۷ روش برای یادگیری کلمات جدید زبان خارجی

۷ روش برای یادگیری کلمات جدید زبان خارجی
امتیاز مطلب: ٩٤%
94

مشغول یادگیری زبان خارجی جدیدی هستید؟ دیروز چند کلمه‌ی جدید یاد گرفتید؟ امروز چند تا از آنها را به یاد می‌آورید؟ آیا کاربرد و قاعده‌ی استفاده‌شان را می‌دانید؟ در مکالمات‌تان چند بار از آنها استفاده کردید؟
کاش می‌شد این کلمه‌های بازیگوش در گوشه‌ای از ذهن‌مان بنشینند و جُم نخورند و هر وقت لازم‌شان داشتیم بی‌درنگ و بدون تقلا خود را نشان دهند! خبر خوب اینکه روش‌هایی وجود دارند که یادگیری کلمات جدید را برای‌مان ساده‌تر، لذت‌بخش‌تر، سریع‌تر و مؤثرتر می‌کنند. ۷ روشی که در ادامه می‌خوانید یادگیری کلمات جدید زبان خارجی را برای‌تان ساده‌تر می‌کنند.

۱. میان کلمات پیوند ایجاد کنید

پیوند

مغز ما آنچه را می‌خوانیم به تصویر، ایده و احساسات تبدیل می‌کند و سپس این داده‌های جدید را به دانسته‌های پیشین پیوند می‌دهد و اینگونه ما چیزها را به یاد می‌آوریم. به عبارتی هر چیز جدیدی جایش را در میان دانسته‌های قدیمی پیدا می‌کند. درختی بزرگ با شاخه‌های فراوان و انبوهی از برگ در مقایسه با یک درخت کوچک با شاخه‌های تُنُک آسان‌تر به چشم می‌آید. کارکرد مغز نیز مشابه است. وقتی کلمه‌ یا ایده‌ای تازه را با دانسته‌های پیشین پیوند می‌دهید، یافتن آن در هنگام نیاز آسان‌تر است. اما چطور این روش را برای کلمات به کار بگیریم؟ روش کار ساده است. تار عنکبوت را مجسم کنید. چیزهایی را که می‌خواهید به یاد بسپارید در وسط کاغذ بنویسید، سپس مانند تار عنکبوت خط‌هایی از مرکز به بیرون بکشید و در انتهای آنها، ایده‌ها، کلمات و حتی تصاویری را که با فکر کردن به کلمه‌ی مرکزی به ذهن‌تان خطور می‌کند، قرار دهید. مهم نیست چه چیزی، هر چه به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید.
با این کار که شاید تنها ۲ دقیقه طول بکشد، پیوند میان همه‌ی این کلمات در مغزتان نقش می‌بندد و هر زمان یکی از این کلمات را ببینید با بشنوید به راحتی کلمات دیگر را به یاد می‌آورید. برای اثرگذاری بیشتر می‌توانید دلایلی را که به نظرتان این کلمات را به هم پیوند می‌دهند، توضیح دهید. هر چه بیشتر این کار را بکنید، پیوندهای بیشتری ایجاد می‌کنید و پیوندهای بیشتر به یاد آوردن کلمات را آسان‌تر می‌کنند.


مقاله مرتبط: ۷ نکته برای یادگیری زبان جدید از دید مترجم‌های TED

۲. ترتیب و قواعد استفاده را فراموش نکنید

قواعد

به خاطر سپردن کلمات مهم است، اما انگلیسی هم مانند چینی و مانند فرانسوی یک زبان است و زبان فقط مجموعه‌ای از کلمات نیست که با به خاطر سپردن‌شان کار تمام شود. زبان ابزاری است که انسان به وسیله‌ی آن افکارش را توضیح می‌دهد و ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین شما باید بدانید هر کلمه چطور استفاده می‌شود. برای این کار مثال‌هایی از چگونگی کاربرد کلمات پیدا کنید، نوشتن کلمات مختلف، قبل و بعد از کلمه‌ی مورد نظر، به یاد سپردن چگونگی استفاده‌ی آن را آسان‌تر می‌کند. مثلا کلمه «مغرور» را در نظر بگیرید، چیزی مثل این بنویسید: «… مرد مغرور قدبلند…» این کار به شما کمک می‌کند به یاد بسپارید «مغرور» یک صفت است که در مورد انسان‌ها به کار می‌رود. پس از این کار، برای تمرین بیشتر، با کلمه‌ی مورد نظر ۳ جمله‌ی کامل بسازید.


مقاله مرتبط: ۲۲ نکته برای یادگیری زبان خارجی

۳. از عکس و تصویر استفاده کنید

داده‌های دیداری

اگر می‌توانید تصویری بکشید که معنی کلمه‌ی مورد نظر را برای‌تان تداعی کند. این کار شاید عجیب به نظر برسد ولی واقعا مؤثر است. در میان انبوه اطلاعاتی که مغز ما هر روز دریافت می‌کند، یک تصویر عجیب و غریب مغزمان را غافلگیر می‌کند و می‌دانیم که انسان به ندرت غافلگیری‌ها را فراموش می‌کند. همچنین ساختار مغز به گونه‌ای است که داده‌های دیداری را بهتر و سریع‌تر جذب و درک می‌کند. با کشیدن یک تصویر با‌مزه که معنی کلمه را نشان می‌دهد، مغزتان به آسانی آن را به خاطر خواهد سپرد.


مقاله مرتبط: آیا استفاده ۱۰۰ درصد از مغز امکان‌پذیر است؟

۴. داستان بسازید

داستان‌سرایی

دانش‌آموزان من همیشه از تعداد زیاد کلماتی که باید به یاد بسپارند، شکایت می‌کنند. برای این مشکل یک ترفند به شما معرفی می‌کنم؛ کافی است یک داستان عجیب و دیوانه‌وار بسازید که همه‌ی آن کلمات را در خودش داشته باشد. داستان را در ذهن‌تان مجسم کنید. ما معمولا داستان‌ها را، مخصوصا داستان‌های عجیب و غریب را که تجسم‌شان لذت‌بخش است، راحت‌تر به یاد می‌آوریم. داستان را چندین بار تعریف کنید تا همه‌ی کلمات را به یاد بیاورید. بهتر است در داستان‌تان، از جملات عجیب و بامزه استفاده کنید. مثلا این کلمات را در نظر بگیرید: «کفش، پیانو، درخت، مداد، پرنده، کتاب، راننده، سگ، پیتزا، گل، در، تلویزیون، قاشق، صندلی، پریدن، رقصیدن، رایانه، سنگ.»
داستان شما می‌تواند به این شکل باشد:

یه «پیانوی» تنها که کفش پوشیده، روی یه «درخت» نشسته. درختِ ما خیلی عجیبه چون یه نفر یه «مداد» خیلی بزرگ توی اون فرو کرده. روی این مداد، یه «پرنده» نشسته و به اتوبوسی پر از آدم نگاه می‌کنه، آدم‌های توی اتوبوس در حال «کتاب» خوندن هستند؛ حتی «راننده» هم مشغول کتاب خوندنه و این خیلی بده چون حواسش به رانندگی نیست! برای همین، راننده با یه «سگ» که وسط خیابون داشت «پیتزا» می‌خورد تصادف می‌کنه و سگ می‌میره. راننده یه گودال می‌کنه و سگ رو دفن می‌کنه و روی اون «گل» می‌گذاره. راننده یه «در» روی قبر می‌بینه و اون رو باز می‌کنه. پشت در، یه «تلویزیون» هست که به جای آنتن دو تا «قاشق» روی سرش داره! هیچ‌کس تلویزیون تماشا نمی‌کنه چون همه دارن «صندلی» رو نگاه می‌کنند که در حال «پریدن» و «رقصیدنه» و به «رایانه» «سنگ» پرتاب می‌کنه… .

این کار را امتحان کنید؛ حتما شگفت‌زده خواهید شد!


مقاله مرتبط: ۱۰ فوت و فن برای یادگیری هر زبانی که دلتان می‌خواهد

۵. کلمات را مانند یک پازل ببینید

شرلوک و کلمات

از ریشه‌ی کلمه، پیشوند و پسوند آن برای حدس زدن معنی کمک بگیرید. مثلا شاید معنی کلمه‌ی «microbiology» را ندانید اما از قبل می‌دانید که «micro» به معنی «خیلی کوچک» است، همچنین به خاطر دارید «ology» یعنی «مطالعه و شناخت یک موضوع»، پس تا اینجای کار به «مطالعه‌ی چیزهای کوچک» رسیدید. حال اگر یادتان باشد که «bio» به معنی «موجود زنده» است، تبریک می‌گویم، شما معما را حل کرده‌اید: microbiology یعنی مطالعه‌ی جانداران خیلی کوچک. انگلیسی و هر زبان دیگری مانند یک پازل یا معما است. کلمات جدید با کنار هم قرار دادن کلمات دیگر ساخته می‌شوند، پس اگر فهرستی از پیشوند‌ها و پسوندهای مختلف تهیه کنید و معنی آنها را به یاد بسپارید، می‌توانید معنی کلمات بسیاری را حدس بزنید.


مقاله مرتبط: چگونه کلمات انگلیسی را به خاطر بسپاریم

۶. کلمات مترادف و متضاد را همزمان یاد بگیرید

مثلا همزمان روی دو کلمه‌ی متضاد «شاد» و «عصبانی» (angry/happy) یا کلمات مترادف (هم‌معنی) «عصبانی» و «کج‌خلق» (angry/cross) کار کنید. به یاد آوردن موارد مشابه و متضاد برای ما آسان‌تر است، زیرا معمولا با هم و جفتِ یکدیگر، در ذهن‌مان نقش می‌بندند.


مقاله مرتبط: یادگیری یک زبان‌ خارجی چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

۷. اهمیت زمان را فراموش نکنید

تکرار، تکرار، تکرار

به گفته‌ی روانشناسانی که درباره‌ی چگونگی به یاد آوردن تحقیق می‌کنند، روش بهتری برای یادگیری سریع‌تر و پایدار‌تر وجود دارد و آن این است که کلمات جدید را به سرعت و بلافاصله به کار بگیرید. ۱۰ دقیقه پس از آشنایی با لغت جدید، آن را در جمله‌ای به کار ببرید، ۱ ساعت بعد این کار را تکرار کنید، همین طور ۱ روز بعد و ۱ هفته بعد. پس از این مدت، آن کلمه برای همیشه در ذهن‌تان حک می‌شود.

برگرفته از: edition.tefl.net

برچسب‌ها:
الناز طرزمنی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (33)

 1. عباس پله عباس پله گفت:

  عالی بود،ممنون

 2. profile-placeholder غلامرضا محمدزاده گفت:

  من پیشنهاد می کنم به تابلوهایی که در شهر می بینیم هم توجه کنیم خیلی از آنها هر روز مقابل چشم ما قرار می گیرند و گاهی کلماتی در آنها به کار رفته که زبان خارجی هستند نمی خواهم مثال بزنم می خواهم خودتان بروید سراغ این کار . خیلی بهتون کمک می کند

 3. profile-placeholder زینب گفت:

  سلام مرسی. ولی بیشتر کلمات واقعا شبیه همدیگه اند . منکه قاطی میکنم و سخته برام. شایدم از پایه ضعیف هستیم. من فقط حفظ میکنم و بعد از چند مدت یادم میره. بازم ممنونم

 4. profile-placeholder ابوالفضل گفت:

  ممنون خیلی مطلب جالبی بود

 5. profile-placeholder فیروزه زنده دل گفت:

  متن خیلی خوبی بود برای منم مهم بود چون علاقه به یادگیری دارم و ترفندهای خوبی ارائه دادین نظرسایرین هم بیشتر تشویق میکنن ،وسوالم اینه که سن در یادگیری مهمه ایاترفندهایی هم برای اموزش افراد میانسال میدونین راهنمایی کنین تا ازعهده این کار بربیایند

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده. و به نظرم مهم‌تر از سن و سال علاقه و پشتکاره! احتمالا تنها تفاوت اینه که شاید یادگیری یه کم بیشتر زمان ببره! شخصا فکر نمی‌کنم ترفند خاصی لازم باشه، فقط باید بیشتر وقت بذارید و بیشتر تمرین کنید. موفق باشید!

   1. profile-placeholder بهرام زاده گفت:

    خیلی ممنون از زحماتی که در این خصوص می کشید, بسیار مفیدوارزنده است.یک سوال هم داشتم برای یادگیری لغات و به ذهن سپردن آنها و عدم فراموشی چه باید کرد؟ چون زبان انگلیسی را خیلی دوست دارم ولی مشکلم لغات کمی که یاد گرفته ام. امیدوارم همیشه سربلندباشید.باتشکر

    1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

     دخالت بنده رو ببخشید!‌
     ولی نگاهی بندازید به این مطلب:
     http://chetor.com/?p=18026
     فکر می کنم بهتون کمک می کنه 🙂

    2. profile-placeholder یه نفر گفت:

     تکرار مکرر و با فواصل زمان بندی شده و استفاده از جعبه ی لایتنر بسیار مفیده و کمک شایانی میکنه
     و حتما باید کلماتی که یاد گرفته اید در جمله ی مثال به کار ببرید و در فلش کارتتان نوشته شود

 6. profile-placeholder راد گفت:

  با اين مقاله عاشقت شدم … حرف نداشت…

 7. profile-placeholder ss گفت:

  نظر های منفی وجود نداشته

 8. profile-placeholder آوا گفت:

  یه نکته دیگه اضافه کنم.ساختار مغز و ذهن انسان جوریه که معمولا موضوعات مضحک و نامتعارف رو که اسباب تحریک و قلقلک منطق رایج هستند به نحو مطلوب تری حفظ میکنه.بنابر این خواندن لطیفه و طنز با زبان مقصد مفید خواهد بود.

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   کاملا درسته. نکته‌ای هم که پیشتر گفتین درسته و البته کاربردی. سپاس از توجه و ابراز نظرتون.

 9. profile-placeholder آوا گفت:

  سلام النازخانم!ممنون از مطلب کاربردی وارزشمندت.یکی دیگه از راه های تثبیت واژه های زبان مقصد٬مطالعه متون مربوط به موضوعات مورد علاقه یا مرتبط با کار و زندگی شخصی هست.مثلا کسیکه علاقه زیادی به مطالب روانشناسی٬سیاسی٬اقتصادی….داره یا به ورزش یاشغل خاصی مشغوله مسلما با مطالعه متونی با محتوای موضوعات فوق ٬سرعت یادگیری و میزان ماندگاری آموخته ها بیشتر میشه.

 10. hamed hamed گفت:

  خسته نباشین مطالبتون عالیه ممنونم

 11. profile-placeholder MIKIJAN2016 گفت:

  باکمال تشکرکاملامفیدونتیجه بخشه؛بعنوان کسی که درطول دوران دبیرستان ازهمین روش بااندکی تفاوت استفاده میکردم ودرحالیکه همکلاسیام ازشنیدن امتحان زبان موروتنشون سیخ میشدهیچوقت نمره من کمتراز۱۹نشدحتی توامتحانات نهایی؛ضمناحفظ کردن افعال باقاعده ازاصول موفقیت توزبانه

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   سپاس از شما به خاطر نظر و پیشنهادتون!

 12. profile-placeholder hossein گفت:

  سلام
  برای حفظ لغات بهتره از جعبه لایتنر استفاده کنید چون بر اساس نمودار یادگیری طراحی شده
  خود این روش باعث تشویق و احساس علاقه به حفظ لغات بیشتر میشه

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   این هم یه روش یادگیریه. به هر حال آدم‌ها از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند و هر کس با یه روش بهتر جواب می‌گیره. سپاس از اینکه نظرتون رو در میون گذاشتید

  2. profile-placeholder یه نفر گفت:

   اسم منحنی ابینگهاوسه (ebbinghaus curve)

 13. profile-placeholder آیدین گفت:

  موارد ۲ و ۳ برام جالب بود، با تشکر از مقاله مفید و آموزنده

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   سپاس از شما

 14. profile-placeholder علیرضا گفت:

  با سلام
  بنده تا پارسال ده ها بار زبان انگلیسی را می خواستم یاد بگیرم هر بار با شکست مواجه می شدم تا اینکه پارسال در اینترنت با روش و الگویی مواجه شدم و خوشبختانه با اجرای آن فرمول در زمان کوتاه به یادگیری مطلوبی رسیدم مشکل من و ما، یادگیری نیست فراموش کردن است. بایست ببینیم چیکار کنیم یادمون نره.
  با آرزوی موفقیت

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   به نکته‌ی خوبی اشاره کردید. سپاس

 15. profile-placeholder ,برخی گفت:

  نکات کار بردی خیلی خوبی بود ولی اگر دونفره کار بشه بسیار تاثیر دارد‌‌‌

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   سپاس از ابراز نظرتون

 16. profile-placeholder علی گفت:

  بله – خیلی خیلی مفید بود

 17. profile-placeholder محمد گفت:

  نکات خیلی مهمی بودن ولی میشه درمورد گرامر هم توضیح بدین.ممنون

 18. profile-placeholder محمد گفت:

  نکات خیلی مهمی بودن ولی میشه درمورد گرامر توضیح بدین.ممنون

  1. profile-placeholder یه نفر گفت:

   بهترین کتاب و لذت بخش ترین روش یادگیری گرامر استفاده از سری سه جلدی گرامر کاربردی یا grammar in use است، این کتاب ها به زبان فارسی هم ترجمه شده و گرامرها به فارسی توضیح داده شده

 19. profile-placeholder salem گفت:

  سلام خانم الناز عزيز باز هم مقاله ارائه بدهي

 20. profile-placeholder دانیال گفت:

  خیلی اموزنده بود .من علاقه دارم لطفا راهنماییی کنید

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   در یادگیری زبان، تکرار و تمرین خیلی اهمیت داره. در هر روشی، سعی کنید هر نکته‌ی جدیدی رو که یاد گرفتید، لغت یا نکته‌ی گرامری یا…، همونطور که مقاله می‌گه به دفعات مرور کنید و در مثال‌های مختلف به کار ببرید. خوشحالیم که مقاله براتون مفید بود.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان