۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

در نگاه اول، کاریزما یک انرژی یا نیروی مغناطیسی نامرئی به نظر می‌رسد. البته در وجود این نیروی نامرئی شکی نیست، اما صحبت از منبع آن کار دشواری است. بعضی‌ها به اشتباه کاریزما را خصوصیتی ذاتی می‌دانند که از لحظه تولد در وجود بعضی از آدم‌ها نهفته است اما در دیگران هیچ اثری از آن نیست. اما کاریزما انرژی‌ ساختگی و موهبت جادویی مختص به انسان‌های برگزیده نیست، بلکه ترکیب جذابی از ویژگی‌های اکتسابی است. در حقیقت کاریزما مهارتی اجتماعی است که می‌شود آن را یاد گرفت. در این مقاله با ۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آشنا می‌شوید.


مقاله مرتبط: چگونه بهترین باشیم؛ ۱۷ کاری که شما را از معمولی بودن نجات می‌دهد

کاریزما «توانایی القای اشتیاق، علاقه، یا تاثیر بر دیگران با استفاده از جذابیت یا اثرگذاری شخصی» تعریف شده است. این توانایی هم قابل توصیف است و هم می‌‌شود آن را یاد گرفت.

من در کودکی و نوجوانی‌ از خجالتی بودنم خیلی رنج می‌بردم. موقع رو به رو شدن با آدم‌های جدید دستپاچه می‌شدم و تقریبا تا ۱۰ سالگی هم در جمع صحبت نمی‌کردم.

بالاخره یک وقت با خودم فکر کردم که ناراحت و نادیده ماندن در جمع، بیش از اندازه برایم گران تمام می‌شود، و بعد تصمیم گرفتم خودم را مطرح کنم.

امروز من به عنوان بنیان‌گذار شرکتی که مدیران، کارآفرینان، و گروه‌های Fortune 500 را به افرادی قدرتمند در برقراری ارتباط تبدیل می‌کند، فهمیده‌ام که یک چیز در همه‌ی این آدمها مشترک است، و آن اینکه همه‌شان می‌خواهند کاریزماتیک و تاثیرگذار باشند. پرسشی که آنها همیشه مطرح می‌کنند این است که « آیا می‌‌شود مهارت تاثیرگذاری و کاریزماتیک بودن را یاد گرفت؟»

دستپاچگی و خجالتی بودنم در سال‌های کودکی، در واقع یک موهبت بود، چون حالا می‌دانم که این مهارت‌ها را می‌شود یاد گرفت. این یادگیری برای بعضی‌ها خیلی زودتر اتفاق می‌افتد، اما برای من و خیلی‌های دیگری که با آنها کار کرده‌ام، چیزی شبیه یک ابداع تازه است!

کاریزما را نمی‌‌شود خیلی تر و تمیز توی جعبه گذاشت و به کسی تقدیم کرد؛ به شخصیت و ژست و عنوان حرفه‌ای و وضعیت اقتصادی هم ربطی ندارد. محققان دانشگاه MIT دریافته‌اند که برقرار کردن ارتباط با مردم، همان چیزی است که مولد کاریزماست. بله، کاریزما در واقع مهارتی اجتماعی است که مانند بسیاری از مهارت‌های دیگر، آموختنی است.

آیا شما هم می‌خواهید شخصیت کاریزماتیک داشته باشید؟ اینها ۶ توصیه‌ی لو سولومون (Lou Solomon) برای دست‌یابی به کاریزما هستند، خواه مدیر باشید خواه نه:

۱. حواس‌تان را جمع کنید

حواس‌تان را جمع کنید

توجه مانند یک جریان الکتریکی است که ما آدم‌ها را به هم وصل می‌کند. وقتی کسی در حال سخنرانی، مدیریت جلسه یا در تلاش برای گفتگو ست، خوب نیست که حواس‌مان پرت باشد. توانایی تمرکز در زمانی که فکرتان منحرف شده و بازگرداندن افکار به زمان حاضر، عادتی مدیریتی است که نیاز به تمرین مداوم دارد.


مقاله مرتبط: چطور متمرکز باقی بمانیم

۲. انسانیت را، پیش از سِمت و رتبه، در اولویت قرار بدهید

انسانیت را، پیش از سِمت و رتبه، در اولویت قرار دهید

مدیرانی که رابطه‌ی انسانی را در اولویت قرار می‌دهند، قابل اعتمادتر از کسانی هستند که شهرت‌شان را مقدم‌تر می‌دانند. نگاه کردن در چشم‌های طرف مقابل، وقت زیادی نمی‌گیرد. منظورم ارتباط چشمی برق‌آسا و لحظه‌ای نیست. وقتی به طرف‌تان نگاه مختصری می‌اندازید و سریع چشم‌تان را بر می‌گیرید و به افکار خودتان برمی‌گردید، او حتما متوجه می‌شود. منظورم احساسی است که شخصی با صرف لحظاتی برای برقراری ارتباط چشمی با طرف مقابل، در او ایجاد می‌کند.

۳. آدم‌ها را از درون‌شان بیرون بکشید

آدم‌ها را از درون‌شان بیرون بکشید

یکی از توانایی‌های آدم‌های کاریزماتیک این است که برقراری ارتباط با دیگران را برای‌شان لذت‌بخش می‌کنند. آنها این کار را با کنجکاو بودن، پرسیدن سوال، گوش دادن و مثبت بودن انجام می‌دهند. آدم‌های خوش‌بینی که صمیمانه به شنیدن حرف‌های طرف مقابل علاقه نشان می‌دهند، کاریزمای ذاتی دارند. آنها در مذاکرات و در معرفی کالا و خدمات موفق هستند. اگر درباره‌ی آدم‌های دیگر کنجکاو نباشید، آن وقت در گفتگوها به مشکل برمی‌خورید.

۴. به زبان بدن‌ خود توجه کنید

به زبان بدن‌تان توجه کنید

برخی از مهم‌ترین نشانه‌های غیرزبانی برقراری ارتباط، لحن گرم صدا، حالت دوستانه‌ی چهره، ایما و اشاره‌های ساده، و نزدیک و رو به روی دیگران ایستادن است. حتی فشردن صمیمانه دست‌ هم می‌تواند به آغاز یک رابطه بینجامد.


مقاله مرتبط: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۵. از دلِ ضعف، قدرت بگیرید

از دل ضعف، قدرت بگیرید

بیشتر مدیران اجرایی که به من مراجعه می‌کنند، به استفاده از تجربه و خرد خودشان در برقراری ارتباط با دیگران، اعتماد ندارند. ولی وقتی می‌فهمند توانایی‌های لازم برای یک رهبر خوب بودن در وجودشان هست، شگفت زده می‌شوند. بیان یک داستان شخصی، رابط قدرتمندی برای برقراری ارتباطات انسانی است. توانایی قدرت بخشیدن به دیگران از طریق به اشتراک گذاشتن آنچه زندگی به شما آموخته، بخش مهمی از مدیریت صحیح و موفق است.

۶. هرگز سعی نکنید ادا در بیاورید

هرگز سعی نکنید ادا در بیاورید

در تلاش برای برقرای یک ارتباط فریبکارانه، دست‌مان خیلی زود رو می‌شود. مغز ما ناسازگاری را در عرض یک میلی ثانیه تشخیص می‌دهد. پیش و بیش از هر چیز، دنبال یادگیری باشید. حقیقت زندگی، در پیش‌برد و توسعه‌ی خودآگاهی نهفته است.

علاوه بر ۶ ویژگی بالا، جان سی مکسول (John C. Maxwell) هم این ۴ توصیه را برای شما دارد:

۷. عاشق زندگی باشید

آنها عاشق زندگی هستند

آدم‌های کاریزماتیک با تمام وجود زندگی را دوست دارند. همیشه شاد هستند، نه شاکی. شادی و گرمی از ویژگی‌های آنهاست. پرانرژی و درخشان‌اند و این ویژگی‌ها را به دیگران هم منتقل می‌کنند. برای نشان دادن قدرت کاریزما، فقط یک لبخند کافیست. وقتی به مردم لبخند می‌زنید، در جوابش هم لبخند می‌بینید. ما طوری طراحی شده‌ایم که انرژی اطرافیانمان را جذب کنیم. آدم‌هایی که عاشق زندگی هستند، کاریزما دارند چون فضا را پر از انرژی مثبت می‌کنند.

۸. انتظار بهترین‌ها را داشته باشید

آنها انتظار بهترین‌ها را دارند

آدم‌های کاریزماتیک، از دیگران انتظار بهترین‌ها را دارند. آدم‌ها را طوری می‌بینند که می‌توانند باشند، نه آن طور که هستند.
وقتی روی آدم‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید و آنها را به سوی نیروهای بالقوه‌شان سوق می‌دهید، آنها عاشق شما خواهند شد.


مقاله مرتبط: ۸ ویژگی افراد باملاحظه

۹. امیدبخش باشید

آنها امید می‌دهند

کاریزماتیک‌ها با ترسیم فردایی روشن‌تر از امروز در ذهن آدم‌ها، با آنها ارتباط برقرار می‌کنند. برای آنها، آینده سرشار از فرصت‌های شگفت‌انگیز و رویاهای دست‌یافتنی است. آنها خوش‌بینی را به آدم‌های دور و برشان القا می‌کنند و روحیه‌شان را بالا می‌برند. آنها به واقعیت‌های کنونی توجه دارند، اما تسلیم شرایط موجود هم نمی‌شوند.

۱۰. دارایی‌هایتان را با دیگران شریک شوید

شریک شدن دارایی ها

کاریزماتیک‌ها، درواقع با سهیم کردن دیگران در دانش، دارایی‌ها و فرصت‌های خاص خودشان، به آنها ارزش می‌دهند. قدرت با هم بودن را با تمام وجود درک می‌کنند و ارزش آن را می‌دانند. آنها تنها نیستند.

وقتی حرف کاریزما به میان می‌آید، ختم کلام به فکر دیگران بودن است.

برگرفته از: success

مهدی فیروزی وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند جلد کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صد البته، زبان انگلیسی :)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (33)

 1. profile-placeholder پرهام گفت:

  ممنون. من یه کم کاریزما هستم. بعد از این سعی میکنم بیشتر باشم.

  1. درود بر شما که کاریزما داری. من هم امیدوارم شخصیت کاریزماتیک‌تون روز به روز رشد بیشتری داشته باشه.

 2. profile-placeholder کوتاه کننده لینک گفت:

  ممنونم بسیار عالی بود با سپاس از وب سایت عالیتون

 3. profile-placeholder نغمه گفت:

  درود و صد درود بر شما
  مطالب شما بسيار جالب و قابل درك و فهم با تمام سطوح علمي بود البته من خودم اطلاع خيلي كمي در اين مورد داشتم و چند نَفَر از دوستان در مورد شخصيتم كه اينگونه است به من گوشزد كرده بودند و بعد چندين مقاله و مطالب شما را خواندم و برأي بنده خيلي مفيد بود .
  بسيار از شما سپاس گزارم

  1. درود بر شما و سپاس از حُسن توجه‌تون،
   به خاطر اینکه شخصیت کاریزماتیکی دارید به شما تبریک می‌گم و از اینکه همراه چطور هستید، سپاس‌گزارم.

 4. Sayyed Reza Mojarradazar Sayyed Reza Mojarradazar گفت:

  بسمه تعالی
  با سلام
  ممنونون از دیدگاههای عالیتون……

 5. profile-placeholder علی گفت:

  از قسمت ۱تا ۱۰هر بخش برای خودش میتونه یک کتاب باشه.مثلا در بخش ۸ شما وارد دنیای کیهانی موفقیت میشوید که باید آرزو کنید و با رویا به اون آرزو اونو پرورش بدید ودر جهت اون تلاش کنید تا خداوند وجهان اونو در اختیار شما بگذارند

  1. درود بر علی آقا،
   از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید، سپاس‌گزارم.

 6. مجتبی شاهوردی مجتبی شاهوردی گفت:

  با سلام و احترام
  به نظر میرسه نویسنده هیچ درکی از کاریزما نداره یا درباره ی چیزی غیر از کاریزما صحبت میکنه
  اینکه با همه مهربون باشید و دنیا رو خوشگل ببینید، خیلی خوبه ها، ولی به این نمیگن کاریزما

  1. درود بر آقا مجتبی
   ابتدا از اینکه دیدگاه‌تون رو به اشتراک گذاشتید، سپاس‌گزارم.
   دوم همون‌طور که در پاسخ به دیدگاه یکی دیگر از دوستان هم عرض کردم «دو نویسنده‌ی این مقاله، یعنی خانم سولومون و آقای مکسول، یکی بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مشاوره‌ی Interact است که به صدها کسب‌وکار و مدیرعامل موفق در سرتاسر دنیا مشاوره‌های مختلفی ارائه می‌دهند، دیگری هم از نویسندگان و سخنرانان به‌نامِ بین‌المللی در زمینه‌ی مدیریت است.» به همین دلیل تصور می‌کنم می‌شه به دانش‌شون اعتماد کرد.
   نکته‌ی بعدی که به نظرم می‌رسه، اینِ که مثلا «عاشق زندگی باشید» به خودیِ خود تفسیر و توضیح «کاریزما» نیست، در این زمینه با شما موافقم، ولی می‌خواد نگرشی رو ارائه کنه تا با رعایت اون، بتونیم به داشتن «شخصیتی کاریزماتیک» نزدیک بشیم.

 7. profile-placeholder راضیه گفت:

  اصلا جالب نبود . هیچ درکی از مطلب نمیشه داشت .

  1. درود بر شما که دیدگاه‌تون رو نوشتید. سری به لینک‌های «مطالب مرتبط» در پایین همین مقاله بزنید، حتما مطالب بهتری هم خواهید یافت.

 8. marshall2 marshall2 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  مطالب بسیار جالب و مفیدی در سایت دارید .

  1. سلام و درود به شما دوست عزیز،
   بابت حُسن توجه‌تون، سپاس‌گزارم.

 9. حمید حمید گفت:

  مطلب صحیح و جالبی بود. خسته نباشید.

 10. profile-placeholder behnaz گفت:

  سلام
  مطالب خوبی بود و در کل احساس کردم کل پیام این مقاله تقسیم کردن زندگی.,لحظات و خوبی هاش با دیگرانه
  من شخصا فکرمیکنم واسه کاریزما شدن شما باید متفاوت از حداقل ۸۰% کسانی که میشناسید رفتار کنید آخه همیشه خوب بودن کاریزما بودن نمیاره. آقای آدولف هیتلر ,وینستون چرچیل ,نرون و… هم کاریزما بودن اما با خصوصیات و ویژگی های کاملا متفاوت از دیگران یا حداقل اون چیزایی که ما درباره کاریزما شنیدیم
  البته این صرفا نظر منه

  1. درود بر شما!
   از اینکه نظرتون رو با ما و همه‌ی خوانندگان چطور در میون گذاشتید، سپاس‌گزارم.

 11. profile-placeholder باقر چهاردولی گفت:

  مطالب شما بسیار خوب و با محتوا است. اما در دنیایی که انسان ها یکرنگ نیستند و از حال و روز شان می شود فهمید که حس و حال خوبی نسبت به زندگی ندارند و زندگی را تیره و تار می بینند آیا با مطالب ذکر شده می توان همه را به خوبی سوق داد. مسلما خیر. چرا که زندگی فعلی بسیار سخت شده و جوانان نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند و با هر کس باید نمی توان به دیدگاه های ذکر شده سخن گفت.

  1. درود بر شما باقر عزیز، و سپاس از اینکه دیدگاه‌تون رو به اشتراک گذاشتید.
   اجازه بدید در پاسخ شما نکته‌ای عرض کنم. اون عکس بالای صفحه رو ملاحظه کردید؟ حتما فرگوسن رو می‌شناسید. حقیقت اینِ که توی دلِ تمدن اروپایی هم یکی میشه سِر الکس فرگوسن؛ منظورم اینِ که برای رسیدن به قله‌ی کوه (البته نه لزوما جایگاه فرگوسن) باید سختی کشید. و صد البته که همه‌ی کسانی که پایین کوه ایستادن هم موفق به فتح قله نمیشن! ولی باید تلاش کرد. این‌طور نیست؟

 12. profile-placeholder علیرضا گفت:

  با سلام و تشکر
  موارد ذکر شده مفید بود، ولی من معتقدم هر خوبی که به کائنات نسبت میدیم توجه داشته باشیم خالق این زیبایی هاست که منشاء و مبداء هستیه

 13. profile-placeholder علی گفت:

  سلام. عالی بود. مواردی که فرمودین ویژگیهای رهبری کوانتومی است که فرد با آزاد کردن انرژی مثبت در هر شرایطی مشابه آن را نیز از کائنات دریافت می کند

  1. درود بر شما!
   پس امیدوارم این دیدگاه پر از انرژی مثبت شما، باعث بشه چندین برابرش رو از کائنات دریافت کنید. 🙂

  2. profile-placeholder یه نفر گفت:

   لطفا برای دونستن هرچیزی به دانش کسی رجوع کنید که واقعا دانشمند باشه ، نه دانشمندنما
   حرفی که با روش علمی اثبات نشه هیچ اعتباری نداره

   1. ولی به عقیده‌ی من نویسندگان این مقاله، یعنی خانم سولومون و آقای مکسول، هر دو از صلاحیت بالایی برای صحبت در این حیطه برخوردارند. خانم سولومون که بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مشاوره‌ی Interact هستند که به صدها کسب‌وکار و مدیرعامل موفق در سرتاسر دنیا مشاوره‌های مختلفی ارائه می‌دهند. آقای مکسول هم که از نویسندگان و سخنرانان به‌نامِ بین‌المللی در زمینه‌ی مدیریت هستند.

    1. profile-placeholder یه نفر گفت:

     به نام بودن چیزی رو ثابت نمیکنه
     روی صحبت من با دوستان دیگه مث علی بود که از واژه ی رهبر کوانتومی استفاده کردن. اصلا چنین واژه ای چه مفهوم و تعریفی میتونه داشته باشه؟
     صحبت علیرضا هم جای انتقاد داشت اما عقیده ی علیرضا عقیده ایه که خیلی از کسانی که بهش معتقدن دلیل های خودشون رو دارن ولی آقای علی موضوعی رو پیش کشیدن که یقین دارم هیچ دلیل و اثباتی براش وجود نداره

 14. profile-placeholder محمدحسین گفت:

  سلام اقای مهدی فیرزی تشکربابت مطلب مفیدتون و سعی و تلاش در عرصه موفقیت دیگران اما باید عرض کنم این مطلب اختصاصی مربوط به افراد کاریزما نیست و زورکی چسبوندین به این موضوع این موارد که فرمودین بیشتر مربوط به افراد موفق هست که الزاما کاریزما نیستد و این مطلب هیچ راه حلی و اشنایی برای داشتن شخصیت کاریزماتیک نیست. با تشکر

  1. profile-placeholder amoo barzagian گفت:

   درود منم بر شما !

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان