۹ رفتار جذاب و گیرا در افراد کاریزماتیک

۹ رفتار جذاب و گیرا در افراد کاریزماتیک
امتیاز مطلب: ٩٢%
92

نمی‌توانید دیگران را شیفته‌ی خودتان کنید؟ دلتان می‌خواهد شبیه آدم‌های کاریزماتیک باشید؟ در این مقاله ۹ رفتار گیرا و جذاب را به شما معرفی می‌کنیم که از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک است.

کاریزما، مجموعه‌ای از رفتارها است که ربطی به زیبایی فیزیکی ندارد. این خبرِ خوبی برای کسانی است که توقعی نمی‌رود عکس‌شان روی جلد مجله‌های مُد چاپ شود. برای اینکه جذاب شوید نیازی به جراحی پلاستیک ندارید، فقط کافیست این رفتارها را تمرین کنید.

در این مقاله، عناصر کاریزما را بر اساس تحقیقات هوارد فریدمن (Howard Friedman) استاد برجسته‌ی روان‌شناسیِ دانشگاه کالیفرنیا، معرفی می‌کنیم.

۱. واکنش‌های هیجانی

رفتار مادربزرگ‌تان را در نظر بگیرید وقتی که بعد از مدت زیادی شما را می‌بیند؛ او دست هایش را بالا می‌برد و زانوهایش خم می‌شوند. یا اینکه وقتی شب‌ها به خانه برمی‌گردم، سگم از خوشحالی می‌رقصد.

مردم همراهی با کسانی را دوست دارند که از زبانِ اشاره‌ها، برای نشان دادنِ احساسات‌شان استفاده می‌کنند. قطعا دل‌تان نمی‌خواهد سرِکار، دلقک‌بازی دربیاورید و رفتارهای نامناسبی از خود نشان دهید، ولی رفتارهای متناسب با موقعیت و اتفاقاتی که در جریان است، خوشایند و جذاب هستند.


مقاله مرتبط: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۲. خنده‌ی واگیردار

خنده ی جذاب

من مدیر فروشی را در حوزه‌ی مدیریت مالی می‌شناسم که خنده‌ی بسیار خاصی را از پدرش به ارث برده است، اگر شما نیز یک بار این خنده را بشنوید، تا آخر عمر آن‌ را فراموش نخواهید کرد. این موهِبت را ژن‌های او برایش به همراه داشته‌اند.

این خاصیتِ شیطنت‌آمیز و مسخره‌ی صدا، شوخ‌طبعیِ شما را تحریک می‌کند. هر بار که من این خنده را می‌شنوم، بی‌اراده، لبخندی بر چهره‌ام ظاهر می‌شود.

از طرف دیگر، چندبار پیش آمده که مدیران اجرایی، که از قضا مرد هستند، به من مراجعه کرده‌اند و برای خَلاصی از خنده‌ای که توسط خانم‌ها «ناخوشایند» خوانده شده از من کمک خواسته‌اند. من نتوانستم به آنها کمکی کنم، ولی یاد گرفتم خنده همان‌طور که می‌تواند جذاب باشد، می‌تواند زننده و ناخوشایند هم باشد. فرقی نمی‌کند زن باشید یا مرد، با خنده‌ی زننده و نامتناسب، نمی‌توانید اطرافیان را جذب کنید.

۳. نشان دادن احساسات از طریق صدا

تا به حال دقت کرده‌اید چقدر خوب است وقتی به یک نفر تلفن می‌زنید و وقتی او شما را می‌شناسد، رضایت و هیجان در صدایش منعکس می‌شود؟ حتی اگر این اثر در صدا ظریف باشد، باز هم از این که به شما بها داده‌ شده است، لذت می‌برید.

صدای سرزنده و رسا یکی از مؤثرترین ابزارهای دنیاست، خصوصا وقتی طنین‌دار باشد و زیر و بم و سرعت و بلندیِ آن، به طور متناسب تغییر کند.


مقاله مرتبط: چطور صدایمان را در صحبت جذاب‌تر کنیم؟

۴. لمس دوستانه

لمس کردن نباید به نحوی باشد که به خاطر شدت، فشار یا ناحیه‌ای که لمس می کنید فرد مقابل احساس ناراحتی داشته باشد، بلکه صرفا به معنای لمس دوستانه‌ی بازو، شانه، یا دست است. پیشخدمت‌هایی که در این مورد مهارت دارند انعام بیشتری به‌دست می‌آورند.

شاید به یاد داشته باشید که جورج بوش، رئیس‌جمهور امریکا وقتی از پشت به آنگلا مرکل (Angela Merkel)، صدر اعظم آلمان، که روی صندلی نشسته بود نزدیک شد و شروع به مالیدن شانه‌های او کرد باعث شگفتی دنیای غرب شد. خود آنگلا مرکل هم شوکه شده بود.

لمس کردن آرام بازو، نشانه‌ای گرم و دوستانه است که می‌تواند باعث تَسلی خاطر طرف مقابل شود.

۵. از بودن در مرکز توجه لذت ببرید

مرکز توجه بودن

هرچند بیشتر مردم نظرات متضادی در مورد مرکزِ توجه واقع شدن دارند، اما بعضی‌ها با قرار گرفتن در مرکز توجهِ مردم، تازه شکوفا می‌شوند و به بهترین نحو ظاهر می‌شوند.

در واقع بیشتر بازیگران هم‌صحبت خوبی نیستند و شخصیت برون‌گرایی ندارند، اما همین که در مقابلِ جمعیت قرار بگیرند، موتورشان به کار می‌افتد و خودشان را نشان می‌دهند.

وقتی فیلیپ سیمور هافمن (Philip Seymour Hoffman) درگذشت، همسرم حرف جالبی درباره‌ی او زد: «وقتی جلوی دوربین بود به نظر می‌رسید می‌تواند اعصابش را به سطح پوستش بیاورد و احساساتش را در لنز دوربین بریزد. این توانایی باید برای او تجربه‌ی خوشایندی بوده‌ باشد؛ فرصتی برای تخلیه‌ی آشفتگی‌های درونی.»


مقاله مرتبط: ۱۰ عادت روزانه‌ افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند

۶. چهره‌ی گویا

رونالد ریگان (Ronald Reagan) بیشتر به خاطر چهره‌ی گویایش به عنوان «سخنرانی تأثیرگذار» مشهور بود. او می‌توانست مثل هر ایرلندیِ اصیلی درست در زمانِ نیاز بدرخشد و خوشی نشان دهد.

بیشترِ ارتباط چشمی شنونده روی صورت شما متمرکز است. هرچه او بتواند اطلاعات بیشتری را از روی چهره بخواند، بیشتر دقت می‌کند و نه تنها ایده‌ها، بلکه معانیِ احساسیِ نهفته در کلمات شما را نیز درک می‌کند.

بر اساس تجربه‌ی خودم، بیشتر کسانی که در موضع قدرت هستند دارای چهره‌ی بسته (بی‌حالت) هستند و از نفوذناپذیریِ چهره‌شان برای ایجاد ترس و فرمان‌بُرداری، استفاده می‌کنند. چهره‌های بسته، حالتی سرد دارند و احساسات زیادی را منعکس نمی‌کنند، در حالی که چهره‌های باز، گرم و گویا هستند و در نود درصد موارد، چهره‌های گرم نسبت به چهره‌های سرد، برتری دارند.

اگر موهای بلند دارید (حالا چه مرد یا زن)، نباید بگذارید پیشانی‌تان زیر موهای چتری پنهان شود. پیشانی، برای نشان دادن بسیاری از احساسات، ناحیه‌ای مؤثر محسوب می‌شود و مثل بیلبوردی برای چهره‌ی شما عمل می‌کند.

۷. گرم گرفتن با غریبه‌ها

بر اساس نتایج حاصل از پرسش‌نامه‌ا‌ی که چند سال پیش توسط سیمز یث (Sims Wyeth) و همکارانش طراحی و اجرا شد، کسانی که خود را درون‌گرا می‌دانستند، بیشتر دوست داشتند با افراد برون‌گرا معاشرت کنند و افراد برون‌گرا نیز احساس مشابهی داشتند.

بیایید روراست باشیم، همه‌ی ما از بودن با کسانی که موانع بین افراد را زیر پا می‌گذارند و تجربه‌ی اجتماعیِ شاد و باروحی ایجاد می‌کنند، لذت می‌بریم.

من افرادی که این توانایی را دارند که با غریبه‌ها سرِصحبت را باز کنند و آنها را درگیر یک مکالمه‌ی واقعی کنند، تحسین می‌کنم. منظورم صحبت‌های متظاهرانه و پُرحرارت در مورد موضوعات بی معنی نیست؛ بلکه ویژگی‌های مورد نظر من صریح بودن، واقع‌بین بودن و مهارت گوش‌دادن است.


مقاله مرتبط: چطور در نگاه اول دوست‌داشتنی باشیم؟

۸. نگاه‌های نافذ

نگاه نافذ

تعیینِ تعریفی مشخص برای «نگاه نافذ» کار سختی است، ولی وقتی با آن مواجه شویم، تشخیصش می‌دهیم. من این نوع نگاه را در بچه‌ها دیده‌ام. همچنین در همسرم که مهارت زیادی در آن دارد. باید اعتراف کنم که وقتی نوجوان بودم، ساعت‌ها جلوی آینه این نوع نگاه را تمرین می‌کردم.

ویلیام بلیک (William Blake)، شاعر مشهور انگیسی چنین گفته‌ است:

«وقتی با چشم‌ها، و نه از درون چشم‌ها، به دیگران می‌نگریم، دروغ‌های‌شان را باور می‌کنیم.»

یک نگاه نافذ هم همین‌طور است و نه با چشم‌ها، بلکه از درون آنها ساخته می‌شود و در عمق وجود کسی که نگاه می‌کند و کسی که به او نگاه می‌شود، نفوذ می‌کند.


مقاله مرتبط: ۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک

۹. مهارت در پانتومیم

تفاوت پانتومیم با واکنش‌های هیجانی در عمدی‌تر و قابل‌کنترل‌تر بودن پانتومیم است. پانتومیم یعنی توانایی اجرای داستان، یعنی بتوانید با حرکات بدنتان به شنونده کمک کنید آنچه را به او می‌گویید، تصویرسازی کند. این مهارت به چهره‌ی گویا هم مربوط است، هرچه مخاطبان‌تان بیشتر متوجهِ زبان بدن شما شوند، بهتر می‌توانند منظورتان را درک کنند و از مصاحبت با شما، بیشتر لذت می‌برند.

جوان‌های زیادی را دیده‌ام که داستان‌هایی که برای همدیگر تعریف می‌کنند را اجرا می‌کنند. آنها فقط می‌گویند: «او این طوری کرد… من این شکلی بودم… بعد او این طوری…»، آنها عملا از کلمات برای توصیف حرکات استفاده نمی‌کنند، فقط با پانتومیم اجرا می‌کنند و همه هم از این روش خوش‌شان می‌آید.

استفاده از دست‌هایتان‌ برای بیان یک مطلب در سخنرانی‌ها روشی مؤثر و قابل قبول است. در واقع اگر از دستان‌تان استفاده نکنید، شنونده‌ها ممکن است تا ۷۵ درصد از منظورتان را متوجه نشوند. مطمئن شوید که حرکات و اداها را به شکل درستی به کار می‌برید، نباید حرکات‌تان طوری باشد که انگار مورد حمله‌ی یک دسته زنبور قرار گرفته‌اید؛ حرکاتی که به کار می‌برید باید سنجیده باشند و برای مقصود مشخصی شکل بگیرند و به کار برده شوند.

حرکات دست

حالا به دو سؤالِ اساسی و پراهمیت می‌رسیم، اول این که آیا کاریزما یادگرفتنی است؟ و دوم این که آیا باید آن را یاد گرفت یا این کار فقط یک جور فریبکاری و تظاهر است؟

در جواب به سؤال اول من می‌گویم بله، به نظر من کاریزما را می‌توان یاد گرفت. همان طور که ما رفتارهای مؤدبانه را یاد می‌گیریم، مثل این که بگوییم «لطفا…» یا «متشکرم.» تا در نظر دیگران خوشایندتر به نظر برسیم، می‌توانیم کاریزما را هم یاد بگیریم.

و سؤال دوم، آیا باید برای یاد گرفتن اینطور مهارت‌ها تلاش کنیم؟ من جواب می‌دهم البته که باید این کار را بکنید! اما بدون این که به کسی صدمه بزنید یا آنها را فریب دهید. این تکنیک‌ها نیستند که شما را متقلب و فریبکار کنند، بلکه هدف از انجام آنهاست.

در هر حال، شما این توانایی را در خود دارید که رفتارهای جدید را کسب کنید، فقط به این شرط که به اندازه‌ی کافی برای‌تان مهم باشند. آیا این کار آسان است؟ نه. ولی آیا قابل انجام است؟ مطمئن باشید که هست.

 

برگرفته از: Inc.com

برچسب‌ها:
مینا بردبار فقط یه دانشجو که دنبال تجربه‌های جدیده. بزرگترین خوشحالیم اینه که شعر و داستان می‌نویسم و بعد از اون عاشق مطالعه، موسیقی، هنر (از همه نوعش) و خلاصه هر چی که طعم خلاقیت داشته باشه هستم. درست نمیدونم چطوری از «چطور» سر درآوردم ولی خوشحالم که اینجام و خوشحال میشم بدونم مطالبی که می‌نویسم برای دیگران هم میتونه مفید باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (36)

 1. Mohamad amin Bozorg pour Mohamad amin Bozorg pour گفت:

  مثل بقیه ی مطالب سایت ، دقیق و عالی

 2. پریش پریش گفت:

  خانم بردبار عزیز ، واقعا مقاله ای عالی و دقیق بود.
  امور صبح دو مرتبه خواندمش و احتمالا فردا و پس فردا هم نیز چنین خواهد شد.
  بسیار آموزنده و کامل
  ممنون

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   ممنونم که مطالب رو مطالعه می‌کنید و با نظرات‌تون به ما انرژی می‌دید 😊
   امیدوارم همچنان بتونیم رضایت شما رو جلب کنیم و شما رو همراه خودمون داشته باشیم

 3. ناصر ایلی فلاح ناصر ایلی فلاح گفت:

  فوق العاده بود ، دروووووود بر شما

 4. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  خیلی سایت خوبیه ولی معتاد میکنه آدمو الان ده تا مقاله بازه😂😂😂

  1. پریش پریش گفت:

   دقیقاً آدم رو معتاد می کنه. من هر روز به سختی می تونم کامپوتر را خاموش کنم. چون فقط میگم: این دیگه آخرین مقالبه هست …. این آخریشه

 5. فرشته رنجبر فرشته رنجبر گفت:

  مطالب کاربردی که هر انسانی که عاشق رشد و طالب یه زندگی شاد توام باآگاهی علمی برای رسیدن به اهداف خود باشد میتواند استفاده کند /سپاسگزارم

 6. profile-placeholder سارا گفت:

  جالب بود

 7. profile-placeholder محمدسام گفت:

  در واقع اكثر افراد فريبكار داخل اين زمينه موفقيت چنداني ندارند و اكثرا هم با تقليد از افراد جذاب ميخوان توجه جلب كنن و اين يه حالت خيلي زننده بهشون بده كه در اصطلاح بعضي وقتا ميگيم اين يجوريه
  در كل مطلب مفيدي بود در اين زمينه بازم كار كنيد

 8. profile-placeholder مریم گفت:

  سلام.
  مطالب مفیدی بودند، اما به نظرم نام کاریزما برای چنین افرادی مناسب نباشه. بهتر بود میگفتیم افراد دوست داشتنی یا افرادی که قدرت جذب دیگران رو داند.

 9. profile-placeholder سارا گفت:

  سلام.خسه نباشید نویسنده ی عزیز
  ازتون میخام یه مطلب هم در مورد خصوصیات و شخصیت افرادی بنویسید که وقت آدم باهاشون حرف میزنه ی صداشونو میشونه انگار داره آرامش و انرژی مثبت بهت تزریق میشه…

 10. profile-placeholder msgh گفت:

  دوسش داشتم

 11. profile-placeholder وب گرد گفت:

  سلام ببخشید اسم این مطالب مقاله نیست. اگه بدونید مقاله ساختارش فرق داره…..اینا مطلبه..والسلام….

  1. سیدعلی هاشمی سیدعلی هاشمی گفت:

   سلام
   احتمالا شاید منظورتان چهارچوب مقالات علمی باشد که در مجلات مورد تأیید دانشگاه هاست.
   ولی مقاله یعنی همین. /یک گفتار یا نوشتار در مورد موضوعی خاص/

  2. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   احتمالا منظورتون اینه که essay نیست. در حالی که این مطالب article محسوب میشن، ولی البته essay نیستن و ساختار مقاله‌ی علمی رو ندارند، ولی ما در فارسی هم به essay و هم به article میگیم مقاله.

 12. mojib kamyab mojib kamyab گفت:

  دوستان این قدر غرق در ترجمه کلمه به کلمه مقاله ها هستن از توجه به محتوا غافل میشن . کاش کسی باشه کمی به محتوا هم توجه کنه بین تحریریه سایت

 13. profile-placeholder جوادی گفت:

  عالی و مفید فک کنم بیشترشونو تو خودم میبینم

 14. profile-placeholder Samira azar گفت:

  من كه هيچي متوجه نشدم

 15. profile-placeholder nafas گفت:

  مرسی!!!عالی بود

 16. profile-placeholder رامین اقبالی گفت:

  عالی

 17. profile-placeholder احمدرضا گفت:

  سلام
  اصلنم خوب نبود
  مخصوصا این سوال اخرتون :/

  متن عاااااالی بود D:
  خیلی خوب بود مخصوصا لینکایی که برای توضیحات اضافه بین مطالب گذاشته بودید

  خدا قوت دوستان

 18. profile-placeholder هومیتا صدر گفت:

  همینکه مطلب را تا این حد باز کردین خیلی عالیه..مابقی و جزییات بیشتر می تونه با توجه به انگیزه و برداشت خودمون از محیط کامل تر بشه

 19. profile-placeholder احمد حسین زاده گفت:

  به نظر من اگه درباره روشهایه تمرین این موارد هم نکاتی رو میگفتید سازنده تر میشد

 20. profile-placeholder تینا گفت:

  ضمن تشکر از شما بابت مطالب مفیدتون ، می خواستم بگم فکر کنم منم ، یک شخصیت کاریزما هستم !
  آخه همشو دارم !!!

 21. profile-placeholder بهزاد گفت:

  بله بسيار خوب بود براى اطلاع دوستان گرامى بگويم كه تربيت اكتسابى است پس ميتوانيم خودمان را تربيت كنيم توجه بفرماييد دوستان تربيت نه تقليد ويا تظاهر و ريا كارى …ادب از كه اموختى از بى ادبان يعنى تربيت

 22. profile-placeholder بنده خدا گفت:

  مفید بود اما ایکاش این موضوع را یادآوری می کردید که کاریزماشدن بایستی برای اهداف خوب باشد

 23. profile-placeholder رفئت گفت:

  مثه انتخاب اسم درست واسه مقالتون كاريزماشو نمايان كردين

 24. profile-placeholder اصغر گفت:

  بعضي از مطالبتان ترجمه مقالاتي از فرهنگ هاي ديگر كه موقعيت هاي طبيعي آن و مثال هاي خيلي آشناي آن براي مردم و فرهنگ ما بي معني و گاه حتي غير قابل استفاده هست. اين مقاله يكي از آن پست هاست.

  1. profile-placeholder کوروش گفت:

   اونایی که به تو میخوره انجام بده.

 25. profile-placeholder اینطور گفت:

  همشو دارم.

 26. profile-placeholder جعفر گفت:

  درود بر شما و سپاس از مطالب تاثیر گذارتون (:

 27. profile-placeholder پویان گفت:

  سلام. خیلی کلی صحبت شده.خیلی چیزایی که گفتین ذاتی و بی اراده انجام میشه.شاید نشه تکرارش کرد یا نشه کامل یادگرفت ولی میشه با شناختی که از خودمون داریم بهترین راه و برای جذابتر کردن خودمون پیدا کنیم.همیشه قرار نیست بقیه

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام
   سپاس که نطرتون رو با ما درمیون گذاشتید. خب ممکنه که یه قسمت هاییش ذاتی باشه، یعنی در شخصیت بعضی از افراد وجود داشته باشه، ولی حتما با تمرین و گرفتن فیدبک از دوستان و اعضای خانواده بقیه هم می تونن تا حد قابل توجهی این مهارت ها رو کسب کنن. :))))

 28. profile-placeholder پرنون گفت:

  بسیار زیبا و آموزنده بود من خودم یادمایلم یاد بگیرم و از مطالب ارزنده ای چون این مقاله استفاده کنم

 29. profile-placeholder پدرام گفت:

  عالی ، عالی و باز هم عالی

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان