سلامتی

حملات پانیک چیست؛ از نشانه‌ها تا درمان

حملات پانیک چیست؛ از نشانه‌ها تا درمان
امتیاز مطلب: ٩٨%
98

حملات پانیک به معنای هجوم ناگهانیِ نگرانی و ترس بسیار شدید است. در این حالت قلب شما به شدت می‌زند و نمی‌توانید نفس بکشید. حتی شاید احساس کنید در حال مردن یا دیوانه شدن هستید. اگر حملات پانیک درمان نشوند ممکن است منجر به اختلال پانیک یا مشکلات دیگر شوند. این حملات حتی می‌توانند شما را از فعالیت‌های روزمره بازدارند، اما خبر خوب این است که حملات پانیک قابل درمان هستند. با درمان مناسب می‌توانید علائم پانیک را از بین ببرید یا به حداقل برسانید و کنترل زندگی‌تان را دوباره به دست بگیرید.


مقاله مرتبط: علائم استرس چیست؛ این نشانه‌ها را بشناسید و آن را متوقف کنید

اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از حملات پانیک انجام بدهید:

 1. دائم در حال حرکت باشید. بیش از یک ساعت یک جا ننشینید؛
 2. آرام و عمیق نفس کشیدن را یاد بگیرید و نفس‌تان را حبس نکنید؛
 3. نزدیک خانواده یا دوستان بمانید؛
 4. تمرینات ریلکسیشن را بخشی از برنامه‌ی روزانه‌تان کنید؛
 5. مصرف الکل، کافئین و نیکوتین را کم کنید؛
 6. به اندازه‌ی نیاز بدن‌تان بخوابید و استراحت کنید؛
 7. با مطالعه‌ی مطالب مرتبط، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

حملات پانیک با ترس معمولی چه فرقی دارند؟

تفاوت حملات پانیک با ترس معمولی

همه‌ی ما با ترس مواجه شده‌ایم. منظورمان همان احساس رایج و آشنایی است که هنگام روبه‌رو شدن با چیزی ناشناخته‌ یا موقعیتی نامناسب به سراغ‌مان می‌آید. این واکنش بخشی از پاسخ سیستم عصبی ما به موقعیت‌های خطرناک یا احتمالا خطرآفرین است و ما را برای ستیز یا گریز آماده می‌کند. اما پانیک موجی ناگهانی از وحشت است و به واسطه‌ی ناگهانی بودن و شدت فلج‌کننده‌ای که دارد، شناخته می‌شود. حملات پانیک کاملا ناگهانی و بدون هیچ اخطاری اتفاق می‌افتند. حتی ممکن است وقتی در حالت آرامش یا در خواب هستید دچار حمله شوید.‌
حمله‌ی پانیک ممکن است تنها یک‌بار رخ بدهد اما در بیشتر افراد تکرار می‌شود. حملات پانیک مکرر معمولا در موقعیت‌های محرک پیش می‌آیند. موقعیت‌هایی مانند عبور کردن از پل یا صحبت کردن در جمع؛ مخصوصا اگر این موقعیت قبلا هم باعث حمله‌ی پانیک شده باشد. اغلب موقعیت‌هایی که باعث پانیک می‌شوند موقعیت‌هایی هستند که در آنها احساس خطر می‌کنید و حس می‌کنید راه گریزی ندارید.
ممکن است یک یا چند حمله‌ی پانیک را تجربه کرده باشید و در حالت کلی کاملا سالم و سرحال باشید، اما ممکن است حملات پانیک شما بخشی از بیماری دیگری مانند اختلال پانیک، فوبیای ترس از اجتماع یا افسردگی باشند. فرقی نمی‌کند علت چه باشد، در هر صورت حملات پانیک قابل درمان هستند. روش‌ها و درمان‌های مؤثری وجود دارند و به شما کمک می‌کنند با این مشکل کنار بیایید.

داستان پائولا

پائولا شش ماه پیش اولین حمله‌ی پانیک را تجربه کرد. او در دفترش در حال آماده شدن برای یک سخنرانی کاری مهم بود که ناگهان موج شدیدی از ترس را در وجودش احساس کرد. بعد اتاق شروع به چرخیدن کرد و او احساس کرد هر لحظه ممکن است به بالا پرتاب شود. همه‌ی بدنش می‌لرزید و نمی‌توانست تنفسش را کنترل کند. قلبش آن‌قدر تند می‌زد که انگار می‌خواست از سینه‌اش به بیرون پرتاب شود‌. او میز را چنگ زد و در همان حالت ماند تا حمله تمام شد. اما این حمله او را به شدت تکان داد.
دومین حمله‌ی پائولا سه هفته بعد بود و بعد از آن، حملات با فاصله‌ی کمتری رخ می‌دادند. او نمی‌داند کی یا کجا قرار است دچار حمله شود و از اینکه در مقابل جمع دچار حمله شود می‌ترسد. به همین دلیل به جای اینکه بعد از کار با دوستانش بیرون برود، در خانه می‌ماند و با وجود اینکه دفتر کارش در طبقه‌ی دوازدهم است از سوار شدن آسانسور خودداری می‌کند چون می‌ترسد در آسانسور دچار حمله شود و در هنگام حمله در آن گیر بیفتد.

نشانه‌ها و علائم حمله‌های پانیک

حملات پانیک معمولا هنگامی رخ می‌دهند که در خانه نیستید، ولی اصولا ممکن است در هر جا و هر زمانی اتفاق بیفتند. ممکن است در حال خرید در مغازه باشید، در خیابان قدم بزنید، در حال رانندگی باشید، یا در خانه روی مبل لم داده و در حال تماشای تلویزیون باشید.
نشانه‌ها و علائم حمله‌ی پانیک ناگهانی ظاهر می‌شوند و معمولا ظرف ده دقیقه به حداکثر می‌رسند. بیشتر حملات پانیک بعد از ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت به پایان می‌رسند و معمولا بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشند. یک حمله‌ی پانیک کامل شامل تعدادی از علائم زیر است:

 • کوتاه شدن نفس‌ها و نفس‌نفس زدن؛
 • تپش قلب یا افزایش ضربان قلب؛
 • درد یا ناراحتی در قفسه‌ی سینه؛
 • لرزیدن؛
 • احساس خفگی؛
 • احساس غیر واقعی بودن یا جدا بودن از محیط اطراف؛
 • عرق کردن؛
 • تهوع یا دل‌آشوبه؛
 • احساس گیجی، غش کردن؛
 • احساس بی‌حسی یا مورمور شدن؛
 • احساس سرما یا گرمای‌ شدید؛
 • ترس از مرگ، از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن.

حمله‌ی پانیک یا حمله‌ی قلبی؟

بیشتر نشانه‌های حمله‌ی پانیک فیزیکی هستند و گاهی آن‌قدر شدیدند که فرد فکر می‌کند دچار حمله‌ی قلبی شده است. در حقیقت بیشتر افرادی که دچار حملات پانیک می‌شوند، بارها به دکتر یا اورژانس مراجعه می‌کنند تا درمانی برای مشکل‌شان پیدا کنند چون باور دارند دچار مشکل پزشکی حادی هستند که زندگی‌شان را تهدید می‌کند. اگرچه باید علائمی مانند درد قفسه‌ی سینه، تپش قلب و سخت شدن تنفس را جدی بگیریم، اما معمولا حملات پانیک هستند که به اشتباه حملات قلبی تصور می‌شوند نه برعکس.


مقاله مرتبط: دلایل حمله‌ قلبی و راه‌های پیشگیری از آن

نشانه‌ها و علائم اختلال پانیک‌

علائم اختلال پانیک

بسیاری از افراد دچار حملات پانیک می‌شوند و غیر از آن عوارض یا مشکل دیگری برای‌شان پیش نمی‌آید. اگر فقط یک یا دو حمله‌ی پانیک داشته‌اید، خیلی نگران نباشید. با این حال بعضی از افرادی که حملات پانیک را تجربه می‌کنند، دچار اختلال پانیک می‌شوند. اختلال پانیک به دلیل حملات مکرر پانیک و تغییرات عمده در رفتار یا نگرانی شدید در مورد حمله‌های بعدی به وجود می‌آید.

تشخیص اختلال پانیک

اگر علائم زیر را دارید ممکن است دچار اختلال پانیک باشید:

 • تجربه‌ی حملات مکرر و ناگهانی پانیک که به موقعیت خاصی بستگی ندارند؛
 • نگرانی زیاد در مورد حمله‌های پانیک دیگر؛
 • رفتارتان به خاطر حمله‌های پانیک تغییر کرده‌ است، مثلا از رفتن به جاهایی که قبلا در آنها دچار حمله‌ی پانیک شده‌اید خودداری می‌کنید.

هرچند یک حمله‌ی پانیک احتمالا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما تأثیری که بر شما می‌گذارد، طولانی‌مدت است. اگر دچار اختلال پانیک باشید، حملات پانیک مکرر تأثیر خود را بر شما خواهند گذاشت. خاطره‌ی ترس و وحشت بسیار شدیدی که در هنگام حمله تجربه کرده‌اید، می‌تواند بر اعتماد به نفس شما تأثیر منفی بگذارد و زندگی روزمره‌ی شما را تحت تأثیر قرار بدهد.

همه‌ی این موارد در نهایت باعث به وجود آمدن این علائم اختلال پانیک می‌شوند:

۱. نگرانی‌ پیش‌نگرانه

به جای اینکه احساس آرامش کنید و خودتان باشید، بین حمله‌های پانیک نگران و عصبی هستید. این نگرانی ریشه در ترس از حملات بعدی دارد. این «ترس از ترس» اغلب اوقات در شما وجود دارد و می‌تواند واقعا ناتوان‌کننده باشد.

۲. خودداری از حضور در بعضی مکان‌ها

از حضور در موقعیت‌ها یا محیط‌های خاص خودداری می‌کنید. به این دلیل که آن موقعیت قبلا باعث حمله‌ی پانیک در شما شده است یا شاید از حضور در مکان‌هایی که در صورت رخ دادن حمله در آنها امکان فرار یا دریافت کمک وجود نداشته باشد، خودداری کنید. خودداری فوبیایی در بیشترین حد خود تبدیل به آگورافوبیا یا ترس از مکان‌های شلوغ می‌شود.


مقاله مرتبط: درمان اضطراب با ۱۵ راه آسان و موثر

اختلال پانیک همراه با آگورافوبیا

آگورافوبیا - حملات پانیک

آگورافوبیا قبلا به عنوان ترس از مکان‌های باز و عمومی شناخته می‌شد، اما اکنون باور بر این است که آگورافوبیا بر اثر حملات پانیک به وجود می‌آید. آگورافوبیا باعث می‌شود بترسید که در موقعیت‌هایی که فرار از آنها مشکل و یا خجالت‌آور است، دچار حمله‌ی پانیک شوید. شاید از حضور در مکان‌هایی که در صورت رخ دادن حمله‌، امکان دریافت کمک نداشته باشید هم بترسید.
این ترس‌ها باعث می‌شوند از موقعیت‌های بیشتر و بیشتری دوری کنید. مثلا ممکن است از رفتن به مکان‌های شلوغ مانند فروشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی خودداری کنید. ممکن است سوار شدن در ماشین، هواپیما، مترو و انواع وسایل نقلیه‌ی دیگر هم برای شما وحشت‌آور شود. در موارد بسیار شدید، ممکن است تنها محلی که در آن احساس امنیت می‌کنید، خانه‌‌ی خودتان باشد.
موقعیت‌ها و فعالیت‌هایی که اگر دچار آگورافوبیا باشید احتمالا از آنها دوری می‌کنید:

 • دور شدن از خانه، رانندگی یا بیرون رفتن بدون همراه؛
 • فعالیت فیزیکی سخت، به این دلیل که فکر می‌کنید می‌تواند باعث حمله‌ی پانیک شود؛
 • رفتن به مکان‌هایی که فرار از آنها دشوار است مانند رستوران‌، تئاتر، مغازه‌ها یا وسایل نقلیه‌ی عمومی؛
 • مکان‌هایی که حمله‌ی پانیک در آنها باعث شرمندگی شما می‌شود مانند مهمانی‌های اجتماعی؛
 • خوردن یا آشامیدن هر چیزی که بتواند موجب حمله‌ی پانیک شود، مثلا الکل، کافئین، غذاها یا داروهای خاص.

با وجود اینکه آگورافوبیا ممکن است در هر زمانی شکل بگیرد، محتمل‌ترین زمان شکل‌گیری آن یک سال بعد از شروع اولین حملات مکرر است.

دلایل حمله‌ی پانیک و علل اختلال پانیک

با وجود اینکه دلیل حملات پانیک و اختلال پانیک دقیقا مشخص نیست، حمله‌ها‌ی پانیک در خانواده‌ها ارثی هستند. همچنین به نظر می‌رسد ارتباطی بین این حملات و تغییرات عمده در سبک زندگی وجود دارد؛ تغییراتی مانند فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه و ورود به محل کار، ازدواج یا بچه‌دار شدن. استرس شدید، مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل هم می‌تواند محرک حمله‌ی پانیک باشد.
حملات پانیک همچنین می‌توانند بر اثر بیماری یا عارضه‌ای فیزیکی رخ بدهند. اگر از نشانه‌های پانیک رنج می‌برید باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا از نظر موارد زیر بررسی شوید:

 • پایین افتادگی دریچه‌ی میترال (مشکل قلبی کوچکی است که بر اثر درست بسته نشدن یکی از دریچه‌های قلب رخ می‌دهد)؛
 • پرکاری تیروئید؛
 • هیپوگلیسمی (قند خون پایین)؛
 • مصرف مواد محرک (آمفتامین‌ها، کافئین و کوکائین)؛
 • قطع کردن مصرف یک دارو.

درمان حمله‌ی پانیک و اختلال پانیک

حمله‌ها و اختلال پانیک قابل درمان هستند و معمولا با به کارگیری استراتژی‌های خوددرمانی یا چند جلسه درمان، با موفقیت برطرف می‌شوند.

۱. درمان به روش رفتار آگاهانه

روش رفتار آگاهانه مؤثر‌ترین روش درمان حمله‌های پانیک، اختلال پانیک و آگورافوبیاست. روش درمانی رفتار آگاهانه بر فکر کردن به الگوها و رفتارهایی که محرک حمله‌ی پانیک هستند تمرکز دارد. این روش به شما کمک می‌کند واقع‌بینانه‌تر به ترس‌هایتان نگاه کنید.

مثلا اگر در حال رانندگی دچار حمله‌ی پانیک شوید بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چیست؟ شاید مجبور شوید کنار بزنید و مدتی توقف کنید، اما احتمال اینکه تصادف کنید یا دچار حمله‌ی قلبی شوید بسیار کم است. وقتی متوجه شوید که هیچ چیز هولناکی قرار نیست رخ بدهد، تجربه‌ی یک حمله‌ی پانیک دیگر به اندازه‌ی قبل وحشتناک نیست.

۲. روش درمانی افشا

در این روش درمانی شما در یک محیط امن و کنترل‌شده در معرض حالات فیزیکی پانیک قرار می‌گیرید. این روش به شما کمک می‌کند راه‌های بهتری برای کنار آمدن با حملات پیدا کنید. شاید از شما خواسته شود که نفس‌نفس بزنید، سرتان را از طرفی به طرف دیگر بچرخانید یا نفس‌تان را نگه دارید. این تمرینات مختلف باعث شبیه‌سازی احساساتی مانند حالت پانیک می‌شوند. با هر بار تکرار این وضعیت، ترس شما از این حالات بدنی کمتر می‌شود و بهتر می‌توانید حملات پانیک‌ را کنترل کنید.
اگر دچار آگروفوبیا هستید قرار گرفتن در معرض موقعیت‌هایی که از آنها می‌ترسید هم بخشی از درمان است. در روش درمانی افشا برای فوبیاهای خاص، شما آن‌قدر با موقعیتی که از آن می‌ترسید روبه‌رو می‌شوید تا آن ترس به تدریج از بین برود. طی این تجربه شما متوجه می‌شوید که این موقعیت صدمه‌ای به شما نمی‌زند و کنترل احساسات شما در دست خودتان است.


مقاله مرتبط: اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

۳. درمان دارویی

درمان دارویی برای حملات پانیک

دارو می‌تواند به طور موقت اختلال پانیک را درمان کند یا بعضی از علائم آن را کاهش بدهد. با این وجود، دارو نمی‌تواند آن را کاملا درمان یا برطرف کند. مصرف دارو در موارد بسیار شدید می‌تواند مفید واقع شود، ولی نباید به تنهایی به آن اکتفا کرد. دارو زمانی بیشترین تأثیر را دارد که با درمان‌های دیگر و تغییر سبک زندگی همراه باشد. مهم‌ترین بخش درمان، مشخص کردن علت حملات پانیک است.
داروهایی که برای اختلال پانیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر است:

 • داروهای ضدافسردگی: چندین هفته طول می‌کشد تا این داروها اثر کنند پس باید به صورت مداوم آنها را مصرف کنید، نه فقط هنگام حمله.
 • بنزودیازپین‌ها: این دسته داروهای ضد اضطرابی هستند که خیلی سریع عمل می‌کنند (معمولا بین سی دقیقه تا یک ساعت). مصرف آنها در هنگام حمله‌ی پانیک باعث می‌شود علائم حمله به سرعت برطرف شوند. با این حال، بنزودیازپین‌ها به شدت اعتیادآورند و قطع کردن مصرف آنها می‌تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد. پس باید در مصرف آنها احتیاط کرد.

نکاتی که باید برای کمک به خودتان بدانید

در مورد حمله‌های پانیک، کمک و درمان تخصصی می‌تواند بسیار مهم باشد، ولی کارهای زیادی هم هستند که با انجام آنها به خودتان کمک می‌کنید:

۱. اطلاعات‌تان در مورد پانیک و اضطراب را بالا ببرید

کافی است راجع به پانیک بیشتر بدانید تا مقدار زیادی از اضطراب و سردرگمی شما برطرف شود. پس در مورد اضطراب، اختلال پانیک و احساس وحشت هنگام حمله‌ی پانیک مطالعه کنید. شما با این کار متوجه می‌شوید که حالات و احساساتی که در هنگام حمله‌ی پانیک به شما دست می‌دهد عادی هستند و در حال دیوانه شدن نیستید.


مقاله مرتبط: اضطراب چیست؛ با نشانه‌های اضطراب و راه‌های درمان آن آشنا شوید

۲. از مصرف سیگار، الکل و کافئین خودداری کنید

همه‌ی این مواد می‌توانند در افراد مستعد باعث حمله شود، پس بهتر است از مصرف الکل، سیگار، قهوه و هر نوشیدنی کافئین‌دار دیگری خودداری کنید. همچنین در مصرف داروهای حاوی مواد محرک مانند قرص‌های لاغری و داروهای سرماخوردگی بدون خواب‌آلودگی احتیاط کنید.


مقاله مرتبط: چطور سیگار را ترک کنیم؟

۳. یاد بگیرید تنفس‌تان را کنترل کنید

تنفس سریع (Hyperventilation) باعث حالات زیادی مانند گیجی و سختی قفسه‌ی سینه می‌شود که در هنگام حمله‌ی پانیک به وجود می‌آیند. از طرف دیگر تنفس عمیق می‌تواند نشانه‌های پانیک را برطرف کند. با در دست گرفتن کنترل تنفس‌تان، مهارت آرام کردن خودتان در هنگام شروع حالت اضطراب را به دست می‌آورید. وقتی بتوانید تنفس‌تان را کنترل کنید بهتر می‌توانید ترس‌تان را مدیریت کنید.


مقاله مرتبط: ۶ تمرین تنفس برای آرامش در کمتر از ۱۰ دقیقه

۴. تکنیک‌های ریلکسیشن را تمرین کنید

فعالیت‌هایی مانند یوگا، مراقبه و ریلکسیشن وقتی به طور منظم انجام شوند، موجب آرامش بدن می‌شوند و احساس لذت و تعادل فکری را افزایش می‌دهند. پس سعی کنید در برنامه‌ی روزانه‌تان وقتی برای آنها اختصاص بدهید.


مقاله مرتبط: فواید یوگا برای سلامتی چیست

۵. با خانواده و دوستان‌تان ارتباط نزدیک داشته باشید

وقتی احساس تنهایی می‌کنید اضطراب در وجود شما پیشروی می‌کند. پس دائما با افرادی که به شما اهمیت می‌دهند در ارتباط باشید. اگر احساس می‌کنید تنها هستید و هیچ‌کس را ندارید، راه‌های جدیدی برای ملاقات با افراد تازه و پیدا کردن دوستان جدید پیدا کنید.


مقاله مرتبط: چگونه دوست پیدا کنیم

۶. مرتب ورزش کنید

ورزش کردن یک روش طبیعی برای از بین بردن اضطراب است پس سعی کنید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. می‌توانید آن را در سه دوره‌ی ده دقیقه‌ای انجام بدهید. ورزش‌های هوازی ریتمیک که هم به فعالیت دست‌ها و هم پاها احتیاج دارد مثل راه رفتن، دویدن، شنا یا ایروبیک مؤثرتر هستند.


مقاله مرتبط: فواید ورزش برای سلامتی؛ چرا از همین امروز باید ورزش کردن را شروع کنیم؟

۷. خواب کافی و آرام

خواب نامناسب یا کم‌خوابی می‌تواند اضطراب را بیشتر کند. سعی کنید هر شب ۷ تا ۹ ساعت خواب آرام داشته باشید.


مقاله مرتبط: وقتی واقعا استرس داریم چگونه بخوابیم؟

برگرفته از: helpguide

برچسب‌ها:
مینا بردبار فقط یه دانشجو که دنبال تجربه‌های جدیده. بزرگترین خوشحالیم اینه که شعر و داستان می‌نویسم و بعد از اون عاشق مطالعه، موسیقی، هنر (از همه نوعش) و خلاصه هر چی که طعم خلاقیت داشته باشه هستم. درست نمیدونم چطوری از «چطور» سر درآوردم ولی خوشحالم که اینجام و خوشحال میشم بدونم مطالبی که می‌نویسم برای دیگران هم میتونه مفید باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (31)

 1. profile-placeholder شهرام گفت:

  اینم اضافه کنم که بقیه عوارض موقع حمله هام شبیه همین عوارض پانیک هستن و واقعا این موضوع من رو امیدوار و خوشحال کرده چون حداقل تا جایی که خوندم حمله پانیک کسی رو نمیکشه.

 2. profile-placeholder شهرام گفت:

  Shahram:
  من اصلا چیزی در مورد حمله پانیک نمیدونستم. هر دفعه رفتم اورژانس مرکز قلب فقط. آخرم دکترا تشخیص آریتمی قلبی دادن برام. و مدتهاست که دارم با قلب درد و استرس و قرص قلب, فشار خون فوقولاده پایین, و روزشمار مردن زندگی میکنم. الان این گروه رو دیدم خیلی امیدوارم کرد شاید منم مشکل قلبی نداشته باشم یه درصد. 🙄

  میشه کمکم کنید لطفا 🙏 مهمتر از همه میخوام بدونم ممکنه حمله پانیک بتونه ایجاد آریتمی قلبی کنه و دلیل فشار عمدتا پایینم هم باشه ؟! 

  و اینکه من معمولا در طول روز هم اکثرا احساس قلب درد دارم. ولی خود دکتر قلبم هم دردم رو جدی نگرفت و براش کلرودیازپوکساید تجویز کرده برام. ولی من واقعا درد حس میکنم تو قلبم و پشت فرمون سنگینی رو سینم دارم. من ۳۲ سالمه. 

  بازم ممنون میشم کمک کنید
  خواهش میکنم یک نفر آگاه جواب من رو بده فقط.

 3. profile-placeholder حمید گفت:

  سلام من ۳۷ سالمه نزدیک هشت سال بود بخاطر فشار عصبی و تنش
  به وسواس فکری از نوع شدیدش اتک پانیک دچار بودم شبها به فکر خودکشی بودم ،چند مدت زیر نظر دکتر بودم که قرصهایی مثل الپرازوم، …. میدادن که خوبم نمیکرد تا اینکه پیش دکتر رفتم وکپسول فلوکستین رو تجویز کرد ومدت شش ماه مصرف کردم و خوب شدم ولی ته مغزم افکار منفی راحتم نمی گذاشت و گهگاه به سراغم می اومد اما بعد از چند سال دوباره به سراغم اومد اینسری بسیار شدید تر شبها نمی تونستم بخوابم و تا دو سه شب تو خیابون قدم میزدم بلکه اروم بشم از جاهای تنگ و تاریک و حتی خونه واهمه داشتم.به مسافرت رفتم بلکه بهتر بشم ولی بدتر شد که بهتر نشد.
  یک روز که از کنار یک عطاری میگذشتم تابلو طب ایرانی نظرم رو جلب کرد و رفتم پیش عطاری و گفتم دچار وسواس فکری و افکار منفی شدم، باورتون نمیشه دیدم عطار علایم بیماری من رو بهتر از هر دکتری بهم توضیح داد و گفت سودای بدن شما بالاست و من شما را درمان میکنم پیش خودم گفتم لاف میزنه وقتی دکترا نتونستن کاری بکنن یه عطار از کجا میتونه، با نا امیدی چند تا دارو گرفتم مثل مرزنجوش، عسل و سیاهدونه و چند تا چیز دیگه ، یه دوتا لیست از غذاهای مضر و مفید رو هم تو دوتا کاغذ گرفتم و به خونه اومدم.
  باورتون میشه بعد از دو روز از مصرف مرزنجوش انگار اون آدم دیگه نبودم ( آب روی آتش)و بعد از یک هفته راحت بودم و بعد از یک ماه من درمان شدم الان نزدیک دو ساله که هیچ دارویی رو مصرف نمیکنم و کاملا راحتم انگار من دوچار اون بیماری نبوده و نبودم، فقط لیست غذاهای مضر و مفید برای افراد سوداوی را رعایت میکنم.به همه توصیه میکنم این روش رو امتحان کنن و از شر این بیماری خلاص بشن ،اگر کسی کمک خواست در خدمت هستم.

 4. profile-placeholder داریوش گفت:

  سلام دوستان من تقریبا یک ماه و نیم پیش دچار حمله پانیک اضطرابی شدم اونقد وحشت کردم که همون اول به متخصص اعصاب مراجعه کردم گفت که از اضطراب هست که درست هم بود و واسم بوسپیرون نوشت که مصرف کنم تقریبا دو هفته مصرف کردم ولی نتیجه ای نداشت و دچار یه حمله خیلی شدیدتر از دفعه قبل شدم طوری که مجبور شدم برم شهر دیگه و پیش یه روانپزشک اونجا برام سرترالین و کلومی پرامین نوشت تقریبا یک ماهه دارم مصرف میکنم و خیلی حالم رو بهتر کرده البته نه به طور کامل و هنوز هم یه رگه هایی از حالت های پانیک رو تو طول روز حس میکنم ولی با شدت کمتر و دفعات کمتر ، نکته ای که هست حتما دارودرمانی رو جدی بگیرید و به حرف یه عده نکنید که میگن دارو مصرف نکنید خودش خوب میشه چون اینطوری خیلی شرایط بهبودی براتون سخت خواهد بود ، من بعد از مصرف دارو ها سه بار تا مرز حمله پانیک رفتم که تونستم خودم رو کنترل کنم و جولش رو بگیرم و نزارم پیشرفت کنه ، بعد این دارو های اعصاب و ضد افسردگی حداقل باید یک ماه مصرف بشن تا یه اثر قابل توجه داشته باشن و تا یک سال هم باید مصرف بشن که اثر کامل داشته باشن ، حتما سعی کنید برید دنبال یه سرگرمی خاص و جدید که ذهنت رو تا جایی که میتونه از این مشکل دور کنه من خودم چون علاقه زیادی به گیم داشتم رفتم سراغ گیم آنلاین و موزیک ، به طرز قابل توجه ای تو بهبودیتون تاثیر داره ، نکته بعدی اینه شما فقط کافیه یک یا دو بار بتونید حمله رو کنترل کنید و نزارید پیش از حد پیشرفت کنه ، به مقدار زیادی ترستون از حمله کم خواهد کرد ، حتما برید و مقاله های مختلف رو تو اینترنت در مورد این بیماری بخونید که چه هست و چه کار میکنه میتونه خیلی بهتون کمک کنه ، و همیشه به این فکر کنید بالاخره یه روزی تمام میشه و من حالم خوب میشه ( مثبت فکر کنید ) قطعا تو درمانش موفق خواهید شد

 5. profile-placeholder امینی گفت:

  سلام, لطفا راهنماییم کنید, ۲۳سالمه چندبار بیمارستان اعصاب روان بستری شدم بعلت اختلال شخصیت, خودزنی زیادداشتم, چندین بار خودکشی, و ترس شدید وبدبینم حتی ب خونوادم, دوسال پیش توهمات ترسناکی داشتم وگاهی باچشم خودم میدیدم, برای مقابله باترسم یک بار شیشه مصرف کردم ک دچارحملات پانیک شدم و دفعات بعد حملات شدید شد تا حد تقریبا فلج شدن و کج شدن دهنم, ب پزشکم گفتم و ایشون برام سرترالین تجویزکردن, ممنونم

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   سلام دوست عزیز
   من تخصصی ندارم اما توصیه می‌کنم حتما پزشک متخصص خوبی انتخاب کنید تا علاوه بر درمان دارویی با جلسات درمانی به بهتر شدن شما کمک کنه. امیدوارم بتونید به تدریج سلامتی‌تون رو به دست بیارید.
   موفق باشید

 6. profile-placeholder امیر گفت:

  سلام دوستان اگه دکتر تشخیص بده تیروئید داری ! یعنی پانیک ندارم؟

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   سلام دوست عزیز. اینها دو تا مشکل جداگانه هستند. حملات پانیک اونقدر شدید هستند که اگر پانیک داشته باشید حتما متوجه می‌شید. تأثیر حملات پانیک آنی و ذهنیه. مشکلات تیروئید معمولا با تأثیرات جسمی همراهه در صورتی که پانیک لزوما اینطور نیست.

 7. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام،مرسی از مطلبتون…راستش منم به تشخیص پزشکم اتک پانیک دارم و الان خیلی بهتر شدم بعد درمان….به عبارتی چیزی به اسم ترس از مرگ که بدترین حس اتک پانیکه دیگه ندارم…ولی الان یه ترس از دیوانه شدن،یه حالت گیجی و منگی همراه با احساس مصنوعی بودن دنیا میاد سراغم که خیلی بده،خواستم احتمالش هست این حالت مربوط به اتک پانیک باشه یا یه چیز دیگست؟ راستی همراه اون حالت احساس لرز و اضطراب و ضعف یادگیری و حافظه هم دارم…کلا حال خیلی بدیه،لطفا اگه میدونید کمکم کنید…مرسی

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   سلام دوست عزیز.
   این حالتی که توصیف کردید اگر به مدت چند دقیقه طول بکشه، میتونه حمله هراس خفیف باشه.
   در صورتی که حمله هراس (همون پانیک اتک) مداوم به سراغ شما میاد، احتمالا شما دچار اختلال هراس شدید. اما باید بدونید این اختلال چیز عجیب و غیر طبیعی نیست، بیش از ۱۱ درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا دچار حملات هراس میشن پس میشه گفت شما تنها نیستید که چنین مشکلی دارید، بلکه میلیون ها نفر در ایران و جهان چنین مشکلی دارن.
   رفتار درمانی شناختی موثر ترین راه درمان اختلال هراس هست. با مراجعه به یک روانشناس متخصص در زمینه رفتار درمانی شناختی و به خصوص درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) که یکی از جدیدترین و موثر ترین تکنیک های روان درمانیه، میتونید کاملا حملات هراستون رو کنترل کنید و از بین ببری.
   همینطور تکنیک های آرام سازی عضلانی (که معروف ترینشون تکنیک ادموند جاکوبسن هستش) میتونن خیلی در کنترل حملات هراس بهتون کمک کنن.
   تکنیک های تنفس دیافراگمی هم به خاطر اینکه مقدار کربن دی اکسید خونتون رو متعادل میکنه میتونه علائم حملات هراس رو به شدت از بین ببره و احساس آرامش رو بهتون هدیه بده.
   همه این راه حل ها در صورتی که ادامه دار باشن باعث میشن مشکلتون مرتفع بشه. حتما پیگیرش باشید انشالله به زودی حالتون بهتر میشه

 8. profile-placeholder علی گفت:

  سلام من حدودا سه هفته پیش یکدفعه ای احساس سبکی سر کردمو یه ترس و استرس وحشتناکی گرفتم تا اینکه بعد یک هفته رفتم پیش روانپزشک و بهم گفت پانیک داری واقعا ازار میده ادمو نمیدونم چیکار کنم همش ترس از مردن دارم این فکرا میاد تو ذهنم یکسره اگه کسی میتونه کمکم کنه بگه بهم ممنون

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   دوست بزرگوار، توضیحاتی که در کامنت بالا گذاشتم برای شما هم راهگشاست.
   انشالله هر چه زودتر مشکلتون مرتفع میشه.

 9. profile-placeholder علیرضا گفت:

  تمام علاعم پانیکم دارم

 10. profile-placeholder علیرضا گفت:

  سلام من تو روز شیشم عید ۹۶ بود که صبح وقتی از خواب بیدارر شده بودم که یه فیلم در مورد مردن ناگهانی دیدم این فیلم روی من اصر گذاشت
  و منو بسیار اذیت کرد شب اون روز موقع خوابیدن یک دفعه ترس و وحشت بهم وارد شد دما و زربان قلبم بالا رفت جوری شد که فکر میکردم دارم قبض روح میشم و میمیرم فردای اون روز استرس شدید داشتم
  وفکر میکردم که دارم میمیرم بعد از اینکه از تعطیلات برگشتیم همه حملات با استرس به من وارد میشد حدودا روزی پنج یا شیش بار این طوری میشم
  و الان سه مله که این طوری ام
  ایا منم پانیک دارم؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   مقاله‌ای که مطالعه کردین تا حدودی جنبه‌ی اطلاعات عمومی داره و ما تخصصی در تشخیص بیماری یا تجویز دارو نداریم. بنابراین بهتره به یک پزشک خوب مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت سلامتی‌تون به‌دست بیارید.

 11. profile-placeholder ... گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون…سوالم اینه که ایا اختلال پانیک با دارو درمان میشه؟چون من میخوام باردار بشم واز تکرار این حملات در بارداری میترسم..من تمام راه های کنترل استرس رو امتحان کردم ولی هیچ فایده ای نداشت الان علاوه بر پانیک اگورافوبیا هم گرفتم به نظر شما با دارو میتونم درمان بشم؟

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   داروهای مورد استفاده برای درمان پانیک، آنتی دپرسانت‌ها و بنزودیازپین‌ها هستن که در مقاله بهشون اشاره شده. برای استفاده از اونها حتما باید پزشک تجویزشون کنه و فکر می‌کنم مصرف بعضی از اونها در دوران بارداری ممنوعه. حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و در این مورد مشورت کنید.
   ممنون که همراه ما هستید

 12. profile-placeholder hamid گفت:

  سلام لطفا کمک کنید دارم دیونه می شم من نمی ترسم یا دردش مهم نیس برام مهم اینه که جسمم هر روز داره ضعیف تر می شه بعد از اخرین اتفاق ولی برعکس مغزم روز به روز داره فغال تر می شه دارم دیونه می شم نمی تونم جلوی خودمو بگیرم می تونم زهن ادما رو بخونم اخرین بار حس کردم مغزم داره اتیش می گیره وقتی بلند شدم یه سریع تشعشات رو روی پوستم حس می کردم دارم از بین می رم دکتر ها هم که بی عرضه

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   سلام دوست عزیز
   شاید صلاحیت کافی نداشته باشم که توصیه‌ای بکنم، اما به نظر من تو این موارد شما خودتون بهترین پزشک برای خودتون هستید و نباید انتظار داشته باشید که از بیرون به شما کمک بشه، بلکه باید خودتون و به صورت عمقی و درونی مشکل رو حل کنید. سعی کنید کنترل ذهن‌تون رو به دست بگیرید و نذارید که انرژی و نیروی ذهنی‌تون که می‌تونه برای شما یک وسیله‌ی دفاع باشه به سلاحی در مقابل خودتون تبدیل بشه. برای این کار تمرکز رو تمرین کنید کنید و مدیتیشن. می‌تونم بر اساس تجربه بگم مدیتیشن واقعا برای کنترل ذهن و رسیدن به آرامش مؤثره. در موردش مطالعه کنید و اصولی و درست شروعش کنید. لینک مطلبی که در مورد مدیتیشن داریم و می‌تونه مفید باشه :
   http://chetor.com/2681-آموزش-مدیتیشن/
   موفق باشید

   1. profile-placeholder hamid گفت:

    سلام ممنون مدیتیشن ها واقعا کمک می کنن ولی پیشونیم داغه می سوزه و درد می کنه یه سری چیز های کدر و بی رنگ جذب می شه از محیط و وارد سرم می شه شبا از ترس بی مورد اذیت می شم توی اینترنت گشتم فکر کنم چشم سوم فعال شده وقتی تجربه بقیه رو هم خوندم در این مورد خیلی وحشتناک بود ولی من خوشبختانه می تونم تحمل کنم فقط لطفا اگه چیزی می دونین در این باره کمکم کنید زندگیم از روال عادی خارج شده یعنی اینکه نمی تونم مثل هم سن و سالام رفتار کنم یا ارزو هایی مثل اونا داشته باشم وقتی با دوستام صحبت می کنم حس می کنم همه احمق و قابل پیبینی هستن و مدام درمورد محیط تجزیه تحلیل می کنم فکر های منفی رو از بین بردم بعضی اوقا خوب می شم ولی انگار معتاد این وضعیت شدم حس قدرت بهم می ده ولی زجراوره نمی دونم به کی بگم دارم دیونه می شم از اینکه هیچکس نمی تونه بهم کمک کنه به هرچی فکر می کنم کلی اطلاعات درموردش می یاد تو زهنم نمی دونم این اطلاعات از کجا می یاد جالب اینه که همه درست هستن.

    1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

     راستش در مورد چشم سوم اطلاعات کاملی ندارم. اما می‌دونم که طبق یک فرضیه‌ی علمی، همون غده‌ی صنوبری هست که قبلا نقش چشم سوم رو داشته و طی تکامل به تدریج تحلیل رفته که البته از نظر علمی هنوز مورد ابهامه و اطلاعات دقیقی از نحوه‌ی عملکردش وجود نداره. از جنبه‌ی متافیزیکی هم متأسفانه باید بگم معمولا اونقدر افراد شیاد و سوءاستفاده‌چی زیاد هستند که…
     باید بگم به خصوص در مورد چیزهایی که در فضای مجازی می‌خونید یا می‌‌بینید خیلی احتیاط کنید چون می‌تونه روی سلامتی فیزیکی و آیندتون تأثیرات جبران ناپذیری بذاره.
     مهم‌ترین چیز در این موارد اینه که اطلاعات‌تون رو در مورد حالاتی که بهش دچار میشید افزایش بدید تا از این‌ حالت‌ها وحشت‌زده نشید و علت علمی اونها رو درک کنید تا بتونید اون موقعیت رو وقتی که پیش میاد تحت کنترل خودتون بگیرید و با تمرکز و آرامش باهاش روبرو بشید. این که بدونید علت چیه و چه کار باید بکنید و چه کاری از دستتون بر می‌آد. من سعی می‌کنم در این مورد مطالعه کنم و در صورتی که منابع اصلی قابل اعتمادی پیدا کردم در اختیارتون قرار بدم.
     امیدوارم بتونم کمکی بکنم

  2. profile-placeholder sina گفت:

   دوست من ؛ منم همین مشکل رو داشته و دارم، من سه تا اختراع ثبت شده دارم و چهارتا مقاله ISI؛ و چیزی که منو اذیت میکرد بی علت بودن این حمله های اختلالی هست؛ واسه من در اوج شادی برای اولین بار رخ داد(بی علت و بی دلیل!!) و خود همین و ترس از اتفاق دوباره ی حمله ، آدم رو بیشتر میترسونه و خودش باعث حملات فکری فلسفی بیشتری میشه
   ولی من میخوام راهکار و تجربه خودم رو بگم:
   هیچ پزشکی نمیتونه درمانتون کنه چون علائم پزشکی-فیزیکی دائمی نداره(به جز علائم اضطرابی معمولی)
   من فهمیدم این یک فنومن(پدیده ی) هورمونی هست؛ کافیه شما یک قرص کلونازپام(۱ یا ۲میلی) بخورین؛ خودتون خنده تون میگیره این پانیک که شما رو داشته از پا مینداخته و آدم رو تا حد جنون فکری میبره چطوری محو میشه! این موضوع یه کم پیچیده است و فقط در همین حد بگم به هورمون های هیپوفیز و غدد فوق کلیوی و تیروئید و…(دوپامین و نفرین ها وغیره)ربط داره؛ در یک کلام تعادل هورمونها به طور ناگهانی به هم میخوره
   علتش ارثی هست
   به مرور زمان هم رفع میشه
   فقط هروقت احساس کردین خبری هست و داره یه اتفاقی میافته(خودت میدونی چی میگم) یه قرص کلونازپام که بین دیازپینها کم عوارضتره مصرف کن
   ترست از حمله کمتر بشه حمله ها به مرور رفع میشه

   1. profile-placeholder hamid گفت:

    سلام خیلی خیلی ممنون از کمکتون پانیک واسه هر کسی یه دلیلی داره واسه من موقع خواب رخ می ده یه موجود رو می بینم که بهم برق وارد می کنه صد در صد مطمئنم این یه چیز بد نیست چون از وقتی پانیک واسه من شروع شد که مجبور شدم ورزش رو کنار بزارم و یکم افسرده شدم نمی دونم شاید پانیک تلاش بدن برای باز کردن چاکراه های مسدود شده هست من چند هفته پیش تعادلم رو کاملا روی بدنم از دست داده بودم یعنی موقع ترس یا اعصبانیت هیچ حسی توی بدنم نبود وفقط توی سرم حسش می کردم خب اخرین پانیکی که رخ داد اول مغزم دچار برق گرفتگی شد بعد من سریع روی یکی از چاکرا های بدنم تمرکز کردم انرژی وارد اون قسمت شد و فرداش اون چاکرا فعال شده بود درمورد تجزیه تحلیل زیاد زهنم و صحبت کردن با خودم هم بخاطر انسداد چاکرا های دیگه هست چون انرژی راه دیگه ای واسه خروج نداره و فقط از سرم خارج می شه من با تجزیه تحلیل و صحبت کردن و نگاه کردن به محیط تخلیه می شم در حالی که قبلا علاقه ای به صحبت کردن نداشتم به هیچ وجه به این مشکلات به چشم منفی نگاه نمی کنم چون باعث شده که همه چیز رو بهتر از گذشته درک کنم یعنی از هر کاری یه سری اطلاعات دریافت می کنم مثلا به راحتی می تونم ذهن دیگران رو بخونم یا اینکه طرف چه جور شخصیتی داره و اینکه بیناییم درمان شده تو یه دوره چشمام تار شده بود ولی الان همه چی شفاف تر قبله پیشونیم مثل سیگنال گیر داره عمل می کنه یه سری تشعشات رو می بینم که وارد سرم می شن الانم دارم مدیتیشن می کنم بنظرم چاکرا ها شخصیت مارو می سازن من از وقتی روی چاکرا های پاهام تمرکز کردم از راه رفتن لذت می برم واقعا ممنون از کمکتون مخصوصا خانم بردبار خدا حفظتون کنه.

    1. profile-placeholder sina گفت:

     دوست عزیز حمید جان
     مشکل شما احتمالاً پانیک نیست، شما یه نوع اختلال عصبی دارین که زیر مجموعه بیماریِ بی خطر میگرنِ؛ دیدن جرقه و تاربینی یا حذف بعضی تصاویر جلوی چشم، حفره حفره دیدن فضای مقابل و غیره همگی متعلقات بیماری میگرن هستن که انواع گوناگون داره
     پانیک یک حمله ی بی دلیل و بی مهابا در درون مغزه که انسان بدترین و وحشتناکترین افکار به ذهنش خطور میکنه(مثلاً:دارم میمیرم؛ دخترم رو اوباش تکه تکه نکنن ،جنازه ی مادرم…(میبینی چقدر وحشتناکه!؟)) بی دلیل و در ابعاد خیلی زیاد؛ بطوری که هرچی بیشتر فرار میکنی بیشتر و وحشتناکتر بهت حمله میکنه معنی میده. کنترلی روی فکرت نداری.
     پانیک رو دردناکترین بیماریِ روحی تعریف کردن
     اینی که شما میگی یه نوع میگرنه.

     1. profile-placeholder hamid گفت:

      پانیک که دارم چون وقتی رخ می ده حس جدا شدن روح و نزدیکی به مرگ فشار قفسه سینه دارم فرداشم خس سر سبکی می کنم اما درمورد میگرم نمی دونم چون فرا تر از میگرنه الان خوبم کافیه چشم هارو ببندم و به تا یکی که وقتی چشم هارو می بندیم می بینیم نگاه کنم بعدش حس شکافته شدن پیشونی رو می کنم و حس لذت بخشی بهم دست می ده دلم می خواد برم بیرون محیط رو تجزیه تحلیل کنم مثل اینه که توی محیط پخش شدمه قسمت حلوی مغزم فقط فعاله سخت می تونم رویا پردازی کنم فقط تجزیه تحلیل و تمرکز.زهن مردم رو با نگاه به چشم ها و حرکات صورت و لب ها می خونم هیچ چیز رو فراموش نمی کنم تاریکی هارو روشن می بینم درواقع به رنگ بنفش یا نیلی هست بعد یک ساعت بدنم خسته می شه و تعادل راه رفتن ندارم و چربی ها و ماهیچه ها شروع به تجزیه می شن دلم می خواد بخوابم نمی تونم از فکر کردن دست بردارم اگر مدیتیشن نکنم خوابم نمی بره تا بی هوش می شم توی خواب هم دارم رو یه سریع واسایل تمرکز می می کنم و خوابم به رنگ بنفشه بعصی اوقات.توی اون خالت درد و ترس رو تو بدنم متوجه نمی شم و فقط توی مغزم خلاصه از روال خارج شدمه از اینکه چشمام رو ببندم می ترسم و اینکه همش بابد حواسم باشه به پیشونیم فکر نکنم.

 13. profile-placeholder کوروش گفت:

  حمله های پنیکی، تهاجم تروریست‌های سر زمین @هیچ کجا@ نیستند. آنها اما جانوران موذی ی تولید اختلال های روانی خود ما هستند. جانورانی که در اثر تراکم بیش از حدشان در آشوب_شهر ذهن،از سر تنگنایی به یکباره رم کرده به روستای جسم هجوم می آورند. جانورانی که تولید اضطرابند.البته اضطراب ها نیز خود معلول چیزهای دیگرند. و اما مفیدترین بخش این نوشته ی آموزنده بخشسیت که به قربانی ی این حملات یاد می دهد چگونه به کمک عنصر اگاهی انها را مهار کرده، دوبار بر خود مسلط شود. گریز از اضطراب خود داستان دیگریست.

 14. profile-placeholder علی گفت:

  سلام خانم خیلی ممنون بابت معرفی این مقاله زیبا و آگاه سازی بنده راجب به پانیک
  سعی میکنم مطالب شمارو آویزه گوش خود کنم☺ امیدوارم همیشه موفق و شاداب و سربلند باشید “ادامه بدید”

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   خواهش میکنم. امیدوارم مفید بوده باشه براتون و همچنان همراه ما باشید.
   موفق باشید.

 15. profile-placeholder سیاوش گفت:

  ممنون خیلی کامل بود چون من خودم به یکی از دلایل عنوان شده دچار این حالت شدم.

 16. profile-placeholder عيسي گفت:

  سلام دوست عزيز مقاله جالب وعالي بود.

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   ممنونم که مطالعه کردید و خوشحالم که براتون جالب بوده.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان