چگونه صدای زیبایی داشته باشیم

چگونه صدای زیبایی داشته باشیم
امتیاز مطلب: ٩٠%
90

همه‌ی ما در زندگی حداقل با یک نفر مواجه شده‌ایم که به نظرمان صدای زیبایی دارد؛ از صحبت کردن با او و شنیدن صدایش لذت می‌بریم و فارغ از آنچه می‌گوید، تنها به صدایش گوش می‌دهیم. شما هم با تمرین و صرف کمی وقت می‌توانید طرز بیان و لحن صدای‌تان را بهبود ببخشید و صدای زیبایی داشته باشید. این نوشته را بخوانید تا ببینید چگونه می‌توانیم صدای زیبایی داشته باشیم.


مقاله مرتبط: چطور صدایمان را در صحبت جذاب‌تر کنیم؟

تنها چیزی که برای داشتن صدایی خوب نیاز داریم کمی تمرین و به‌کارگیری چند توصیه کوچک است؛ بنابراین اگر می‌خواهید صدای خوبی داشته باشید مراحل زیر را دنبال کنید.

قسمت اول- تمرین برای داشتن صدای زیبا

چگونه صدای زیبا داشته باشیم - تمرین

١. با صدای بلند صحبت کنید

خیلی مهم است که هنگام صحبت کردن، صدای شما به وضوح شنیده شود؛ بنابراین صدای خود را بالا ببرید. اگر با صدای آهسته یا مِن‌مِن کنان حرف بزنید، دیگران حرف‌تان را قطع می‌کنند یا شما را نادیده می‌گیرند.

 • شما یا باید سکوت اختیار کنید یا اینکه با توجه به موقعیتی که در آن هستید، تُنِ صدایتان را بالا ببرید. برای مثال وقتی افراد زیادی مخاطب شما هستند، حتما باید با صدای بلند صحبت کنید تا صدایتان به وضوح شنیده شود.
 • صحبت کردن با صدای خیلی بلند، همیشه هم ضرورت ندارد و گاهی می‌تواند اثر منفی داشته باشد.

مقاله مرتبط: چطور مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم؟

٢. آرام و شمرده صحبت کنید

تند حرف زدن عادت نامناسبی است؛ زیرا ممکن است سایرین نتوانند صحبت‌تان را دنبال کنند یا حتی متوجه نشوند چه می‌گویید. این موضوع باعث می‌شود که به ادامه‌ی حرف‌های شما گوش ندهند.

 • آرام و شمرده صحبت کردن، ادای درست کلمات و ایجاد وقفه بین جملات، اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می‌کند تا در صورت لزوم روی بعضی جملات تأکید کنید و نیز فرصتی برای نفس کشیدن داشته باشید.
 • لحن صدا نباید بیش از حد آهسته و کش‌دار باشد. خیلی آرام و کُند صحبت کردن نیز برای مخاطبان خسته‌کننده و یکنواخت خواهد بود و باعث ‌می‌شود به حرف‌هایتان گوش ندهند.
 • لحن و سرعت ایده‌آل برای صحبت کردن، بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است؛ بنابراین اگر می‌خواهید خوب صحبت کنید باید با لحن مناسبی که نه تند و نه کند باشد، حرف بزنید. برای تأکید، کلمات را آهسته و شمرده‌تر بیان کنید و برای ایجاد شور و هیجان، سریع‌تر و با صدای بلند صحبت کنید.

٣. درست تلفظ کنید

واضح و شمرده صحبت کردن مهم‌ترین جنبه‌ی خوب صحبت کردن است. شما باید به تک‌تک کلماتی که می‌گویید توجه داشته باشید و آنها را درست تلفظ کنید.

 • سعی کنید در هنگام صحبت، دهان‌تان کاملا باز باشد و لب‌ها، زبان و دندان‌ها در حالت مناسبی باشند. این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن مشکل گفتاری یا لکنت زبان، بتوانید مسئله را پنهان کنید. ممکن است در ابتدا کمی سخت به‌نظر برسد، اما اگر دائما تلفظ صحیح کلمات را تمرین کنید بعد از مدتی این کار برای‌تان آسان‌ می‌شود.

مقاله مرتبط: ۱۱ راه ساده برای تقویت فن بیان

۴. نفس عمیق بکشید

برای داشتن صدایی خوب و بی‌نقص، تنفس عمیق ضروری است. بیشتر افراد هنگام صحبت، سریع و کوتاه تنفس می‌کنند که موجب می‌شود صدایشان غیر‌طبیعی و نارسا به نظر برسد.

 • برای داشتن تنفس عمیق باید از عمق ریه‌ها نفس بکشید. برای فهمیدن این‌ که آیا درست نفس می‌کشید یا نه، مُشت خود را بر روی شکم‌تان درست زیر آخرین دنده قرار دهید. منبسط شدن شکم و بالا و پایین رفتن شانه‌ها همراه با دم‌و‌بازدم، نشانه‌ی تنفس عمیق است.
 • تنفس عمیق را تمرین کنید. هوا را به‌ مدت ۵ ثانیه وارد شکم کنید و سپس در ۵ ثانیه آن‌ را بیرون دهید. به این روش تنفس عادت کنید و هنگام صحبت کردن از آن استفاده کنید.
 • موقع نشستن و برخاستن چانه را بالا نگاه دارید و شانه‌های‌تان را عقب بدهید. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید عمیق‌تر نفس بکشید و راحت‌تر حرف بزنید. در ضمن با این روش در هنگام صحبت اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.
 • سعی کنید در پایان هر جمله نفس بکشید. به این ترتیب می‌توانید بدون ایجاد وقفه بین جملات صحبت کنید؛ ضمن اینکه مخاطبان شما نیز فرصت کافی برای درک گفته‌های شما خواهند داشت.

۵. تُن صدای‌تان را بالا و پایین ببرید

تُن صدا می‌تواند بر کیفیت صحبت کردن و مخاطبان شما اثرگذار باشد. صدای ضعیف و لرزان، این پیام را به مخاطبان می‌دهد که شما مضطرب هستید؛ درحالی‌که صدای صاف و هموار، آرام‌بخش‌تر و تاثیرگذارتر است.

 • سعی کنید تُن طبیعی صدای‌تان را کنترل کنید و آن‌ را آرام نگاه دارید.
 • می‌توانید با خواندن یک متن با صدای بلند برای خودتان، کنترل لحن و تُن صدا را تمرین کنید. به خاطر بسپارید کلماتی را که قصد دارید روی آنها تأکید کنید با صدای بلندتر ادا کنید.

مقاله مرتبط: چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

قسمت دوم- تمرین سخنرانی

چگونه صدای زیبا داشته باشیم - تمرین سخنرانی

١. صحبت کردن تاثیر گذار را تمرین کنید

یکی از راه‌های مؤثر برای بهبود صدایتان این است که در هنگام تمرین روبه‌روی آینه بایستید و به نکات زیر توجه کنید:

 • سعی کنید دهان‌تان را باز نگاه دارید و تارهای صوتی خود را تقویت کنید. می‌توانید این کار را با خمیازه کشیدن، حرکت دادن فک به طرفین، زمزمه کردن و ماساژ دادن گلو با انگشتان انجام دهید.
 • با خارج کردن کامل هوا از ریه‌ها و کشیدن هوا به داخل و حبس کردن آن در سینه به مدت ۱۵ ثانیه و سپس تخلیه‌ی مجدد آن، ظرفیت تنفس خود را افزایش دهید.
 • با صدای معمول آه بکشید؛ سپس به‌تدریج صدای خود را پایین ببرید تا چگونگی تغییر دادن تُن صدا را یاد بگیرید. با ادای سایر حروف الفبا نیز می‌توانید این تمرین را انجام دهید.
 • با ادای جملاتی که کلمات مشابهی دارند، چرخش زبان در دهان را تمرین کنید.

مقاله مرتبط: ۱۰ ترفند برای جلب توجه مخاطبان در سخنرانی‌

٢. خواندن با صدای بلند را تمرین کنید

برای تمرین تلفظ، درست ادا کردن جملات و لحن صدا، و خواندن با صدای بلند ایده‌ی خوبی است.

 • قسمتی از یک کتاب یا مجله را انتخاب کنید؛ یا متن صحبت یک گوینده یا خواننده‌ی معروفی را پیدا کنید و آن را با صدای بلند برای خودتان بخوانید.
 • به یاد داشته باشید که در هنگام خواندن، باید صاف بایستید، نفس عمیق بکشید، دهان‌تان را کاملا باز کنید و البته این کار را در مقابل آینه انجام دهید.
 • این کار را تا جایی تکرار کنید که به نتیجه‌ی رضایت بخش برسید. سعی کنید هنگام سخنرانی هم این موارد را رعایت کنید.

٣. صدای‌تان را ضبط کنید

گرچه بیشتر افراد تمایل ندارند که به صدای خودشان گوش کنند؛ اما این کار ایده‌ی خوبی است و فواید زیادی دارد:

 • ضبط صدا به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف صدای خود را، که به طور معمول قادر به تشخیص آنها نیستید، پیدا کنید. می‌توانید از خودتان فیلم بگیرید تا حالات بدنی، تماس چشمی و حرکت دهان خود را هنگام صحبت کردن ببینید.

مقاله مرتبط: چگونه خوب صحبت کنیم؟

۴. از یک مربی کمک بگیرید

اگر تمرین سخنرانی برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید در مباحثه، مناظره، ارائه یا سخنرانی مهارت کسب کنید، می‌توانید از یک مربی کمک بگیرید تا روی نحوه‌ی صحبت کردن شما کار کند و خطاهایتان را برطرف سازد.

 • اگر لهجه‌ی خاصی دارید و می‌خواهید آن‌ را مخفی کنید از یک مربی کمک بگیرید، زیرا این کار کمی مشکل است و به تمرین نیاز دارد.
 • اگر فکر می‌کنید به مربی نیاز ندارید، می‌توانید از اعضای خانواده یا دوستان‌تان بخواهید تا به سخنرانی شما گوش دهند و نکاتی را که به ذهن‌شان می‌رسد به شما گوشزد کنند. این کار به شما اعتماد‌به‌نفس می‌دهد تا بتوانید به‌راحتی در مقابل دیگران صحبت کنید.

۵. هنگام صحبت لبخند بزنید

لحن دوستانه، صمیمی و دل‌گرم‌کننده‌ی شما هنگام صحبت، احساس بهتری به مخاطبان‌تان می‌دهد.

 • بهترین روش برای این‌که لحن صدای شما دوستانه و گرم به نظر برسد، لبخند زدن در هنگام صحبت است. نیازی نیست که دندان‌هایتان نمایان شود، فقط کافی است لبخندی ملیح داشته باشید تا صدایتان جذاب‌تر باشد.
 • البته لبخند زدن همیشه مناسب نیست؛ مخصوصا اگر در مورد موضوعی جدی صحبت می‌کنید. فقط به یاد داشته باشید که باید با احساس صحبت کنید تا روی مخاطب تاثیرگذار باشد.

برگرفته از : wikihow.com

برچسب‌ها:
الهام صدوقی نیا کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم و همون طور که اقتضای گرایش تحصیلیم بوده به مدیریت دانش علاقمندم و دوست دارم دانش خودم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و متقابلا از دانش شما هم استفاده کنم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (28)

 1. profile-placeholder دنیا گفت:

  مطلب کمک کرد نه اونطور که میخواستم شما مطلبی دارید کمک کنه یکم تمرین کنیم برای صدای بهتر از لحاظ خوانندگی من خیلییی علاقه دارم😁

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دنیا جان
   متأسفم که این مطلب نتونسته خیلی بهتون کمک کنه. برای اینکه در این زمینه بهتر راهنمایی بشید، بد نیست تکنیک‌های خوانندگی رو زیر نظر یک مربی مجرب فرا بگیرید.
   براتون آرزوی موفقیت دارم.

 2. profile-placeholder رزا گفت:

  من در آلمان زندگی میکنم و خیلی دوست دارم که خواننده بشم……و این مطلب به من کمک کرد ولی نه اونجوری که میخواستم….. اگه میشه به من در زمینه صدا کمک کنید…
  ممنون 😉

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهتره از یک مربی توانا کمک بگیرید. ایشون حتما میتونن بهتون کمک کنن در این زمینه پیشرفت کنید.
   موفق باشید.

 3. profile-placeholder ر-پ گفت:

  رضا-پ .عالی بود. من هنگام صحبت کردن صدایم به اصطلاح پولیپ بینی دارد. و واضح به گوش دیگران نمی رسه چه راهکاری جهت رفع آن دارید؟ مرسی

 4. profile-placeholder سیاف حکیمی گفت:

  عالیست ممنون از تحریر تان.

 5. profile-placeholder مهران گفت:

  سلام امروزیکشنبه براتون یه حال خوب ارزودارم ازهمه نظرعالی این عکس روهم که گذاشته بودن بایدازلحاظ تکنیکی ودیددیگه ای بهش نگاکرد.روزتون شیک وپرازشادی.😀

 6. profile-placeholder مهران گفت:

  عالی بود

 7. profile-placeholder هلیا گفت:

  اینارو خودمونم بلدیم

 8. Mohamad amin Bozorg pour Mohamad amin Bozorg pour گفت:

  خیلی هم خوب. سایتتون خیلی اعتیاد آوره.

 9. profile-placeholder کوروش گفت:

  خوب بود اما اجرایی کردنش سخته

 10. profile-placeholder مهران گفت:

  درود
  مطالب عالی هستند و خوشحالم که از راهنمایی های ارزشمند شمابرای پیشرفت استفاده میکنم.
  موفق باشید و پایدار

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از لطفتون براتون آرزوی موفقیت و پیشرفت بیشتر دارم

 11. profile-placeholder محمد گفت:

  من كه فكر ميكنم تو سخناني و حرف زدن افتضاحم يه بار تصميم گرفتم برم به تئاتر و يكم تمرين كنم اما فعلا كه نرفتم شايد در اينده اين كار رو بكنم به نظرم تاثير خوبي در صداي زيبا داره

 12. profile-placeholder هادی گفت:

  سلام

  کاش عکس این جنایتکار ( اوباما ) رو توی این مطلب نگذاشته بودید

  این کار شما نوعی حمایت از ظالم است

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   عکسها به لحاظ جنبه های سیاسی توی مطلب کار نمیشن بلکه از لحاظ تکنیکی باید به اونها نگاه کنید 🙂

   1. profile-placeholder هادی گفت:

    بنده هم میدانم که شما نظر سیاسی نصبت به استفاده از این عکس کریه از این جنایتکار نداشتید ، اما این کار با هر نیتی که باشد حمایت از ظالم است و خدا حامیان ظالمان را در جرم و ظلمشان شریک میداند

    1. profile-placeholder نگین گفت:

     بلی حمایت از ظالم است خخخخخ همه بدن ما خوبیم

     1. profile-placeholder هادی گفت:

      بله مسخره کنید ، ممنونم 🙂

      اما من این حرف ها رو از خودم نزدم
      دشمنی با ظالم ، مستکبرین و کافران ریشۀ قرآنی دارد؛

      «وَ الَّذینَ کَفَرُوا فَتَعْساً لَهُمْ»
      آیه‌ای در سورۀ محمد(ص) است. در این آیه خداوند متعال می‌فرماید: «وَ الَّذینَ کَفَرُوا فَتَعْساً لَهُمْ وَ أَضَلَّ أَعْمالَهُم» (محمد/۸) یعنی کسانی که کافر شدند و با دین مقابله می‌کنند؛ مرگ بر آنان باد. دقیقاً معنای فارسی «فَتَعْساً لَهُمْ» این است: «مرگ بر آنان باد» و یعنی «نابود باشند».
      همچنان که در آیۀ اول این سوره نیز می‌فرماید: «أَضَلَّ أَعْمالَهُم»

  2. profile-placeholder نام آوران گفت:

   شما خوبی !

   1. profile-placeholder امام گفت:

    معلوم شد(بود) افکار داعش از کجا میاد
    هر کس جور دیگریست باید بمیرد؟
    انقدر ذهن بیمار دارید که به یک عکس مقاله گیر میدید
    من تا وقتی شما نگفتید متوجه نشدم عکس ابوما هست
    متاسفانه به جای توجه به محتوا علاقه به حاشیه دارید

 13. profile-placeholder مهرداد گفت:

  مطلبتون جالب بود الهام خانم

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام ممنون از لطفتون

 14. keylogger x keylogger x گفت:

  تنفس عمیق نشانش بالا و پایین رفتن شکم هست نه شانه ها

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   هر دو نشانه تنفس عمیقه

 15. keylogger x keylogger x گفت:

  درود بر شما خسته نباشید
  متاسفانه این مقاله خیلی مبتدی بود و وارد جزئیات نشده بود و صرفا یک سری نکات رو گفته بود که با یک سرچ تو اینترنت میشه بدست اورد
  مثلا تمرین برای صدا سازی مناسب برای سخنرانی نداشت
  امیدوارم مقاله های بیشتری در این زمینه که حرفه ای تر باشه بگذارید

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   شما می تونید سایر مقالات مرتبط رو بررسی کنید شاید مطلب مورد نظرتون رو پیدا کنید

   1. profile-placeholder امیر گفت:

    این مقاله برای من که کاربردی بود

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان