۳ سوالی که برای افزایش هوش هیجانی باید از خود بپرسید

۳ سوالی که برای افزایش هوش هیجانی باید از خود بپرسید
امتیاز مطلب: ٩٤%
94

هوش هیجانی (EI or EQ) توانایی فرد در شناخت و درک احساسات خود و دیگران و در نهایت رسیدن به یک تصمیم درست است. هوش هیجانی توانایی کنترل احساسات و داشتن واکنش مناسب در مواقع لزوم است. در واقع هوش هیجانی جنبه‌های بسیار پیچیده‌ای از همدلی، همدردی و دلسوزی را آشکار می‌کند. در این مقاله می خواهیم شما را با ۳ سوالی آشنا کنیم که قبل از انجام هر کاری اگر از خودتان بپرسید، کیفیت روابط و هوش هیجانی شما را افزایش می‌دهد.

هوش هیجانی به ما کمک می‌کند، عاقلانه‌تر رفتار کنیم. کمک می‌کند بتوانیم عادت‌های بد ارتباطی‌مان را زیرپا بگذاریم و دیگران پیامِ ما را به بهترین شکل ممکن دریافت کنند.

هوش هیجانی

برای مثال، آیا تا به حال حرفی زده‌اید که از گفتنش پشیمان شده باشید و آرزو کنید کاش زمان به عقب برمی‌گشت تا فرصت جبران اشتباه را داشتید؟ از نقاط ضعفی که برخی افراد سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و باعث آزار خودشان و حتی دیگران می‌شود این است که هر چیزی که به ذهنشان می‌رسد، بدون فکر کردن به زبان می‌آورند. غلبه بر این ضعف به حرف ساده است، اما استفاده از این سه سوال کوتاه به شما کمک می‌کند تا چیزی نگویید که در آینده پشیمان شوید.


مقاله مرتبط: افرادی که هوش هیجانی پایین دارند، چگونه رفتار می‌کنند؟

سه سوال کلیدی

من این سه استراتژی هوشمند را از جایی آموختم که اصلا انتظارش را هم نداشتم. وقتی مصاحبه تلویزیونی با کمدین مشهور کریگ فرگوسن را تماشا می‌کردم، به چند نکته‌ی حکیمانه پی‌بردم. همیشه قبل از گفتن هر چیزی این سه سوال را از خودتان بپرسید:

 • گفتن این حرف چقدر ضرورت دارد؟
 • لازم است این حرف را من بزنم؟
 • لازم است همین حالا این حرف را بزنم؟

فرگوسن می‌گوید سه بار ازدواج کردم تا بالاخره این نکته را فهمیدم.

شاید این یک روش ساده و پیش‌پا افتاده باشد، اما بهتر است قبل از اینکه به دلیل سادگی آن را کنار بگذارید، به این فکر کنید که به کارگیری این روش تا چه میزان می‌تواند باعث کاهش نظرات نامناسب در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گردد. حتی می‌توانید یک گام جلوتر بروید و تاثیر آن را در کار خود نیز ببینید:

تصور کنید که شما یک مدیر هستید و سخت کار می‌کنید تا روابط‌تان را با افراد خاصی در تیم کاری بهبود ببخشید. فرض کنید یکی از اعضای تیم، کار بزرگ و تاثیرگذاری انجام داده‌است؛ اکنون فرصت مناسبی برای تحسین و تشویق آن فرد است. شما با گفتن جمله‌ی «کارت عالی بود»، می‌توانید این حسِ خوب را به کارمندان‌تان منتقل کنید. فراموش نکنید که تشکر صمیمانه، درست و به موقع در ایجاد انگیزه در کارمندان تاثیر بسزایی دارد.

اما ناگهان یادتان می‌افتد که چند هفته پیش خطایی از کارمندان سرزده است که باعث ناراحتی شما شده‌ است، پس به خودتان می‌گویید: «منطقی است که همین الان در مورد آن اشتباه نیز تذکر بدهم». یا فکر می‌کنید بهتر است تا فراموش نکرده‌اید، تذکر بدهید.

نه! صبر کنید! از خودتان بپرسید:

 • گفتن این حرف چقدر ضرورت دارد؟
 • لازم است این حرف را من بزنم؟
 • لازم است همین حالا این حرف را بزنم؟

درست است، انتقاد سازنده بلافاصله بعد از هر اشتباه کارساز است. اما الان زمان مناسبی برای گفتن و یادآوری خطای گذشته نیست، این‌کار نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه بر رابطه‌ی شما با اعضای تیمِ کاری‌تان نیز تاثیر منفی می‌گذارد. اگر الان اشتباه گذشته‌ی کارمندتان را یادآوری کنید، هر چیز خوبی که ممکن است، با تحسین و تشویق به دست بیاورید، از بین می‌رود.

در این‌جور مواقع فرد احساس می‌کند:

شما فقط می‌خواستید با تعریف کردن او را نرم کنید تا ضربه‌ی آخر را راحت‌تر بزنید.

وقتی از خودتان این سه سوال را بپرسید، احتمالا پاسخ شما یکی از این موارد است:

 • خودت خوب می‌دونی که انتقادی که قصد گفتنش را دارم، آنقدرها هم مهم نیست. حتی ممکن است نظرم در مورد آن نیز به مرور تغییر کند.
 • شاید بهتر باشد، اول با رهبر تیم‌ِ کاری در مورد آن صحبت کنم. شاید چیزی که من چند هفته پیش دیدم، همه‌ی آن چیزی نباشد که اتفاق افتاده‌ است.
 • قطعا لازم است تا در مورد مشکلی که دیده‌ام، صحبت کنم. اما الان زمان مناسبی برای این کار نیست. بهتر است زمانی را برای این کار مشخص کنم که آمادگی بیشتری هم داشته‌ باشم.

مقاله مرتبط: ۴ تکنیک برای تقویت هوش هیجانی

این روش چه فایده‌ای دارد؟

این فقط یک سناریو است، اما تمرین این سه سوال به شما در موقعیت‌های مختلف کمک می‌کند. تصور کنید اگر همه این کار را انجام می‌دادند: تعداد ایمیل‌ها و پیام‌ها، مدت زمان جلسات کاری و شکایات کارمندان از اظهارات نامناسب یکدیگر به شدت کاهش می‌یافت و می‌توانستیم انتظار برخورد دوستانه‌تری از هم داشته‌ باشیم.

تعادل را حفظ کنید

البته، قصد ندارم شما را از صحبت‌ کردن در مکان و وقت مناسب هم منصرف کنم. واقعا به ایجاد یک رابطه‌ی دوستانه و مستقیم اعتقاد دارم، اما اوقاتی پیش می‌آید که پاسخِ ما به همه‌ی سوالات بالا مثبت است و چیزی که لازم است بگوییم ممکن است برای ما یا مخاطب چندان خوشایند نباشد. در این جور مواقع، این سه سوال به شما کمک می‌کند با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کنید و یاد بگیرید در زمان مناسب از موضعی قوی و مطالبه‌گرانه سخن بگویید.

 

برگرفته از: inc.com

محبوبه ایران پاک نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (10)

 1. profile-placeholder Nazoo گفت:

  خیلی خوب حرف های عالی درج شده بود و بسیار هم خوشحالم چون چیز های زیاد بود که تا اکنون در مورد خودم نمیدانستم و امروز متوجه شدم که چقدر راز های پنهان داخل وجودم بوده و خوشحالم ازینکه چیز های خوب بوده و یک انسان مثبت بوده ام …
  تشکر میکنم از تمام تیم کاری شما ها …

  1. محبوبه ایران پاک محبوبه ایران پاک گفت:

   خوشحالم که این مقاله کمک کرده تا خودتون را بهتر بشناسید و امیدوارم این شناخت به شما در رسیدن به اهداف زندگی کمک کند
   موفق باشید

 2. profile-placeholder راما گفت:

  اتفاقا من بیش از حد خویشتن دار بوده ام و همیشه قبل از اینکه بخوام چیزی بگم یا کاری کنم حتی کوچکترین موارد رو هم درنظر میگیرم که تقریبا همیشه دستم بسته شده.
  مشکل من سر اینه که چیکار کنم اون حرکتی که بهترینه رو سرجای خودش انجام بدم نه بعداز اونکه کار از کار گذشته…

  1. محبوبه ایران پاک محبوبه ایران پاک گفت:

   فکر می کنم پرسیدن همین سه سؤال کمک زیادی می کنه تا در جای درست حرف درستی هم زده بشه. البته این مستلزم تمرین و درس گرفتن از تجربه‌های زندگی است.

 3. profile-placeholder مجتبی گفت:

  عالی بود

 4. profile-placeholder سارا 124 گفت:

  راستی چرا مطالب ایرانی نمیزارین مطالب ایرانی بیشتر باروحیه ایرانی ها مرتبطه

 5. profile-placeholder nima گفت:

  کاش از نویسندگان ایرانی استفاده می کردین من کتابهای موفقیت زیادی خوندم حتی از دانشمندان بزرگ موفقیت دنیا ولی خیلی کم تاثیر گذاشتن ، اما وقتی که یه کتاب که نویستده ی داخلی داره بهتر ارتباط برقرار می کنم و تاثیر گذاری داره ، بهتره بیاییم از تجربیات موفقیت و شیوه های ارتباطی ایرانی خودمون بنویسیم اینجوری ملموس تره

  1. محبوبه ایران پاک محبوبه ایران پاک گفت:

   ممنون از شما که نظرتون رو گفتید. ان شاءالله بتونیم در مقالات آتی اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار خوانندگان بگذاریم
   موفق باشید

   1. profile-placeholder محسن گفت:

    به جای مترجم چند نفر محقق جذب کنید ‌؛ کار نیکو کردن از…..

   2. profile-placeholder بكتاش گفت:

    سلام؛
    در مورد نويسنده هاي ايراني متاسفانه يا شناخته شده نيستند يا بعضا محتاطانه مقاله مي نويسن كه متاسفانه توي كارايي و كيفيتش تاثيرگذاره. البته اكثر اونايي هم كه اسم و رسم و توانايي تو اين زمينه دارن، دانششون رو به صورت مقاله يا مجاني در اختيار علاقمندان قرار نميدن.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان