هلدینگ چیست؛ شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟

هلدینگ چیست؛ شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟
امتیاز مطلب: ٩٨%
98

شاید نام شرکت‌های هلدینگ را در خبرها شنیده باشید یا وقتی برای نخستین بار اقدام به سرمایه‌گذاری کردید، با مفهومی با عنوان شرکت هلدینگ (Holding company)، مواجه شده باشید. جالب است بدانید که بسیاری از موفق‌ترین شرکت‌ها در جهان، شرکت‌های هلدینگ هستند و این شرکت‌ها، نقش بسیار مهمی در اقتصاد جهان امروز ایفا می‌کنند. در اینجا قصد داریم به طور مختصر شرح بدهیم که منظور از شرکت هلدینگ چیست، چرا این شرکت‌ها نقش مهمی در اقتصاد مدرن بازی می‌کنند و چه نکاتی را باید پیش از سرمایه‌گذاری در یکی از این هلدینگ‌ها بدانید.


مقاله مرتبط: آشنایی با شرکت های دانش بنیان و ویژگی‌های آن

شرکت هلدینگ چیست؟

هلدینگ چیست

طبق یک تعریف کلی، شرکت هلدینگ، شرکتی است که در آن هیچ‌گونه عملیات، فعالیت یا هر کسب‌و‌کار فعال دیگری انجام نمی‌شود و این شرکت صرفا مالک دارایی‌هایی است. این دارایی‌ها می‌تواند شاملِ سهام سایر شرکت‌ها، شرکت‌های با مسئولیت محدود، مشارکت‌های محدود، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پوشش‌دهنده‌ی ریسک، سهام‌ عادی، اوراق قرضه، املاک و مستغلات، مالکیت معنوی، برندها، اختراعات، علائم تجاری، حق کپی‌رایت و تقریبا هر چیز ارزشمند دیگری باشد.

برای نمونه، یکی از سهام‌‌های مرغوب در جهان، سهام شرکت جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) است که در واقع، یک شرکت هلدینگ است. یعنی خود این شرکت که شما سهام آن را خریداری می‌کنید، در واقع هیچ کاری (به آن معنا که مردم تصور می‌کنند) انجام نمی‌دهد. در واقع، شرکت جانسون و جانسون، دارای سهام مالکیت ۲۶۵ کسب‌و‌کار مجزاست، همان‌طور که هر فرد می‌تواند از طریق یک حساب کارگزاری، مالک سهام کسب‌و‌کارهای متفاوتی باشد.

این ۲۶۵ کسب‌و‌کار، به ۳ دسته‌‌ی اصلی تقسیم می‌شوند: لوازم بهداشتی، دستگاه‌های پزشکی و داروها. این شرکت‌ها، شرکت‌های واقعی و مستقلی از سراسر دنیا هستند که کارکنان محلی را به خدمت گرفته‌اند و دارای حساب‌های بانکی، دفاتر، تجهیزات تولیدی و سایر مواردِ مختص به خود هستند. در رده‌ی بالا، سهامداران شرکت جانسون و جانسون، در شرکت فرعی، هیئت مدیره‌ای را برای حفاظت از منافع خود انتخاب می‌کنند. این هیئت مدیره، در کنارِ سایر مسئولیت‌های خود (مانند تعیین سیاست پرداخت سود سهام)، مدیر عامل شرکت فرعی (CEO) را نیز استخدام می‌کند. مدیر عامل نیز به نوبه‌ی خود، زیردستان مستقیم خود را استخدام می‌کند. این گروه از افراد با هم، دارای قدرت تعیین مدیران اجرایی و مدیران مهم در شرکت‌هایی هستند که تحت کنترل شرکت مادرِ جانسون و جانسون قرار دارند. شرکت هلدینگ مادر، به دلیل قدرت، منابع و اختیارات فراوانی که دارد، می‌تواند از طریق پایین آوردن هزینه‌ی سرمایه از شرکت‌های فرعی خود حمایت کند. یعنی شرکت هلدینگ می‌تواند اوراق قرضه‌ای را با کم‌ترین قیمت‌ها صادر کند و سپس به شرکت‌های فرعی خود وام‌هایی با بهره‌ی کم بدهد. در واقع اگر شرکت‌های فرعی، شرکت‌هایی مستقل بودند و تحت مالکیت شرکت هلدینگ مادر قرار نداشتند، نمی‌توانستند وام‌هایی با چنین بهره‌های پایینی دریافت کنند. این کار علاوه بر کاهش هزینه‌ی بهره، به نوبه‌ی خود بازده‌ی حقوق صاحبان سهام و بازده‌ی دارایی را هم افزایش می‌دهد.


مقاله مرتبط: راهنمای سرمایه‌گذاری برای تازه‌ کارها

مثالی از یک شرکت هلدینگ

هلدینگ چیست

برای درک بهتر مفهوم شرکت هلدینگ، فرض کنید که من و شما تصمیم گرفته‌ایم تا با هم سرمایه‌گذاری کنیم. ما و اعضای خانواده‌هایمان، شرکت جدیدی با نام «شرکت هلدینگ آسمان آبی» را تأسیس می‌کنیم. ابتدا تشریفات اداری لازم را انجام می‌دهیم و هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کنیم. سپس، ۱ میلیارد سهام، با قیمت ۱۰۰ تومان برای هر سهم منتشر می‌کنیم و از این طریق، ۱۰۰ میلیارد تومان پول نقد جمع‌آوری می‌کنیم. پس از آن، هیئت مدیره‌ای را انتخاب می‌کنیم و این هیئت مدیره یکی از ما را به عنوان مدیرعامل شرکت انتخاب می‌کند و سپس، دفتری تأسیس می‌کنیم. روز بعد، تأسیس شرکت هلدینگ خود را اعلام می‌کنیم و سرمایه‌گذاری پول‌های جمع‌آوری‌شده را شروع می‌کنیم. ما (یعنی شرکت هلدینگ آسمان آبی) کارهای زیر را انجام می‌دهیم:

 • کسب‌و‌کار جدیدی را با نامِ شرکت آبمیوه‌سازی یخ در بهشت با مسئولیت محدودِ ثبت می‌کنیم که ۱۰۰ درصد مالکیت آن در اختیار شرکت هلدینگ آسمان آبی قرار دارد. ۱۵ میلیارد تومان پول نقد را به این کسب‌و‌کار اختصاص می‌دهیم و مدیری را استخدام می‌کنیم تا آن را اداره کند. پیش‌بینی می‌کنیم که این کسب‌وکار، سودی به میزانِ ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان (قبل از کسر مالیات) به همراه داشته باشد.
 • در شرکت هلدینگ آسمان آبی، با نام عصر کیمیا یک شرکت کارگزاری ایجاد می‌کنیم. ۳۰ میلیارد تومان پول نقد را در حساب این شرکت واریز می‌کنیم و مجموعه‌ای از سهام بلو چیپ با ارزش و سودآوری بالا را خریداری می‌کنیم. انتظار داریم که مجموعه‌ی سهام خریداری‌شده، در سال ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سود سهام (قبل از کسر مالیات) داشته باشد.
 • شرکت جدیدی را با نام خاور دور (در زمینه‌ی صنعت مهمان‌نوازی) با مسئولیت محدود راه‌اندازی می‌کنیم که ۱۰۰ درصد مالکیت آن متعلق به شرکت هلدینگ آسمان آبی است. ۲۰ میلیارد تومان از پول نقد خود را به این شرکت فرعی جدید اختصاص می‌دهیم و اجازه می‌دهیم که این شرکت، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان را نیز از بانکی وام بگیرد و به این طریق ساختار سرمایه‌ی این شرکت شامل ۴۰ میلیارد تومان دارایی خواهد بود که ۲۰ میلیارد تومان آن بدهی و وام و ۲۰ میلیارد تومان دیگر نیز ارزش دفتری است. از این ۴۰ میلیارد تومان نقد، برای خرید چند هتل‌ زنجیره‌ای استفاده می‌کنیم و انتظار داریم که این سرمایه‌گذاری، بدون کسر مالیات و پس از کسر هزینه‌ی بهره و تمام هزینه‌های دیگر، ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سود داشته باشد. پرداخت این بدهی ۲۰ میلیارد تومانی، توسط شرکت هلدینگ تضمین نمی‌شود، زیرا تصمیم گرفته‌ایم که فقط بدهی‌های بدون حق رجوع (یعنی بدهی‌هایی که به‌موجب آن وام‌دهنده برای وصول دین نمی‌تواند به‌جز متعهد اصلی که معمولا خریدار کالاست، به شخص دیگری مراجعه کند) را مجاز کنیم تا در صورت موفق نبودن هتل، مجبور به پرداخت بدهی‌های آن نباشیم. یعنی اگر شرکت فرعی ورشکسته شود، ما فقط مسئولِ بخشی از سهام فروخته‌شده برای هلدینگ هستیم که در این شرکت فرعی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.
 • اوراق قرضه‌ی شهرداری معاف از مالیات به ارزش ۲۰ میلیارد تومان خریداری می‌کنیم و پیش‌بینی می‌کنیم که این اوراق، از منبع بهره‌ی سالانه‌ی دریافتی، ۱ میلیارد تومان درآمد داشته باشد.
 • ۵ میلیارد تومان را صرف خرید سکه‌ی طلا و شمش نقره می‌کنیم.
 • ۱۰ میلیارد تومان باقی‌مانده از ۱۰۰ میلیارد تومان وجه نقد اولیه را در بانک محلی با بهره‌ی ۲۰ درصد قرار می‌دهیم که در مجموع، سالانه ۲ میلیارد تومان درآمد حاصل از بهره‌ (قبل از کسر مالیات) خواهد داشت.

مقاله مرتبط: یک قانون طلایی برای داشتن کسب و کار موفق

صورت‌های مالیِ شرکت هلدینگ چگونه خواهد بود

هلدینگ چیست

در ترازنامه‌ی تلفیقی شرکت هلدینگ ما، ۱۲۰ میلیارد تومان دارایی، ۲۰ میلیارد تومان بدهی و ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش خالص یا ارزش دفتری مشاهده می‌شود. ترازنامه‌ی ما، با صرف نظر از دفتر کاری که به دلیل ساده‌تر شدنِ مسئله آن را نادیده می‌گیریم، به شکل زیر خواهد بود:

ترازنامه‌ی شرکت هلدینگ آسمان آبی

 • شرکت آبمیوه‌سازی یخ در بهشت با مسئولیت محدودِ – مالکیت ۱۰۰ درصدی (۱۵ میلیارد تومان دارایی، بدون بدهی)؛
 • شرکت خاور دور با مسئولیت محدود – مالکیت ۱۰۰ درصدی (۴۰ میلیارد تومان دارایی، ۲۰ میلیارد تومان بدهی و ۲۰ میلیارد تومان ارزش خالص)؛
 • اوراق قرضه‌ی معاف از مالیاتِ شهرداری (۲۰ میلیارد تومان دارایی، بدون بدهی)؛
 • سهام عادیِ بلو چیپ در حساب کارگزاری (۳۰ میلیارد تومان دارایی، بدون بدهی)؛
 • مانده‌ی حساب بانکی (۱۰ میلیارد تومان دارایی، بدون بدهی)؛
 • ذخایر طلا و نقره (۵ میلیارد تومان دارایی، بدون بدهی).

صورت‌حساب درآمد این شرکت هلدینگ، ۸ میلیارد تومان درآمد عملیاتی (قبل از کسر مالیات) را نشان خواهد داد. این مبلغ می‌تواند ۸ درصد بازده حقوق صاحبان سهام باشد، زیرا ۸ میلیارد تومان تقسیم بر ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش خالص، برابر با ۸ درصد است. این مبلغ همچنین می‌تواند ۶٫۷ درصد بازده‌ی دارایی باشد، زیرا ۸ میلیارد تومان تقسیم بر ۱۲۰ میلیارد تومان دارایی، برابر با ۶٫۷ درصد است.


مقاله مرتبط: ۵ مهارت ضروری برای راه‌اندازی کسب و کار آنلاین

چه تصوری از شرکت هلدینگ داشته باشیم

هلدینگ چیست

فرض کنید که شما مدیرعامل شرکت خیالی ما، یعنی شرکت هلدینگ آسمان آبی هستید. وقتی هر روز صبح به دفتر کارتان می‌روید، پس از اینکه چراغ‌ها را روشن می‌کنید، یک فنجان قهوه برمی‌دارید و پشت میزتان می‌نشینید، چه کاری انجام می‌دهید؟

احتمالا پاسخ شما این خواهد بود که آنچه ما را به یک شرکت هلدینگ تبدیل کرده است، این مسئله است که به طور روزانه، در هیچ‌یک از سرمایه‌گذاری‌هایمان نقش نداریم و هر یک از شرکت‌های فرعی ما، توسط تیم مدیریتی خود اداره می‌شوند. به بیان دیگر، وظیفه‌ی ما به عنوان شرکت هلدینگ، نظارت اجرایی، حمایت، تعیینِ پارامترهای مدیریتِ ریسک و قرار دادن افراد مناسب در پُست‌های مناسب است به صورتی که با استراتژی کلی شرکت هلدینگ ما همخوانی داشته باشد (اگر مالکیت ما در سهام شرکت هلدینگ به اندازه‌ای باشد که بتوانیم سرمایه‌گذاری و شرکت هلدینگ را در کنترل داشته باشیم، می‌توانیم طبق نظر و صلاح‌دید خود، مدیران را اخراج کنیم و افراد دیگری را جایگزین آنها کنیم). وقتی شرکت‌های فرعی، سودهای سهام را به ما می‌پردازند، می‌توانیم مبالغ دریافتی را در موقعیت‌های دیگر، سرمایه‌گذاری کنیم. یعنی می‌توانیم پولی را از یک شرکت فرعی‌ که پیشرفت کندی دارد، بگیریم و در شرکت فرعی دیگری سرمایه‌گذاری کنیم که عملکرد رضایت‌بخش‌تری داشته است و از این طریق، سود بیشتری به دست بیاوریم.

یعنی برای مثال، ما نباید تصمیم بگیریم که چه نوع آبمیوه‌‌ای تولید کنیم. زیرا این کار، وظیفه‌ی شرکت یخ در بهشت است. همان شرکت فرعی‌ که هلدینگ ما مالکیت ۱۰۰ درصد آن را دارد و کارکنان، مدیران، صورت‌های مالی، قراردادها، وام‌های بانکی و سایر موارد خود را دارد. در عوض، باید بر کارِ مدیرعامل آن شرکت نظارت کنیم تا مطمئن شویم که برای دستیابی به اهدافی که اعضای هیئت مدیره از ما (به عنوان مدیر عامل شرکت هلدینگ) انتظار دارند، تلاش می‌کند، به او کمک کنیم تا به آن اهداف دست یابد و تلاش کنیم که راه‌های افزایش مستمرِ سود و کاهش ریسک موجود را بیابیم.


مقاله مرتبط: ۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک

مزایای مدل شرکت هلدینگ چیست

هلدینگ چیست

اما اگر اتفاق وحشتناکی بیفتد چه؟ مثلا اگر گروه هتل‌های شرکت خاور دور ورشکسته شود، چه رخ خواهد داد؟ در این صورت، اگر شرکت هلدینگ، ضامنِ بازپرداخت بدهی‌های این شرکت فرعی نشده باشد، مسئول خسارت وارده نخواهد بود. ولی باید ۲۰ میلیارد تومان به عنوان زیان سرمایه‌ای واردشده بر ارزش خالص سهام‌مان از شرکت خاور دور ثبت کنیم. در واقع مدل شرکت هلدینگ، موجب حفاظت از دارایی‌های دیگر ما در برابر ورشکستگی این شرکت فرعی می‌شود. در این حالت، ما شرکت آبمیوه‌سازی یخ در بهشت، عصر کیمیا، سهام یا اوراق قرضه، طلا، نقره یا مانده‌ی حساب بانکی خود را از دست نمی‌دهیم. ما فقط پولی را از دست می‌دهیم که در شرکت فرعی ورشکسته سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

شرکت‌های بزرگ، از این طریق از خود محافظت می‌کنند. به عنوان مثالی از دنیای واقعی، می‌توان به شرکت پراکتر و گمبل (Procter & Gamble) اشاره کرد که یک شرکت هلدینگ است، زیرا شرکت‌های فرعی گوناگونی برای اهداف گوناگون دارد. بعضی از شرکت‌های فرعی، مالک نام‌های تجاری مانند مواد شوینده‌ی «تاید» (Tide) هستند. سایر شرکت‌های فرعیِ کاملا مجزا، مالک کارخانه‌های تولیدی‌ای هستند که مواد شوینده‌ی تاید را تولید می‌کنند و به کارخانه‌ای که مالک این نام تجاری است، حق امتیاز صدور مجوز، پرداخت می‌کنند. به این ترتیب، اگر یکی از این شرکت‌ها، تحت تعقیب قانونی قرار بگیرد، هلدینگ پراکتر و گمبل، نام تجاری تاید را از دست نخواهند داد و آن کارخانه یا توزیع‌کننده، ورشکسته خواهد شد.

مثال عالی دیگر در این زمینه، راه‌آهن برلینگتون شمالی سانتافه (BNSF) است که یکی از بزرگ‌ترین خطوط راه‌آهن در جهان به شمار می‌رود. سال‌ها پیش، وارن بافت (Warren Buffett) از شرکت هلدینگ خود، یعنی شرکت بِرکشایِر هاتاوی (Berkshire Hathaway)، برای خرید تمام سهام این راه‌آهن و تبدیل آن به یک شرکت فرعی تملیک‌شده (wholly-owned subsidiary) استفاده کرد. راه‌آهن برلینگتون شمالی سانتافه، میلیاردها دلار بدهی دارد که برای تأمین بودجه‌ی هزینه‌ی سرمایه‌ای عظیم آن، برای ریل‌های راه‌آهن، خودروهای راه‌آهن و سایر زیرساخت‌ها صرف می‌شود. ولی بازپرداخت هیچ‌یک از این بدهی‌ها، توسط شرکت هلدینگ برکشایر هاتاوی، تضمین نشده‌ است.

برگرفته از: thebalance

برچسب‌ها:
فاطمه زنگنه نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (25)

 1. profile-placeholder دانیال گفت:

  خیلی ممنون از راهنماییتون
  واقعا به دردم خورد و تونستم دوره ها و مطالب مفیدی رو پیدا کنم
  و یه سوال دیگه اینکه اگر بخوام متن های انگلیسی(عموما تخصصی مثل این متن) رو متوجه بشم شما چه پیشنهادی به من می کنید؟آیا دوره های های آزاد موجود کافیه؟ یا باید حتما رشته مترجمی رو کامل بگذرونم؟
  خیلی ممنون از شما

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که تونستید مطالب مفیدی در این زمینه پیدا کنید. در مورد وجود دوره‌های آزاد در این زمینه اطلاعی ندارم ولی در مورد متن‌های انگلیسی، نیازی نیست که فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی باشید. اگر زبان عمومی شما در حد خوبی باشه و متون انگلیسی مختلف در این زمینه رو مطالعه کنید، به تدریج با اصطلاحات و واژه‌های مختص این رشته آشنا میشید. در وب‌سایت‌هایی مانند investopedia مقالات مفیدی در این زمینه وجود داره و برای پیدا کردن معادل لغات تخصصی هم با سرچ کردن در اینترنت به راحتی می‌تونید دیکشنری‌های آنلاین خوبی در این زمینه پیدا کنید.
   با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما

 2. profile-placeholder دانیال گفت:

  خیلی ممنون از توضیحات عالی شما
  میخواستم بدونم باید چه دوره یا رشته دانشگاهی رو بگذرونم تا مثل خانم زنگنه و آقای نصیری از این دست اطلاعات آگاهی نسبتا کامل و منسجمی پیدا کنم؟
  چون من به این مباحث علاقه بسیاری دارم هر چه مقاله در این باره خوندم جسته گریخته و غیر منسجم بوده

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   از لطفی که نسبت به ما دارید بسیار سپاسگزارم. البته من فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان هستم و این مقاله هم ترجمه شده هست و اگر دقت کنید، لینک منبع اصلی مقاله در انتهای مقاله قرار گرفته. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌تونید به کتاب‌های مربوط به مدیریت مالی مراجعه کنید.
   موفق باشید

 3. profile-placeholder ندا جوادی ازاد گفت:

  بسیار عالی بود
  از سرکار خانم زنگنه تشکر میکنم

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده و از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید بسیار سپاسگزارم.
   موفق باشید

 4. profile-placeholder وحید گفت:

  سلام مقاله بسیار بسیار عالی بود
  یه سوال داشتم توی یکی از سوالات دوستی پرسیدن میتونن برای چند کسب و کاری که دارند شرکت هلدینگ راه اندازی کنند جواب داده بودید فقط سوال من اینه راه اندازی یک هلدینگ برای چند شغلی که داریم چه سودی به حال اونا داره وقتی بدون وجود هلدینگ هم داره کل اتفاقات و سود و زیان های احتمالی برای چند شغل که داریم می افته. فایده این کار برای شغل های زیر مجموعه که احتمالا شغل های خیلی بزرگ در حد مثال شما نباشند که داریم چیه

  1. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

   با عرض سلام و احترام
   یکی از فواید ایجاد هلدینگ‌، امکان هم‌افزایی بین کسب و کارهای مختلف است.
   فایده دیگر مدیریت یکپارچه و سیاست‌گذاری‌های کلان، متناسب با اهداف اصلی مالکان هلدینگ است.
   همچنین به علت وجود تنوع در کسب‌وکارهای گوناگون، ريسك شركت‌های هلدينگ از شركت‌های معمولی بسیار كمتر است.
   نکته دیگر استفاده از اعتبار و محبوبیت شرکت‌های وابسته برای هلدینگ است. (مثل پدری که چندین فرزند دارد و یکی از آن‌ها فوق‌العاده موفق است و پدر و برادران می‌توانند همواره از این نکته برای جذب توجه دیگران استفاده کنند)

 5. profile-placeholder رزازیان گفت:

  تشکرازمطالب ارزشمندسرکارخانم زنگنه سوالی داشتم.

  بخش خصوصی چگونه میتواندهلدینگ راه اندازی کندبطورمستقل سپس شرکت های زیرمجموعه بامسولیت محد
  وثبت کند.آیا شدنیست؟منع قانونی ندارد.
  آیاهلدینگ خصوصی میتواند سهام داخلی برای جذب سرمایه گذاران دهدوبعددرشرکت های فرعی سرمایه گذاری کند منع قانونی ندارد؟

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   بابت تأخیر در پاسخ دادن به سوالتون عذرخواهی می‌کنم.
   البته در مورد این جزئیات و مسائل حقوقی ما اطلاعی نداریم و بهتره که از کارشناسان و متخصصان در سازمان بورس کمک بگیرید.
   با سپاس

 6. profile-placeholder سجاد گفت:

  پس اعتبار دهنده با چه ضمانتی وام رو به شرکت فرعی پرداخت میکنه؟؟….یعنی بانک وام دهنده چه تدبیری رو برای دریافت مطالبات خودش بعد از ورشکستگی شرکت فرعی اتخاذ میکنه؟

  1. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   هر شرکت فرعی به خودی خود، دارایی‌های مختلفی دارد و معمولا بانک وام دهنده، بخشی از این دارایی‌ها را به عنوان وثیقه و ضمانت پولی که به عنوان وام قرار است به شرکت فرعی بدهد، مطالبه می کند.
   مثلا در این مثال شرکت یخ در بهشت به عنوان یک شرکت فرعی در ابتدا ۱۵ میلیارد دارایی در اختیار دارد که به کمک آن کار خود را شروع کند. این شرکت برای شروع به فعالیت نیاز به خرید زمین برای تاسیس کارخانه خود دارد. سپس می‌تواند با وثیقه قراردادن این دارایی از بانک مبلغی وام بگیرد.
   مسلما مسئول بازپرداخت این وام شرکت یخ در بهشت خواهد بود و در صورت عدم پرداخت وام، زمین کارخانه‌اش توسط بانک مصادره خواهد شد و این به معنی ضرر برای هلدینگ خواهد بود اما به دارایی‌های دیگر هلدینگ خللی وارد نخواهد شد.

 7. profile-placeholder عرفان گفت:

  بسیار بسیار عالی…! واقعا بهتر از این نمیشد…!

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. بسیار خوشحالیم که مقاله مورد توجه‌تون قرار گرفته.

 8. profile-placeholder Ghandi گفت:

  عالی بود
  ممنونم
  راجع به هولدینگ مالی میشه توضیح بیشتری بدین.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام.
   از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.
   هلدینگ مالی، موسسه‌ای مالی هست که به فعالیت‌های غیربانکی می‌پردازه و طیف وسیعی از خدمات مالی، شامل فرصت‌های خرید و فروش محصولات و پوشش‌های بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و غیره رو به مشتریان ارا‌ئه میده. دارایی‌های هلدینگ مالی، شامل محصولات و موسسات مالی هست، مانند بانک، بیمه، صندوق سرمایه‌گذاری، سیستم پرداخت و غیره.

 9. sirous rezaie sirous rezaie گفت:

  عالی و ساده توضیح داده شده بود.ممنون از زحماتتون

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب رضایت شما رو جلب کرده.

 10. sirous rezaie sirous rezaie گفت:

  بسیار عالی و قابل فهم بود.تشکر فراوان از خانم زنگنه

 11. profile-placeholder بهنام گفت:

  عالی بود اتفاقا همین چندوقت پیش این سوال برام پیش اومده بود که شرکتهای هلدینگ چی هستن.یه سوال داشتم.این که چه تولید کننده ها یا شرکتهایی میتونن زیرمجموعه ی یه هلدینگ قرار بگیرن محدودیت یا تعریف خاصی داره؟یعنی این زیرمجموعه ها حتما باید محصولی رو تولید کنن یا خدمتی ارایه بدهند؟
  اگر اینطوریه پس یعنی کسی که برفرض توی ۲ یا ۳ زمینهی کاری دارای کسب و کاری باشه میتونه اینها رو به عنوان زیرمجموعه های یه شکرت هلدینگ برای خودش ثبت کنه؟!

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز به دلیل توجه شما به این مطلب و وقتی که برای مطالعه‌ی اون گذاشتید.
   در مورد سؤال اول باید بگم که تمام فعالیت‌های اقتصادی میتونن، زیرمجموعه‌ی یک شرکت هلدینگ باشند و محدودیتی وجود نداره. همانطور که در مقاله هم گفته شده، شرکت هلدینگ حتی میتونه بخشی از سرمایه‌ی خودش رو صرف خرید املاک و مستغلات و طلا و نقره کنه.
   در مورد سؤال دوم باید بگم که این کار امکان‌پذیر هست. البته باید ابتدا شرکت هلدینگ خودش رو ثبت کرده و کسب‌و‌کارهای خودش رو به صورت شرکت‌های فرعی زیرمجموعه‌ی شرکت هلدینگ ثبت کرده باشه و مراحل و تشریفات اداری مربوطه رو انجام داده باشه.

 12. profile-placeholder محمد گفت:

  قابل فهم | مثال های عالی

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون.

 13. درود بر خانم زنگنه!
  چند وقتی بود که این پرسش در ذهنم چرخ می‌خورد. خیلی خیلی آموختم.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خیلی ممنون آقای فیروزی. کاملا درسته، مطلب بسیار جالب و آموزنده ای هست.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان