این قوانین موفقیت شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند

این قوانین موفقیت شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند
امتیاز مطلب: ٩٧%
97

هیچ‌کس کامیاب و پیروز به دنیا نمی‌آید، اما هرکسی توانایی و قابلیت تبدیل شدن به یک فرد موفق را دارد. به قول ویل اسمیت، «عظمت یا سرافرازی، یک ویژگی شگفت‌انگیز، مرموز و مسحورکننده‌ی الهی نیست که تنها افراد خاصی از آن برخوردار باشند، بلکه چیزی است که درون همه‌ی ما وجود دارد!» هرچند مسیر موفقیت از راه‌های گوناگونی می‌گذرد اما به‌نظر می‌رسد چندین نکته‌ی راهگشا و بنیادی برای پیمودن این مسیر وجود دارد. برای دستیابی به بزرگی و شکوهِ نهفته در وجودتان، بد نیست سخن بزرگان درباره موفقیت را مطالعه کنید و با قوانین موفقیت از دیدگاه مشاهیر جهان آشنا شوید.

۱. روی مسیر تمرکز کنید، نه روی نتیجه

به قول رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)، «زندگی یعنی سفر کردن؛ مقصد به‌تنهایی مهم نیست!»

«من هرگز به پیامد پرتاب‌های ناموفق توجه نمی‌کنم. وقتی به پیامد فکر می‌کنید، همیشه نتیجه‌ی منفی به ذهن‌تان خطور می‌کند.»

این گفته‌ی آنت فونیچلو (Annette Funicello) را هم فراموش نکنید که «یک زندگیِ شگفت‌انگیز، لزوما به معنی زندگیِ بی‌نقص نیست.»

۲. به عناصرِ درست توجه کنید

استیو جابز گفته بود: «مهم نیست هنگام مرگ چقدر ثروت دارم، مهم این است که هر شب هنگام خواب، بدانم کار فوق‌العاده‌ای انجام داده‌ام.» همچنین این گفته‌ی تیک نات هان (Thich Nhat Hanh) فعال مدنی ویتنامی را هم آویزه‌ی گوش‌تان کنید: «اگر خودِ واقعی‌‌‌مان نباشیم و به‌راستی اکنون را درنیابیم، همه چیز را از دست می‌دهیم.»

«بهترین و زیباترین چیزها را نمی‌توان دید یا لمس‌شان کرد، آنها را باید با دل و جان احساس کرد.»


مقاله مرتبط: چگونه هدف گذاری کنیم؛ ۴ استراتژی هوشمندانه برای رسیدن به هدف

۳. به‌اندازه‌ی کافی (حتی کمی‌ هم بیشتر!) برای دیگران مایه بگذارید

قوانین موفقیت - به دیگران کمک کنید

چارلز دیکنز معتقد بود: «در این دنیا هرکس که باری از دوش دیگری برمی‌دارد، انسان مفیدی است.» نباید فقط دریافت‌کننده باشید؛ به قول مایا آنجلو (Maya Angelou) شاعر و فعال مدنی، «نمی‌توانید به هردو دست‌تان، دستکش بیس‌بال بپوشانید، دستی هم برای پرتاب کردنِ توپ لازم دارید.»

خلیل جبران (Kahlil Gibran) لذت زندگی را این‌گونه تعریف می‌کند: «در خواب دیدم که زندگی سراسر لذت است، بیدار شدم و دیدم زندگی همه‌اش خدمت به دیگران است، خدمت کردم و دیدم خدمت کردن لذت‌بخش است!»

«با آنچه به‌دست می‌آوریم، زندگی را اداره می‌کنیم و با آنچه به دیگران عرضه می‌کنیم، زندگی را می‌سازیم.»


مقاله مرتبط: ۶ دلیل علمی که نشان می‌دهد مهربان بودن برای سلامتی مفید است

۴. استعدادهایتان را به‌کار بگیرید و با چالش‌ها روبه‌رو شوید

آلبرت اینشتین (Albert Einstein) معتقد بود: «همه‌ی ما نابغه هستیم، اما اگر ماهی را به‌خاطر ناتوانی‌اش در بالا رفتن از درخت سرزنش کنید، تمام عمر فکر می‌کند احمق است.» گوته باور داشت «بزرگ‌ترین لذت برای انسانی که با استعداد ویژه‌ای به دنیا می‌آید، استفاده از آن استعداد است.»

«قدرت از پیروزی ریشه نمی‌گیرد، بلکه این چالش‌ها هستند که شما را قدرتمند می‌کنند. وقتی به سختی‌ و دشواری برمی‌خورید و پا پس نمی‌کشید، قدرتمند می‌شوید.»


مقاله مرتبط: چطور طرز فکرمان را برای غلبه بر چالش‌های زندگی تغییر دهیم

۵. همیشه قدرشناس باشید

قوانین موفقیت - قدردان باشید

آن‌طور که ملودی بیتی (Melody Beattie) نویسنده‌ی کتاب‌های خوددرمانگری می‌گوید: «راز وفور در زندگی، قدرشناسی است. قدرشناسی داشته‌هایمان را کافی جلوه می‌دهد، انکار را به پذیرش، بی‌نظمی را به نظم و سردرگمی را به وضوح و شفافیت تبدیل می‌کند.»

«اگر قدردان داشته‌هایتان باشید، بیشتر به‌دست می‌آورید. اگر پیوسته به نداشته‌هایتان فکر کنید، هرگز دارایی کافی نخواهید داشت.»

۶. صبور باشید

در زمان عصبانیت، این توصیه‌ی توماس جفرسون (Thomas Jefferson) را در پیش بگیرید: «در هنگام خشم، پیش از سخن گفتن تا ۱۰ بشمارید، اگر خیلی خشمگین هستید تا ۱۰۰ بشمارید.» صبر و شکیبایی خیلی مهم است، به‌ قول پائولو کوئیلو «زندگی یعنی شکیبایی تا وقتی که زمانِ مناسب برای انجام دادن کارها فرا برسد.»

«صبر کردن سخت و تلخ است، اما میوه‌ی آن شیرین است.»


مقاله مرتبط: چگونه آرامش داشته باشیم؟

۷. بدانید که شادی، به‌آسانی به‌دست نمی‌آید

قوانین موفقیت - برای رسیدن به شادی باید تلاش کرد

«شادی نتیجه‌ی تلاشِ فردی است. برای رسیدن به آن باید بجنگید، کوشش کنید، پافشاری کنید و حتی گاهی دنیا را در جست‌وجویش زیرورو کنید! باید با جدیت استعدادهایتان و نعمت‌هایی را که در زندگی‌ دارید، به نمایش بگذارید.» این را الیزابت گیلبرت (Elizabeth Gilbert) نویسنده‌ی معروف کتاب «بخور، نیایش کن، عشق بورز» می‌گوید. النور روزولت (Eleanor Roosevelt) هم باور داشت «شادی هدف نیست بلکه نتیجه‌ی جانبیِ هدف است.»

«شادی و خشنودی را حاضر‌وآماده تقدیم‌ کسی نمی‌کنند. شادی از تلاش‌ها و فعالیت‌هایتان نشأت می‌گیرد.»


مقاله مرتبط: ۸ رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می‌شود

۸. اساسِ کار «سادگی» است

جان وودن (John Wooden) بازیکن و مربی معروف بسکتبال، معتقد بود «جزئیات کوچک حیاتی هستند. چیزهای کوچک اتفاقات بزرگ را رقم می‌زنند.» اینشتین برای شاد بودن چیز زیادی لازم نداشت؛ «یک میز، یک صندلی، ظرفی از میوه و یک ویولون؛ برای شاد بودن همین‌ها کافی‌اند!»

«هرگز فراموش نکنید برای ساختن یک زندگی شاد، چیز زیادی لازم نیست.»


مقاله مرتبط: ۸ تغییر کوچکی که زندگی شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند

۹. نباید تلاش کنید همه را راضی نگه‌دارید

همان‌طور که پائولو کوئیلو می‌گوید: «اگر همه‌ دوست‌تان دارند، یک جای کار می‌لنگد! بهتر است دشمنی داشته باشید که همیشه هشیارتان کند.» این گفته‌ی آبراهیم لینکلن را هم فراموش نکنید: «خواسته‌ی خودتان برای موفق شدن، از هر چیز دیگری مهم‌تر است.»

«من نمی‌دانم راز موفقیت چیست، اما می‌دانم کلید شکست، تلاش برای راضی نگه‌داشتن همه است!»

۱۰. به خودتان و کارهایی که می‌توانید انجام بدهید، ایمان داشته باشید

قوانین موفقیت - باور داشته باشید

توماس ادیسون معتقد بود «اگر همه‌ی کارهایی را که قادر به انجام‌شان هستیم انجام بدهیم، مات و مبهوت می‌شویم!» پس مانند النور روزولت «هر روز یکی از کارهایی را که از آنها وحشت دارید، انجام بدهید.» و همان‌طور که سِت گودین (Seth Godin) کارآفرین نیویورکی می‌گوید: «پیش بروید و غیرممکن را ممکن کنید.»

«بهترین راه پیش‌بینی آینده، خلق کردن آن است.»


مقاله مرتبط: علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟

۱۱. اشتیاق، اشتیاق و باز هم اشتیاق داشته باشید

همان‌طور که دیل کارنگی گفته است: «تنبلی شک و تردید می‌آورد و اقدام کردن، اعتماد و جسارت به همراه دارد. با نشستن و فکر‌ کردن نمی‌توانید بر ترس‌هایتان غلبه کنید. بیرون بروید و کاری انجام بدهید.» شاید با فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright) معمار و نویسنده‌ی آمریکایی موافق باشید که معتقد بود: «برای دستیابی به چیزی باارزش، باید با تمام وجود در آن غرق بشوید.»

«من هیچ استعداد ویژه‌ای ندارم، فقط مشتاقانه کنجکاوم!»

برگرفته از: huffingtonpost

برچسب‌ها:
الناز طرزمنی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (23)

 1. profile-placeholder شقایق گفت:

  و اینکه مطالبتون مفید و ممنون از زحماتتون. موفق باشید

 2. profile-placeholder شقایق گفت:

  سلام خسته نباشید . من بیشتر مطالب این سایت رو مطالعه میکنم. اما ۲ درخواست دارم که شاید در نظرات این مقاله جایگاه مناسبی برای بیانشون نباشه.آیا ممکن مقاله ای از مشکلات قهر طولانی بودن مرد و قهر در حدی که بی اطلاع از شرایط روحی و کارهایی که زن انجام میده در رابطه مشترک و تاثیر منفی این حرکت در رابطشون رو هم بیان کنید…و اینکه آیا اینکه افراد میتونند در انجام همه کارها موفق باشند یا حتما باید استعداد صددرصد در آن کار داشته باشند تا موفق باشند؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام شقایق عزیز
   بسیار خوشحالیم که مطالب رو دنبال می‌کنید.
   ان‌شاالله در آینده مقاله‌ای در ارتباط با موضوعی که مطرح کردین در اختیارتون قرار میدیم.
   در ارتباط با سؤال‌تون، استعداد داشتن یا نداشتن، لزوما به‌معنی موفقیت یا شکست نیست، اما داشتن استعداد میتونه مسیر رو هموارتر و موفقیت‌های بزرگتری در پی داشته باشه.
   آبراهام لینکلن: «همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید که عزمِ شما برای رسیدن به موفقیت مهم‌تر از هر چیز دیگری است.»

 3. profile-placeholder پویان گفت:

  ماشالا الناز جان عالی

 4. profile-placeholder امین گفت:

  خواهش میکنم خواهش میکنم و باز هم خواهش میکنم این تبلیغات پایین صفحه رو حذفش کنید .واقعا اذیت میکنه .یا حداقل یه دکمه ضربدر برای بستنش بذارید که اینقدر رو اعصاب نباشه .ممنون.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   خیلی ممنون از توجه شما و وقتی که برای نوشتن دیدگاه‌تون به چطور اختصاص دادین.
   همون‌طور که خدمت دوستان دیگرمون هم عرض کردم، این طراحی فعلا به‌صورت آزمایشی هست و حتما عوض خواهد شد.

 5. profile-placeholder حمید گفت:

  سلام
  ممنون از تلاش شما
  به نظرم ایراد بزرگ مطلب استفاده صرف از نقل قول افراد مشهور و ناشناس برای تشریح موضوع و عنوان هر شماره بود که به هیچ وجه روش مطلوبی برای درک مطلب عموم مخاطبین نیست،
  ضمن این که اینگونه احساس میشد که مقاله سر هم بندی شده و بدون ذوق بسته شده.
  حداقل توضیح و ذکر دو سه جمله نقل قول مقصود خیر نویسنده را به نوشته ای الکن و بی فایده تبدیل میکنه.
  .
  یاحق

 6. امیر حسین حجتی امیر حسین حجتی گفت:

  پیشنهادی دارم بهتر است در کنار سخنان افراد مشهور و بزرگ مطالبی میگذاشتی که نحوه ی عمل به انها را توضیح دهد
  دوستان عزیز هر فردی برای موقیت یه راهی داره که باید پیدایش کند دنبال راه خودتان باشید و از افراد موفق فقط و فقط درس بگیرد تقلید مجاز نیست!!!!

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   ممنونم که پیشنهاد و دیدگاه‌تون رو مطرح کردین.
   با کلیک روی کلمات رنگی داخل متن یا مقالات مرتبطی که در انتهای هر مورد وجود دارن، به مقالات دیگری در زمینه‌ی موردنظر هدایت میشید و میتونید اطلاعات تکمیلی رو از اونجا دریافت کنید.
   سپاس که همراهی‌مون می‌کنید.

 7. profile-placeholder حمید گفت:

  عالی بود ممنون …

 8. profile-placeholder ابوالفضل گفت:

  بسیار عالی….بسیااااااااار

 9. profile-placeholder هستی گفت:

  این قسمت که جدیدا اضافه کردید پایین صفه به عنوان مطالب پیشنهادی واقعا کلافه کنندست و کاملا تمرکز آدم رو می گیره خواهشا حذفش کنید یا یه جور دیگه طراحیش کنید که این قدر مزاحم نباشد مثلا کنار صفحه یا با اندازه ی کوچک تر واقعا اذیت کنندست خواهشا خواهشا رسیدگی فرمایید ممنون شما بهترین سایت این روزهای من هستید و من واقعا از مطالب خوبتان استفاده می کنم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام هستی عزیز
   سپاسگزارم از لطف و توجه شما. این تغییرات فعلا به‌صورت آزمایشی هستن. طراحی‌شون بعدا عوض میشه. امیدوارم همچنان از مطالب لذت ببرید.

  2. profile-placeholder میلاد گفت:

   این دوستمون درست می‌گن. من یکی از دلایلی که خوندن مقالات سایت‌تون رو دوست داشتم همین تمرکزم رو مطلب بود و با تبلیغات بمبارون نمی‌شدم. حداقل بذارید کناره‌ها. اون وسطا که گذاشتید مثل این می‌مونه که دارید کتاب بخونید و هر چند دقیقه یه بار یکی بیاد جلو چشات سبز شه. حیفه سایت با این مقالات خوب اینطوریش کنید. ممنون از زحماتتون.

   1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

    سلام
    سپاسگزارم که دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید. پیشنهادتون حتما موردتوجه قرار میگیره.
    ممنون که همراه‌مون هستین.

 10. Daryoush Daryoush گفت:

  سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.
  می خواستم بدونم ایا امکانش هست که مطالب را در حساب شخصی ذخیره کرد؟

 11. profile-placeholder میلاد گفت:

  مرسی,عالی بود

 12. profile-placeholder Agahi90.ir گفت:

  با سلام
  مثل همیشه فوق العاده بودید
  درود به شما بخاطر مطالب دست اول و داغ
  سایت پر محتوا و زیبایی دارید

 13. profile-placeholder ali گفت:

  واقعا خوب بود

 14. profile-placeholder MEYSAM گفت:

  خیلی جالب بود «سپاس از شما»

 15. profile-placeholder مجتبی امینی گفت:

  نکات مفیدی در این مقاله قید شده بود
  تشکر

 16. profile-placeholder محمد مهدی گفت:

  با تشكد از مطلب بسیار مفیدتون خانم طرزمنی.جملاتی كه ارجاع شده بود بسیار عالی بود

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   سپاس بسیار! خوشحالم که مطلب رو دوست داشتید. البته انتخاب این مقاله با نقل‌قول‌های جالبش کار بچه‌های تیم محتوای چطوره. به امید اینکه در آینده هم همراه چطور باشید!

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان