۹ دلیل که نشان می‌دهد زمان استعفا از شغل‌تان فرا رسیده است

۹ دلیل که نشان می‌دهد زمان استعفا از شغل‌تان فرا رسیده است
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

اگر شما هم مانند عموم مردم، بیشتر ساعات با ارزشِ زمان بیداری‌تان را در محل کار سپری می‌کنید، بسیار مهم است که این زمان را در محل کاری مناسب و البته در حال انجام کار مورد علاقه و متناسب با خودتان باشید.

آسیب و فشارهای کاری نامناسب که توسط روش‌های اشتباه مدیران ایجاد می‌شود، ربطی به میزان درآمد یا عنوان شغلی شما ندارد. یک کارمند تیم اجرایی در پر درآمدترین شرکت‌های جهان می‌تواند رضایت کمتری از شغل خود نسبت به یک کارگر ساده در یک کافی‌شاپ محلی داشته باشد. هرچقدر شرایط کاری شما سخت‌گیرانه و اختیارات شما برای انجام مسئولیت‌هایتان کمتر باشد، احتمال اینکه شما از شرایط کاری خود ناراضی باشید، بسیار بیشتر می‌شود. یک مطالعه که توسط انجمن روان‌شناسان آمریکا (APA) انجام شده، نشان داده است کارمندانی که در محیط‌های سخت‌گیر با اختیارات کمتر کار می‌کنند، با احتمال بیشتری دچار بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی می‌شوند.

ماندن در یک شغل بد به مدت بسیار طولانی، برای زندگی کاری شما بسیار مضر است. اگر شما در محیط کاری‌تان تلاش و تفکر زیادی برای تغییرات انجام داده‌اید، اما هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است، احتمالا زمان آن رسیده است که شغل‌تان را تغییر بدهید.

تصمیم برای ترک یک شغل می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به همین علت شما باید مطمئن باشید که ترک کار‌تان تصمیم درستی است. خبر خوب این است که نشانه‌های آشکاری وجود دارد که اگر آنها را به مقدار زیادی در محیط کار تجربه کرده‌اید، وقت آن است که شغل‌تان را ترک کنید.


مقاله مرتبط: ۶ مهارت برای موفقیت شغلی که همیشه به کارتان می‌آید

۱. شرکت شما در حال ورشکستگی است

شرکت شما در حال ورشکستگی است

یک تحقیق جدید نشان داده است که ۷۱ درصد از کسب و کار‌های کوچک در ۱۰ سال اول کاری، ورشکسته و تعطیل می‌شوند. اگر شما درباره‌ی وضعیت مالی و آینده‌ی شرکت خود نگران هستید، ممکن است که نگرانی شما درست باشد. مواردی مانند اجبار برای تأیید هزینه‌های بسیار جزئی توسط مدیران و افزایش جلسات مدیران ارشد پشت درهای بسته، می‌تواند نشانه‌هایی برای وضعیت مالی نامناسب شرکت شما باشد. در صورتی‌که تصور می‌کنید وضعیت کسب‌وکاری که در آن مشغول هستید، از نظر مالی ناپایدار است، ممکن است زمان تغییر شغل‌تان رسیده باشد. اگر شما تا زمانی که شرکت‌تان ورشکسته و بسته شود صبر کنید، برای شاغل شدن در بازار کار باید با همکاران قبلی خود رقابت کنید.

۲. هیچ جایی برای پیشرفت وجود ندارد

اگر شما کار‌تان را دوست داشته باشید، ماندن در شغل‌تان بسیار آسان و راحت است. با این حال دانستن این موضوع بسیار مهم است که هر شغلی باید مهارت‌های شما را افزایش بدهد و به عنوان یک کارمند ارزش شما را بالاتر ببرد. اگر شما در شغل‌تان هیچ چیز جدیدی یاد نمی‌گیرید و هر روز در حال انجام کارهای تکراری هستید، در حالی که اطرافیان‌تان در حال پیشرفت در کار‌شان هستند، زمان آن رسیده است که به دنبال تغییر شغل‌تان باشید.

۳. اهمیت کاری شما نادیده گرفته می‌شود

آیا همیشه شما آخرین نفری هستید که از اتفاقات داخلی محیط کارتان با خبر می‌شوید؟ اگر شما به ندرت با مدیران سطح بالای شرکت ملاقات رو در رو دارید و هرگز درباره‌ی پروژه‌های بزرگ شرکت‌تان اطلاعاتی به شما داده نمی‌شود، در حالی که بقیه همکاران‌تان از آنها با خبر هستند، می‌تواند به این معنا باشد که مدیر و کارفرما، شما را تنها به عنوان یک فرد منفعل برای پر کردن پست‌ها تصور می‌کنند و ارزش کاری شما را به عنوان یک کارمند نادیده می‌گیرند. این یک پدیده ناراحت کننده برای زندگی کاری شماست و ممکن است به معنای آن باشد که زمان استعفا از کارتان فرا رسیده است.

۴. شما بیشتر از مدیرتان می‌دانید

این موضوع برای هرکسی ناراحت کننده است که در زمینه‌ی کاری، بیش از کسی که برای او کار می‌کند آگاه باشد، اما مشکل واقعی بسیار عمیق‌تر از این موضوع است. اگر شما نمی‌توانید به مدیر شرکت‌تان در اتخاذ تصمیمات درست برای پیشرفت شرکت، اعتماد کنید، شما به طور مدام زندگی شغلی پر استرسی خواهید داشت. اگر حق با شماست و مدیران شما نمی‌دانند که چه کاری می‌کنند، شما می‌توانید از شغل‌تان استعفا بدهید و دنبال کار دیگری باشید.

۵. شما مدیر بداخلاقی دارید که تغییر نمی‌کند

رییس بد اخلاقی دارید

مدیران به طور مدام تغییر می‌کنند و به همین دلیل، عقل سلیم می‌گوید باید صبر کرد تا یک مدیر بداخلاق هم تغییر کند. اما این موضوع همیشه درست نیست، اگر شما رئیسی دارید که به مدیران سطح بالای شرکت مرتبط است، زمان آن رسیده است که شغل‌تان را ترک کنید. یک رئیس بداخلاق علاوه بر اینکه هر روز شما را آزار می‌دهد، به علت اینکه با مدیران سطح بالا ارتباط دارد، می‌تواند زندگی کاری شما را با از بین بردن اعتبار کاری‌تان، ویران کند. چنین مدیرانی انتقام بقیه‌ی افراد را از شما می‌گیرند و شما را برای هر اتفاقی سرزنش می‌کنند.

۶. شما از رفتن به محل‌کارتان وحشت دارید

احتمالا همه‌ی ما شنبه هر هفته به علت شروع روز کاری، کمی احساس خستگی می‌کنیم. اما اگر شما هر روز با رفتن به سرکار، دچار وحشت و ترس می‌شوید، احتمالا زمان ترک کارتان رسیده است. اگر شغلی دارید که باعث ترس و وحشت شما می‌شود، با تلقین به خودتان که احتمالا احساس ترس‌تان به علت هفته‌ی بدی است که گذرانده‌اید، خودتان را فریب ندهید.

۷. علاقه‌ی خود را نسبت شغل‌تان از دست داده‌اید

اگر شما در شرکتی کار می‌کنید که همکاران و مدیرتان را دوست دارید، اما از کارتان متنفر هستید، شغل‌تان ارزش تلاش کردن ندارد. علاقه برای موفقیت، یک ضرورت است. اگر شما هیچ علاقه‌ای به کارتان ندارید و حتی نسبت به آن بی‌تفاوت هستید، وقت آن رسیده است که دوباره زندگی کاری خود را ارزیابی کنید.

۸. سلامت شما در معرض خطر است

سلامتی شما در خطر است

هیچ مقدار پولی، ارزش به خطر انداختن سلامتی شما را ندارد. استرس شغلی می‌تواند منجر به افسردگی، بی‌خوابی، سردرد، بیماری‌های حاد و بسیار خطرناک‌تر شود. اجازه ندهید چنین اتفاقی برای شما بیفتد.

۹. زندگی شخصی شما در معرض خطر قرار می‌گیرد

حتی اگر به علت ساعات زیاد کاری یا به علت استرس بسیار زیاد کاری دچار ناراحتی هستید، هنگامی که به خانه برمی‌گردید شغل شما نباید روی زندگی شخصی‌تان تأثیر داشته باشد. اگر شغل‌تان تأثیر منفی بر زندگی شخصی‌تان در محیط خانه گذاشته است باید آن را ترک کنید.

تمام موارد را بررسی کنید

اگر شما تصمیم جدی برای ترک شغل‌تان گرفته‌اید، این کار را هوشمندانه انجام بدهید. با برخورد خشمگینانه و ذکر تمامی معایب کارتان در هنگام استعفا، پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید. چنین کاری علاوه بر اینکه هیچ سودی برای شما ندارد، می‌تواند در آینده برای شما ایجاد دردسر کند. به جای چنین کاری به سادگی توضیح بدهید که علت ترک کارتان، دنبال کردن یک فرصت جدید کاری است و علت استعفا را محترمانه بیان کنید.

برگرفته از: linkedin

برچسب‌ها:
حسام اولنج کتاب، موسیقی کلاسیک و رفتار درمانی شناختی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (18)

 1. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام ۸ سال است که با نفرت هرچه تمام تر کاری را انجام می دهم که ذره ای به آن علاقه ندارم هرچند در ظاهر دیگران حسرت آن را می خورند اما من دارم له میشم
  هر سال میگویم که این آخرین سال خواهد بود اما نمیشود
  من تخصصم الکترونیک است اما کار دفتری محض انجام می دهم
  دیگر روانی شدم

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   دوست بزرگوار اگر کاری که در حال انجام اون هستید، باعث فشار روانی روتون میشه و واقعا ذره ای به اون علاقه ندارید، شاید بهتره دربارش تجدید نظر کنید.
   البته باید توجه داشنه باشید: در صورتی که شغل حاضرتون دارای درآمد بالایی باشه باید این کار رو عاقلانه انجام بدید.
   قبل از خارج شدن از کارتون، باید شرایط رو به خوبی بسنجید و حتما قبلش بتونید یک شغلی مناسب با علاقه و تخصصتون پیدا کنید، به صورتی که در هنگام خروج از کارتون بیکار نمونید، چون با توجه به سابقه کاری زیادتون، بیکاری حتی به مدت کوتاه میتونه بهتون صدمه بزنه

 2. profile-placeholder پریش گفت:

  ممنون از مقاله بسیار مفیدتان
  ۲۲ سال در شغلی کار می کنم که نه دوستش دارم و نه هیچ ارتباطی با تخصص و تحصیلاتم دارد.
  اما هنوز اینجا نشسته ام و جرات ترک ندارم.
  هر سال هم با قاطعیت می گویم : سال آخر است. اما بعد از دریافت هر حقوق، پاداش و مزایا دچار شک می شوم.
  با این حال مقاله تان عالی بود.

 3. profile-placeholder هروی گفت:

  خيلی خوبه، فقط بعد اينكه استعفا داديم بايد بريم بوركونوفاسو يا تومور غربی كه شرقی نداره اعلام پناهندگی بكنيم ! از بس تو اين كشور كار فراوونه و ما خوشي زده زير دلمون …

 4. profile-placeholder مسعود گفت:

  سلام
  حسام جان مقاله خوبی بود،ازت سپاسگزارم؛استفاده بردم

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   سلام دوست گرامی، ممنون از نظرتون و خوشحالم که مورد استفاده قرار گرفته شد

 5. profile-placeholder مرضیه گفت:

  سلام.در سال ۹۵ تمام ۶ مورد اصلی مقاله را در کارم تجربه کردم و یک روز محیط کارم بدون دریافت حق وحقوقم که ۷ماه پرداخت نشده بود ترک کردم و هنوز بیکار ودنبال کار هستم.مرسی از راهنماییتون.

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   ممنون از نظرتون، امیدوارم هرچه سریعتر شغل مناسبی پیدا کنید که هیچ کدوم از ۹ مورد بالا رو نداشته باشه.

 6. profile-placeholder ندا گفت:

  مقاله ی خوبی بود ولی کاش در کشور ما هم کاربرد داشت!
  اینجا من با مدرک فوق لیسانس یه کار درست و حسابی ندارم و از خدامه یه کار پایدار با حقوق معمولی داشته باشم حالا رئیسم بد اخلاق باشه و استعدادهام هدر بره و استرس آور هم باشه مهم نیست.

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   سلام ممنون از دیدگاهی که به اشتراک گذاشتید.
   صحبتتون درسته و من امیدوارم هرچه سریعتر کاری متناسب با استعداد و مدرکتون پیدا کنید. اما توجه داشته باشید به هیچ عنوان همه چیز به داشتن شغل خلاصه نمیشه، اگر چه نبود شغل و اشتغال خودش باعث ایجاد فشار های روانی متعدد میشه اما داشتن یک شغل نامناسب و به خصوص استرس های غیر معمول در شغل و مدیران نامعقول و بی اخلاق به مراتب خطر بسیار بزرگتری برای سلامتی روحی و جسمی شما محسوب میشه.

 7. profile-placeholder نگار گفت:

  کاملا درسته.بخصوص این مورد ک وقتی پیشرفت که نداری هیچ ، حتی باعث شده چیزایی هم ک بلد بودی یادت بره اصلا خوب نیست.آدمیزاد باید روزبه روز به اطلاعاتی ک داره اضافه کنه.ولی باتوجه به شرایط بازار کار الان مجبوری که تحمل کنی.

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   سلام، متاسفانه صحبتاتون تا حدود زیادی درسته، شرایط محیط کاری در کشور ما در بسیاری از مواقع حالت فرسایشی از نظر علمی پیدا کرده، با این حال با انتخاب درست تر میشه ریسک فشارهای فکری و غیر منطقی رو توی محیط کار کاهش داد.

 8. profile-placeholder نرگس گفت:

  مقاله خوب ، قابل تامل و تاثیر گذاری بود.
  با تشکر

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   ممنون که مطالعه کردید

 9. profile-placeholder جاوا گفت:

  سلام
  مطلب بسیار بجا و خوبی بود
  با تشکر از تهیه کننده گرامی و همه دست اندر در کاران سایت چطور

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   ممنون از اینکه مطالعه کردید

   1. profile-placeholder علی جمالی گفت:

    سلام
    اینجا ایران است و قوانین روانشناسی با دبگر نقاط جهان فرق دارد ! بماند که دارا ی غنی ترین فرهنگ ادبی و دینی است !

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان