پنج قدم تا رشد و توسعه‌ی فردی

پنج قدم تا رشد و توسعه‌ی فردی
امتیاز مطلب: ١٠٠%
100

وقتی برای ورود به مسیر رشد و توسعه‌ی فردی عزم‌تان را جزم می‌کنید، در ابتدا سختی‌های زیادی را تجربه خواهید کرد. اگر چرخی در قسمت «توسعه‌ی فردی» هر کتاب‌فروشی بزنید، صدها یا هزاران کتاب می‌بینید که به صورت تضمینی به شما کمک می‌کنند وزن‌تان را کم کنید، پولدار شوید یا همسر رؤیاهای‌تان را پیدا کنید.
اما رشد فردی به معنی خریدن کتابی که قرار است تا ابد در طاقچه خاک بخورد نیست و شرکت کردن در سمینار، صرفاً به این خاطر که بدانید کاری انجام داده اید، شاید سود چندانی برایتان نداشته باشد.

بهتر از دیگران بودن اهمیتی ندارد. چیزی که واقعاً ارزش دارد این است که آن‌چه امروز هستید، از آن‌چه دیروز بودید بهتر باشد.
– ارنست همینگوی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در زندگی می‌توانید انجام دهید این است که دائماً درحال پیشرفت و بهتر شدن باشید. اگر شما هم همین‌طور فکر می‌کنید، به مسیر رشد و توسعه‌ی فردی خوش آمدید! با خودتان عهد کنید در برنامه‌ی روزمره‌تان، کارهایی را بگنجانید که هرروز – هرچند کم – شما را به هدف‌تان نزدیک کند. می‌توانید با کارهای ساده‌ای مثل دور ریختن افکار و تلقین‌های منفی شروع کنید. اگر ندای درون‌تان را بهتر بشناسید و بدانید با خودتان چطور باید صحبت کنید، دیگر لازم نیست نگران انگیزه‌ی لازم برای ادامه‌ی مسیر باشید.
تعیین دقیق‌تر اهداف‌تان و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن‌ها می‌تواند در پیشرفت‌تان خیلی مؤثر باشد. اگر نمی‌دانید از کجا و چطور باید این روند رشد را شروع کنید، ادامه‌ی این مقاله را با دقت بیشتری بخوانید.

پنج گام مهم برای رشد و توسعه‌ی فردی

۱. خودتان را بهتر بشناسید

نقاط ضعف و قوتتان را بشناسید.

این اولین، مهم‌ترین و سخت‌ترین مرحله‌ی پیش روی شماست. در چه کارهایی مهارت دارید؟ نقاط ضعف‌تان چیست؟ کدام بخش از زندگی شما جلوی پیشرفت و تحقق رؤیاهای‌تان را گرفته‌است؟
پاسخ دادن به این‌قبیل سؤال‌ها شاید خیلی سخت باشد ولی همان‌قدر مهم و ارزشمند است.

۲. هدف‌تان را مشخص کنید

هدفتان را مشخص کنید.

داشتن هدف و حرکت مستمر و پیوسته به سمت آن، اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. مطمئن باشید این حس خوب روی زندگی‌تان نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. برای شروع بد نیست از خود بپرسید مهم‌ترین خواسته‌ی شما در زندگی چیست؟ آیا می‌خواهید وزن‌تان را کم کنید و پرانرژی‌تر باشید؟ آیا می‌خواهید در شغل‌تان موفق‌تر باشید؟ آیا می‌خواهید روابط شخصی بهتری داشته باشید؟
اگر هدف درست و مناسبی انتخاب کنید، مطمئن باشید به آن خواهید رسید.

۳. برنامه‌ریزی کنید

برنامه ریزی کنید.

اگر قصد سفر دارید و شهر مقصدتان را درست نمی‌شناسید، داشتن نقشه می‌تواند خیلی کمک‌تان کند. در مسیر رسیدن به اهداف‌تان هم احتیاج به یک نقشه دارید.
اهدافی که برای خود مشخص کرده‌اید را مرور کنید. برای رسیدن به آن‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشید؟ اگر می‌خواهید سالم‌تر باشید باید رژیم‌های غذایی و نرمش‌های لازم را یادبگیرید. یا برای این که در شغل‌تان ترفیع بگیرید لازم است مهارت‌های جدیدی را یادبگیرید و…

۴. هرروز بهتر از دیروز باشید

هرروز بهتر از دیروز باشید.

عادت‌های شما نقش زیادی در شکل‌گیری زندگی‌تان دارند. اگر هرروز مسواک بزنید، کمتر گذرتان به دندان‌پزشک می‌افتد. اگر هرماه پول کنار بگذارید، بعد از چند سال کلی پول پس‌انداز کرده‌اید. هرروز مقداری از وقت و انرژی خود را صرف رشد و توسعه‌ی فردی‌تان کنید و هرماه که به گذشته نگاه می‌کنید پیشرفت‌تان را احساس کنید و اگر این کار را برنامه‌ریزی شده انجام دهید، می‌توانید در هر سطح و زمینه‌ای از زندگی که می‌خواهید، موفق شوید.

۵. راحت‌طلب نباشید

راحت طلب نباشید.

شاید کتاب‌های زیادی در مورد رشد و توسعه‌ی فردی خوانده باشید و از نتیجه‌ی این کار هم راضی باشید. چه خوب! رابطه‌ی خوبی با سی‌دی، کتاب صوتی یا پادکست دارید؟ با این ابزارها می‌توانید از وقت‌ آزادی که دارید (مثل زمانی که هرروز در قطار، اتوبوس و تاکسی می‌گذرانید) بیشترین استفاده را ببرید. یا حتّی می‌توانید در کنفرانس‌ها و سمینار‌هایی که دوست دارید شرکت کنید تا در زمان کم، پیشرفت بیشتری داشته باشید.

لُب مطلب!

شاید قرار گرفتن در مسیر رشد و توسعه‌ی فردی یکی از مهم‌ترین کارهایی باشد که در طول زندگی‌تان انجام خواهید داد. این‌که تصمیم بگیرید پیشرفت کنید، ساده‌ترین مرحله‌ی پیش روی شماست. اما تعهد به این تصمیم و تلاش روزانه و مستمر برای رسیدن به هدف، به این سادگی نیست! اگر خودتان را خوب بشناسید، هدف مشخص داشته باشید، برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید، سعی کنید هرروز بهتر از دیروز باشید و فقط دنبال راحتی و آسایش نباشد، در هر جنبه‌ای از زندگی‌تان که بخواهید، می‌توانید پیشرفت کنید و به آن‌چه که می‌خواهید برسید.

برگرفته از: inspiyr

مهران الفتی یکی از همون آدمایی که روزشو با قهوه شروع می‌کنه و عاشق آشپزیه. همیشه منتظر تغییرای مثبت تو زندگیشه .کارشو دوس داره و تفکیکی بین کار و تفریحش وجود نداره. یکی از همون آدمایی که می‌دونه یه روزی یه جایی تو دنیای دیجیتال مارکتینگ قراره تاثیرات مثبتی بذاره!

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان