کودک آزاری

کودک آزاری

از آنجایی که درصد بالایی از کودک آزاری در محیط خانه و توسط والدین انجام می شود ، یکی از اولویت های برنامه های پیشگیرانه از این فاجعه انسانی، می بایست آموزش والدین باشد. از جمله ی این آموزش ها، برنامه ی پرورش ایمن کودک که برنامه ای جهانی است و به والدین و سرپرستان کودکان )از تولد تا ده سالگی( آموزش می دهد که چگونه رابطه و محیطی ایمن و با ثبات به وجود آوردند که از بد رفتاری و عواقب سوء آن پیشگیری شود.والدین نیز آموزش های فرا گرفته شده را باید به کودکان خود انتقال دهند. برای مثال در ارتباط با آسیب های جنسی، والدین باید به کودک این اطمینان را بدهند که رازهای او را بدون سرزنش و ذره ای خشونت تا آخر خواهند شنید.

رسانه ها در کنار مدارس نیز بعد از خانواده ها، نفش بسیار مهمی را در آموزش به کودکان ایفا می کنند. همینطور رسانه ها باید تمامی آمارهای کودک آزاری را گزارش کنند تا افکار عمومی را نسبت به این ناهنجاری ها آگاه کنند و ذهن ها را بیدار کنند .

در جامعه ی ما باید قوانین حمایت از کودکان شدید و شفاف باشند و بدرستی اجرا شوند و بسته به نوع کودک آزاری مجازات های سنگین برای عاملان آن در نظر گرفته شود. تحت نظر قرار دادن این افراد جهت عدم‌حضور در اماکن و مراسمی که کودکان در آن حضور دارند، سلب مسئولیت های اجتماعی و عدم استخدام آنها در هر نهادی که با کودکان سروکار دارند پس از طی دوران محکومیت در زندان، از جمله موارد این مجازات ها است .

ایجاد سیسمتی حمایتی که بر اساس آن چنانچه به خانواده‌ای اتهام وارد شده باشد و مسئولان گمان ببرند که احتمال دارد کودکی در این خانواده آزار ببیند، والدین را نیز تحت نظارت گروه‌های اجتماعی و مددکاری قرار دهند. در این سیستم حمایتی کودکان در معرض آسیب مدام رصد می‌شوند. مدارس، همسایه‌ها، اقوام و نزدیکان نیز برای پیشگیری از کودک ‌آزاری همکاری می‌کنند .

حمایت سرسختانه و جدی تر، احداث مراکزی با عنوان “مرکز کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده” که در صورتی که مسئولین مطلع شوند کودک در سطوح مختلف از جمله تنها ماندن در خانه و آزارهای جسمی و کلامی آسیب دیده است، کودک را از خانواده جدا کنند و تا زمانی که از سلامت روانی اعضای خانواده اطمینان حاصل نکنند و مطمئن نشوند که فرد آزار‌دهنده دوره‌های بازآموزی را گذرانده و تعهد‌های شدید قانونی به عدم ‌تکرار کودک آزاری داده است، کودک را به پدر و مادر یا سرپرست خانواده برنگردانند.

بیمارستان ها و همینطور مردم باید موارد مشکوک به کودک آزاری را فورا به نهادهای حامی حقوق کودکان گزارش کنند، چرا که سکوت های این چنینی دست مجرمان را برای تکرار این اتفاقات ناگوار باز خواهد گذاشت.

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (14)

 1. profile-placeholder امیر گفت:

  بین بخش های مختلف متن هیچ انسجامی وجود ندارد! ضمن اینکه شروع و پایان مناسبی برای مطلب نوشته شده در نظر گرفته نشده است. در کل، متن بیشتر شبیه جواب به یک سوال امتحانی است تا یک مقاله!!!

 2. profile-placeholder علی گفت:

  مطلب شما با توجه به گسترده شدن این معضل اجتماعی در کشور به جا و آموزنده بود

 3. profile-placeholder ملیحه گفت:

  مطلب آموزنده ای درباره کودک آزاری با توجه به اینکه این معضل اجتماعی در حال گسترش هست،می باشد

 4. رضا ریما رضا ریما گفت:

  درود .به تمامی جنبه های کودک آزاری اشاره شده بود .با توجه به این موضوع که محدودیت در نوشتن برای نویسندگان لحاظ گردیده، اما این مقاله پوشش مناسبی برای پاسخ به عنوان مطرح شده است .

 5. بابک بابک گفت:

  سلام .بنظر من این مقاله در سطح بالایی برای انتخاب در این موضوع قرار نگرفته است.

 6. عبدالله علیمراد عبدالله علیمراد گفت:

  سلام. مقاله بسیار آموزنده تری بود نسبت به دیگر مقالات. در روستای مادری ما (منطقه سفید کمر) هم موضوع کودک آزاری به صورت بومی در ماهنامه هایی بررسی میشود.

 7. profile-placeholder عسل گفت:

  راه حلی جهت پیشگیری از کودک آزاری عاطفی ندارید؟؟
  با آموزش والدین از کودک آزاری نسل های آینده جلوگیری می کنید ولی آموزش راه حلی برای پیشگیری در زمان حاضر نیست

 8. حیدر خُنجو حیدر خُنجو گفت:

  در خصوص موضوع کودک آزاری به نکات بسیار روشن و کارسازی اشاره شده است.

 9. عزیز صنومبر عزیز صنومبر گفت:

  گرچه برخی مقالات در حوزه های مختلف بسیار پرداخته اند به معضلات اجتماعی از این قبیل و عموما ضعیف بوده اند ولی این مقاله بسیار خواندنی بود. ممنونم

 10. profile-placeholder مرسده گفت:

  بسیار مقاله عالی بود

  1. profile-placeholder مظاهر گفت:

   متشکرم از شما

 11. profile-placeholder میترا گفت:

  متاسفانه مدتها پیش فرزند من قربانی کودک آزاری شد و تو این مدت هیچ نهادی بدرستی پیگیر شکایت ما نشد. حتما باید رسانه ای بشه که از ترس مردم مجرم رو بدرستی مجازات کنند .اگر قوانین شفاف و درست اجرا بشن، کمتر چنین رفتارهای غیر انسانی اتفاق میافته .مقاله ی خیلی خوبی بود ..ممنونم از نوسیده ی محترم .

 12. mina mina گفت:

  به نظر من این مقاله کاملا شفاف و قابل فهم در راستای پاسخ به عنوان ذکر شده پرداخته و به روشهای درخور و کاربردی اشاره کرده .

 13. ras ras گفت:

  به راهکارهایی بسیار خوب اشاره شده بود ! سپاس

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان