سلامتی

چرا پزشکان توصیه می‌کنند به پهلوی چپ بخوابیم؟

چرا پزشکان توصیه می‌کنند به پهلوی چپ بخوابیم؟
امتیاز مطلب: ٩٢%
92

همه‌ی ما می‌دانیم سلامت جسمی و روانی تا حد زیادی به خواب کافی بستگی دارد. بر اساس تحقیقات بنیاد ملی خواب در ایالات متحده‌ی آمریکا، یک انسان بالغ به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارد. اما آیا می‌دانستید علاوه بر خواب کافی، طرز خوابیدن نیز در افزایش کیفیت خواب و بهبود سلامت بدن مؤثر است؟ در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد فواید و معایب وضعیت‌های مختلف خوابیدن بیشتر بدانیم.


مقاله مرتبط: ۵ راه درمان بی خوابی؛ بهترین غذاها برای رفع بی خوابی چیست؟

خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت موجب می‌شود سر، گردن و ستون فقرات هم‌تراز شده و در وضعیت خنثی قرار بگیرند. این طرز خوابیدن مانع وارد آمدن فشار یا انحنای اضافه به پشت می‌شود.

خوابیدن به شکل ستاره‌ی دریایی (خوابیدن به پشت، دست‌ها بالا) نیز برای پشت مفید است و از چروک و جوش صورت جلوگیری می‌کند. به گفته‌ی دکتر دِکونتی جیمه (Decontee Jimmeh)، متخصص مغز و اعصاب، خوابیدن به پشت از احتمال برگشت اسید معده به مری می‌کاهد. وقتی به پشت می‌خوابید، سر بالاتر از بدن و معده پایین‌تر از مری قرار گرفته و احتمال حرکت مواد هضم شده به سمت بالا کمتر است. اما خوابیدن به پشت شاید در بعضی افراد موجب خروپف شود. علاوه بر این، در خوابیدن به شکل ستاره‌ی دریایی چون دست‌ها بالای سر قرار می‌گیرند، به اعصاب کتف فشار وارد شده و ممکن است ایجاد درد کند.

خوابیدن به پهلوها

خوابیدن به هر یک از پهلوها تأثیرات خاص خودش را دارد، اما از معایب کلی این طرز خوابیدن می‌توان به چروکیدگی پوست و افتادگی سینه‌ها اشاره کرد. خوابیدن به پهلوی راست ممکن است موجب تشدید سوزش معده شود. این در حالی است که خوابیدن به پهلوی چپ اگرچه از شدت سوزش معده می‌کاهد، موجب فشار آمدن به اندام‌های داخلی بدن مانند کبد، ریه‌ها و معده می‌شود. با این حال، به خانم‌های باردار توصیه شده است که برای گردش خون بهتر به پهلوی چپ‌شان بخوابند. به توصیه‌ی ویویان آیزن‌اِشتات (Vivian Eisenstadt) که یک فیزیوتراپیست است، وقتی به پهلوی چپ می‌خوابید، برای زیر سرتان از بالش‌های اِرگونومیک با ضخامت کافی استفاده کنید تا سر و گردن در وضعیت مناسب قرار بگیرند، یک بالش کوچک هم زیر کمرتان بگذارید تا معده به سمت پایین قوس برندارد و یک بالش دیگر نیز بین دو پا قرار دهید.

در مورد خوابیدن به پهلوی چپ به طور خاص در آموزه‌های طب باستانی هندوستان موسوم به آیوروِدا (Ayurveda) صحبت شده است. در ادامه، به طور خلاصه به بررسی فوایدی می‌پردازیم که بر اساس این طب هزاران ساله در نتیجه‌ی خوابیدن به پهلوی چپ حاصل خواهند شد. پیش از مرور این موارد لازم به ذکر است که آنچه طب آیورودا در مورد خوابیدن به پهلوی چپ ذکر می‌کند، ممکن است در قسمت‌هایی با آموزه‌های طب سنتی ما و نتایج برخی پژوهش‌های علمی پیرامون تأثیرات وضعیت‌های مختلف خوابیدن مغایرت داشته باشد، بنابراین باید تاکید کنیم که برای بهینه‌ترین وضعیت خوابیدن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و صرفا به این مقاله اکتفا نکنید. اما فواید خوابیدن به پهلوی چپ از نظر طب آیورودا چیست؟

۱. تقویت عملکرد دستگاه لنفاوی

عملکرد دستگاه لنفاوی را تقویت می‌کند

بر اساس طب آیورودا، چون سمت چپ بدن سمت غالب غدد لنفاوی است، خوابیدن به پهلوی چپ موجب تصفیه‌ی بهتر سموم، مایع لنف و مواد زائد از طریق مجرای صدری و گره‌های لنفی خواهد شد. این در حالی است که گفته می‌شود خوابیدن به پهلوی راست از عملکرد دستگاه لنفاوی می‌کاهد. وقتی دستگاه لنفاوی نتواند کارآمد عمل کند، در تصفیه‌ی سموم و حرکت مایع لنف در بدن اختلال ایجاد شده و زمینه‌ی بروز بیماری‌های مهلک به دلیل تجمع سموم افزایش می‌یابد. عده‌ای از دانشمندان غربی معتقدند خوابیدن به پهلوی چپ به دفع مواد زائد از مغز نیز کمک می‌کند.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته برای جلوگیری از بیماریهای گوارشی

۲. تسهیل فرآیندهای گوارشی

فرآیندهای گوارشی را تسهیل می‌کند

خوابیدن به پهلوی چپ به دلیل جاذبه‌ی زمین در تسهیل فرآیندهای گوارشی مؤثر است. خوابیدن به پهلوی چپ موجب می‌شود محتویات روده‌ی بزرگ راحت‌تر حرکت کند تا در اجابت مزاج دچار مشکل نشوید. همچنین، چون معده و پانکراس در سمت چپ بدن واقع شده‌اند، این اندام‌ها وقتی به پهلوی چپ می‌خوابید در طول خواب نیز در وضعیت طبیعی خود قرار خواهند داشت . این امر خود موجب تداوم ترشح آنزیم‌های پانکراسی و دیگر فرآیندهای گوارشی می‌شود.

۳. مناسب برای زنان باردار

بهترین طرز خوابیدن برای زنان باردار است

در طب آیورودا به ویژه به زنان باردار توصیه شده است که به پهلوی چپ بخوابند تا گردش خون بهتری در ناحیه‌ی قلب داشته باشند. ناگفته نماند که تأثیر خوابیدن به پهلوی چپ روی عملکرد قلب در افراد غیرباردار محل مناقشه است. این طرز خوابیدن علاوه بر اینکه از فشار وارد آمده بر کمر می کاهد، موجب خواهد شد که رحم به کبد فشار وارد نکند و در نتیجه، جریان خون به رحم، کلیه‌ها و جنین افزایش یابد. با این حال زنان باردار حتما باید در این باره با پزشک خود مشورت کنند.

۴. کاهش سوزش معده

نتایج یک پژوهش علمی نشان داده است که خوابیدن به پهلوی چپ موجب کاهش علائم رفلاکس معده می‌شود، چرا که معده در سمت چپ بدن واقع شده است. در این پژوهش مشاهده شد که علائم رفلاکس معده در اثر خوابیدن به پهلوی راست تشدید می‌شوند. با توجه به اینکه تأثیر گفته شده در کاهش سوزش معده تقریبا سریع اتفاق می‌افتد، چنانچه از آن دسته افرادی هستید که بعد از صرف غذا دچار این حالت می‌شوید، می‌توانید ۱۰ دقیقه به پهلوی چپ دراز بکشید تا از شدت سوزش کاسته شود.

۵. تسکین درد کمر

درد کمر را تسکین می‌دهد

این طب سنتی به افرادی که از درد مداوم در ناحیه‌ی کمر رنج می‌برند، توصیه کرده است که به پهلوی چپ بخوابند. این طرز خوابیدن از فشار وارد آمده بر ستون فقرات می‌کاهد و در نتیجه، فرد احساس راحتی بیشتری می‌کند و خواب شبانه‌ی باکیفیت‌تری خواهد داشت.


مقاله مرتبط: ۵ حرکت ساده برای درمان کمردرد

توجه

آنچه در مورد فواید خوابیدن به پهلوی چپ در طب آیورودا آمده است، در پاره‌ای از موارد با آموزه‌های طب سنتی کشور ما و نیز برخی پژوهش‌هایی که پیرامون تأثیرات وضعیت‌های مختلف خوابیدن انجام شده‌اند، مغایرت دارد. شاید با خواندن فوایدی که آیورودا ذکر کرده است، ترغیب شده باشید که از این پس به پهلوی چپ بخوابید، اما به شما توصیه می‌کنیم که در انتخاب این طرز خوابیدن عجله نکنید. به ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، آپنه خواب (وقفه‌ی تنفسی در خواب)، آب‌سیاه و سندرم تونِل کارپ لازم است محتاط‌تر عمل کنند، زیرا خوابیدن به پهلوی چپ در این افراد ممکن است فواید گفته شده را نداشته باشد. اگر هم در مورد اینکه خوابیدن به کدام پهلو برای سلامتی ‌بدن مفیدتر است تردید دارید، حتما در اسرع وقت با یک پزشک مشورت کنید.

نکته‌ی دیگر اینکه خوابیدن به پهلوها آن هم به شکل جنینی موجب ایجاد کشیدگی در ناحیه‌ی پشت و مفاصل می‌شود، به ویژه اگر چانه و زانوها را به سمت قفسه‌ی سینه داخل بکشید. به گفته‌ی دکتر هومن مِلامِد (Hooman Melamed)، جراح ستون فقرات، بهتر است تا حد امکان از خوابیدن به پهلوها به شکل جنینی پرهیز شود، زیرا مطلوب است که کتف و گردن حین خواب در یک راستا قرار بگیرند.

خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم هرگز توصیه نمی‌شود، چرا که انحنای طبیعی ستون فقرات را به هم ریخته و قوس بیش از حد ایجاد می‌کند. در نتیجه‌ی این تأثیر، فشار وارد آمده بر مفاصل و ماهیچه‌ها افزایش یافته و موجب بروز احساس درد، بی‌حسی یا سوزش خواهد شد. این طرز خوابیدن به دلیل باز نگه داشتن قسمت‌های بالایی مجاری تنفسی از خروپف جلوگیری می‌کند. اما وقتی روی شکم می‌خوابید، چون سر به مدت طولانی یک وَری قرار می‌گیرد، خیلی زود احساس درد خواهید کرد. این طرز خوابیدن به ویژه برای افراد مبتلا به درد گردن و پشت مناسب نیست.

نتیجه

به هر طرزی که بخوابید فواید و معایب خاص خودش را دارد، اما چنانچه به بیماری خاصی مبتلا هستید که طرز خوابیدن می‌تواند در بهبود یا تشدید علائم بیماری مؤثر واقع شود، توصیه می‌کنیم در مورد اینکه کدام طرز خوابیدن مناسب حال شماست، حتما با یک پزشک مشورت کنید.

برگرفته از: lifehack

برچسب‌ها:
صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (33)

 1. profile-placeholder sami گفت:

  دیدگاه شما …با سلام من همیشه عادت دارم سمت راست بخوابم الان سمت راستم از پشت کمر تا پهلو لاغر تر از قسمت چپمه طوری که مشخصه از پشت که کسی بهم نگاه کنه هر چی میخوام عادت کنم به سمت چپ نمیتونم خوابم نمیاد

 2. profile-placeholder علیرضا پیمان گفت:

  نظرات دوستان محترم را خواندم و نظرات تک تک آنها محترم است .
  اما جهت یادآوری :
  دنیای خواب دنیای اسرار آمیزی هست که هنوز بصورت کامل کشف نشده و دانشمندان ومحققان و حتی بعضی پزشکان واقعی در جواب دادن به بعضی سئوالها ناتوانند . یعنی جوابی برای سوالات مختلف و گاها” منطقی ندارند .
  براساس تجربیات شخصی خودم طرز خوابیدن بستگی کامل به شرایط روحی و روانی شخص دارد . گاها” ضمیر ناخودآگاه خود تصمیم میگیرد که شخص چگونه بخوابد وچه حالتی را بگیرد .و گرفتن حالت وشکل در خواب زیاد هم در دست شخص نیست . چون در خواب ضمیر ناخودآگاه فعال هست و خواب هائی را میبیند . یک مورد بیادم آمد که سالها قبل در مجله دانشمند خواندم این است دانشمندان در یک تحقیق از ده هزار داوطلب خواب از اقشار مختلف با طرزفکر های مختلف از ادیان مختلف و در کشورهای مختلف به این نتیجه رسیدند که بشر در طی یک خواب هفت ساعته تا سه هزار حرکت را انجام میدهد . از حرکات پلک های بسته تا کوچکترین حرکت مثلا” انگشت دست . این حرکات در افراد مختلف فرق میکرد . تا آنجا که یادم هست مردی هندی سه هزار وده حرکت را انجام داد و مردی فنلاندی فقط چهار حرکت .
  میخواهم بگویم که آموزه های دینی آموزه های علمی آموزه های فرهنگی و آموزه های دیگر اکثرا برای خوب خوابیدن است . در جوامعی که به زیبائی بها میدهند خوابیدن های ستاره ای را توصیه میکنند درحالیکه در جوامعی که به سلامتی بها میدهند به چپ یا راست .
  بر اساس تجربه شخصی ومیدانم بعضی دوستان محترم هم اینگونه اند که وقتی اعصاب راحتی داشته باشی و فکرت آرامش داشته و اظطراب ونگرانی نداشته باشیم خواب راحتی هم خواهیم داشت .اینجا دیگر مهم نیست که بدن چه شکلی را میگیرد و آموزه های مختلف چه میگویند . چون ذهن شما ضمیر های شما تصمیم میگیرند .

 3. profile-placeholder Mosi گفت:

  من بعضی وقتا بدخواب میشم پهلو به پهلو میشم تو خواب. چند دقیقه که رو پهلو چپم میخوابم حس میکنم قلبم داره میترکه. تعجب میکنم کسی بتونه تو این حالت چند ساعت بخوابه.

 4. profile-placeholder سالار گفت:

  مهم اینه که بخوابیم و مهم تر ازون اینه که خوب بخوابیم خوب خوابیدن خیلی موهومه باور کنید

 5. profile-placeholder کاوه گفت:

  من ۶۰ سالمه و هنوز در مورد نحوه خوابیدن حرف مادر خدابیامرزم یادمه که موقع خواب از ما میخواست بگیم ، میخوابم به دست راست ، بر میخیزم به راه راست ، نگهدار شب و روزم علی بن موسی الرضاست ، و با این دعا مارو وادار میکرد به دست راست بخوابیم

 6. profile-placeholder علی گفت:

  با سلام :
  امام جعفر صادق می فرماید، اگر شما بد خواب هستید و به سختی خواب می روید، به محض دراز کشیدن در بستر حدود۱۰ دقیقه اول را به سمت چپ و بعد از آن به سمت راست بخوابید تا یک خواب راحت داشته باشید. من با این روش خیلی زود بخواب می روم.

 7. profile-placeholder محمد-ر گفت:

  خوابیدن به پهلوی چپ به قلب فشار وارد میکند ضربان قلب تندتر می شود امتحانش کنید

 8. profile-placeholder مهران گفت:

  من که به حدیث پیامبر اکتفا می کنم و به پهلوی راست می خوابم . تمام

 9. profile-placeholder پرستش گفت:

  مبن به علم اعتماد ندارم چون هر حرفی میزنن معمولا بعد یه مدت میفهمی: یک- همه چیزو در نظر نگرفتن وجامعه آماریشون نقص دار ه و کلا نظری ضد نظر قبلی میدن. دو: بعد یه مدت میفهمی بخاطر فروش دارو یا تجهیزات پزشکی یه شرکت پولدار مقالات کذب یا دستکاری شده رو انتشار دادن.
  فکر بشر همیشه خطاکاره.

  1. profile-placeholder تقی گفت:

   به چی اعتماد داری به خرافات؟؟؟یکم بیشتر فکر کن…

 10. profile-placeholder 110 گفت:

  در روایات اهل بیت علیهم اسلام،فقط خواب به پشت و پهلوی راست سفارش شده این در حالی است که خواب به پهلوی راست و به شکم منع شده و خواب شیطان نامبرده شده.والسلام.

 11. من وقتی به پهلوی چپ می‌خوابم احساس بهتری دارم و تو شروع خواب، خیلی سریع‌تر خوابم می‌گیره. چون معده‌ام راحت‌تره. در کل به پهلوی راست یا چپ خوابیدن فقط در اول خواب قابل رعایت کردنه. چون در طول خواب بدن برای ایجاد گردش خون به هر طرفی می‌چرخه.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی سخته که آدم تمام شب رو فقط به پشت یا به پهلو بخوابه و تا زمانی که هنوز خوابش نبرده مدام جلوی خودش رو بگیره که وضعیتش رو تغییر نده. من که ترجیح می‌دم فارغ از فواید و معایب گفته شده در مورد وضعیت‌های مختلف خوابیدن، هر جور که راحتم بخوابم 🙂

 12. profile-placeholder نیما گفت:

  والا ما که همش خوابیدن به پهلوی راست رو شنیدیم و طب سنتی هم خوابیدن به پهلوی چپ رو مضر میدونه

 13. profile-placeholder تارا گفت:

  من فکر میکنم بدن هر موجودی دارای هوش سرشاری است که اگر آزادش بگذارند و دم و دقیقه برایش نسخه نپیچند نیازش را تشخیص داده وبه سمت آن حرکت میکند. علت متفاوت بودن توصیه های بزرگان هم شرایط متفاوت مکانی زمانی نژادی و غیره می تواند باشد. پس هر طور راحتید بخوابید و قبل از هر کاری خوردن خوابیدن و امور روز مره ویا حتی اهدافتان از بدنتان و سپس از خودتان بپرسید چقدر آن را دوست دارید و مایل به انجامش هستید به حرف دل خودتان گوش کنید که همیشگی ترین همراه است.

 14. profile-placeholder حمیدرضا متاله گفت:

  توی دین اسلام به پهلوی راست توصیه شده. اتفاقا چون قلب در سمت چپ بدن فرد هست و بعد از پمپاژ قلب رگهای سمت چپ عملکرد اکتیو (Active) و رگ های سمت راست بدن عملکرد پسیوی (Passive) دارن درست این هست که برای خونرسانی بهتر به پهلوی راست افراد بخوابن در غیر این صورت به قلب فشار میاد.البته این مطلب برای خانومای باردار استثناء هست چون شرایط جنین رو باید در نظر گرفت… همیشه در تقابل بین دین و علم باید دین رو مد نظر قرار داد چون هر گونه احتمالی در اشتباه علم بشری به راحتی وجود داره. و اینکه احتمال توطئه ایجاد مخاطره در سلامت عمومی از ناحیه دشمن از طریق دستورالعمل دهی های نادرست اصلا مردود نیست. قاتل اول مردم در کشور بیماری های قلب و عروق و فشار خون هست… به راحتی خوابیدن بر روی دست چپ این مساله رو تشدید میکنه…

  1. profile-placeholder تقی گفت:

   اشتباه در علم هست ولی هیچ اشتباهی در دین پیدا نشده؟؟

 15. علیرضا ناظم‌زاده علیرضا ناظم‌زاده گفت:

  سلام
  همونطور که در مقدمه مقاله آمده است، صحبت در مورد نتایج برخی از پژوهش‌های علمی است نه بررسی جامع همه آنها. در ادامه مقاله هم گفته شده که هنوز برخی موارد هنوز بین پزشکان محل مناقشه است. در پایان نیز گفته شد که برای همه نمی‌توان یک نسخه پیچید و افراد با وضعیت و بیماری‌های متفاوت حتما برای یک خواب سالم با پزشک‌شان مشورت کنند.

  بهترین نوع خوابیدن، خوابیدن به پشت است و خوابیدن به پهلوی چپ یا راست هرکدام مزایا و معایبی دارند که بستگی به وضعیت جسمی افراد دارند. حتما در آینده نزدیک پس از بررسی جامع پژوهش‌های بیشتر به این موضوع به شکل دقیق‌تر می‌پردازیم. پس با چطور همراه باشید و اگر در این مورد تحقیق علمی یا فقهی و دینی انجام داده‌اید از ما دریغ نکنید.

  از اینکه دیدگاهتون رو با ما در میون میگذارید بی‌نهایت سپاسگزاریم. ما هم حداکثر تلاشمون رو می‌کنیم که به‌روزترین و موثق‌ترین مقالات رو براتون تهیه کنیم و حتما دیدگاه‌های شما خیلی تو این راه بهمون کمک می‌کنه.

 16. profile-placeholder مانی گفت:

  یه چیز دیگه اینکه هرسوالی دیدین که نباید جواب بدین
  مثلا ازشما میپرسن که علاقمند به کدوم دانستنیهاهستید تاما گند بزنیم به زندگی دانسته هاتون
  وهرچی نمیدونین رواونجورکه مامیخاییم شماهم بدونین
  بهمه ثابت کنین هرچیزی رو قبول نمیکنین

 17. profile-placeholder مانی گفت:

  اگه مردی پیاممو بذار

 18. profile-placeholder مانی گفت:

  باورکنین یه دنیا باما دشمن اند
  ازهرترفندی برای ازپاانداختن ما استفاده میکنن
  اون ازنوشابه که یه جوری بخوردمون دادن که الان هرجا میری مث اب هس
  اینم تز غلط پزشکی
  فقط عوام وانسانهای ساده لوح میتونن این دروغ هارو باور کنن…
  جمع کنید بساطتتونو
  اینا فک کردن واسه مهدکودک میفرستن محصول افکار مسخرشونو

  1. profile-placeholder رضا گفت:

   احسنت.اینا رو یه مترجم نباید بگه.بلکه یه متخصص پزشکی بومی بگه.

 19. profile-placeholder محمدامیر گفت:

  این دیگه ازون حرفاس…………ما آموزه‌های طب باستانی هندوستان موسوم به آیوروِدا (Ayurveda) رو قبول داریم و بهشون پیوست می کنیم اون وقت احادیث ائمه رو قبول نداریم در حالیکه هند….
  بیایید چرند پراکنی نکنیم

 20. profile-placeholder آرش گفت:

  مطمئن هستید این درسته من که هر مطلبی خوندم میگن به راست بخوابید چون پهلوی چپ هم به طحال و هم به قلب فشار میاره و ممکن است باعث ترکیدگی طحال بشه

 21. profile-placeholder سعید گفت:

  اخه جناب خواب روی پهلوی چپ هم به کبد هم به قلب و هم به معده فشار میاره و اصلا خوب نیس و هم تو,طب,اسلامی و سنتی و هم احادیث از خوابیدن به پهلوی چپ منع شده.من خودم به پهلوی راست میهابم و خیلی احساس سبکی میکنم.حالا این پزشکان بعد یه مدت میان میگن مطالعات نشون داده خواب پهلوی چپ سم برای بدنه وببهتره به پشت به خوابین.علوم تجربی همینه دیگه.

 22. profile-placeholder سارا امینی گفت:

  من مدت پنج سالی هست که به رفلاکس معده مبتلا شدم و به صورت کاملا تصادفی متوجه شدم وقتی به سمت چپ می خوابم مشکل ندارم ولی به محض این که به سمت راست بخوابم اسید معده به سمت گلو حرکت میکنه و مجبورم بلافاصله به سمت چپ برگردم و همیشه علتش برام جای سوال بود

 23. profile-placeholder محسن گفت:

  مدتها طول کشید به اصرار مادرم که میگفت خوابیدن به پهلوی چپ به قلب فشار میاره و پیامبر گفته روی پهلوی راست بخوابید عادت کردم سمت راست بخوابم حالا چی شده؟؟؟؟؟

 24. profile-placeholder سعید گفت:

  قبلا وقتی با کسی برخورد می کردیم که اعصاب نداشت و گیر الکی می داد می گفتند طرف از دنده چپ بلند شده ولی مطالب فوق دقیقا بر عکس است

 25. profile-placeholder مریم گفت:

  پیامبر می فرماید: خوابیدن از پهلوی راست خواب پیامبران وخواب از پهلوی چپ خواب شیاطین است ! این پزشکان علمشون رو از کجا آورده اند در مورد مصرف نمک هم میفرمایند برتو باد به خوردن نمک چه آنکه شفای هفتاد درد است که پست ترین آنها ناخوشی خوره وپیسی ودیوانگی است وخود ایشان همیشه غذایشان را با نمک شروع میکردند وعلی بن ابیطالب نیز اکثر اوقات غذایشان نان ونمک بود

  1. profile-placeholder محمد گفت:

   سلام خوابیدن بر روی شکم خواب شیاطین است(اصل حدیث اینه خوابیدن به راست خواب مومنین خوابیدن به چپ خواب پادشاهان وخوابیدن به کمر اگه اشتباه نکنم خواب اولیا است)

  2. profile-placeholder رضا گفت:

   البته نمک زمان پیامبر جدا نمک بود.نه این چیزی که به خورد ما می ره

 26. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  هرروزی یه چیزی مینویسن….توی احادیث از پیامبر نقل میکنن که روی پهلوی راست بخوابید بعد دلیل پزشکی میارن میگن اگر روی پهلوی چپ بخوابیم به قلب فشار میاد ونباید روی پهلوی چپ بخوابیم…..بالاخره کدومش درسته؟

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان