۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند
فن بیان

۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند

امتیاز مطلب: ٨٧%
87

زبان، این جانور زندانی‌شده در قفس دهان، اگر رام شده باشد می‌تواند با یک کلمه، انسانی را به عرش ببرد و اگر رام نشده باشد با یک کلمه، انسانی را به خاک ذلت می‌کشاند. اگر این عضو عضلانی نیرومند، نسنجیده در دهان بچرخد و واژگان را به هم ببافد و نثار شنونده کند، چه خواهد شد؟

پائولو کوئیلو می‌گوید: «از میان تمام سلاح‌هایی که بشر ساخته است، وحشتناک‌ترین و قدرتمندترین آنها «کلمات» بوده‌اند. خنجرها و نیزه‌ها، ردّ خون به جای می‌گذارند، تیرِ کمان‌ها را می‌توان از فاصله‌ی دور دید، ردّ پای سموم را می‌توان شناسایی کرد و آنها را زدود، اما این کلمات هستند که نابود می‌کنند و در ظاهر هیچ اثری به جای نمی‌گذارند.»

برای همین در این مقاله می‌خواهیم به شرح جملات خطرناکی بپردازیم که افراد باهوش هرگز در محل کار استفاده نمی‌کنند.

جملاتی که افراد باهوش در محل کار بکار نمی برند

حرف‌هایی هست که شما هرگز نباید در محل کار، آنها را به زبان بیاورید.

حرف‌هایی که می‌خواهیم درباره‌شان صحبت کنیم، قدرت خاصی دارند. این توانایی خارق‌العاده را دارند که شما را بد جلوه دهند، حتی وقتی حرف‌های شما عین واقعیت است.

بدتر از همه، وقتی آنها را به زبان بیاورید، دیگر نمی‌شود کاری کرد و به اصطلاح، آب رفته به جوی باز نمی‌گردد.

من از لغزش‌های زبانی تکان‌دهنده، شوخی‌های مبتذل یا آبروریزی‌های سیاسی صحبت نمی‌کنم. اینها تنها موقعیت‌هایی نیستند که شما را بد جلوه می‌دهند.

اظهارنظرهای جزئی، اغلب بیشترین آسیب را به ما می‌زنند، اظهارنظرهایی که ما را در چشم دیگران، نالایق و بدون اعتماد به نفس نشان می‌دهند.

فرقی نمی‌کند چقدر بااستعداد باشید و چه موفقیت‌هایی را کسب کرده باشید، جملات خاصی وجود دارند که اگر آنها را به زبان بیاورید، نگاه دیگران به شما فورا تغییر می‌کند و ممکن است برای همیشه به دید منفی به شما نگاه کنند. این جملات آنقدر بار منفی دارند که در کوتاه مدت روی کار افراد هم اثر منفی‌ می‌گذارند.

روال کار همیشه همین بوده!

تغییرات فناوری آنقدر سریع رخ می‌دهند که حتی یک فرایند شش ماهه هم می‌تواند قدیمی به حساب بیاید. گفتن این جمله که «روال کار همیشه همین بوده» نه تنها باعث می‌شود شما تنبل و تغییرناپذیر به نظر برسید، بلکه باعث می‌شود رئیس شما به این فکر بیفتد که چرا شما از جانب خودتان به فکر بهبود روال کار نبوده‌اید. اگر واقعا کاری را طبق روال همیشگی آن انجام می‌دهید، پس قطعا راه‌های بهتری برای انجام آن کار وجود دارد، اما این شما هستید که در برابر تغییر مقاومت نشان می‌دهید.

تقصیر من نیست!

هرگز ایده‌ی خوبی نیست که تقصیر را گردن دیگران بیندازید. شما باید مسئول باشید. اگر در هر کاری که درست پیش نرفته است، کوچک‌ترین نقشی داشته‌اید، مسئولیت آن را به عهده بگیرید. اگر هم نقشی نداشته‌اید، توضیح «بی‌طرفانه‌ای» از وقایع، ارائه کنید. به حقایق تکیه کنید و اجازه دهید رئیس و همکاران شما نتیجه‌گیری‌های خودشان را درباره‌ی اینکه چه کسی مقصر است، داشته باشند. لحظه‌ای که انگشت اتهام به سوی کسی دراز می‌کنید، لحظه‌ای است که دیگران درمی‌یابند شما فردی هستید که مسئولیت کارهایش را به عهده نمی‌گیرد. این رفتار شما، دیگران را عصبانی می‌کند. بعضی‌ از افراد کلا از کار کردن با شما منصرف می‌شوند و دیگران، وقتی اشتباهی رخ داد، اول از همه، شما را مقصر خواهند دانست.


مقاله مرتبط: ۷ راهکار برای محبوبیت در محیط کاری

نمی‌تونم!

جملاتی که افراد باهوش در محل کار بکار نمی‌برند - به جای گفتن کاری که نمی‌توانید انجام دهید، کاری که از دست‌تان برمی‌آید را انجام دهید.

می‌توان گفت «نمی‌توانم» مترادف عبارت «تقصیر من نیست» است. مردم دوست ندارند «من نمی‌توانم» را بشنوند، چون از نظر آنها معادل «من انجام نخواهم داد» است. گفتن «نمی‌توانم» حاکی از آن است که شما تمایل ندارید مسئولیت‌هایی را به عهده‌ بگیرید که لازمه‌ی به اتمام رساندن کاری است. اگر واقعا نمی‌توانید کاری را انجام دهید بخاطر اینکه مهارت‌های لازم برای انجام آن کار را ندارید، بهتر است لااقل یک راه‌حل جایگزین پیشنهاد کنید. به جای گفتن کاری که «نمی‌توانید» انجام دهید، از کاری که «می‌توانید» انجام دهید بگویید. برای نمونه، به جای «من امشب نمی‌تونم تا دیروقت بمونم»، بگویید: «فردا صبح زود می‌تونم بیام. خوبه؟»، به جای «من نمی‌تونم این محاسبات رو انجام بدم» بگویید: «من هنوز نمی‌دونم چجوری این نوع محاسبه رو انجام بدم. کسی هست به من یاد بده تا دفعه‌ی بعد خودم بتونم انجامش بدم؟»

منصفانه نیست!

همه می‌دانند زندگی منصفانه نیست. گفتنِ «منصفانه نیست» یعنی شما فکر می‌کنید زندگی قرار است منصفانه باشد و نیست و این گفته، شما را خام و بی‌تجربه جلوه می‌دهد. اگر نمی‌خواهید تصویر بدی از شما در ذهن دیگران شکل بگیرد، به حقایق اتکا کنید، فرد مفیدی باشید و پای تعبیر و تفسیرهای خودتان را وسط نکشید. برای نمونه، می‌توانید بگویید: «من متوجه شدم که شما اون پروژه‌ی بزرگ رو به (فلان همکار) محول کردین که من دوست داشتم انجامش بدم. میشه دلیل این انتخاب شما رو بدونم؟ دوست دارم بدونم از نظر شما، چرا من مناسب نبودم اون پروژه رو انجام بدم تا فرصتی برای بهتر کردن مهارت‌هام داشته باشم.»

این در شرح وظایف کاری من نیست!

این سخن طعنه‌آمیز باعث می‌شود شما به گونه‌ای جلوه کنید که انگار فقط برای دریافت چک حقوق ماهانه‌‌‌تان، وظایف‌تان را انجام می‌دهید، نه بیشتر و نه کمتر. اگر امنیت شغلی برای‌تان مهم باشد، این طرز تفکر اصلا خوب نیست. اگر رئیس‌تان از شما می‌خواهد کاری را انجام دهید که احساس می‌کنید مناسب موقعیت شما نیست (در صورتیکه با اخلاقیات مغایرت نداشته باشد)، بهترین واکنش این است که ابتدا وظیفه‌ی محول‌شده را با اشتیاق انجام دهید، اما پس از اتمام کار، با رئیس خود درباره‌ی نقش‌تان در شرکت و اینکه آیا وظایف کاری شما نسبت به گذشته، تغییر کرده یا نه، صحبت کنید. این حرکت تضمین می‌کند که شما خرده‌پا و بی‌اهمیت در نظر گرفته نمی‌شوید. همچنین این امکان را به شما و رئیس‌تان می‌دهد که شرح بایدها و نبایدهای وظایف‌ کاری‌تان را به‌روز کنید و در این مورد به درک متقابل برسید.

شاید این ایده احمقانه باشه/ می‌خوام یک سؤال احمقانه بپرسم

این جملات خالی از اراده، فورا اعتبار شما را از بین می‌برند. حتی اگر بعد از گفتن این عبارات، یک ایده‌ی عالی را مطرح کنید، باز هم نشان داده‌اید که اعتماد به نفس ندارید و این باعث می‌شود شنونده هم اعتمادش را به شما از دست بدهد. سعی نکنید بدترین منتقد خود باشید. اگر به گفته‌های‌ خودتان اعتماد نداشته باشید، پس دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد. اگر واقعا از موضوعی اطلاعی ندارید، بگویید: «من الان اطلاعات لازم رو ندارم، اما اجازه بدید این اطلاعات رو به‌دست بیارم و بعد با شما صحبت کنم.»

سعی می‌کنم!

«سعی کردن» هم درست مانند «فکر کردن»، آزمایشی به نظر می‌رسد و حاکی از آن است که شما به توانایی‌تان برای انجام کاری، اعتماد ندارید. مالکیت کامل توانایی‌های‌تان را در دست بگیرید. اگر از شما خواسته‌اند کاری را انجام بدهید، یا متعهد به انجام آن کار بشوید یا چاره‌ای پیشنهاد کنید، اما نگویید سعی می‌کنم انجامش بدهم، چون با گفتن این حرف، اینطور به نظر می‌رسد که انگار خیلی هم تلاش نخواهید کرد.

فقط یک دقیقه طول می‌کشه!

گفتن این حرف که انجام کاری فقط یک دقیقه طول می‌کشد، مهارت‌های شما را تخریب می‌کند و اینطور به نظر می‌رسد که شما با عجله و شتاب، کارهای‌تان را پیش می‌برید. اگر واقعا احساس می‌کنید که می‌توانید کاری را ظرف ۶۰ ثانیه تمام کنید، پس راحت باشید و بگویید که انجامش زمان زیادی نمی‌برد، اما جوری نگویید که به نظر برسد آن کار می‌تواند زودتر از زمان مورد انتظار انجام شود.

از این کار متنفرم!

جملاتی که افراد باهوش در محل کار بکار نمی‌برند - هرگز در محل کار نگویید از کارم متنفرم

آخرین چیزی که انتظار می‌رود در محل کار از کسی شنیده شود این است که بگوید چقدر از کارش متنفر است. با این کار، برچسب یک آدم منفی را به شما می‌زنند و شما باعث می‌شوید روحیه‌ی جمعی پایین بیاید. چشمان تیزبین رؤسا همیشه مراقب این آدم‌های منفی‌بافی است که روحیه‌ی دیگران را خراب می‌کنند. ناگفته نماند این رؤسا به خوبی می‌دانند که همیشه جایگزین‌های مشتاق و قدردانی هستند که جای این افراد را بگیرند.


مقاله مرتبط: چرا از کار خود نفرت دارید؟

اون تنبله/ نالایقه/ احمقه!

اظهارنظرهای توهین‌آمیز درباره‌ی همکاران هیچ جنبه‌ی مثبتی ندارد. اگر نظر شما درست باشد، پس دیگران هم مثل شما این را می‌دانند و نیاز نیست شما آن را به زبان بیاورید. اگر نظر شما نادرست باشد، این خود شما هستید که در آخر، احمق به نظر می‌رسید. این مسلم است که همیشه در محل کار چنین آدم‌های نالایق یا تنبلی باشند و این احتمال وجود دارد که همه، این افراد را بشناسند. اگر شما قدرت اصلاح یا اخراج این افراد را ندارید، پس با پچ‌پچ کردن درباره‌ی بدی‌های آنها چیزی عاید شما نمی‌شود. صحبت کردن از بی‌عرضگی همکاران‌تان نشان‌دهنده‌ی تلاش مفتضحانه‌ی شما برای خوب جلوه‌ دادن خودتان است. این رفتار شما، در نهایت گریبان خودتان را خواهد گرفت. چگونه؟ دیگران هم از نالایقی شما در گوش هم می‌گویند.

جمع‌بندی

پیامد به‌کار بردن این جملات، شما را غافلگیر خواهد کرد، پس همیشه حواس‌تان به گفته‌های‌تان باشد.

برگرفته از: linkedin.com

برچسب‌ها:
زهرا ذوالقدر نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه‌ها (58)

 1. احسنت و افرین به شما خواهر گرامی سرکار خانم زهرا ذوالقدر با این مطالب بسیار زیبا و مفید در پناه حق تعالی موفق و موید باشید

 2. سپاس از لطفتون بابت مطالب مفیدی که درسایتتون قراردادین به نظر من حتی اگر تمام مطالب قابل اجرا درمملکتمون نباشه اما دونستنشون خالی از لطف نیست چون فن بیان ونحوه ارتباط دردنیای امروز باجوامع مختلف بسیارگسترده و حائز اهمیت هستش

 3. اینکه انتظارات و توقعات مدیران و صاحب کاکاباعث میشه ادم ناخواسته یک سزی از این جملات را بگه ب قول دوستان عزیز حیف این شیوه های عاقلانه که تو کشور ما هیچ کاربردی نداره و شاید برعکس استفاده کردنش کارت رو بهتر کنه

 4. توی ادارات ایران اگه کاری که در شرح وظیفه کاریت نیست انجام بدی میشه “وظیفه” اگه هم بعد یک بار انجام دادن دیگه انجام ندی میشی متخلف و کارمند تنبل و کارشکن . پس بهتره از همون اول بگی جزو شرح وظیفه من نیست و خلاص …. اینجا ایرانه دوست عزیز

 5. سلام از زحماتتون ممنونم،مقاله بالا رو خوندم بسيار مفيد بود.لطف ميكنيد در مورد رفتار مديران و اينكه چطور و با چه اصولي مقررات و وظايف پرسنل رو به كارمندان تفهيم كنند مطلب بگذاريد،ممنونم

 6. با سلام . بنظر من این مطلبی که نوشتید بیشتر برای غربی ها و بافرهنگ متفاوت میتونه کاربرد داشته باشه . اغلب این کلمات به عنوان عرفی از فرنگ ملت ایرانه و حتی اگر تغیرش بدیم کسی درکش نمیکنه

  1. دقیقا همینطور ک آقا آرش میگه.این جملات توی فرهنگ و محیط کار ما واقعا کارایی نداره.مخصوصا ۲ جمله: روال کار همیشه همین بوده و این توی شرح وظایف من نیست!!!!!!
   البته برخلاف همه ک میگن با یه گل بهار نمیشه به نظر من با یه گلم بهار میشه،ولی نه توی ایران!!!!!
   در کل متن ترجمه شده خوبی بود!
   ممنون

 7. خوبه من خودم گاها یکی دو تاشو انجام میدم و از دیگرانم این اشتباهاتو دیدم اکثر افراد از تاثیر چنین جملاتی خبر ندارن خوبه که باعث آگاهی میشید🍀

 8. سلام،خیلی مقاله مفیدی بود،ولی مشکل شخصی من درمحيط کارانه که نميتونم مثل بقیه محافظه کاربشم وخيلي رک وراست مشکلاتم روبیان میکنم،چه کارکنم که حرف دلم روبزنم ولی مافوقم رونرنجونم

 9. خیلی خوب بود. به ظاهر عبارات بدیهی بودند ولی متاسفانه درصد زیادی از ما همین موارد رو فراموش میکنیم و اجرا نمیکنیم.

 10. شاید از دیدگاه کمال گرایانه تلاش‌های ما نقطه ضعف هائی داشته باشه اما به نظرم خود تلاش و ارائه خدمت بسیار ارزشمنده. بنابراین وظیفه خودم میدونم از شما کمال تشکر رو داشته باشم. به سهم خودم بسیار استفاده کردم و لذت بردم. برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

 11. سلام ممنونم از اینکه با خواندن این متن به من کمک کردید تا رفتار بهتری داشته باشم.شما زحمت کشیدید و حتما نیتتون خبر بوده اما متن های ترجمه شده اغلب در بعضی موارد با فرهنگ ما و روابط موجود در جامعه ایران سازگاری نداره خیلی بهتر بود اگه دانشمندان ما هم متناسب با فرهنگ ما و به امین شیوایی متونی ارائه بدن.

 12. خیلی ممنون چرا که با خوندن این مقاله من به اشتباههای خودم درسره کارم پی بردم واقعا ازتون ممنون چرا که این یه تلنگر خوبی برای من بود تا بتونم خودمو اصلاح کنم تشکر

 13. سلام ، ممنون از زماني كه براي آگاه سازي اشخاصي چون من زمان ميگذاريد و مطالب آموزشي رو براي ما به اشتراك ميگذاريد ، واقعا خوب بود

 14. عالی بود …
  خیلی برام مفید واقع شد ..جملاتیکه نیازش داشتم. شما در این مقاله تون ذکر کردید
  ممنون از تلاش و زحمات تان

 15. بنظرم باذکر منبع یا بی ذکر منبع هدف این باشه ک چیز جدیدی یاد بگیریم ک در وقتش استفادشو ببریم. ممنون از مطالبتون

 16. از شما کمال تشکر رو میکنم و بهتون خسته نباشید میگم و منتظر مقاله های بعدیتون میمونم.
  راستش بنده چند روزی هست که دارم روی هدف هام تمرکز میکنم که از خودم و زندگیم چی میخوام و خوشحالم که مشغولیت های ذهنیم به نتیجه نشسته
  وقتی به یک هدف کلی خیره میشید و فکر میکنید ، تمام کار هاتون کنترل شده صورت میگیره و دقیقا کار هایی که من در محل کارم توی این چند روز، بعد از نتیجه گیری کلی برای زندگیم انجام دادم و با استفاده از راه حل هایی که برای خودم تعیین کردم
  متوجه شدم که میتونم خیلی از مشکلات رو کنترل کنم و بر روی اونها چیره بشم.
  دقیقا توی این مقاله، گفتگو هایی رو دیدم که دارم انجامشون میدم و صد البته مسائل بسیار مهمی هستند برای شخصیتتون و برای گسترش دادن شخصیتتون.
  برای یاد اوری این مسائل مهم ازتون ممنونم و به هر کسی که دوست داره زندگی خودشو تغییر بده و رو به رشد قدم برداره، توصیه میکنم تک تک این مطالب رو بخونه و تصویر سازی ذهنی کنه و دونه دونه ازشون درس بگیره

  1. خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده و از تجربیات شخصی خودتون گفتین که بسیار ارزشمنده. موفق باشید.

 17. سلام موضوع جالبی رو انتخاب کردید از تلاشی که به خرج دادید واقعا ممنونم
  انچه که بیشتر در این مقاله قابل تحسینه تلاش عاشقانه و امیدوارانه و خیر خواهانه برای عموم هست
  در نقد این مقاله مقدمه ای پربار وعالی که افراد رو متوجه اهمیت کنترل زبان میکند اما درادامه خود مقاله جای بحث دارد مثلا گفتن این جمله با اعتماد بهنفس که این وظیفه ی من نیست در برخی از مواقع جلوی زیاده طلبی و سو استفاده مدیران را میگیرد و اگر چه جمله منفی به نظر برسد اما به تجربه ای که دارم بسیار هم ضرورت دارد و نتایجی مثبتی دارد و در نهایت احترام و حقوق فرد را حفظ میکند
  خود مقاله نیاز به تحقیق و تلاش بیشتری دارد

  1. سلام. ممنونم از شما و همه دوستانی که مقالات سایت رو با دقت و حوصله می خونن و نظراتشون رو به اشتراک میذارن. تجربه شما و نظراتتون برای من و همه همکارانم ارزشمنده. اگه به این موضوع یا هر موضوع دیگه ای علاقه دارید، مطمئن باشید مقالات دیگه ای در اون راستا با هدف پوشش دادن به مطالب مهم مربوط به اون موضوع، در سایت «چطور» ترجمه شده یا در دست ترجمه ست.

 18. متاسفانه هیچ یک از مطالب شما منبع ندارد و تمام این نویسنده های شما، نویسنده نیستند بلکه مترجم هستند. مقاله ای را در سایت های معتبر منتشر خواهم کرد تا مردم به کمک شود تا توجه چندانی به مطالب زرد نشود.

  1. با عرض سلام خدمت شما خواننده عزیز و محترم. تمامی مقاله های سایت چطور با ذکر منبع در انتهای مقاله منتشر میشن و این از اصول مسلم و اخلاقی کار ما هست (منع مقاله بعنوان مثال در مقاله ای که شما منتقدش بودین، در انتها به این صورت نوشته شده: برگرفته از: linkedin.com که اگه روش کلیک کنید در صفحه جدیدی باز میشه). نکته دیگه اینکه فقط گزیده مقاله ها نوشته خود مترجم هست و مقاله اصلی ترجمه ما هست که خالی از ذوق و سلیقه و تلاش ما برای بومی سازی اونا (در صورت لزوم) مطابق فرهنگ خودمون نیست. بهرحال من از حساسیت شما نسبت به کیفیت مطالبی که در اختیار خواننده ها قرار میگیره تقدیر می کنم.

 19. هرچند به‌ظاهر کلّی و عام بود، آوردنِ همه‌یِ این نکته‌ها در کنارِ هم بسیار ارزنده است. ضمنِ این‌که جمله‌هایِ یکم و هشتم، تازه بودند و کم‌تر به آن‌ها فکر کرده‌بودم.
  بسیار متشکّرم خانمِ ذوالقدر

 20. خیلی عالی بود . من بدون اینکه جایی این مطلب رو خونده باشم .خودم ۶ موردش رو رعایت میکردم .و درملاک ارزیابی کارمندانم هم این مطالب رو نا خواسته به کار میبردم

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسابقه استعدادهای نویسندگی

برای شرکت در مسابقه و اطلاع از شرایط آن بر روی دکمه زیر کلیک نمائید: