جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند

جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند
امتیاز مطلب: ٩٦%
96

ما معمولا فکر می‌کنیم قضاوت‌ مردم از شخصیت آدم‌ها بر اساس محتوای مکالمات و سایر رفتارهای مشخص آنها است، در حالی که تحقیقات چیز دیگری را نشان می‌دهند. در واقع بیشتر قضاوت‌های ما بر اساس جزئیات کوچک‌تر و ظریف‌تری است، مانند دست دادن و زبان بدن. معمولا عقیده‌ی کامل ما درباره‌ی افراد تنها بر اساس این رفتارها شکل می‌گیرد.

قضاوت کردن عمل ذاتی و جدانشدنی مغز انسان است. این عملکرد باعث می‌شود نتوانیم به سادگی از ارزش‌گذاری و تفسیر رفتار افرادی که ملاقات می‌کنیم بگذریم.

در واقع مهارت ما در قضاوت شخصیت افراد بر اساس جزئیات آنقدر زیاد است که در تحقیقی که در دانشگاه کانزاس انجام شد افراد مورد آزمایش توانستند ویژگی‌های شخصیتی‌ای نظیر درون‌گرایی/برون‌گرایی، پایداری احساسات، دلپذیر بودن، با وجدان بودن و صریح بودن افراد را تنها با نگاه کردن به تصویر کفش‌‌های آنها به درستی تشخیص دهند.

رفتار‌های ناخودآگاه ما زبان مخصوص به خود را دارند و لزوما مطالب خوبی را بیان نمی‌کنند. این رفتارها به بخش جدانشدنی شخصیت شما تبدیل شده‌اند و اگر تا کنون به اندازه‌ی کافی به آنها اهمیت نداده‌اید، بهتر است هر چه زود‌‌تر شروع کنید چون آنها می‌توانند زندگی حرفه‌ای شما را خراب کنند.

رفتار شما با پیشخدمت‌ها و مسئولان پذیرش

بزخورد با کارمندان پشتیبانی

چگونگی رفتارتان با این کارمندان نشان‌دهنده‌ی ماهیت شخصیت شماست، به حدی که به عنوان یک روش در مصاحبه‌های شغلی به کار می‌رود. مصاحبه‌کنندگان با زیر نظر گرفتن رفتار شما با کارمندان پشتیبانی هنگام ورود و ترک ساختمان متوجه می‌شوند که رفتار معمول شما با مردم چگونه است. بیشتر مردم هنگام صحبت با مدیر مسئول یا سایر افراد دارای مقامی مهم، محترمانه رفتار می‌کنند ولی بعضی از آنها به محض اینکه از در خارج می‌شوند تغییر شخصیت می‌دهند و با تحقیر و بی‌اعتنایی با سایر افراد برخورد می‌کنند. همچنین در ملاقات‌های حرفه‌ای در رستوران این رفتار به چشم می‌آید. اگر مخاطبان‌تان رفتار بد شما با دیگران را ببینند هر چقدر هم با آنها خوب برخورد کنید بی‌فایده است.

بررسی مداوم تلفن همراه

بررسی تلفن همراه

بیرون آوردن گوشی موبایل هنگام صحبت برای مخاطب بسیار ناخوشایند است. این عمل بی‌احترامی، عدم توجه، کمبود مهارت گوش‌دادن و بی‌ارادگی را می‌رساند. بهتر است مگر در موارد اضطراری از موبایلتان استفاده نکنید. تحقیقی در دانشگاه الون (Elon) تایید می‌کند که بیرون آوردن گوشی موبایل در هنگام مکالمه باعث کاهش کمّیت و کیفیت برهم‌کنش‌های چهره‌به‌چهره می‌شود.

عادت‌های عصبی مکرر

عادت های عصبی

لمس کردن ناخن‌ها یا صورت یا کشیدن پوست‌تان نشان می‌دهد که عصبی، دستپاچه و خارج از کنترل هستید. با توجه به تحقیقی در دانشگاه میشیگان، این عادت‌های عصبی می‌توانند نشان‌دهنده‌ی شخصیت کمال‌گرای فرد باشند. همچنین احتمال بیشتری می‌رود که این افراد هنگامی که خسته و بی‌حوصله شوند بیشتر گرفتار این عادت‌ها شوند.

مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا مطرح کردن سؤال را شروع کنید

پرسیدن از مخاطب درباره ی خودش

تا به حال مکالمه‌ای داشته‌اید که در آن طرف مقابل‌تان مدام از خودش حرف بزند؟ مدت زمانی که طول می‌کشد تا نسبت به دانستن نظر مخاطب‌تان علاقه نشان دهید یک ویژگی مهم برای تعیین شخصیت شماست. افرادی که فقط راجع به خودشان حرف می‌زنند، افرادی خودنما و خود‌شیفته هستند که در واقع توجه شما را به نفع خود می‌گیرند. کسانی که کمتر از خودشان می‌گویند و بیشتر از شما راجع به خودتان می‌پرسند افرادی آرام و فروتن هستند که وقت و توجه‌شان را به شما می‌دهند. اگر بتوانید بین این دادن و گرفتن تعادل برقرار کنید می‌توانید تبادلگر دو‌جانبه و مخاطب خوبی باشید.

نحوه‌ی دست‌دادن

دست دادن

مردم معمولا ضعیف دست‌ دادن را نشانه‌ی کمبود اعتماد‌به‌نفس و به طور کلی بی‌اشتیاقی می‌دانند. تحقیقی در دانشگاه آلاباما نشان داده است با وجود اینکه بهتر است شایستگی افراد را تنها با توجه به نحوه‌ی دست دادنشان قضاوت نکنیم، می‌توان با توجه به آن ویژگی‌های شخصیتی را به درستی شناسایی کرد. این تحقیق دقیقا نشان داده است که دست‌ دادن قوی و محکم مشخص می‌کند که شخص کمتر خجالتی و عصبی و بیشتر برون‌گراست.

دیر کردن

دیر کردن

مردم دیر رسیدن سر قرار را حاصل بی‌احترامی، طفره رفتن، تنبلی یا بی‌علاقگی تلقی می‌کنند. نتایج تحقیقی در دانشگاه ایالتی سن‌دیه‌گو که توسط جف کنت صورت گرفته خلاف این را نشان می‌دهد. بر اساس این تحقیق افرادی که دیر می‌کنند معمولا کسانی هستند که چند وظیفه را به طور همزمان بر عهده دارند، یا دارای ویژگی‌های شخصیتی نوع ب، یعنی خونسرد و ریلکس هستند. تحقیق کنت نشان می‌دهد که دلیل دیر کردن شخصیت‌های نوع ب معمولا این است که آنها زمان را کند‌تر از دیگران تجربه می‌کنند. نتیجه‌ی نهایی این است که بهتر است زیاد از دیر رسیدن افراد نتیجه‌گیری نکنیم و به جای آن دلیل این تاخیر را بپرسیم.

دست‌خط

ارتباط ذستخط باشخصیت

کلیشه‌های نادرست بسیاری در مورد ارتباط دست‌خط با شخصیت وجود دارد. مثلا مردم معتقدند میزان فشاری که روی کاغذ وارد می‌کنید با عصبی بودن شما مرتبط است، شییب‌دار بودن نوشته مشخص‌کننده‌ی درون‌گرایی یا برون‌گرایی شماست و تمیز بودن یا نامرتب بودن نوشته نشان‌دهنده‌ی میزان تمایل شما به سازماندهی است. تحقیقات در مورد رابطه‌ی دست‌خط و شخصیت تا کنون بی‌نتیجه بوده‌اند. در صورتی که قصد دارید نامه‌ی مهمی بنویسید بهتر است آن را تایپ کنید تا از این قضاوت مصون باشید.

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی

کلید موفقیت در ارتباط چشمی تعادل است. حفظ ارتباط چشمی مهم است اما حفظ آن در تمام طول مکالمه عملی تهاجمی و غیر‌عادی تلقی می‌شود. در صورتی هم که ارتباط چشمی را تنها برای مدت کوتاهی حفظ کنید بی‌علاقه، خجالتی یا آشفته به نظر می‌رسید. تحقیقات نشان می‌دهد که حفظ ارتباط چشمی در حدود شصت درصد طول مدت مکالمه تعادل صحیحی ایجاد می‌کند و شما را علاقه‌مند، دوست و قابل‌اعتماد نشان می‌دهد.

در نهایت

گاهی چیز‌های کوچک در زندگی تفاوت‌های بزرگی ایجاد می‌کنند. خوب است برای آنها آماده باشیم تا بتوانیم در ارتباط با دیگران تاثیر خوبی بر آنها بگذاریم.

اگر جزئیات رفتاری دیگری را می‌شناسید که بر قضاوت از شخصیت و بر برداشت اولیه در ارتباطات روزمره تأثیر می‌گذارند لطفا در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: Linkedin

مینا بردبار فقط یه دانشجو که دنبال تجربه‌های جدیده. بزرگترین خوشحالیم اینه که شعر و داستان می‌نویسم و بعد از اون عاشق مطالعه، موسیقی، هنر (از همه نوعش) و خلاصه هر چی که طعم خلاقیت داشته باشه هستم. درست نمیدونم چطوری از «چطور» سر درآوردم ولی خوشحالم که اینجام و خوشحال میشم بدونم مطالبی که می‌نویسم برای دیگران هم میتونه مفید باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (15)

 1. profile-placeholder محمد گفت:

  مرسی داری مینا جان. کِیف کردم بِشخصه.

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   خیلی خوشحالم که مطالب‌مون توجه شما رو جلب کرده 😊
   ممنون که بهمون انرژی میدید!

 2. profile-placeholder محمد گفت:

  وای عالی بود

 3. profile-placeholder الهام گفت:

  سلام مطالب شما رو خوندم بسیار جالب و قشنگ بود فقط اگه ممکنه مطالبی هم در مورد اعتماد به نفس پیدا کردن بزارید ممنون

 4. profile-placeholder شیوا گفت:

  باسلام متاسفانه من دچار عصبانیت کنترل نشده ایی هستم و بارها راجب این موضوع کتاب خوندم اما واقعا هیچ تاثیر دایمی نداشته لطفا لطفا منو راهنمایی کنید

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   امیدوارم این مطالب بتونند به شما کمک کنند:
   http://chetor.com/39309-خشم-چیست/
   این مطلب راهکارهای خیلی خوبی ارائه داده و خیلی مفیده ☝
   http://chetor.com/131-چطور-می‌توان-خشم-و-عصبانیت-را-کنترل-کر/
   http://chetor.com/13028-بهترین-راه-مدیریت-خشم-چیست؟
   http://chetor.com/37828-چگونه-آرامش-داشته-باشیم/
   http://chetor.com/27637-علت-عصبانیت-زنان/
   و اینها هم مطالب بسیار مفیدی در این زمینه هستند ☝
   امیدوارم بتونید استفاده کنید 😊

 5. profile-placeholder H19 گفت:

  واقعا درود بر شما و همکارانتان.خدا قوت .سربلند باشید

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   متشکرم که مطالب ما رو دنبال می‌کنید و بهمون انرژی میدید 😊

 6. profile-placeholder سینا گفت:

  ممنون بابت این مطالب مفید.واقعا لذت بخشه که تو فضای گسترده اینترنت به جای رفتن به دنبال مسائل بی ارزش از این مطالب نهایت استفاده رو بکنیم. امیدوارم که روز به روز هم پیشرفت بیشتری داشته باشید.

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده 😊 ممنون که مطالب رو میخونید و به ما انگیزه میدید.

 7. profile-placeholder حسن گفت:

  خیلی زیبا،گیراومهم بود.باامیدادامه دادن به این خدمت ارزشمندتون ازشماتشکرمیکنم.

 8. profile-placeholder ترنم گفت:

  سلام.خیلی خوب بود

 9. profile-placeholder رضا گفت:

  ممنون…موفق و پیروز باشید…

 10. profile-placeholder فرخ گفت:

  عالی بود
  خداقوت
  پیروزباشید

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان