کتاب هایی که باید خواند؛ معرفی ۲۴ کتاب جذاب و ارزشمند

کتاب هایی که باید خواند؛ معرفی ۲۴ کتاب جذاب و ارزشمند
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

چه زیباست که بنشینیم و با گشودن یک کتاب وارد دنیای جدیدی شویم، به دورترین نقاط سفر کنیم، همه چیز را از دریچه‌ی چشم نویسنده ببینیم، خودمان را جای قهرمان داستان تصور کنیم و آن وقت چه آسان می‌توانیم عشق، دل‌شکستگی، دوستی، جنگ، بی‌عدالتی‌ اجتماعی و هزاران تجربه‌ی تلخ و شیرین دیگر را به لطف کتاب نظاره‌گر باشیم. در این مقاله، کتاب هایی که باید خواند را به شما معرفی خواهیم کرد تا با خواندن هریک از آنها، زندگی را به‌گونه‌ی متفاوتی تجربه کنید. شاید فکر کنید که این کتاب‌‌ها از سن و سال شما گذشته و مربوط به دوره نوجوانی بوده، ولی عجله نکنید، اول آنها را بخوانید و بعد قضاوت کنید.

کسی‌که کتاب می‌خواند، هزاران زندگی را پیش از مرگ خود تجربه می‌کند، اما کسی‌که کتاب نمی‌خواند، فقط یک زندگی را تجربه می‌کند.


مقاله مرتبط: ۵ کتاب سترگ که به کور شدن بعد از خواندنشان می‌ارزند ـ قسمت اول

۱. بادبادک‌باز نوشته‌ی خالد حسینی

خالد حسینی «بادبادک‌باز» را زمانی می‌نویسد که کشور افغانستان یک جوّ سیاسی متغیر را از دهه‌‌ی ۱۹۷۰ تا حملات ۱۱ سپتامبر و پس از آن تجربه کرده است. بادبادک‌باز داستانِ عجیب و پیچیده‌ی دوستی میان امیر (پسر یک تاجر ثروتمند) و حسن (پسر خدمت‌کارِ پدر امیر) است تا زمانی که اختلافات فرهنگی و طبقاتی و آشفتگی‌های جنگ آن دو را از هم جدا می‌کند. حسینی سرزمین مادری‌اش را طوری برای‌مان زنده می‌کند که پس از حملات ۱۱ سپتامبر، رسانه‌های خبری هرگز نتوانستند این حقایق را بازگو کنند. او زندگی مردم عادی را به ما نشان می‌دهد که مانند ما غذا می‌خورند، می‌خوابند، عبادت می‌کنند، عاشق می‌شوند و به دنبال رؤیاهای خود هستند. این داستان روایت‌گر رازهای سربه‌مُهر، عشق پایدارِ دوستی و قدرت دگرگون‌کننده‌ی بخشش است.

۲. ستاره‌ها را بشمار نوشته‌ی لوئیس لوری

ستاره هارا بشمار - کتاب هایی که باید خواند

این رمان که در سال ۱۹۹۰ برنده‌ی مدال نیوبِری (Newbery-نخستین جایزه‌ی ادبی کتاب کودکان در دنیا) شد، داستانِ آن‌ماری یوهانسِن (یک دختر ده ساله‌ی دانمارکی) و بهترین دوستش اِلِن است که در دوران جنگ جهانی دوم در شهر کپنهاگ زندگی می‌کنند. وقتی نازی‌ها شروع به جمع‌آوری نام و آدرس یهودی‌ها می‌کنند و ترسِ فرستاده شدن به اردوگاه‌های اقامت اجباری را به جان همه‌ی یهودی‌ها می‌اندازند، آن‌ماری و خانواده‌اش تصمیم می‌گیرند از خانواده‌‌‌ی اِلِن و هزاران یهودی دیگر محافظت کنند. رمان لوری یادآور این حقیقت است که تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی، دوستان واقعی را از هم جدا نمی‌کند و عشق همواره بر نفرت چیره خواهد شد.

۳. غرور و تعصب نوشته‌ی جِین آستین

این جمله‌ی نخست رمان «غرور و تعصب» از به‌یادماندنی‌ترین جملات نخست رمان‌های کلاسیک است: «صغیر و کبیر فرض‌شان این است که مرد مجردِ پول‌و‌پَله‌دار قاعدتا زن می‌خواهد» با این‌ حال، معروف‌ترین اثر جین آستین چیزی بیش از یک کُمدی رفتار درباره‌ی بازار ازدواج و شگردهای نفوذ به طبقه‌ی اشراف در انگلستانِ قرن نوزدهم است. غرور و تعصب همچنان یکی از ماندگارترین آثار در ادبیات انگلستان محسوب می‌شود. صرف‌نظر از لذتی که از تماشای جرقه‌های عشق بین الیزابت بِنِت و آقای دارسی می‌بریم، دلیل مهمِ علاقه‌ی خوانندگان به این اثر، توصیف صادقانه‌ی آستین از شخصیت انسان با همه‌ی زشتی‌ها و زیبایی‌هایش است. کتاب غرور و تعصب، درسِ غلبه بر اختلافات شخصیتی و طبقاتی، درسِ سخت‌نگرفتن زندگی و درسِ عشق به معشوق با همه‌ی خوبی‌ها و بدی‌هایش را به ما یادآور می‌شود.

۴. بیگانگان نوشته‌ی اس.ای.هینتون

بیگانگان - کتاب هایی که باید خواند

هینتون این رمان را زمانی که فقط شانزده سال داشت و از خواندن رمان‌های پوچِ عاشقانه خسته شده بود به نگارش درآورد. او به‌ دنبال داستانی درباره‌ی حقایق تلخ زندگی نوجوانان در اواسط قرن بیستم آمریکا بود و از آنجا که چنین داستان‌هایی وجود نداشت، خودش شروع به نوشتن کرد. این رمان که برنده‌ی چندین جایزه از بخش رمان بزرگ‌سالان جوان شده است، از نگاهِ پونی‌بوی کِرتیسِ یتیم، داستان گروهی از پسران خشن خیابانی را روایت می‌کند که در یکی از شهرهای ایالت اوکلاهاما زندگی می‌‌کنند و در تقلا برای زنده‌ ماندن هستند، اما در بحبوحه‌ی خشونت، فشار هم‌سالان و خانواده‌های ازهم‌گسیخته‌شان، هوای همدیگر را دارند. این رمان یادآور این است که بزرگ شدن هرگز آسان نیست و درد، از دست دادن، دوستی و عشق تجربیاتی هستند که مرزهای اقتصادی-اجتماعی را هم ایجاد می‌کنند و هم از میان می‌برند.


مقاله مرتبط: چطور کتاب‌های قطور را تا انتها بخوانیم؟

۵. زنان کوچک نوشته‌ی لوئیزا مِی اَلکات

«زنان کوچک» با فهرستی از شخصیت‌های به‌یادماندنی، ما را به خانه‌ی گرم و راحتِ یک خانواده‌ی آمریکایی در قرن نوزدهم دعوت می‌کند. هر خواننده‌ای می‌تواند ویژگی‌های خودش را در یکی از شخصیت‌های این داستان پیدا کند، مثلا اخلاق جو، غرور مِگ، شیطنت‌های اِیمی یا کم‌رویی بِت. این رمان داستانِ بزرگ شدن چهار خواهر (دختران مارچ) از نوجوانی تا بزرگ‌سالی در دوران جنگ داخلی آمریکاست. آنها در کنار هم با حقایق تلخ زندگی از قبیل فقر، بیماری و مرگ روبه‌رو می‌شوند و می‌آموزند که چگونه با وجود همه‌ی این تلخی‌ها دست از رؤیاپردازی، عشق‌ورزی و لبخند برندارند. زنان کوچک، یک رمان گیرا و جاودان درباره‌ی اهمیت خانواده و نعمتِ تنها نبودن است.

۶. تار شارلوت نوشته‌ی ای.بی.وایت

تار شارلوت - کتاب هایی که باید خواند

می‌خواهم حال‌وهوای‌تان را عوض کنم و رمانی را درباره‌ی حیوانات سخن‌گو به شما معرفی کنم. کیست که عاشق چنین رمانی نشود؟ این رمان کودک که بزرگ‌سالان را نیز مجذوب خود کرده است، برنده‌ی مدال لائورا اینگالز وایلدر (Laura Ingalls Wilder) شده است. رمان «تار شارلوت» که درباره‌ی خوکی به‌ نام ویلبِر و رفقایش شارلوت عنکبوت و تِمپلِتون موش است، در‌های تخیل را با سرعت به روی ما باز می‌گشاید و کاری می‌کند که از خودمان بپرسیم دنیا چگونه بود اگر حیوانات سخن می‌گفتند؟ این رمان ما را با پرسش‌های جدی‌تری هم مواجه می‌کند: اگر حیوانات می‌توانستند سخن بگویند، ما با آنها چگونه رفتار می‌کردیم؟ اگر حیوانات می‌توانستند از ترس‌ها و شادی‌هایشان بگویند، آیا بشر منصفانه‌تر با آنها رفتار می‌کرد؟ این رمان یادآور زیبایی‌های طبیعت، چرخه‌ی زندگی و اهمیتِ فراموش نکردن جایگاه و ارزش همه‌ی مخلوقات زمین است.


مقاله مرتبط: ۴۲ راه برای اینکه به شخص بهتری تبدیل شوید

۷. کتاب‌خوان نوشته‌ی برنهارد شلینک

داستان رمان در اواخر قرن بیستم در آلمان اتفاق می‌افتد. این رمان توسط رابطه‌ی عجیب یک پسر ۱۵ ساله به‌ نام مایکل بِرگ با یک زن ۳۶ ساله‌ی بی‌سواد به‌ نام هانا اشمیت، اپراتور تراموا (واگن برقی) و نگهبان سابق زندان آشویتس، به‌نحو جسورانه‌ای خواننده را با جنایت‌های آلمان نازی در جریان هولوکاست مواجه می‌کند. همان‌طور که مایکل خواندن را به هانا می‌آموزد، هانا نیز شخصیت انسان‌ها را به مایکل می‌شناساند و او رفته‌رفته اختلافات جزئی میان خوبی و شرارت و عواقب تصمیمات فردی را یاد می‌گیرد. «کتاب‌خوان» روایت‌گر گناه فردی و ملی، عواقب رازداری و قدرت رستگاری است.

۸. جِین ایر نوشته‌ی شارلوت برونته

جین ایر - کتاب‌هایی که باید خواند

رمان کلاسیک برونته داستانِ کشمکش‌های یک دختر جوان برای یافتن جایگاهش در دنیایی پُر از رنج و سختی است. «جین اِیر» فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه می‌کند، از رنجی که به‌ عنوان یک دخترک یتیم در خانه‌ی عمه‌اش متحمل می‌شود و شرایط اسفناک زندگی‌اش در مدرسه‌ی لوُوود تا زمانی‌ که به عنوان معلم سرخانه در تورنفیلد هال (خانه‌ی آقای راچِستِر مرموز و جذاب) استخدام و با رازهای سیاهی مواجه می‌شود. جِین با اراده‌ی قوی و انعطاف‌پذیری بالا در جست‌وجوی استقلالی است که انگلستان ویکتوریایی از زنان دریغ کرده است. داستان او سرمشق جاودانی از اراده‌ی یک زن در انتخاب مسیر زندگی‌اش به‌‌رغمِ سختی‌ها و استهزاء دیگران است.

۹. پایان رابطه نوشته‌ی گراهام گرین

«پایان رابطه» سرشار از حقایق باارزشی است که شاید بخواهید بلادرنگ آنها را تجربه کنید، اما باید یاد بگیرید که صبور باشید. این رمان داستانِ رابطه‌ی کوتاه اما سرنوشت‌ساز بین موریس بِندریکس و سارا مایلز است. وقایع داستان تاحدی در آشوب‌ جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و از این‌رو کشمکش‌های فردی بر سر عشق، نفرت، احساس گناه و جست‌وجوی حقیقت و رستگاری همگی تأثرانگیز هستند. داستان موریس و سارا یادآور این حقیقت است که کارهایی که از سرِ عشق انجام می‌دهیم ‌می‌تواند به‌طور اجتناب‌ناپذیری بر سرنوشت ما اثر بگذارد و زندگی‌مان را به سفری آمیخته با لذت‌ و خطر مبدل سازد. عشق شاید همیشه پایدار و ابدی نباشد، اما درس‌هایی که به ما می‌آموزد ابدی هستند.

۱۰. کشتن مرغ مقلد نوشته‌ی هارپر لی

کشتن مرغ مقلد - کتاب‌هایی که باید خواند

پس از اعلام انتشار رمانِ دیگری از هارپر لی که پیش از رمان «کشتن مرغ مقلد» نوشته شده است، این رمان توجه زیادی را به خود جلب کرده است. بنابراین حتی اگر این رمان را قبلا خوانده‌اید، الان زمان خوبی برای بازخوانی آن است. داستان از زبان اسکات فینچ شش ساله روایت می‌شود و درباره‌ی متهم کردن جوان سیاه‌پوستی به‌ نام تام رابینسون به جرم تجاوز به یک زن سفیدپوست است. این بحران شهر آلاباما را به‌هم می‌ریزد. اَتیکِس فینچ (پدر اسکات) وکیل منصوب‌شده‌ی رابینسون است. رمان که به‌ تناوب طنزآمیز و به‌شدت صادقانه است با نگاهی انتقادآمیز به مسائل اجتماعی نظیر سیاست‌های طبقاتی، نژادی و جنسی و گاهی به بی‌عدالتی‌های عجیب‌وغریبِ نظام حقوقی آمریکا می‌پردازد.


مقاله مرتبط: ۴۳ عادت ساده که زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد

۱۱. هری پاتر و سنگ جادو نوشته‌ی جِی.کِی. رولینگ

حتما تمام کتاب‌های هری‌ پاتر را خوانده‌اید، اما پیشنهاد می‌کنم این رمان نخست از سری هفت‌تایی کتاب‌های هری پاتر را دوباره بخوانید. دنیای جادوگری هری پاتر هم کودکان و هم بزرگ‌سالان را مجذوب خود کرده است. داستان پسر یتیمی که کودکی سخت و غمناکی را پشت سر می‌گذارد و بعد از وقایعی متوجه می‌شود که جادوگر است. این رمان جایگاه بالایی در فهرست‌ کتاب‌های برتر دارد. داستانِ رمان درسِ عشق جاودان دوستی، درد فقدان و پیروزی خوبی‌ بر بدی‌ را به ما می‌آموزد و گویای این حقیقت است که گاهی‌ اوقات سخت‌ترین نبردهای ما، نبرد ما با خودمان است.

۱۲. باغ سرّی نوشته‌ی فرانسیس هاجسون بِرنِت

باغ سرّی - کتاب‌هایی که باید خواند

این رمان محبوب درباره‌ی مِری لِنوکس کوچک است که پدر و مادرش را در اثر بیماری وبا از دست می‌دهد و حالا در خانه‌ی اربابیِ عموی خود در انگلستان زندگی می‌کند. «باغ سرّی» یک اثر کلاسیک جاودان درباره‌ی زیبایی‌های طبیعت، قدرت شفابخش عشق و ایمان به سحر و جادوست. هم‌زمان با گرم شدن قلب کوچک و سرد مری با درخشش آفتاب یورکشایر (Yorkshire) و دوست شدن با کالین پسرعموی معلولش، دیکِن برادر خدمت‌کار خانه و موجودات مهربان دیگر در باغ سرّی، خواننده نیز شریک خنده‌ها و گریه‌های مری می‌شود و با او عشق، اعتماد کردن و پذیرفتن چالش‌های دنیای پیرامون را می‌آموزد.

۱۳. شیر، جادوگر و کمد نوشته‌ی سی.اِس. لوئیس

وقتی پیتر، سوزان، اِدموند و لوسی بی‌سروصدا وارد سرزمین جادویی نارنیا می‌شوند، دوستی با حیوانات سخن‌گو و جنگیدن با جادوگر سفید، آنها را با پیوندهای خانوادگی و ارزش شجاعت بیشتر آشنا می‌کند. این رمان فقط داستانِ دنیایی نیست که در تکه‌ای از اثاثیه‌ی قدیمی خانه مخفی شده باشد. این رمان دربار‌ه‌ی بی‌حدومرز بودنِ قدرت تخیل انسان است. داستان در پس‌زمینه‌ی جنگ جهانی دوم در انگلستان رخ می‌دهد و سرزمین نارنیا نمایان‌گر امید ابدی به آینده‌ا‌ی بهتر و روشن‌تر است.

۱۴. آن در گرین گیبلز نوشته‌ی اِل.اِم. مونتگومِری

آن در گرین گیبلز - کتاب‌هایی که باید خواند

وقتی دختر یازده‌ ساله‌ی یتیمی به‌ نام آن شِرلی زندگی جدید خود را با خواهر و برادر میان‌سالی به‌نام‌های مَتیو و ماریلا کاتبِرت آغاز می‌کند، بعد از گذشت مدتی متوجه می‌شود به‌ اشتباه به خانه‌ی آنها فرستاده شده است، چون آنها درخواست کرده بودند پسری را به فرزندی قبول کنند. با اینکه این واقعیت در آغاز آن‌ شرلی را دچار ترس می‌کند که مبادا خانواده‌ی جدیدش او را طرد کنند و علاقه‌ای به او نداشته باشند، اما درنهایت تخیل پُرشور و قوی و قلب مهربان آن شرلی، نظر مساعد همه‌ی کسانی را که به‌نوعی با او برخورد می‌کنند، جلب می‌کند. این رمان، داستانِ دل‌پذیر عشق و دوستی و یادآور این حقیقت است گاهی‌ اوقات نرسیدن به برخی از آرزوها بهترین اتفاقی است که می‌تواند برای ما بیفتد.

۱۵. دختری که از آسمان افتاد نوشته‌ی هایدی دورو

داستانِ رمان درباره‌ی راشل، دختر یک مادر دانمارکی و یک پدر سیاه‌پوست است. وقتی راشل، مادر و برادر کوچک‌ترش از یک آپارتمان نُه طبقه سقوط می‌کنند، فقط راشل زنده می‌ماند. پس از این اتفاق دل‌خراش، مادربزرگ سیاه‌پوست راشل او را به خانه‌ی خودش در محله‌‌ای می‌برد که اکثر مردم سفیدپوست هستند. راشل با پوست گندمگون و چشمان آبی با این چالش روبه‌رو می‌شود که معنای دورگه بودن را در دنیای سیاه و سفید پیرامونش درک کند. این رمان ساختار فرهنگی نژادپرستی را در آمریکا زیر سؤال می‌برد و ما را با تعصبات‌ خودمان مواجه می‌کند.

۱۶. دفتر خاطرات بریجت جونز نوشته‌ی هلن فیلدینگ

دفتر خاطرات بریجت جونز - کتاب‌هایی که باید خواند

شخصیت بریجت جونز از نخستین ظهورش در سال ۱۹۹۶ تاکنون، نماد فمینیسم برای تمام زنان دنیا از انگلستان تا ژاپن بوده است. خاطرات خودتخریب‌گرانه و صادقانه‌ی او درباره‌ی شکست‌هایش در دوستی با مردان، مبارزاتش با چاقی و تمایلش به استقلال فردی و مالی برای خوانندگان بسیار ملموس است، زیرا اکثر افراد خاطرات او را در برهه‌ای از زندگی‌شان تجربه کرده‌اند. رمان شادی‌بخش و فُکاهی فیلدینگ تفسیرِ خنده‌دار اما منتقدانه‌ای از معنا و مفهوم زن بودن در دنیای کنونی است و به‌یاد زنان (و البته مردان) می‌اندازد که فمینیسم بیشتر بر روی پای خود ایستادن و خوددوستی تأکید می‌کند.

۱۷. کلبه‌ی عمو تام نوشته‌ی هِریت بیچِر اِستو

رمان معروف «کلبه‌ی عمو تام» سند محکومیت سیاسی آمریکا در دوران برده‌داری است. اِستو داستان چندین برده را در هم می‌بافد، از اِلیزای خشمگین گرفته که از هیچ تلاشی برای جلوگیری از فروخته شدن پسرش دریغ نمی‌کند تا عمو تامِ مهربان و فروتنی که با خون‌سردی و ملایمت سختی‌های زندگی را متحمل می‌شود و در نهایت صداقت برای اربابانش کار می‌کند. برای تام، آزادیِ روحی به‌اندازه‌ی آزادی جسمی اهمیت دارد. این رمان درباره‌ی استقامت روحیه‌ی انسان و تعهد اخلاقی به جنگیدن در راه راستی است.

۱۸. حباب شیشه نوشته‌ی سیلویا پلات

«حباب شیشه» رمان واقع‌گرایانه‌ی بی‌نظیری بر اساس زندگی خود پلات است و داستان اِستر گرین‌وود، زن جوان بااستعدادی است که دوره‌ی کارآموزی خود را در یک مجله‌‌ی بزرگ نیویورکی در فصل تابستان آغاز می‌کند، اما درمی‌یابد که سبک زندگی نیویورکی نه‌تنها جذاب نیست، بلکه ترسناک و گیج‌کننده است. حباب شیشه که برگرفته از کشمکش‌های خود پلات با افسردگی است، نگاه درستی به روان انسان دارد و نور تازه‌ای را بر واقعیت‌های بیماری روانی می‌تاباند.


مقاله مرتبط: ۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید آنها را ترک کنید

۱۹. ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب نوشته‌ی لوئیس کارول

ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب - کتاب‌هایی که باید خواند

این اثر کلاسیک از ژانر ادبیات کودک عصر ویکتوریایی، داستان دختری به‌ نام آلیس است که پس از دنبال کردن یک خرگوش سفید تا لانه‌اش، وارد دنیای عجیب‌وغریب سحر و جادو می‌شود. با گشودن این رمان از لانه‌ی زبان‌زد این خرگوش وارد دنیای حیوانات سخن‌گو و قارچ‌های جادویی می‌‌شوید که آلیس با گاز زدن هر یک از طرفین آنها، بزرگ یا کوچک می‌شود. این رمان با مرزهای نامشخص میان دنیای واقعی و خیالی، کودکان و بزرگ‌سالان را به یک اندازه به شوق‌وذوق آورده است.

۲۰. تصویر دوریان گرِی نوشته‌ی اسکار وایلد

در این رمان، شخصیت عنوان داستان یعنی دوریان گری موضوع پُرتره‌‌ی نقاشی به‌ نام باسیل هالوارد است که شیفته‌ی زیبایی دوریان شده است. دوریان با دانستنِ اینکه جوانی‌ و زیبایی‌اش در نهایت افول خواهد کرد، آرزو می‌کند روحش را در عوض زیبایی و جوانی بفروشد و این آرزویش برآورده می‌شود. به مرور که بر زیبایی دوریان افزوده می‌شود، نقاشی پرتره‌ی او به‌طور اسرارآمیزی روزبه‌روز کریه‌تر می‌شود. این رمان با توصیفات به‌یادماندنی و دقت پدیدآورنده‌اش، ما را به چالش وامی‌دارد تا به درون خویش نگاهی بیندازیم و جنبه‌های تاریک‌تر ذات بشر و نبرد همیشگی‌‌ میان خیر و شرّ را بشناسیم.

۲۱. قتل در قطار سریع‌السیر شرق نوشته‌ی آگاتا کریستی

در یکی از گیراترین داستان‌های پلیسی-جنایی کریستی، قطار لوکس سریع‌السیر شرق در دل تاریکی در مقابل کوهی از برف که راه قطار را سد کرده است، متوقف می‌شود و صبح روز بعد، جسد یکی از مسافران قطار را در حالی که با ۱۲ ضربه‌ی چاقو به قتل رسیده است پیدا می‌کنند. همه‌ی مسافران قطار می‌توانند قاتل او باشند و به‌واسطه‌ی بوران شدید، احتمال اینکه حمله از بیرون قطار صورت گرفته باشد، بسیار بعید است. با شروع تحقیقات هرکول پوآرو، داستان پیچیده‌ای حول مقتول شکل می‌گیرد، زیرا این‌طور که برملا می‌شود همه‌ی مسافران با او ارتباط داشته‌اند. آگاتا کریستی با علاقه‌ی همیشگی‌اش به موضوع روابط پنهانی، ما را با معمایی مواجه می‌سازد که مرزهای بین عدالت حقوقی و اخلاقی را مبهم می‌کند و به چالش می‌کشد تا از خودمان بپرسیم که چه زمانی موجّه است قانون را به دست خودمان اجرا کنیم یا اصلا این کار درست است یا خیر.

۲۲. شازده کوچولو نوشته‌ی آنتوان دو سنت اگزوپری

شازده کوچولو - کتاب‌هایی که باید خواند

این کتاب فرانسوی که به بیش از ۲۵۰ زبان و گویش جهان ترجمه شده است، داستان پسربچه‌ای را روایت می‌کند که پس از مدتی زندگی کردن در یک اخترک، تصمیم می‌گیرد خانه‌اش را برای کشف اخترک‌های دیگر و شناخت بیشتر انسان‌ها ترک کند. شازده کوچولو در سفرهایش با شخصیت‌های عجیب و جذابی از جمله پادشاهی تنها، روباهی رام‌نشده و دائم‌الخمری که مست می‌کند تا شرمساری دائم‌الخمر بودنش را فراموش کند، آشنا می‌شود. این رمان تمثیلی از حماقت انسان و تمایلش به خودتخریبی از طریق خشونت و همین‌طور داستان دل‌پذیری از قدرت دگرگون‌کننده‌ی دوستی و اعتماد است.

۲۳. خطای ستارگان بخت ما نوشته‌ی جان گرین

«خطای ستارگان بخت ما» (یا بخت پریشان)، داستان گیرا و تأثرانگیزی است که تجربیات نوجوانی به‌ نام هِیزِل و سایر کسانی را که مانند او به سرطان مبتلا هستند، نقل می‌کند. شخصیت‌های داستان، ترس‌ها و شادی‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند و خواننده را متوجهِ بی‌ثباتی زندگی می‌کنند. گرین سختی‌های یک بیماری علاج‌ناپذیر را با ظرافت و صحّت شگفت‌آوری روایت می‌کند و به ما می‌آموزد که عشق، دوستی و ایمان ماورایِ همه چیز حتی خودِ مرگ هستند.

۲۴. جادوگر شهر اوز نوشته‌ی اِل. فرانک بام

جادوگر شهر اوز - کتاب‌هایی که باید خواند

این رمان کلاسیکِ ماجراجویانه و جادویی، داستانِ اتفاقاتی است که برای دوروتی گِیل رخ می‌دهد. روزی دوروتی و سگش توتو گرفتار تندباد می‌شوند و باد آنها را از مزرعه‌شان در کانزاس به آسمان و سرزمینی به‌ نام اوز می‌برد، جایی‌ که دوروتی با شخصیت‌های رنگارنگی از جمله مترسک، مرد آهنی و شیر بزدل آشنا می‌شود. دوروتی به همراه دوستان جدیدش به شهر زمرد سفر می‌کنند تا هریک برای یافتن دانش، عشق، شجاعت و پیدا کردن راه خانه از جادوگر مشهور آن شهر کمک بگیرند. این رمان که با فیلم معروفی به همین نام به کارگردانیِ ویکتور فلمینگ و بازیِ جودی گارلَند در نقش دوروتی جاودان شده است، روایت‌گر داستان دل‌پذیری است درباره‌ی دوستی و شجاعت، شاکر بودن به‌خاطر داشته‌هایمان و اینکه خانه جایی است که قلب شما آنجاست.

برگرفته از: lifehack.org

برچسب‌ها:
زهرا ذوالقدر نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (63)

 1. profile-placeholder علی گفت:

  با سلام ، از مطلبتون ممنونم ولی …
  نمی دونم غرب تاریخ کهن تری داره یا ما ؟ نمی دونم غرب نویسنده و شاعر معروف با اشعاری حماسی ، عاشقانه و.. برتری داره یا ما؟
  چرا کتابهایی که معرفی شد همه خارجی بود و هیچ کتابی از کتب بسیار عالی نویسندگان مطرح ما ایران در انها نبود. من در کتابخانه ای که دارم قاطعانه میگم ۷۰ درصد کتابهام مربوط به نویسندگان خودمون هست و به هرکسی هم که دادم بعد مطالعه کتاب را خریده یا خلاصه برداری کرده. من به عنوان مدرس دوره های موفقیت و … متاسفم که نویسندگان غرب الگوی ما هستند ، بزرگان ایرانی کم نیستند و هنوز هم امثال آنها در حال فعالیت می باشند. من نویسندگان غربی را هم دوست دارم و کتابهای خاصی از آنها را در کتابخانه ام دارم ولی در کتاب فروشیها و جلسات و نوشته ها بیشتر کتب خارجی معرفی میشه که امیدوارم این حل بشه.
  شاد باشید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   بله کاملا حق با شماست بزرگان ایرانی کم نیستند. حتما در مقالات آینده به معرفی کتاب‌های ایرانی هم خواهیم پرداخت.
   سپاس که همراهی‌مون می‌کنید.

 2. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام . لطفا کتابهای جذاب و ارزشمند فارسی را هم معرفی کنید.متشکرم

 3. profile-placeholder رحیم نوین گفت:

  عالی

 4. profile-placeholder رامین گفت:

  سلام
  ممنونم واقعا عالی و بسیار مفید و سودمند بود.. تشکر میکنم بابت زحمتی که به خرج دادید….. من خودم کتابهای بسیاری از نویسندگان مشهوری همچون اورول، مارکز، دیکنز، اگزوپری، هیل، کوئیلو، میچل، هوگو و خیلی های دیگه خوندم…. پیشنهاد میکنم مقاله ای در مورد محبوبترین و پرفروش ترین کتابهای طول تاریخ هم در ایران و هم در کل دنیا به تفکیک بنویسید. اینگون هم جالب خواهد بود و هم دوستان وطنی اعتراضی نخواهند کرد…
  تشکر

 5. profile-placeholder خواننده سایت گفت:

  مشکل این است که وقتی می‌گویید کتاب منظورتان فقط کتاب رمان و داستان است. ای کاش بجای این کتابهای تخیلی کمی هم کتابهای معقول را پیشنهاد کنید. کتابهایی که حاصل پژوهش و تحقیق هستند نه خیال‌پردازی محض. ما بیشتر به آن کتابها نیاز داریم تا داستانی که مربوط به زندگی چند نفر در دوره‌ای خاص در کشوری دیگر باشد.

 6. profile-placeholder salehe گفت:

  خانم ذوالقدر عزیز کتاب هایی که معرفی کردین خیلی عالین مخصوصا بادبادک باز که فوق العاده بود عاشقانه های جوجو مویز هم قشنگن و ملت عشق الیف شافاک رو هم حتما بخونید

 7. profile-placeholder حيدري گفت:

  استاد بزرگورار سر كار خانم ذوالقدر
  با سلام و تحيات
  مدتها بود كه براي پسرم بدنبال رمانهاي جدي بودم كمك شاياني نموديد در صورت امكان رمانهاي بيشتر معرفي فرماييد.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام دوست گرامی. سپاسگزارم از لطف شما. من خودمو لایق تعریفی که کردین نمیدونم. همین که راضی بودین از مقاله، برای من به عنوان مترجم، یک دنیا ارزش داره. برای شما و فرزندتون آرزوی موفقیت میکنم.

 8. profile-placeholder حمید گفت:

  سلام خانم ذوالقدر
  ممنون از این که به ادبیات اهمیت می دهید
  اما به نظرم از این که هیچ کدوم از کتاب های نویسندگان داخلی را مطرح نکردید به ادبیات فارسی و نویسندگان ایرانی جفا کردید.
  من خواندن سور بز که اون هم البته ترجمه است را به شما پیشنهاد می کنم.
  موفق باشید

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام
   ممنونم بابت معرفی کتاب.
   باور کنید جفایی در کار نبوده. در یک مقاله کوتاه، چند کتاب تخیلی معروف رو برای نوجوانان معرفی کردیم. به امید خدا در آینده، حتما وفاداری خودمونو به ادبیات فارسی اثبات خواهیم کرد.

 9. profile-placeholder maryam0058 گفت:

  سلام.خانم ذوالقدر بابت معرفی کتابها واقعا ممنونم.اما تعجب کردم وقتی کتاب هری پاتر رو هم داخل این کتابها آوردین اگه میشه کتابهایی بهتری مثل مزرعه حیوانات یا تاریخ بی خردی رو معرفی کنین.ممنون میشم

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام مریم عزیز. ممنونم از کتاب های خوبی که معرفی کردین. لطفا اگر از مجموعه کتاب های هری پاتر، کتابی رو خوندین که نقطه ضعفی داشته، مطرح کنید تا هم من و هم دوستان دیگه استفاده کنیم از نظرات شما.

 10. profile-placeholder افسر امینی گفت:

  سلام خانم ذوالقدر ، بهتر است که نگاهی هم به ادبیات غنی کشور ایران ( میهن) می انداختید و اینقدر ادبیات بیگانه را وارد روح و زندگی اییرانیان نمی شد. به هرحال ایران و ایرانی هم جایی در دنیای ما دارد. ما ایرانی هستیم و ترویج فرهنگ ایرانی وظیفه هریک از ماست. ترویج فرهنگ جادو و هری پاتر چه عاقبتی خواهد داشت؟؟؟؟؟

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام به شما دوست گرامی. ممنونم از شما که نظرتونو درباره این مقاله مطرح کردین. حساسیت شما به ادبیات کشورمون برای من محترمه. رسالت من به عنوان مترجم اینه که نماینده زبان «بیگانه» باشم و با کمک ویراستار که مدافع هنجارهای زبان مادریمه، بهترین مطالب رو از فرهنگ های مختلف برای خواننده ها ترجمه کنم. اگر همین انتقاد شما رو یک خواننده دیگه در جای دیگه ای از دنیا بکنه و بگه چرا ادبیات بیگانه (ایرانیان) رو به جای ادبیات غنی خودمون تبلیغ میکنید، من و شما چه فکری خواهیم کرد؟! تصور من اینه که فرهنگ کشور من آنقدر غنی هست که مردمش با آغوش باز، «بهترین» های ادبیات، موسیقی، هنر و علم رو می پذیرن. چه دلیلی وجود داره که نپذیرن؟
   جاییکه علم ثابت کرده مهمترین وجه تمایز انسان با موجودات دیگر هستی برخورداری از قوه تخیل هست، یکی از نتایج خواندن کتاب هایی مثل هری پاتر و نظایر اون، بدون شک پرورش تخیل انسانه. همون تخیل که الان پای بشر رو به فضا باز کرده.

 11. profile-placeholder مهدی گفت:

  واقعا کتاب های عالی ان به خصوص غرور و تعصب

 12. profile-placeholder محمد لامعی گفت:

  سلام کتابها متنوع نیستند
  در ضمن حال حاضر ایران جوانان تپش و هیجان موفقیت دارند کتابهایی در این زمینه بررسی و معرفی کنید مرسی

 13. profile-placeholder Lady stark گفت:

  کسانی که کتاب میخوانند بیشتر از انهایی که کتاب نمیخوانند عمر میکنند .چون هر بار با قهرمان قصه وارد ماجراجویی جدیدی میشوند و هزاران بار عمر میکنند

 14. profile-placeholder Lady stark گفت:

  من عاشق کتابم اگه یه روز کتاب نخونم اعصابم بهم میریزه
  بهتون پیشنهاد میکنم حتما نغمه ی اتش و یخ اثر جرج ار ار مارتین رو بخونید

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام
   ممنونم بابت معرفی این دو کتاب 🙂

 15. profile-placeholder پویا گفت:

  ممنون از خانم ذوالقدر عشق رو از این کارشون می توان احساس کرد

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنونم از پیام محبت آمیز شما.

 16. علیسان علیسان گفت:

  سلام این کتاب هایی که معرفی کردین خیلی باارزش وزیبایند واز شما بابت معرفی آنها تشکر میکنم ویک پسشنهاد داشتم واون هم اینکه سایت چطور برای متن هایی که نوشته میشه فایل pdf رو هم برای دانلود بزاره بازهم ممنون

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   خوشحالیم که این مطلب موردتوجه‌تون قرار گرفته.
   شما به‌راحتی میتونید بااستفاده از آخرین آیکونی که «سمت راست مقاله» ملاحظه می‌فرمایید، متن‌ مقاله‌ها رو به‌صورت پی‌دی‌اف ذخیره کنید.

 17. profile-placeholder داود گفت:

  در یک کلام فوق العاده این شما ممنون بابت تلاش های در جهت مثبتتون.

 18. profile-placeholder راتین گفت:

  کتاب هایی که معرفی کردید واقعا عالین. ولی جای خیلی از کتاباب دیگه خالیه. مخصوصا کتابای ایرانی. شاید جالب باشه بدونید شاهنامه از نظر ادبی و اخلاقی جزء برترین های دنیاس. نویسنده هایی مث گارسیا مارکز. پائلو کوئیلو. صادق هدایت. چارلز دیکنز.اورول. همینگوی و خیلیای دیگه واقعا جاشون خالیه و به نظر من این مطلب خیلی جای کار داره.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام دوست عزیز. خیلی ممنون از شما بابت پیشنهادات عالیتون که من صددرصد باهاشون موافقم. اما برای معرفی بهترین های دنیای کتاب در قالب یک مقاله، قطعا باید یک ملاک یا طبقه بندی خاصی رو درنظر گرفت. مثلا در این مقاله، رمان های تخیلی نوجوانان پیشنهاد شده، با این ویژگی متمایز که برای بزرگسالان هم جذابیت داشته و انقدر خاطرات خوب براشون داشته که حتی در بزرگسالی هم ارزش بازخوانی داره.

   1. profile-placeholder راتین گفت:

    حرفتون درسته خانم ذوالقدر. برای هر چیزی ملاک هست. ولی ملاک این کتاب ها بیشتر روی محبوبیت و بعد محتوا بوده. کتاب های ایرانی به دلیل مشکلات فرهنگی و سیاسی در جهان محبوبیت نداره. ولی خیلی با ارزشن. بقیه نویسنده ها مثل کوئیلو و مارکز هم گفتم به دلیل برزیلی و کلمبیایی بودنشون مشکلی مشابه ایران دارن. به نظر من یه مقاله از ادبیات برتر هر کسور بزارید. اینجوری حق هر کشوری ادا میشه.
    ممنون از تلاشتون

 19. الهام ناصری الهام ناصری گفت:

  سلام.
  اگر ادبیات فارسی یا انگلیسی خونده ید یا کتاب خوان حرفه ای هستید احتمالا می تونید صدها کتاب بهتر از این رو نام ببرید. ولی واقعیت اینکه که برای افرادی که کتاب رو برای سرگرمی می خونن و حرفه ای نیستن این لیست عالی بود.
  خیلی ممنون بابت پیشنهاد عالیتون. خوبی این لیست اینکه که کلاسیک های قرن پیش رو با معاصرهای پر فروش این سالها یک جا گذاشته.
  عالی بود. مخصوصا توصیه می‌کنم آلیس در سرزمین عجایب رو بخونین!

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام خانم ناصری عزیز. خیلی ممنون بابت تآیید کتاب زیبای «آلیس در سرزمین عجایب». کتاب های این فهرست برای سرگرمی نوجوانان، به ویژه الان در تعطیلات فصل تابستان، عالی هستن، البته برای بزرگسالان هم خوندن دوباره اونا و غرق شدن در دنیای تخیل، بد نیست. خودم اگه فرصتی پیدا کنم دوست دارم دوباره کتاب «شازده کوچولو» رو بخونم.

 20. profile-placeholder بهین گفت:

  خیلی کتابهای عامیانه ای بود
  گونتر گراس پائولو کوئیلو ارنست همینگوی گابریل گارسیا مارکز استیون کینگ اینهمه نویسنده معتبر اونوقت اومدید هری پاتر معرفی کردید

 21. h sh h sh گفت:

  “کسی‌که کتاب می‌خواند، هزاران زندگی را پیش از مرگ خود تجربه می‌کند”… بسیار تامل برانگیز

 22. profile-placeholder bahar گفت:

  بسیار عالی بود .درسته جای خالی تعدادی از اثار دیگر بزرگان در این مقاله خالی بود ولی گزینش این کتاب های ارزشمند قابل تقدیره
  به نطرم از خواندن کتاب های خانم ویرجینیا وولف هم نباید به سادگی گذشت

 23. psychotic psychotic گفت:

  جای قلعه حیوانات خالی بود

 24. profile-placeholder محمد گفت:

  این نوشته را نپسندیدم! چرا جز یکی دو مورد باقی آثار انگلیسی زبان هستند؟ در ادبیات سایر کشورها نظیر ایتالیا، روسیه، آلمان و… آثار خوب و خواندنی و آموزنده نداریم؟ این دید خانم ذوالقدر بسیار بسته هست و نباید آثار ادبی اینچنین معرفی شوند

 25. profile-placeholder امین دولت آبادی گفت:

  دانشجوی ادبیاتم و متاسفم که همچین مطلبی رو اتفاقی دیدم… سعی کنید راجب این مسائل ننویسید وقتی سوادش رو ندارید…ممنون

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام به شما خواننده‌ محترم. پیشنهاد میکنم به‌جای تاسف خوردن، مثل خواننده های دیگه، کتاب های بهتری رو که سراغ دارین اینجا به همه معرفی کنید یا دلیل تاسف تونو بگین که ما هم بهره ای ببریم از سواد شما به عنوان دانسجوی ادبیات.

   1. profile-placeholder علیرضا کاویانی گفت:

    درود بر این همه ادب شما

  2. profile-placeholder نجیب محفوظ گفت:

   سلام.پیشنهاد می کنم حتما کتابهای نجیب محفوظ از کشور مصر که برنده جایزه نوبل ادبیات شده رو حتما بخونید.

  3. profile-placeholder پویا گفت:

   ضمن تشکر از شما و کامنت طولانی شما که نشان از سواد شما بود.
   ای کاش اون دانشگاه اول به ما درست انتقاد کردن را در دنیای دیجیتال یاد میداد.
   ضمنا من ایمان دارم که ده سال بعد دانشگاه فیزیکی، یک مرکز آموزشی معتبر محسوب نمی شه و در توضیح دانشگاه میگن:
   برای پیرمردها و پیرزن‌هایی که توانایی استفاده از کلاسهای آنلاین رو ندارند، دوره‌های حضوری برگزار می‌شود!

   و لطفا بین «تخصص» و «مدرک تحصیلی» فرق بگذارید.

 26. profile-placeholder vahid گفت:

  اثار داستایوسکی رو از دست ندین.

 27. profile-placeholder صادق گفت:

  با سلام و احترام
  کتاب هایی که معرفی کردید از نظر ادبی زیاد خوب نیستن. کتاب هایی مثل “برادران کارامازوف” جنگ و صلح” “جنایت و مکافات” “دون کیشوت” جاشون بسیار خالی است.

 28. profile-placeholder علي گفت:

  سلام. ممنون از مطلب خوبتان. به نظر من اين كتاب ها خيلي عالي هستند. من كتاب ” بينوايان ” ويكتور هوگو و “بر باد رفته” مارگارت ميچل را پيشنهاد مي كنم. رمان هاي چارلز ديكنز هم واقعا زيبا هستند.

 29. profile-placeholder سجاد گفت:

  نحوه خرید این کتاب ها رو لطفا اطلاع دهید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   این مقاله تنها به معرفی کتاب‌ها پرداخته. برای خریدشون میتونید از طریق فروشگاه‌های انلاین کتاب یا روش‌های دیگه اقدام کنید.

 30. profile-placeholder atoosa گفت:

  به نظر من کتاب بادبادک باز و جین ایر اصلا جالب نیستند
  اما بقیه کتاب های خوبی هستند

 31. profile-placeholder naghme گفت:

  ممنون مطلب عالی بووووووووووووووود
  اگه دوست دارین یه کتاب خوب با یه داستان غیرتکراری بخونین بهتون کتاب تارهای جادویی فرانکی پرستو رو پیشنهاد میکنم داستانش پر از ماجرا و کشمکش و البته واقیت هایی هیجان انگیز درباره ی زندگی یه گیتاریست آمریکاییه که کودکی سختی داشته که فوق العاده زیبا هم ترجمه شده

 32. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

  مرسییییییییییییییی بابت مطلب بی نظیرتون خانم ذوالقدر عزیزم … حسابی لذت بردم. تصویر دوریان گری یه انتخاب عالی بود و دقیقا مثل شماره اش ۲۰ بود! سپاس

 33. john snow john snow گفت:

  اینکه تیک دنبال کردن موضوعات رو بزنیم فایدش چیه؟تو این سایت بین دنبال کردن و نکردن چه فرقی وجود داره؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   با عضویت در سایت و زدن تیک، مطالب مشابه براتون ارسال میشن.

 34. profile-placeholder محسن برجی گفت:

  مجموعه‌ای از بهترین تجربیات بشری در قالب رمان بودند.
  با مطالعه این گلچینی که انتخاب و معرفی کردید، به صورت خیلی فشرده، حجمی از تجربیات را به دست می‌آوریم که احتمالا فرصت کسب آنها در زندگی به دست نمی‌آید. سپاس.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. امیدوارم تجربه های خوبی رو از خوندن این کتاب ها به دست بیارین. ممنونم از همراهیتون.

 35. profile-placeholder میلاد.د گفت:

  توصیه میکنم کتاب الموت نوشته ولادیمیر بارتول رو حتما بخونید، کتابی فوق العاده در رابطه با پیروان اسماعیلیه با رهبری حسن صباح که متنی جذاب و روان و به زیبایی شما را با دیدگاه این فرقه اشنا میکند و پرده از اسرار این گروه که به حشاشین معروف هستند، بر میدارد.
  کتابی فوق العاده با تمی تاریخی

 36. profile-placeholder علی نادری گفت:

  سلام
  کاش کتاب های ادبیات و داستان خودمون رو هم اضافه میکردید.
  صادق هدایت صادق چوبک جلال ال احمد بزرگ علوی و…

 37. profile-placeholder علی گفت:

  من ازین کتابا فقط شازده کوچولو رو خوندم چقد کتاب قشنگ و زیبایی باید هر سال خوندش هر سالی که میخونی یه چیز جدید میفهمی یک جمله ای داره که میگه: اشک چه دنیای اسرار آمیزی دارد خیلی من با این جملش کیف کردم راستی دوستان انیمیشنشم ساختن میتونین بعد خوندن کتاب انیمیشنش رو هم ببینید

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام، ممنونم از همراهیتون و اینکه تجربتون رو با ما و دوستان دیگه به اشتراک گذاشتین.
   «شازده کوچولو» کتاب بی نظیریه و بازخوانیش خالی از لطف نیست. آدم میتونه هر چند بار که دلش خواست با شازده کوچولو همسفر بشه تا دنیا و آدماش رو از دریچه چشم اون ببینه و از این کار خسته نشه.

 38. profile-placeholder عیسی گفت:

  سلام جالب بود .

 39. profile-placeholder پریسا لازمی گفت:

  یه مجموعه کتاب عالی و جذاب _ از یه نویسنده ایرانی به اسم آرمان آرین …

  پارسیان و من …

  حتما بخونید … نسخه به نثر روان درآمده بعضی قسمت ‌‌‌‌های شاهنامه …

 40. Navid Rigi Ebrahimi Navid Rigi Ebrahimi گفت:

  یکی از بهترین کتابایی که تاحالا خوندم مزرعه حیوانات بود و همیشه توصیه میکنم. البته به شرطی که بعدش نقد کتاب خونده بشه مخصوصا اونایی که اون برهه از تاریخ رو بلد نیستن. شک ندارم عاشقش میشین

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنونم از پیشنهاد خوبتون 🙂

 41. profile-placeholder sepehr گفت:

  سلام
  من چند تا سئوال داشتم:
  همه جا میگن کتاب خودن خوبه ادم چیزای جدید یاد میگره از بقیه جلو میوفته و…. منظور از کتاب همین کتاب هایی که معرفی کردید هست؟ اگه اره چطور این کتاب ها باعث پیشرفت ما میشن؟!؟ اینا که داستان هستن
  خیلی ممنون میشه کتاب های مفید غیر داستانی هم معرفی کنید؟ لطفا!

  1. profile-placeholder movi گفت:

   کتاب های غیرداستانی هم هستن ولی تو قالب داستان شخص خودش تو داستان قرار میگیره و اون مطلبی که نویسنده می خواست بیان کنه به خوبی دریافت میشه اگه کتاب جذاب خواستید من سینوهه و مزرعه حیوانات رو پیشنهاد میکنم سینوهه رو به هر کی پیشنهاد کردم خوشش اومده

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان