بر روی رفتارهاست

 189. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام و سپاس. جالب بود. نمی دونستم

 190. profile-placeholder زهرا گفت:

  خیلی قشنگ و مفید و مختصر
  ممنون

 191. profile-placeholder بیتا گفت:

  من یک دانش اموزم و بیشتر این نکات منفی را به دوستاننم میگفتم اما حالا فهمیدم اشتباه میکردم و از شما خیلی ممنونم.

 192. profile-placeholder نازنین گفت:

  گاهی ازین الفاظ استفاده میکردم خوشحالم که متوجه شدم نباید استفادشون کنم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته

 193. profile-placeholder الیاس نیازی گفت:

  یک کمی سایت تونو بروز رسانی کنید خیلی ممنون میشم. مرسی بابت مطالب خواندنی تون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از حضورتون سایت که دائم در حال بروزرسانیه 🙂

 194. profile-placeholder عشقم گفت:

  سلام خوب بود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون

 195. profile-placeholder danyal گفت:

  خیلی عالی بود من به نوبه خودم از شما تشکر میکنم و اینم بگم که من مطلب شما رو نوت برداری کردم که با دقت بیشتر و بهتر مطالعه کنم و به اصل ماجرا پی ببرم ممنون از این که این مطالب رو در اختیار ما قرار میدین و میخواستم از شما خواهش کنم در رابطه با این که چه کار هایی رو باید انجام بدیم چگونه باید صحبت کنیم تا دیگران بهمون اطمینان و اعتماد داشته باشن هم مطلبی مفید ارائه بدین ممنون با تشکر فراوان

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده مقالات مرتبط رو میتونید ببینید چون روزانه مقالات زیادی روی سایت گذاشته میشه

 196. profile-placeholder احسان گفت:

  ممنون از زحمتی که کشیدین ولی یه چیزی تو این راهکارا سرجاش نیست.
  اینکه مخاطب ناراحت نشه و یا این که بیشترین تاثیر مثبت روانی رو داشته باشه ممکنه راستی رو کم کنه و ارتباط سازنده ی انسانی رو در حد تعارفات دروغین و خرباش خوش باشای مهربانانه تقلیل بده.
  به نظر من مبنا باید روراستی و عدم کتمان نظر باشه ،هرچند درابتدا آسیب جدیه ولی وقتی فرهنگ شد ،پیش برنده میشه.بازم ممنون از فرصتی که برای گفتگو ایجاد کردین

 197. profile-placeholder م گفت:

  به نظر من همه جملات پيشنهاد مانند هم بود 😕

 198. profile-placeholder m گفت:

  مرسی از مطالب مفیدتون

 199. profile-placeholder رامین گفت:

  با دو تا گل که دنیا گلستان نمیشه ،بعید میدونم گوش کسی به این حرفا باشه ،در ضمن تازگی ها همه با خودشون هم دعوا دارن هر جوری که با مردم حرف میزنی در بارت بد قضاوت میکنن.

 200. profile-placeholder بیژن آقازاده گفت:

  عالی بود سپاس گذار در صورت امکان باز هم از این پست های عالی بگذارید تا اطلاعات روابط اجتماعی عموم جامعه روز به روز بهتر شود.

 201. profile-placeholder 😆 گفت:

  والا تواین دوره زمونه کسی به حرف زدن توجه نمی کنه فقط به جیب طرف توجه می کنن

 202. profile-placeholder ۹۱۷۲۳۷۴۷۷۲ گفت:

  همین راه حل شما بیشتر چگونگی این رو که چگونه دیواره دفاعیمون رو تو باطن قوی کنیم و تو اوج استیصال باطنی ظاهری رو نشون بدیم تا طرفمون دیواره دفاعیش رو باز نگه داره.

 203. profile-placeholder مریم گفت:

  عالی وتاثیرگذاربودممنون ازراهنمائیهای خوبتون

 204. profile-placeholder کامکار خوش مرام گفت:

  با درود فراوان

  سپاس گزارم ازین روی که این جمله های بسیار زیبا و کاربردی آداب معاشرت رو برای ما گذاشتید تا ازشون بهره ببریم و زندگی زیباتری داشته باشیم.
  به راستی که این جمله ها معجزه می کنن و این رو با اطمینان کامل میگم.چون چیزی نزدیک به ۱۲ سال میشه که خود من دارم از همه ی این جمله ها استفاده می کنم و تاثیر بسیار خوب و مثبتش رو دیدم،چه بر روی مخاطب هام و چه کسان دیگری که هرازگاهی،موقع گفت و گو کردن با مخاطبم،نزدیک ما بودن و حرف هامون رو شنیدن.البته این جملات رو از روی تجربیاتم به دست آوردم.یعنی پیش ازین ها از جملات منفی ای که خودمم نمی دونستم منفی هستن،مثل جملات منفی ای که شما اشاره کردید،استفاده می کردم و تاثیرش رو دیدم و به فکر جایگزین کردن جملات مثبت افتادم که در نهایت همین جمله های مثبتی که شما دراین آموزه ی بسیار ارزشمندتون آوردید،به ذهنم رسیدن و کم کم شروع به استفاده ازشون کردم،چون گفت و گو کردن و گفتمان (بحث) داشتن رو دوست داشتم و دارم و برای من هم بسیار مهم بوده و هست که دیگران رو نرنجونم و حتی بتونم برروی دیگران تاثیرات مثبت و کارسازی داشته باشم.
  البته اوایل درست و بجا استفاده کردنشون رو خوب نمی دونستم،چون اینجا ایرانه و مردم ما با این فرهنگِ گفت و گو آشنایی ندارن،اما با گذشت زمان و تکرار و تمرین یاد گرفتم و این رو هم دریافتم که مردم ما خودشون نمی دونن که دوست دارن همین جمله های مثبت رو بشنون،چون گه گاهی این جمله های مثبت به عنوان افعال معکوس و به عبارتی متلک پرونی استفاده میشن،به همین دلیل به مهمترین راز مورد نیاز پی بردم و اون راز،این بود که برخی از احساسات بیشترین نقش رو در گفت و گوها دارن،درصورتی که اغلب کمترین توجه بهشون میشه،چون یه جورایی اون ها رو جز احساسات در نظر نمی گیریم.از مهمترین اون احساسات که من هنگام گفتمان هام بیشترین تلاش رو می کنم که رعایتشون کنم این ها هستن:
  در نظر گرفتن شرایط روانی،محیطی و مکانی در لحظه ی گفتمان،همچنین داشتن باور واقعی و درونی نسبت به جمله ای که توی اون لحظه قراره بگم و با استفاده از احساسی که هر کلمه در درون و معنای خودش داره و به کار بردن اون احساس در صدای خودم و با ایجاد یک رابطه قلبی با مخاطبم(هرچند در کوتاهترین زمان) و استفاده از زبان بدن مناسب و… می تونم ازین جملات و حتی جملات مثبت دیگه ای که بسیار هم هستن،استفاده کنم و تا به امروز هم در گفتمان هام کاملا موفق و تاثیر گذار بودم.
  بانو الهام صدوقی نیا،بسیار بسیار سپاسگزارم ازین که برای رشد بیشتر و ارتقاء فرهنگ معاشرت در میان مردم دوست داشتنی ما می کوشید.
  برای شما نیز آرزوی تندرستی،نیک بختی و کامکاری رو دارم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام سپاس از حضورتون و ممنون از اینکه نظر ارزشمندتون رو با ما در میون گذاشتید.

 205. profile-placeholder 😆 گفت:

  من یه سوال دارم……………………
  هیچی ولش کن اگه بگم بهم فحش میدین

   1. profile-placeholder 😆 گفت:

    بی نمک خودتی

   2. profile-placeholder ابراهیم گفت:

    جالب نبود کالمت داداش

 206. profile-placeholder Agent 47 گفت:

  بعضياشو خودم ميدونستم
  بعضياش زياد درست نبود
  در كل جالب نبود…

 207. profile-placeholder سامان گفت:

  ساعت ۱:۱۷ دقیقه بامداد میباشد کمی خوابم میاید واقعا حوصله نقد هر ۹ مورد را ندارم…

 208. profile-placeholder amir گفت:

  اصلا به درد نخورد فک نکنم کسی توجه بکنه

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از نظرتون امیدوارم سایر مطالب سایت براتون مفید باشه

 209. profile-placeholder جلال گفت:

  سلام / سالهاست که این جملات رو از خارجی ها می شنویم / و سایتهای ما اینها رو ترجمه می کنن / به نظرم خارجی ها به یک فانتزی ذهنی خیلی بد افتادن و همش درباره موضوعات مختلف حرفهای به قول خودشون استدلالی میزنن / اینها مریضی هست که دامن غرب رو گرفته / تحلیل موضوعات سر جای خودش ولی آخه این جملات بیشتر به نظر شخصی و سلیقه ای نویسندگانش شبیه هست تا واقعیات // همیشه طوری تحلیل می کنن که انگار برای همه چی قانون خاصی وجود داره (البته داره ) اما در باره این موضوعات اینها به نظرم فانتزی های ذهنی بعضی افراد مریض هست که فقط می خوان چیزی توی فضای وب منتشر کنن / خوب اگه اینجوریه هر کدوم از ماها می تونیم از این نظریه ها و تِز ها بدیم / این نظر منه // موفق باشید دوستان

  1. profile-placeholder زیبای خندان گفت:

   من هم تا اندازه ای بادیدگاهت همسو هستم، ولی اجازه میخام اینکه جملات رو درست و بجا بکار ببریم و از کلمات و جملاتی که منظور واقعیه ما رو نمیرسونن اجتناب کنیم رو به عنوان کسی که مخاطبان کلامی زیادی دارم و جملاتم در ادامه ارتباط و یا بهبود همکاری روزهای پیش رو، اثر مستقیم داره، رو حق بدونم

 210. profile-placeholder مهتاج گفت:

  سلام. چند وقت پیش از یکی از دوستان بخاطر اینکه خبری ازش نبود و به تلفن های من پاسخ نداده بود و بعد یک هفته به دو پیامم پاسخ داده بود، گله کردم و ازش خواستم تکلیف منو تو این رابطه روشن کنه و اگر دوستی مون (۱۶-۱۷ سال مدت دوستی مونه اما خیلی صمیمانه نیس در حین حال خونسردیش منو آزار میده) براش آزار دهنده س، بگه. از زود رنجی من که باعث آزارش میشه و اینکه چرا بقیه عذرشو پذیرفتند و خوب جواب دادن اما من اینگونه جواب دادم با لحن رسمی و ناراحت جواب داده بود. با برچسب زودرنجی که بمن زده بود بعبارتی از خودش رفع تکلیف کرده بود اما در این میان خودشم رنجیده شده بود که بمن جواب خوبی نداده بود. بعدش از کارهای خوبی که برایش کرده بودم (تعبیر اوست و گرنه هر کسی تو عالم رفاقت هر کاری از دستش بربیاد انجام میده و وظیفه دوستی اقتضاشو داره) تشکر کرده بود و آخرش هم نوشته بود من توان تغییر شرایط خودم را ندارم [در حالی که جواب پیام و تماس دادن و سراغ نگرفتن ربطی به تغییر شرایط و تغییر کردن آدمها نداره و یه چیز معمول تو عالم دوستی ه] هر جور خودت صلاح می دانی عمل کن. با عرض پوزش. بنظر من تلخترین و بدترین عبارتی که می توانست جواب گله گی منو بده، همین دو عبارت بود. فکر می کردم که چرا من اینقدر ازین دو عبارت ناراحت و دلگیر شده ام طوری که جواب پیامشو ندادم و وقتی متن بالا را خوندم، تازه به علت ناراحتی و دلگیریم پی بردم. با تشکر از مقاله مفیدتان.
  مهتاج/ کارشناس ادبیات و زبان فارسی

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون که با ما همراه هستید 🙂
   امیدوارم دوستی هاتون پایدار باشه

 211. profile-placeholder negar گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب خوبتون خانم صدوقی نیا.عذرمیخوام یه سوال دارم در ارتباط با رشته اتون ممنون میشم لطف کنید ایمیل بزنید بهم تا سوالمو اونجا مطرح کنم.
  تشکر

 212. profile-placeholder کیا گفت:

  متاسفانه اغلب دیدگاههای روانشناسی که در جامعه ما آموزش داده میشود رویکرد غربی دارند و با فرهنگ ایرانی سازگارنیستند . اکثرکتابها سخنرانیها مقالات یاترجمه هستند یا براساس محوریت زندگی غیرایرانی بیان شده اند برای همین خیلی قابلیت اجرایی ندارند. مثلا به یکنفر بگو wooow چه فوق العاده بنظر میرسی امروز ، اولین ذهنیتش اینه که ازش پول قرض میخوای….

 213. profile-placeholder Mohsen گفت:

  باسلام خوب بود ولی نکته قابل توجه اینه که هر حرفی را نمیشه به کسی گفت بعضیها گفتن این جملات براشون قابل هضم نیست باید ببینید طرف مقابلت کیست

 214. profile-placeholder حسین بزرگمنش گفت:

  سلام.نخیر اتفاقا همه این جملات بد هم نیست و ثانیا اصلا ربطی به رفتار افراد باهوش نداره..در ضمن مثلا جمله خیلی از سنت جوونتر به نظر میرسی فک نکنم بد باشه..من خودم چندین بار این جمله را از زبان بعضی افراد شنیدم که به من گفتن و فوقالعاده کیف میکردم..آخ جون میگفتم پیش خودم..

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   منظور از هوش در اینجا هوش عاطفی یا EQ هست و در جمله اول مقاله هم گفته شده که هر کسی میتونه برداشت خاص خودش رو از یک جمله داشته باشه 🙂

  2. profile-placeholder زیبای خندان گفت:

   یه برداشت دیگه هم میشه داشت و اون اینه که سن شما خیلی بالاست هر چند که چهره شما تغییری به خود ندیده…. مثلا به یه خانوم میگن شما از سنتون جوان تر بنظر میاین و در نگاه اول فرد به کلمه جوان تر فکر میکنه و نگاه دوم کمی تلخ میشه که بفهمه سن زیادی ازش گذشته!

 215. profile-placeholder حسام گفت:

  عالی بود ممنون

 216. profile-placeholder Mohadeseh گفت:

  مطلب عالی بود اما چیزی که بیشتر نظرمو جلب کرد جواب محترمانه شما در مقابل نظرات منفی و لحن بده بعضی از دوستان بود
  ممنون بابت مطلب مفیدتون 😊

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون بابت حضورتون
   همیشه نمیشه انتظار داشت که همه نظر مثبت داشته باشند همین که دوستان برای مطالعه مطالب وقت میگذارند نشونه خوبیه 🙂

 217. profile-placeholder شلدون پلانگتون گفت:

  به نظرم در جامعه ایران جملات خیلی عجیب غریبن مثلا موفق باشی جمله بی خاصیتیه که برای بی تفاوتی گفته میشه و جمله هر طور خودت میدونی یعنی برو ولم کن و چقدر لاغر شدی یه جورایی کنایه است در دو حالت یعنی یا هنوز چاق موندی یا ضعیفی شاید حالت سوم یعنی وزن کم کردی و زشتی اره جامعه ما یک جامعه منحصر به ایرانه 😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 218. profile-placeholder نیلوفر مقدس گفت:

  واقعا عالی بود تنکس از پیشنهادات خوب تان خانم صدوقی نیا

 219. profile-placeholder علیرضا گفت:

  بسیار سپاسگزارم از زحماتتون خانم صدوقی

 220. profile-placeholder دوست دار شما گفت:

  سلام . مطالبتون عالي عالي بود .
  به نظر من علاوه بر ارشد فناوري اطلاعات برازنده شما يه دكتري مديريت هم هستش .
  موفق و پيروز باشيد.

 221. profile-placeholder حدیثه حیدری گفت:

  جالب بود ولی ارتباطی به هوش نداشت ضمنا در خصوص نوع حرف زدن آدما ن نظراتشون فرق داره و کاملا سلیقه ایه

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از حضورتون
   منظور از هوش در این هوش عاطفی هست و به طور کلی اینکه موقع گفتن هر جمله ای احساس طرف مقابل مون رو هم در نظر بگیریم

   1. profile-placeholder ابراهیم گفت:

    سلام خواهر مهربان که به فکر رفتار ومنش این ادما ازجمله من نوعی هستید عالیی به امید پستهای جالب شما لطفا اگر مقدوره براتون به ایمیلم بفرستید متشکرم

    1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

     سلام دوست عزیز

     برای دریافت مطالب وبسایت چطور در ایمیلتون، در خبرنامه ما عضو بشید.

     خیلی خوشحالیم که با ما همراه هستید.

 222. profile-placeholder سميرا گفت:

  خيلي سودمند بود
  ممنون

 223. profile-placeholder مهدی گفت:

  اینها فقط نظرات شخصی شما در مورد اطرافیانتان هست که به جامعه کمکی نخواهد کرد زیرا در هر منطقه دیدگاه طرز صحبت متفاوت است .

  1. profile-placeholder سامان گفت:

   با این دیدگاه موافقم

 224. profile-placeholder mujtaba safi گفت:

  خیلی عالی است

 225. profile-placeholder mujtaba safi گفت:

  خیلی عالی بود

 226. profile-placeholder سعید گفت:

  کاش موقع ترجمه ی کامل حداقل به خودتون زحمت‌میدادید معادل ایرانی برای عبارات پیدا کنید یا حد اقل مواردی رو ترجمشون از موضوع خارج میشه رو حذف کنید،اگر توانایی ایرنی سازی ندارید!! البته ترجیحا بهتره از ترجمه یه مقاله کاکل دسنچت بردارید و یه مقدار هم به خودتون زحمت تحقیق و‌جمع اوری اطلاعات بدید!!!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از وقتی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید سعیمون این هست که مقالات تا حد ممکن ایرانی سازی بشه و اگه نتونسته نظر شما رو جلب کنه، عذرخواهی می کنیم و امیدوارم مقاله های دیگه و مقاله های آیندمون هر روز بهتر بشه

  2. profile-placeholder ارسلان گفت:

   چرا میزنیش حالا؟؟؟زحمت کشیده … خدا قوتش بده

 227. profile-placeholder م .ت گفت:

  سلام الهام خانوم لیاقت شما بیشتر ازیناست.

 228. profile-placeholder کریم محمدیان اهری گفت:

  با سلام برهمه عزیزان مقاله واقعا عالی بود وآموزنده نکات مثبت زیادی داره که فردی ازش استفاده کنه بااینکه عزیزان هرکدام نسبت به دیدگاهشون وباورشون عکس‌العمل نشان میدند ازنظر بنده مقالعه واقعا عالی ودر حور توجهی هست پاینده باشید

 229. profile-placeholder پرهام گفت:

  سلام تشکر بابت مطلب فوق العادتون جالب بود به نظرم فقط اگه امکانش هست یه مقاله در مورد کم رویی منتشر کنید حتی الامکان به قلم خودتون باشه…موفق باشین… ببخشید منظورم این بود که من مطمئنم شما میتونید این کارو انجام بدین… بازم ممنون(امیدوارم از شوخی بنده ناراحت نشده باشین)

 230. profile-placeholder حمید گفت:

  سلام عالی بود سپاس

 231. profile-placeholder یه فرد خاص گفت:

  مرسی از مطلب خوبتون ولی به نظر من اگر به کسی بگی موفق باشی حتما بقیه فکر نمی کنن که اونا شانس ندارند که میشه به عنوان یه جمله مثبت به کار برد

 232. profile-placeholder م.چ گفت:

  با سلام و ارادت
  عرض به حضور مطلب جدیدی بود .شبیه به یک میانبر در رسیدن به مقصد.به نظر من توانایی استفاده از این توصیه ها یک هنر فردی هستش و افرادی که این مطلب رو وقت تلفی میدونن این مهارت رو ندارن.بعضی از افراد فقط تو زندگی بلدن دنبال لباسهای قشنگ بخرن و واسش وقت صرف کنن.من به شخصه لذت بردم.

 233. profile-placeholder روح اله گفت:

  سلام.بسیار عالی.توجه به جزئیات معجزه افرینه.موافقم

 234. profile-placeholder سلطان گفت:

  با تمام احترامی که برای شما و دوستان قائلم باید بگویم تمام( نه )مورد مهملی بیش نبود
  همون موارد اولیه جواب میده خوبم جواب میده
  خواهش میکنم دست بردارید از این تزای روانشناسی

 235. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  خیلی ممنون و متشکر از سایت خوبتون آرزوی کامی باقلوایی مع القطاب برای شما دارم فقط اگه که مشه (میشه) کادر نظردهیمون را اقدر (انقدر) پایین نذارد(نگذارید)

 236. profile-placeholder مبارکه گفت:

  من مبارکه
  ازمطالب بهره ی کافی رو بردم…
  امید دارم هممون ازخودمون برا برطرف کردن عیوب گفتاریمون،شروع کنیم…
  من.شما.او …
  میشیم ما
  ماهایی مودب و بافکر
  که میدونن چی میگن
  چی میخوان بگن
  و کجا بگن
  و چه جوری بگن

 237. profile-placeholder REZA گفت:

  سلام
  نظر شخصی من این هستش که با این اوضاع به هم ریخته که هیچ چیز جای خودش نیست و بودن همچنین شرایطی همه چیز رو تحت شعاع خودش قرار داده، واقعاً چقدر میتونیم موارد بالارو به اندازه درک خودمون رعایت کنیم؟

 238. profile-placeholder ایمان گفت:

  درود و احترام
  الهام جان سپاسگزارم بخاطر ارایه مطالب ارزشمند…پایا دانا و توانا باشید انشاالله…

 239. profile-placeholder سعید گفت:

  سلام خسته نباشیدالهام خانم من شخصأ از شماتشکروقدر دانی میکنم…چون به معجزه کلمات اعتقاد دارم وباور دارم که بااستفاده از حروف که کنارهم قرار میگیرند…هم بهترین وهم بدترین جمله ها راساخت…پس این دست خودمان است که از چه حروفی برای جواب دادن ویاانتقادکردن استفاده کردکه فرد مقابل جواب یا انتقاد ماراقبول کند وبپذیرد… نه مقابله کند وقیام کندبخاطراینکه حروف رادرست وبجا کنارهم قرار ندادیم….اینجاست که ما هم باعث بی حرمتی به شخصی شده ایم و هم باعث بی حرمتی دیدن وشنیدن به خودمان….درکل این موضوع ربطی به فرهنگ ملل مختلف ندارد…بی ادبی همه جا بی ادبیست و احترام همه جا احترام است چه فرقی میکنه در چه کشوری باشیم؟؟ بیائیم برای مترجم ونویسنده ای که مطالب آگاه کننده مینویسند یاترجمه میکنند احترام وارزش بیشتری قائل شویم…. باتشکرازخدای معجره گر کلمات که به من توان خواندن ونوشتن داد…S.A

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست گرامی
   سپاس از حضورتون و نظر ارزشمندتون
   شاد و پیروز باشید 🙂

 240. profile-placeholder آرش گفت:

  متشکر
  خیلی عجیبه
  به ندرت نظر میدم توی سایتا!!!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون بابت حضورتون

   1. profile-placeholder حمیدرضا گفت:

    عالی بود

 241. profile-placeholder **»L*ENFORD**受到燃烧光** گفت:

  سلام خسته نباشید خوب بود

 242. profile-placeholder سولماز گفت:

  درود
  مطلب خوبی رو برای ترجمه استفاده کرده اید اگرچه تکراری بود. ترجمه یک مطلب اگر خوب و درست انجام شود می تواند در انتقال مفهوم موفق باشد و حس بیگانگی کمتری با فرهنگ مقصد داشته باشد.
  زحمتتان درخور توجه است. پایدار باشید

 243. profile-placeholder غلامرضا محمدزاده گفت:

  بهتر است با فعل مثبت عنوان مطلب تان را به معرفی می کردید
  و عبارات هوشمندانه بولد می شد از لحاظ یاد گیری موثر تر است . برا دفعات بعد مورد پیشنها د اینجانب است
  دکتر محمدزاده

 244. profile-placeholder سپیده گفت:

  سلام تشکربابت مقاله ای که نوشتین ولی این مقاله برگرفته ازمقالهای خارجی هست لطفابرای نوشتن مقاله ترجیحاخودکاتب ابتداازفرهنگش آشنایی کامل داشته باشه وضعف فرهنگی ماایرانیهاروبیان کنه نه اینکه مطالب روازسایتهای دیگه رونویسی یاترجمه کن

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون بابت وقتی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید.
   مقالات این سایت برگرفته از نظرات روانشناسان هستند و به طور عمومی بیان شدند.

 245. profile-placeholder ali.j گفت:

  سلام .انقدشعارنده یعنی واقعاخودت تاحالاازاین جمله ها استفاده نکردی!!!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله بنده همیشه سعی می کنم از عباراتی که ممکنه باعث ناراحتی دیگران بشه استفاده نکنم 🙂

   1. profile-placeholder بهزاد گفت:

    سلام خیلی خوب بخصوص من استفاده کردم

 246. profile-placeholder شادی گفت:

  سلام
  مطالب اموزنده ای روبیان کردیکردین برای کسی که واقعادرک کنه درجای خودش نهایت استفادشو میبره
  عالی بود

 247. profile-placeholder احد گفت:

  با سلام خیلی عالی بود این جملات رو الان که فکر میکنم در طول زندگی روزمره خیلی استفاده میکردم حالا میبینم هفت تا رو اشتباهی میگفتم ممنون از راهنمایی

 248. profile-placeholder نوید گفت:

  کاملا جدی عرض می کنم.
  واقعا مطلبتان بی ربت و جدا وقت کش بود.
  پس بهتر است به فکر مطالبی باشید که کمی علمی و
  به درد بخور باشند.لا اقل با رشته تون یه ذره همخونی داشته باشه…

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   دوست عزیز
   بنده جدای از رشته تحصیلیم به مطالعه سایر مطالب نیز علاقه مندم و این مطلب هم برگرفته از یک مقاله علمی هست امیدوارم سایر مقالات این سایت مورد توجه شما قرار بگیره 🙂

  2. profile-placeholder مسعود گفت:

   ربط اینگونه نوشته می شود

 249. profile-placeholder فرزاد گفت:

  بعضی از دیدگاه های شما کاملا اشتباه است

 250. Mahdi Hatami Mahdi Hatami گفت:

  باسلام و خسته نباشد، ممنون از مقالات فوق العاده تون.
  من بطور همزمان که سایت شما رو مطالعه می کنم منبع انگلیسی اونرو هم می خونم؛ واسم جالب بود تصاویر با کیفیتی که بین نوشته ها قرار می دید هیچ کدوم در سایت منبع نیست. اگه امکان داره منبع تصاویری که استفاده می کنید رو بگید تا من و بقیه بلاگر ها هم بتونیم در مواقع نیاز ازشون استفاده کنیم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از حضورتون
   برای پیدا کردن تصاویر می تونید کلید واژه ها رو جستجو کنید

 251. profile-placeholder امیر گفت:

  سلام مطلب خوبی بود.شعور اجتماعی چیز خوبیه که متاسفانه خوب اموزش داده نشده.من امیر عضو انجمن هموابستگان گمنام یا کودا هستم و دارم روی ارتباطات سالم کار میکنم و ازین مطلب لذت بردم.
  میشه فکر کنم اینم اضافه کرد:چقد موهات سفید شده.حالت خوب نیست و یا امثالهم.متاسفانه قبل ازین که دیگران از ما بخوان ما اونارو نصیحت میکنیم و کارای اینجنینی.دلیل سردی روابط بین مردم ما همین نکاتیه که اشاره کردین
  مرسی

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   خوشحالم از اینکه این مقاله مورد توجه تون قرار گرفته

   1. profile-placeholder سلمان گفت:

    ممنون خانم

 252. profile-placeholder محمد گفت:

  عرض سلام وتشکر از مقاله مفیدتون هرچنداستفاده ازواژه مثبت درمکالمه لازم است از دیدگاه بنده استفاده از زبان بدن وتوجه به روحیات طرف مقابل نیز متواندتاثیرجملات راچند برابر کند. به نظربنده مقاله فوق بیشتر روابط با بانوان رامد نظر قرار داده است. استفاده کردم.سپاسگزارم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از اینکه نظرتون را با ما در میون گذاشتید.
   قطعا در روابط بین اشخاص غیر از واژه ها، زبان بدن و احساسات هم موثر هستند ولی در این مقاله فقط واژه ها مد نظر هستند.

 253. profile-placeholder اسی گفت:

  سلام
  عالی بود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   سپاس از حضورتون 🙂

 254. profile-placeholder کافه طرح گفت:

  در مقابل با منتقدین می گویم:
  بسیار هم علمی بود و بر گرفته از تاثیر نامانوس این جملات بر ناودآگاه انسانهاست.
  بعنوان نمونه : وقتی به کسی می گوییم :”کسل به نظر میرسی” درحقیقت بهش داریم القا میکنیم که حالت خوب نیست و مکالمه ی من با تو ارزشی ندارد و فرد را بی ارزش تلقی می دهیم و این بازتاب عکس بر روابط دو طرف دارد.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حضورتون به هر حال همه نظرات برای ما ارزشمند هستند و می تونند سازنده باشند 🙂

  2. profile-placeholder اسی گفت:

   استاد نامانوس و ناودآگاه رو توضیح میدید

 255. profile-placeholder فائزه گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام به نظر من همه چی بستگی به لحن شخص مقابل داره گاهی وقتها یه جمله خوب با لحن بد دیگه تاثیر مثبت نداره ولی در کل خوندن این مقاله ها یه جایی به درد میخوره و بیشتر هواسمون جمع میشه روی کلمات و عباراتی که بکار میبریم دقت کنیم و به روحیه طرف هم توجه کنیم.و اینکه چقدر خوبه که از عکسهایی استفاده بشه که ایرونی باشن
  با تشکر خدا قوت

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   به نکته خوبی اشاره کردید دقیقا منظور همینه که موقع به کار بردن جملات حواسمون جمع باشه و به احساس طرف مقابل مون توجه داشته باشیم. ممنون از حضورتون 🙂

 256. profile-placeholder ceshmesh گفت:

  همچنان گفتن موفق باشی رو ترجیح میدم تا مطمعنم موفق میشی چون این کار فقط فرد رو تحت فشار بیشتر قرار میده. این حرفیه که یه فرمانده نظامی به سرباز میزنه نه یک دوست به یک دوست

 257. profile-placeholder الناز گفت:

  مطالب خوب بود ولی دیدگاههای جور ی نوشتن فرهنگمون رعایت نشده انگار فرهنگشون خیلی خاصه آقا مقاله س مگه توش بی احترامی داره که به فرهنگ شما نمیخوره…!!!!!!!!

 258. profile-placeholder حامد اسلامی گفت:

  خیلی سر سری عنوان شده اند و برگرفته از فرهنگ دیگری است که نمیتوان برای همه ملل به یک شکل نسخه پیچی کرد.
  بهتر آنست که در صورت ترجمه چنین متونی به فرهنگ ایرانی نیز نظری داشته باشید.

  1. profile-placeholder مهدی گفت:

   من دانشجوی سال پنجم پزشکی دانشگاه تهرانمو ضریب هوشیم ۱۹۷ و از عبارت های بالا حدود نصفشو استفاده میکنم.ادما با هم یکی نیستن که نمیشه بگی هر کی با هوشه فلانه وهرکی نیست فلانه

   1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

    سلام دوست عزیز
    خیلی ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید
    بهتون تبریک می گم و قطعا حق با شماست، ولی اینجا بیشتر منظور هوش هیجانی هستش تا آی کیو.

   2. profile-placeholder ز گفت:

    اوه اوه بت برخورده؟
    خخخخ…
    پزشکها فقط پولهای میلیاردی ملت رو میکشن بالا….

   3. profile-placeholder مریم گفت:

    منظور از هوش در این مقاله هوش هیجانی هست که به مهارت های ارتباطی مربوطه. هوش یک بعدی نیست که شما بگین من چون درسم خوبه باهوشم! هوش چندگانه است و هر فردی ممکنه در یک زمینه باهوش باشه. عنوان این مقاله هم منظورش این نیست افرادی با ضریب هوشی بالا این حرفهارونمیزنن.منظورش اینه افرادی که در مهارتهای ارتباطی باهوشند…

  2. profile-placeholder صحتی گفت:

   من هم دقیقا همین نظرو دارم – در درک مفهوم عبارات خیلی باید به فرهنگ و لحن گوینده توجه کرد.

 259. profile-placeholder محمدمهدی گفت:

  باسلام
  برای من که کاربرد نداشت چون احساس میکنم غیر واقعی بود مطالبش..

 260. profile-placeholder هانی گفت:

  عــالـــی بــود. مرسی ازینکه تجربیات خودتونو در اختیار دیگران قرار میدین

 261. profile-placeholder حسین احمدی (نخجوان) گفت:

  سلام
  توجه به فرهنگ مهم است و ما هم متشکر هستیم از کسانی که نگران فرهنگ مردم هستند ولی اگر مثل یک تبیب بنگریم باید مسایل فرهنگی ضروریتر را مورد برسی قرار دهیم.
  در بستر فرهنگ یعنی در مدارس سر و سدای پسر ها هیچ جیغ کشیدن و رفتارهای ناجور دختر خانم ها خجالت آور است.
  باز هم متشکرم از همه دوستان

  1. profile-placeholder ceshmesh گفت:

   سرو صدا و جیغ کشیدن نشانه فعال بودنه نه بی فرهنگی محدود کردن نوجوانان در مدارس هست که باعث بی فرهنگی و روی اوردن به کار های دیگه واسه تخلیه انرژی میشه .
   اگه در همچین مدرسه ای هستید تبریک میگم.

 262. profile-placeholder محمدرضا شاهچراغی گفت:

  درود بر شما سرکار خانم گرانقدر
  برای من مفید نبود اما منکنه برای شخص دیگری پر فایده باشد .نظریات اینچنینی باید بخش گسترده ای از جوامع بشری را شامل شود .در کل بله محاورات ما در برخورد و همنشینی و دوستی حاوی کلمات امیدبخش و شیرین باشد بهتر است از در ناامیدی و یاس و تلخی اغاز و پایان صحبتهامون مرسی

 263. profile-placeholder حبیب گفت:

  سلام . تلاش شما و توجه به روابط اجتماعی کاری شایسته هست . اما ای کاش قبل از ترجمه ی فرهنگ بیگانه ابتدا از داشته های خودمان استفاده می کردیم . اینهمه میراث ادبی و فرهنگی در ادبیات ملی و دینی خودمان هست . برای نمونه کافی است سری به گلستان و بوستان سعدی بزنیم تا ببینیم مفاهیم روابط اجتماعی را چگونه و هنرمندانه به مخاطب منتقل می کند . چقدر خوبتر خواهد بود مقایسه ای تطبیقی روی آداب اجتماعی در دین اسلام ، فرهنگ ملی ایران و فرهنگ ملل انجام داد بعد برای مخاطب داخلی توصیه های مناسب ارائه داد.
  اصطلاحاتی نظیر متأسفم ترجمه ی نامأنوسی ( بجای کلمه ی sorry ) در فرهنگ ماست .عذر خواهی کردن ، پوزش خواستن و حلالیت طلبیدن واژه های مناسبتری هستند که بنا به درجه و نوع مسئله ، در فرهنگ ما استفاده می شوند .

  1. profile-placeholder حامد اسلامی گفت:

   درور بر شما، با شما کاملا موافقم.

 264. profile-placeholder کامبیز گفت:

  این عبارات جوای از آنکه در کدام فرهنگ و کشور استفادههای گوناگون و تفهیمهای متفاوت دارد در کشور ما نیز بسته به اینکه شما در بالای شهر این عبارات را به کار ببرید یا در پایین شهر بازخوردهای متفاوتی دارد

 265. profile-placeholder مهدي گفت:

  سلام الهام خانم؛ عذر ميخوام اين عكس هايي كه با فرهنگ ما تطبيقي نداره رو آخه چرا انتخاب كردين، با يك كمي وقت بيشتر مي شد كه به عكسهايي بهتر و مناسبتر برسين و مقاله تون رو به اونها تزئين كنين، ضمن اينكه به نظر من با اين خلق لطيف و با اين نكته بيني كه شما دارين(با اتكا به دانش، تجربه، احساسات لطيف و صادقانه دروني و انصاف) حتماً ميتونستين مطالب رو بجاي ترجمه، خودتون خلق كنين و به معرض نظر ديگران بذارين كه اميدوارم براي آينده چنين باشه، بازم ازتون پوزش ميخوام، كوچكتر از اوني هستم كه بخوام چيزي به ديگرران ياد بدم.

 266. profile-placeholder احمد گفت:

  باسلام خدمت شما.سایت خوب ومفیدی دارید.مطالبی که گذاشتیدواقعآآموزنده است…

 267. profile-placeholder علی اکبر گفت:

  عالی ممنونم از اینکه معلومات خودتون رو در اختیار جامعه گذاشتید
  کلماتتون کاملا درسته شاید در زندگی روز مره زیاد استفاده میکنیم عادی شده
  ولی جسم مون ضاید متوجه معنی کلمات نشه ولی روح انسان به خاطر قداستی که دارد به راحتی درک میکند همانند ملکولهای آب که تغیر میکند
  باید مثبت کلمات رو بگیم چون هر کلمه منفی هفده کلمه مثبت میخواد که خنثی بشه
  اگه کروه تلگرامی دارید منو دعوت کنید ممنون میشم

  1. profile-placeholder علیرضا گفت:

   سلام وعرض ادب. مطالب ارزنده ای که منعکس کرده اید اینجانب سالهاست که با هر کسی که معاشرت داشتم از همکار و فامیل گرفته تا مردم کوچه بازار رعایت کرده ام چون واقعاً این نوع معاشرت را یک امر بدیعی میدانم و در کمال ملاحظه و احترام به دیگران هم توصیه کرده ام که در رفتارشان همواره روحیات و شخصیت طرف مقابل را همواره در نظر داشته باشند،ولی متاسفانه در اندک افرادی تغییر را احساس کرده ام تحلیل اینجانب در مورد فرهنگ معاشرت و این مطلب این است که در جامعه ما بستر و زمینه مناسب بدلایل مختلف وجود ندارد و بیشتر افراد تحت فشار هستند متاسفانه باید عرض کنم یک باغبان هر چقدر هم دلسوز باشد، در یک شوره زار نمیتواند گل و میوه به بار بیاورد. من مطمعنم اگر بعضی فشارات اجتماعی و اقتصادی از دوش مردم عزیز برداشته شود ، مهربانترین مردم این کره نیلگون و آبی خواهیم بود.

 268. profile-placeholder حسین گفت:

  مطالب تان عالی بود

 269. profile-placeholder جاوید گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و زحمتی که برای تهیه و ارائه این نکات جالب متحمل شده اید بد نیست که خدمتتان عرض کنم با استناد به مثل معروف هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد ادبیات سخن گفتن و طرزاستنباط هر شخص با توجه به سن وسال میزان تحصیلات نوع شغل طبقه اجتمایی و…متفاوت خواهد وشما نمی توانید انتظار داشته باشید که مخاطبین شما در هر یک از مواردفوق الاشاره منظور وهدف شما را بطور یکسان پذیرفته ودرک کنند در نتیجه استفاده از چنین جملاتی هر چند به ظاهر جالب و موجه لیکن کاربرد عمومی ندارد وشاید بتوان گفت که برای استفاده اصولی از چنین جملاتی بهتر است که به شرایط و ریز موارد ذکر شده توجه خاص داشت تا مخاطب آنرا در حد …بپذیرد پایدار باشید

 270. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  بنام خداوند متعال که پروردگار سخن و عشق است. مطالب شما مفید بود اما محاوره در هر زبان و فرهنگی تفاوتهای لطیف و زیبایی دارد که جنبه های ان در این مقاله برای فرهنگ ایرانی لحاظ نشده و البته که مترجم مطلب حق دخل و تصرف در محتوا را ندارد . بدین منظور بهتر میدانم از نظر خودمان تحلیلی مجدد بر این تعریفها قراردهیم.

 271. profile-placeholder احسان گفت:

  ترجمه محض مقالات خارجی بدون بومی کردن واژگان و عبارتها ما رو به جایی نمیرسونه. چون مفاهیم وارداتی همان مفهومی را که در فرهنگ دیگر منتقل میکنه نمیتونه عینا در این فرهنگ منتقل کنه.

 272. profile-placeholder عزیز گفت:

  سلام
  خیلی هم عالی بود همه مواردش برای من تجربه شده

 273. profile-placeholder اباذر گفت:

  سرکار محترم صدوقی نیا ،سلام علیکم
  سالروز میلاد نبی اکرم حضرت محمد ص به سرکار و اعضائ محترم گروه مبارک.
  باتشکر از مطلب اموزنده که نوشته بودید.، در قران مجید به سبک ارتباطات باکرامت و بزرگواری با انسانها توصیه شده است.
  خلق عظیم از القاب رسوال اله است. ایشان در گفتارو کردار اسوه حسنه هستند. نمونه :ایشان در بستر مریضی شخصی یهودی مذهب (که معروف است در سرراه رسول اله خاکروبه به طرف اش پرت میکرد.) عیادت کردند.اوتحت تاثیر خلق العظیم رسول اله به ایین اسلام مشرف شدند. ضرب المثل معروف فارسی :از محبت خارها گل میشوند. ان شائ اله

 274. profile-placeholder مهرداد گفت:

  راستشو بخوایید تقریبن هشتادو پنج تا نود درصد این اصطلاحات یا جملات رو همیشه بکار بردم تا خالا

 275. profile-placeholder علی گفت:

  خیلی عالی بود اما همیشه هم ترجمه کردن خوب نیست .. .
  شماgood luck رو ترجمه کردید موفق باشید و گفتید همراهش حس این رو میاره که شما برای موفقیت به شانس نیاز دارید . ..! من از good luck ان حس رو میگیرم اما از موفق باشید خیر!
  هر چند عزیزی بود به جای موفق باشید می گفت موفق “تر” باشید!!

 276. profile-placeholder حسین گفت:

  من یه آدم باهوشم و از تمام این جملات استفاده می کنم پس مطلبتون رو قبول نمی کنم. فکر می کنم این مطلب ترجمه یه مقاله انگلیسیه که مربوط به فرهنگ خودشونه.

 277. profile-placeholder امین گفت:

  فقط یکی یا دو موردش رو قبول دارم
  یکم در مورد مطالبی که میفرستن توجه کنید تا ی موسسه یا نهادی ی مطلبی فرستاد که نباید به به و چه چه گفت همین مطالب رو اگر من میگفتم خداوکیلی ۹۹%اینایی که موافق بودن مخالفت میکردن

 278. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام من هم بانظر دوستانی که این مقاله رو متناسب بافرهنگ رایج کشورمون نمی دونند موافقم اکثر این جملات در فرهنگ ما معنای بدی ندارند.البته جملات شماره ۴و۶و۹ واقعا جملات بدی هستند چون دو تای اول رو معمولا برای سرزنش کردن به کار می بریم وقطعا هیچ کسی به موقع گرفتار شدن از سرزنش خوشش نمی اد. همه دوست دارند در چنین شرایطی اطرافیان به کمکشون بیایند چرا که بعداز اینکه کسی به خاطر اشتباهش به دردسر می افته خودش هم متوجه اشتباه بودن رفتارش میشه ویاداوری دیگران در مورد رفتار اشتباهش فقط احساس ناامیدی ویاس واحساس گناه رو در فرد بیشتر میکنه.جمله شماره ۹ هم نشون میده که بکاربرندش ادم مسولیت پذیری نیست.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از دقت نظر و وقتی که بابت این مقاله گذاشتید 🙂

 279. profile-placeholder سعید گفت:

  همشو قبول ندارم.به هرکسی نمیشه این حرفارو زد.

 280. profile-placeholder محمد رضا زارع گفت:

  باسلام وسپاس از مقاله شما.
  در موارد مشابه با مورد دوم، اشاره شده است که بجای بکار بردن جمله “چقدر لاغرشدی” از عبارت “عالی به نظر می رسی” استفاده شود که خیلی صحیح به نظر نمی آید، چون قرار نیست برای اینکه کسی را توصیف کنیم از عبارات خلاف واقع و یا به نحوی دروغ استفاده کنیم و همچنین با عبارات مشابه با عبارت پیشنهاد شده فرد مخاطب هرگز به وجه ی واقعی خود در انظار عمومی پی نخواهد برد!
  به نظر بنده در معاشرت ها باید با رعایت ملاحظاتی دیدگاه واقعی به مخاطب عنوان شود تا او نیز در این مورد باخود باندیشد.
  با تشکر

 281. profile-placeholder Saghi گفت:

  سلام خداقوت ممنون

 282. profile-placeholder رضا گفت:

  سلام
  واقعا مطالب جالبی رو عنوان کرده اید. البته به نظر من این ها کلمات و واژه هایی هستند که خیلی رسمی می باشند و در گفتگو با دوستان و همکاران می توان بکار برد. در گفتگوهایی که در منزل با همسران خود داریم آیا مطالب را سراغ دارید که خیلی رسمی نباشه و بتوان راحت و با همین قدرت جذب احساسات بیان کرد. ممنونم

 283. profile-placeholder محمد گفت:

  کلمات و جمله ها در موقعیت های مختلف معانی متفاوتی دارن مثلا “مطمئنم از پس……برمیایی” هم میشه با کنایه و به طعنه بکار برد هم با نیت مثبت،از نظر من هدف از این تحقیق اینه که یاداوری کنه در برخورد با دیگران مراقب حرفهامون باشیم و بیشتر به کلماتی که به کار میبریم دقت کنیم همچنین برای ابراز نیت درونی از جملات مناسب استفاده کنیم. (همیشه سعی کنیم بهترین روش را بکار ببریم)

  1. profile-placeholder پویا گفت:

   درسته،آفرین، تحلیل کاملی بود…

 284. profile-placeholder امیر گفت:

  انسانهای بزرگ همه را با چشم بزرگ می بینند و در تقابل با آنان به شخصیتشان احترام می گذارند.

 285. profile-placeholder محسن طاوسی گفت:

  عالیه! همه چیزایی که من دنبالش هستم تو سایت شماست.نشد عنوان لینکی رو ببینم و روش کلیک نکنم.دو مورد رو فعلا خوندم راضی بودم.همین چیزای ساده تغییر بوجود میاره.ادامه بدید مرسی.

 286. profile-placeholder محمد حسین گفت:

  سلام خداقوت
  مقالتون ترجمه بود؟
  خیلی از این عبارت ها در فرهنگ ایرانیا حتی اگه نامحسوس هم حساب کنی بد تلقی نمی شه .
  شاید در ملیت ها و فرهنگ های مختلف اینطور باشه، هر باید و نباید اخلاقی در فرهنگ های مختلف فرق می کنه هرچند بین تمامی اقوام دنیا خط قرمز ها و حسن های اخلاقی جامع و مشترک وجود داره.
  من احساس می کنم این یک مقاله انگلیسی بود که ترجمه شده بود این موضوع در بعضی جملات و موارد مشهود بود خصوصا در مورد هفتم (موفق باشی) چون تحلیلش اصلا درخور ایرانی ها نبود اما اگر به انگلیسی ها فکر کنیم میبینیم معادل این عبارت بین آن ها عبارت (good luck) هست که عبارت (luck) به معنی شانس هست و این تحلیل می تونه مناسب اون عبارت با اون جامعه و فرهنگش باشه.
  و مورد دیگری که به نظرم مهم اومد اینه که اکثر یا نصف این موارد با توجه به تحلیلش باید ناخوشایند در نظر افراد جلوه کنه اما ما غالبا اینو ندیدیم اگه بگید انقدر نامحسوس و جزئی است که طرف مقابل متوجه نمیشه خود من که در این جامعه رشد کردم با این نوع فرهنگ وقتی کسی از این عبارات برای من استفاده کنه در درونم اصلا نارحت نمی شم. به این مثال اشاره کردم چون کنار هر تحقیقی باید آزمایش کرد ، آزمایش هم باید روی جامعه ای صورت بگیره که راجع آن قرار هست نظریه داده بشه.
  پیشنهادم اینه که به نظرم اگه از توصیه ها و مقالات مختص به روانشناسان و جامعه شناسان ایرانی خودمون که در بطن جامعه ی ما هستن استفاده کنیم خیلی می تونه مفید و اثربخش باشه و خیلی به چیزهایی بپردازه که دقیقا مشکلات اخلاقی ماست چه جزئی و ریز -مثل همین مقاله- چه بزرگ و عمیق تر .
  علاوه بر اینها اینکه این موارد بالا حول محور (دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند) میچرخه که به نظر من با یک خوش بینی ساده از طرف من و دوستم و همکلاسیم ناراحتی بوجود نمیاد
  هیچوقت دوستم به من نمیگه لیاقتت بیشتر از این حرفاست که حرصمو در بیاره !
  درباره ی موسسه “TalentSmart” (: من فکر میکنم این تحقیقشون باعث بدبینی افراد بعد از خوندن این مقاله میشه و اگه وقت و هزینشون رو میگذاشتند تا مهارت های خوش بینی رو بالا ببرند کار بصرفه تری کرده بودند ، تا اینکه کسی که می گه خسته به نظر میای رو گستاخ و بی ملاحظه جلوه بدن.
  خوش بینی دوطرفه ای که نه تنها باعث نمی شه این مسایل جزئی مشکل آفرین بشه بلکه روابط رو خیلی خیلی عمیق تر می کنه .

  1. profile-placeholder ندا گفت:

   با سلام در اینکه این مقاله نکات مثبتی داره شکی نیست.ولی نظر شما درست هست اغلب مقالات ایرانی در سایت ها ترجمه شده است که مزایا و معایب خودش رو داره.بهتره علاوه بر اینکه ترجمه می کنیم خودمون تولید کننده محتوا باشیم.

  2. profile-placeholder مجتبی گفت:

   با سلام به نکات خوبی اشاره کردی
   موفق باشی دوست عزیز

 287. profile-placeholder الهام گفت:

  سلام ممنونم از مطالب خوبتون. خوشحالم نظر اکثر دوستان این است که نژاد و فرهنگ و خارجی بودن مطالب مهم نیست مهم اینه که ما راه پیشرفت رو درتمام عرصه ها بدونیم اینکه بعضی کلمات خارجی اند و کاربردی در ایران ندارند دلیل نمی شود که نادرست وغیرکاربردی باشد فرهنگ درست برقراری ارتباط صحیح و مثبت باید بعنوان اصل قرار بگیرد و برای رسیدن به ان از هر راه درست چه غربی و چه شرقی باید استفاده شود

  1. profile-placeholder فاطمه گفت:

   دوست عزیز مساله خارجی بودن مقاله واینکه ما با خارجی ها مشکل داریم نیست.مساله تفاوت فرهنگ ها ست.واینکه یک جمله خاص ممکنه در هر کشوری بار معنایی خودش رو داشته باشه وبه شکلی تعبیر بشه.

 288. profile-placeholder نگین گفت:

  با سلام وخسته نباشید ممنون از مطالب خوبتون .

 289. profile-placeholder نیما گفت:

  به نظرم وقتی با کسی صمیمی هستید همین صمیمیت ایجاب می کنه که رک باشیم و هر چه در دل داریم بیان کنیم. وقتی با لحنی مهربانانه حتی انتقاد کنید مشکلی پیش نمی آید، به ویژه وقتی دوستی را صمیمی بدانیم یا اعضای خانواده مان باشند. همسر که جای خود دارد.

 290. profile-placeholder مجید گفت:

  با تشکر از زحمات شما در خلاصه کردن وارائه مطلب .

 291. profile-placeholder memo گفت:

  برخی اوقات یاد گرفتن مطالب اینچنینی باعث گسترش فرهنگ اجتماعی میشه. از شما به خاطر گسترش فرهنگ خوب اجتماعی تشکر می کنم

 292. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام ؛ خواهر گرامی نکات جالبی بود و زحمت کشیدید.لذا به نظر بنده اگر در مراودات اجتماعی غرور و خودبزرگبینی و عقده گشائی ها کنار گذاشته شوند .هر گونه نظر و توصیه ای که به طرف مقابل انجام گیرد به دل طرف خواهد نشست و رنجشی ایجادنخواهد کرد .چرا که گیرنده پیام وقتی صداقت را در گوینده احساس کند حتی اگر انتقادی هم باشد مورد قبول واقع خواهد شد .

 293. profile-placeholder قادر گفت:

  سلام، اظهار نظرها جالبه، با متن موافقند ولی آخر جملاتشون از جمله “موفق باشید” استفاده می کنند. البته منم از متن بهره بردم ولی با قسمت موفق باشیدش موافق نیستم به خاطر همین می گم خیلی موفق باشید!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از وقتی که گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید شاید گفتن موفق باشی یه عبارت بی روح باشه و نتونه انتقال دهنده ی احساس آدم باشه برای همین بهتره عبارت متفاوت تری بکار ببریم

 294. profile-placeholder بابک گفت:

  درود بر شما … مطلب رو خوندم ..نکته ای که بهش پرداختین جدا مهم و البته توضیحاتتون کافی و کاملا مستدل و آموزنده بود .
  امیدوارم در اینده باز هم از معلومات و دانش شما بیشتر بیاموزیم .
  پیروز و پاینده باشید

 295. profile-placeholder سید احسان گفت:

  با سلام
  به نظرم گفتن هیچکدوم از این حرفا اشتباه نیس. اشکال در نیت و قصدی میتونه باشه که پشت این حرفاس. این که فلان حرف رو چه وقت و با چه قصد و لحنی به کسی بزنیم مشکل سازه.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام و ممنون از حضورتون
   دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند، بنابراین بد نیست که کمی بیشتر به حرفها و عباراتی که به کار می بریم فکر کنیم.

   1. profile-placeholder بیگلری گفت:

    با تشکر از مطلبتان خدمت ان دسته از منتقدان عرض کنم که ما معمولا گوینده یانویسنده را می کشیم یا مطلب را به جای آن بهتر است مطلب وگوینده هر دورا به خوبی درک کنیم

 296. profile-placeholder مهدي گفت:

  با سپاس از زحمات خانم صدوقي نيا-بنده با مورد ۲و۳و۵ کاملا موافقم و زياد پيش اومده که طرف مقابلم از اونها استفاده کرده و من بشدت ناراحت شدم.البته به نظرم ساير موارد هم ممکنه درست باشه همونطور که اين موارد براي من درست بود.به نظرم توجه بي مورد به کپي بودن يا نبودن مطلب بدون درنظر گرفتن محتوي صحيح مطلب،نوعي سطحي نگري هست.در مجموع خوب بود.

 297. profile-placeholder نت گفت:

  تفاوت جامعه ایرانی با سایر ملل درنظر گرفته شود

 298. profile-placeholder امیر گفت:

  سلامو خسته نباشی خدمتتون
  می خواستم یه انتقادی بکنم،این مثال ها که به جای گفتن این کلمه **اینو بکین
  راست دیکه این کلماتو که مثال زدین نمی شه تو یک رابطه گفت،طرف فکر می کنه ما خودشیرینم،یا اگر با دوستمان از این کلمات استفاده میگه چرا کتابی حرف می زنی یا میگه با ما رودروایسه داری اینطوری حرف می زنی یا…
  میشه مثال های بزنین که با دوست صمیمی مونم بتونیم بکیم

  1. profile-placeholder مرتضی گفت:

   نیاز نیست که عین متن رو براش بگی
   طوری بیانش کن که کتابی به نظر نرسه

 299. profile-placeholder الهام گفت:

  با سلام و خداقوت .به نظر من مطالب عالی و آموزنده بود.متاسفانه گروهی فقط با گفتن جملات چرت بود، مسخره بود، مخالفم و….نشان میدهند که به جملات تکراری وکلیشه ای عادت کرده اند وپذیرای کلمات جدید وتغییر نیستند.اگر ما خودمان در جایگاهی قرار بگیریم که با تک تک این جملات برخورد کنیم ، مشاهده میکنیم که این جملات مثبت چقدر انرژی بخش میباشند ،بعنوان نمونه: وقتی فرزندمان را میبینیم که برای موفقیت در امتحانات تلاش میکند ، به جای واژه ی تکراری موفق باشی، بگوییم من کاملا مطمئنم که از پس این امتحانم بر میآی! یا( تو میتونی من بهت کاملا” ایمان دارم !) مشاهده می کنید که تلاش وانرژیش دو چندان میشود .فقط کافی است یکی از این موارد رادر زندگی روزمره تان بکار گیرید وتاثیر آنرا مشاهده کنید. ممنون از ارائه ی مطالب مفیدتون.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از دقت نظر شما، البته هر کسی برداشت متفاوتی از یک عبارت میتونه داشته باشه ولی واقعا هدف از این مقاله اینه که به افراد بگه سعی کنید موقع صحبت کردن با دیگران احساسات اونها رو در نظر بگیرید و همین طوری عبارات رو استفاده نکنید.
   نظرات مختلف دوستان در این مقاله هم برای خودم بسیار جالب و آموزنده بود مخصوصا افرادی که عبارات ناخوشایند بکار می برند 🙂
   پیروز و سربلند باشید 🙂

 300. profile-placeholder رضا گفت:

  با سلام
  مقاله ی بسیار و آموزنده و اثر بخشی ارائه کردین، که با رعایت کردن همین نکات ریز و درشت در زندگی روزه خودمون میتونیم خیلی از سوء تفاهم ها و اشتباهات رفتاریمون رو بهبود ببخشیم

 301. profile-placeholder mostafa گفت:

  سلام از مقالتون ممنون هستم خسته نباشید خدا قوت بده به شما

  سوال من اینه شما از کجا تعداد زیادی شخص باهوش رو دیدید و از بین اونها بررسی کردید و دیدید که این کارها رو انجام می دهند؟

  همونطوری که میدونید میانگین آی کیوی انسانهای ایرانی ۸۵ هست و افرادی با هوش بالای ۱۲۰ حدود ۱% از ایرانیها رو شامل میشوند و ۹۹% ایرانیها باهوش نیستند

  1. profile-placeholder زنبورک گفت:

   متأسفم.هم برای خودم که مجبورم تو را به عنوان هم وطن تحمل بکنم و هم برای تو که حتی آداب نگهداری احترام جمع را یاد نگرفتی.

 302. profile-placeholder asad گفت:

  با سلام و تشکر از خانم صدوقی نیا
  مهارتهای سخنوری جزء لا ینفک موفقیت ها مون هستند

 303. profile-placeholder شهاب گفت:

  سلام
  ممنون
  با مورد ۷ که “موفق باشید” مشکل دارم
  من در انتهای صحبتم با دیگران آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم براشون و یا در وسط جمله البته نه همیشه.
  این موردی که شما فرمودید به نظر بنده موقعی صادقه که کسی فکر میکنه از طرف مقابلش زخم خورده و حالا باید
  یه تیر کاری بزنه که شاید دلش خنک بشه و میگه “باشه، موفق باشی” و توی دلش میخنده.

 304. profile-placeholder زنبورک گفت:

  الگو برداری از زندگی و یا شیوه های گفتاری غربی ها با شیوه ها و آداب مردمان مشرق زمین همیشه متفاوت بوده است.بنابرین هیچ لزومی نداره که ما زندگی آن مردم را کپی و اجرا بکنیم.ترجمه متون متعلق به سایر کشورها نیز همینطوره.ما نیز برای خود آداب و رسوم بسیار پسندیده وخوب داریم.بکار بردن عبارات و یا کلمات باید بجا و بموقع باشه.بعنوان مثال گفتن عبارت معروف موفق باشید اگر بموقع وباتوجه به موقعیت فرد مقابل بیان شود می تواند برای مخاطب ایجاد یک حس خوب را درپی داشته باشه.
  ترجمه ها نیز مانند صادرات و واردات کالا عمل می کنه،ترجمه متون خارجی به فارسی مانند واردات کالا و ترجمه آثار فارسی به سایر زبانها اگر بدرستی صورت بگیره همچون صادرات یک کالای خوب مورد اقبال قرار میگیره،لذا ما نباید به صرف توانایی در ترجمه متون فقط به ترجمه و وارد کردن آثار خارجیان اقدام کرده و از صادرات آثار ارزشمند غافل گردیم.باتشکر

  1. profile-placeholder مرتضی گفت:

   خوب حرف زدن غربی و شرقی نداره مرد مومن
   چرا سیاسی فرهنگیش میکنی.
   این که چندتا جمله بهتر یاد بگیریم چه ربطی به فرهنگ غرب داره و در کل یه ربطی به صادرات واردات داره.
   نبینم دیگه نظر بدی

 305. profile-placeholder Romain گفت:

  واقعا عالیه. این نکات متاسفانه در زندگی روزمره بدون اینکه علمی بهش داشته باشیم، گفته میشن. توجه به مسائل کار را هر کسی نیست که اگر بود، مطمئن باشید جامعه سالمتری منتظر انسانها بود. البته زمینه را باید فراهم کرد. یعنی کسی به این نکات توجه میکنه که اخلاق و رفتارش در کل صفات برتر انسانی رو در خود متعالی کرده باشه، تهذیب نفس همینه دیگه. در جواب اون اقایی که میگه این مطالب رو از غرب گرفتید و فرهنگ ما غنی تره، میگم که آقا شما هرچیز خوبیو از هرجا گرفتی هیچ مسئله و مشکلی نداره، حتی اگه بیگانه باشه. تعصب در علم جایی نداره. مرسی

 306. profile-placeholder پدرام گفت:

  ارتباط خوب یعنی ایجاد احساس خوب و مثبت در طرف مقابل
  دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند.
  این کاملا درسته . منظور ما ایجاد حس مثبت هست اما طرف مقابل برداشتی منفی خواهد کرد . در واقع باورهای ما فیلتری هستند که آن چه می شنویم و احساس می کنیم از آنها رد می شوند و معمولا آنچه رفتار می کنیم با توجه به اعتقادات و باورهای ما خواهد بود .
  اگر من بشنوم “موفق باشی” به نظرم جمله مثبت هست . اکا ممکنه یکی برداشت بکنه قبلا نبودم ؟ همون مونده تو بگی ؟ تو کی هستی که میگی موفق باشم یا نباشم ؟
  کلمه ای که در محیطهای کاری زیاد استفاده میشه : ” خسته نباشید” . این کلمه فقط یه جور ارتباطه و می تونه مثبت باشه . متوجه هستم که کار می کنی و الاف نبودی . امیدورام این مقدار کار خسته ات نکرده باشه و انرژی ات رو نگرفته باشه .
  اما برداشت دیگه : خسته به نظر می رسم؟ مسخره ام می کنه ؟
  اینکه کلماتی استفاده کنیم که برداشتهای منفی ایجاد نکنه نشانه هوش اجتماعی هست .
  مثلا به جای خسته نباشی بگیم خدا قوت
  به جای سلام خسته به نظر می رسی ؟ بگیم سلام خوب و خوش و سرحال به نظر می رسی
  همین الی آخر
  شاید بیشتر از ده جمله حتی صدها جمله بشه پیدا کرد .
  مهم اینه که اگر در یک ارتباط حس مثبت ایجاد کنیم اون ارتباط خوب و مثبت و اگر هر طرف به هر دلیل احساس منفی کنه اون ارتباط نیز منفی و انرژی گیر خواهد بود .
  هوش اجتماعی بالا یعنی اینکه شما به هر دلیلی در یک ارتباط ایجاد شوق و اشتیاق کنید .

 307. profile-placeholder علی گفت:

  ممنون از مطالب تان
  ولی توجه داشته باشیم که
  ۱- برخی مطالب ترجمه ای است یا تحقیقی که در خارج از کشور است با فرهنگ جامعه ی ما هم خوانی ندارد
  ۲- مطلب مهمتر این که این گونه مطالب به دلیل خواندن درونی سازی نمی شود بنابراین بعد از یک مدتی انسان فراموش می کند و فرد اینها را بی فایده می داند

 308. profile-placeholder بی طرف گفت:

  سلام.بعضی نکات خوب بود .ولی بعضیها قابل قبول حداقل برای من نیست.اگه کسی به من بگه موفق باشی حرف بدی نیست
  بالاخره برای موفقیت غیر از آمادگی فرد باید شرایط بیرونی هم کاملا مهیا باشه .بنابراین جمله موفق باشی یعنی همه شرایط طوری جور بشه که تو می خواهی .یا جمله جوانتر از سنت به نظر میرسی تا حالا ندیدم کسی نظر نا خوشایندی داشته باشه.

 309. profile-placeholder کیارش گفت:

  بادرود به شما بانوی بزرگوار بسیار آموزنده و پربار بود گفتهای ارزشمند شما دیر زیوید به کامه زیوید بدرود

 310. profile-placeholder علی گفت:

  خیلی چرت بود

 311. profile-placeholder رازالدین گفت:

  خیلی ها با شوق خواندم این متن را چون خیلی ها جالب بود ..ممنون از شما

 312. profile-placeholder نیما گفت:

  مچکرم از ترجمه و قرار دادن این مقاله زیبا در سایت. به نظرم برای یه فرد متعصب، چه تعصب دینی داشته باشه و چه تعصب نژادی، رعایت و فهم این موارد بسیار دشوار باشه.
  براتون آرزوی بهترینها رو دارم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سپاس از حضورتون
   امیدوارم بتونیم هر چند کم ولی مفید باشیم

 313. profile-placeholder علی اکبر امیریان گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از مطلب شما ،
  جمله اول مطلب ، تقریباً بار تمام مقاله را به دوش می کشد …
  “دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تفسیر می‌کنند….”
  این موضوع حتی در خصوص نزدیکترین افراد هم صدق می کند …

  ممنون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   دقیقا همین طوره و شاید نظرات مختلف دوستان در مورد این مطلب هم گویای همین مورد باشه
   ممنون از حضور شما و نظر ارزشمندتون
   موفق باشید

 314. profile-placeholder فوادمنتظرالمهدی گفت:

  سلام عالی بود خیلی ممنون ازمطالب مفیدشما

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   سپاس از حضورتون

 315. profile-placeholder ناصر گفت:

  سلام عالی بود ممنون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   سپاس از حضورتون

 316. profile-placeholder سجاد گفت:

  سلام
  اولاً تشکر می کنم از زحماتی که نگارنده های محترم و طراحان سایت می کشند.
  منتها از تصاویری که در سایت برای مطالب مختلف وجود داره میشه متوجه شد که اغلب مطالب احتمالا کپی شده از سایتها یا کتابهای غربی هستند و نگارنده ها حرفی برای گفتن ندارند!
  اونقدر در حوزه علوم انسانی و روابط بین آدمها، فرهنگ و اعتقادات ما غنی هست که این مطالب ارائه شده مقابل اونها یا پیش و پا افتاده است و یا سطحی و دارای اشکال! منتها متآسفانه نرفتیم دنبالش و دنباله رو غرب شدیم!
  همین تصاویر گاهی وقتها تهاجم فرهنگ غلط غرب به کشورمان است و ما که به جزئیات کلمات در سخن گفتن اشاره می کنیم، از این این جزئیات غافلیم!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون از دقت نظر جنابعالی و وقتی که برای مطالعه‌ی این مطلب گذاشتید، اصولا مقالاتی که در این سایت مطرح می‌شوند عمومی هستند و سعی دارند خیلی کوتاه و کاربردی مطالب آزمونده رو بیان کنند و مسلما اگر بخواهیم عمیق به مسئله نگاه کنیم مطالب به مراتب طولانی تر می شوند. با توجه به نظر ارزشمند جنابعالی سعی می‌کنیم از این به بعد مطالبی با غنای بیشتر را در سایت قرار دهیم.
   با تشکر

  2. profile-placeholder نیما گفت:

   شما فقط و بدون هیچ دلیل منطقی نفرت بیمارگونه ای از “غربیاها” و به طور کلی افراد خارج از گروه ایدئولوژی خودتون دارین. بنابراین دنیای شما هم به همین میزان کوچیکه. این ویژگی یک ذهن ایدئولوژیک و متعصب و بسته است.

   1. profile-placeholder آرشیدا گفت:

    با سلام خدمت همه دوستان. من با نظر نیما موافقم. با کلمات تهاجم فرهنگی و فرهنگ غربی موافق نیستم. این یه جور نژاد پرستی، تعصب خشک و کینه توزی هست. اگه یه مطلب مفید باشه چه اشکال داره اونو مطالعه کنیم. چه فرقی میکنه نویسنده اون مطلب کی باشه. بهرحال از خانم الهام بخاطر مطالب مفیدشان تشکر میکنم حتی اگه کپی شده باشه. بهر حال زحمت جمع آوری مطالب رو کشیدن. به امید روزی که مردم ما دشمنی با بقیه ادیان، فرهنگها، ایدئولوژیها … رو کنار بذارن و بدون کینه توزی با همه مردم جهان دوست و مهربان باشیم.

 317. profile-placeholder حسین گفت:

  جالب بود موفق باشین

 318. profile-placeholder علي اصغر گفت:

  با تشكر از مطالب ارائه شده از اينكه در جهت ترفيع فرهنگ وآداب اجتماعي گام بر ميداريد سپاسگزار انشاالله بيش ازپيش موفق وسربلند باشيد

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سپاس از حضور شما، امیدوارم بتونیم مفید و موثر باشیم

 319. profile-placeholder AZAD گفت:

  موارد مفید مطرح شده رااول از خانواده شروع کنیم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   پیشنهاد خوبیه ممنون 🙂

 320. profile-placeholder زهره مدملی گفت:

  با احترام
  سرکار خانم عالی بود .سپاس

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حضورتون امیدوارم براتون مفید بوده باشه

 321. profile-placeholder امیرحامد گفت:

  سلام با مورد ۴و ۸ شدیدا موافقم

 322. profile-placeholder صادق گفت:

  سلام.
  به نکات ظریف و بسیار کاربردی در روابط اجتماعی اشاره داشتید.
  قابل تامل و عالی بود.

 323. profile-placeholder اکبر گفت:

  سلام زیاد موافق نیستم // چون بار عاطفی این جملات وابسته به فرهنگه هر ملت و قو میت مربوط می شه و گاهلا جواب معکوس می ده

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام بله این میتونه توی هر فرهنگی متفاوت باشه و ما باید تطابقی بین این موارد و عبارات متناسب با فرهنگ خودمون ایجاد کنیم.

 324. profile-placeholder علیرضا گفت:

  به عنوان مثال توفیق امری است که از ناحیه خدای متعال به افراد عطا می شود و آرزو و درخواست توفیق الهی برای شخصی بهتر از جمله پیشنهادی شماست.

 325. profile-placeholder دانشجو ... .. گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  خانم صدوقی نیا احسنت مطالب جالبی بود خدا قوت .

 326. profile-placeholder بنده خدا گفت:

  سلام به نظر من هم خوب بود ولی باید دقت داشته باشیم غیر از کلمات لحن بیان سخن هم مهمه مخصوصا در زبان فارسی چون ممکنه منظور شما دقیقا برعکس حرفی باشه که میزنیدنکته بعد هم اینکه استفاده از جملات با افعال منفی خود به خود امواج منفی را به طرف مقابل میرسونه مثلا به جای خسته نباشی باید بگوییم خدا قوت.ممنون و خدا قوت😊

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   به نکته خوبی اشاره فرمودید
   ممنون از دقت نظرتون

 327. profile-placeholder اکبر گفت:

  سلام ان احسنتم احسنتم لانفسکم اکرنیکی کنید به خود کرده اید پیامبر هم به کسی که سلام میداد یک کلمه اضافه می کرد و جواب میداد و زندگی هم همین است در درون همه نیکی نهفته است اگرنیکی کنید نیکی دریافت خواهید کرد

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   بله کاملا درست می‌فرمایید هدف از این مطلب هم همینه که حواسمون باشه با گفتارمون به کسی آسیبی نزنیم حتی اگه خیلی کوچیک باشه

 328. profile-placeholder سارا گفت:

  به نظرم خیلی ساده بیان شده بود.
  برام عجیبه اینهمه نقد های منفی و بهانه جویی برای عملی نبودن این موارد ساده و عامیانه … کامنتهای وارد شده به این مقاله به نظرم خودش از بعد روانشناسی قابل تامله و می تونه موضوع مقاله دیگری باشه. ما ایرانی ها چه به سرمون اومده واقعا …

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   خب هر کسی نظری داره و ما هم پذیرای نظرات دوستان هستیم تا ان‌شاءلله در آینده مقالات پربارتری داشته باشیم از نظر شما دوست عزیز هم ممنونم 🙂

 329. profile-placeholder حسین حمیدی گفت:

  دراین مقاله چیز خاصی گفته نشده وبعضی حرفها رو عمومیت داده درحالی که همه افراد یه جور فکر نمیکنن وهمه برداشت متفاوتی نمیکنن از حرف شما وگذشته از اینها به کار بردن یا نبردن یه جمله دلیلی بر هوش یه فرد نیست

 330. profile-placeholder احمد گفت:

  مورد ۷ چندان متناسب با زبان ما نیست. موفق باشی در انگلیسی با کلمه ای بیان می شه که معنای شانس رو داره.
  به هر حال ممنون و موفق باشین

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   دقیقا همین طوره که می‌فرمایید و همین آرزوی خوش‌شانسی چیزیه که شاید اشکال داشته باشه چون خیلی‌ها به شانس معتقد نیستند.

 331. profile-placeholder momtaz ali nizari ismaili گفت:

  سپاس بیکران از دانشمند جوان تان که ما را با چند کلام آموزنده بیدار ساختید ای کاش با این کلمات تان دوستانم زودتر قانع می ساختم.

 332. profile-placeholder Aryan گفت:

  درودخانم نیا
  پیش از اینکه به ریزه کاریهای گفتاری و برخودهای مناسب و به جا و فن بیان بپردازیم لازمه ببینیم مردم ما در چه پایه و جایگاهی هستند
  آیا فن بیان دربین انسانهایی که پیرو خرافه وجادو ورمال وشیخ و… هستند جواب می دهد
  در سراسر ایران بیشتر مردم تلاش در تخریب و پاین آوردن هم دارند ودنبال واژههایی مناسب در مورد فن بیان منفی هستند حالا چند نفر روشنفکر وفهمیده اگر ایده نو بپردازندجواب میدهد?از دیرزمان گفته اند دردیاری که همه میلنگند برکسی که راست میرودمیخندند

  1. profile-placeholder سارا گفت:

   نکاتی که در مقاله وجود داشت خیلی معمولیه اتفاقا. طوری که همه باید رعایت کنیم و لازم نیست خیلی هوشمند یا فهیم و روشنفکر باشیم تا چنین بیانی داشته باشیم! بهترین تمرین هم می تونه این باشه که هر کسی در مواجهه با افراد دیگه اینطوری برخورد کنه. کم کم فرهنگش جا می افته. ما هم آدمهایی هستیم که در سراسر ایران داریم زندگی می کنیم و سراسر ایران یعنی همین من و شما و بقیه. پس کار ساده ایه . و شدنیه.

 333. profile-placeholder مهرداد گفت:

  ممنون سرکارخانم. البته مخاطب چه کسی باشه هم مهمه چون دربعضی مجامع میبایست پیامها امری ویا دیکتاتورشیپ باشه تا اینکه نرم ولطیف عنوان بشه چراکه دراینصورت ازآن سوء استفاده خواهدشد.

 334. profile-placeholder امیر عباس جعفری گفت:

  به نام خدا
  با سلام
  چیزی بهتر از صداقت سراغ ندارم. بهتر است خودمان باشیم؛ با به کار بردن این نوع توصیه ها، همه آدم ها مثل حرف خواهند زد.

 335. profile-placeholder اردشیر گفت:

  با سلام مطالب جالب و کاربردی ای رو مطرح کردید.اگه راه های افزایش درک از رفتار طرف مقابل رو هم بفرمایید خیلی عالی خواهد بود.با تشکر.

 336. profile-placeholder بهروز گفت:

  خیلی مسخره بود به نظرم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   از شما ممنونیم که نظرتون رو با در میون گذاشتید، خوشحال میشیم اگه برای بهتر شدن مقالات پیشنهادی دارید،‌بفرمایید. 🙂

  2. profile-placeholder میثم گفت:

   به نظرم اصلا هم مسخره نبود. شاید برای شما مفید نبوده.
   من خودم رو جای مخاطب جملات گذاشتم و فکر کردم که اگه مخاطب این جملات بودم چه حسی داشتم و اگه مخاطب کلمات پیشنهادی بودم چه حسی داشتم. و خوبیش اینه که میتونم با افراد مختلف، طوری صحبت کنم که لازمه.

 337. profile-placeholder حسین عباسی گفت:

  سلام و خداقوت.خیلی عالیه از این جهت که این جملات کاربردی برمیگرده ب مثبت اندیشی.واینکه باعث میشه مخاطبمان احساس خوبی هم نسبت ب خودش وشرایطش داشته باشه ونیز احساس خوب ومنطقی نسبت ب ما.خیلی ممنون.یاعلی

 338. profile-placeholder علی مقدم گفت:

  شرایط برای ما انسان ها متفاوت است -محیط زندگی، سن ،فرهنک ،فیزیک بدن، تفکر-موقیت فعلی از نظر شادی ها و مشکلات -انسانی موفق است که شرایط را برای هرفرد تشخیص و درک کند

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   حتما همین طوره درست می فرمایید هر چیزی به شرایط و موقعیت بستگی داره

 339. profile-placeholder حسين گفت:

  به نظر بنده كساني كه در طول روز با افراد زيادي سرو كار دارن دقيقا به اهميت جملات كارشناسي شده پي ميبرن در ضمن قرار نيست كه با يك مقاله زندگي همه دگرگون بشه به قول مداحان عزيز اين و گفتم براي كنايه فهما تشكر إز نويسنده گرامي

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   به نکته ی خوبی اشاره کردید ممنون بابت نظرتون

 340. Hossein Ghaheri Hossein Ghaheri گفت:

  واقعا متشکرم از شما که این مطالب را بدون هیچگونه چشم داشت مالی در اختیار همگان قرار میدهید که به پیشرفت جامعه از لحاظ فرهنگی کمک شود. لطف شما قرین رحمت الهی باد خدا شما را حفظ کند که همگی بتوانند از آنها استفاده کنند و هر هفته بتوانیم مطالب زیبا و جدید شما را بخوانیم و لذت ببریم. با تشکر و سپاس.

 341. profile-placeholder فرشاد گفت:

  با سلام،
  در پاسخ به دوستانی که دیدگاهی منفی به این مقاله داشتند،عرض کنم: راهکارهای ارائه شده در این متن و متون مشابه به معنی حل شدن همیشگی خطاهای رایج در برخوردهایمان نیستند؛ بلکه میتوان آن را به نوعی، دقت نظر بر اثری که کلمات و جملات دارند، دانست.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   ممنون از توجه و دقت نظرتون
   موفق باشید

 342. profile-placeholder امیرنیا گفت:

  با سلام و خسته نباشید از بابت وقتی که میزارید
  ولی چند نکته روباید بهش اشاره بکنم
  اول اینکه همه چیز رو به راه است هم نمیتونه مناسب باشه چون مخاطب به سرش میزنه که ای وای مگه قبلا همه چیز روبه راه نبود؟
  دوم اینکه در مورد شماره ۶ و ۸ موردی نمیبینم که اشکالی داشته باشه
  سوم اینکه کلمه ی متاسفم خودش در بعضی موارد خصلت ممتنع داره و ماهیت و منظور فرد رو بیان نمیکنه
  ولی در بقیه موارد بسیار عالی بیان کردیدو از بیاناتتون استفاده کردم
  همیشه پیروز و موفق باشید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از وقتی که گذاشتید و با این دقت نظرتون رو بیان کردید حتما نظرات شما در بهبود کیفیت کار به ما کمک میکنه
   موفق باشید 🙂

 343. profile-placeholder ایمان گفت:

  خوب بود

 344. profile-placeholder شیراز گفت:

  ممنون بهشون واقعا نیاز داشتم

 345. profile-placeholder کوروش گفت:

  ضمن تشکر از مطالب خوبتون، ممکنه موقتا این ادبیات مفید باشن، ولی بعد از مدتی برای مخاطب همان معنی رو پیدا میکنه.مثلا مخاطب متوجه میشه جمله همه چی روبراهه، یعنی خسته بنظر میای

 346. profile-placeholder حسین گفت:

  خواهر عزیز ضمن قدردانی و سپاسگزاری از زحمتی که کشیده اید ، با تمام موارد موافق نیستم و بنظرم عواطف انسانی و نحوه بیان برخی از نکات بالا تاثیرات کاملا متفاوتی روی افراد دارد ، مثلا عبارت موفق باشی با بیش از ۵ یا شش حالت امکان بیان دارد که هر کدام تاثیر متفاوتی روی شنونده میگذارد.بهرحال آرزوی سلامت و موفقیت روزافزون برای شما دارم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از وقتی که گذاشتید و نظر ارزشمندتون رو بیان کردید.

 347. profile-placeholder سین گفت:

  واقعا مقاله بدی بود….شعاری و غیر علمی….جز مقالات مجله موفقیتی بود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   از شما بابت ثبت نظرتون ممنونیم
   امیدواریم مقالات بعدی ما مورد توجه شما قرار بگیره

 348. profile-placeholder امین گفت:

  این چرت و پرتها دیگه چیه؟

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خیلی ممنون دوست عزیز که برای نوشتن نظرتون وقت گذاشتید
   اگه بیشتر توضیح بدید که چرا به نظرتون این مطلب مفید نبوده، در ادامه کار و بهتر شدن به ما کمک زیادی می کنه.

 349. profile-placeholder سيد مجتبى گفت:

  وقتى يك مقدار سن بالاتر ميره تو تعاملات با مردم قلب شروع به راهنمايي ادمها ميكنه هر موقع حرفى ميخواهى بزنى كه قلبت بهت ميگه باعث ناراحتى طرف مقابلت ميشه ايست كن وحرفت رو اصلاح كن يك نكته ديگه اينه كه اگر با زبانت حرفى بزنى كه باقلبت قبول نداشته باشى اينهم تاثير نداره كه هيچ يك جور نفاقه ،

 350. profile-placeholder شهرام گفت:

  سلام
  بعضی از نکته ها واضح نبودند مثلا موارد ۳ و ۴

 351. profile-placeholder علی اصغرعباسیان گفت:

  بسیار ارزنده وگوشزدی شایسته بود بخصوص برای حقیر که گاها ازاین پارامترها بدون قصد ونیت خاصی که شما اشاره فرمودید استفاده میکردم وازاین پس بیشتر توجه خواهم کرد تا با این کلمات باعث رنجش کسی شوم متشکرم استاد

 352. profile-placeholder reza گفت:

  همیشه مطالب آموزنده شیرین وخواندنی هستن ولی آیا جامعه ما پذیرای هر رفتار روانشناسانه ای هست?

 353. profile-placeholder نیلوفر گفت:

  سپاس از شما …

 354. anti virus anti virus گفت:

  سلام. مطالب وااااااااقعا عالی و مفید بود و استفاده کردم.ایا راهی هست که اینگونه مطالب به ادرس من فرستاده بشه؟ با تشکر از کار قشنگتون

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام
   سپاس از توجه شما و خیلی خوشحالم که این مطلب نظر شما رو جلب کرده
   برای دریافت مطالب مشابه، پایین صفحه، تیک «این موضوع را دنبال می کنم» رو بزنید.

 355. profile-placeholder علی رضا عسگری (روان کاو) گفت:

  اصلا یک ملاک اساسی برای پذیرش هوش وجود ندارد و نمیتوان مشخص کرد که چه کسی باهوش تر است .ولی اگر منظور هوش عاطفی باشد که احتمالا همین است خوبه

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   دقیقا همین طوره که می فرمایید. سپاس از اینکه با ما همراه هستید و نظرتون رو با ما در میون می ذارید.

 356. profile-placeholder معین گفت:

  به نظرم خیلی دیگه حساسیت به خرج داده شده…هییییچ کس عبارت موفق باشی رو بی ادبی تلقی نمی کنه یا دنبال معادل براش نیست….کلا اگر چاشنی صحبت ها لبخند دوستانه و لحن ارام باشه، خیلی از این عبارتها بی اثر میشه و کلام پرنفوذتر.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   قطعا اگه صحبتی دوستانه و با لحن مناسب باشه عبارات آزار دهنده نیستند 🙂

  2. profile-placeholder مونا گفت:

   به نظر من کسانی که خیلی حساس هستند ممکنه بیشتر بهشون بر بخوره و اینجوری فکر کنن. بیشتر راهکارها برای برخورد با آدم های حساس مناسب است تا اینکه نشان دهنده هوش طرف مقابل باشه
   شاید طرف مقابل منظور بدی نداشته باشه و بخواد با ما صحبت کنه ولی اگه کسی اینقدر یه حرف رو بد برداشت کنه و منظور بد ازش استخراج کنه زندگی برای خودش سخت میشه

 357. profile-placeholder مصطفی گفت:

  به قطع یقین اولین گام میتونه بهترین گام باشه.ممنونم از توجه شما در امر ترویج فرهنگ صحیح معاشرت و بهبود اون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   حتما هر گامی در زمینه ترویج فرهنگ صحیح معاشرت هر چند خیلی کوچیک هم باشه میتونه تاثیر گذار باشه
   ممنون از نظرتون

 358. profile-placeholder علی گفت:

  عااااالی بود. بخاطر اینکه کاربردی بود

 359. profile-placeholder بابک قابل رحمت گفت:

  فوق العاده کاربردی بود . هم در روابط کار ی و هم در زندگی بسیار موثر هستش. ممنون از اینکه دانش خود را در اختیار انسانهای دیگر می گذارید.

 360. profile-placeholder آرش گفت:

  واقعا آموزنده بود.من الان با سایتتون آشنا شدم فوق العاده عالیه

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   خوشحالیم از اینکه با ما همراه شدید 🙂

 361. profile-placeholder علی گفت:

  مرسی لذت بردم .امیدوارم با اموزشهایی که فرا میگیریم جامعه مهربان تری داشته باشیم (ملت خیلی عصبی شدن)

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   منم امیدوارم که همه نسبت به همدیگه مهربان تر باشند

 362. profile-placeholder علیرضا م گفت:

  سلام
  مطلب بسیار مفیدی برای من بود و امیدوارم از این به بعد به این نکات توجه کنم!
  با تشکر…

 363. profile-placeholder کا گفت:

  سلام.
  با احترام نسبت به زحمت که کشیدید و مقاله نوشتید، خواستم بگم متاسفانه زیاد تو جامعه ما جواب نمیده. من سابقا نسبت به مخاطبانم اینطوری بودم که لقب هالو بهم داده بودن .

 364. profile-placeholder مسعود بابایی گفت:

  مرسییییییییییییییییییییییی

 365. profile-placeholder اینطور گفت:

  خوشمان آمد. اما جامعه هدفو هم باید لحاظ کنید. این شاید برای اروپایی ها مطلقا جواب بده. اما برای ایرانی ها با اکثر موارد به خصوص مورد ۴ موافقم ولی بعضی موارد نه. مثل مورد ۸ که چون مردم ما اکثرا دنبال متهم کردن همدیگرند بهتره خیلی سریع خودمونو کنار بکشیم. یا مورد ۵ که به جرات میتونم بگم اکثر ایرانی ها به خصوص اکثر خانم های ایرانی از شنیدن این جمله قند در دلشان آب شدستی.

 366. profile-placeholder احسان پیرداده گفت:

  سپاس از اینکه مطالب آموزنده علمی را رایگان و به سهولت در اختیار ما قرار می دهید.پاینده باشید

 367. profile-placeholder برو گفت:

  ترجمه سطح ابتدایی، انشاء ضعیف

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سپاس از وقتی که گذاشتید و نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید.
   امیدوارم مقاله های دیگه سایت نظرتون رو جلب کنه. :)))

 368. profile-placeholder محسن گفت:

  خيرببينی دخترم

 369. profile-placeholder یه دختر گفت:

  ممنون

 370. profile-placeholder آناهیتا گفت:

  سلام عالی بود. خیلی برام جالب بود که به چند تا ترفند کوچیک هم احترام خودمون رو بالا می بریم و هم به طرف مقابلمون احترام می گذاریم. بسیار سپاسگزارم

 371. profile-placeholder نظری گفت:

  سلام.بسیار عالی بود

 372. profile-placeholder طهمینه گفت:

  هاذا یُر جامعتُن؟

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   فارسی هم جواب بدم قبوله؟؟

   بعضی چیزا یونیورساله!!! حالا ممکنه با یه بیان دیگه!!

 373. profile-placeholder حمیدرضا گفت:

  خیلی عالی بود حتما منتظر مقالاتی از این دست مقالات از شما میمونم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سپاسگذارم

   1. profile-placeholder ناشناس گفت:

    سپاسگزارم

 374. profile-placeholder Mehri گفت:

  مطلب اموزنده ایی بود امید است که بتوان با گفتار مناسب روابط بهتری داشت . ممنون

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون بابت نظرتون

 375. profile-placeholder مهدی گفت:

  در کل خوب بود.ولی اون شماره ۷ رو نپسندیدم.چون آدم نمیتونه الکی بگه از پسش بر میایی. و این جمله هم همه جا به کار نمیره.مرسی خانوم صدوقی نیا.موفق باشی(اینجا اصلا کاربرد نداشت

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حضورتون و دقت نظری که داشتید.
   شما هم موفق باشید 🙂

 376. profile-placeholder مليكا گفت:

  خيلى ها عم از اين نه تا عبارت توى جاهاى درست استفاده ميكنن،اينطور نيستش كه هميشه بايد ازشون دورى بكنيم فقط موقعيت مناسب براى گفتنشون و فرد مناسب بايد پيدا بشه

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   مسلما هر سخن جایی و هر نکته مکانی داره ولی منظور این مقاله پرهیز از طعنه و کنایه زدن یا امیدواری کاذب دادن به دیگرانه.
   ممنون از دقت نظر و حضورتون

 377. profile-placeholder محمد گفت:

  عالی عالی

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون 🙂

 378. profile-placeholder امیرعلی گفت:

  از مطالب کوتاه و مفیدتون تشکر میکنم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   متشکرم ممنون از حضورتون

 379. profile-placeholder محمد گفت:

  خانوم صدوقی گرامی از مطلبتون لذت بردم. حس انتخاب شما در ارئه مطالب، ستودنی است.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حسن توجه تون

 380. profile-placeholder Ilkhani گفت:

  مچکرم خیلی خوب بود…نهایت تلاشم رو میکنم تا از این ۹ عبارت مخرب استفاده نکنم.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حضورتون

 381. profile-placeholder وحید گفت:

  جالب بود و و مفید . من فکر کنم از این جور کلمات تو صحبتهای روز مره ما زیاد هست که ناخواسته با اونا اطرافیانمونو میرنجونیم ..

 382. profile-placeholder مریم گفت:

  خیلی برام مفید بود. سپاس

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حضورتون 🙂

 383. profile-placeholder مجید گفت:

  با اینکه از این جملات بیشتر تو دوبله کردن فیلم های خارجی استفاده میشه ولی میشه این طور صحبت کردنا رو در جامع ایران هم رواج داد. خوب بود.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از توجه شما 🙂

 384. profile-placeholder حسین علی گفت:

  بسیار عالی ودرخور تأمل

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سپاس از نظر دوستانه شما 🙂

 385. profile-placeholder محمد گفت:

  خیلی خسته کننده بود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   امیدوارم سایر مقاله های سایت براتون مفید باشه 🙂

 386. profile-placeholder کوروش گفت:

  درود
  سپاس از سایت وزین چطور و همچنین مترجم های عزیز
  خیلی مقالاتتون تک و کاربردی هست لطفا همین جوری با کیفیت بمونید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از توجهتون
   امیدواریم که همیشه همین طور باشه

 387. profile-placeholder افشین بیداری گفت:

  خانم صدوقی نیا غزیز این مطلبتون واقعا عالی بووود. مرسی

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سپاس موفق باشید

   1. profile-placeholder احمد گفت:

    سلام باز که خودت گفتی موفق باشی بر خلاف مقاله

   2. profile-placeholder درف گفت:

    این اغلب که همون همیشه خودمونه که!
    من مطمئنم که از پسِ این کار برمی‌آیی (-:

   3. profile-placeholder محمد رضا"حیدری" شغل خبرنگار گفت:

    سلام؛
    خیلی عالی است مقالات تان من تازه دیدم موضوعات مهم و خواندنی برای مخاطب تهیه کردید جهان سپاس

 388. مهران الفتی مهران الفتی گفت:

  خیلی عالی بود. این تغییرهای کوچیک تو حرف زدن می‌تونن زمینه‌ساز تغییرات خیلی بزرگتری بشن.

 389. profile-placeholder علی گفت:

  آموزنده بود
  ممنون

 390. profile-placeholder mahmood گفت:

  واقعا عالی

 391. profile-placeholder مهدی گفت:

  [جالب و جذاب بود.ممنونم

 392. profile-placeholder عبداله گفت:

  خوب وعالي بود مخصوصا براي خانمها

 393. profile-placeholder مینو گفت:

  سلام عالی بوووووووووود

   1. profile-placeholder پریچهر گفت:

    سلام
    مطلب خوبی بود،به شخصه خودم با موارد …۱-۳-۵و۷٫٫مشکلی ندارم و تاثیری منفی روم نداره، به نظرم بستگی داره که اینها در چه زمان و موقعیتی و یا به دلیل چه رفتاری و یا نوع شخصیت طرف مقابلمون داره.

 394. profile-placeholder yasa گفت:

  سپاس گزارمممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

 395. profile-placeholder aaa گفت:

  مرسی مقاله آموزنده ای بود

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   خواهش می‌کنم ممنون از حضورتون

   1. profile-placeholder محسن گفت:

    سلام سرکار خانم صدوقی نیاضمن تشکر از مطالب خوبتون منتظر مطالب جدید شما هستیم اگر اجازه کپی میفرمایید با نا م خودتون کپی ونشر بدم ممنون از صبروپشتکارتون

   2. profile-placeholder رضا گفت:

    برا یه پست چقدر نظر گذاشتن
    این خیلی بده
    چون مردم باید اهل عمل باشن تا حرف زدن

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان